Új hozzászólás Aktív témák

  • VinoRosso

    veterán

    válasz dabadab #120 üzenetére

    Azért nem érted, mert abszolút összehasonlítást csinálsz, de a körtét nem lehet almával összehasonítani. A magyar gazdaságszerkezet az olcsó orosz energiára épült. Itt nincsenek nagy fizetések, ezért úgy lehet az életszinvonalat növelni, hogy a költségeket tartod alacsonyan. Keveset keresnek az emberek de kevés a kiadás is, és ez a külföldi tőkének is jó, mert olcsóbban tud termelni.Az olcsóság meg keletről jön (Kína, Oroszország). Ennél fogva a magyar gazdaság függősége az orosz nyersanyagtól kb a legnagyobb Európában, 75-80%-os. A növekvő energiaárak itt tudnak a legnagyobbat ütni, és ráadásul ott ahol a legjobban fáj. Más régiós pl a lengyel vagy a cseh gazdaság ilyesfajta kitettésge sokkal kisebb, ezért nincs rájuk ilyen hatással a háború.
    A másik meg, hogy bár a kovid esetében nem, de a választási kampányban elég nagy osztogatást csinált a kormány, ami nem gazdasági teljesítményhez, hanem az egyes társadalmi csoportok lekenyerezéséhez volt köthető (13.h nyögdíj, rezsicumi, családi adóvisszatérítés, ársipka, stb).
    Ha erre még rájött volna egy kovid alatti osztogatás a pincéreknek meg szállodásoknak akkor nem 12% lenne az infláció hanem 20%. Bár lehet, hogy akkor nem osztogattak volna annyit választás előtt, mert nem lett volna miből. És persze lehet vitatkozni azon, hogy azért nem osztogattak a kovid alatt, mert a választásra spóroltak, de a lényeg, hogy ott jól döntöttek. Választás előtt sem kellett volna osztogatni és akkor egy kicsit jobban néznénk ki, csak akkor esetleg nem lett volna meg nekik a 2/3.
    Ahol szinte zéró kitettség sincs az oroszok fele, mint pl az USA ott is 8.5% az infláció, igaz ők csilliárdokat öntöttek a kovid alatt a gazdaságra a semmiből. Szóval ez a 12-13% meg 400-as euró még nem is olyan rossz a helyzethez képest. Nemrég olvastam egy elemzést, hogy a 400-as euró még relative olcsó, mert a világpiaci energiaárakhoz képest 420-430-nak kellene lennie.
    Lehet, hogy ez nem hangzik jól, de a gazdaságpolitikánkak ez a következménye, és nagyon más lehetőségünk nem is volt, minthogy egyik kormány legyen az bal vagy jobb, se változtatott az alapokon sose. Lehetett volna az, hogy veszünk máshonnét energiát, de akkor nem mostantól hanem korábbtól fizettünk volna többet. Teszem azt, 2010-ben stratégiát vált a kormány, és hazai kitermelésbe kezd, vagy LNG infrastruktúrát épít, ami 2x-3x annyiba kerül plusz a behopp (mivel beruházási költség is van), azt akkor 2010-től kezdve fizetünk 3x annyit a gázért, és most nem lenne 7x az áremelkedés, csak 2x-es. Nem hangzik jobb alternativának.
    Inkább nem kellett volna osztogatni pénzeket a semmiért, hanem inkább tartalékolni, de elkövették ugyanazt a hibát amit a Medgyessy-Gyurcsány kormányok 2002/2006-ban, belementek egy felelőtlen pénzszórásba, mert féltek a népszerűségvesztéstől.

Új hozzászólás Aktív témák