Több nagy cég, köztük az Amazon, a Google és a Meta is aláírt egy olyan vállalást, amely szerint támogatják, hogy a világ atomenergia-kapacitása 2050-re megtriplázódjon. Erre a Houstonban tartott CERAWeek alkalmából került sor.
Chris Wright amerikai energiaügyi miniszter ennek kapcsán megjegyezte, hogy tényleg egy új ipar kezdetén vagyunk.
A tájékoztató szerint a mostani célt egyre többen támogatják majd, olyan szektorokból, mint a tengerészeti-, légi-, olaj-, gáziparok. A World Nuclear Association mellett több mint 30 ország is szeretné elérni ezt a kapacitástriplázást.
Az atomenergia tiszta energiának számít, jelenleg 439 reaktorral a világ árammennyiségének 9 százalékát termelik így a WNA szerint.
A big tech cégek az elmúlt időszakban sorra írták alá a dollármilliárdos üzleteket a szolgáltatókkal, mert az adatközpontok óriási energiaéhségének megoldását az atomenergiában látják.
A nagy kereslet és ellátási bizonytalanság eredményeképp az urán-dioxid ára már 16 éves csúcsra ért. A nagy kereslet ellenére a kínálat zömében még mindig három országból érkezik: a globális piac kétharmadát 2022-ben Kazahsztán, Kanada és Ausztrália szolgálaták ki.
2025 elején 411 működő atomreaktort számláltak, 371 GW kapacitással.
Sok big tech cég a kis, moduláris reaktorokat is beindítaná, zajlanak a fejlesztések.