-
IT café
FIGYELEM, ez nem politika topik, ennek megfelelően ide nem kérünk a rezsicsökkentéshez kapcsolódóan sem ilyen posztokat, linkeket. Amit várunk, ötletek, tapasztalatok a spórolással kapcsolatban, praktikus javaslatok az energia megtakarításhoz.
Új hozzászólás Aktív témák
-
balojazz
aktív tag
válasz tototos #7379 üzenetére
Kb egy éve készült el a miénk, és nagyon nem bántam meg a gázt, úgyhogy +1 a gázkazánra. Elmondom, miért. 112 m2, 2 szint, mind2 szinten padlófűtés: nagyon baba, iszonyú komfortos, szép, tágas, sehol egy randa, helypazarló, gusztustalan radiátor meg csövek, csak 2 törölközőszárító bordásfal a fürdőkben, de az szép, csöveik a falban. HMV plusz fűtés egy Semiatek Condens 28-cal gyönyörűen fut, nulla hőtárolós puffertartály, sima átfolyós HMV, bírja a 2 szimultán fürdést plusz a 2 szintes fűtést egyszerre, ne higgy annak, aki szerint elfogy a melegvíz vagy a nyomás ilyenkor. 5 főre nyáron 4 m3 per hó gáz ALATT elvan a hmv, szumma évi gázfogyasztás kb HATSZÁZ m3 gáz, villanyról megy minden más, abból is bőven a 210-es határ alatt vagyunk, nincs semmi drága huncutság napelemmel meg okosotthonos fasságokkal meg hőszivattyús villanykazánnal vagy H tarifás micsodákkal (pedig a 4 klíma miatt lehetne). Ha beütne a gázkrach, fűtés mehet klímákkal, addig szuperjó a gáz, ha meg mindkettő befuccsol árban, dobhat föl napelemet, addig fölösleges. Szerintem.
Soha nem voltam trafikban. Soha nem fogok bemenni. Mindig gőzölni fogok.
-
313313
addikt
válasz tototos #7379 üzenetére
Gázkazánnal okcsóbban jönne ki, akármilyen hőszivattyú+gépészet 3-4 millátóo csillagos ég...
És azt se szabad elfelejteni, hogy nem fog mindig 36 ill 70Ft/kWh maradni a villany ára....
HP 250 G5, Creative Surround 5.1 USB, Genius 5.1 Home Theater 5000, Kona Blast Deluxe + Shimano LX, Torpado T2000 + Campagnolo Veloce, Motorola Edge 30 Neo 8/256GB
-
veterán
válasz tototos #4876 üzenetére
1 megajoule energiatartamú gáz most (a kedvezményes tarifával) ~3,4 Ft (az elosztói és rendelkezésre állási díj nélkül).
1 megajoule az 0,27777 kWh, vagyis 1 kWh energia gázból ~12, 4 Ft-ba kerül.
1 kWh elektromos energia (a kedvezményes tarifával) pedig 35 Ft (szintén az elosztói és rendelkezésre állási díj nélkül).
Tehát ha használati melegvizet melegítesz, akkor kedvezőbb azt gázzal tenni, mint villanybojlerrel.
Fűtés a klímák energiahasznosítása (a COP érték) kb. háromszoros, tehát nagyjából egyárban van kondenzációs gázkazánnal, vagy klímával fűteni.
Azt pedig nem szabad elfelejteni, hogy napelemet tudsz a ház tetejére tenni, de gázkutat nem.
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
kiir
tag
válasz tototos #4253 üzenetére
Azt ugye tudjátok, hogy az MVM a folyó évi tényleges napi átlaghőmérsékletek alapján számolja a hőmérsékleti tényezőket? A húszéves átlag kb. csak tájékoztatás gyanánt van. (Na jó, van pár dolog, amit a húszéves átlag alapján becsülnek, de utólag mindent elszámolnak a tényleges napi átlaghőmérsékletek szerint.)
[ Szerkesztve ]
-
Gabesz25
tag
-
Syl
nagyúr
válasz tototos #4253 üzenetére
Szuper! Kár hogy read-only. Na, majd kiegészítem a saját rezsi táblázatomat valami hasonlóval.
> most nagyon sokan gondolják úgy, hogy majd diktálnak
Vagy valaki évek óta diktál, ez vált be neki, és erre most jön a masszív szopatás.
Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.
-
Floyd80
addikt
válasz tototos #4246 üzenetére
Következő leolvasnál kb. 17 m3-t tudsz elszámolni I-es árban, nem diktálnék többet.
Az emre által linkelt jelleggörbékkel az a baj, hogy nem egyéni. Az éves összeg és a korrekciós tényezők fixek, de a diktálási napok eltérősége miatt mindenkinek kicsit más jön ki.
Nekem szeptemberre már lesz kb. 47 m3-em ami I-es ár, mikor diktálok október 5-én, neked szeptember közepén csak 17.
Innen lehet leszedni az excelt:
"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
Floyd80
addikt
válasz tototos #4243 üzenetére
A júliusit nem tudom,
44010/3301*17 = 227 MJ lenne nem 207, de valószínű maradt még I-es kategóriád és azt odaadták.
Vagy a becsült értéket átalánynak nézték, akkor 44010/365*17= 2049 MJ, de akkor miért adtak pluszban 1754-et.
"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
Floyd80
addikt
válasz tototos #4243 üzenetére
2022-ben az éves korrekciós tényezők összege:
Vegyesben: 3301 MJ
Fűtés: 3172 MJEzt a diktált napokhoz nézik, hogy az adott napon mennyi a korrekciós tényező.
13 nap augusztusban napi 1 MJ korrekciós tényező, fűtésinél nulla."Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
emre
veterán
válasz tototos #4239 üzenetére
Nem 251 MJ jut 13 napra, hanem 1541, mert valaki bediktált 44 köböt, hogy szép kerek összeg legyen a fogyasztás.
Amiből arra az időszakra 251 támogatott áron van, 1290 meg versenypiaci.
Ha jól számolom 7m3 körül még elfért volna a diktálás és akkor nem lenne a versenypiaci árat tartalmazó sor a számlán.
[ Szerkesztve ]
"Ha minden csődöt mond csak a tényeket tudomásul venni képtelen fafejűség menthet meg bennünket."
-
Floyd80
addikt
válasz tototos #4233 üzenetére
Akkor szerencsénk van, mert mi maradtunk a vegyesben, 10 m3-re csak I-es árat számoltak. Amúgy az MVM honlapjáról leszedhető excelben csak ez a két profil van:
Fűtési - Csak fűtés
Vegyes - Fűtés és főzés és/vagy vízmelegítés"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
Jadro
veterán
válasz tototos #4227 üzenetére
Futottam pár kört, de MVM csak hadovál a profilról és arra hivatkozik, hogy ők csak aszerint számláznak ahogy be van állítva a szerződésben. Érdemes egyenesen az elosztót keresni - nekem ez Tigáz - és náluk intézni a profil módosítást.
[ Szerkesztve ]
Samsung Galaxy S23 8/128 Green
-
Floyd80
addikt
válasz tototos #4227 üzenetére
Csak ki a tököm állította be ezt, anyáméknál a pár évvel ezelőtti TIGÁZ-os számlákon nyáron is volt I-es ár, sőt volt olyan, hogy csak I-es, most augusztusra csak II-est kaptak 10 m3-re. Ha jól gondolom, mikor az MVM átvette, ezeket szépen elállítgatta.
"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."
-
totron
addikt
válasz tototos #4187 üzenetére
Közreadnád ezeket tételesen, nevükön nevezve?
#4169 ) Donki Hóte, ez mind szép és jó, de mi van, ha mindenki a körbefűtéséte bazíroz? Pont egy piramisjáték hatékonyságával fog működni a melegedés. Az eddigi túlfűtöttség miatt izgulni nem kell, ár/érték arányban még jöhet ki élhetőre a soványítás után is, a szabályozhatatlan végpontokon viszont ez a remény sincs, ők többért szellőztethetnek a jövőben.
[ Szerkesztve ]
-
pjen
félisten
válasz tototos #3532 üzenetére
Az a baj, hogy ez a piaci viszonyok torzítása,Ha nem lett volna "rezsi csökkentés" amit nem a viktor ad, hanem a Te befojt adódat újra elosztja, egy csomó egyéb dolog olcsóbb lenne. Akkor esetleg jobban odafigyeltek volna a zemberek. Viszont nem lett volna világbajnok áfánk.
-
Degeczi
nagyúr
válasz tototos #3098 üzenetére
Ez már a ház jellemzőitől is függ. Pl. egy minimális faltömegű könnyűszerkezetes nagyon gyorsan fölmelegszik, míg vastag/nehéz és már áthűlt falak esetén ez sokkal tovább tart, ezért nem érdemes hagyni nagyon alacsonyra esni - azonban ez egy napközbeni távollét során (9-10 óra alatt) úgysem történik meg, csak elutazás idejére szempont.
De az nem kérdés, h ezzel a néhány fokkal alacsonyabbat beállítani mindenképpen megtakarítás, fizikai képtelenség az ötlet, h gazdaságosabb lenne magasabb szinten tartani. -
Szakbarbár
aktív tag
válasz tototos #2928 üzenetére
Van jobb is: havi előfizetés az autóban ülésfűtésre: [link]
Kazán téma:
Nálunk padlófűtésnél 28-32 fokos előremenővel üzemel a kondenzációs kazánunk (Baxi duo-tek Luna), szobánként szabályozható hagyományos on/off termosztátokkal.Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.
-
veterán
válasz tototos #2920 üzenetére
A külső hőérzékelő szerintem egy jó nagy átverés.
Meg is indokolom, hogy szerintem miért az, aztán persze lehet velem vitatkozni
A kondenzációs kazánok esetében a fűtési melegvíz előállítása esetén akkor a legjobb a hatásfok, ha a visszatérő víz hőmérséklete a kazán "kéményében" lévő égéstermék hőmérséklete alatt van, mert ekkor tudja az ott lévő füst és vízgőz felmelegíteni a vizet, azelőtt, hogy az így előmelegített víz belépne a kazán hőcserélőjébe és ott felmelegedne (ezért mondják azt, hogy egy kondenzációs kazán hatásfoka több lehet, mint 100 %, mert a melegítés egy részét a kéményen eltávozó égéstermék hulladékhőjének a felhasználásával végzi el).
Vagyis nem lehet túl magas az előremenő hőmérséklet sem, mert akkor a ház fűtéséhez szükséges hőmennyiség leadása után a visszatérő víz hőmérséklete túl magas lenne, nem tudna felvenni hőt az égéstermékekből.
Nagy általánosságban azt lehet mondani, hogy akkor működik jól egy kondenzációs kazánnal épített fűtési rendszer, ha az előremenő vízhőmérséklet nem haladja meg a 45-50 fokot, akkor hül le annyira a visszatérő víz, hogy érdemi hőmennyiséget vegyen fel a fütgázokból.
Ez a fűtési időszak 95 %-ában megfelelő is, de vannak olyan napok, amikor kint nagyon hideg van, egy 50 fokos előremenő hőmérséklettel egyszerűen nem lehet a lakást megfelelő hőmérsékletre felfűteni. Ilyenkor az előremenő víz hőmérsékletét meg kell emelni.
Ezt el tudja végezni automatikusan a külső hőmérő, vagy el tudja végezni a gazda is, úgy hogy odaballag a kazánhoz és kézzel feljebb tekeri a hőmérsékletet.
Szóval a külső hőmérő 3-10 napig hasznos egy fűtési időszakban, a többi napokon teljesen felesleges, ráadásul ezen a 3-10 napon kézzel is tudod helyettesíteni a külső hőmérőt
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
veterán
válasz tototos #2905 üzenetére
Akkor ez a szabályt erősítő kivétel. Anyósomék háza pontosan velünk szemben van az utca másik oldalán, tehát az időjárás egyforma. Asszony, meg a mama egyformán fázósak, télen 23 fokra van állítva a fűtés mindkét házban.
Nekünk egy 125 (nettó) nm-es, jól hőszigetelt, tetőtérbeépítéses felújított kádárkocka esetében évi 1350 köbm a gázfogyasztás (full HMV-vel együtt 2 főre).
Anyósomék 100 nm-es háza vályog, egyszintes, régi fa nyílászárókkal, sajnos a födém nincs szigetelve. A gázfogyasztás évi 2000 köbm, pedig a melegvíz egy részét villanybojler állítja elő. Abban a házban is ketten laknak. (Próbálok célozgatni arra, hogy szigetelni kellene a födémet, de egyelőre nem vevők az ötletre.)
Nyilván vályogház és vályogház között van különbség, de a tiétek erősen a pozitív irányban lóg ki az átlagból.
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
-
#71496704
törölt tag
válasz tototos #1886 üzenetére
A jó és takarékos módszer, hogy
1.
Alapban csak annyira fűtöd fel, hogy biztosan elég legyen a melegvíz a szokásos használathoz. Ez néhány szívás után kialakul...2.
Amikor előre sejthető, hogy TÖBB melegvíz kell majd, akkor jobban felfűtöd.
1-2 órával előtte indítva a plusz felfűtést.+1
Néhány hetente, ha közben nem volt 65 fokos vagy melegebb soha.
Felfűtöd 65 fokra fertőtlenítési célból.Megj: az okos bojler is ezt játssza el.
Kifigyeli a szokásaid és abból kiokoskodja a felfűtést.HA NINCSENEK állandósult szokások akkor az okos bojler nem tud spórolni.
Sőt gyakran meg is szívat nem jokor akar felfűteni, nem lesz elég melegvíz éppen.
Jobb, ha nem okoskodik... a melegvizet összevissza használoknál.[ Szerkesztve ]
-
#71496704
törölt tag
válasz tototos #1866 üzenetére
" A kazán 50 fokra fűti a tárolóban lévő vizet és a fűtőbetét pedig 60-ra amikor van vezérelt áram."
Ez eddig sem volt jó megoldás pénzügylieg ...
A gázból cirka 12-14 Ft/kWh a bojler fűtése.
(~115 Ft/m3 a gázköltség és ebből lesz ~9 kWh/m3 hasznos meleg kondenzációssal)
A vezérelt áramból ~24 Ft/kWh.
Azaz a vezérelt áramos meleg ára ~2X annyi.
Ha belefér a keretbe akkor ezután sem lesz gazdaságos a vezérelt melege a gáz helyett.
(a mostani árakkal) -
Szakbarbár
aktív tag
válasz tototos #1872 üzenetére
Ha jól számoltam akkor felfűtésenként 1,1 kWh energiát használ el az elektromos fűtés ha 50-ről 60 fokra fűt 100 liter vizet.
Ha mindent villany melegítene, 100 liter 20 fokos vizet fűt 60 fokra akkor az alkalmanként 4,5 kWh energia. Kérdés, hogy mennyi lehet a napi melegvíz fogyasztás.Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.
-
Szakbarbár
aktív tag
válasz tototos #1868 üzenetére
Én lejjebb venném a hőfokot mondjuk 40-45 fokra. Alacsonyabb hőmérsékletnél kisebb a hőveszteség is. Havi 1x mehet 60 fokra a legionella miatt. A vezéreltről megy más fogyasztó is?
Nálunk 4 főre van 120 literes indirekt tároló elektromos fűtés nélkül és sosem használtuk ki a meleg vizet belőle.
Mondjuk én nyáron hideg vízben tusolok.[ Szerkesztve ]
Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.
-
dobolan
senior tag
válasz tototos #1326 üzenetére
Ha az előremenő hőmérsékletnek -15 foknál se kell több, mint 40 fok (nagyon max.), akkor szóba jöhet a hőszipka radiátornál is, gyakorlatilag a hőleadó mindegy mi. Magas előremenőt a hőszivattyú nem tud hatékonyan előállítani.
Nekem is immergas victrix van. Nem éri meg az okos termosztát. Tökéletes egy sima on off, a kazán lemodulál. nagyon max egy pid szabályozós, ami még megéri, de az is on off csak fejlettebb a hőmérséklet tartása.
[ Szerkesztve ]
-
emre
veterán
válasz tototos #1330 üzenetére
Kondenzációs kazánnak nem jó ha naponta többször ki-be kapcsol. Mert amikor indul magas lánggal kezd fűteni, majd utána veszi vissza az lángot.
Ezért van az okos termosztát, inkább menjen folyamatosan, alacsony előremenő hőmérséklettel, a lángot a hőigény és a külső hőmérséklet alapján modulálva."Ha minden csődöt mond csak a tényeket tudomásul venni képtelen fafejűség menthet meg bennünket."
-
emre
veterán
válasz tototos #1326 üzenetére
Megfelelő, nem on-off üzemű termosztáttal ami kezeli a kazán lángmodulációját és nem csak ki és bekapcsol.
Nekem pár éve azt mondták még a régi rendszerben hogy egy fűtési szezonban megtérül.
A jelenlegiben valószínűleg hamarabb."Ha minden csődöt mond csak a tényeket tudomásul venni képtelen fafejűség menthet meg bennünket."
-
emre
veterán
válasz tototos #1326 üzenetére
A tüzifa sem lesz olcsóbb, meg nincs is annyi. Már most hiány van.
Egy erdei köb keményfa (akác, bükk, tölgy) 40.000Huf körül van szállítási költség nélkül.
Kályha-készre feldolgozva köbméterenként még 5000Huf. Érdemes utánaszámolni, hogy havi 1m3 fa árából egyéb fűtéssel meddig tudsz elmenni.
Itt még játszik hogy át is basznak vele, ha mázsára veszed vizes lesz amivel nem fűtesz idén, ha köbmétere akkor meg csak az erdészettől érdemes rendelni, mert biztos nem annyit visznek amennyit rendelsz.
Ha vegyeset rendelsz akkor meg jobbára puha fát kapsz aminek nincs parazsa.
Szerintem lakossági gáz lesz (csak nem olcsó orosz mert folyamatosan hazudtak), mert ha nem akkor ezeket kettesével húzzák fel a lámpavasra.[ Szerkesztve ]
"Ha minden csődöt mond csak a tényeket tudomásul venni képtelen fafejűség menthet meg bennünket."