Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz Penge_4 #72 üzenetére

    "A kiesett szavazókat hogyan pótolod?": úgy ismertél meg itt, mint akinek hasbaakasztós kamuszöveg terén problémája van? :P

    "Ismét csak azt tudom mondani, hogy a jelenlegi kormány az egyetlen, aki legalább kicsit is, de fellépett a hálapénz és az egészségügyben zajló korrupció ellen.": persze, mert utálják a konkurenciát.

    az alapprobléma az ebben a helyzetben, hogy az igazi nagy gazemberek nem lesznek angyalok attól, ha egy-két kis stiklit helyreraknak és utána elmennek gyónni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Penge_4 #66 üzenetére

    "az állam működését kellene optimalizálni: De a nincsből nehéz.": nem. triviális lenne optimalizálni egy csomó mindent. stadion sutty, magyar foci sutty, közbeszerzésnél megtanulni rendesen központozni (nem mindegy, hogy közbeszerzés vagy közbe szerzés), nem tűrni az adóelkerülést a nagy cégeknél (azért csak a nagyokat emlegetem, mert a kicsik ellenőrzéséhez erőforrás is kellene), az állami beszerzéseket ésszel csinálni végre (és a publikus elvárások szerint, nem pedig titkos, kívülről irracionálisnak látszó elvek alapján).

    az egészségügy reformját is el lehetne kezdeni azzal, hogy pár párt- és kormányfunkcit valós indokkal beküldeni kórházba, kezeljék ki, majd kikérni az oep számlát. akkor rádöbbennének, hogy a számlán szereplő tételek harmada kamu (nem állítom, hogy összegszerűen is kamu a harmada).

    ezeket mind meg lehetne csinálni ennyi zsetonból, amennyi most van, csak akkor be kéne fejezni a "hálálkodást" a hátországnak. ezek annyira balfékek, hogy nem elég, hogy lopnak, sokszor még azt is tudni lehet, hogy pontosan mennyit és hogyan. itt van ez az unortodox gazdaságpolitika: ez attól unortodox, hogy a fő pápája ránéz egy excel táblázatra és nem ugyanazt a sort veszi a sor végén a sor elejéhez... sor elején paks2 sor végén 150 milliárd, sor elején felsőoktatás, sor végén 3000 milliárd uuhhbmeg azt ne csináljuk, az rohadt drága...

    az egy másik történet, hogy reorganizációra dömperrel lehetne behordani az országba az eu-s pénzt, mert azt az euban nagyon szeretik (a reorganizációt szeretik, tehát támogatni is szeretik).

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #55 üzenetére

    "Ez törvényszerű? Mármint, hogy a magyar vállalkozás kevésbé hatékony."
    "Ezzel most nem igazoltad azt, hogy miért építene egy vállalkozás jobban az emberi erőre csak azért mert magyar." :nem általában vállalkozás és nem általában magyar vállalkozás, hanem a privatizáció pillanatában, mondjuk 1990-1992 közötti átlag magyar vállalkozás az biztosan nem volt olyan hatékony, mint a teszkó, és biztosan tőkehiányos volt, amit az isoquant szabály szerint emberi erővel tud pótolni.

    "Utálom azt a felfogást, hogy a magyar terméket azért tartják minőséginek mert magyar.": szerinted az a paradicsom jobb, amit 5 perc kocsikázással visznek be a bótba, vagy az, amit hetekig hurcibálnak és közben érésgyorsítóval hormonkezelik? nem állítom, hogy minden magyar termék jobb, csak azért, mert magyar, de komolyan hiszek benne, hogy a mezőgazdasági termékek, amelyek kezelése tipikusan nagyon időfüggő, az jobb, ha közelről jön, mintha távolról. pl. cukorborsó vagy csemegekukorica.

    a téma eredetileg a mezőgazdaságból és a multikból indult, én nem akarom kiterjeszteni. nyilván más eredményre jutnánk egy 2014-es informatikai cég elemzésével, mint a módszerváltás körüli mezőgazdaság, élelmiszer feldolgozóipar és élelmiszerkereskedelem elemzésével, de maradjunk ez utóbbinál.

    az ilyen cserpes tejtermék és hasonlóval az a gond a multi szempontjából, hogy nem akar kismillió beszállítóval szerződni, vitatkozni. ha egy terméktípusra talál egy beszállítót, aki képes garantáltan előre kialkudott minőségben, mennyiségben annyit szállítani, hogy 2-3 szomszédos ország összes teszkóját ellássa, akkor azzal fog szerződni, mert a teszkó meg a többi logisztikai rendszere arra van felkészítve, hogy kamioncsordák száztonnaszám hozzák egyben a terméket, nem három láda paradicsomra.

    "Viszont tudsz olyan szereplőket, akik rendelkeztek annyi magántulajdonban lévő tőkével, erőforrással, bármivel, amivel elkerülhettük volna a multik behívását?": bolt akkoriban is volt, az emberek megvették valahol a kaját. azt lehetett volna privatizálni és ha nem rabló módon zajlott volna, akkor most lenne másik nagy áruház lánc is, ami magyar. 1990 óta majdnem 25 év eltelt, azóta végbement volna egy piaci konszolidáció, sok kis boltból lett volna 1-2 nagy áruházlánc.

    egyébként nem tudom, mit kellett volna csinálni, és ezt már soha nem is fogjuk megtudni. azt tudom, hogy az a verzió, ami végül megvalósult, baromság.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #53 üzenetére

    "Ácsi, egy olyan országról beszélünk, ahol gyakorlatilag minden állami tulajdon volt, nem létezett szabad piac és vele együtt olyan vállalkozók sem, akik néhány éven belül tízezreknek vagy százezreknek tudnak munkát adni.": tévedés. például a mezőgazdaság sem volt 100% állami tulajdon, pláne, hogy az az agyhalott vadbarom torgyán rögtön szét is akarta osztani a földeket, a maszek szektor sem volt állami tulajdon, stb. volt kereskedelem, volt sok minden. A módszerváltás 1989. október 23-án történt, akkor már régen nem az a keményvonalas coccializmus volt itt, mint a 60-as években.

    ""de, adna, többnek is" Miért? Alanyi jogon?": például azért, mert nem annyira hatékony. tehát több melóst alkalmazna. meg lehet, hogy nem hordaná be külföldről a szemetet. persze ennek a pontos kivesézése hosszabb és bonyolultabb kérdés, de teljesen egyértelmű, hogy ha kiszakítod a foglalkoztatási rátát, mint egyetlen érvet, akkor a multik rosszat tettek az országnak. Ha viszont nem ilyen felemás, kiszakított nézőpontból nézed, hanem komplexen, akkor egyáltalán nem biztos, hogy rosszat tettek, még akár az is kiderülhet, hogy jót. De ilyen vizsgálatokat szerintem senki nem csinált, ahol nem féligazságok alapján mondanak verdiktet.

    "edig ez hülyeség, ő sem tud többet alkalmazni, mint amennyire szükség van": isoquant.

    "jelentősen nagyobb bért sem tud adni, mint amennyire a piac beárazta az adott munkát. ": ezt nem is állítottam, de sok embernek az alacsony bér is jól jönne a semmi helyett. meg nem tudjuk, hova fejlődhetett volna ez az egész.

    azt, hogy konkrétan hova fejlődött az eszetlen privatizáció (mert ha még el is fogadom, hogy szükséges volt, azt nem, hogy optimálisan csinálták), azt gyakran látom, amikor melóba menet elmegyek a Kabai cukorgyár mellett.

    "Máshol miért működik a mezőgazdaság TSZ nélkül?": itthon van egy olyan műsorszám, hogy vidékfejlesztés. Általam nem értett indokokból kifolyólag ezt a mezőgazdaság nyakába varrták. Lásd: földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztérium volt. A tsz-ek köré épülő kisközösségekben ezt is megoldotta a tsz, nem csak a termelési és/vagy értékesítési érdekközösség dolgait. Más országokban, ahol nincs szükség a hagyományosan vett tsz-re, ott a vidékfejlesztés állami feladat, nem privát vidéki.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #51 üzenetére

    "Csak a Tesco egyedül 22 ezer alkalmazottnak ad munkát": és? irreleváns adat. azt kellene bizonyítanod, hogyha a tesco helyett magyar cég lenne, az nem adna ennyi embernek munkát. de, adna, többnek is.

    a tsz pedig nem csak értékesítési csoport volt, hanem a vidéki élet gazdasági központja is. ezt soha semmi más nem fogja pótolni.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #48 üzenetére

    a kereskedelmi láncok pont nem tettek semmit hozzá a munkanélküliség csökkentéséhez, sokkal jobb lenne, ha nem vonzzuk vagy engedjük be őket. az országnak a tszek ilyen formájú felbomlasztása okozta a legnagyobb kárt, torgyán pubival az élen.

    a munkanélküliség ellen azok a multik jók, amik itt termelnek és utána elviszik a terméket.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Stauffenberg #35 üzenetére

    "A multi a profitmaximalizáció mellett a veszteségek minimalizálásában is érdekelt.": ez a mondata azért is marhaság, mert vagy profitja van, azaz pozitív az egyenleg, vagy vesztesége, azaz negatív. mindkét kifejezés ugyanazt az egy matematikai tényt takarja.

    az isp-k egyébként fizetnek helyi adókat is, például a közterületen vezetett kábelért fizetnek az önkormányzatnak és fizetnek az infrastruktúra tulajdonosának is. például ha én felrakok az áramszolgáltató oszlopára egy kábeltv kábelt, akkor először is fel kell újítanom saját pénzemen a villanyoszlopot, majd saját pénzemen felrakhatom a kábelt, amiért utána éves díjat fizetek a villanyásznak, plusz közműadót az önkormányzatnak. ezt is olyan jól eltalálták, hogy egy csomó helyen lebontották a frissen épült hálózatokat, mert csak veszteséget termelt volna.

    "Ezt pedig tudja a kormány is és éppen csak akkora csapást mér rájuk, amekkorát még el tudnak viselni.": a kórmány jólértesültségének a jele, hogy az utóbbi időben gyakorlatilag az összes fontosabb ötletükből kihátráltak idővel. ahha. én az ilyenekre azt szoktam mondani, hogy még a harmadik szomszédja is idióta.

    a kkv szektort meg a kormány szivatja halálra azzal, hogy nem fizeti ki az állami megrendelések díját, mindig megy a kavarás a számlákkal, amibe egy kevésbé tőkeerős kkv beleszakad. felveszi a forgóeszköz hitelt, mert muszáj, abban a hitben, hogy marad egy kis nyereség a végén, majd bebukja az egészet tokkal-vonóval, mert 6-9 hónapos csúszással fizetnek valamennyit a díjakból és az egész kócerájt elviszi a hitelkamat. ráadásul a megrendelő a pénzhiányt minőségi kifogásnak álcázva akarja lenyomni a kkv torkán.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Penge_4 #32 üzenetére

    az a probléma, hogy ezen a piacon nyomul kb. 5-6 multi, meg kb. 400 kis hazai isp. falunet bt. a multi lehet, hogy kibírja illetve képes keresztfinanszírozni, de egy falunet bt nem.

    "Ezt pedig tudja a kormány is és éppen csak akkora csapást mér rájuk, amekkorát még el tudnak viselni.": hát persze, a kormány tudja, hogy egy isp az eredeti, 150 Ft/GB csapást könnyedén elvisel.

    "Nyilván a kormányban sem elmebetegek dolgoznak": de, teljesen egyértelműen elmebetegek. a netadó csak egy az utóbbi idők legalább négy, isp-kre mért csapásából.

    "közül is a legnagyobb rész éppen az, akinek sokszor még olyan triviális dolgok is papírra le vannak írva, minthogy "kattints a Start menüre" meg "kétszer kattints a kék e betűre"": ha figyeltél volna arra, amit írok, akkor tudnád, hogy ezt nem is vitatom. tisztában vagyok vele, és le is írtam, hogy nem értenek hozzá. ez nem zárja ki azt, hogy az életükben betöltött szerepével viszont teljesen tisztában legyenek.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Penge_4 #30 üzenetére

    nem, a legrosszabb lehetőség az, hogy a kormány komolyan gondolja, hogy a szolgáltatónak kell kifizetni az internet adód. másnap egy csomó szolgáltató le fogja húzni a rolót.

    "Online meg idősek ritkán bankolnak": az az igazság, hogy azt, hogy mit csinálnak az előfizetőim, inkább nekik hiszem el, mint neked.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Penge_4 #28 üzenetére

    el fogják venni tőle az internetet. banknak, szkájpnak lőttek.
    ehhez képest amit kapott, ha egyáltalán kapott valamit, az eléggé apróság.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Agostino #18 üzenetére

    "volt azóta is tüntetés, de például ablakok azóta sem törtek.": mer' ezek a nyomorult kockák annyira bénák, hogy még egy monitort se bírnak behajítani a székház ablakán :P

    a poszthoz:

    az egész felméréssel meg az a "gond", hogy tudod, hogy a szerveren milyen adatok gyűlnek össze halmozottan? nem tudod. akkor meg teljesen mindegy, hogy mit szavazol.

    egyébként a netadó meg azért ütött akkorát, mert a netről már mindenki tudja, hogy kell. ezt kijelenthetném a fotelből is, de mint internet szolgáltató rendszergazdája, több emberrel találkozom, mint ahány anyósa dajcsnak eddig volt. És lehet, hogy a vidéki kis zsákfaluban a nagyinak nincs fogalma a részletekről, de azt ő is összerakta már fejben, hogy szkájpol az unokával az interneten, meg bankolni kell. és lehet, hogy nem ő állítja be a gépét, hanem az unoka vagy a helyi szaki, de az internet már eljutott odáig, hogy a legalapvetőbb fogalmakat a 80 éves nagymami is tudja.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák