Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz #06658560 #100 üzenetére

    Néz, úgy érzem ragaszkodsz a saját vashoz és nem ismered / nem nagyon akarod megismerni a felhő szolgáltatás mibenlétét. Általában olyan feltételezéseket hozol, ami azt magyarázná, hogy mire nem jó.

    Nézzünk akkor néhány egyszerű és amennyire lehet konkrét példát:

    Van egy hírportál, amely nagyon sok oldallekérést kap, de ezen belül is vannak időszakok (például egy új szenzációs hír után) kimagasló csúcsot ér el.

    - Normál esetben, ha saját vassal dolgozol (ebbe beletartozik a fix szerver bérlés is), a becsült vagy tapasztalt forgalom alapján belövöd, hogy mekkora szerverre és sávszélességre van szükséged és veszel olyat. Ha nő a látogatottság, akkor elkezd lassulni az oldal elérése, ha kimagasló terhelést kap esetleg megfekszik egy időre az egész. Az újabb vasak alátétele sem egy-két pillanat.

    - amazon megoldás a) mivel az oldal forgalmának jelentős része statikus tartalom (képek, css ...) ezt amazon s3 tárra tenném, mert az szinte túlterhelhetetlen és semmi extra szerverüzemeltetést nem kell végeznem miatta, csak a fájlok felhelyezését kell a rendszeremnek megoldania. Ilyen megoldást láttam már több naaagy hírportálnál is. Persze nem is kell hogy látszódjon, mert saját (al)domain-em alá is tehetem. b) ha a dinamikus tartalom generálás már többet kíván, mint az aktuális instance ereje, akkor terheléselosztás mellett a forgalom függvényében újabb szervereket indítok vagy éppen a felesleges kapacitást lekapcsolom ... persze mindez teljesen automatizálva, nem én nyomogatom a gombokat. Persze az adatbázis részét is hasonlóan lehet (akár saját, akár amazon által konfigurált megoldással is). Hasonlóképpen kezelhetné egy több millió ügyféllel rendelkező hardvergyártó a support weboldalán a változó terhelést.

    Tudományos számítás. Mondjuk egy vegyész cég valami molekula előállításán dolgozik és le kéne futtatnia valami szimulációt. Ez jobb esetben még gpgpu / cl programozással a modern videokártyákat is ki tudja használni. Igen ám, de nincs összehaverkodva a cég egyik egyetemmel sem és nem ő üzemelteti a vegyész@home hálózatot, így kell hozzá valami vas. A vas drága és nem is mindig használnák, másrészt most kell, nem pedig hónapok múlva... hatalmas beruházással.

    - amazont ismerő kollega kattint párat és fut is 5 darab "2 x Intel Xeon X5570, quad-core “Nehalem” architecture + 2 x NVIDIA Tesla “Fermi” M2050 GPUs, 22 GB of memory, 10Gbit network" masinácska, és már dolgozik is a feladaton... amikor végez pedig lekapcsolja (akár automatikusan). Mondjuk 10 órán át játszik vele a szimulációs program és ez nagyjából 105 usd + kimenő adatforgalom + esetleg io + áfa áron le van tudva. Mondjuk itt lehet, hogy picit bonyolultabb az indítás, ilyet konkrétan még nem használtam.

    Persze, ha nem gpu alapú megoldás kell, akkor van más fajta 2 x Intel Xeon E5-2670, eight-core "Sandy Bridge" lehetőség is, vagy ha még több memória kell de kevesebb cpu is megteszi, akkor 68GB ram-mal megáldott típus hasonló áron. Mondjuk bérszámfejtéshez. Ja persze, ha nem linuxos, hanem Windows-os megoldás kell, arra is van lehetőség valamivel drágábban.

    Pici kft, nagyon egyszerű, statikus weboldallal, elérhetőségekkel, relative kis látogatottsággal havi 2 usd áron 99.99% rendelkezésre állással és 99.999999999% adat integritási megbízhatósággal - persze azért saját domaint érdemes valahol regisztrálnia, hogy értelmes címe legyen hozzá.
    Persze ez backup tárolásra is megfelelő lehet, persze ott is ki kell kalkulálni, hogy szükség van-e olyan megbízhatóságra, vagy inkább vesznek havonta egy winyót.

    Az élet ennél persze sokkal kreatívabb feladatokat is tud adni. Ja igen, a számlázás megkezdett óra alapú. A tárterület használat is. Ha nekem 2 órára kell 1 terabájt, akkor az a két órára eső díjért van (10 GB-onként 1 usd egy hónapra -> 2 óra ára 28 cent + áfa + i/o)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák