Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4555 üzenetére

    Na varj, ha penzed VAN, csak az kesobbre kell pl. felujitas, es szeretned az LTP-t es tam.hitelt is maximalisan kihasznalni (azaz ltp + hitellel a teljeset lefedni), akkor nem gond, csak ugy kell megcsinalni, hogy: ugyvedi letetbe rakni a foglalot, amit x hatarnapig meg nem valosult szerzodes eseten az elado kap, ha kozben megvalosul, akkor egybol te kapsz vissza, DE kikotni a szerzodesben, hogy a foglalo NEM a vetelar resze (hanem mondjuk beleirod, hogy kolcson a rokonoktol, hogy meg az apeh se akarja a kezet ratenni illetek-kerveny eseten, mondjuk lehet hogy eleve azt kell irni hogy a foglalot xy biztositja, nyilvan akkor a megvalosulas eseten o is kapja vissza). Innentol a vetelar mehet ltp+hitel teljes lefedettseggel, mert a foglalo osszege nem lesz az ugylet resze (persze csak akkor, ha az ltp betetkent felhasznalt resze eleri az onero elvart merteket, persze itt megint nem az 1 db celingatlannal, hanem forditva, az osszes fedezethez kepest a kert hitel alacsonyabb, mint a kerheto max.)
    Persze ez csak pongyola megfogalmazas, az ugyved kell tudja, hogy pontosan mi kell ott szerepeljen ahhoz, hogy az elado biztonsagban erezze magat a foglaloval, es te se bukj, megis a legnaygobb reszt amit csak lehet lakascelu kedvezmenyes formakbol szedd elo. Mondjuk ha keresleti piac lenne, lehet hogy lehetne ebbol baj (szokasos akkor tudok koltozni, ha tudok foglalot adni, akkor tudok foglalot adni, ha nekem is adtak, es akkor azt kezbe...), de ez azert mar at kell menjen (igazabol kulso penzt neki is odaadhatsz ha annyira nagyon az az ingatlan kell, de ekkor is mas adja, csak macerasabb hogy tole hogyan szerzed meg, foleg ha tenyleg beletette egy masik foglaloba... a bankok meg nemigen csinalnak olyat, hogy x kiutalasbol a foglalot neked levalasztjak, de ezt is megkerdezheted persze).

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4557 üzenetére

    Ja, azt hittem ennel konkretabb azert a dolog. Ha nincs lakastulajdonod, akkor a 1.5M-t nem egyszeru lakascelnak igazolni... hacsak kozeli hozzatartozonal nem.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4559 üzenetére

    Ja, ugy ertettem, hogy me'g azt se mondod biztosan, hogy lakasvasarlasra fogod hasznalni. Ha arra, akkor nem szoltam.
    A foglalos hozzaszolasomat akkor viszont nem irtam ezek szerint eleg erthetoen. Azt a penzt, amibol felujitanal, koltoznel, berakod ugyvedi letetbe foglalokent. Mikor letrejon az adasvetel, mivel nem a vetelar resze, ezert visszakapod, es neked eleg csak utana hogy kezben legyen, hiszen kesobbi idopontban hasznalnad fel (azt nem tudom, hgoy ilyenkor a kamatokkal mi van, de jelen kamatszint mellett majdnem mind1). Termeszetesen tok mind1, hogy hogyan lenne a foglalo lerakva, muszaj hogy a hitel elutasitasat vis major-nak minosittesd.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz kitzz #4562 üzenetére

    Jo, biztos igazad van, vagyis jogilag nem igy kell hivni. De nagyon valoszinutlen, hogy az ugyved nem tudja ugy osszekapcsolni egy masik szerzodessel, hogy a lenyeg ez legyen... szerzodesi szabadsag, vagy mifene.
    Masreszt akkor meg mindig lehet forditva nekiallni, csak le kell a fundaval egyeztetni, hogy ketfele utaljon... neki ugyis elore kell, ha masik banki hitel lesz, az akar utolso lenni, plane indokolt ez akkor, ha a fundatol csak a betet jon, kolcson nincs benne. (Bar a 421-nek erdemes most is felvenni a kolcsonet, csak az 1.4-rol a betetre asszocialtam).

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4572 üzenetére

    Az ltp-bol csak a megtakaritast siman hasznalhatod oneronek, mas kerdes, hogy foglalonak azert nemtrivialis.
    Kerdes, hogy lejaros vagy sem, es hogy milyen LK jar hozza (6 vagy 4.5).
    Masreszt amennyit a felujitasban ugyis kapsz szamlat, azt siman kerheted hogy arra utaljak ki, csak a tobbit a vasarlasra, es akkor lesz kp a vasarlas elejen, ha teljesen koppra van szamolva is.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4574 üzenetére

    Hm, ez azert igy nehezebb eset. Mert az 500K az pont egy foglalonyi, de gondolom nem mind szamlaval igazolt resz lesz...
    Nagysagrendileg (nem annyira ternek el a szamok) azt lehetne, hogy a 900-at tolod majd mint vetelar-reszlet, de a 600-at csak a felujitasra veszed fel, HA le tudod fedni szamlakkal, es akkor a meglevo 500-adat odaadni foglalonak. De ez nem csak a szamlak miatt nem fog menni, mert kell ugye illeteket is fizetned, valamint az 5M erteku hazra felveendo 3.6M hitel elintezesenek is vannak ugye koltsegei. Vagyis ennyire kiszamolva nehez... Ami itt szivas az a nem szamlakkal fedett resz, ami ugyan nem ve'sz el (marmint az alltamja) mert legfeljebb betolod elotorleszteskent, masreszt viszont akkor az hianyozni fog a kezedbol. [Es tok feleslegesen fizettel ra hiteligenylesnel dijat.]
    Persze ha meg tudsz egyezni az eladoval, adsz neki 300e foglalot, a 900-at es a 600-bol 300-at a lakas vasarlasara kersz ki, marad a kezedben 200 es a 600 masik fele felujitani amit remelhetoleg legalabb szamlaval fedsz, akkor elvileg pont megvan minden... de a plusz koltsegek (peldaul koltozes is...), a nagyon kiszamitottsag azert nem teszi valami biztonsagossa a megoldast.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4578 üzenetére

    Na en epp azt meseltem, hogy amennyiben lakascellal fedheto (azaz szamlakkal) a felujitas resz, akkor oda tolhato az 500K, csak nem kp-bol hanem az ltp reszebol.
    Persze a felujitottat venni altalaban penzugyileg jobb, igazan nem is igy kene fogalmazni szerintem, hanem akinek megfelel egy annyira felujitott, amilyet talal (pl. tetszik-e a stilus, vagy nagyon mast akar), az jobban jar. A lepusztultak azoknak valok, akik az egyedibb igeny miatt mindenkepp sze'tverne'k azt is, ami me'g nem szolgalta ki az idejet, hogy pont olyan legyen, mint megalmodta. Nem elso minilakast vasarloknal jellemzo...

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4580 üzenetére

    Ja bocs, nem figyeltem, Bp-en az 5-6M eleg kicsi, persze attol fugg. Ott se lakom aztan milyen soviniszta vagyok ra me'gis :)
    Amugy ezt a konkret linkelt lakast tuti nem akarnam magamnak. A furdot ugyan nem, de a butort viszik gondolom, a beosztasa viszont enyhen szolva gagyi (atjarohaz, halo a szobabol ami a nappalibol... meg konyha-wc egy ajtoval elvalasztva... meg etkezo-konyha viszonya... Szegeden en csak koleszban laktam, de voltam azert 1-2 ismerosnel, azert nem csak ez a kialakitas fordul elo ott sem kizarolag.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4582 üzenetére

    Nem ertelek, miert mondod hogy kulon megkozelitheto, a rajz szerint a ket kisebb szoba kozul a nagyobbikon at jutsz csak a kisebbikbe, raadasul a nagyobbik es nappali kozti ajto kulon baromsag, hogy balos, oda jobbos kene, hogy a masik szobaba tartva ne a teljes ajtolapot csutkara nyitva es-vagy megkerulve juss az erkelyes szobaba. Meg a nappaliban is keresztatlot kell menni, hogy a haloba juss (alapterulet vs. kihasznalhato alapterulet, a jarovonalat nem fogod hasznalni!). Szerintem szar helyen vannak az ajtok elsosorban, bar a helyisegeket is atvarialnam kicsit.
    Persze ha neked tetszik...

    +1 most olvastam el a leirast, latom hogy tenyleg atszabta'k, akkor nem veletlen hogy nem teljesiti az epitkezesi alapveteseket. (Jo, a konyhaajto a mi panelunkban se volt felrakva, de ott azert boven messzebb volt a wc, ez a megoldas felettebb higieniatlan.)

  • axioma

    Topikgazda

    válasz DeFranco #4584 üzenetére

    Amit biztosan tudok, ha ma epitkezel, _kotelezo_ a wc es a konyha koze a ketto darab ajto (a falak szama tok mindegy). A kesobb linkelt valtozaton mar latszik, hogy ott azert fal volt, es ajto is rajta, csak feltehetoen leszedtek az atalakitasnal. De a szaghatasok miatt is ertheto ez az eloiras.

    _BM_: a strang mellett a wc sokkal egyszerubb eset, az vastagabb csovel kell becsatlakozzon, raadasul viszonylag me'lyen igy messzire se nagyon lehet huzni, ugyhogy adott strang eseten mar logikus, hogy igy legyen. (A wc-furdo-konyha meg mint vizes helyisegek vannak egy kupacon, pont a kevesebb vizvezetek-csatorna nyomtavok miatt.)

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz biker #4593 üzenetére

    Ha nem iratja at az eleteben, akkor lenne belole kotelesresz az osszes jogosultnak (a torvenyi fele), hacsak nem nagyon indokolja meg vegrendeletben, hogy miert akarja kizarni. Mondjuk ha ajandekoz, az nem tudom mennyire illetekes most, es mennyire tamadhato orokosok altal, a vasarlasnal ugyan a jogcim rendben lesz, de ha nincs ra elvben penze, nem kene egy apeh vagyonosodasit a nyakaba kapjon... nem egyszeru ez.

    concret: ez tenyleg jo otlet.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz PonPon #4597 üzenetére

    Ezt az alaprajzot... marmint koszono viszonyban sincs a fotok alapjan a valosaggal, meretaranyban tuti. Meg bun is lenne egy ilyen beosztas (azt a wc elotti beugrot ki talalhatta ki...)

  • axioma

    Topikgazda

    válasz z00li #4600 üzenetére

    Mennyi a teljes felvett osszeg (vagy az aktualis hiteltartozast ha tudod, meg jobb)? Csokken, de nem biztos hogy erezhetot.
    LTP nyitasa (de minimalisra nyisd, majd felhasznalas elott modositod) esszeru, sot akar kesobb szaporitani is lehet belole. Azt nem tudom, a havi 10e az micsoda, annyi volt eddig az eletbizti amit most at tudnatok csoportositani? Vagy az 500e elosztottad 48 honapra?

  • axioma

    Topikgazda

    válasz z00li #4602 üzenetére

    Akkor a 4M-s fennallo tartozasba 500e betolasa a havi torlesztot a jelenlegi szint 87.5%-ara csokkenti (vagyis a 33e-bol 4e csokkenest josolnek ugy nagysagrendileg).
    Nem akarok anyagi helyzetetekben kutatni, de ha most nem fogjatok az eletbiztit fizetni (amivel en egyetertek) ES lesz 500e penz is belole, nincs mashova betervezve, akkor a helyetekben a felmillahoz havi amennyit tudtok, hozzatesztek, meg havonta levonjatok belole a 20e-et fundara (*), akkor 4 ev mulva boven kivalthatjatok a hitelt a fundaval, es az akkori allapotok szerinti max. 5 ev futamideju havi max. 38e torlesztovel (sztem kevesebb).

    (*) ezt lehet kicsit optimalizalni az ugyfelevhez... bar a mai kamatok mellett nem biztos, hogy erdemes

    Ha me'g januarban szerzodtok akkor jan.1-tol van az ugyfelev, es 2018 aprilisaban lenne kb. valtas.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz concret_hp #4603 üzenetére

    Szab.fel. csak a 2011.xx.yy (talan jun.30) elott kotott, es csak 8 ev utan felvett ltp-k eseten van. Minden egyeb esetben is felveheto, csak az alltam nelkuli resz.
    Mondjuk a mai kamatok mellett a 3% netto es fix kamat meg majdnem jo is lenne, csak a nyitasit kell - gyakorlatilag 10e alatt - megfizetni meg a havi 150Ft-okat, es akar milliokat is lehet berakni... egyetlen hatrany, hogy darabonkent ennyi a nyitas es reszosszeg nem, csak a teljes veheto fel, es csak 90 napra - ennyit kell varni a felmondastol a megkapasig - ingyenesen, ha viszont bejon valami lakascel, akkor tovabbi hozam is van :)

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz z00li #4606 üzenetére

    Ha nem kombi, hanem siman csak elotorlesztesz belole, akkor az nem akadaly, hogy otp vagy funda. Ha annak a lakaskolcson reszet nem hasznalod ki, akkor is (bar sztem lehet olyan, amikor erdemes, es akkor viszont a funda a nyero). Ami miatt neked az otp valoszinu kedvezobb, hogy jo esellyel akciosan nullla nyitasi dijad lenne ha ugymond ennyire ott vagy naluk, hogy a hitellel is. Ha tuti nem akarsz a lakaskolcsonbol, akkor a regi tipusut (3% beteti, 6+1% hitelkamat, plusz AT, regen Hozam tipusnak beceztek) modozatot valaszd, legrovidebb futamidovel.
    Hogy mennyit tudsz fizetni, te tudod. Az elso ev szamit legkevesbe, es a 2. evet is lehet me'g turbozni a felev elotti honapig. Azt gondolom, hogy ha most nem tudsz csak az 500-bol rakni bele, akkor eloszor tenyleg csak havi 10 legyen, aztan legfeljebb kesobb bevallalod a 20-at (kiegeszitve sajatbol), vagy nem.
    Arra figyelj, hogy a rendszertelen befizetes ne okozzon alltam-kiesest (3. es 4. negyedeves szabaly).

    Masik veglet, ha eleg biztosnak latszik a havi 20 (az 500e elfogyasa mellett), akkor en talan arra jatszanek a helyedben, hogy funda 821-est esetleg 822-t kotnek, es amikor lejar, kivaltani a fix forintos 3.9+1-es lakaskolcsonere a mostani hiteled, tokefogyasi sebessegtol fugg, de sztem lazan meglenne. Persze csak ha nem tamogatott, hanem valami dragabb tipus ami most van neked az otp-ben.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz DeFranco #4608 üzenetére

    NEM, ez a megkotes az ltp szerzodes alapveto sajatja. (Egyetlen oszver kivetel volt, fundanal a regi 32x szerzodeseknel engedelyeztek kizarolag felhasznalaskor, hoyg a csak erre a celra letrehozott 52x-re atterjenek, aminek az elobbitol csak annyi elterese volt, hogy a +100% lakaskolcson helyett +150%-ot adott. Viszotn azt a 32x-nek a kamatan, 6+1-en.)

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz DeFranco #4610 üzenetére

    Nezd, ezt kb. nem lehet elore tudni. Ha majd eppen felhasznalnatok, es eppen kellene a plusz penz, majd akkor szolj. Addig meg nezd ugy, hogy jobb a hozama :)
    Egyaltalan nem biztos, hogy evek mulva annyira szamitani fog a ketto kozti kulonbseg, ha mondjuk az allam ingyen lakashitelt ad... vagy ha nem is, de akkor is az a kulonbseg megoldhato mind fundan belul mind kivul valami mersekeltebb formaban.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz DeFranco #4612 üzenetére

    Alapvetoen: 1. en mindent elfelejtek 2. viszont nem banom ha rugdosnak ilyenekert, sot megkoszonom
    Szoval most igy gozom sincs, hogy mi is volt az az eset. De ha bonyolultabb, akkor szombat delutanig elfoglalt vagyok, es utana kezdem a kozben felgyult prisort feldolgozni a szabadidom fuggvenyeben, szoval most se tudok sebesseget igerni. Attol meg johet...

  • axioma

    Topikgazda

    válasz DeFranco #4614 üzenetére

    Jaaaa... azt hittem, nalam a labda. Akkor megnyugodtam. Csak nem emlekszem. Marmint a nevedre persze, de a reszletekre nem, ezert arra sem hogy valami eredmeny volt-e.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Apollo17hu #4616 üzenetére

    1. Ugye nem a regi, hanem a 3.9+1%-os kolcsonu szerzodesed van? A regi heleytt jobb most a tamogatott banki. Es ugye ugy erted, hogy elegendo lesz a lakascelodhoz az onerod melle a 3.22M teljes SZO?
    2. EN azt csinalnam, hogy megosztanam most a szerzodesedet, es trukkoznek egy nagyot. A megosztaskor a penz maradjon az egyikben, es azt fogod felvenni. De - ugyelve a 3. es 4. negyedeves szabalyra, igy sejtesem szerint most mar pont kicsusztal az 1. felevbol - mar fizetheted az egyelore ures masodikat. Ami viszont szinten meglesz 4 eves a masikkal egyutt... (vagy hat ize, milyen hosszu a szerzodesed?, es a lejarat vagy a 3 honap kiutalasi idovel egyutt lesz augusztusban? - bocs, reflexbol mindig azt gondolom, hogy a legjobb kihozatalu 4 eves maxos van mindenkinek).
    Persze ehhez kell egy masodik adoszam, egy kozeli hozzatartozo, akire epp nem igenyli senki az ltp-t, es nem is nyul le (visszaadja a te lakascelodra).
    Na tehat amit most befizetgetsz, az mar a masikkal egyutt felveheto lesz... de megint csak nem csak felveszed, hanem elobb megosztod. Fizeted me'g egy evig, es akkor megint felveheto lesz... satobbi. Ennel jobb kihozatalu hitelt senki nem rak ossze, igaz kicsit maceras (es a megosztas darabonkent 2000 Ft meg szanj ra idot... marmint ne az utolso pillanatban kezdd).
    De inkabb menjunk vissza a kalyhahoz, szoval a meglevo szerzodesed pontosan mikor indult (megkotes honapjanak elso napja, HA egybol a nyitasi dijon felul az elso havi megtakaritas is be lett fizetve).

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Apollo17hu #4618 üzenetére

    A 426 es 826 az azt jelenti, hogy csokos a szerzodes, nyitasi dij nelkuli volt :K
    Egyebkent a ketto kozott annyi tortent, hogy a min. szerz.osszeget felvittek havi 3e-rol 5e-re, ennel tobb modosulas (lenyegi) szerintem nincs is. Szoval a ketto tok ugyanolyan.
    Munkaltatoi szuper! De ha jol rakom ossze, akkor ez is hitel, meg az ltp-k is, egyedul a lejaronak a megtak. osszege lesz onero, az ugy eleg karcsu... marmint ha megkapargatjak. Munkahelyeddel nem tudod megbeszelni, hogy ne hitel legyen, hanem az uj (most csinaljak) szabalyok szerinti cafeteria elem, es a fizud legyen annyival kevesebb, hogy a ketto kozott (berkoltseg vs. netto) fizesd vissza kamatmentesen? Mert ha ez hitelkent fut, akkor azt figyelembe veszik mint teher es nem onero lesz (torvenyi 20%, de egyes bankok magasabb feltetelt is szabhatnak.
    Megosztas: egy szerzodesbol kettot csinalnak, DE mind a ketto ugy szamit, mintha akkor indult volna, amikor az eredetit kototted. Azaz barmelyiket osztod meg, abba ugy tudsz befizetni, hogy nemsokara kiveheted... szoval ha van penz pluszban, akkor mindenkepp ltp-be, csak szerintem igy megosztva.
    A megelolegezo az tul draga, annal jobb a banki hitel (es kisebb a havi kotelezo, amit lehet aztan ltp-vel felturbozni, ha van mibol).

    Figyi, most nem tudok szamolni, de akkor majd megnezem kicsit kesobb 9M lakasra, lehet hogy sokkal jobban jarsz ha nem veszed fel egyik hitelt sem, hanem jo hosszu banki hitelt es megtakaritasi idos ltp-kkel tolod le minuszba a THM-et.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Apollo17hu #4620 üzenetére

    A munkaltatoi akkor nem kolcson, hanem tamogatas, vissza nem teritendo, akkor ez OK, mert igy onero! Ha hitel lenne es torleszteni lenne, az nem jo.
    Tehat errol a reszrol rendben.
    Azt tudod, hogy a fundanak mennyit kene a ket szerzodesre fizetned? A lejaros az egyszerubb, mert az fix, havi 34100 korul, de a masik az athidalo ido alatt 20e a folytatodo megtakaritas meg most neztem meg a kondilistat 6.6%-kal fut de van 1.5% hiteligenylesi is (es kiderult, hogy megszunt a full ingyen elotorlesztes, mar csak feltetelek teljesulese eseten az...), szoval plusz 17700. Vagyis szumma kb. 72e Ft, es mind kotelezoen fizetendo.
    Viszont az augusztusi datumnal me'g csak a 3 honap kiutalas kezdodik ezen a szerzodesen... tehat ha akkor akarsz lakast venni, akkor kell egy kis kerulo (abban nem vagyok benne mert kesobb keletkezett mint en benne voltam, de mintha erre lenne az expressz, de kerdes hogy te kerheted vagy csak ok ajanlhatjak). Normalisan, ha gyors a hitelbiralat, akkor aug. 31-en kerulsz kiutalasra (DE kerdezz ra, hogy hogyan all az ertekszamod, ill. ha azokat a 150Ft-okat nem fizetted a szamlavez. dijra, akkor fizesd be utolag, mert egyebkent pont nem ered el es huzodik a kiutalas), utana kapsz aviso levelet, es utana legjobb esetben dec. kozepen lenne ebbol penz...

    A megosztott szerzodes ugy mukodik, hogy ugyfelevet kell nezni, es hogy ne azzal trukkozzenek, hogy ev vegi befizetesre a teljes alltamot kerik, van egy olyan szabaly, hogy a 3. es 4. negyedevben kulon-kulon csak a teljes eves befizetes 30%-anak csak 1/4-1/4 reszet leht megkapni, vagyis ha ott tobb volt a befizetes, akkor csokken az arra kapott szazalekos alltam. (M.tarsam parja most szivatta meg magat azzal, hogy _korabban_ fizetett be, es meg elozo evre szamolodott el, aztan meg kesve, es szinte egy egesz negyedevnyit bukott). Szoval a maxosat azert igy tortevnel nagyon figyelni kell... raadasul nem vagyok biztos benne, hogy a megosztas elotti, de ugyanazon ugyfeleves idoszakra jar-e alltam, ezt kerdezd meg a 411-81-81-en (megosztod az ugyfelev 6. honapjaban es befizeted egybol a 6x20-et es onnan a havi 20-at, akkor jar-e a teljes 72e, ezt kerdezd ne a visszamenoleges szoval). Ha jar, en mondjuk azt tippelnem, neked akkor aug.1-tol van ugyfeleved, igy akkor vagy azonnal lepsz, es be tudsz fizetni az elso felevre ervenyesen me'g januarban valamennyit (max. 120e), de ez necces, hogy megosztas keresekor kapsz-e mar szamot amire utalhatsz (ilyenem nem volt), vagy a maradek ket negyedevre fizetsz, akkor "csak" 15% hozamot kapsz bo fel even belul a penzedre... az se rossz :) [A 15% viszont - felteve ha nem erdekes a keletkezes - szinten megkaphato a teljes 240e-re, ilyet csinaltam folyamataban levo ltp-n, ha jol remlik mar lattam rola a papirt is hogy elszamoltak rendesen, bar az otp.]

    Na ami viszont erdekes lenne, az a megosztogatom - elotorlesztek belole megoldas. Itt viszont megint necces lesz a funda hitel, marmint ujabban abba is lehet elotorleszteni, de abba mintha csak a sajat neveden levo lehetne. Viszont egy banki hitel eseten mindharmatok neven lehetne eves kiszedessel egy csomo penzt pumpalni bele... akar havi 60e (a tobbi a hitel alap torlesztoje, ezert kell hosszu idore kerni hogy az alacsony legyen) fejeben mehetne az evi 936e betorlesztes... most nem szamolom ki, de boven sokkal jobban jarsz elotorlesztesi dijjal is. Majd csinalok egy excelt... kicsit megkavarja, hogy nem azonos honapban vannak az ugyfelevek, de sztem megerheti egyben torleszteni, ez majd a banktol fugg, hogy melyik lesz jo. Es szep az egeszben, hogy az 5 evig fix 6% kamatra termelsz evente majd 30%-os hasznot, kicsit jobb mint a 3.9+1 elonye...
    (Persze lehet csak 40e es akkor valoszinuleg az amugy bevallalni tervezett 72e-en is belul vagy, nem tudom hogy mennyi a tenyleges elviselheto havi erre fordithato osszeged.)
    Szamok majd kesobb... ha lesz kedvem es idom.

    Ja es ez nem egy annyira bevett megoldas, azt kb. ne is vard, hogy bemesz a fundahoz (bar az se egyszeru, az irodak nem kimondottan ugyfeleknek vannak, legalabbis anno ugy volt), akkor ott ennek a zongorazasaban fognak segiteni (ok inkabb vaskos nyitasival ujat csinalnanak szerintem), viszont par A4-esre megirt papirlevellel megoldhato, sot, talan most mintha mar lenne netes hozzaferesed a szerzodesekhez, akkor talan ott is kezdemenyezheted... ezekben nem vagyok otthon, csak az ASZF-et ismerem, meg a matekjat.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Apollo17hu #4622 üzenetére

    Na varj, a masodik szerzodesen az a 38e az majd csak a 4 ev utan LK (lakaskolcson) szakaszban lenne, az athidalo alatt az athidalas teljes osszegere (SZO) fizeted a kamatot (ezt meg kene kerdezni, 6.6%-ot talaltam, kktg. nelkul), plusz a havi betetet is, amig el nem ered a megtak. idoszak veget.
    Havidij OK, akkor abbol nem lesz csuszas.
    Megosztas, februar: OK, ertem. De azert az se rossz penz, hogy megosztod, akkor nem januar hanem aprilis vege elott valamikor szumma 120e, julius vege elott szumma 120e, es aug. 2-an me'g tovabbi 60e-et befizethetsz, utana felmondod mondjuk 5-en, alltam fenntartassal, es kapsz onnantol szamitott 90 napra egy 240*1,15+60*1,3=354e-et, ugyhogy a befektetes erre 2e Ft modositasi, ket level postara adasi, plusz 10x150Ft szamlavez. Azert durvan jo hozam igy is... Na persze ha ezt folytatni akarod, akkor juni-juli kornyeken megint meg kell osztani oket (ami lehet, hogy azzal jar, hogy a megosztott szerzodesen ua. kedvezmenyezett miatt egy ideig nem jar alltam, vagyis kellhet majd me'g egy level hogy mostantol - amikor a masikak kifizetesre kerultek - elharult az akadaly, kered a megmaradokra az alltamot...).
    Sajna ebben gyakorlat nincs, tehat ha a legjobb penzugyi megoldast akarod, en csak az elmeletet tudom adni hozza (igy terveztem a sajatomat, csak aztan nalunk nem jott ossze az, hogy tudjunk bele fizetni), a gyakorlati utat neked kell kitaposnod.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    Hatha valaki tajekozottabb nalam...
    Mi a helyzet most azzal, hogy a ceg fizetheti (cafeteria-szeruen vagy csak meglevo cafet. keretbol) a lakashitel _torlesztojet_? Konkretan megallapodnek a cegemmel a mostani fizetes minusz annyi hogy a berkoltseg csokkenjen 90e-rel legalabb, es plusz fizessek a hitelunket. (Elotorl. most nem annyira aktualis.)

    Elsosorban az erdekelne, hogy megvan-e mar a vegrehajtashoz szukseges minden eljarasi dokumentum, es esetleg mar tapasztalat is, hogy a bankok tudnak-e mar ilyet (mert azt hallottam, hogy az nem muxik hogy nekem utaljak en meg a banknak, marpedig akkor a bank kell szamlaszamot adjon amirol atkonyvelik kozvetlen a hitelszamlara...)

    Koszi az infot elore is, termeszetesen azt is ha most me'g nincs semmi, de ha kesobb lesz, akkor azt is ha itt majd jelzi.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz regvoltrossz #4625 üzenetére

    Hat azert itt van egy-ket erdekes kerdes a latasmododban...
    1. Azt mondod, hogy erre me'g erre NINCS semmi rendeletszintu dolog - te viszont mar most tudod, hogy a Raiff-en is keresztul kell mennie, es hogy arrol komoly penzeket levonnak... (foleg most, amikor a kormany szivatja minden szar atharitasaval a bankokat?)
    [En vettem mar ilyet igenybe akkor, amikor epitkeztunk, az OTP-n ment at, ingyen. Igaz, 2005-rol beszelunk...]
    2. Nem adott bankokon, hanem VALAMELYIK, tamogatas ellenorzesere kepesitett bankon kell keresztulfolyjon - azt legfeljebb a ceged, jelen esetben a MAV valasztotta, hoyg ok pont a Raff-on at utalnak. A "valamely" kikotes azert van, mert a meltanyolhatosag ellenorzese nem egy bonyolult valami, de ahol surun csinaltak ott jo esellyel nem fogjak elrontani, viszont mashol teljes akkreditaciot kene csinalni hogy rajuk bizhato az ellenorzese, ami nem egyszeru a sok kivetelkezeles miatt.
    3. A koltsegeket, ha nemnulla kihozni, ugyan toled vonjak, de elszamolasnak szamit a banki koltseg kifizetese is, ne csusztass, eleg gond az is amit csinaltak (hulyites, konkret szandek jele nelkul)
    4. A cafeteria az bizony a beralku resze. Tehat egyezkedhetsz - elvben, ha ok is partnerek -, akkor lehet kisebb brutto nagyobb cafeteria. Nem ritka hogy azon keresztul fizetnek komolyabb be'r-reszt, vagy akar jutalmat is. Ettol me'g a megelhetes nem feltetlen jobb (vannak problemak pl. hosszabb tappenz vagy mondjuk noknel szules koruli ellatasoknal a caf. altalaban nem jar, a ber meg a belole szamitott ellatas alacsonyabb...)
    (Nalunk - pont arra hivatkozva, hogy a vasutas projekteket leallitottak, a mav nem fejleszt me'g megterulo beruhazast sem - mar ket eve egyaltalan egy filler cafeteria sincs, sot a beralku reszet kepezo 13. havit se kapjuk csak egy keves egyseges karacsonyi penzt -- ehhez kepest a tieteket kifizetik, annyira akkor nincs penzhiany.)

    En meg annyit tartok ebbol akkor meg, hogy jelenleg a kutatasaid szerint nem latszik a szandek, hogy kidolgoznak, csak azert lett belebegtetve, mert kampany van. Szomoru...

  • axioma

    Topikgazda

    válasz regvoltrossz #4628 üzenetére

    Bocs, ha felreertheto volt, nem irigykedes akart lenni.. csak hogy en annak is orulnek, ha nem plusz penzbol, hanem a fizut csokkentve - csak kevesebbel nettoban, mint a teljes dij - inkabb azon keresztul fizetnenek. Jelenleg ez nem annyira trivialis, hogy elintezheto. Persze ha me'g semmi konkretum nincs, akkor ertheto.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz attiati #4630 üzenetére

    Nem ertem, miert nem jo igy?
    Nekem van havi 90e (most meg tobb, de nyaron csokken) torlesztoreszletem. A 90e nettom kb. 180e-be kerul a cegnek. Azt mondtam, csokkenjen a nettom csak 60e-rel, az a cegnek 120e megtakaritas, abbol 90e-et fizessen ki a hitelemre 0%-kal (bar allitolag mar ez se biztos), akkor o is nyer 30e-et, meg en is. Per ho, per munkavallalo!

  • axioma

    Topikgazda

    válasz biker #4632 üzenetére

    Nincs, csak valamennyire ismerem a konstrukciot
    Igazabol arra jo, hogy a torlesztes idejen ajanlott 3-6 havi megtakaritast ott tarts. Jo, meg esetleg a havi koltesedre is jo lehet, de csak ha nem jelentosen dragabb a szamla dija mint mashol lenne, azt nem tudom.
    DE:
    - a kamatnyereseg a netto beteti es a fizetendo hitelkamat kozti resz, vagyis egyreszt a kamatado az allamtol (az benne a zsenialis), masreszt hogy igy tobbet adnak kamatnak tkp. a hitelkamatot; ellenben NEM szabad ugy tekinteni, hogy a teljes hitelkamat, mert a mashol megkaphato kamatot se kapod (nulla kamatozason kell tartanod); es NEM szabad a megtakaritasi varhato ertekekkel szamolt thm-et figyelembe venni
    - nincs ertelme elotorlesztes helyett nagy osszeget ott tartani (havi teher miatt), na es figyelembe kell venni a 70%-os hatart
    - plane nem annyival tobbet felvenni...
    - nem jobb annyival, hogy kamatban (megtak. nelkul szamolt thm) erezheton jobb hitel helyett valasztanam
    - es mintha nem is lenne kombizhato

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz attiati #4635 üzenetére

    Nem en talaltam ki, ez volt a kormanytol jovo hirekben. Mas kerdes, hogy tenyleg megcsinaljak-e, vagy csak a belebegtetessel akarnak szavazatot szerezni... hat azt esetemben leshetik.
    De egyebkent nem feltetlen hatranyos az allamnak ez, annyira biztos nem, mint ahogy beallitod (szja-kieses). Egyreszt egy kieg.kt. hitelert o is baromi sokat fizet kamattamogatast, raadasul nalunk eppen nem kellett vegul, de kezesseget is vallalt ne'melyikre, ami eleinte nem tunt nagy kockazatnak (araban eladott ingatlan eseten kb. 1-2 evig lett volna csak esely a kezesseg ervenyesitesere, de ma aka'r felet-harmadat erik az ingatlanok, egy csomo kezessegnel szoba kerulhetnek). Raadasul lehet, hogy meglevo fizetesbol csokkentessel is lehet igy ugyeskedni, de ha forditva nezed, ha ingyen lehet lakashitelbe torleszteni, akkor az eddig zsebbe penzek egy resze siman atkerulhet a nyomkovethetobe. Es a jobban fizetett hitelek meg a bankok sajat kockazatat, azon belul a hitelek kondicioit is tolhatjak lefele (a dev.hitel kamatemelesek igen jelentos resze nem penzhasznalati dijkent ertelmezheto kamat, hanem kockazati felar novekedesevel fuggott ossze, egy reszben a magyar allam/bankok altalanos kockazata novekedett, masreszt a kintlevo hitelek ertekelese, varhato behajtasi mutatoja romlott, es ezt a veszteseget ellensulyoztak azzal, hogy mindenkinek plusz felarat tettek a kamataba). Es most arrol nem is beszelek, hogy a doglott ingatlanpiac ugy kb. senkinek se jo, nincs kereslet, nincs uj epites, az allam osszvagyona (barmily meglepo, a tulajdonod is beleszamit) ertekileg csokken, mert nincs mozgatorugoja a felujitasnak sem (lakascserehez jellemzoen kapcsolodik) - mondjuk most arrol ne is beszeljunk, hogy az energetikai felujitast hogy csaptak kupan a rezsicsokkentessel...
    Szoval valoszinuleg bukna rajta a kormany/allam, de nem lennek meglepve, ha vegul az jonne ki, hogy a bukast mint arat nezve a kapott elonyokhoz kepest kedvezo ar. A te elveid menten nem kellene se egeszsegpenztari se nyugdijpenztari adokedvezmeny, sot gyerekes se, nem kene lakastakarekpenztar, nem kene tamogatott lakashitel, mert az az allamnak csak veszteseg. Ha egyes konkret esetekben (pl. ahogy en trukkozok az ltp-vel) van is egyeni elony, az oket nem erdekli, ha atlagban jol jarnak. Ahogy a bankoknal is a visszaterites a hitelkartyakon, es meg ezer ilyen peldat lehetne hozni.
    Persze, mindent lehet szarul is csinalni....

    Ui.: csak matematikus vagyok, nem penzugyi szakember, inkabb csak erintett es erdeklodo laikus...

  • axioma

    Topikgazda

    válasz biker #4634 üzenetére

    A futamido-csokkentes en azt gondolom, nem erdekes. Adott THM-u hitelnel - mar persze felteve, hogy a kulonbozo futamidokhoz tartozo torlesztoket mind biztonsaggal fizetni tudod - lenyegi kulonbseg nincs abban, hogy melyik jobb. A THM meg az alapkondiciotol fugg, a betet miatt elengedett kamatot szerintem tok felesleges belekeverni, azt en a betet hozamanak tekintenem. (Raadasul tovabbi kamatozas nelkul x havonta torlesztik csak be, es meg azt se tudom hogy nem veszik-e el ezzel a torvenyileg eloirt ingyenes elotorl. eselyedet.)
    A masik, ami miatt nem latom hasznosnak a termeket, hogy ahol igazan sokat jelentene, azaz amikor evekre nelkulozheto penzed van, amihez csak vismajor eseten akarsz hozzajutni, na ott viszont a lakastakarek ugy veri ezt el mint a sicc. Ugyeskedes nelkuli alapkivitelben is (persze normalisan kotve azt is, nem a legszarabb kombinaciot).
    Hm, ez me'g lehetne egy otlet, azert felvenni tobbet, hogy eleinte ezen a szamlan legyen, kesobb folyamtosan (ugyis ott a 70% szabaly) ebbol atcsorgatni ltp-kbe, es azokkal lezarni a hitelt. De nagyon szamolni kene, hogy hogyan erne meg igazan, es eleg nagy bizonytalansag van benne a kamatperiodus utani idokre (bar ha 5 eves, akkor azert eleg hosszan lehet tervezni).

  • axioma

    Topikgazda

    válasz biker #4638 üzenetére

    "szerintem a lakástakarék nem jó, mivel nincs miből havi X ezret félretenni, úgy, hogy kötve van kezem lábam."
    Mondom, arra alternativa, hogy nagyobb tomegu penzt tarts azert a szamladon, hogy az arra eso hitelkamatot visszakapd. De mondjuk nem szeretned betorleszteni, mert a hitel olcso. Igy ha atcsorgatod lakastakarekba, azt ugyan ne'mi veszteseggel es idofaktorral, de vis major eseten meg tudod szerezni, mig az elotorlesztest nem tudod utolag visszacsinalni. Csak ezt a kettot (harmat) allitottam szembe, nem azt hoyg gyakorlatilag nincs penz a szamladon, mert az ugyan valami hatast hoz, de egy fel atlagfizu legfeljebb pszichikailag jo nezni hogy mennyit csokkentget a hiteleden, gyakorlati jelentosege nem lesz.
    "Ezt meg főleg nem értem, mert mintha nem is egy termékről beszélnénk."
    Az egyenlito hitel - ha tenylegesen mint egyenlito mukodik - akkor all egy hitelbol, meg egy masik szamlabol, amit en betetnek tekintek. Es a hitel kamatat engedik el a betetben levo penz erejeig (de max. 70%), igy fuggetlenul attol, hogy a betet nem ezen a szamlan irodik jova, en azt a betet hozamanak erzem inkabb, mint a hitelenek. Hiszen a hitel a betet nelkul "nem csinalna ilyet", csak a betet okozza.

    Kivaltast plane csak akkor csinalj, ha a kivaltas koltsegeit maximum 2 ev vagy az elso kamatperiodus alatt, a BETET NELKUL szamolt hitellel is megtakaritod. Az, hogy a folyoszamladon lesz egy kis extra kamat (amit majd a hitelbe irnak jova), azt ne vedd figyelembe, vagy ha megis, azt is nezd meg, hogy mennyivel lenne dragabb a folyoszamlad bankkoltsege a jelenlegi szokasaitokkal a regi folyoszamlahoz kepest. A legtobb banknal a regi szamla koltsegeit kevesbe emeltek a legtobb termeknel, mintha valami hasonlot ujonnan akarsz megkotni.

    Szerintem. Aztan persze majd kitalalod, hogy szerinted hogy lenne a legjobb.

    #4639
    Basszus, ezt tanitani kene, ahogy csusztat.
    Tehat 4 kulonbozo dologrol beszeltek, es ezt o igenloen valaszolja meg, hgoy ugyanarra gondoltok.
    1. minden honapban 10e Ft van a szamlan (nem mozdul)
    2. minden honapban 10e Ft-tal novekszik a szamlan levo betet
    A. a szamlan levo penz napi kamatat levonjak a tokebol
    B. a szamlan levo penzt levonjak a tokebol

    A B egy baromsag, bar kiolvashato a levelbol, de NEM IGAZ, tehat van az A az 1. es 2. esetekkel

    Ha pedig az A eset van, akkor igy nez ki a ket eseted:
    1. ennek a hatasa _tokeletesen megegyezik_ azzal, mintha 10e Ft-tal kevesebb hitelt vettel volna fel
    2. ennek a hatasa 6% (exhas) kamat mellett az, hogy a 6. honap utan 900Ft-ot, majd minden 6 honap utan ujabb 1800Ft-tal novekedett osszeget irnak le a hiteledbol (vagyis 900, 2700, 3600 stb.). Most nem szamolnam ki, de 99% hogy egy 10e-es fundaval jobban jarsz, felteve hogy a vegen az ingyen elotorlesztes megjatszhato.
    Persze, 4 ev utan igy lesz 480e Ft a szamlan, amit akar be is torleszthetsz... na varj, megiscsak jelenertekesitek egyet, csak elobb elkuldom, ki ne szaladjon a szerkesztesbol.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz axioma #4641 üzenetére

    Na tehat 750-nel kezd (ha a honap vegetol van bent eloszor a 10e), es 6 havonta novekszik 1800-zal. Megneztem 4 ev helyett 50 honapra, es az erintett 650e Ft-nyi reszere a hitelnek.
    1. eset: egyenlito hitel melletti szamlara raksz honap vegeig havi 10e-et, amihez nem nyulsz utana
    Ekkor az indulo "havi kiadas" 10e Ft betetnoveles + 3250Ft kamat, ez az egyenlito miatt csokkentgetett toke, es emiatt csokkeno kamat miatt a 4. ev vegere mar csak 593500Ft toketartozas, es a havidij komoly csokkenesen esik at: havi 12968 Ft a vegen... ja es ott van 500e amit be tudsz torleszteni, tehat marad tobb mint 90e tartozasod (kozelites azert, mert tort felev van).
    2. eset, ltp-vel: 1. honapban megkotod a szerzodest, 8050Ft, es utana is van 150Ft szamlavez dij, meg alulrol akarok korlatozni, tehat a a 12968-at ugy osztom, hogy 150Ft az ltp vezetese, 3250 a kamat ami nem valtozik, marad 9500 havi ltp betet. Ez 4 ev utan, alltammal, 617500 Ft. Vagyis a hiteledbol marad kevesebb, mint 40e Ft (kerekites azert, hatha a bank ker penzt a hiteligazolas kiadasaert).

    Tehat ezert nem eri meg az egyenlito hitelben a beteti reszen olyan penzt gyujteni, amit mindenkepp a lakashitelbe tolsz bele. (Es egyebkent az ltp a fix dijak miatt ennel az osszegnel gyengebb, mint havi 20e-nel. Es a rosszabbik ltp hozamaval szamoltam, mert itt van eselyed - ha elszallnanak a kamatok - 3.9+1% fix forinthitelre valtani minimalis dij mellett tovabbi 900e Ft-ot.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz biker #4643 üzenetére

    A 200e mint vesztartalek jo, meg a fizu fele, mint csokkento tenyezo, ez igaz, csak az meg kb. nem is latszik. A 200e-nek a kamata evi 10e felett, ez is igaz. De ezt iszonyat nem fogod erezni, egy 1M-s hitelen 10e csokkentes 1%, vagyis a torlesztod 1%-ot valtozik. Mondjuk egy atlagos 60e-es torlesztonel (ami ugye nem is 1M-hoz tartozik, tehat ott me'g alacsonyabb lenne) 600Ft. Nincs ket bkv-jegy... ja es a 200e-ed nem kamatozik, amugy mondjuk 100Ft lenne abbol, tehat a nyereseg csak 500Ft.
    Az 1M Ft ott-tartasa mint mondtam, nem gazdasagos, abobl a nem vesztartalek 800e-et egy megfelelo ltp-n keresztul alltamostul betorleszted. Ha van 1M-d, akkor azt elosztva 4 evre az egy maxos ltp (es meg az is termel valamennyit, amit addig me'g nem fizettel be).
    Erre mondtam azt, hogy ha TOK UGYANOLYAN kondiciokkal megkapod a hitelt, mint az osszes tobbi kozul a leheto legjobb neked, akkor igen, ahhoz kepest ez elvben jobb. Gyakorlatban viszont egy minimalis extra koltseg is, amit azert fizetsz hogy inkabb ilyen egyenlitosod legyen, mar az elviszi ezt a hasznot.
    Az egyenlito jol hangzik, de marketingfogas. Legutobb mikor neztem, a konkurencianal dragabban adtak, par tizeddel, de boven a megeri szint felett. (Es akkor meg csak a nyers annuitasos hiteleket neztem, nem pedig mondjuk egy ltp kombival hasonlitottam.)
    Ez olyan, mint a K&H szenzacios hitele. Az emberek a torlesztot, es nem a kondiciokat (thm-et) nezik, tehat egy egyszeru penzugyi trukkel (nem annuitasos hitelt rakni az ann.-hoz szokott laikus ugyfel ele) mar magasabb aron is eladhato a termek, alacsonyabbnak fog tunni.

    Az ltp mar onnantol kilove, hogy csak tartalekod van, nem hozzapakolni akarsz. Az az osszehasonlitas a gyujtogeteshez kepest volt, ott me'g nem derult ki szamomra, hogy mit szeretnel. (Egyebkent felveheto, 90 napra, vagy me'g plusz dijert 30 napra, ha nagyon kell, de csak egyben, ez igaz, es alltam nelkul. Ezt csak az esetedtol fuggetlenul megjegyeznem.)

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4651 üzenetére

    Kieg. fedezet mellett nem kell az eredeti ingatlan 20%-a meglegyen oneronek.
    Nyakaba meri-e venni... az albidijat igen? Kivetel a szulokkel lakok...

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4659 üzenetére

    En azt gondolom, hogy - felelosen gondolkodva felvett hitelnel! - egy csomo esetben kikerulheto lenne a csunya bukas (valamennyi mindig van). Kivetel ha hirtelen bekovetkezo esemeny van (halaleset, vagy olyan karesemeny amit muszaj potolni pl. munkaeszkozok vallalkozoknal). Az alkalmazotti munkahely honapokig huzodo felmondasa vagy a vallalkozas uzletmenetenek leromlasa mar nem annyira pillanatszeru, ott mar van lehetoseg reagalni.
    A lenyeg viszont az, hogy amikor latszik, hogy a jovoben nem lesz tarthato a fizetes, rogton menni kell a bankba egyezkedni, es nem szabad hagyni az embernek lerazni magat (ilyet is hallottam). Kell ugye 2-3 honapnyi tartalek, vagy a megszerzesere otlet (es nem uzsorasok, vagy masik hitelbe vernie az embernek magat). Es azonnal meghirdetni a lakast, kiadasra es eladasra is, legfeljebb kesobb vissza kell lepni, ha megse lesz annyira tragikus a helyzet.
    A valsagban az volt a gond, hogy hirtelen annyian kerultek ebbe a helyzetbe, hgoy eltunt a vasarlo a piacrol, es mar maga az ing.ertek esese miatt is a kenyszereladas messze nem fedezte volna a hitelt. Persze foleg a devizas, foleg az utolso idokben kotott (merthogy akkor mar magas %-ot adtak, es a tobbseg a legdragabb me'g beleferot akarta megoldani) szerzodeseken volt nagy gond, a 2005 elottieknel nem annyira.
    Viszont az egyeni kedvezotlen fordulatot igen jol lehet iranyitani, akkor van esely gyorsan - bar nyomott aron - eladni a lakast, ami vagy 10 tenyezo miatt jobb, mint megvarni mig elarverezik. [Egyebkent meg akkor is nyero lenne, ha nem szunik meg a hitel... csak ezt meg a jogi kibogozhatatlansag miatt nem mindg hagyjak a bankok.]
    Viszont nem tartanak penzugyi kulturarol oktatast az iskolakban, igy nem ertik az emberek (tisztelet a kivetelnek) a konstrukciot se amit alarinak, hogy pontosan hoygan van; masreszt nem sikerul mar a felelosen felvettseget se teljesiteni, es - szinte'n tanulni kene - a felszamolasnal is inkabb csak sodrodnak az arral.
    Ugyhogy kb. biztosra veszem, hogy aki erdeklodik annyira, hogy utananez dolgoknak - mondjuk egyy forumon mint ez itt:) -, akkor mar eleg csekely a nagybukta eselye. De inkabb senki ne probalja ki....

  • axioma

    Topikgazda

    válasz z00li #4661 üzenetére

    1. programozo vagyok, nem penzugyi kozvetito
    2. voltam rovid ideig ltp uzletkoto, mar elmult, de az _elveket_ tudom (es a szamokat, mert mat.kus vegzettseggel nezem az egeszet, nem eladastechnikailag)
    3. ertelemszeruen en max. otleteket tudok adni, altalam ismert termekeket jol kombinalni, es azt is a - veges - szabadidombol, nincs belole hasznom
    Ha ezek ellenere is erdekel a velemenyem, akkor a nevem kukac index potty hu kuldj reszleteket (legy szives azokat is, amik itt mar szerepeltek, egy helyen legyen, ne kelljen vadaszni), de csak a penzugyi oldalrol (azt nem tudom megitelni a fentiek miatt, hogy milyen banknal milyen konstrukcio amit meg fognak itelni). Es mindenkepp szerepeljen benne ne az, hogy mennyi a havi kereset, hanem hogy mennyi a havi osszeg, amit torlesztesre tudsz szanni (lehet tol-ig, ha a lenyegesen kedvezobb kihozatal erdekeben tudnal tobbet raszanni).

  • axioma

    Topikgazda

    válasz _BM_ #4692 üzenetére

    ???
    En 98-ban vettem egy lakast 3,3M-ert, amit 2004-ben eladtam 9,8M-ert. Hol volt ott 2000 korul 5 aremelkedes-mentes ev, azt nem tudom.
    Ja, es 98-ban ev elejen me'g ilyen lakasokat a 1.5M - 3M kozott kategoriaban hirdettek... szoval mar 98-ban is elindult, szerencsemre csak nagyon kicsit, mi mar benne voltunk mikor megugrott, de hogy az nem a 2003-as evben volt konkretan, az biztos.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz biker #4695 üzenetére

    Egy bekasmegyeri atlagos 50nm-es (kb.) 1+2fel lakas volt, Zemplen Gyozo utcaban, igaz hogy nem szovetkezeti hanem kivalt abbol es tarsashazkent mukodott, de ez vetelkor es eladaskor is szamitott az arban. Az egyetlen plusz, hogy otthagytunk egy olyan terelvalaszto polcot, amit 300e-ert csinaltattunk, de nyilvan az arban ennek max. a felet tudtuk ervenyesiteni; ellenben ugy adtuk el az ev vegen, hogy a banki meg minden egyebbel egyutt, de marc. vegeig bentlakassal (egy hotar. kalyhaval futott garazs-irodaba mentunk, es akkor kezdtunk epitkezni, ok meg felujitas utan akartak ugyis bekoltozni es igy nem fizettek a teli magas rezsit), tehat a ketto hatas szerintem kb. kiuti egymast (50e koruli alberlet-arak azert voltak). Jo, me'g egy dolog tortent, az ablakcsere, amit az en ltp-mbol egyenlitettek ki, de az se volt csak valami kamatostul 3-400e.
    Szoval ez annak a 6 evnek az aremelkedese volt, az ilyen egyen lakasoknal bizony ez a 3-as szorzo siman kijott.

    Szerk. megneztem, most ugyanez a lakastipus ugyanott meghirdetve van 8,7 ill 8,8M-ert... mi 9.9-ert hirdettuk, es 9.8 lett a vege a modositok utan.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz biker #4700 üzenetére

    NEM. Mind a ketto tarsashazi lakas 1/1 tulajdonanak atruhazasa volt, hogyan mondjam erthetobben?
    Amikor en megvettem, MAR tarsashazi volt, es ez csak annyiban kulonbozott a kornyezo lakasszovetkezethez tartozo tomboktol, hogy magunk inteztuk a kozos koltsegbol a mindent (es a lakasonkenti minusz 40e helyett plusz 15e egyenleg volt a kasszaban, sokkal jobb lepcsohazi stb. allapotokat letrehozva es kevesebb havi kktg-vel.)
    Az egesz tarsashazat csak azert akartam beleirni, mert anno 3M korul volt ekkora bekasi hegy feloli lakas, csak azok tobbert kevesebbet kaptak. Illetve en is csak ezert tudtam ennyiert eladni, amugy inkabb 9-9,5 kozott lett volna, ha masik hazban van. Max. 10% plusz, de mind vetelkor mind eladaskor.

    _BM_: jaaaa, akkor nem 2000-ben meg 2003-ban emelkedes elotti 5 evrol beszelsz, mert azzal nem jonne ossze. Igy lehet, osszevag azzal, hogy 98 vegen kezdett erzodni az emelkedes.

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4723 üzenetére

    Hat szerintem egy kicsit el vagytok szallva ti mai fiatalok. Palyakezdokent ujepitesu 4 fore szamolt lakast akarsz, azzal szamolsz? Hat tudod, irigylem toled ezt a pesszimizmusba bujtatott optimizmust, hogy egyaltalan ez a kerdes felmerult...

  • axioma

    Topikgazda

    válasz Vesztor87 #4744 üzenetére

    Hat en meg tudod a szociban nottem fel. Es 50 nm volt negyunkre, egy veletlen folytan sajat tulajdonu lakasban, de me'g utana Orban is 3 gyerekre 3 szobat vizionalt mint celt...
    A bizonytalansagban igazad van (nem veletlen, hogy a valasztasok utan jo esellyel mi is a tavozasrol dontunk...) Nem feltetlen lesz itt egyaltalaban igeny az ujepitesure, van rengeteg hasznalhato de kihasznalatlan hasznalt lakas is.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz JHONNY 79 #4765 üzenetére

    A tam.hitel tudtommal torvenyi okokbol nem tud lemenni oda, ahova kene a jelen helyzetben neki (ki van kotve a tamogatasi feltetelekben, hogy az ugyfel minimum 6%-ot kell fizessen).
    Amugy en megkerdeznem a ket erintett bankot, hogy 5 ev kamper szabfelt mennyiert adna... masik forumban olvastam, hogy azert van. Nyilvan amit te letudsz kockazat az a banknal jelentkezik, igy picit dragabb szokott lenni, mint a gyorsan alkalmazkodo piaci kamatok, de nem lennek meglepve, ha ugy is a tam.hitel alatt maradna.
    Masik meg amivel javithatod a penzugyi merleget, az a lakastakarek (kombi a legjobb tisztan matematikailag, de "szurken" is lehet jokat csainalni vele).

  • axioma

    Topikgazda

    válasz concret_hp #4767 üzenetére

    Ez igy ebben a formaban hulyeseg.
    A 15 eves hitel pont annyival magasabb havidijban, amennyivel rovidebb ideig fizeted... egy fikarcnyit se jobb, hogy ugy ne mondjam olcsobb, sot, ha a hiteligenyles koltsegeit is - ahogy torveny szeritn kell - beleatlagolod, akkor a futamido csokkenese a THM-et me'g ha lathatatlan mertekben is, de noveli.
    En mindig forditva ajanlom: az adott konstrukcioban (ahol mar mindegy a tobbi adat szempontjabol) az engedelyezett leghosszabb futamidore felvenni. Hogy miert?
    1. akkor lesz a legalacsonyabb a kotelezoen fizetendo per honap (tobbire ld. lent)
    2. arra az alacsonyabb hiteltorlesztore vizsgalnak jovedelem szempontjabol, tehat ott is biztosabb a sima atcsuszas
    3. iszonyat ritka az a hitel, amit valoban 15-20-30 evig fizetnek: a legtobb vagy azert, mert jogszabalyi vagy kondiciovaltozas van [es kivaltjak masikra], vagy azert, mert az ingatlan kerul lecserelesre, hamarabb megszunik vegtorlesztessel (tehat semmifele +5ev fizetesrol nem beszelhetunk)
    4. a fennmarado osszeget is meg lehet sporolni, praktikusan ltp-ben, de ha valaki nem hajlamos elkolteni akar sima bankbetetben is, igy adott esetben van tartaleka arra, ha rendkivuli esemeny kovetkezne be (marmint ertem ez alatt azt, hogy mindketten elvesztik a munkajukat, vagy ke'ne egy kis to"ke valami fontosabb celra, de a lakasbol iszonyat nehez ha nem lehetetlen kiszedni)

    JHONNY 79:
    Jut eszembe, hasznalt lakast vesztek? Csak mert annak hiaba 5 ev a kamatperiodusa, csak 5 evig van kamattamogatasa... a tovabbi 15-re piaci hitel lesz belole, es annak megfeleloen valtozik a kondicio is. Igaz, akkor mar nem kotelezo 6% felett legyen:) (mas kerdes, hogy sztem 5 ev mulva marhara nem lesznek ilyen alacsonyan a kamatok).

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz concret_hp #4771 üzenetére

    ???
    Az egesznek az a celja, hogy a THM megmondja, mennyibe kerul a hitel. A realkamatot nem tudja, nem csak mert nem lat jovobe, hanem mert egy "atlagos" koltseget (hogy igazsagosan minden benne legyen, de azert osszehasonlithato maradjon, nem ugy mint pl. ket folytonos fuggveny ami a napi szintu kulonbsegkepzesnel lenne), azt nehez egy akar mar ismert de valtozo inflaciohoz viszonyitani. A THM ezert keletkezett, mert koznyelvre leforditva annyti jelent, hogy az a kamatlab, amekkora inflacio mellett "ingyen" lenne a hitel. Nyilvan ez mindig tobb, mint az inflacio, hiszen van a banknak egyeb, kozvetlenul ki nem fizettetett koltsege vele (hanyszor hivod az ugyfelszolgalatot), meg a kamatmarzsbol elnek ami az EBKM es a THM kozott van (betet-hitel), de ez boven eleg ahhoz, hogy ossze tudd hasonlitani ket kulon termekre.

    Szoval ezek utan erdekelne, hogy megis mit akartal mondani (azon kivul, hogy vilagos, hogy ellent akarsz mondani a kovetkeztetesemnek).

  • axioma

    Topikgazda

    válasz concret_hp #4773 üzenetére

    Hat nem fejtetted ki tulsagosan, de van egy tippem: arra gondolsz, hogy az utolso 5 evben is fognak realkamatot fizetni. Ebben termeszetesen igazad van, de attol me'g nem rosszabb a hitel... mert a 15 ev alatt a kulonbozetet vagy fele'lte'k (idegeskedes nelkul es a javukra fordult), vagy ha osszegyult akkor meg me'g hamarabb is megszunhet a hitel (ld. mert ltp-ben van alltam is pluszban, a sima torlesztesnel nincs).

  • axioma

    Topikgazda

    válasz concret_hp #4775 üzenetére

    Nyilvan csak a THM-mel szamolt jelenerteke azonos a ket lefutasnak, a "varhato" inflacioval szamolt nem.
    De en nem azt a ket adatsort hasonlitom, amit te itt hasonlittatni akarsz velem (foleg az ltp lehetosege miatt).

    Ez is egy velemeny, marmint hogy rovid futamidore jobbnak tartod szerzodni. _Szerintem_ nem eri meg, es felsoroltam az okokat is alabb. Minden olvaso eldontheti, hogy melyik a szamara szimpatikusabb, hihetobb megkozelites.

  • axioma

    Topikgazda

    válasz JHONNY 79 #4777 üzenetére

    Ujepitesu eseten erosen meggondolando. Nem azert, mert 5 ev a kamatperiodus, hanem azert, mert tamogatott. Ha visszaall a kamatszint, akkor is az lesz. Es a mostani feltetelt nem teljesen ismerem, de a mi hitelunknek annal nagyobb a kamatbol az elengedett resz netto %-ban nezve, minel magasabb kamatok vannak (mindez ugy, hogy a max. kamat is korlatozva van az allam altal). Meg kene nezni, hogy mennyit jelent a ket kulonbozo kondicio de azonos futamido eseten forintban. Ha egy havi par lottoszelveny ara, akkor en ennyi - kvazi biztositaskent - beleraknek a dragabb, de tamogatott hitelbe (es inkabb keresnek olyan uzletkotot, aki tud nyitasi meg elotorl, esetenkent me'g kondiciobol is picit faragni).
    Aztan persze kinek mik a preferenciai.

    Az okfejtes kivaltasa meg nem baj, szerintem pont jo hogy velemenyek utkoznek, lehet valogatni. En legalabbis az indoklas nelkuli vagy ellenoldali ervet nem elemzo valaszokat mindig is kevesbe szerettem, ha mar kint vannak a fo ervek, akkor el tudom inkabb donteni, hogy nekem melyik szamit (esetlegesen ha ugy adodik, hogy melyiknek hiszek).

    [ Szerkesztve ]

  • axioma

    Topikgazda

    válasz JHONNY 79 #4779 üzenetére

    Most nincs idom, hogy pontosabban utananezzek, de az erste volt az egyik legszemetebb modon felrevezeto bank anno (a 3 honapra ervenyes akcios kamattal, ami iszonyatosan alatta volt a valosnak, azzal szamolta vegig a hitelt, arrol adott torlesztotablat, arra szamolt tok szabalytalanul thm-et...). Es nem azt mondtak, hogy ez az akcios, hanem hogy ez a kezdo kamat, es hogy a kam.per. vegetol "nem tudni, hova valtozik", ezert azzal nem szamolhatnak... [kozben volt mar olyan ugyfel, akinek tobb mint 3 honapja volt ilyen hitele, es megvolt a nemakcios kamat].
    Keresd meg a kondilistajukban, vagy egyenesen kerdezz ra, hogy akik most ugyanezt a tipusu hitelt fizetik, es mar nem elso kamper-ben vannak, azok most mennyiert kapjak.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák