Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    válasz dabadab #74 üzenetére

    Igen, kevertem a tökéletest és a szabadot, nem magára a modellre gondoltam.

    Erre gondoltam: "A magántulajdonon alapuló árutermelésben a termelők között az állami beavatkozás által nem korlátozott verseny. A szabad versenyes kapitalizmusban a termelés, az áruforgalom, az árak alakulása és a munkaerő mozgása spontán, önszabályozó jellegű, egyetlen szereplő sem rendelkezik kizárólagos jogokkal valamely területen. A szabad verseny "vegytiszta" formában sehol nem valósult meg."

  • wednesday

    őstag

    válasz bambano #70 üzenetére

    És nem rántanának mindenkit a mélybe. Most az okozza a legnagyobb problémát, hogy Görögország EU tag, és az euro övezet tagja. Ugyanis így nincs a kezükbe annyi mozgási lehetőség, mint egy pénzügyileg függetlenebb államnak. Például nem tudják leértékelni a saját valutájukat, mivel nincs nekik.

    (#69) dabadab: Én is ezt mondom. A tökéletes verseny, azért hívják tökéletesnek mert semmiféle szabályozás nincsen. Ott a hatékonyság diktál. Az állami beavatkozás már csorbítja a piaci folyamatokat, hiszen elvileg ha egy cég elég tőkeerős akkor megteheti, hogy dömpingeljen, felvásároljon, ő a hatékony a piac ezt diktálja. Csak ez előbb utóbb a monopolisztikus piachoz vezet.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz Wolverine #66 üzenetére

    Még a görögök nem EU tagok? ;]

    (#56) dabadab : ez is azt bizonyítja, hogy nincs abszolut gazdasági intézkedés, mindig a körülményekhez kell igazodni.

    (#67) bambano: Ez nagyban függ a külföldi körülményektől, szállítási költségek, adminisztrációs VÁMOK, ottani piaci körülmények. stb. És nem, hogy mellékes a magyar termelésben mekkora kapacitás lenne, mit tud kiszolgálni.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz bambano #55 üzenetére

    De itt nem is arról van szó, hogy Magyarország állítson elő az egész országnak pl: cipőt, mert ez kb lehetetlen kategória.

    Az olcsó cipőnek meg nem mindenki nyertese, hiszen nem mindenki vesz olcsóbb cipőt. Itt nem arról van szó, hogy totál ki kell szorítani a külföldet minden téren, mert az ugyanolyan káros, ha nem károsabb (a jelenlegi helyzetben), mint beengedni mindent.

    Az se mind1, hogy lehet milyen arányban vesznek hazai vagy külföldi terméket, a jövedelem visszaforgatás miatt.

    A külföld meg nem mindig olcsóbb. A dömpinget direkt arra találták ki, hogy versenytársakat kiszorítsanak (ezért van dömping vám). Mikor ez megtörténik már lehet jobban emelni az árakat. Pl Magyarországon bezárt szinte az összes cukorgyár, mert ugye nem volt versenyképes. De most ugye világpiaci dolgok miatt nagyon megdrágult a cukor, az emberek kénytelenek drágán megvenni,mintha lenne hazai előállítás. Persze ahhoz nincs elég tőke, és forrás, hogy újra beinduljon a cukorgyártás, hiszen a költségei jóval magasabbak lennének, mint amennyi bevételt hozna, munkahelyet biztosítana. Ezért nem jó leszerelni mindent. És ha lehet minél jobban elkerülni az eladósodást, mert ez a fő akadálya hatékony intézkedések meghozatalában.
    Az eladósodott Portugálián a kínaiak segítettek, cserébe csupán annyit kértek pár intézkedést hozzanak a kínai áruk érdekében. Mindennek megfizeted az árát.

    Volt tökéletes verseny a 20. század elején. Akkor az volt a fő gazdaságtani felfogás, hogy az állam semmibe se avatkozzon be, a piac diktáljon, hiszen így mindenki arra koncentrál ahol versenyképes. Nos, ma már nem ez a szemlélet uralkodik, nem véletlenül.

  • wednesday

    őstag

    válasz bambano #41 üzenetére

    Te most csak a fogyasztói szemszögből nézed, ami nem a teljes egész.
    A "helytelen dolog" itt nem abszolút, hanem relatív. Na meg mindennek valahol megfizeted az árát, ha nem az olcsó termékeknél akkor majd másol, ez egy körfolyamat. Illetve nem feltétlenül TE fizeted meg, lehet mások, más arányokban.

    Ha egy ország összhasznát nézed, akkor nem biztos, hogy a teljes verseny neki kedvező.
    Lehet az emberek több árucikket tudnak megvásárolni (itt pl több Áfa bevétel), de a hazai cégek mert versenyképtelenek lesznek (kisebb áfa, cégadó, több munkanélküli stb).
    Erre is vannak intézkedések (főleg nyugaton ugye), hogy védik a hazai piacot, addig amíg elég erős nem lesz (vagy nem lesz) a külföldi versennyel szemben. A semmiből sose lehet versenyképes piacot előteremteni, vagy átalakítani ez idő.

    Egy vámemeléssel növeled a hazai termelést (itt vannak nyertesek), nekik ez kedvez, ezáltal drágább lesz a termék így visszaesik az össz fogyasztás is, (itt vannak vesztesek), aztán ez milyen hatással van az állam bevételeire (nyertes v vesztes) az majd kiderül (ill ezt előre tervezik). Az egész inkább az egyensúlyozásról szól (persze mindenki máshol látja az egyensúlyt, inkább a neki kedvező dolgoknál), nem jó egy irányba se elbillenni.

    Tehát az kijelenteni, hogy a tökéletes verseny az abszolút jó, az nem fedi a valóságot. A szélsőségeket kerülni kell és megtalálni egy olyan pontot, ahol a legkevesebb vesztes található.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz bambano #36 üzenetére

    "ha egy magyar nem tud olyan olcsón termelni, mint a kínai, akkor a kínait kell megvenni, mert több kárt okoz, ha a magyart mesterségesen életben tartják, mintha nem."

    Ez marhára nem így van. Még a közgáz (ill nemzetközi gazdaságtan) tankönyvekben vannak példák erre, mikor éri meg egy országnak a vám és mikor nem. Egy csomó dolog befolyásolja ezt, kereslet rugalmasság, árrugalmasság, helyettesítő termék, másik ország ellenlépései stb.

  • wednesday

    őstag

    Az EU egyre gyengébb, már repedezik az egész. Azt, hogy sokáig húzódik inkább a kormánynak kedvez.

    (#5) moonman: +1

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák