Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz emre33 #23 üzenetére

    Újrahasznosítás ott csak azért csinálták, mert muszáj volt.

    Mert alapvetően ugyan arra jutottak a NASA-nal az 1960-as években, amire a SpaceX a 2000-es években. Hogy az űrhajó minél nagyobb részét újra kell hasznosítani, mert így lehet a járulékos költségeket csökkenteni.

    Persze csak akkor, hogy ha sok indítással számolnak. A NASA az 1980-as évekre már évi 80 indítást tervezett. Ennyi indításnál már tényleg lett volna értelme az újrahasznosítható rendszernek.
    A baj csak annyi volt, hogy a költségtakarékosan kifejlesztett, sok kompromisszummal készült, a légierő igényeit maximálisan figyelembe véve kialakított (ám általuk igazából mindössze pár úton használt) űrrepülőgép ennek a tizedét sem repülte...

    Űrsikló főhajtóművei is azért ilyen drágák, és összetettek, mert újra kellett őket hasznosítani, ez volt előírva.

    Meg elő volt írva hatalmas teljesítmény, és LH2/LOX üzemanyag. Ezzel együtt az SSME nem sokkal összetettebb, mint a korabeli amerikai hajtóművek.

    És az élet igazolta is, ha elfogy az újrahasznosított hajtőmű, akkor az SLS részére továbbfejlesztik, vagyis leegyszerűsítik a z űrsiklók által használt főhajtóműveket..

    Várd meg a végét. Az egész SSME hajtómű mizéria onnan indult, hogy az AeroJet-Rocketdyne ajánlata volt a legvonzóbb az SLS hajtóművekre, mivel egyfelől van 18db kész hajtómű, másfelől pedig a kifejlesztés elviekben olcsó lesz, márpedig a NASA-nak az SLS-re iszonyú kevés pénze van arányaiban. Hogy az SR-25E mennyibe fog kerülni, az pedig még nagyon kérdéses...

    Ezzel szemben például az AR-1 hajtóműhöz az AeroJet 1 milliárd dolláros kifejlesztési árral számol, és egy AR-1 hajtóműpár árára 25 millió dollárt vetített előre. Az AR-1 újrafelhasználható lesz, vagy legalábbis lenne, ha megvalósul. és a tolóereje nagyobb, mint az SSME-nek - viszont LOX/RP-1 lesz a hajtóanyaga.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák