Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz kiliman #8 üzenetére

    Félreértés ne essék, nem hibáztatom Muskot. Ha nem ő, akkor valaki más csinálja meg.

    Régen is volt fejlődés. A II. világháborút követő virágzó 30 évben úgy képzelték, hogy ha az akkori fejlődési ütemben haladnak tovább, akkor 50-100 év múlva már mindenkinek elegendő lesz 8 helyett 4 vagy 2 órát dolgoznia naponta a megélhetéshez, mert annyira fejlett lesz a technológia, hogy ennyi is elég.
    A munkaórák csökkenése helyett persze inkább az történik, hogy a egyre kevesebben dolgoznak, az alsóbb rétegekről a társadalmak vagy lemondanak, vagy engedik a gépesített termelékenységgel versenyezni - lefelé.

    Persze azt is mindig el kell mondani, hogy a 8 órát munkaidőt és a heti 2 pihenőnapot sem a technológia, hanem a szakszervezetek harcolták ki. Vagyis ez sokkal inkább politikai, mint technológiai kérdés.

    Nem lenne ennyire aggasztó a folyamat - ami elkerülhetetlennek látszik - ha a termelőeszközök magánvállalatok kezében lennének, hanem társadalmi tulajdont képeznének. Ebben az esetben az FNA egy remek megoldás lenne - hiszen miért ne részesülhetne mindenki a mindenki tulajdonában levő termelési eszközök eredményéből?
    De hát a termelési eszközök magánkézben vannak.
    A pénz persze valójában csak egy eszköz, ami meghajtja a gazdaságot. Elő lehet teremteni - jelenleg - eladósodással (pénzteremtés), amiből finanszírozható az FNA. mármint persze amíg valaki fel nem teszi a kérdést, hogy mikor és miből lesz az visszafizetve? De mi értelme lenne annak, hogy az egyik oldal (az állam) pénzt teremt, ami végül a végtelenségig halmozódik fel a másik oldalon, a termelési eszközöket birtokló magáncégeknél?
    A másik mód pedig nyilván az adóztatás. De a politikát már rég felvásárolta a tőke.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák