Hirdetés
- Felháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
Új hozzászólás Aktív témák
-
Z_A_P
addikt
válasz Donki Hóte #47 üzenetére
En azt nem ertem, hogy van olyan ember aki minden nap ugyanakkor fekszik es ugyanakkor kel? Robot, vagy mi?
Nekem alvas ido 22-01 kozott, keles is ehhez igazodik (6-8 kozott).
Ehhez kepest 1 ora +/-, nem tok mindegy?OK
-
borg25
senior tag
Mit értesz törzsidő kelésen? 7.00-t? Mert akkor szerinted melyik időzónában kellene élnünk ahhoz, hogy a 2.30-7.00 közti idő ne 4 óra 30 percet, hanem 8 órát jelentsen?
Nem lehet, hogy az a gond, hogy 24 órába 28 órányi feladatot akarsz bezsúfolni?
Lehet szidni a téli/nyári időt, de akkor is a te döntésed, hogy hol áll a nap mikor mész aludni, és mikor kelsz, aztán, hogy ehhez képest mit mutat az óra számlapja részlet kérdés. De az óra az mégse te vagy és ki mondaná azt, hogy önmaga miatt nem tudja kipihenni magát? Csak ha belegondolsz ez az alapprobléma tagadása. Egyébként légzőgyakorlattal elérhető, hogy napi 4 óra alvás elég legyen.Egyébként meg akkor tartsuk meg a szökőmásodpercet, mert így évente 1x 1 másodperccel többet lehet aludni, évmilliók múlva meg hála a Holdnak és a perdületmegmaradás törvényének egy nap 25 órából fog állni.
-
veterán
válasz #54625216 #46 üzenetére
de talán nem az emberek mentális és fizikai egészségének kárára kellene
Egyesek hatalmas hisztit csapnak azon, hogy a mentális és fizikai egészségüket fenyegeti az 1 órás óraátállítás. Aztán meg elutaznak nyaralni Törökországba, Egyiptomba, vagy az ellenkező irányba Spanyolországba, Portugáliába és sorban rakják fel a "hűdeheppivagyok" képeket a közösségi oldalakra.
Itt azért látok némi ellentmondást Ha valami kötelező, akkor az káros, ha ugyanazt magamtól vállalom, akkor az segíti a rekreációmat
(Nem rólad van szó, általánosságban beszélek.)
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
#54625216
törölt tag
válasz Donki Hóte #34 üzenetére
Amióta az ember ismeri a tüzet van világítás lehetősége és nem a nap járása szerint változik az alvási ciklusa. (Tízezer évvel ezelőtt az egyiptomiak már vígan világítottak az olajlámpáikkal, tehát nagyon nem Edisonnal kezdődött minden.)
Éppen azzal állnánk vissza a sok ezer évvel ezelőtti gyakorlathoz, ha nem politikai irányító testületek döntenék el, hogy emberek százmilliói éppen mikor aludjanak."Nem lenne korszerű, de rendszerszinten a petawattok tucatjait lehetne megspórolni."
Sok mindenen lehet energiát spórolni, de talán nem az emberek mentális és fizikai egészségének kárára kellene. Főleg akkor, ha még a fejlett országokban is a lakosság energia felhasználása csak a kb. 20%-a a teljes fogyasztásnak.
-
-
flash-
veterán
annak az oldalnak az írója komoly háttér es kutató munkát végzett ezért, es pont hogy a gmt+ őt támogatja ami a román időzóna lenne óraátállítással. mi ugye már túl keleten vagyunk a zónához, tehát rossz zónában eleve, ezért van nyáron is relative korábban sötét, mint tőlünk nyugatabbra.
valamint túl korán kel a nap.,na erre lenne megoldás.
a nagyátlagot nézi a számítás.viszont ha nem akar az ország időzónát váltani és meg akarják szuntetni az óraátállítást, na akkor szempont a nyári időzóna.
a télivel mégnagyibbat szívnánk mert mégkorabban kelne nyáron a nap és korábban menne le..
az átlagos ébrebléttől mégjobban eltérne[ Szerkesztve ]
-
btprg
senior tag
Miért, milyen hatása lehetne? Nem ugratgatunk semmit, és 50 év múlva nem x+27 sec idő lesz, hanem csak x. Az időt mi találjuk ki, csak praktikus okokból igazodik a természethez. De alapvetően annyi az idő amennyiben megegyezünk. Hogy sok év alatt a természettől elcsúszna pár másodperccel, teljesen irreleváns mindenkinek, nagyon kevés kivétellel (csillagászok, NASA, mittudomén), de azok meg számolgassák maguknak amiben akarják az időt.
"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)
-
ddekany
veterán
Sőt, helyi dátum+időt nem is lehet legáltalánosabb esetben visszaváltani UTC-re, még akkor sem, ha ismert az régió, mert az óra visszaállítás előtti órában lévő helyi idők kétértelműek. De hát ez van, ha valaki információvesztéses formában rögzít egy időpontot egy adatbázisban.
Hogy a szökőmásodperc figyelembevétele mennyivel egyszerűbb... Azt se lehet pl. előre tudni, hogy mikor lesz, szóval a fő gond, hogy kell friss adat kívülről, megvan ott is. Ami miatt nagyobb kiszúrás lehet mint az óra átállítás, az az, hogy általában nem is tudnak róla programozók, és még ritka is (tehát nagyon sokáig tud lappangani egy ezzel kapcsolatos hiba). Talán nem lesz belőle gond, de attól függ hogy kezeli ezt egy adott platform. Van pl., ahol néha van 60. másodperc, és hát fene se számít erre, lehet hogy valami kiborul tőle. De Java-ban pl. az új idővel kapcsolatos API-knál megígérik, hogy nem lesz soha több 59-nél, hanem a szökő másodperc bekövetkezése előtti 1000 másodpercre elosztják a hibát. Ez pl. eléggé hülye-biztos.
-
senior tag
Ez nagyon logikusan hangzik, csakhogy a valóságban nincs így: sok olyan rendszer létezik, ahol az időpontokat helyi idő szerint tárolják (pl. Oracle DATE típusú oszlopban). Visszaváltani UTC-re viszont egyáltalán nem egyszerű, ugyanis a téli/nyári időszámítás kezdete és vége országról országra változik, illetve egy országon belül időben is. Pl. Mo-n is hol bevezették, hol eltörölték a nyári időszámítást, amikor éppen volt, akkor évről évre változhatott, hogy melyik napon történtek a váltások, és hogy pontosan mikor (mostanában pl. éjjel kettőkor, de volt, amikor éjfélkor). Szóval a konverzió komoly táblázatok alapján történik (ami óra percre tartalmazza a váltási időpontokat). Az igazi ínyencséget pedig az jelenti, hogy ezek táblázatok is tartalmaznak hibákat, (különböző rendszerekben lévő táblázatok különböző hibákat), amiket az egyes rendszerek frissítései eltérő időben javítanak (vagy éppen rontanak el). Így fordulhat pl. elő, hogy 50 éves ember rendszerfrissítés után hirtelen 51 éves lesz...
Ehhez képest a szökőmásodpercek figyelembe vétele sokkal egyszerűbb, de mélységesen megértem, hogy egyesek mégis inkább elkerülnék...
''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''
-
veterán
A muzulmánok hozzáállását már ismerjük a kérdéshez. Nézzük akkor az izrealiták véleményét.
Odamegy a rabbihoz Joshua és azt mondja neki, hogy ugye rabbi, hülyeség ez az óraátállítás, kikészíti az embereket, ezt mihamarabb el kell törölni. Mondja neki a rabbi, hogy igazad van.
Később odamegy a rabbihoz Efráim és azt mondja a rabbinak, hogy ugye rabbi, jó találmány ez az óraátállítás, mert nyáron több időt tudunk a családdal tölteni, ezt nem szabad eltörölni. Mondja neki a rabbi, hogy igazad van.
Hallgatja ezt a fiatal Malakiás, aki a rabbi segédje és azt mondja, hogy rabbi, nem lehet igaza annak is, aki el akarja törölni az óraátállítást, meg annak is, aki azt mondja, hogy meg kell tartani.
Ránéz a rabbi és azt mondja, tudod, fiam, neked is igazad van.
Szóval majd lesz valahogy
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
Szerintem nem csakennyi hatása lenne Különben nem szórakozna vele senki.
Alapvetően az idő alapegysége sem a Föld forgásából van már származtatva.@Donki Hóte : Pont hogy nem Ezt az utóbbi évtizedekben cáfolták, tehát a középkorban pl. nem nagyon aludták végig az éjszakát, pár órákat aludtak, de az éjszaka közepén sokan fent voltak.
[ Szerkesztve ]
Mutogatni való hater díszpinty
-
ddekany
veterán
válasz Donki Hóte #34 üzenetére
Mivel az ember a nap végén még szeretne még valamit megcsinálni, van egy tendencia, hogy fokozatosan egyre később fekszünk. Nekem ez lassan el szokott tolódni kb éjjel 2:30-ig, aztán a törzsidős kelés miatt pár hét után annyira szarul leszek, hogy egyszer elalszok 8-9-kor, és felébredek 4-5 órakor. Aztán kezdődik a ciklus elölről. A muzulmán hitre áttérés mint megoldásra még nem gondoltam.
-
veterán
válasz #54625216 #32 üzenetére
Az emberek alvási ciklusát senki sem állítgatta, történelmileg változott meg, vagyis amikor nem volt semmilyen használható világítási lehetőség, akkor az ember a tyúkokkal ment az ágyba és kakasszóra ébredt.
Ez így volt kb. tízezer évig. Aztán jött Edison és onnantól felborult minden. Szóval senki sem kisérletezne az emberek alvási szokásaival, csak visszaállnánk arra, amit sokezer évig gyakoroltunk
Nem lenne korszerű, de rendszerszinten a petawattok tucatjait lehetne megspórolni.
(Ráadásul ez csak a keresztény vallásúaknak probléma, a muzulmán hívők ma is pirkadatra ébrednek, ugyanis akkor kell az első imát teljesíteni )
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
btprg
senior tag
Szerintem sincs semmi értelme ennek a szökőmásodpercnek... Ki a francot érdekelne, hogy az egész világ által elfogadott pontos idő a csillagászati időhöz képest pár másodpercet eltér? Értelmetlen fingreszelés, és jó sok programot tesz feleslegesen bonyolultabbá.
"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)
-
#54625216
törölt tag
válasz Donki Hóte #26 üzenetére
Jelenleg az emberek alvási ciklusának állítgatása sokkal több kárt okoz, mint amennyi hasznot az energia spórolás hoz. Ha ezt napi szinten igazítanák a nap járásához, akkor a káros élettani hatás jelentősen erősödne, úgyhogy nem.
Szimplán töröljék el az óra átállítást, határozzanak meg egy akármilyen időzónát és onnantól egyszer és mindenkorra fejezzék be az ember kísérleteket.[ Szerkesztve ]
-
bambano
titán
válasz Donki Hóte #26 üzenetére
két órával??? amikor valami súlyosabb meló van, akkor hatkor nem kelek, hanem jobb esetben fekszem.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
joghurt
addikt
Konkrétan a műholdas helymeghatározás nem ugyanazt használja, mint a földi "pontos idő".
Van a TAI (nemzetközi atomidő), ez nem ugrik. A GPS idő ehhez képest fixen 19 másodperccel van eltolva, mert 1980-ban annyi volt az eltérés. Az UTC-hez adogatják hozzá folyamatosan a szökőmásodperceket (aminek vicces mellékhatása, amikor egy perc 60-nál több másodpercből áll).
Ami a köznévben GMT, azt én hoztam ide. Az igazából az UTC+00 régi neve.
A tej élet, erő, egészség.
-
bambano
titán
a google raplizik ezért?
a googlenak nincs sok rendszere, amin át kellene vezetnie, csak sok gépre rakják fel.én óbégatnék, hogy miért olyan magas a számla a rendszer karbantartásáról, mikor én állítom ki és ők fizetik? nem jellemző...
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
válasz Donki Hóte #26 üzenetére
Télen 7-re menni? Nem.
-
veterán
A munkaidőnek nem 8 óra helyett 9 órakor, hanem 8 helyett 7 órakor kellene kezdődnie!
Az a baj (és ez most a rezsicsökkentés korrigálása idején méginkább előtérbe kerül), hogy nem jól osztjuk el a napi időnket. Az mindenki számára természetes lett, hogy nyáron este mindig sötétedés után fekszünk le, sokat használva a világítást. Ezzel szemben reggel jóval napfelkelte után kelünk fel (hogy meglegyen a 7,5 - 8 óra alvás).
Ha este 9-kor lefeküdnénk, akkor sokkal kevesebbet kellene használni a világítást, viszont már reggel 6 órakor kelnénk, ami még mindig napfelkelte után van.
Szóval a napkeltéhez-napnyugtához viszonyítva szimmetrikusan kellene elosztani az időt, ebben az esetben kellene a legkevesebbet világítani a háztartásokban.
Tudom, hogy ez itt nagyon népszerűtlen, mert a legtöbb PH! olvasónak 2 órával korábban kellene kelnie, mint ahogyan most kel, de akkor is ez a legkevesebb energiahasználattal járó időbeosztás.
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
borg25
senior tag
A téli-nyári óraátállítással kapcsolatban, valaki mondja már meg nekem, mert sosem tudtam, hogy hol van megírva, hogy mindenkinek az év minden napján 6.00-kor kell kelni, és 22.00-kor kel elaludni? Oké munkahelyemen törzsidő van, tehát nem 8.00-ra kell beérnem, hanem 8 órát kell bent eltöltenem, de ha nem is ez lenne, akkor is a munkába járás csak a reggeli kelést tudja determinálni, az már mindenképp az én döntésem, hogy megvárom-e, hogy 22:00-kor vége legyen a barátok köztnek, vagy előbb elmegyek aludni.
Számomra ez a téli-nyári mizéria, hogy milyen számokat tudok leolvasni az óráról mikor a nap felkel vagy lemegy, csak adat.
UTC+3 helyett azt is mondhatnák, hogy a munkaidő ne 8.00-kor kezdődjön hanem 9.00kor, de azt egyből lehurrognák, hogy elvesznek a délutánból 1 órát. Miért? Törvény tiltja meg, hogy nem lehet 1 órával tovább fent lenni? Nekem magas. :S -
ttt
senior tag
A világítási rendszerek óra átállítása és a hozzá közvetlenül kapcsolódó un. közvilágítási naptár nem véletlenül lett kitalálva. Amikor kitalálták teljesen más volt a gazdasági hatása.
Volt tervezett ipar (ne firtassuk mennyire eredményes) ami három műszakra osztotta a munkanapokat, téli és nyári időszámításra a gazdasági feladatokat.
Ehhez kapcsolódott szorosan az energia gazdálkodás. Lehetőségek szerint minél jobban elosztva az energia egyenletes felhasználását a nap 24 órájára és (itt) az alapvető középeurópai időjárásra. (Erről szóltak a villamos áram ár és díjszabásai: megérte éjszaka is dolgozni még úgy is, hogy a munkásnak elég jó pótlékot fizettek pluszban érte.)
Ennek lett szerves része a közvilágítás, melyet egy naptár alapján - melyben a napkelte-napnyugta ideje van óra:perc/nap - vezérelték a villamos energia közvill terhelését. Így a beépített teljesítmények és az égési idő alapján mérés nélkül számlázódott a közvilágítás. Ennek alapján fizettek a mindenkori "tulajdonosok" (Akkoriban még Tanácsok későbbi Önkormányzatok, Közútkezelők, stb.). Ezt néha kitoldották alkonykapcsolókkal, mivel gyakran az átállási időszak 1-2 hete, borús időjárás, stb. miatt észszerű volt megtoldani a megvilágítás idejét. (Akkor még nem okozott nagy kiadást ez)
Majd amikor eljött a kapitalizmus ide is, felbomlott a tervgazdálkodás által szétosztott energia-fogyasztás, jött a kötelező "szabad" piac, megszűntek a hatósági ár és díjszabások, megnőttek a közvill terhek, ezek az alkonykapcsolók leszerelésre kerültek, a közvilágítások körzetenként mérve lettek. De a közvilágítás ki-be kapcsolását továbbra is a naptár alapján végzik. (Itt-ott maradt alkonykapcsoló, visszaszerelték lakossági kérésre, panaszra.)
Tehát igen ritka a közvilágításban az igazán automata-, a fényérzékelésen működő közvilágítás. (Azokon a helyeken van inkább, ahova napelemes LED-es kandeláberek lettek felszerelve )
Az óra átállításának a haszna az 1-1,5 műszakos terhelés miatt tűnt el. Nem kicsit a kényszerített szabadpiac torzító hatásaként.
Így mára csak az átállítás emberre gyakorolt hatása van jelen és az általában nem pozitív. -
joysefke
veterán
válasz Donki Hóte #21 üzenetére
UTC +2-be való átlépés (kelet európai idő) és ott télen-nyáron nyári időszámítás, hogy sokáig legyen világos
[ Szerkesztve ]
-
ddekany
veterán
Igen, arra gondolok. Ha jól emlékszem, még ténylegesen át is állítja a Windows az RTC-t átálláskor. Tud kavarodást okozni, pl. dual bootnál. De igaz, legalább az alkalmazás fejlesztőknek nem kell ezzel foglalkoznia, ha mindig UTC-ben kérik az OS-től le az időt.
[ Szerkesztve ]
-
veterán
Vagy 5 éve dúl a vita azon, hogy az óraátállítás megszüntetése után a nyári, vagy a téli időrendet kellene megtartani.
A sok nagyon okos és nagyon hülye érvet végigolvasva én magam is azon a véleményen vagyok, hogy sok problémája ellenére még mindig a rendszeres óraátállítás megtartása jelenti hosszabb távon a legkevesebb problémát
Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.
-
ddekany
veterán
"a számítógépes rendszereken belül ugyanúgy UTC-ben tárolják az adatokat az órához nem nyúlnak, pusztán kap egy "eltolást" az idő kijelzéskor"
Windows-on alapból nem így van sajnos... regedittel lehet ezt elérni. (És talán le kellett tiltani az óra autimatikus állítását internetről is?)
-
Diesel
csendes tag
Több kára van?
Szeretném felhívni a figyelmet, hogy az óraátállításnak bár eredetileg valóban a világításon való spórolás volt az oka, napjainkra, hála a tudományos kutatásoknak, azért jóval nagyobb jelentősége van!
A következő oldalon rengeteg egyéb okot találsz az állításom alátámasztására, akit érdekel a téma erősen ajánlott minimum átolvasásra.
https://gmt2tohungary.wordpress.com/ -
-
bambano
titán
csak a szokásos. trógerül dolgoznak a programozók, akkor inkább csaljunk az idővel.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
dokanin
aktív tag
Esetleg a Földet kéne egy kicsit felgyorsítani és máris megoldódott a probléma.
-
-
Z_A_P
addikt
Azonban a Leap second esetében magát a fizikai órát állítják át, ami viszont nagyon nem jó, mert hozzáadnak egy olyan másodpercet ami valójában nem létezik (pozitív eltérés esetén elvesznek), konkrétan "meghamisítják" óra állását.
Szolok, olyan is van 4 evente , hogy 86400 masodperccel "hamisitjak meg" az orat!OK
-
mtx33q
csendes tag
Bár ránézésre hasonló a két eset, technikailag nagyon nagy a különbség.
Tavaszi őszi óraátállítás csak nekünk halandóknak okoz gondot, ahogy írtad, a számítógépes rendszereken belül ugyanúgy UTC-ben tárolják az adatokat az órához nem nyúlnak, pusztán kap egy "eltolást" az idő kijelzéskor. Így pl. két időpont közötti különbség kiszámítása triviális illetve két rendszer között akkor sem lesz ellentmondás, ha az egyik éppen abban másodpercben nyári időszámításra áll át.Azonban a Leap second esetében magát a fizikai órát állítják át, ami viszont nagyon nem jó, mert hozzáadnak egy olyan másodpercet ami valójában nem létezik (pozitív eltérés esetén elvesznek), konkrétan "meghamisítják" óra állását. Továbbá az sem egységes, hogy két cég ezt hogyan alkalmazza (azonnali átállítás, vagy a másodpercek "megnyújtása" 24 órán keresztül).
Arról már ne is beszéljünk, hogy az adott évben lesz-e állítás, csak 6 hónappal az esemény előtt teszik közzé. Így olyan rendszerek esetében amit nem tartanak karban vagy nem szinkronizálnak elég gyakran, máris ott az 1 másodperc eltérés ami okozhat (perces, órás, napos, vagy akár frissítésig "végleges") szolgáltatáskiesést, rendszerhibát. -
Z_A_P
addikt
Alakitsuk at a valosagot, hogy jo legyen a gepeknek
OK
-
#54625216
törölt tag
Az óra átállításnak ma már több kára van, mint haszna, sőt az automata, fényérzékelős világítási rendszerekkel kb. okafogyottá vált, csak mivel ez is egy olyan téma, amit a világon mindenhol vagy együtt, egyszerre oldanak meg, vagy sehogy, így valószínűleg még évtizedekig megy a fingreszelés, mire megszüntetik.
A szökőmásodperc kérdés ennél egyszerűbb, mivel az csak egy viszonylag szűk kört érint. -
dabadab
titán
Az óraállítás (meg úgy általában az időzónák, mert az óraállítás tulajdonképpen egy időzónaváltás) problémáját megoldja az UTC, elég elegánsan, minimális számítási igénnyel.
A szökőmásodpercek viszont problémásak, mert pl. bármilyen időtartam vagy időpont számításánál végig kellene nyalni a szökőmásodpercek listáját (amit folyamatosan frissítenik kellene), ami egyrészt elég nyilvánvalóan nem történik meg szinte sehol sem (TE hogy számítöd? ), másrészt tényleg macera lenne implementálni: és hát nem nagyon látszik, hogy mégis mi az, ami ezt a rengeteg erőfeszítést tényleg indokolttá tenné.
[ Szerkesztve ]
DRM is theft
-
joghurt
addikt
Fura, hogy a sima tavaszi-őszi óraállítás eltörléséért nem kampányolnak ugyanők legalább ekkora vehemenciával. Pedig műszaki szempontból az még nagyobb gáz.
Előreállításkor egyszerűen nem léteznek a 2:00 és 3:00 közötti időpontok. Visszaállításkor pedig ugyanez az időszak duplán van meg - mondd meg, hogy az első vagy a második 2:30-ról van-e épp szó.
Tudom, hogy belül mindenki UTC-ben tárolja az időt, de a GUI-n mégis csak helyi időt kell tudni kezelni. Ott jelentkezik ez a probléma.(A MÁV persze egyszerűen oldja ezt meg: az első esetben simán plusz egy órát késnek a vonatok, a második esetben pedig egy órán át állnak a legközelebbi állomáson.)
((Mivel szakmai portál, esetleg kitérhetnénk a GMT és az UTC közötti különbségre is.))
A tej élet, erő, egészség.
Új hozzászólás Aktív témák
- NOTHING Ear B171 TWS fehér Új!
- Eladó Asus Tuf FA507NV - RTX 4060 - AMD Ryzen 5 7535HS - 32GB
- Új Bontatlan Apple Studio Display 27 5K Retina Thunderbolt Azonnal Átvehető Deák Térnél.
- Openswim pro fejhallgatót keresek
- Modolt, prémium vezeték nélküli billentyűzet, választható switch - Keychron Q2 MAX ISO
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest