Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ttt

    senior tag

    válasz #54625216 #4 üzenetére

    A világítási rendszerek óra átállítása és a hozzá közvetlenül kapcsolódó un. közvilágítási naptár nem véletlenül lett kitalálva. Amikor kitalálták teljesen más volt a gazdasági hatása.
    Volt tervezett ipar (ne firtassuk mennyire eredményes) ami három műszakra osztotta a munkanapokat, téli és nyári időszámításra a gazdasági feladatokat.
    Ehhez kapcsolódott szorosan az energia gazdálkodás. Lehetőségek szerint minél jobban elosztva az energia egyenletes felhasználását a nap 24 órájára és (itt) az alapvető középeurópai időjárásra. (Erről szóltak a villamos áram ár és díjszabásai: megérte éjszaka is dolgozni még úgy is, hogy a munkásnak elég jó pótlékot fizettek pluszban érte.)
    Ennek lett szerves része a közvilágítás, melyet egy naptár alapján - melyben a napkelte-napnyugta ideje van óra:perc/nap - vezérelték a villamos energia közvill terhelését. Így a beépített teljesítmények és az égési idő alapján mérés nélkül számlázódott a közvilágítás. Ennek alapján fizettek a mindenkori "tulajdonosok" (Akkoriban még Tanácsok későbbi Önkormányzatok, Közútkezelők, stb.). Ezt néha kitoldották alkonykapcsolókkal, mivel gyakran az átállási időszak 1-2 hete, borús időjárás, stb. miatt észszerű volt megtoldani a megvilágítás idejét. (Akkor még nem okozott nagy kiadást ez)
    Majd amikor eljött a kapitalizmus ide is, felbomlott a tervgazdálkodás által szétosztott energia-fogyasztás, jött a kötelező "szabad" piac, megszűntek a hatósági ár és díjszabások, megnőttek a közvill terhek, ezek az alkonykapcsolók leszerelésre kerültek, a közvilágítások körzetenként mérve lettek. De a közvilágítás ki-be kapcsolását továbbra is a naptár alapján végzik. (Itt-ott maradt alkonykapcsoló, visszaszerelték lakossági kérésre, panaszra.)
    Tehát igen ritka a közvilágításban az igazán automata-, a fényérzékelésen működő közvilágítás. (Azokon a helyeken van inkább, ahova napelemes LED-es kandeláberek lettek felszerelve )
    Az óra átállításának a haszna az 1-1,5 műszakos terhelés miatt tűnt el. Nem kicsit a kényszerített szabadpiac torzító hatásaként.
    Így mára csak az átállítás emberre gyakorolt hatása van jelen és az általában nem pozitív.

Új hozzászólás Aktív témák