Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • FlDutchman

    tag

    Sziasztok!

    Alaplap upgrade előtt állok, ddr2 memóriáról ddr3-ra váltás kedvéért. A cpu maradna, mert az a 775 socket gyártási idejének végéről való (core2quad 9450), így az eléggé "friss".

    Az alaplap egy asus p5k.

    A cél pedig egy GIGABYTE GA-EG41MFT-US2H. (Használtan, persze)

    Ami megakasztotta a folyamatot bennem, az a p5k-n lévő onboard RAID vezérlő megléte, ami viszont nincs a gigabyte-on.

    Még most sem tudom pontosan mire van kitalálva a raid. Annak idején, amikor még windows xp, később 7 futott a gépen, minden reinstall után az összes gyári drivert telepítettem szorgalmasan (a gyártó weboldaláról leszedve a legfrissebbeket), a LAN-hoz, chipsethez, integrált hangkártyához, és így a RAIDhez is, függetlenül attól, hogy tudtam volna mire való. Most windows 10-zel is megy, de ott már persze nincsenek gyári driverek, megy ahogy van az egész.

    Most olvastam pár sort a raidről, google-ön kerestem rá arra, hogy egy korábban raid-ben használt hdd-t használhatok-e más gépben, de az igazi kérdés az itt van (ezúton is bocsi, ha emiatt off topic lenne), hogy egyáltalán RAIDben használtam-e a eddig a HDDket, plusz a windowsnak egy SSDt.

    És hogy kell-e attól tartanom, hogy másik alaplapba behelyezve a HDDket adatvesztésem lesz? (Mert a raid elméletileg valami virtualizációt csinál, hogy jobb legyen a teljesítmény, de eddig sem azért volt raides alaplapom mert tudnám mi az)

    Ami értékes a hdd-ken, azok saját fotók, videók, zenegyűjtemény, nyilván emiatt nem kockaztatnék.

    A gép elsősorban mostanában amúgy is egyfajta offline NASként van használva :D gyakorlatilag ott tárolok régi nagy fájlokat, plusz a Plex megy róla.

    Vettem hozzá még egy 4 TB hdd-t, mert amúgy is fogytán volt a hely, de idő mindent rendszerezni, digitális lomtalanítást is csinálnék, lehet az alaplapot is csak azután cserélném.

    Ha eddig sem tudtam hogy mi az a RAID, akkor valószínűleg nem is úgy használtam, és a HDD-k is csak sima mezei háttértárként üzemelnek?

    Vagy mivel előbb utóbb hivatalosan is NASra váltást tervezek, hagyjam a p5k-t menni amíg bírja?

    Köszi!

  • FlDutchman

    tag

    válasz jokeph #105611 üzenetére

    Hú, szuper, megvilágosodtam :) a cikk alapján olyan tàvol áll az általam használt konfig a RAIDtől, amennyire csak lehet. Akkor adatvesztéstől már nem tartok, és a p5k is ketyeghet tovább.

    Köszi!

  • FlDutchman

    tag

    válasz Dr. Akula #105615 üzenetére

    Igen, egy kicsit "pánik" módba kapcsoltam, hogy mi van ha véletlenül bekapcsoltam, de erre kevés az esély :D

    A NAS-os tanácsot meg külön köszönöm, lehet akkor a még bontatlan vinyót meghagyom majd felavatni a NAS-t. És veszek bele egy másik, akár nagyobbat, mert most már azért 6-8 TB sem olyan drága.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés