Hirdetés
-
IT café
Új hozzászólás Aktív témák
-
Aprósólyom
addikt
válasz palfitom #102513 üzenetére
Ennyi karakterbe belefért volna a piacon elérhető 1-2 alaplap, ami megáll a 30-35k keretnél.
#102514 kvio1: Ennyi pénzből nem nagyon tudsz válogatni:
MSI B560M-A PRO (Legolcsóbb. Ha ezt választod, akkor gépépítésnél legyél figyelmes arra, hogy kapjon légáramot a VRM... Ez gamingra megfelelő, de órák hosszáig tartó renderre legfeljebb csak alkalomszerűen.)
MSI B560M PRO
ASRock B560M Pro4 (Ez lenne a legjobb vétel. VRM-je jó annyira, hogy akár órákat dolgozhat 100% a CPU, bírni fogja a VRM.)Jaaaa, és ezekbe később ne nagyon akarj i5-nél erősebb procit tenni.
Esetleg az Asrockba egy nem K-s i7, még oké, egy kis jóindulattal.[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kolopele #102502 üzenetére
Mondjuk az jogos, hogy Z deszkában sokkal kifinomultabban lehet feszt állítani.
#102501 keresztes81: Lehet érdemes szemezned az MSI PRO Z690-A DDR4 alaplappal is annak fényében amit kolopele is említ (precízen finomhangolni tudnád a CPU-t), illetve, hogy 76k árkategória. Tehát, nagyon hasonló áron van a jobb B660-ok képest. VRM-je pedig szintén jó, ebben a listában a Wifi verzióját találod meg:
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz keresztes81 #102498 üzenetére
Még ezt hozzá akartam biggyeszteni, csak lemaradtam a szerkesztési idővel... , tehát:
Egy igazoló példát hozok a fogyasztása alakulásáról techpowerup tesztekből:
10700K 207W Vs. 12700K 268WB460M Mortar / B460 Tomahawk simán ki kell hajtsa a 10700K-t.
A lapok 12. genes variánsaiknál gondolom azért kerül + 4 PIN, hogy továbbra is kiszolgáljanak i7-ig mindent a fogyasztásnövekedéssel együtt.Szerk.: Ha nem tervezel később i9-et illetve nem fog állni a levegő a házban, akkor VRM szempontból megfelel. Minden más felszereltség/szolgáltatás/szoftver egyéni preferencia.
#102497 keresztes81: Az én MSI B-s deszkámban lehet változtatni a vcore profilját. Kis értékben lehet csökkenti a feszt (undervolt). Lehet nyerni spórolni vele pár wattot, ami egyben kevesebb hő is. Az újabb B660 BIOS lehetőségeit nem ismerem, de azért szerintem érdemes rászánni a gépszerelés után egy kis időt még, hogy átnyálazod a lehetőségeket. XMP-t is érdemes lehet felülbírálni, ha bír még a RAM jobb időzítéséket/magasabb frekvenciát. Azzal jó esetben érzékelhetően javíthatod a LOW 0.1 és 1% fps értékeket.
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz keresztes81 #102485 üzenetére
Játék szempontból biztos nem ér téged hátrány. Legfeljebb munka jellegű feladatoknál (renderelés, modellezés, stb..)
EPS-nél amennyi infót én tudtam felkutatni nem láttam egyértelműen specifikált adatokat. EPS 8 PIN-nél találkoztam 150 és 200W CPU értékekkel is. A lényeg, hogy van kakaó bőven egy 8+4 EPS kiépítsnek.
De mondok egy közelebbi példát: B460 tomahawk lapom van. 8PIN EPS. 255Wattot le tud adni tartósan. De hogy egy másik platformnál alakulhat másként: más feszt kapnak az egységek, így más áramok futnak. Valószínű ezért tettek a B660-ra egy plusz 4PIN-t, hogy biztonsággal átmenjen a megfelelő áramerősség. Egy ilyen kategóriájú lapnak ki kell tudnia hajtania a maxot az i7-ből.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz gejala #102483 üzenetére
Érzetre, nem vagy biztos a dolgodban. Jártál-e a már a milyen gépet topikban?
Milyen asztali (teljes, vagy fél-) gépet vegyek?
Ui.: Lecsekkoltalak. Nem jártál ott.[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Géjza #102475 üzenetére
Más valaki is 140 watt limitről beszélt egy másik videó tesztben, úgyhogy én szkippelem addig míg nem jön egy ismertebb tesztelő és megmondja a tutit.
Minden esetre ez a Gigabyte B660M DS3H megfelelőnek tűnik 6P-s i5-ig.
Most 46k-ért osztogatják, ami érthetetlen. A bevezető ára 41K volt az AX nélküli verziónak. Alkudni kell a boltnál.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz adam1991 #102473 üzenetére
ASrock B660M Pro RS-t NE!
Ez már OK: ASUS TUF GAMING B660M-E D4
Vagy várjuk meg míg nyilvánosságra hozzák a srácok az adatokat a Gigabyte B660M DS3H-val kapcsolatban.ASrock B660M Pro RS: Találtam egy youtube tesztet, amiben bemutatják, hogy kb. 30 másodperc elteltével visszaveszi a power limitet, ezért ennél hosszabb ideig nem tudod futtatni max boost órajeleken.
Forrás: Beware Budget B660 Boards! Testing the ASUS TUF B660M-E and ASROCK B660M PRO RS
Játék esetében ez nem kimondottan okoz teljesítményvesztést (ez a videó tesztből is látható), de bármilyen komolyabb többszálas terhelésnél már igen: render, stb... de akár egy nagyobb fájl kicsomagolása is ilyen lehet...
A VRM-je ugyan jónak tűnik, de a tesztből az a gyanú, hogy szinpla BIOS korlátozás, amit viszont semmilyen BIOS állítással nem tudott megváltoztatni a srác.
A 12700K-t nem korlátozta idővel, viszont nem volt olyan magas a boost órajele az i7-nek, mint az Asus TUF B660M-E ben.
Az Asrock ugyan az i5-t kihajta max boost-on, viszont a power limit meg bekapcsol. Feltételezem i5-ig ideális lenne a lap, csak szándékosan korlátozzák, hogy vegyél drágább lapot. Ki tudja kiadnak-e BIOS-t ami megváltoztatja ezt a viselkedést...[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Elcan #102469 üzenetére
MSI B460M PRO Garanciás! Több mint 2 év. - HardverApró (hardverapro.hu)
Alkudjatok 1 vagy 2 ezrest és akkor korrekt ára lesz. A lappal is jól fogtok járni. Azért is ezt választottam, mert sok értékelése van a csávónak és még gari is van rá. Viszont szerintem 22-23e forint a korrekt "másodkezű" ára.
Ennél jobb ár/értékű lapot nemigen fogtok találni.[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kolopele #102468 üzenetére
De konkrét infókat is osszatok meg, ne tartsátok magatokban. Nem az esti mese érdekel, hanem a tények.
Megy power limit nélkül? Mekkora boost órajelet tart? Mekkora a hőfok a VRM-en és milyen körülmények között: gaming/stressz teszt, szobahőmérséklet, zárt/nyitott ház? hány venti?
Egyébként pedig nagyon szépen köszönjük, hogy foglalkoztok vele. Hasznos a közösségnek.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz palfitom #102420 üzenetére
"Szerintem engedd el az alaplapi hangkártya számozását, nincs óriási különbség köztük. (párhuzamosan használtam ALC897-et és 1220-at két gépemben, és bizony nem tudom ki tudta volna megmondani köztük a különbséget)"
Melyik két alaplap volt az és milyen fejhallgatóval/hangrendszerrel?
Engem érdekelne a tapasztalat mert nagyon régi élményt hasonlítok össze két új jó alaplappal, ezért nem igazán kívánkozom vissza belépő ALC-khez. Viszont azt látom, hogy anno sokkal kisebb figyelmet fordítottak az integrált audió chip köré épített elektronika megfelelő tervezésére.#102462 Aprósólyom: Ui.: megmertem esküdni, hogy valahol olvastam egy Gigabyte B660M DS3H tulajdonos hozzászólását, csak nem találtam az alaplap típusa alapján. Megvan: #102133 starwarsf1
Nehéz keresni a tapasztalati infókra , ha úgy írjuk a hozzászólást, hogy csak névelőket használunk az alaplap pontos megnevezése helyett....[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz bajnokpityu #102461 üzenetére
40-50-60A... Ezek csak a folytótekercsek (a borda nélküli szürke/fekete kockák).
A lényeg általában takarva van a borda alatt: pl. MOSFET típusa és száma (fázisonként 1 vagy 2).Z690 + 12600K (6P+4E), 21°C szobahőmérséklet, alacsony légáram, 1 óra cinebench R23
(Csak a fórum kereshetőség végett írtam le... )Z690 + 12700K (8P+4E), 21°C szobahőmérséklet, alacsony légáram, 1 óra cinebench R23
#102459 ProEvoFan: Több hőmérséklet érzékelője van a Giga lapnak, remélem név szerint egyértelműen beazonosítható, mert ez nem mindig igaz első olvasatra.
Én mondjuk azt mondanám, hogy a 80-85 fok még elfogadható, ha ez csak alkalomszerűen pár órára fordul elő és nem ez a jellemző, üzemszerű működése.
Ennél jelentősen magasabb hőmérsékletnél öregszik hatványozottan a forrasztás, amilyen grafikonokat én láttam tanulmányban... Olyan 110-120-150fok felett indul meg jobban az öregedés, forraszanyagtól függően.
De nyilván arra hajtunk, hogy minél hosszabb életű legyen, illetve, hát jellemzően nem ismerjük a mosfet karakterisztikáját.
Fontos: most ennyi, télen, mikor jellemzően 20-24 fok egy téli szoba. Nyári hőmérsékletekkel megint máshogy kellhet kalkulálni annak megfelelően, hogy használunk-e klímát vagy nem, stb...
Ha játék alatt tényleg 66 fok, akkor inkább csak játékra való az i5-12400-zal, és alkalomszerű ritka renderre. Ezt mondanám nyugodt lelkiismerettel.
Ugyan itt volt egy hozzászóló fentebb, hogy ő is ezt használja és nem volt gondja, annak ellenére, hogy terheli a CPU-t a játék, de ennek ez így nagyon felületes értékelés. A játékok messze nem terhelik meg annyira a processzort, mint render folyamatok.
De ha jól rémlik, ti nem 4K videóvágásra és konvertálásra vagy 3D modellezésre vettétek a PC-t. Ugye?[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kolopele #102456 üzenetére
Akkor csak 1 valaki írjon. Minden esetre én örülnék, ha lenne közösségi infó erről a budget lapról, mert ugyan nincsen rajta nagy borda, ellenben borda nélküli a felső soron látszódik, hogy mindegyik fázis dupla mosfetet használ, mi nagy segítség a hőmérsékletekben.
Egy nem befüllesztett házban viszont az a picike borda is elég lehet 12400F 6P magjához, akár órákon keresztüli render esetén is, és talán a nyári melegebb léghőmérséklet mellett is.
Egy 12600K 6P4E kiépítésre már nem vennék mérget... egyáltalán.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Aprósólyom #102448 üzenetére
Jah és nézd meg pls, hogy hosszabb percekig is kihajtja-e full boost órajeleken, mert közben találtam egy tesztet az Asrock B660M Pro RS alaplappal. Ezt korábban javasoltam, a tapasztalatok és tesztek nélküliség ellenére: miszerint a VRM-je jónak kell legyen.
Jó is a VRM-je, az azóta talált youtube videóteszt alapján (még i7-12700k-ig is, renderrel tesztelve), viszont egyszerűen a BIOS nem engedi időlimit nélkül futtatni maximális boost órajelen, mert egy rövid időn belül visszaveszi a teljesítménymaximumot (watt).... i5-nél és i7-nél is visszavesz egy kis idő után.
Attól tartok, hogy ez szándékos, hogy vegyél drágábbat, ezért BIOS frissítés sem fogja orvosolni.
Kíváncsi vagyok, hogy a Gigabyte miként áll hozzá a vásárlóihoz. Engedi nekik, hogy időlimit nélkül hajtsák ki a procitkat maxon és legyen a user felelőssége, hogy tudja mit csinál- mit nem vagy ők is végtelenül precízen és mesterkélten szegmentálják a termékportfóliójukat?
Ha a Giga nem limitál, akkor egész jó ajánlat lehet ez a B660M DS3H AX.[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz ProEvoFan #102447 üzenetére
Akkor ezért nincs a Gigánál külön letöltési link, mint az MSI-nél...
Majd számolj be pls., miként szuperál benne az i5. Egy kis AIDA stressz teszt után, mennyire meleg a VRM borda kézrátételes hőmérséklet vizsgálattal?
Tényleg teljesíti a várakozásainkat? Te leszel a világon az első, aki megosztaná tapasztalatait... Meg a hangkimenetet is teszteld le pls. egér mozgatása, coil whine behallatszik-e a kiemenetre? (Fülessel érdemes tesztelni.) Előre is köszi!Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz ProEvoFan #102445 üzenetére
Biztos nem kell a Biosban kotorásznod. Ott legfeljebb csak engedélyezni és letiltani tudod az integrált hangot.
Ellenben a Driver és az audio console számít, mert ott vezérled, hogy az adott csatakozó ki vagy bemenetként funkcionáljon, ha az megengedett.
Gyári weboldal: töltsd le a drivert, majd a windows store-ból a Realtek audio console-t. Realtek audio console letöltési linkjét, lehet szintén a gyári weboldalon találod, mert a windows store-ban nem tudsz rákeresni. Csak fizetős kamu programokat találsz.Szerk: Audio console link, talán ez működik: Get Realtek Audio Control - Microsoft Store
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Dißnäëß #102440 üzenetére
BIOSTAR B450GT3 (AMD B450) Motherboard Review | TweakTown AMD lapjuk viszont úgy tűnik, nem mondható rossznak.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Dißnäëß #102438 üzenetére
Én Intel 400/500 chipsetes lapok közül kerestem tesztet anno, mert hát csábító az áruk a felszereltséghez képest. Sajna nem hozzák a számítási teljeseítmény azonos órajelen sem, úgyhogy én kihúztam a listáról őket. Ha bevállalod az ára miatt felkészülnék egy 14 napos elállásra. Elérhető tesztek nemigen léteznek, így jóformán neked kell kipróbálni, hogy hogy működik a specifikációs tábláján túl...
Az durva nem, hogy a mai infulenszer meg haedware unboxed világban nem tudnak küldeni egy tesztpéldányt. Vagy azért mert nagyon csórók, vagy mert annyira fos a lap és nem érdekük, hogy ez vásárlás előtt kiderüljon. Mindkét alternatíva rosszat sejtet....Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz bajnokpityu #102436 üzenetére
VRM szempontból szerintem simán jó: Intel Z690 Motherboard VRM, Entry-Level Roundup | TechSpot
1-2 kivételtől eltekintve a Z690 alaplapok VRM-jéről általában elmondható, hogy jók. Legfeljebb az egyik jobb, mint a másik.
Legalább is, amik jók, annyira jók, hogy inkább egyéb hardware és software specifikációk alapján határoznám meg az ár/teljesítmény mutatójukat.
Pl. Ha neked ér annyit az optikai kimenet akkor vedd azt.
De MSI PRO Z690-P DDR4 lapon is van spdif az I/O panelen
GIGABYTE Z690 UD alaplapon meg spdif header, amihez e-bayről lehet venni 3000 forintért spdif hátpanelt. Annyi előnye van ennek a megoldásnak, hogy optikai csati mellett koax digitális kimenet is van ezen a panelen. Bár az nem tudom mennyire elterjedt.
Én analóg és BT jelátvitelt használok csak.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz bajnokpityu #102434 üzenetére
Realtek ALC1200 demystified - what really distinguishes the entry-level sound chip from the larger ALC1220 | igor'sLAB (igorslab.de)
Lehet be kellene rendelni egy ALC 897-es lapot hogy magam vessem össze, miként implementálják ma a belépő hangchipeket... Régen tényleg szar volt. Beszűrődött mindenféle zaj, még az egérmozgatás is, bár igaz, hogy az inkább az NYÁK tervezéstől függ nem a hangchiptől.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Aprósólyom #102431 üzenetére
Szerk, time out, ui.:
Ha már ALC1220 OFF és tuning sem lesz, akkor már vehetsz B660-t is akár, valamivel olcsóbban.
ASUS TUF GAMING B660M-E D4 ~58K (Ezt láttam már tesztelni egy youtuber által: Állta a sarat i7 alatt is.)
MSI PRO B660M-A DDR4 ~60kHa esetleg fontos az ALC1220, ennyi pénzért van:
ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI ~76K
ASUS TUF GAMING H670-PRO WIFI D4 ~szintén 76k körül. Viszont: emlékeim szerint korábban ALC1220 volt a specifikációban. Ma viszont meg van csillagozva az Audio a specifikációs listában: miszerint változhat a modelltől függően. Tehát el kell olvasni az Asus dobozára nyomatott specifikációs listát vásárlás előtt?
Illetve Palfitom említette a MSI B660M Mortar DDR4-t, amin ALC 1200 van.
Egy kis személyes tapasztalat: Szerintem az se rossz. Nekem MSI lapon ALC 1200-am van jelenleg. Eggyel korábban pedig Giga Z370 lapom volt ALC 1220 chippel szerelve. ALC 1220 3 lépcsős előerősítő szépen tette a dolgát, de sosem használtam, mert az tényleg nagyobb impedanciás fejesekhez kell. Nulla további erősítéssel is tökéletesen és szépen kihajtotta a 32 ohmos fejesem: Philips SHP 6000
Az ALC 1200 pedig specifikációban is közel hasonló, viszont nincs benne 600 ohm-ig specifikált fejes erősítő. A kis impedanciás (32, esetleg akár 64ohm, bár az utóbbinál már lehet egyéni preferencia, hogy megfelelő-e a max hangerő) fejeseket viszont az ALC 1200 is szépen kihajtja. Én elégedett vagyok vele.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz bajnokpityu #102429 üzenetére
ASRock Z690 Phantom Gaming 4: Ááááá! Áá! A-a! Nem-nem!
MSI PRO Z690-P: Az olcsóbb Z690 kínálat első jó döntése
Szerk.: bocsánat, lemaradtam az oldal frissítésével...[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz bajnokpityu #102397 üzenetére
A Hardware Unboxed B660 tesztje már a küszöbön van, mert 4 napja számolt be a B660 lapok érkezéséről.
Így tesztek nélkül, azt mondanám, hogy a legolcsóbb, ami VRM-ben már elég erős lehet 5-12600k-hoz, az talán egy MSI PRO B660M-A DDR4 vagy ASUS TUF GAMING B660M-PLUS D4 Kb. 60k mind2. De ez csak vélelmezés, mert se teszt, se tapasztalat, aki beszámolt volna róluk, se "meztelen" fotó az alaplapról, hogy bármilyen komolyabb infót láthassunk a VRM-ről.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Quent1n #102385 üzenetére
El nem adnám azt a hűtőt nagy bukóval, miközben nagy király hűtő. Ne legyé' hülye, no! Meg fogod bánni, ha megteszed. Inkább várj amennyit kell, addig meg elleszel a dobozos Intel hűtővel is.
Én fél évig használtam 10400F-hez a gyári dobozos "fos"-t. Jól levegőző házban nem throttlingolt gamingben, csak stressz tesztben. A 12700 esetén lefojtod a maximálisan felvehető teljesítményt BIOS-ban addig, hogy ne főljön meg, probléma megoldva ideiglenesen. Utána meg jöhet a jó "kis" DR4."Ezért gondoltam arra, hogy akkor egy erősebb H670 is tökéletesen elég. Úgy tűnik vannak olyan VRM-jeik mint egy belépős Z690-nek." Simán. Ügyesen, okosan szegmentálják a gyártók a piacot (kis szemetek ), úgyhogy muszáj nekik.
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz icp1970 #102383 üzenetére
Én kérdeztem fentebb a srácokat, hogy mire alapozzák ezt a "jobb VRM" infót, mert se a képek, se overview, se specifikáció alapján nem látom megalapozottnak, hogy nagy változás lenne az A verzióban a K-hoz képest.
Gyaníthatóan ugyan az a VRM áramkör van rajta, azzal a különbséggel, hogy egy picivel nagyobb borda van az "A" verzión.
Nézd meg a techsport sima "K"-s lap eredményeit és vélelemzed, hogy mennyit segíthet egy picivel nagyobb borda a 96 és 107 fokokon, ha a borda alatt ilyen gyenge VRM áramkör van.Nem linkeltem volna korábban techspot tesztet? Itt van: The Best Intel B560 Motherboards: VRM Tested | TechSpot
+1 csodás kép az Asus Prime B560M-K értékéről
Magyarul: bármi mást csak ne a B560M-K és ne a B560M-A lapokat ne válaszd i5-höz vagy erősebbhez. i3-ig még jó lehetsz.
Ui.: Még egy Borda nélküli MSI B560M Pro is jobb 24 fokkal, annyira szar az a VRM. Kis borda (Prime B560M-K) nagy borda (Prime B560M-A)... tök mindegy, ha fosika az, ami bujkál a borda alatt.
Bár ki tudja?! Fenntartom a lehetőségét, hogy gyári hibásat teszteltek, csak az nem derült ki se akkor, se később..... Ha így lett volna, akkor valószínű beszólt volna az Asus a srácoknak, hogy figyu, hé, valami nem ok a teszetkben... mert nekünk otthon nem ennyire vészes... Nem jött korrekció sem később... szóval valószínű jók az eredmények és azok a Prime lapok olyanok, amilyenek....
#102382 --ka: Pedig, ha a windows látta csak a boot alatt nem, akkor lehet nem a chipsetes USB-be lett bedugva. Vagy pechre nem volt engedélyezve az USB keyboard opció és még ki tudja milyen opciók lehettek a BIOS-ba, mert mindegyik más és más. És van hogy több opción is elvérezhet a hideg indításkori eszközfelismerés..... A polling rate-re kis esélyt látok, csak eszembe jutott az is, mert, ha jók az infóim, csak a 125Hz van benne a sepcifikációban? Na mind1, így jártatok...
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
-
Aprósólyom
addikt
válasz Quent1n #102376 üzenetére
HA csak VRM-t nézünk, akkor kapsz hasonló áron, hasonlóan jó VRM-mel szerelt H670 és Z690 deszkát, de jól vélelmezed, ebben az esetben a H670 deszka jobban felszerelt lehet.
pl. mind2 75k:
ASUS TUF GAMING H670-PRO WIFI D4
vs.
MSI PRO Z690-A DDR4Ha a felszereltség számít a tuning pedig nem, akkor én sem vergődnék egy belépő Z690 deszkával, hanem egy jobb B660/H670 lapra lőnék.
Viszont nézd meg Kenand linkelése nyomán, hogy kell-e H670 vagy elég-e a B660. (pl kevesebb PCIe sáv, kevesebb USB és SATA port)
Eleve kevés H670 lap van a kníálatban. Az Asus TuF H670-PRO WiFi D4-en kívül jóformán nincs jó alternatíva. mATX B660 deszkákból pedig jó pár. És számomra úgy tűnik, hogy 55k-tól felfelé, már vannak vállalhatóak, pl.:
ASUS TUF GAMING B660M-PLUS D4 ~60k körül
Vagy az MSI Mortar lapokat jellemzően úgy csinálják, hogy elvisz mindent is: MSI MAG B660M MORTAR DDR4 ~75kÉn várnék pár napot a választással, míg a Hardware Unboxed benchmark Steve-je le nem teszteli az állítólag már beérkezett B660 lapokat.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz -FreaK- #102372 üzenetére
Ha jól emlékszem az USB 2.0 és 3.0 között még nem csak sebesség, de kiadható maximális villamos teljesítménybeli különbség is van. Esélyes, hogy nem véletlen korlátozzák a számokat a high-endtől lefelé.
Elég magas kategóriájú B460 lapom van, ha az eredeti árat nézem... És az is csak ennyit tud:
Igaz, USB hubos monitorom van, úgyhogy nyerek +1 USB 3.0-t....#102375 --ka: Nem lehet, hogy be volt kapcsolva mindenféle fast boot opció vagy ki voltak kapcsolva egyes inicializáló folyamatok? Vagy esetleg nem "megfelelő" portba volt dugva? Lehetnek portok, amik plusz USB vezérlőn keresztül vannak kivezetve. Csak azért kérdezgetem, mert én még nem találkoztam ilyennel.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Barnahalo #102352 üzenetére
Nem kérdés, hogy a Tuf.
(Az a prime... i3-ig jó lenne, de ahhoz meg drága szerintem.)Az elsődleges PCIe 16x és az elsődleges PCIe M.2 SSD foglalat a processzoron és nem a chipseten keresztül csatakozik. Ez nagyon-nagyon alap igény. Ezt egy H610 alaplap is kiszolgálja.
Az ATX form factorhoz ragaszkodsz? Fog kelleni további 4 PCie foglalat? Ha nem, akkor ajánlhatnak a srácok mATX-t is. Nem véletlenül ma már sokkal több mATX lap készül, mert az is kiszolgálja a vevők 99%-t. Kérdés, hogy tudod-e, te vagy azaz 1% vagy nem.[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz caveman1 #102340 üzenetére
BIOS reset. Ha továbbra is csipog, szar a lap, cseréltesd ki azonnal 3 napon belül. Ha nem vered az asztalt, várhatsz heteket hónapokat...
A mostani lapom első vásárlása pont ilyen hibát produkált. Másnap vittem vissza a szervizbe személyesen és kértem, hogy most adhoc tesztelje le, mert nekem kell a gép, tudni akarom mi a baj.
De mivel nem voltam szigorú, és nem cseréltettem azonnal, majd 2 hónap múlva küldték az új cserét, mikor már a fogyasztóvédelem/békéltető testület emlegetésével írtam levelet.
Én a cseréig vettem egy másik deszkát, ami persze egyből ment, miközben semmi sem változott, csak az alaplap. Ilyenkor gyorsan kell cselekedni, nem fórumozgatni, mert a 3 nap az 3 nap...
A jogszabály azért olyan, amilyen. Az nem lehet, hogy kifizetsz egy valag pénzt és kapsz egy gyári hibás szart...[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz sasa134 #102335 üzenetére
Ha abból indulok, hogy az egyik legjobb VRM-je a B560M Bazookanak van a B500 családban és az overview szerint összehasonlítva az új B660M Bazooka VRM-jét tovább erősítették az elődhöz képest, akkor a legdurvább 12 genes procit is megeszi az MSI B660M Bazooka.
Ellenben lassan készülhet a hardware unboxed B660 CRm tesztje, mert ma felkerült egy videó, hogy megérkeztek a B660 lapok. A napokban szerintem várható, hogy kijön a teszt. És akkor kiderül, hogy beigazolódik-e a feltételezésem.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz joskapista12 #102337 üzenetére
Nem kell aggódni AMD miatt. A legelső Ryzen 1*** prociknak és AMD 300 chispet kombónak volt gondja a RAM kompatibilitással, de ez már Ryzen 5*** és AMD 500 chispet.
Az az Asus deszka baráti. A meglévő RAM-jaidat eajta vannak az ellenőrzött listán. Bár, ha jobb teljesítményt akarsz kihozni a gépből és a GPU teljesítményből, én javasolom, hogy vegyél a jelenleginél sokkal jobb 3600-RAM-okat. Vagy próbáld ki, hogy tudod-e tuningolni őket 3600-ra. Bár nem tudom az a Corsair mit tudhat... iGPU teljsesítményét érezhetően meghatározza a RAM sebesség.
Ha esetleg szerényebb alaplappal is beéred, akkor AMD A520 chipsetes deszka is jó, pl ez: ASRock A520M-ITX/AC
Ennek az ASrocknak is simán jónak tűnik a VRM-je a te felhasználásoshoz.Persze vannak különbségek az Asushoz B550-höz képest:
A520 chipset nem enged OC-t míg B550 lapban kicsit tuningolhatsz az iGPU órajelén/teljesítményén.
Asrockban belépő hangchip van, míg az Asusban elég jó ALC1220.
ASrock realtek 1Gbbit LAN vs. ASus Intel 2.5Gbit LAN
ASrock AC wifi & Bt 4.2 vs. Asus AX wifi & Bt 5.1Nagy az árkülönbség de nagy a specifikációs különbség is. Ha nem gond az árkülönbség mert nagyon hosszú távra gondolkozol, akkor jobban járhatsz majd az Asussal.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz joskapista12 #102319 üzenetére
Ui.: Tudom ez alaplapos topic, de menet közben eszembe jutott, hogy ha ennyire fontos az iGPU, akkor miért nem R5 5600G-t szerelsz össze Intel helyett? Ha hajszolod a lehetséges maximális CPU erőt is, akkor is jobban járnál, nem csak iGPU szempontból.
És a házad támogatja az AM4-t is. 5600G iGPU teljesítménye majdnem 2x jobb kb., mint az UHD750... két videjó: [link] [link]Két AM4 lap:
MSI H510I PRO WIFI ~52K
MSI MPG B550I GAMING EDGE WIFI ~64k (egy helyen épp, másol kb 10k-val drágább.)[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
És mi viszi ki a meleget? A legtöbb hőt a CPU generálja, amit kivezetnek a hőcsövek a ház falára....
#102319 joskapista12 Nem hiszem, hogy egyhamar/egykönnyen fogsz kapni 12500T-t.
Egyébként mondom még egyszer, ne hajtsd annyira az UHD 730 felettieket. Nézz csak meg 1-1 benchmarkot és meglátod: [Youtube 1] [Youtube 2] Én azért nem ugrom le a székről... Ahol van 50 fps nem lesz megváltás az 55.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz joskapista12 #102315 üzenetére
Techpowerup szerint ~17%-kal gyorsabb az UHD 730 az eddigi UHD 630-nál, amit használtál i3-ban. Plusz még modernebb média támogatása is van: pl AV1 dekódolás.
Az i5 UHD 750 igaz, hogy kb 33%-kal gyorsabb az i3 iGPU-nál, de kérdés, hogy mennyit számít neked, ha eleve kis teljesítményre 33% pluszt számolunk... Az se lesz megváltás. Nem fog tőle hirtelen futni a Crysis. Ugyan azokat a gémeket fogod tudni csak futtatni UHD 730 alatt, mint UHD 750 alatt is. Legalább is azokból a tesztekből kiindulva, amiket én néztem iGPU-ról. Ahova az UHD 730 kevés, oda kevés az UHD 750 is... Egy kicsit jobb iGPU, hogy ne mondja már az i5 tulaj, hogy ugyan annyit tud csak minta z i3-é...ooo no várj, közben leesett, hogy vajon jó-e lesz a speckó házikó saját hűtése az lga1700 foglalathoz, mert a felfogatási pontjai nem egyeznek meg az lga1200-vel. Kissé eltér....
Akkor lehet mégis marad a *5** platform?
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz joskapista12 #102311 üzenetére
Miért akarsz Z490&10100-ról *5** chispetre és 11600-ra váltai iGPU-val abba a pici házba? Csak nem a modernebb iGPU miatt?
Nem lehet, hogy ha már lap és proci csere, akkor jobban jársz egy i3-12100 + LGA1700 mini-ITX deszkával?pl:
ASRock H670M-ITX/ax ~ 75k
ASUS ROG STRIX B660-I GAMING WIFI ~75ki3-12100 (UHD 730 iGPU-val) ~55k
Csak 1 5let vót' (Szerk.: mondjuk a kettő közül nem kérdés melyik a jobb vétel, nem is értem mindek tettem bele az asrock-ot.... Szerintem félregépelték a kereskedelmi árakat... )
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz joskapista12 #102304 üzenetére
Ott hibádzik valami, ha nem megy a 11600 a Z590 lapban. BIOS frissítés nélkül is kell menjen.
Jevons paradox
-
-
Aprósólyom
addikt
válasz Géjza #102273 üzenetére
i5-höz az első, legolcsóbb használható az az Asrock B560M Pro RS.
A 42k és alatti Asus belépők azok max i3-ig jók, ha az előző generációs (B560) alternatívájából indulunk ki. Hiába van a B660M-K D4-en hűtőborda, ahogy a B560 változatán. Az sem menti meg, mert gyenuszka az, ami alatta van (VRM). De az első igazán normálisabb, amit jó eséllyel kinéztél: ASUS TUF GAMING B660M-PLUS D4, az pedig tényleg 60k körül van. Ez van. Nem az előző gen árát nyomják le, hanem a következőt fel.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz icp1970 #102261 üzenetére
Ha kiakarod használni az i5 maximális tempóját (no power limit) használni, akkor nagyon jó szellőzést kell biztosítanod a VRM-nek direkt vagy irányított légárammal, mert ezeknek a belépő lapoknak a VRM-je elég gyenguszka már i5 alá. Csak akkor szabad beválllalni, ha a VRM hűtésével tudsz/akarsz foglalkozni. Ezek a lapok inkább i3-ig ajánlhatóak csak. I5-ig csak akkor ha nem fogod 100%-on járatni az i5-öt.
De ha a egy venti árát nézem, akkor biztos megéri kb 4 ezer forint különbségért és nem az első elfogadható típusokat választani? 4 ezer forintból egyből 1-2-3 ezer forint a venti és már akkor nem biztos, hogy megéri megvenni.Az első ajánlható b560 lapok i5-höz, 36-37 ezer forintért kaphatóak és felfelé, a mai napon:
ASRock B560M Pro4
MSI B560M PRO-VDH WIFI
ASUS TUF GAMING B560M-PLUS
ASRock B560 Pro4ui.: A legolcsóbb Giga és MSI lapokat akkor szabad megvenni, ha szereted a DIY bindzsizéseket és van elfekvő hűtőbordád, amit felrögzíthetsz a VRM-re... Én megcsinálnám magamnak, de másnak biztos nem ajánlok ilyet. Hidd el, hogy nem kidobott pénz a 36-37e forintos lapokat megvenni. 3-4 gyros ára.. Jól gondold meg!
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kymco #102257 üzenetére
Hardware unboxed direkt gyenge szellőztetés mellett teszteli a lapokat. Pontosan nem tudom mit ez jelent, de annyit biztos, hogy aki kicsit figyel rá és nem zárja be fülledt térbe, az csak jobb eredményeket kaphat. Ilyen alapon nem tudom milyen az említett Lian Li ház és nem is érdekel, mert 99%, hogy nincs jelentősége, vagy csak jobb eredményed lesz. (ne vedd személyesnek. Ez csak a paraméterről szól a matek egyenletben, mert nincs nagy szerepe.)
Én amúgy is a félig nyitott házra esküszöm. Sokkal jobban érdekel a hűtés, mint az esztétika. Nem az fogja a környezetem esztétikáját meghatározni, hogy egy kis doboz oldala fel vagy le van-e szerelve. Szigorúan szvsz.
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kymco #102255 üzenetére
11600K-val, no power limit mellett is 65 fokot mért a Hardware unboxed, szóval valószínű a nyári kánikulában is elbírja majd. Akkor meg pláne, ha klimatizált a helyiség. A tesztek szerint akár az i9-11900K-t is bevállalhatnád, annak ellenére, hogy szerintem a két termék célcsoportja nem fedi egymást.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kymco #102247 üzenetére
Nem tudom írtuk-e, de abban az árkategóriában nézd meg az ASUS TUF GAMING B560M-PLUS alaplapot is. VRM-ben ugyan azt a szintet tudja, viszont nincs a csomagban Wifi/bluetooth modul. Minden mást (szoftver, csatlakozó, foglalat) pedig össze tudsz vetni specifikációs listáról.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz #12516608 #102242 üzenetére
#102243 kymco:
Az a MSI B560M PRO-VDH WIFI elég jó deszka az árához képest. Akár még 11900K-t is lekezel, bár nem hinném, hogy az i9 tulajok a célközönség.
Intel B560 Alaplapok VRM tesztje | TechSpot#102245 u299975: Nekem az a hűtőbordás VRM-mel ellátott WiFi-s változat sokáig elkerülte a figyelmem. Csak most nézem a VRM tesztben, hogy nagyon baba értékeket produkál. Simán elvisz egy i9-t is power limit kiszedésével is. Oh my god!!!
most így hirtelen elgondolkodtam azon, hogy eladom a jó kis B460-am és vegyek egy ilyet. Csak hiányozna a mostani ALC1200. Félek a belépő ALC hangtól, mert régen elég szarul implementálták őket az alaplapra. Bár mára ez lehet változott?
Vajon ki mondja meg, hogy milyen a minősége? Mert a fórumon olvasható véleményvezérek fikázására se vennék mérget, hogy echte szar.
Lehet bevállalok egy 14 napos visszaküldést, ha nem leszek elégedett a hangminőséggel...Kis side note a vélemény huszárokról:
legutóbbi emlékem, hogy miért nem hiszek a véleményhuszároknak már sehol sem, az a fos intel hűtő által szerzett tapasztalatom. Jóformán mindenki fikázza a neten. Valóban igaz, egy filléres valami. Gondoltam tapasztalatot szerzek vele, így fél évig használtam i5 alatt. Jól szellőző házikóban dekstop/office/multimédia és még gaming alatt is elfogadható a teljesítménye, i5-ig. Csak renderre, 100% workloadra ne használja senki...
Ha valaki az asztal alatt tartja a gépet és nem a füle mellett, akkor a hangja is elfogadható, nem túlzó, megszoktható, ha kellően szabályozva van a fan curve.
Nem kellett gaming alatt sem 1300-1400RPM fölé kergetnem (igaz csak GTX1060 mellett. Egy 2-3x erősebb GPU-nál, már lehet más lenne a helyzet...), ami még elfogadható a csendes gépek kedvelőinek, ha csak terhelés közben ekkora a fordulatszám. szvsz.
Desktopon, meg le lehetett nyomni 750 körüli RPM-re, ahol már csak neszelt, közel virtual silent volt... 700RPM körül már inkább megállt a venti.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Mr-Pamacs #102236 üzenetére
integrált GPU-ra (iGPU) vagyis az integrált videókártyára gondolsz? Azokat már kb egy évtizede nem az alaplapra integrálják, hanem a prociba. (a kivételektől tekintsünk el.)
Nézd meg az 5800X specifikációját az AMD oldalán. Nincs benne Vega GPU. G-s procikban van.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz SunMount3r #102227 üzenetére
1. Nem neked írtam az MSI lapot.
De akár neked is jó lehet, ha nem fogsz vele órákat renderelni, és nem fogsz bele erősebb procit tenni mint i5, akkor elmegy egy adag jóindulattal. Ha csak iroda/multimédia/gaming, akkor "okayish..." Ellenben fordíts figyelmet a gép jó szellőzésére. Ha nem, és mondjuk throttlingol és nem fog maximális órajelen járni az i5, akkor én előre szóltam.2.Átalakító: Mondjuk Én DP++ porttal használok filléres átalakítót. Ezeken a DIY deszkákon meg nem biztos, hogy DP++ portok vannak, hanem csak sima DP.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz #12516608 #102230 üzenetére
No offenz, de nincs nekem egy kis human undorod?
Dolgoztam kereskedelemben, úgyhogy ismerem a kiszolgálói és vevői oldalról is az attitűdöket. Nem tartom egyik oldalról sem szerencsésnek a fölényeskedést. Se nyíltan se burkoltan se a másik háta mögött. Én türelmesen állok hozzá mindkét oldalhoz. Legfeljebb ha reménytelen eset, hanyagolom a témát.
Mint pl. a nem is oly régi 6-8 SATA 1151 alaplapos csávó.... Hát, ő nagyon nagy arc volt.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz atom18 #102231 üzenetére
Intelnél Alaplap+CPU cserére esküszöm. (kivétel az AMD AM4) Nem mellékesen itt vagyunk a DDR5 küszöbén. Szerintem ne akarjál hosszú távra tervezni DDR4 alaplappal vagy úgy hogy most megveszed bele ami kell és jó leszel, nem bővítgetsz. 12 gen DDR5-tel is 1-1 appban és gémben szépet lép előre. Szerintem nem akarnál egy 13 gent visszafogni DDR4-gyel mert sírógörcsöt fogsz kapni...
Az év vége felé már jósolják, hogy jelentőset javulhat a DDR5 ellátás. Igaz, ki tudja mennyire tisztán vagy homályosan látták a kristálygömbben a jövőt...
AMD AM5 is már a DDRR5-öt célozza, szóval jól fontold meg, hogy MA akarsz-e hosszú távra tervezni egy DDR4 Z690 lappal.
Ilyen ársávban csak úgy tenném, ha megveszem a gépet és utána a seggemen maradok vagy ha mégsem akkor 1-1-ben platformot váltanék: MOBO+CPU+RAM.
SZVSZJevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
-
Aprósólyom
addikt
válasz atom18 #102219 üzenetére
Ha csak az kérdés, hogy melyikben fogod elérni a magasabb frekit, akkor úgy gondolom mindegy.
Viszont én az Asus-t csak 130e felett látom, míg a Giga már elérhető 110k körül.
Amennyire én emlékszem a VRM tesztekre, akkor az első végeken, 80k körül is van olyan Z690 lap, amivel ki tudod hajtani a maximumot egy i5-ből, pl.: MSI PRO Z690-A DDR4
Minden más meg specifikációs kérdés, hogy milyen integrált vezérlőt, foglalatot, csatlakozót akarsz. Ezekről nem tudunk sajna semmit.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz ScomComputer #102220 üzenetére
Itt még egész jó a helyzet. Nézz be a TheVR Fórumba.... Egyszer valaki belinkelte onnan a kérdését, mert korábban ott kérdezett. Jaj, azok a válaszok....
#102218 u299975: Ez így nem igaz. Miért szerettek szélsőséges véleményt megfogalmazni? Igény vagy igénytelenség( ), pénz kérdése, meg hogy milyen procival párosítod. Miért vegyen valaki drágább lapot, ha egyszerűen nincs szüksége rá? Se a csatolók, se a jobb hang vagy jobb LAN, se az erősebb VRM nem kell neki, mert elvan és el lesz max egy i3-mal a PC-je életciklusa végéig?
A ropi lapoknak is megvan a létjogosultsága, csak tisztában legyen a vevő, hogy mit akar, de ehhez jó eladó/kérdező kell. (Ugye a jó eladó ismérve, hogy nem csak informált, de nagyon jól kérdez.)
A leggagyibb nem ajánlott lapok is elvannak i3-ig, ez biztos, mindenfajta előzetes tesztek nélkül. Egy 30 ezres MSI B560M-A Pro/MSI B560M Pro lapot pedig bármikor bevállalnék i5-ig, miközben ez is a B560 lapok legolcsóbbika.
Techspoton is jobban szerepelt VRm szempontból, mint egy ASus Prime. "Prime", jah....
És ha esetleg nagyobb CPU-t tennék bele, még mindig ott vannak a lapon a bordázat előre kialakított furatai. (Más olcsó lapnál ez sincs meg.) Egy kis elszántsággal tuningolható a VRM hűtése, ha minden kötél szakad. (Nem épp ez a célközönsége a lapnak, de a lehetőség ott van rá.)Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz SunMount3r #102213 üzenetére
Hát, ha megnézzük a Hardware Unboxed/Techspot B560 VRM VRM tesztjét, akkor ezen Asus lapok kb. i5 gamingra elegek. Nem értem miért spórol ennyit az Asus.
Ha kiengedett a powerlimitet, hogy elérd a 10400 maximális tempóját, akkor 1 órányi renderelés alatt, egy gyengén szellőző házban 107 fokig melegszik ez a VRM egy i5-11400F alatt. Forrás
Ha felmegy mondjuk 80 fokra, azt mondom ok, az árához képest.... de 107 fok körül?!
Azt a lapot max i3-ra szabad használni, vagy 65Wattos TDP limittel, de hát akkor meg minek veszünk erős procit, ugye....
MI lenne ha vennél egy DP-HDMI átalakítót és használnál egy DP&HDMI kimenetekkel rendelkező lapot.
Korábban már lett ajánlva több B560 lap, amik i5-re jók, ellenben DP és HDMI kimenetesek.Nézz utána, hogy a DP-HDMI adapter megfelel-e az igényeidnek, mert nem tudom milyen limitációi vannak-e. Én használok itthon egy 500 forintos adaptert, ami működik 1080p60Hz-en. Viszont ez kis bitráta, nem tudom, hogy jóval magasabb bitrátán mit produkálna az adapteres megoldás. (Nekem úgy rémlik, hogy nincs nagy specifikációs eltérés a HDMI-ben és DispplayPort-ban a tekintetben, hogy DP-ről HDMI-re a szimpla, szög egyszerű passzív adapterek is problémamentesek. De nem árt utánaolvasni.)
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kymco #102202 üzenetére
Ránézésre a nem túl acélos GIGABYTE B560M DS3H VRM-jét örökölte meg annyi plusszal, hogy kapott egy picike hűtőbordát. 11600 alá még elfogadható/elégséges szintet üti meg a borda miatt. Viszont ennek a lapnak az Ár/érték arány nem a legjobb.
Ebben az árkategóriában B560-akból jobb vétel:
ASRock B560M Pro4
MSI B560M PRO-VDH WIFI
ASUS TUF GAMING B560M-PLUS
ASRock B560 Pro4
Ellenben ezek közül csak az utolsó, ami ATX-es.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz bonifa333 #102186 üzenetére
Ezt is nézd meg: GIGABYTE Z690 GAMING X DDR4
Van rajta jó kis ALC1220 hang. Megéri a felárát szerintem.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz beach head #102183 üzenetére
Most van jelentősége milyen procit veszel. Ha pár év múlva (értsd 2 év vagy több) tennél bele 10400 helyett nagyobbat, akkorra már annyival előrébb lesz a technológia, hogy jobban megéri majd platformot váltani, ha további pénzt invesztálnál a rendszeredbe. (Kvázi addigra 14400 lesz...). Ha teszel legalább 3200MHz RAM kitet a 10400 mellé, akkor nem sok értelme lenne később 11400-ra váltani: tessék itt van pár diagram róla.
Az a kettő 35-36 ezeres lap adja a legjobb ár érték arányt.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kolopele #102177 üzenetére
Ha nem trottlingolt, az biztos jó? Lehet csak nem fordítottak figyelmet arra, hogy védeni kellene a VRM-t a túlmelegedéstől? Vagy valami olyan speckó áramkört használtak, ami bírta a magas hőmérsékletet? Kit tudja?! Ennyire én már nem értek ehhez. Nálam csak mellék tárgy volt az elektronika, úgyhogy nem vagyok benne mélyen az ilyenek lélektanában.
De azt merem feltételezni, hogy ha már 100-110 fok körüliek a szabályozó áramkörök, akkor ott már a feszültség stabilitása, egyenletessége sem biztos, hogy teljesen megfelelő.
Hát, csekkolni kéne a MOSFET adatlapját a típus függvényében, hogy mennyire egészséges ez a hőmérséklet...
Minden esetre az a lényeg, hogy gamingra még jó volt neki. Én i3-8350K alá vettem anno egy virsli Giga Z370-t. Nem volt csúcs OC-m, de igazából au i3- melegedésén éreztem, hogy lehet nem is kell neki. Úgyhogy pont jó volt arra, amire. Ideális párost alkottak, de azt már éreztem, hogy egy i5-8600K már nem kéne bele. Egyben is adtam el, hogy szépen együtt éljenek tovább.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Medvus #102174 üzenetére
1 fázis is több alkatrészből áll, amiknek lehet más a minősége, specifikációja, hatásfoka. Magyarán mondva két 8 fázisos különböző lap között is lehet nagy különbség. + ráadásként ott van a hűtés, amit már említett palfitom.
VRM-ben nagyjából hasonló az említett Asrock és MSI lap. Inkább a csatolók és foglaltok, szolgáltatások tekintetében érdemes választani. Vagy design. Kinek-mi...Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz beach head #102171 üzenetére
Szerintem nincs ilyen. User error van meg gyártási hiba. Nagyon ritka a tervezési hiba (előfordul, de nagyon-nagyon ritkán), mert a mérnöki példányokat agyba-főve tesztelik.
Olyan lapot kell választani, aminek a VRM-je elég erős, hogy kiszolgálja proci áramfelvételét, amit beleteszel vagy később tervezel beletenni.
A 35 ezer forint alatti lapok VRM-je elég gyenge. Csak szigorú feltételekkel, korlátozásokkal veheted őket:
1. GIGABYTE B560M DS3H
2. MSI B560M PRO
3. MSI B560M-A PRO
Ezek a típusok eléggé felmelegednek egy i5 alatt, ha kihajtód az i5-ből a maximális tempót, pl stressz tesztelsz, vagy 3D renderelsz vagy CPU erőből videót konvertálsz, vagy egy "nem biztos" forrásból származó 60GB-os tömörített játékot kicsomagol a telepítője.. . Pikk-pakk felmelegszik 80 fokra és csak melegszik-melegszik.... 80 fok határ eset. Sokat lehet rontani egy rossz hűtéssel, de akár sokat lehet javítani a hűtésén egy jól szellőző házzal és akkor már nem kell ennyire szigorúan venni a "rossz VRM" megcímzést. De ehhez, akkor nagyon tudatosan kell megépíteni a gépet. És hát a kérdezésedből fakadóan, erre inkább nem vennék mérget.
Egyedül a játékok nem hajtják ki ennyire maxra a CPU-t. Szóval, ha neked a játék az a felhasználási mód, ahol a legjobban "izzad" a gép, akkor még jó lehet. De később ne akard munkára használni, pláne ne akarj majd nagyobb, i5-t beletenni. Ezek a lapok inkább i3-ig jók igazán.Utolsó gondolat: kb. 6000 forint van a legolcsóbb és egy már elég jó alaplap között, ami már ideális i5-höz. Ha hosszú távon gondolkozol, biztos megéri 5-6e forintot spórolni ezen? Inkább spórolj a hűtőn, mert az később sokkal könnyebben upgradeled. Én fél évig használtam az i5-t gyári hűtővel, mert kíváncsi voltam a teljesítményére a sok fikázás miatt. Simán vállalható, játékoknál, mert olyankor csak kb. 40-60wattot eszik az i5 CPU. Idle/desktop állapotba pedig le lehet halkítani: egészen kb. 750-800RPM-ig vissza lehet venni a gagyi gyári Intel hűtőt, ahol már minimális hangja van csak. (Ehhez mondjuk DC üzemmódban kell vezérelni, mert PWM-ben csak 1000-ig engedi visszavenni az elektronika.)
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
-
Aprósólyom
addikt
válasz kolopele #102163 üzenetére
Akkor biztos megúszod. Akkor fordulhat elő nagy szívás, ha nem lenne 1 oltásod sem. Egy ismerős az még oltások előtt elkapta, azóta poszt kovid szindrómától szenvedve nem érez minden ízt, már lassan 1 éve. Rohadt egy szar ez.
Megőrülnék, ha nem érezném a kedvenc kajáim régi megszokott ízét.[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Aprósólyom #102161 üzenetére
Ui.: Ezzel NE is szemezgess: ASUS PRIME B560M-K, hiába néz ki jól, mert van rajta borda. Van róla teszt Hardware unboxed csatornán. Még egy sima 125wattos 11400-zal is nagyon melegszik az alaplap, ha megfuttatod egy kis munkával. És hasonló mértékben fogyaszt a 10400 is.
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz beach head #102158 üzenetére
B560 javasolnék, ha tudsz mellé tenni legalább 3200Mhz vagy még inkább 3600MHz RAM-okat. H510-zel csak az i5-10400F gyárilag támogatott RAM tempót használhatnád: 2666MHz. Sok játékban jelentős tempót ad a gyorsabb RAM.
A belépők közül ezt
ASRock B560M Pro4
vagy ezt venném
MSI B560M PRO-VDH WIFI
Tudom hogy több mint 35 ezrek, de az alsóbb kategóriákból ezek a jó ajánlatok és a legolcsóbb is 30k.
Még jobb lenne ár/érték arányban ez: ASUS TUF GAMING B560M-PLUS de ez már inkább 40-41k-tól megy felfelé.
Ha már B5**: ne tévesszen meg, hogy támogatja a PCIe 4.0-t, mert az i5-10400F viszont nem és a CPU határozza meg az elérhető PCIe verziót. Étsd.: ne akarja bele majd RX 6500 XT-t venni.[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz prime77 #102150 üzenetére
Ne offoljuk már szét ennyire ráadásul ilyenekkel.... Nagyon nem lehetsz tisztában Magyarországgal, ha nem tudod elképzelni, hogy valaki itthon is annyit keres, hogy elba****a a pénzét ilyenekre.
Én éveket dolgoztam Budapesten olyan munkakörben, amiben be kellett járnom az ügyfelek saját ingatlanjába. Kisembertől a milliárdosig mindent láttam.
Nagyon egyoldalúan áramolhatnak feléd az információk, ha te ezt el sem tudod képzelni, ráadásul ekkora hangot adsz neki. De ha nincsenek olyan kapcsolódásaid, amiből ezt leszűröd, csak kelj fel és sétálj egyet egy gazdagabb környéken és kezdhetsz számolni... Értékeld át... és fogad el hogy vannak szegények és gazdagok. Mindig voltak és lesznek.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz meliska73 #102124 üzenetére
Csak a gamer alaplapok támogatják natvan a steam-et és a DirectX 12 API-t. Ha prime-t veszel, akkor váratlan laggok és fagyások lehetnek.
Elnézést... Mi a kérdés valójában? Mihez kell? Celeronhoz vagy i9-hez? Tuningolni fogsz vagy nem? Ha igen mit RAM-t, CPU-t?
Gondold át mit szeretnél célként kitűzni és írd le. Ehhez segítség a bevezető.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz #12516608 #102115 üzenetére
Illene tudni... tessék megjegyezni végre.
Ami szerintem csúnya, hogy az AMD sok user-t megtéveszt, hogy azonos nevezéktan alatt ilyen változtatásokat eszközöl.Érezhetően spórolni akar és kell neki egy olyan VGA, ami viszi a LOL-t. Azt viszont elviszi egy UHD630-cal szerelt proci is jóval olcsóbban kb. 90-140fps körül. (pl i3-10100)
Gondolom azért néz 5600G-t, mert szüksége lehet a proci erőre is. Már csak egy olcsó lap kell neki ami elviszi az 5600G ~65 wattját plusz némi boostot...[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz kenwood #102109 üzenetére
Ha már fapad, nézd meg ezt (MSI A520M-A PRO). Gondolom tuningolni nem fogsz, úgyhogy akár már A** chipset is jöhet... Fillérekért dobálják. 18-20 ezer forintról árazták le. Tuti túl sok van a raktáron és sejtik, hogy nem tudják majd eladni, ha most nem lépnek.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz smiti #102085 üzenetére
Ma, ennek a lapnak van a legjobb ár/érték aránya a 40k körüli árával.
Elég erős VRM van rajta, hogy nyugodtan kihajtson egy i7-t is.
De ha nem szempont a későbbi bővítés és nem is több órás 100% CPU load munkára kell, akkor a következő 2-t is nézheted és eldöntheted, hogy felszereltségben árban szimpi-e:
(Bár én nem látok érvet. Legfeljebb az MSI WiFI-je, de neked kell átböngészni a specifikációt, hogy a portok, csatlakozók hogyan szolgálják ki igéynedet.)
ASRock B560M Pro4
MSI B560M PRO-VDH WIFI
Forrás: HUJevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
Az ár hogy határozza meg a szakmai érveket? Hanyagoljuk már ezt a fajta hozzáállást az ilyen topikokban. Majd mindenki eldönti, hogy milyen igénye van és arra mennyit akar, hajlandó, tud költeni.
Igaz a B660 deszkák ára sokat ugrott az előző generációhoz képest és a kérdezőnek is sikerült az egyik legvékonyabbat beszereznie, de 80 000 Ft alatt is van már erős VRM-mel szerelt deszka.
pl. Az ASUS TUF GAMING B560M-PLUS már a 11. gennél is elég erős VRM tett a lapra, hogy az i7 procikat is kihajtsa, sőt egy kis jóindulattal az i9-re is jó, ha nem hosszú órányi render folyamatokra veszi a tulaj.
És hasonlóan jónak ígérkezik az ASUS TUF GAMING B660M-PLUS D4 lap is, hiszen +2 fázissal erősítettek és a VRM hűtőborda is szemmel láthatóan nagyobb.
De ott van 70 000 Ft magasságában az MSI B660M Mortar. Az utóbb mATX Mortar lapok pedig az előző 2 generációban a legkomolyabb VRM-mel szerelt alaplapok egyike volt a nem Z** lapok közül.#102081 starwarsf1: Ránézésre és a specifikációja alapján abban az alaplapban max i5-t fogsz tudni hajtani teljesítményvesztés nélkül. Gigának a DS3H és hasonló elnevezésű lapja már egy jó ideje a nagyon belépő kategóriája. Mindemellett jellemzően az ár/érték arányuk sem szokott jó lenni.
Feltételezésem szerint egy i5-12600K a nagyon max abba a lapba. De ha munkára is használnád hosszú, több órás renderre, akkor már az a proci is túl nagyfiú lehet abba az alaplapba.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Coccolino_O #102075 üzenetére
Még ha tuningolnád is, akkor sem érdemes 12600K esetén erősebb VRM-gyúrni, mint az említett "olcsó" lapok.
Csak akkor lenne értelme erősebb VRM deszkát most venni, ha belátható időn belül 1-1,5 év múlva fejlesztenél egy erősebb procira. Viszont ha később fejlesztenél, akkor már esélyes, hogy platform csere jobban megéri, olyan gyorsan lépked előre mostanság az AMD&Intel.
Egyébként ha undervoltolod is, biztos bír majd valamilyen mild OC-t is. A gyári paraméterek annyira szigorúak, hogy biztos, mindegyik proci hibátlanul menjen. Szóval érdemes egy kis undervolt után próbálkozni, hogy mekkora frekvencia növelést bír el az energiamanagement funkciók mellett.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Coccolino_O #102073 üzenetére
VRM szempontból a belépő alaplapok egy kutya:
Asus Z690-P D4
Gigabyte Z690 Aorus Elite (AX) DDR4
Gigabyte Z690 UD (AX) DDR4
Gigabyte Z690 Aorus Gaming X DDR4
MSI PRO Z690-A DDR4Forrás. (12900k értékekhez tartozó időbélyeget teszem be, mert a 12600k-t gondolom OC-zni fogod...)
A jobb VRM-mel rendelkezőek már kb. 98k+ kategóriák. Igaz a a Giga z690 Gaming x is már 92k árkategória, de legalább cserébe van rajta ALC1220 hang.
VRM szempontból jóformán mindegy. Azt vedd, ami neked felszereltségben, árban, stb.. megfelelőbb.Szerk.: vagy veszel egy ilyet BCLK tuning miatt: ASUS ROG STRIX B660-G GAMING WIFI
Hátránya, hogy majd esélyes, hogy kerülni kell a BIOS frissítést és B660 létére drága. Előnye, hogy BCLK tuning képes az első gyári BIOS-szal, jó a VRM és jó felszereltségű, illetve elég lehet egy 12400(F) procit is venni, ha nem kell az E core. Forrás: der8auer EN[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz ScomComputer #102061 üzenetére
Ezt szerintem most vagy soha kell megjátszani, mert esélyes, hogy egy idő után frissített BIOS-szal fogja szállítani az Asus Intel nyomásra. Nehezen tudom elképzelni, hogy ne lebegtetne be retorziókat az Intel.
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz prime77 #102047 üzenetére
Ha a Hardware unboxed 12400 eredményeket vesszük alapul, akkor azt látom, hogy 13 játék átlagát nézve az átlag fps 10%-kal jobb, az 1% low pedig 14%-kal jobb a 11600k-hoz képest. A Fontos, a 11600K-hoz képest, nem pedig a 11400-hoz képest.
Egyáltalán nem tűnik annyira siralmasnak, mint ahogy azt felvázoltad. Ráadásul egy 12400-ban csak P core van. Nem is kell menedzselni P és e core között.... Amire utalt jeni.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz zsotty4 #102044 üzenetére
Egyelőre: ASRock B660M Pro RS Alaplap
Spekulációm szerint megfelelő 12400 procihoz, de erősebb procival már szinte biztos, hogy nem: #102030 AprósólyomJevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz ProEvoFan #102029 üzenetére
Ránézésre az Asrock B560M Pro4 utánérzése. Szintén 8 fázis, bár így gyári stock fotókról fogalmunk sem lehet, hogy mi bújik meg a borda alatt.
Az új B660M RS-nél 1db folytótekerccsel kevesebb van, szintén feliratok nélkül. Gyanúm szerint esélyes, hogy még a B560m Pro4-hez képest is kicsivel gyengécskébbre csinálták meg a tápellátást.
Ami azt jelenti, hogyha tényleg nem fogsz beletenni 12400(F)-nél erősebbet, akkor elég lesz.
A 11.genes Asrock B560M Pro4 tápellátása már egy i5-12600K-val is 81 fokra melegszik, ha tolják neki a rendert. Úgyhogy én azt merném mondani, hogy B660M RS-re alapozva nem lenne javasolt bővíteni később. Esetleg még 12600K-t elbírhat (csak hát annak nem sok előnye lenne). Ezt érdemes figyelembe venni a választásnál.
Intel LAN van benne, ami nálam előny, igaz csak 1G. Valaki a realtek-re se panaszkodik.
Támogatja a resizable bar-t (C.A.M (Clever Access Memory) néven), szóval elméletben mennie kell az RX 6*** sorozattal a "gyorsításnak" is.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Barnahalo #102026 üzenetére
Akkor az i5-12*** reális út. Visszatérve a B660-ra: biztos érdemes várni vele, mert 1 hete van piacon. Illetve azok a belépő Asus lapok, amiket linkeltél, nagyon kis vérszegénynek tűnnek... ha kiindulok az előző generációjukból. Már lehet egy 12600K-t sem tennék bele később, de egy 12400(F) procival gaming alatt biztos elboldogul. (Ellenben ha így nézzük, akkor meg kva drága... )
Hardware Unboxed szokott csinálni alaplapok összehasonlítóját. Z690 már megvolt. B660 nemrég jelent meg, szerintem már az a videós összehasonlítása is előkészületben van. Azt mindenképp érdemes megvárni.
Ha most kellene választani, akkor legalább ezt venném: ASUS TUF GAMING B660M-PLUS D4 (Más kérdés, hogy ez is drága. B560 variánsa kb. 40k...)Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Barnahalo #102019 üzenetére
megkerestem a milyen gépet totyikban a hsz.-ed.
"Köszi az ajánlást, igazából hamár hűtést kell cserélnem, lehet beruházok egy kicsi Noctuába, hogy ha pár év múlva ismét gépet frissítek, akkor ne kelljen új hűtőt is vennem."
Ha pár éven belül úgy is cserélnél platformot és most csak egy 1050Ti VGA-d van, amit esetleg használtan sem akarsz erősebbre cserélni(kérdőjel?), akkor bennem az merül fel kérdésként, hogy biztos ésszerű beleugranod a 12 gen.-be rögtön az elején ilyen VGA-val?
10400F procim van, most fogom downgradelni a GTX 1070-em, már megvettem egy jóval gyengébb kártyát (kicsivel gyengébb mint a sima GTX 1050 non TI) és ebből a két tapasztalatból azt mondanám,
(illetve, ha csak néha szerkesztett videót és képet és pár év múlva fejlesztenél, és esetleg nem vennél erősebb VGA-t addig),
hogy akkor a legújabb 12 gen platformmal szerintem feleslegesen túllőnél teljesítményszintben. Ahhoz, hogy igazán kiélvezd a 12. gen tempóját, azt mondanám, hogy kb. 2 nagyságrenddel gyorsabb VGA kéne, kb. 1660Ti/1070ti/2060 környéke vagy jobb.
Vagy ha mégis új platformot szeretnél és megtartanád a 1050 Ti-t, akkor sokkal harmonikusabb hozzá egy H610+i3-12100 kombó. Az is kihajtaná a kártyádat plusz durván csak fele annyiba kerülne ezzel együtt sokkal kisebbet buknál (nominálisan) platform váltásnál is.
szigorúan szvszJevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Barnahalo #102019 üzenetére
Nem mernék jósolni, mert annyira gyorsan váltotta a platformokat az Intel, hogy még bőven kapsz vatta új 10. és 11. genes lapokat és procikat a boltokban (de még 8-9 geneseket is... ). Sejthetően legalább minimális nyereséggel még ki akarják szórni a régiek nagyját, aztán elkezdhet olcsóbbá válni a 12. gen.
Láthatólag nem törekednek arra, hogy bagóért kiszórják gyorsan a régi készleteket és nekiálljanak nagy tételben értékesíteni az újabb termékeket. "Megtehetik", hiszen félvezető kapacitás hiány van...
Amit most látni: erős közelítéssel kb. 20-25k árkülönbség van hasonló minőség/felszereltségű B560 és B660 lap között. Én 10k, de nagyon max 15k felárral kalkuláltam a megjelenés előtt. Én kis naiv...Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz Interceptor #102012 üzenetére
Milyen szempontrendszer szerint? VRM?
Ha nem vagy extreme OC-s, akkor igazából szinte bármelyik megfelelhet, forrás: Intel Z690 VRM Thermal 10:15 (Hardware unboxed)
Egy i9-12900K alapon megkajál 250 wattot. Ha az olcsóbb deszkák is 74 fokig melegednek 1 órányi cinebench alatt, akkor én erre azt mondanám, hogy bármelyik deszka jó 12600K tuninghoz (Talán, az utolsó MHZ-ig kitoltot extreme OC-t leszámítva.)Viszont, ha már 75K pénz, akkor kicsivel többért, 79K-ért egy MSI Z690 Torpedo sokkal jobb vételnek tűnik: forrás Kérdés, hogy elírás-e az ár vagy ki is szállítják-e ennyiért.
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
Hát?! Érdekes fordulatokon vagyunk túl... Biztos bal lábbal kelt fel, hogy nem érti, hogy mi miért értetlenkedünk...
A linkelt lapokon is csak 6db SATA tartozik a chipsethez, minden további pedig külön vezérlőhöz tartozik... szóval innentől eléggé ködös, hogy a bővítős megoldás miért nem jó, hiszen ugyan az a végeredmény.
Max 6db SATA köthető az Intel chipsetre:
Intel Z170 Chipset Product Specifications
Intel Z270 Chipset Product Specifications1 vezérlő alá bekötött 8 drive, pedig csak bővítő kártyával érhető el. kb 50k egy ilyen kártya.
Jevons paradox
-
-
Aprósólyom
addikt
válasz antiapaladin #102001 üzenetére
Most hogy nézem... Arra gondolsz, hogy az LGA2011 és lGA1700 felfogatási pontjai között között 2-2 mm különbség van, ha megfelelő adatokat találtam a neten? (80mm*80mm vs 78mm*78mm) Kérdés, hogy jók-e ezek az adatok. Majd átnézek a házi barkács vagy hűtős topikba...
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
-
Aprósólyom
addikt
válasz antiapaladin #101999 üzenetére
Én is aggódom a régi 8 hőcsöves hűtőmért most, hogy megjelent az LGA1700... AM4-re meg eleve nem volt jó. Vagy hekkelek én is vagy elkölthetek egy valag lóvét új hűtőre...
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz antiapaladin #101988 üzenetére
Az a deszka jó választás ár/érték szempontok szerint a jelenlegi kínálatot figyelembe véve és hogy i5-10400f tervezel venni.
Egyébként mára, hogy már látjuk a 12 gen teljesítményét, nem tudom megvan-e már a 10400, de nem, akkor megzavarlak azzal, hogy egy i3-12100 multi core teljesítménye nagyjából megegyezik az i5-10400 tempójával, szóval, akár már abban is gondolkozhatsz.
Dobozos, i3-12100 ~45k amihez a gyári hűtő elég vagy tálcásan találsz 34k-ért, de akkor vadásznod kell lga1700 támogatású CPU hűtőt a legolcsóbb H410 alaplapok pedig szintén 35k körüliek, ahogy az az MSI B560 alaplap is.
Nem biztos, hogy a felhasználásdohoz jó opció, de mivel az árak és a kapott sebesség nagyjából megegyeznek, gondoltam "benyögöm".Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz tankos50 #101975 üzenetére
Mire lesz használva? Home NAS? Mert ezen gyanú alapján válaszolok. Meg kellett volna írd, hogy mire kell. (Legközelebb olvasd el a bevezetőt...)
Az nem opció, hogy elkerüld a hosszas vadászást (miközben esélyes, hogy nem is fogsz találni alaplapot 8 SATA-val, legfeljebb high-end lapok közül), hogy inkább veszel egy olcsó deszkát, amin van 4-6 db SATA, a maradék driveot pedig rákötöd egy PCIe SATA bővítő kártyára?
H310 lapokat 4 SATA-val találsz újonnan 14-15k-ért + egy DeLock 70154 PCI kártya 4x SATA 15k-ért? Viszon 300 series chipsetbe használtan is csak drágán találsz majd procit, ha tényleg home NAS lesz.
Jobban járhatsz egy bármilyen olcsóbb használt 1151 v1/v2 alaplappal, amibe találsz majd "fillérekért" CPU-t és beleteheted a fentebb említett DeLock SATA bővítő kártyát és meg is van a home NAS. Ha nem home NAS, akkor tévedtem, de akkor meg le kellene írni a bevezető alapján, hogy mit akarsz. 8 SATA-s alaplap elve ritka lehet mint a fehér holló ha van egyáltalán.Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz antiapaladin #101958 üzenetére
Ezt a konklúziót, így ebben a formában ereszd el a füled mellett, mert
1. alapvetően nem a chipseten múlik
2. az a fontos, hogy a proci teljesítményfelvételéhez mérten megfelelő VRM-mel szerelt alaplapot tegyünk alá. Ha ez nem történik meg, akkor lehetséges teljesítményvesztés.
Továbbá, a proci teljesítményfelvétele a felhasznált alkalmazástól is függ: pl. játékok alatt közel sem nem olyan magas a proci áramfelvétele, mint mikor példának okáért, mondjuk render folyamatot futtatsz. Magyarán, ha csak játszol, akkor könnyen elég egy olcsóbb deszka is, gyengébb VRM-mel.
Már egy kb. 36e forinttól felfelé találni olyan B560 alaplapokat, amik már akár munkafolyamatokban is órákra kihajtanak biztonsággal egy 11400F procit. Persze a jól szellőztetett ház az kell. Ilyen pl. az Asrock B560(M) Pro4. De ha nem számít annyira az ár, akkor jobb lehet egy Asus TUF B560(M), vagy Gigabyte B560M Aorus Pro /vagy az AX végződésű wifive (nem, NEM az elite), vagy MSi B560 Mortar/Tomahawk
De ha csak játékra lesz, akkor pl simán el lehetsz egy MSI B560M Pro-val is, ami csak 30K.
Persze, ha 5-10k nem számít a büdzsédben, akkor inkább Asrock Pro4 vagy méginkább az Asus TUF.Szerk.: Amúgy nem tudom hogy kapta HU azokat az eredményeket, mert egy következő videójában az áltlad beillesztett képhez képest 1-1 alplap magasabb órajelen futtatna a 11400-t Blender alatt.
[ Szerkesztve ]
Jevons paradox
-
Aprósólyom
addikt
válasz apszi #101953 üzenetére
Azonos chipset szériával (400 series) rendelkezem egy MSI B460 Tomahawk lap "személyében". Volt 1 évig egy Sapphire RX580 4GB kártyám, ami tökéletesen üzemelt. Ha esetleg a BIOS panaszkodna, hogy nem GOP kompatibilis, valószínű akkor is el fog indulni, ha máshogy nem, akkor úgy, hogy a BIOS-ban átállítod az alaplapot CSM UEFI módban UEFI helyett.
Jevons paradox
Új hozzászólás Aktív témák
Ha kérdezel, feltétlenül közöld a következőket:
1. Mennyit szánsz az alaplapra?
2. Milyen hardverek alá szeretnéd?
3. Milyen méretű lapot szeretnél?
4. Milyen bővítőhelyekre van szükséged? (USB 2/3,SATA 2/3,PCI,PCI-E,...)
5. DVGA-t vagy IGP-t szeretnél használni és utóbbi esetben milyen kimeneten csatlakoztatnád a monitorodhoz (HDMI,DVI,DP) ?
6. Szeretnél tuningolni vagy nem?
7. Használt, vagy új alaplap?
8. Fontos e a lap kinézete (színe,design,rgb,...)
+1: A jövőben tervezed e a processzor cseréjét (pontos típus)/fontos e az alaplap fejleszthetősége?
Összefoglaló tele van alaplap ajánlásokkal, kérdés előtt nézz rá, sanszosan válaszra lelsz.
Ha az alaplapoddal kapcsolatos kérdésed van ami nem függ össze a vásárlással (beállítások, OC, stbstbstb...) vagy csak valami meghibásodott akkor látogasd meg az "Nem indul és mi a baja a gépemnek " illetve az "Azonnali alaplapos kérdések órája" topikot! Ez egy ajánlós/vásárlós topik!
Ha nem a témával kapcsolatos a mondanivalód, látogass el az Alaplap OFF topik-ba.
- Gigabyte 4.gen i7-es félkonfig! fejlesztés miatt, eladó! FoxPost ON!
- Beszámítás! GIGABYTE Z270X Ultra GAMING alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Beszámítás! ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Beszámítás! ASUS ROG STRIX Z270-I GAMING WiFi alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Beszámítás! Intel Desktop Board DH87RL alaplap garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest