-
IT café
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz buca84 #85817 üzenetére
Minden szempontból elszúrtad....
Az adóvisszatérítés szempontjából nem a befektetés dátuma számít, hanem a számlára való befizetésé. Magyarul most az idei év alapján megkapjátok a maximális 100 ezres visszatérítést, a jövő évi alapján viszont el fillért nem fogtok kapni, mert az semmit nem jelent hogy csak jövőre fektetitek be a másik felét... Mivel jövőre nem vezetsz rá új pénzt, nem jár a visszatérítés sem...
Jobban utána kellett volna nézned, hogy működik a dolog.
Ha még nem érkezett rá adójóváírás és nyereség se nagyon lett rajta, akár fel is bonthatod... -
nort_on
senior tag
válasz buca84 #85802 üzenetére
Nem kötözködés képpen, de ezt hogyan sikerült összehozni? Feltételezem hogy az éves 500 ezer lett befizetve és ebből kellene egy része (200-300 ezer forint?)? Itt valamit nagyon félrement, ha nincs ennyi likvid tartalékod és emiatt a "nyugdíjhoz" kellene nyúlnod. Alapjaiban kellene átgondolnod az egész portfóliódat. Vagy én értek valamit félre.
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz buca84 #85811 üzenetére
10 év múlva sem lehet büntetlenül, csak ha betöltöd a nyugdíjkorhatárt. Ha 84-es vagy, akkor 10 év múlva sem fog még menni.
Csak akkor lehet kivenni, ha a nyeszt megszünteted. Ebben az esetben a keletkezett nyereség egyéb jövedelemként adózik (kb 40%-os adó) valamint a kapott adóvisszatérítéseket 20%-al növelten vissza kell fizetni.
Ha már látja az ember hogy nem fogja tudni kivárni a dologgal a nyugdíjat, de nem is kell azonnal a pénz, akkor érdemes a számlát 2 évig pihentetni, ez alatt nem tenni rá pénzt így adójóváírást se kapni, majd tbsz-é lehet alakítani, így nem kell visszafizetni az állami támogatást és adózni sem kell. Utána a tbsz akár fel is bontható egyből.[ Szerkesztve ]
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz buca84 #85802 üzenetére
Attól függ van-e erstés folyószámlád ami hozzá van kapcsolva illetve attól hogy forint vagy egyéb deviza amiről szó van.
Ha van erstés folyószámla hozzákapcsolva, akkor át lehet vezetni az átvezetés menüben.
Ha nincs erste folyószámla, akkor az utalás indítás menüben nem erstés forintos számlára kiutalható (a személyes menüben megadott és beállított számlára).
Ha deviza és nem erste számlára akarod, akkor bonyolultabb, ebben az esetben legjobb ha bemész egy fiókba. -
Feriboy2
aktív tag
válasz buca84 #80889 üzenetére
szerintem 2 nap múlva próbáld újra.
ugyanis ha jól rémlik a deviza váltás T+2 napos dolog, addig nem mozgatható mert még nem történt meg a devizaváltás (de azon a számlán ahol épp van ott már használható az euró)
szóval lekgözelebb majd a tbsz számlán belül válts és akkor már ott azonnal használható lesz[ Szerkesztve ]
-
nihill
őstag
válasz buca84 #76325 üzenetére
Igaz múlt heti kérdés, de a gyerekednek úgy tudsz venni DKJ-t, hogy nyitsz neki rendes értékpapír számlát. Az hogy babakötvényes start számlája már van, nem gond, lesz most neki másik is.
Én is így csináltam pár hete, bementem a fiammal az államkincstárhoz, online nyitás nem játszott mivel ügyfélkapuja nincs, és az ügyfélszolgálaton nyitottam neki rendes értékpapír számlát. Igazából a gyereknek szerintem ott sem kellett volna lennie, mert mindent én írtam alá mivel kiskorú. De legalább látott ilyet is. És az ő mobil appjában látja a saját számláját, az én webkincstáramban pedig megjelent az övé is pluszban kiválaszthatóan, ránézhetek, bármit csinálhatok vele ha kellene.
