Keresés

Aktív témák

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz Marwell #22 üzenetére

    " ez nem router valóban nem az de én meg azt mondom hogy úgy is tud működni"

    :N

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #19 üzenetére

    Van olyan topic, Milyen routert ?, ahol több szakember vár ugrásra készen. Javaslom OTT kérdezz, ezt a topictémát meg hagyjuk elsüllyedni a feledésbe...

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #17 üzenetére

    Miiiiiiiii ? 4-500 m? Ezzel a kütyüvel felejtős! Max. 40-50 méter!
    802.11g szabványú, a HIVATALOS adatok szerint : beltéren 38 méter kültéren 140.
    A létező legoptimálisabb helyzetben. Lehet próbálkozni irányított antennákkal, de ahogy látom ezzel a masinával az sem fog menni, és az ára sokszorosa lenne, mint ha 2 helyen fizetnél az internetért.

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz localhost #15 üzenetére

    Magyarul van ha van egy vezetékes hálózatod, arra rákötve lesz wifi-hozzáférési pontod.

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #14 üzenetére

    Access Point-ok
    Hogy mik vannak!

    Ezmiez?

    Az AP-ok a Wireless router-ekhez hasonlóan különálló, illesztő programot nem igénylő vezeték nélküli hardverek azzal a különbséggel, hogy nem internetmegosztásra találták ki őket, hanem széleskörű vezeték nélküli kommunikációra általában más vezeték nélküli vagy vezetékes hálózatokkal.
    A leggyakrabban vezetékes hálózatokhoz csatlakozik, hogy a hálózat képes legyen vezeték nélküli hálózatokkal is kommunikálni.

    Miért vegyek Access Point–ot, mikor a Wireless hálózati adaptereket (PCI, USB, PCMCIA) az ára feléért, vagy még olcsóbban megvásárolhatom?

    A fent említett, adapterektől eltérően egyáltalán nem terheli a rendszerüket.
    Platform-függetlenség: nem kell vért izzadnunk, mire illesztő programot találunk régebbi rendszereinkhez (jó eséllyel nem is fogunk találni), pl.: Linux, Win98 Gold vagy SE, Win95 OSR, OS2/Warp, Unix, stb.
    Költséghatékonyabb lehet, ha meglévő vezetékes rendszerünket akarjuk vezeték nélküli hálózathoz csatlakoztatni (nem kell minden számítógépünkbe adaptert vásárolni).
    A működéséhez nem kell külön számítógép.
    A Wireless jelveszteség melegágya a minél hosszabb koax kábel. Nem véletlen, hogy a legtöbb kültéri antennához csak 1 m kábelt mellékel a gyártó, így van ez a TP-Link gyártmányú külső és belső antennáknál is. Ha belegondolunk, milyen helyen van jelenleg a leszerelhető antennás PCI adapterünk, és hova tennék az antennát, máris látjuk, hogy az több méter (általában). 3 méter kábel fölött már komoly jelveszteségre lehet számítani. UTP kábelből meg akár 100 méterest is készíthetünk negatív következmények nélkül. Szóval ideális megoldás, ha egymástól távolabbra lévő épületeket akarunk összekötni, ahol a kábelszerelés már nem, vagy csak nagyon nehezen kivitelezhető.

    Megjegyzések:

    A vezeték nélküli router-ek WiFi részét is szokták AP-nak nevezni, ez természetesen így is van, de sajnos ebben az esetben erősen butított AP-ról van szó, mert csak egyfajta módot támogat, a kvázi AP-t. Nincs benne bridge, AP client, repeater, WISP üzemmód, amivel a későbbiekben még részletesebben is foglalkozok majd.
    Szinte mindegyik vezeték nélküli router-t könnyedén tejes értékű AP-vé lehetne alakítani, de sajnos ezt a gyártók nem teszik, mert üzleti szemponttól ez nekik „nem bolt”, így ezeket a teljes funkcionalitású AP-ket külön termékként adják el, sokszor érthetetlenül drágábban, mint a kvázi wifi router-eket.
    Számos nyílt forráskódú, Linux alapú firmware-el rendelkező wifi router-t, lelkes fiataloknak modding-olt firmware-ekkel sikerült igazi hálózati svájci bicskává alakítaniuk, ilyen modding-olt firmware-ek pl. az Open-WRT, a DD-WRT, tomato stb.
    A firmware cseréjével a következő készülékek teljes értékű AP-vá válnak: Linksys WRT54GL, Asus WL-500gP, FRITZ!Box stb..
    Ritkán találkozhatunk olyan wifi router-el is, amiből a gyártó nem gyomlálta ki az összes AP üzemmódot a klasszikus AP-n kívül, például ilyen a legtöbb Edimax is.

    Az AP-k fajtái:

    Kültéri
    integrált antennával ellátott
    leszerelhető antennával ellátott
    ezek kombinációja
    Megjegyzés: Ezekkel a továbbiakban nem csak azért nem foglalkozok, mert méreg drágák, hanem azért is, mert elsődleges célom inkább az átlag felhasználókkal megismertetni az AP-t, és elsősorban otthoni „konyhai” felhasználási lehetőségeket bemutatni.

    Beltéri
    Fix antennával ellátott
    leszerelhető antennával ellátott

    A továbbiakban egy ilyen készülékkel fogunk foglalkozni, ami a TP-Link TL WA601G névre hallgat, ezt fogjuk karöltve használni egy ugyan ilyen készülékkel, illetve egy TP-Link TL-WR642G wifi router-el.

    A TP-Link TL-WR642G vezeték nélküli router beállításának leírását (Internetre való felcsatlakozás, vezetékes és vezeték nélküli kliensek beállítása, port átirányítás stb..) itt megtaláljuk.

    TP-Link TL-WA601G
    Hogy mik vannak!

    FIGYELEM!

    A Wireless titkosítási beállításokat – hogy gyorsabban haladjak - nem írom le minden AP mód esetén, hanem a végére tartogatom.
    A SAJÁT ÉRDEKÉBEN MINDENKI ÁLLÍTSA BE!

    Megjegyzések

    Vegyük figyelembe, hogy nem mindegyik AP mód támogatja az összes titkosítási eljárást, miután konfiguráltuk az eszközt, ezek a beállítások inaktívak maradnak, így elvileg ki sem lehet őket választani.
    Miután kész vagyunk egy panel beállításával, mindig nyomjuk meg a SAVE gombot, ezt nem fogom mindig elmondani a jövőben. Előfordulhat, hogy ennek hatásra mégsem indul újra az elérési pontunk (AP) vagy router-ünk, pedig a módosítások életbelépéséhez szükség lenne rá. Ilyen esetben navigáljunk a System Tools ->reboot menüpontba és nyomjuk meg a reboot gombot.
    Mielőtt mindenki kapkodná a fejét, hogy hogyan tudhatná meg az elérési pontja (AP) vagy vezeték nélküli router-e fizikai (MAC) címét, fordítsa meg a készüléket, és olvassa le a címkéről. Ezen kívül minden menedzselhető TP-Link hálózati eszköznél. ott van a legelső Status menüponton belül.
    Hálózati adapterek (PCI, USB, PCMCIA) fizikai címének listázásához:
    Start -> Futtatás ->cmd
    Adjuk ki a köv. parancsok valamelyikét:
    ipconfig /all
    getmac /v (kivéve Win XP home)

    Üzembehelyezés

    IPB kép

    Csavarjuk be a mellékelt (vagy egyéb kül- és beltéri) SMA R/P csatolású antennánkat, kössük össze a készülék LAN portját a számítógépünk hálózati kártyájával a mellékelt UTP RJ45 kábellel. (megj.: a készülék auto MDI/MDI-X képességekkel rendelkezik, így teljesen mindegy hogy egyenes vagy keresztkötésű UTP kábelt használunk).

    Fontos

    A router-ek esetében megszokhattuk, hogy a DHCP szerver gyárilag engedélyezve van, így beüzemeléskor nem kellett bajlódni az IP címek beírásával, hanem egyből kapott IP címet az adapterünk, és máris el tudtuk érni az eszköz webes beállító felületét.
    Nos, az AP-k is rendelkeznek DHCP szerverrel, viszont alapértelmezésben le van tiltva, ezért mielőtt még áram alá helyeznék az eszközt, manuálisan kell IP címet kiosztanunk a hálózati adapterünknek:

    IPB kép

    Lépjünk be az AP készülékünk webes felületére:

    Indítsuk el kedvenc böngészőnket, majd a címsorba gépeljük be: 192.168.1.1, majd üssünk [ENTER]-t!
    Párbeszédpanelnak kell megjelennie, ahol kéri a felhasználónevet és a jelszavat. TP-Link esetében ez admin és admin, nyomjunk OK-t. Bent is vagyunk a AP-nkbe!

    Első dolgunk a készülék alapértelmezett IP címének megváltoztatása legyen, a későbbi IP ütközések elkerülése végett, Network menü -> LAN

    IPB kép

    A jövőben majd az itt megadott IP címmel tudjuk elérni a hozzáférési pontunkat.

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #12 üzenetére

    Jól megvezettél :) :C

    http://www.airlive.com/product/wl-5460ap_v2 [link]

    Ez a masina nem is router, hanem Access Point.

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #9 üzenetére

    A modemből jövő kábelt nem a lan, hanem a WAN-ba kell dugni . minden normális esetben.
    És a számítógépen NE legyen IP cím beállítva, hanem DHCP - kérésre álljon.

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #7 üzenetére

    Figyelj haver, én segíteni akarok, legalább annyit megtehetnél, hogy leírod, hogy mit csináltál (mindent úgy csináltál-e, ahogy én írtam?) mert ha idegeskedsz azzal nem leszek előbbre, és mivel NEM ÁLLOK OTT A HÁTAD mögött (még nem!) nem tudom mit csinálsz éppen.
    Tehát vagy engeded, hogy segítsek, de akkor én muzsikálok, te pedig táncolsz vagy hagyjuk a francba az egészet, nekem ez nem hiányzik :Y

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #4 üzenetére

    Szóval
    1. NAGY_RESET = reset gomb több mint 10 másodpercig tartó nyomva tartása bekapcsolt módban.
    2. UTP kábel össze a gép és a router LAN portja
    3. Böngésző http://192.168.100.252

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #4 üzenetére

    Ha estig nem boldogulsz, megpróbálok segíteni, most sajnos mennem kell.

  • localhost

    Közösségépítő

    válasz csulok56 #2 üzenetére

    Ha a routetr ip címe valóban 192.168.100.252 , akkor böngészőből a http://192.168.100.252 címen fogsz tudni belépni.

Aktív témák