Általános trenddé vált, hogy a gyártók és cégek felpörgetnék a stratégiai fontosságú anyagok termelését Kínán kívül. Ennek egyik jele, hogy a BMW és a Yamaha Motor befektettek az amerikai ritkaföldfém-startupba, a Phoenix Tailingsbe.
A szóban forgó anyagokat EV-k, okostelefonok és egyéb elektronikai termékek gyártásához is használják.
A finomítási eljárást az USA-ban fejlesztették ki az 1950-es években, de népszerűtlenné vált, mivel drága és piszkos munka. A kínai riválisok ugyanakkor 30 évet töltöttek a folyamat fejlesztésével, Kína pedig az utóbbi hónapokban korlátozta az exportokat. Nyugaton sok helyen aggódva kezdtek alternatívákat keresni.
A fentebb említett amerikai startup a bányászott fémből és az újrahasznosított eszközökből is ígér ritkaföldfémeket. 13 millió dollárt költenek egy exeteri üzemre, ami évi 200 tonna termelését ígéri. A többi pénzt kutatásra, fejlesztésre fordítják. Állítólag már több mint 100 millió dollárnyi megrendelésük is van, a jövőben több nagy amerikai üzemet is építenének.
A cég vezetője szerint azért lehetnek sikeresek, mert ők nem működtetnek bányát. A szektorban tevékenykedő legnagyobb, nem kínai cégek közé az MP Materials és a Lynas Rare Earths tartoznak, de egyik sem boldogult a kínai versenytársak nyomásával.