Azóta van neki is DKJ-je, hagy ismerkedjen ezzel az egésszel. -
Ixion77
addikt
válasz buca84 #76530 üzenetére
Mert a drága magyar hatóságok miatt már nem csak limites megbízás nem adható (1-2 éve még lehetett), de BÉT zárás után sem lehet devizát venni. Függetlenül attól, hogy a BET-hez semmi köze a devizapiaci ügyletnek.
[ Szerkesztve ]
"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."
-
Lex Icon
senior tag
válasz buca84 #76396 üzenetére
"A Randomnál a számlanyitás elindítására 2022. augusztus 10. 17:00 óráig lesz lehetőség. Az esetleges hiánypótlásokat augusztus 31-ig lehet megtenni. A jelölt dátumokon túl számlanyitási kérelmet, illetve hiánypótlás keretében küldött dokumentumot nem tudunk befogadni. Meglévő főszámlák esetén TBSZ és NYESZ számlák nyitására 2022. szeptember 28-ig van lehetőség."
-
Fifi
őstag
válasz buca84 #76323 üzenetére
Amit a gyermek Államkincstári Start-értékpapírszámlájára fizetsz be, abból automatikusan Babakötvény lesz. Ezen a számlán más értékpapír nem vásárolható!
Szerk:
#76325: "DKJ-t nem is tudok nekik venni?"Az ő start-értékpapírszámlájukra nem. Megveszed saját értékpapírszámládra és otthon vezeted kockás füzetben, táblázatban, hogy az nem a tied.
[ Szerkesztve ]
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz buca84 #75643 üzenetére
az ersténél csak akkor kapsz jó számlát ha gazdag vagy (van 35 miliód náluk)->Erste world, vagy ha közalkalmazott vagy ->Erste kolléga plusz, vagy ha olyan nagycégnél dolgozol amelyiknek van az erstével megállapodása ->munkavállalói számlacsomag.
Ha ezek egyike se igaz, akkor drága lesz...[ Szerkesztve ]
-
bandus
veterán
válasz buca84 #75635 üzenetére
keresd elő a bankkal megkötött szerződést.
Zoli: az emlegetett piaci rés majd csak 24-től jelenik meg, addigra meg már a feje tetejére áll az ország. én továbbra is tartom, hogy értelmes cég nem akar most ide jönni szolgáltatni, de mondom, ne legyen igazam.
"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"
-
stingy2
senior tag
válasz buca84 #75194 üzenetére
Nos, amennyiben nem 100% részvény mellett döntenél, úgy a fentebb linkelt Vanguard alapok (köszönjük ) megspórolják neked a rebalanszírozás költségeit. Ráadásul a Randomnál van is 60/80%-os részvényarányú. [kép]
0,25% az éves költségük, és van accumulating verzió, - az osztalékot nem fizeti ki, hanem beépül az árfolyamba = kevesebb macera.[ Szerkesztve ]
INTJ
-
stingy2
senior tag
válasz buca84 #75118 üzenetére
Nem tudom, kaptál-e már pm-et, de leírom részletesebben, más is tanulhat belőle.
Kezdjük az elején: a Metlife Manhattan egy Unit Linked termék, ezeket kerüld messziről, mert ezen az szakít nagyot, aki eladja.
Itt ez a csoda: Manhattan
Itt van a hozzá tartozó KID
Nézzük a "forgatókönyveket" Ha 10 évig megtartod a terméket, akkor 2.306€ és 33.694€ között bármennyit kaphatsz. Szóval elbukhatod a befektetésed 80%-át, vagy akár meg is 3-szorozhatod azt. ( ) Ez nekem a lutri kategória kb. Nézzük a költségeket: ez nem túl bonyolult, 10 éves visszaváltás után évi 1,41-2,12% -ot adnak meg. Ezen kívül futod az ilyenkor szokásos devizakockázatot, de ez más eurós alapnál is megvan, szóval haladjunk. Ez egy érdekes rész:"Az egyes eszközalapok választása esetén felmerülő költségek eltérőek lehetnek, azokról a jelendokumentum melléklétben tájékozódhat" Na nézzük azt a mellékletet ('nehogymá minden egy helyen legyen). Ez még egy rakat költség. Részvényalapoknál évi 1,8-2% közt van minden, mint a 'jó bótban, kötvényalapjaik kb. évi 1,5%-os díjjal futnak. Ezek 'nagyából 10 szeres díjak egy olcsó etf-hez képest. (ezért nem tudják az ilyen termékek a büdös életben nemhogy túlteljesíteni, de elérni sem egy diszkont brókernél tartott passzív alapokból álló portfólió hozamát). Szóval 10 éves tartás után van kb. évi 3,4% plusz költséged ETF-hez képest. (ha 10 év előtt visszaváltod, akkor magasabb, 1 éven belül meg horror. Amit jegyezz meg: a hozamra a legnagyobb hatást az adott eszköz tartásának költsége jelenti. Nos, miután ismét jól kiábrándítottalak (vagy nem?) az UL-ből, nézzük a megoldást szájbarágós(abb)an:
Hogy tudsz 'ócsósítani?
1, Diszkont bróker. Kis hazánkban sajna egyről tudok, azt is megvette az Erste, de még a honlapjuk szerint a díjaik nem változtak. Ez a RC, leánykori nevén Random Capital Zrt.
Itt úgy tudsz számlát nyitni, hogy rámész a bazinagy narancssárga téglalapra a jobb felső sarokban, és végig csinálod. Fontos, hogy mivel hosszú távra tervezel befektetni, TBSZ, azaz Tartós Befektetési Számlát kell nyitnod, mert ott bizonyos feltételek teljesítése esetén nem keletkezik adófizetési kötelezettséged a jövedelmed után.(kivételek vannak, de ez a fő szabály)
Aláírod a megfelelő szerződéseket, hogy tudj devizában külföldi piacon kereskedni.
Megnyílt a számla, feltöltöd pénzzel, majd átváltod euróba, dollárba amibe jól esik.
2, 1.pont pipa, akkor már meg tudod venni a számodra szimpatikus és olcsó etf-eket. RC-nak van egy instrumentum keresője
Ebbe beírod pl. az itt is ajánlott vwce tickert, és láss csodát, lehet náluk kapni [kép]
Vagy beírod a keresőmezőbe, hogy "bond" és kidobja az összes kötvény etf-et, "gold"-ra meg az arany etfeket stb., amiből lehet válogatni.
A lényeg, hogy össze tudsz állítani egy portfóliót akár tiszta részvény, kötvény vagy rv/kv/arany, vagy akármi , a kockázattűrő képességednek megfelelően. (amit kérdeztél: igen, a visszaesés azt jelenti, hogy ki tudod e ülni amíg drawdown-ban vagy, ha nem, akkor nem a kockázattűrő képességednek megfelelő a portfóliód. Ezt sajna rajtad kívül senki nem tudja eldönteni.)
3, Ha ez megvan, és megvetted, akkor már sok teendőd nincs egy passzív befektetésnél. Ha nem akarsz több pénzt betolni, akkor kivárod a 10 évet és eladod.
Egy 100% részvényportfólió esetén nincs ilyen, de egy vegyes portfóliót nem árt évente rebalanszírozni, hogy az arányok megmaradjanak. Pl egy 50/40/10 rv/kv/arany esetén tartani az arányt minden év végén.(de lehet félév, negyedév, hónap, akármi, értelme inkább az éves (esetleg féléves, ha nagyon elmennek az arányok) rebalanszírozásnak van.
Olcsó brókernek ott van még az Interactive Brokers Central Europe , angol felülettel, pocsék üfszollal, irgalmatlan termékválasztékkal, TBSZ nélkül. Nem tudom, az neked mennyire lenne jó? (kérdésből elég kezdőnek tűnsz, így azt nem javasolnám, de te tudod.)
Nos, mára ennyi, jóccakát!
(ps.: UL-ben nem vagyok otthon, csak a fellelt anyagokból dolgoztam, ha vmi nem ok. nyugodtan javítson ki, aki jobban érti pls. THX. )[ Szerkesztve ]
INTJ
-
stingy2
senior tag
válasz buca84 #75086 üzenetére
És még valami: jó lenne tudni, hogy az 5-10 év az inkább 5 vagy inkább 10? Valamint mekkora visszaesést tudsz tolerálni a portfóliódban pánikeladás nélkül? Mert egy részvény ETF bármikor beszakadhat 10-20-30-x %-ot, amit ha megijedsz és realizálod a bukót, akkor neked nem lesz jó. Tiszta részvény befektetésnél - ami az említett etf is- simán benne van akár 50% is 10 éves időtávon (amikor a befektetett 1 millióért vett papper csak 500 ezret ér.) Ha ezt nem tudod tolerálni, akkor inkább egy részvény/kötvény vagy részvény/kötvény/arany portfólió a neked való. Ott is lehet 10-20% lebegő veszteség, de 50 nem valószínű. Ha nagyon kicsi a kockázattűrő képességed (10% alatt, vagy 0) akkor államkötvény.
Valamint most látom hogy a Metlájfos befektetés HUF-ban denominált, te meg EUR/USD-ben akarsz befektetni ugye.
[ Szerkesztve ]
INTJ
-
stingy2
senior tag
válasz buca84 #75086 üzenetére
Megnéztem ezt a csodát, amit rád akarnak sózni. A Metlife terméke 2 alapból, meg kp-ből áll. Az első alap, a Fidelity World, egy k.va drága nemzetközi alap. Itt a tájékoztató.
Ha megnézed, Metlife nélkül is elvisznek évi 1,5% kezelési díjat meg 1,89% -ot vmi folyó költségekre. Sleppet el kell tartani.
A másik, az Allianz-os alap szintén zenész. Ennek már "magyar hangja" is van: Itt középtájon van a KID - Kiemelt Befektetői Tájékoztató, ott vannak a költségek.
Ők legombolnak indulásként 5% jegyzési díjat. (Hoooogyy miiiiit????) valamint a folyó költségeikre évi 1,34%-ot. Ezt a két fosch alapot a Metlife jópénzért nagykegyesen összecsomagolja neked, és máris nemzetközi részvénybefektetővé lettél. Ezen rajtad kívül kb. mindenki nyer.
Megoldás: nyitsz egy TBSZ számlát Random Capital-nél, veszel rá vmi nagy kapitalizációjú diverzifikált accumulating World ETF-et (pl. VWCE)évi 0,1-0,2% költséggel és öröm bódottá. Összefoglalóban van pár felsorolva, vagy Justetf-en is kereshetsz.
Kiválasztod, melyik tetszik, majd megnézed, hogy van-é a RC-nél. Nem tanács, csak tájékoztatás#75100korkor
persze, akár ez is lehet, csak MOST ennek a verziónak ÉN nagyon kicsi valószínűséget adok, sokkal kisebbet, minthogy ezért ne tartsak PEMÁP-ot. Mondom, 90-es években cifrábbat is láttam, szóval egyelőre nálam nyugi van.[ Szerkesztve ]
INTJ
-
aujjobba
addikt
válasz buca84 #75070 üzenetére
Nem semmi költsége lehet ezeknek a Metlife alapoknak, ha ennyire alulteljesíti a benchmark-ját, ami sima msci World index.
Nyilván költség adatot nem mutat sehol, megvan ennek az oka ugye.
A tanácsadód busás jutalékot kap az eladott alap vagyonából levont költségek által fedezve, magyarul jól megfej téged, csak elsőre nem látod.
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest