Új hozzászólás Aktív témák
-
Adi
senior tag
válasz GeorgeBerger #45 üzenetére
Szerintem az okokat több helyen kell keresgélni:
1) Pénztelenség.
Sok átlagmagyarnak sem komputerre, sem internetelérésre nincsen pénze. A skandinávoknál nem véletlenül használnak annyian netet: olcsó és szinte mindenhol hozzáférhető a szélessáv, OTTHON. Nem mindenféle teleházakkal bohóckodnak, ami csak arra jó, hogy a szervezők a zsebüket tömjék ezen keresztül állami pénzekkel.
2) A megfelelő oktatás hiánya.
Írtak itt pár elrettentő dolgot az informatikatanárokról már előttem, ezt szerintem nem kell ragozni. Nem hogy nem ért hozzá, de még igény sincs benne arra, hogy a gyerekekben fölkeltse az érdeklődést. Amit persze valahol nem csodálok, mert a tanárokat nem fizetik szénné, így minek törje magát?
3) A megfelelő kultúra hiánya.
Ez lehet az előző pont folyománya is részben. Aki nem tudja mire használni a netet, mert nem magyaráztak el neki alapvető dolgokat; sőt, az agysimító szennymédiában csak azt látja/olvassa, hogy a Zinterneten pornó/gyerekpornó/terrorizmus/csalások/szoftverkalózkodás dúl, addig nem is lesz rá kíváncsi.
A listába további pontokat szívesen várok másoktól.ldm start-reconf primary
-
Adi
senior tag
Válaszolgatok sorban, igyekszem nem kihagyni semmit.
A szerelgetéssel kapcsolatban egyetértünk. Nem is azt írtam (ha jól emlékszem még ), hogy szerelgesse a gépét, hanem hogy legyen tisztában nagy vonalakban azzal, hogy hogyan működik belül.
Valaki följebb írt egy példát, amikor arról panaszkodott egy tanár, hogy zajos a gépe, zörög benne a ventillátor és ezt magától nem tudta. Ez szerintem elég nagy szégyen, de csak azért, mert tanár. Egységsugarú user ilyen esetben éljen az ''autós'' megoldással: vigye el szervízbe a gépét, ahogyan azt sokan az autóikkal teszik. De egy tanár legalább legyen tisztában azzal (már csak ha a józan paraszti észt veszi elő), hogy zörögni általában a mozgó alkatrész szokott, azt meg meg lehet keresni kizárásos alapon.
Az említett ''3 GHz-es gép'' természetesen egy analógia volt, demonstrálandó a helyzetet sok jelenlegi téren. Egyébként nem programozóként keresem a kenyeremet, hanem rendszergazda vagyok, persze ez olyan munkakör, hogy kisebb-nagyobb programokat kénytelen vagyok megírni én magam. Sajnos komolyabb programozásra elég régóta sem időm, sem energiám nincsen, pedig nagyon szeretek. Viszont a munkám miatt (és ügyfeleim révén) jópár olyan szoftverrel kerültem kapcsolatba, amiről ordított, hogy tehetségtelen/kezdő programozók írták, az embernek kedve lenne összekarmolnia magát, amikor látja ezeket.
A hardveres ismeretek hiányát elsőre talán nem jól fogalmaztam meg: sok mai programozóból a rendszerszemlélet hiányzik. A tudása egy üres térben lóg, nincsenek megfelelő alapjai. Hatékony programot meg anélkül elég nehéz írni, ahogy pl. Ferrarival se nagyon lehet rallyzni menni.
Nem szoktam egyébként ész nélkül fikázni az új dolgokat. Csak több mindent is láttam már, amit annak idején beharangoztak, mint a Bölcsek Kövét, a mindenre jó megoldást , aztán eltűnt a süllyesztőben. A Visual Basic pl. remekül illik ide, az MS pont nemrég szüntette meg a támogatását, ha TP ex-blogjából jól emlékszem rá. Azzal is ''gyorsan'', meg ''hatékonyan'' lehetett programozni, meg mindenki megtanulhatott vele programozni - ez nagyon jól meg is magyarázza sok VB-ben írt program minőségét. Ne keverjük össze a programozás gyorsaságát és hatékonyságát a generált kód gyorsaságával és hatékonyságával, a kettő nagyon nem ugyanaz! Sajnos egy jó ideje már csak a programozás gyorsasága számít, mert a kód lassúságát az egyre erősebb vasak bizonyos mértékig képesek ellensúlyozni.
A Windowszal kapcsolatban nem azt írtam, hogy az MS szerint minimális tudás kell a használatához, hanem hogy NEM kell semmilyen tudás. Jelentős különbség! Egy Apple gépet sem lehet úgy használni, hogy az ember nem ismeri egyáltalán, az persze már más kérdés, hogy a Mac OS felülete sokkal intuitívebb és könnyebben tanulható. De minimális tudás ott is szükséges. Az embereknek ezt kellene megérteniük, hogy nem úszhatják meg tanulás nélkül, még a grafikus felületek korában sem. (Az informatikában nincs királyi út, hehe. )
Az ember nem is azért vitázik, hogy beleverje a másikba a saját álláspontját (mármint az értelmes ember ), hanem mert szeretné a véleményét elmondani és a másikét megismerni. Én sem szeretnék mindenkit meggyőzni erőszakosan a magam igazáról.ldm start-reconf primary
-
róland
veterán
válasz GeorgeBerger #45 üzenetére
Ha 1980 és 2000 is körülnek számít még, akkor tényleg körül. Mert pl. a 286-os PC-k már a '80-as évek elején kaphatók voltak. 1985-től már reklámozták itthon is a 386-os PC-ket.
Pontos dátumot most én sem tudok mondani, de biztos, hogy jóval 1990 előtti a dátum.http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!
-
GeorgeBerger
tag
Az az érdekes, hogy ezt az elmaradást nem lehet a kommunizmus számlájára írni, mint olyan sok mást. Hiszen 1990 körül jött létre az ibm pc, mint olyan..
Akkor mitől vagyunk ilyen szar helyen? -
Lortech
addikt
Egy tanárnak sokat kell tudni, mind hardveresen, mind szoftveresen teljesen tisztában kell legyen a számítógéppel. Persze nem minden szoftverre, operációs rendszerre és hardverre nézve természetesen, hanem általánosan. így ''általános műveltségével'' könnyen specializálódni tud, ha ilyenre szükség van. Viszont egyáltalán nem értek azzal egyet, hogy ettől szerelgetnie kéne a gépét, vagy a diákjainak ezt tanítani. Valamilyen minimális hardver oktatást le kell adni, de szerintem semmi szükség, hogy általánosan gépszerelgetést tanítsanak. Legfeljebb az érdeklődő diákoknak.
Ti. aki nem ismeri meg vasat a szoftverek alatt egy kicsit sem és nem tanul meg gépközeli(bb)en gondolkodni, abból IMHO soha nem lesz jó programozó. Az ilyenekből lesznek a Visual Basicen felnőtt, ''klikk-klikk-klikk, enterspájz, done-típusú kattintgatós, makkoscipős-öltönyös programozók'' (by Tankó Péter ). Az ilyen félművelt, magukat túlértékelő - mondjuk ki - idióták miatt van az a helyzet ma, hogy lassan egy 3 GHz-es processzor is kevés egy egyszerű irodai szoftvercsomagot is futtatni.
Ezzel a felfogással nem értek egyet, jó, ha megvannak az alacsony szintű alapok is, de ezekből minimális tudással is lehet valaki nagyon jó programozó, mai szemmel nézve, ezért itt nem arra gondolok, hogy vírusanalizáló, vagy assembly-, hardver programozó. Amikre manapság kevés szükség van (úgy értem a programozók kis százaléka foglalkozik ezzel), jó, ha tudja ezt is, de ezek kevésbé meghatározóak a mai hatékony szoftverfejlesztésben, és a jövő is arrafelé halad, hogy még kevésbé lesznek azok. És ez így van jól szvsz, egyre komplexebb alkalmazások egyre magasabb szintű nyelveket követelnek. Annak minden előnyével, és hátrányával (előbbiből én úgy gondolom, több van). Valamit valamiért. A haladás akkor maximalizálható szoftverfejlesztés/fejlődés terén, ha egyre hatékonyabb eszközöket használunk, és igen, a számítási igény csak másodlagos sokesetben. Mert inkább legyen valami picit hatékonytalanabb, mint hogy az életben ne készülhessen el.
Utolsó mondatod kicsit téged is minősít szerintem. Ha arra van ''szükséged'', használd a 10évvel ezelőtti irodai csomagot, ami ugyan fele annyit tud a mostanihoz képest, ám lehet, hogy a te igényeidnek pont megfelelő, és akkor nem kell legalább 3G-s gép sem. (ezt egyébként elég komoly túlzásnak érzem) Egyszóval nem értem azt, ha valami többet tud, sokkal komplexebb (lehet, hogy ez nem tűnik fel hogyha 10 éve meg ma is csak ugyanarra használnád mindkét irodai csomagot, de azért talán mégis el tudod képzelni, mit akarok ezzel, úgy vettem ki azért van ''némi'' közöd a programozáshoz), akkor miért egyből az kerül elő, hogy fika idióta magukat túlértékelő programozók írták, visszaszáll arra, aki mondja. Divatos amúgy a régivágású programozók körében minden újat lefikkantani.
Ahogyan én észrevettem, a generációm után pár évvel van egy óriási törés (perpillanat 31 éves vagyok), persze tisztelet a kivételnek. A különbséget én annak tudom be elsősorban, hogy a Microsoft kihozta a Windows 95-öt, majd elhitette mindenkivel, hogy a komputert úgy is lehet használni, hogy nem értesz hozzá. Ami a világ egyik legnagyobb hazugsága!
Szerintem ez egyáltalán nem hazugság, inkább az lenne a hazugság, hogy programozónak kell lenni, hogy értelmesen tudd használni. Én kifejezetten pozitív dolognak tartom, hogy egyre minimálisabb tudás kell a kezelésükhöz. És ezt nem magam miatt mondom.
Aki már Windowson nőtt föl és nem volt rákényszerítve kicsit sem arra a hardveres ''tunkolásra'', amit DOS alatt még muszáj volt, az enyhe késztetést sem érzett arra, hogy megtanulja, hogy mi van a ''motorháztető'' alatt. Úgy meg egy autót sem lehet hatékonyan használni, hogy az ember kicsit sem ismeri a belső működését (egy egyszerű példa: nem vált föl 1-esből soha ).
Én meg úgy vélem, jó dolog, hogy ez így van, és nem kell szívnod apróságokkal, melyek ha nem érdekelnek, tök felesleges időpazarlás. Nem mindenki olyan, mint te (vagy én ), hogy mindent tudni szeretne a gépéről, hanem csak használni szeretné, el akarja végezni a feladatát, aztán már fel is állt a géptől. Ha meg érdekel valakit a lelkivilága, akkor ott a lehetőség. Inkább legyen ez lehetőség, mint ''muszáj''.
Visszatérve az előző témához: egy szoftveres igenis értsen valamennyire a programja alatt futó vashoz, de legalábbis legyen tisztában olyan dolgokkal, amik a hatékony és gyors programok megírásában segítik. Tanárnál pláne, az különösen nagy szégyen, ha ő nem ért hozzá (bár ismerjük a mondást: aki tudja, az csinálja, aki nem tudja, tanítja ).
Igen, ez olyan áltiskola gimis szintig igaz is. Tapasztaltam. Felette már nem merném kijelenteni.
Nem vitaindítónak szántam, csak elmondtam én is a véleményem, tudom, hogy nem tudnálak meggyőzni sok dologban. szerk: ja meg persze nem is akarlak.
[Szerkesztve]Thank you to god for making me an atheist
-
shev7
veterán
Nagyreszt egyetertek, de ez picit santit:
''Visszatérve az előző témához: egy szoftveres igenis értsen valamennyire a programja alatt futó vashoz, de legalábbis legyen tisztában olyan dolgokkal, amik a hatékony és gyors programok megírásában segítik.''
Igen, vannak olyan alap ''fogasok'' amikkel jelentosen gyorsithato a kod.De rengeteg minden mulik a forditon is. Amibol az egyik nyelven a fordito jol optimalizalt kodot tud csinalni, azon ''elverzik'' a masik. Egy ''programozonak'' sokkal inkabb a fordito lelkivilagat kell ismernie. A hardver lelkivilagaval majd a fordito torodik...''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''
-
Adi
senior tag
egy szoftveresnek/infó tanárnak miért kéne szerelgetni a gépét? biztosan jó hobbi, de sokakat egyáltalán nem érdekel. van rendszergazda, vannak számítógép szervízben csavarhúzós gyerekek, ez az ő dolguk. ahogy észrevettem, aki szereti bütykölni a számítógépét, az hajlamos túlértékelni ezeket a dolgokat.
Miért kéne szerelgetnie a gépet?
A probléma szerintem ennél összetettebb, mint pusztán a gép szerelgetése és IMHO nem a ''bütykölők'' értékelik ezt túl.
Egy informatikát, pláne programozást oktató tanárnak kötelessége tisztában lenni azzal, hogy a gép hardveresen hogyan működik. Nem gondolok itt arra, hogy ismerje a legutolsó szabványokat, de legyen fogalma olyan dolgokról, hogy adatbusz, címbusz stb. Ne álljon értetlenül, ha pl. egy 32 bites PCI busz csatlakozókiosztását mutatják neki papíron.
Ti. aki nem ismeri meg vasat a szoftverek alatt egy kicsit sem és nem tanul meg gépközeli(bb)en gondolkodni, abból IMHO soha nem lesz jó programozó. Az ilyenekből lesznek a Visual Basicen felnőtt, ''klikk-klikk-klikk, enterspájz, done-típusú kattintgatós, makkoscipős-öltönyös programozók'' (by Tankó Péter ). Az ilyen félművelt, magukat túlértékelő - mondjuk ki - idióták miatt van az a helyzet ma, hogy lassan egy 3 GHz-es processzor is kevés egy egyszerű irodai szoftvercsomagot is futtatni.
Ahogyan én észrevettem, a generációm után pár évvel van egy óriási törés (perpillanat 31 éves vagyok), persze tisztelet a kivételnek. A különbséget én annak tudom be elsősorban, hogy a Microsoft kihozta a Windows 95-öt, majd elhitette mindenkivel, hogy a komputert úgy is lehet használni, hogy nem értesz hozzá. Ami a világ egyik legnagyobb hazugsága!
Aki már Windowson nőtt föl és nem volt rákényszerítve kicsit sem arra a hardveres ''tunkolásra'', amit DOS alatt még muszáj volt, az enyhe késztetést sem érzett arra, hogy megtanulja, hogy mi van a ''motorháztető'' alatt. Úgy meg egy autót sem lehet hatékonyan használni, hogy az ember kicsit sem ismeri a belső működését (egy egyszerű példa: nem vált föl 1-esből soha ).
Visszatérve az előző témához: egy szoftveres igenis értsen valamennyire a programja alatt futó vashoz, de legalábbis legyen tisztában olyan dolgokkal, amik a hatékony és gyors programok megírásában segítik. Tanárnál pláne, az különösen nagy szégyen, ha ő nem ért hozzá (bár ismerjük a mondást: aki tudja, az csinálja, aki nem tudja, tanítja ).ldm start-reconf primary
-
veterán
Az infó nem ilyen, ezért nincs ilyesféle kötelező jogsi.
Életveszélyről ugyan nincs szó, de azért egy ignorámusz user igenis veszély, kellemetlenség, és rengeteg felesleges munka forrása. Vírusos szemetek megnyitásától kezdve a rendszerkönyvtárak törléséig kismillió olyan marhaság van, amivel nemcsak a maga, de mások életét is megnehezíti. És senki ne mondja nekem, hogy természetes és helyes hogy a rendszergazda feladata legyen a) újra és újra eltakarítani az ilyenek után, és/vagy b) véres kezű policykkel úgy bekorlátozni a barmát, hogy szinte egy Wordot se lehessen admin jelszó nélkül indítani - ezek tüneti kezelések.And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You
-
villamos
őstag
Nem PC, de tudatlanság. Egy nagy cég távközlési részlegén dolgozom, a céges telefonokkal, és egyéb távközlési cuccokkal foglalkozunk. Egyszer elhoztak nekünk egy FAX -ot, a villanyszerelők, hogy nem működik. Beüzemeltük, és működött, ígyhát visszavittük nekik. Másnap megint hozták, hogy nem jó. Ekkor a pali szeme láttára üzemeltük be. A reakció a következő volt: - Jé! Ezt a 220 -ba is be kell dugni?
Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!
-
sbazsi
veterán
Nem, de az talán elvárható, hogy ha nem nyomtat a gép, akkor megnézzék a nyomtató be van-e dugva a 220-ba, be van e kapcsolva, és a pc-printer kábel is rendben van-e, papírt ís és csak utána hívni segítséget.
Vagy ha nem megy a billentyűzet, akkor megnézni, hogy nem jött-e véletlenül ki.
És általábana gép újraindítása után hívni a rendszergazdát...
szerintem sokkal nagyobb hasznát vennék az emberek az életben egy informatikai tárgynak, mint egy fizika/kémia tárgynak.
valószínüleg előbb lesz szüksége a nyomtató hibakeresésére, mint arra, hogy kiszámolja, mennyit forog egy kerék x méteren...
Nem azt mondom, hogy azt a hibát találja meg amikor elcsesződik egy driver, vagy vírusos a gép, de az alapvető hibákat ismerje már fel. -
Omni
aktív tag
Szívemből szóltál
[
Villamosmérnöknek tanulok, és itt tananyag az i8085-ös processzor, mélységeiben Dual channel, A64?! Ugyan már. Nem ez a lényeg. 5-10év múlva hol lesz már az A64?
Viszont ez az i8085 (vagy Z80) processzor ami lassan 30 éves, tökéletes arra -primitivségénél fogva- hogy az alapokat az ember megértse. Az hogy hogy működik az A64 processzor, dual channel, már könnyen megérthetö könyvből is, feltéve ha az ember ismeri az alapokat. Az egyetem segít ezen alapismeretek megszerzésében, ha valakit komolyabban érdekel utánaolvas. Nem az a feladata, hogy azt oktassa melyik a leghalkabb processzorhűtő, legtuningabb cpu ugyanis ezek a tényezők napról napra változ(hat)nak, viszont az alapok változatlanok maradnak.
]
[Szerkesztve] -
cucka
addikt
rossz hasonlat. az autókat úgy tervezik, hogy az ablakmosó folyadékot vagy kereket a júzer is tudjon cserélni, ezért mellékelik a szükséges szerszámokat (pótkerék cseréhez) és nyilván az autó ''gépkönyvében'' is írja.
számítógépeket (és most brand-re gondolok, nem sufniban összerakottra) úgy tervezik, hogy a júzer, ha lehet, ki se nyissa a házat, ne piszkáljon benne.
(azért pont brand, hogy helytálló legyen az autós analógia. a brand gépeket és az autókat is nagy cégek tervezik, odafigyelve a piacra, közvélemény-kutatások után, ilyesmi. nem az a szint, amikor a 19 éves szervízes józsika megkérdezi, hogy mit tetszik kérni a számítógépbe). -
cucka
addikt
összepakolja vagy összeszereli, ugyanaz. van néhány alkatrész, tudja, mit hova kell bedugni/becsavarozni, és a folyamat végén lesz egy működőképes számítogép.
sanálatos, hogy a magyar szervízek nem értenek ahhoz, amiből élnek, de attól még az a trend, hogy nem kell tudnia a júzernek, mi van a dobozban. mint ahogy azt sem tudja, mi van a tévé, mosógép, dvd lejátszó dobozában. brand gépek meg nehezen fognak terjedni itthon, mert a hozzá nem értő vevőknek sokkal fontosabb az ár, mint a minőség és a megbízhatóság, support, miegymás. nem csak számítástechnikában van ez így, nézd csak meg, milyen szar kajákat eszik a nagy többség.
azt egyébként hogy gondoltad, hogy egy informatika tanár kívül-belül érti a számítógépet? milyen szinten? kell tudja, hogyan működik a processzor, a memória, hogyan mennek jobbra-balra a bitek a dobozban? tudja egyáltalán bárki, leszámítva azokat az embereket, akik ezeket tervezik?
kell-e tudja, hogy milyen drótot melyik lukba kell bedugni? hiszen mindegyiket csak egyfajta lukba lehet. tudod, a háromszögű fakockát a háromszögű lukba, kereket a kerekbe, a csimpánzoknak is megy ez állítólag.
másrészt mi van akkor, ha naprakész hardver ismereteket tanítanak egyetemen? 5 év múlva semmit sem fog érni az egész, a tanár kénytelen lesz folyamatosan képezni magát, hogy érjen valamit ezirányú tudása. ha nem érdekli a tanárt, akkor ez bukta, ha meg igen, akkor meg úgyis naprakész, minek neki tanítani? tanítanak egyáltalán ilyesmit bárhol? kétlem. -
Loha
veterán
Nem égő ha vki nem tudja szétkapni a gépét, vagy nem tud kicserélni egy procihűtőt, de erre azt mondom, hogy az sem égő ha vki nem tud kereket cserélni a kocsiján, vagy nem tudja feltölteni az ablakmosó folyadékot, de ezért sztem attól akinek autója van ezért ez elvárható lenne attól függetlenül, hogy az autó közlekedésre való, és nem arra hogy szereljék, és sztem ugyan így elvárható egy PC használótól is, hogy alapvető dolgokat mweg tudjon csinálni a gépházon belül, de ha nem akkor sem kell lenézni ezért, főleg ha nő
-
gorlin
őstag
Te teljesen másról beszélsz.
Annak hogy egy gyári munkás összepakol egy gépet mi köze van az összeszereléhez.
Hogy megértsd mire gondolok:Különösen Magyarországra jellemző a árérzékenység,tehát fontos hogy olcsó legyen de megfelelően tudj dolgozni.Namost ez ott kap jelentősséget amikor veszel a családodnak ,vagy a munkahelyednek egy pc-t.Egyáltalán nem mindegy hogy mi megy bele,mennyire hangos stb.Meg valahol szerintem egy álomvilágban élsz.Ki itt a hozzáértő?Egyszerűen borzalom mi megy az informatikai szervíz néven manapság(ami a töbséget illeti) Mindezt óránként 3-5 ezer forintért...
Viszont a Brand gép tényleg jó megoldás ,viszont az talán mostanában kezd elérhető árban lenni.
De még mindíg kitartok amellet hogy egy informatika tanár kívülről belülről ismerje a gépét. -
cucka
addikt
valóban, sokkal több dologból áll, mint a windows kezelése. számítógép alkatrészek összeszerelésének tudományát láthatóan túlértékeled. a kínai meg indiai betanított munkások is összeszerelik a számítógépeket. most komolyan, 4 csavart meghúzni meg bedugni 2 drótot, az kurvára távol áll az informatikától. (főleg, hogy utóbbi azért egyetemen tanított, elismert szakma, drótokat dugdosni meg kevésbé). a gépek szerelgetése (sok más mellett) a rendszergazda feladata, nem a tanáré vagy az informatikusé.
egyáltalán nem gondolom azt, hogy égő, ha valaki nem ért ezekhez. az az égő, ha egy ilyen ember nem kéri ki egy hozzáértő tanácsát. egyébként meg a világ boldogabb felén a többség brand gépet vesz, azzal meg ez az egészprobléma kizárva.
egyébként iskolákban szoktak tanítani hardver ismereteket is, mérsékelt sikerrel. idegenforgalmat tanuló ismerős tananyagába volt szerencsém belenézni. rémisztő, különféle bus-okról, memória típusokról, cache típusokról volt szó, abszolut száraz, valós élettől távol álló ismeretek voltak ezek, amelyek senkit sem érdekeltek és semmi hasznát nem vette senki. a tananyagban olyan ''szakkifejezések'' voltak, amelyeket senki nem használ. definiálták az operációs rendszer fogalmát, de az ott tanuló emberek nagy többsége nem tudja, hogy a windows is egy operációs rendszer. természetesen a jótanulók bemagolták, de ettől még ugyanúgy gondot okoz többségüknek egy számítógép bekapcsolása. -
gorlin
őstag
Szerintem meg az informatika nem abból áll hogy megtanulod kezelni a windows-t.Még a minimális ismeretekhez is kötelező lenne egy kis hardware ismeret.
Legalább Egy TANÁR értsen hozzá!!!
Az hogy software-es valaki az meg hülyeség.A kettő miért zárná ki egymást
Én is csak annyit értek a hardware-hez hogy milyen rendszert használok,hogy kell cserélni az elemeket,hogy kell hdd-t beletenni,milyen csatlakozok vannak ,mi a a dual chanel stb.
Ezek mind alapok.Legalábbis annak aki nem akar hülyét csinálni magából egész életében.
Azaz azt sóznak rá egy boltban amit akarnak 10ből 9szer ezt látom
Hamarosan elérkezik a HTPC-k kora,a nagyfelbontású plazmáké,el sem tudom képzelni mi lesz akkor itt. -
thaler2
senior tag
-
Elrood
őstag
Ha már nyomtatónál vagyunk, az én kedvencem a következő:
-Nem megy a nyomtató.
-Be van kapcsolva?
-Öööö... mostmár igen.
Ilyen kérdéseknél mindig azzal kezdem, hogy ''Be van kapcsolva?'' ''Be van dugva?'' ''Van benne papír?'' ''Gépbe be van dugva?''
Esetek 70%-ban ez megoldotta a problémát.
Hogy a témánál is maradjak.
Pl. Tesóm nem ismeri, hogy működik a gép, sőt, gépet szerintem belülről sose látott.
Mégis segítség nélkül tudja kezelni, tud netezni, programokat tud telepíteni, uninstallni, stb. Cég, ahol dolgozik, új székházba költözött, kapott új gépet, csak egy szűz win volt fent rajta. Kapott egy papírt, hogy a programok, amikre szüksége van munkájához, hol találja meg, és saját maga felrakta.
Tudom ez számunkra primitív, de ő egy két diplomás közgazdász, gépekhez nagyon hülye.
Apám és Anyám már nehezebb eset, ők nem tudnak ''maguktól'' tanulni, őket tanítgatni kell. Érdekes módon 10perces magyarázás elég volt ahhoz, hogy soha, egyszerse kapjanak be email vírusokat.
Böngészés megtanítása már kicsit keményebb dió volt.
Munkájukhoz kell net, amihez a munkájukhoz kell, azt ismerik is.''The spice exists on only one planet in the entire universe. A desolate, dry planet with vast deserts. The planet is Arrakis, also known as DUNE.''
-
AlBundy
aktív tag
''Én valami az autós jogosítványhoz hasonló dologhoz kötném a számítógéphasználatot''
Ezzel csak az a baj, hogy lassan bárki kaphat jogsit alanyi jogon, főleg hogy a feltételek közül törölték/törölni fogják azt hogy 8 általánosod kell legyen.
Meg amúgy sem láttam még roma tanulóvezetőt, mégis mindnek van jogsija
[Szerkesztve]Ma bejött egy kövér nő a boltba...
-
thaler2
senior tag
Magyarországon a 16-24éves között ennyien ne tudnák használni a pc-t? Naneee....sosem hittem, az ilyen felmérésekben...Ekkora egy baromságot, megkérdeztek 100embert, és már egyből kijelentik. Egyetlen egy győri iskolából nem hallottam ilyesmi felmérésről, akkor meg honnan a f****ból veszik ezeket az adatokat? no komment...
-
faster
nagyúr
Én valami az autós jogosítványhoz hasonló dologhoz kötném a számítógéphasználatot, mert hát én se ülök be úgy a kocsiba, hogy minden egyes mozdulatomnál felhívok valakit,
A jogosítvány nem azért kötelező, hogy neked jó legyen, azért kötelező, mert ha nem tudsz vezetni, azzal nemcsak a saját előbbrejutásodat akadályozod, hanem mások életét veszélyezteted. Az infó nem ilyen, ezért nincs ilyesféle kötelező jogsi. (Ahhoz sem kell jogsi, hogy gyereket nevelhess, pedig néha az az érzésem, nem ártana a szülőket kötelezni alapfokú tanfolyamokra gyerek ügyben) -
Pompi
nagyúr
''Ez pontosan így van a hogy irod , de aki munkaköréből adódólag kapcsolatba kerül vele napi szinten attól azért elvárható lenne pár dolog még 35-40 évesen is.''
Szívemből szóltál! Kb. 200 telephellyel rendelkező országos hálózatra van rálátásom. Alapvetően nem informatikai a tevékenységi kör, de az adatok rögzítéséhez kell a PC. Szánalmas, hogy milyen durva hiányosságokkal rendelkeznek egyesek. Én valami az autós jogosítványhoz hasonló dologhoz kötném a számítógéphasználatot, mert hát én se ülök be úgy a kocsiba, hogy minden egyes mozdulatomnál felhívok valakit, hogy most mit csináljak, vagy nem kezdek el mondjuk autót szerelni (nem értek hozzá), hogy egy szakértő szerelőt hivogatok minden egyes mozzanatnál.
Az idézett párbeszéd is mindennapos dolog, de vannak olyanok is, hogy azzal sincsenek tisztában, hogy a monitor nem egyenlő a számítógéppel így azt kapcsolgatják ki-be, nekik ez jelenti a számítógép kikapcsolását, és egyéb extrém tudatlanságok, pedig nap mint nap ezzel kell, hogy foglalkozzanak.Feel Good Inc.
-
Dufresne
addikt
Ez így van, ahogy mondod. Én apám sem ért a számítógépekhez, de ért olyasmikhez, amihez az EU-ban élők 3/4-e nem ért szvsz. Tehát nemhinném, hogy ez katasztrófális dolog, inkább természetes. Normálisan eloszlik ez a dolog a társadalomban ideális esetben szvsz. Nem kell mindenkinek értenie hozzá.
Más kérdés, hogy apám is kapott munkahelyén laptopot, meg asztali gépet is és mindekettőt én használom
Jó azért fater nem tök analfabéta, mert írt már magától e-mailt, meg netezett is már Én viszont nem terveztem még padlófűtést magamtól, mint ahogy az EU népességének többsége sem -
cucka
addikt
egy szoftveresnek/infó tanárnak miért kéne szerelgetni a gépét? biztosan jó hobbi, de sokakat egyáltalán nem érdekel. van rendszergazda, vannak számítógép szervízben csavarhúzós gyerekek, ez az ő dolguk. ahogy észrevettem, aki szereti bütykölni a számítógépét, az hajlamos túlértékelni ezeket a dolgokat.
a cikkhez: valószínüleg nem is lesz hamarosan változás magyarországon ezen a téren, nehéz lesz az iskolázatlanabb/műveletlenebb tömegek érdeklődését felkelteni a számítástechnika/internet iránt, kormányzati eszközökkel meg főleg (voltak erre halva született próbálkozások).
sokkal komolyabb problémának tartom egyébként a funkcionális analfabetizmust, egyszerűen rémisztő, hogy az emberek nem szeretnek és nem is tudnak olvasni. ebből is adódhat, hogy az embereket nem érdekli az internet, mert annak használatához tanulni, olvasni, esetleg gondolkozni kéne egy csöppet. -
Rez_Grof
őstag
Ez pontosan így van a hogy irod , de aki munkaköréből adódólag kapcsolatba kerül vele napi szinten attól azért elvárható lenne pár dolog még 35-40 évesen is. Mert az azért még nem a teljes elhülyülés/leépülés időszaka.
Mondjuk néha olvasni is elég lenne meg tanitaní a user-t.
Kedvenc párbeszédem:
''- Kiírt valamit a számitógép.
- Mit?
- Nem tudom nyomtam rá egy OK-t.''A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....
-
#95590400
törölt tag
az internetpenetráció penetráns bűze. akinek létfontosságú, az megtanulja a szg. és az internet használatát alapszinten. nem vagyok benne biztos, h mindenkinek szüksége is van rá. ráadásul a 10-18 éves korosztály mire is használja? warez, porno, online gém. alapjaitól bűzlik az egész, mégpedig a fogyasztói társadalom alapjaitól: fogyassz, vedd meg, ruházz be, fizess elő.
és ne keverjük össze az informatikát az elektronikával. én sem szívesen cserélek procit + hűtőt, főleg nem p3-ason. csinálja az, aki naponta ezzel foglalkozik. senkit sem tartok félembernek, aki nem hajlandó hozzányúlni az alaktrészekhez. igazából a kockafejű optikál- és egyébtuning gépagyúak irritálóbbak.
füllentés, hazugság, statisztika. erről ennyit...
[Szerkesztve] -
Sianis
addikt
Egyszerű válasz. Édesapám sem tudja használni a gépet, de nem is nagyon érdekli. Én sem értek a pneumatikus gépek kezeléséhez ( gondolom vannak még ezzel így páran, és aki meg érti, az csak röhög, hogy ennyit nem tudsz ). Idősebb korosztály nem ebben nőtt fel, akkoriban még csak tudósok használták, tökéletesen megvannak Internet nélkül. Ezt el kell fogadni. Kész.
Sianis -
bambano
titán
Nem csak ennyire bonyolult dolgot kellene tanítani. Hanem olyanokat is, hogy nem toppostolunk, nem küldözgetünk bazi nagy képeket 50-60 címből álló listára, spórolunk a sávszélességgel, felesleges html leveleket küldözgetni, stb. És ez csak a levelezés. Meg olyanokat, hogy nem csinálunk senkivel olyat, amit valódi életben szemtől szembe ne tennénk meg vele,. Az internet névtelensége csak mítosz, attól még nem kekeckedünk, hogy egy nick mögé bújhatunk, stb.
A legtöbb felhasználó, aki a megabites adsl korában jutott először internethez, sok olyan íratlan szabályt fel sem fog, ami a 9600 bit/sec-es internet korában természetes volt.Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
gorlin
őstag
Én meg ahány informatika tanárt ismerek az egytemen(3-4.évesek)olyan 5-6 ember Egyik sem!!! szedte még szét a gépét,nem cserélt alaplapot,stb.
Az egyiknek említettem egyszer ha hangos a gépe érdemes mondjuk leszabályozni a cpu ventillátort ,egy olyan szintre hogy még megfeleleően hűtse a rendszert.Úgy nézett rám mint borjú az újkapura( csaj volt de az mindegy mielőtt valaki megsértődne )
Azért ez is félelmetes,és nem tudom ezek az emberek mit fognak tanítani. -
ragazzo
őstag
Szomorú amit a cikkben írnak,de egyáltalán nem kitaláció.Valószínűleg szerepe lehet ebben a pénzhiánynak is.Vagyis, ha nincs pénz gépre, akkor nem lesz internet sem.
Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com
-
shev7
veterán
es engem ki szoktak rohogni a barati koromben, mikor felvetem, hogy az embereknek tanitani kene az internethasznalatot. Azt mondjak internetezni mindenki tud. Ezek szerint megsem...
''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''
-
orbano
félisten
jellemző
A vér nem válik VAZZE!™
Új hozzászólás Aktív témák
- Kamionok, fuvarozás, logisztika topik
- macOS PC-re
- SSD kibeszélő
- Karnyújtásnyira van Kína a HBM2 memóriák gyártásától
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Székesfehérvár és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Gyúrósok ide!
- AMD Navi Radeon™ RX 7xxx sorozat
- Egy újabb érdekes eset [Update HSZ-ben]
- Új design és okosabb AI: megjött a Galaxy S25 készülékcsalád
- További aktív témák...
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6th gen., I7-8650U, 16GB RAM, 256GB, FHD IPS, 2 év garancia, számla!
- Creality Ender 3 V2 3D nyomtató, fejlesztett, zárt nyomtatótérrel
- Zenbook Pro 17 27% 17.3" FHD IPS Ryzen 7 6800H 16GB 512GB NVMe ujjlolv gar
- Edifier R2750DB BT 136W RMS, akár 2.1 rendszerben
- Latitude 5440 27% 14" FHD IPS i7-1365U 16GB 512GB NVMe magyar vbill ujjlolv IR kam gar
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest