Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dabadab

    titán

    válasz Pug #42 üzenetére

    "eléggé nagy csúsztatás azt állítani, hogy csak azok lehetnek a gazdasági rendszer bírálói akik nem értenek hozzá."

    Olvasd már el újra, hogy mit írtam (nem ezt).

    "de nehogy azzal a fantasztikusan mélyenszántó érvel dobálózz, hogy "nincs jobb""

    Ezzel egyébként mi a baj? Szerintem elég egyértelmű, hogy nem létező megoldásokat nem lehet használni, tehát pl. az, hogy a kék hajú Tündér int egyet a varázspálcájával és onnantól kezdve mindenki boldogan él, sajnos nem alkalmazható, bármennyire is jól hangzó megoldás.
    Vagy te ha joghurtot, télikabátot vagy akármit veszel, akkor nem a létező legjobb megoldást keresed, hanem a nem létezőket?...

    DRM is theft

  • DJS

    tag

    válasz Pug #42 üzenetére

    "és ne haragudj meg, de nehogy azzal a fantasztikusan mélyenszántó érvel dobálózz, hogy "nincs jobb" ;)"
    Te gúnynak szántad, de ez az érv valóban mélyenszántó. Elméleti szempontból a piaci demokrácia azért jó, mert a tagjai számára legelőnyösebb döntések egyúttal ugyanazon, amik a közösség számára is előnyösek. Ez az elmélet. A gyakorlatban ez sokszor sérül, de épp eléggé igaz ahhoz, hogy legyen - minden más gazdasági renddel szemben - egy hatalmas előnye: az, hogy csak ritkán kell az emberekre kényszeríteni a vezetők akaratát. "Magától" működik, anélkül, hogy fegyverrel be kellene tartatni, mert az egyén egyrészt érdekelt abban, hogy a rendszert segítse, másrészt érzelmileg, értelmileg és fizikailag különösebb probléma nélkül képes rá, hogy a rendszert segítse. Ez a legtöbb társadalmi rendszerrel nincs így, azokban a rendet mesterségesen kell fenntartani, vagy pedig a tagoknak nagyon sok tanulásra van szükségük ahhoz, hogy megértsék, mi lenne a helyes. Ezzel szemben egy 70-es iq-jú, iskolázatlan parasztgyerek is mintapolgár lehet egy piaci demokráciában.

    Lehet szidni az elitet, de itt még az elit is abban érdekelt, hogy a rendszer fennmaradjon. Emberek nélkül ugyanis nincsen kizsákmányolható köznép, és ha a köznép szabad, és viszonylag jómódú, akkor különösebb probléma nélkül lehet kizsákmányolni. Erre lehet mondani, hogy nem túl etikus. De Európában hetven éve nem volt éhínség, és az elmúlt ezer évben még nem volt olyan, hogy a németek és a franciák ilyen hosszú ideig kibírják háború nélkül. Egyre kevesebb az erőszakos emberölés. A fejlődésnek ezer jele van, de ha valaki csak ahhoz viszonyít, hogy ideális esetben mit lehetne elérni, akkor ezeket nem veszi észre.

    #39 Pug
    "Szerintem egy picit sejted, hogy Penge mondandója nagyon nem erről szólt, de ki lehet figurázni azt a tényt, hogy a hatalmi pozíciót elfoglaló csoportoknak természetesen nem érdeke, hogy a nyájuk jól informált és gondolkodó egyénekből álljon..."
    Függetlenül attól, hogy Penge_4 rosszul fogalmazott, még tény marad, hogy az informálódást sokszor nem akadályozza semmi. Nem köteleznek minket arra, hogy hülyék legyünk, és ha szerinted vagy Penge_4 szerint a többség mégis az, akkor az 1) titeket minősít 2) figyelmen kívül hagyja az emberi lustaságot.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák