- Felháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
Új hozzászólás Aktív témák
-
VinoRosso
veterán
Ebből látszik, hogy nem érted, miről van szó. Nincs a folyamatban semmilyen alku. Egyszerűen meghatározzák, hogy mennyit lehet fizetni a gázért a tőzsdéken. Magyarul ha jönne Dabdab corporation és azt mondja, hogy ő többet tud fizetni a gázért, mert mondjuk innovatívabb és alacsonyabbra tudja faragni a költségeit akkor nem tudja érvényesíteni a versenyelőnyét, a többi céggel szemben. Ez a klasszikus érv a hatósági árakkal szemben, ugye anno amikor tervgazd volt M.o-n ezzel érveltek a piacgazdaság mellett, hogy a tervgazd megöli az innovációt.
-
VinoRosso
veterán
Olyan nagy átgondolást ez nem igényel, ez nem rakétatudomány. Ársapkát azért vezetnek be, hogy a piacon kialkudott ár alá nyomják valaminek az árát. Ha az így mehatározott ár piaci ár lenne, akkor a kettőnek azonos összegűnek kellene lennie, de nyilván nem az, mert másként értelmét vesztené az árplafon kifejezés.
Várj tudom kihagytam valamit, a nyugat-európai ársapkák azok piaci árak, mert ott minden sokkal jobbab, a magyar ársapkák meg nem piaci árak, mert itt semmit se csinálnak jól. Hogy erre eddig mem gondoltam, tök világos👍
-
VinoRosso
veterán
Nem értem a reakciót. Az piaci ár lesz mert beszerzési oldalon van?
Ráadásul:
A berlini vezetés vasárnap mutatta be legújabb, 65 milliárd eurós gazdaságélénkítő és szociális csomagját. A kormány ezen kívül csökkentette a hálózati díjakat, a rászorulóknak ársapkát vezetett be a gázra és a villanyra, valamint különadót vetett ki azokra az energiatermelő vállalatokra, amelyek a hirtelen drágulás miatt túl nagy profithoz jutottak az elmúlt hónapokban.
[link]
Hmm ... Mintha ezt már láttam volna valahol.Amúgy meg aki nem szeretne hatósági árat azt mi tartja viszza attól, hogy piaci áron vegyen benzint, gázt, áramot ne adj Isten csirkefrahátat?
-
VinoRosso
veterán
válasz #75376384 #179 üzenetére
Mert miért? Attól, hogy egy honlapon listázva van olcsóbbak vagy drágábbak lesznek a termékek? Ne már. Arról nem is beszélve, hogy az átlagokból vont számszerűsített statisztika mutatja meg inkább a különbséget, mintsem valaki, mondjuk Gombóc Artúr egyéni percepciója.Mert lehet Gombóc Artúr csak a csokit szereti, ami Svájcban jobb meg olcsóbb, de sajnos az átlag az nem ilyen fogyasztói kosárral rendelkezik.
Kíváncsiságképp ránéztem a svácji Lidl újságra. Csirkemell 6000 Ft/kg, disznóhúsfilé(wtf?) 12000 Ft/kg, sonka 15000 Ft/kg, egész csirke 2200/kg, üveg bor 2000-5000-ig, liter tej 550. Hát nem győződtem meg, hogy arrafelé milyen olcsó... A minőséget elhiszem, hogy jobb, mert az tudvalevő, hogy ide az EU a silányabb termékeket önti, de abban nem vagyok biztos, hogy a hazainál jobb...sőt. Egy Pick, vagy Herz, vagy Tokaji, Villányi szerintem nem egy gagyi kategória, akinek ez nem elég jó annál valami más probléma van.
Ha pedig Zürich a legdrágább akkor az összehasonlítás pont jó, mert idehaza Budapest a legdrágább. -
VinoRosso
veterán
válasz #75376384 #173 üzenetére
Egyes árak esetében lehetnek anomáliák, de nem hiszem, hogy összességében ne lenne nagyságrendekkel drágább az élet Svájcban.
Magyarországon nem az árakkal van a baj, hanem a fizetésekkel, az meg akkor lesz csak több, ha magasabb hozzáadott értékű termékeket és szolgáltatásokat állítunk elő vagy hatékonyabban dolgozunk (na meg a tőkén és annak felhasználásán is sok múlik, mert hiába kiváló egy hazai cég valamiben, ha jön a külföldi nagyhal és bekapja reggelire).
[ Szerkesztve ]
-
VinoRosso
veterán
Semmi ilyesmiről nincs szó, szövegértelmezési problémák vannak egyeseknél.
De a linkelt statban is oda van írva, hogy household. Vagyis az amit a végfelhasználó fizet, ami a számlán van mint egységár. M.o.-n kifejezetten olcsó volt az élet (egy külföldinek még mindig az), ezért van tele a Balaton és a nyugati határ ideköltözött német és osztrák nyugdíjasokkal, ezért voltak tele a Bpi airbnb-k angol túristákkal, ezért akart nálunk tankolni mindenki, és ez legnagyobb részt annak köszönhető ami a képletes 'energia' számlára van írva, ami pedig annak volt köszönhető, hogy töredék áron kaptuk. Lehet ilyen kiragadott példákat linkelgetni, hogy 2022 márciusban az adott pillanatban drágán vettünk gázt, mert az érintettek tudták, hogy többlet fog kelleni és a márciusi ár pár hónap múlva majd diszkontnak fog számítani, de ezt nem lehet visszavetíteni egy 10 éves megelőző periódusra. Vagy ha igen akkor a MOL-nál meg az MVM-nél varázslók dolgoztak, mert eszerint önköltségi ár alatt értékesítve is tudtak profitot termelni...
-
VinoRosso
veterán
Nem tudom ezt a badarságot honnét szedted. Egyáltalán mi az, hogy világpiaci áron adták? A lakossági gáznak nincs világpiaci ára, az csak helyben értelmezhető, hiszen függ az adott infrastruktúrától, helyi bérektől, adóktól stb. Hogyan lehet "világpiaciasítani" valamit amin az egyik országban 30 a másikban meg 5 százalék adóteher van, az egyik országban vezetéken érkezik a másikban meg pb palackban, az egyik országban x pénz a munkaköltség a másikban meg 2x?
Magyarországon az EUn belül az egyik legolcsóbb volt a gáz, de még most is a mezőny alján vagyunk az árakat tekintve.
-
VinoRosso
veterán
Én anyám példájából tudok kiindulni, átlag havi 5kval lett kisebb a gázszámla szezonban, 6 hó fűtéssel számolva az 30k egy évben, ami cirka 14 év alatt hozza vissza a befektetett összeget ha csak a pénzt nézem. Ha a lakás értéknövekedését nézem még az energiaválság előtt is alsó hangon 1 millával többet értek azok a lakások amiken van szigetelés, így összértékben már nyert is rajta, arról nem is beszélve, hogy hőérzetre sokkal melegebb van lepkefing fűtéssel.
Nem tudom máshol hogy ment, de erre fele aki tudott pályázott, a 4-5 emeletesek zöme mind szigetelt, anyáméknak is sokadjára fogadták el, mert annyi volt a jelentkező. -
VinoRosso
veterán
A kettő nem függ össze, magyarán a rezsicsökkentés és a szigetelés mehet egyszerre is . De ha valakinek nem volt pénze olcsó gázárak mellett szigetelésre, az mennyivel lett volna több pénze rá drágább gáz mellett? Téves gondolat, hogy valaki azért nem szigetelt, mert nem spórolt volna vele eleget. A fizetésekhez képest eddig se volt kevés télen egy panel vagy régi társasház fütésszámlája. Ahol nincs ott vagy napról napra élnek, vagy agyilag nem fogják fel, hogy miről van szó. Én is ismerek olyan háztartást, ahol sokat számított volna, mégis nemet mondtak rá, mert bár hó végére nagyítóval kutatják a pénzt, azért inkább veszik a sarki kisboltból a kenyeret meg a tejet, mint a két utcával arréb lévő teszkóból, hiába kerül ott harmadannyiba...ilyennek magyarázhatod, hogy mennyit spórolhat vele...
-
VinoRosso
veterán
Adta is. A szigetelésre a támogatás kb 10 éve adott, anyáméknál is volt, asszem 20%-ot kellett kifizetni ablakcsere+hőszig, havi 14k-s részletekben 3 évre. Csak vannak olyan társasházak ahol teljes egyetértés kell ahhoz, hogy alá lehessen írni a szerződést azt elég egy házsártos szomszéd, aki nemet mond mer minek az, jóvanazígy, aztán nem lehet megcsinálni. Felénk szinte minden panel ahol nincs szigetelés ilyen, van ahol csak a tizes egyik oldalát szigetelték le a lakók saját zsebből, mert az egész házat nem tudták pár hőzöngő miatt. Szóval a lehetőség adott hosszú ideje, csak az emberek nem éltek, vagy mások miatt nem tudtak élni vele.
-
VinoRosso
veterán
Ez nem ilyen egyszerű, hogy elkúrták/nemkúrták, nem fekete-fehér, hanem szürkezónás. Pl rezsicsökkentés. Azzal összehasonlítva, hogy nem adnak semmit hanem a legutolsó bőrt is lehúzzák a fogyasztóról annál jobb, ha adnak, legalább nem csak kivesznek az emberek zsebéből. Annál viszont, hogy ha csak olyanok kapnák akiknek a jövedelmük az átlag alatt van és csak normál fogyasztási szinig nem jobb, mert minek tesznek mégtöbbet olyanok zsebébe akiknek a zsebe tele van, vagy miért fogyasszon korlátlan olcsón valaki csak azért mert csóró.
-
VinoRosso
veterán
Azért nem érted, mert abszolút összehasonlítást csinálsz, de a körtét nem lehet almával összehasonítani. A magyar gazdaságszerkezet az olcsó orosz energiára épült. Itt nincsenek nagy fizetések, ezért úgy lehet az életszinvonalat növelni, hogy a költségeket tartod alacsonyan. Keveset keresnek az emberek de kevés a kiadás is, és ez a külföldi tőkének is jó, mert olcsóbban tud termelni.Az olcsóság meg keletről jön (Kína, Oroszország). Ennél fogva a magyar gazdaság függősége az orosz nyersanyagtól kb a legnagyobb Európában, 75-80%-os. A növekvő energiaárak itt tudnak a legnagyobbat ütni, és ráadásul ott ahol a legjobban fáj. Más régiós pl a lengyel vagy a cseh gazdaság ilyesfajta kitettésge sokkal kisebb, ezért nincs rájuk ilyen hatással a háború.
A másik meg, hogy bár a kovid esetében nem, de a választási kampányban elég nagy osztogatást csinált a kormány, ami nem gazdasági teljesítményhez, hanem az egyes társadalmi csoportok lekenyerezéséhez volt köthető (13.h nyögdíj, rezsicumi, családi adóvisszatérítés, ársipka, stb).
Ha erre még rájött volna egy kovid alatti osztogatás a pincéreknek meg szállodásoknak akkor nem 12% lenne az infláció hanem 20%. Bár lehet, hogy akkor nem osztogattak volna annyit választás előtt, mert nem lett volna miből. És persze lehet vitatkozni azon, hogy azért nem osztogattak a kovid alatt, mert a választásra spóroltak, de a lényeg, hogy ott jól döntöttek. Választás előtt sem kellett volna osztogatni és akkor egy kicsit jobban néznénk ki, csak akkor esetleg nem lett volna meg nekik a 2/3.
Ahol szinte zéró kitettség sincs az oroszok fele, mint pl az USA ott is 8.5% az infláció, igaz ők csilliárdokat öntöttek a kovid alatt a gazdaságra a semmiből. Szóval ez a 12-13% meg 400-as euró még nem is olyan rossz a helyzethez képest. Nemrég olvastam egy elemzést, hogy a 400-as euró még relative olcsó, mert a világpiaci energiaárakhoz képest 420-430-nak kellene lennie.
Lehet, hogy ez nem hangzik jól, de a gazdaságpolitikánkak ez a következménye, és nagyon más lehetőségünk nem is volt, minthogy egyik kormány legyen az bal vagy jobb, se változtatott az alapokon sose. Lehetett volna az, hogy veszünk máshonnét energiát, de akkor nem mostantól hanem korábbtól fizettünk volna többet. Teszem azt, 2010-ben stratégiát vált a kormány, és hazai kitermelésbe kezd, vagy LNG infrastruktúrát épít, ami 2x-3x annyiba kerül plusz a behopp (mivel beruházási költség is van), azt akkor 2010-től kezdve fizetünk 3x annyit a gázért, és most nem lenne 7x az áremelkedés, csak 2x-es. Nem hangzik jobb alternativának.
Inkább nem kellett volna osztogatni pénzeket a semmiért, hanem inkább tartalékolni, de elkövették ugyanazt a hibát amit a Medgyessy-Gyurcsány kormányok 2002/2006-ban, belementek egy felelőtlen pénzszórásba, mert féltek a népszerűségvesztéstől. -
VinoRosso
veterán
A romkocsmákban diákhitelből vanilla lattet szürcsölgető büfészakos bölcsészekre gondolsz? Nemnagyon.
De nem ez a fő gond. A kovidnál gazdaságélinkítés címen tonnaszám öntötték a helikopterpénzt a gazdaságba. Itthon szidták a kormányt mert csak a fizetések felét állta a megtartott munkavállalóknak, mondván nincs a pénz mögött teljesítmény ami inflációt fog gerjeszteni. A nagyokosok mint Pogátsa azt mondták ááá nem lesz infláció élénkíteni kell a gazdaságot. Azt a melós nem tudván, hogy mikor lesz vége a járványnak, meddig lesz munkahelye és nem lévén képes utazni, szórakozni mit csinált? Hát visszafogta a költekezését. Azt mikor vége lett a járványnak hirtelen mindenki utazott mindenfele mintha nem lenne holnap. Hirtelen robbanásszerűen jelent meg az addig beöntött levegőpénz a piacon, mint amikor egy ideig nyomjuk a gázt a sütőben ami nem akar begyullani, feltelik aztán egy szikrára berobban. Na ez az egyik ok, mert az infláció már a háború előtt is megjelent, csak akkor még olyan 7-8% körül megállt. A másik a növekvő energiaárak és a növekvő kamatok, amik erre a lobbanásra dobják a gyúamyagot, növelik a termelés/szolgáltatás költségét, aminek szintén árfelhajtó hatása van -
VinoRosso
veterán
Pedig ez mind hitelpénz. A fiatalok zsebét apuci anyuci tömi, ha nem is mindig közvetlen hitelből, de olyan fizetésből amit hitelből fizetnek. Ez addig működik, amig a kamatok és az energiaárak alacsonyak, mert akkor a költség oldalt alacsonyan lehet tartani. Aztán elszállnak az energiaárak, felmennek a kamatok, a cég nem bírja a hitelt és befosik, apuci anyuci munkanélküli, a kávézó bezár, a Balaton kiürül, a szűkülő kereslettel szépen farkába harap a kígyó a.k.a. gazdasági krach.
Új hozzászólás Aktív témák
- Poco X6 Pro - ötös alá
- Az új Radeonok is a hagyományos tápcsatlakozóra szavaznak
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- DIGI kábel TV
- Házimozi belépő szinten
- Konteó topic
- Milyen NAS-t vegyek?
- Milyen egeret válasszak?
- Békéscsaba és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Apple iPhone 13 - hízott, de jól áll neki!
- További aktív témák...
- SteelSeries Arctis Nova 1 Gamer Fejhallgató /// Újszerű // Számla + Garancia
- Logitech G335 vezetékes fejhallgató /// Újszerű // Számla + Garancia
- AKG Harman K72 Dj fejhallgató // Újszerű // Számla + Garancia
- Logitech G935 Vezeték Nélküli Fejhallgató /// Újszerű // Számla + Garancia
- Sennheiser Epos GSP 370 Gaming fejhallgató // Számla+Garancia //
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest