Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz JánosIstván #7587 üzenetére

    Szia,
    nem akarlak megbántani, de ez nem érdekes ötlet, amit idehoztál a fórumra, hanem - már bocsánat a kifejezésért - inkább eszetlenségnek tűnik. Tudom, ez most barátságtalanul hangzik, meg igazságtalan is, mert éppen azt hagytad ki a történetből, hogy miért is akarsz te jurtát készíteni, illetve, hogy miért gondolod azt, hogy ha gipszkartonból :W csinálsz valami ??? formájú tárgyat, akkor azt jurtának lehet nevezni. Lehet, hogy most azt fogod mondani, hogy én egy megátalkodott liberálbolsevik akárki vagyok, de én meg úgy gondolom, hogy te űznél csúfot a múltunkból, ha betonból meg gipszkartonból próbálsz "ősmagyarkodni".
    Na, ezek után, vagy érted, hogy miért ráncolom a homlokomat vagy menthetetlen a további diskurzusunk. De, ha mutatsz hajlandóságot újragondolni a jurtaépítési terveidet, illetve az okait, akkor azt tanácsolnám neked, hogy ezt ne a prohardver asztalostopikjában próbáld realizálni. Bocsánat, hogy nem nézem ki a tisztelt topiklakókból, hogy kisujjukban van a jurtaépítés csínja-binja, de szinte biztos vagyok abban, hogy létezik ennek jobb fóruma is. A megfelelő leírásokról nem is beszélve. Ha meg netán én értettem félre, és Te nem jurtát akarsz építeni, csupán valami jurta-formájú modern akármit, akkor építész fórumot kellene megkeresni. Minden esetre a lehető legneccesebb az ilyesmi, amikor valaki úgy csinál, mintha, de nem veszi észre a dologban rejlő anakronizmusokat.
    Ha kívülállóként tanácsolhatom: vagy építs egy valódi jurtát azoknak az ismereteknek a felhasználásával, amit eleink építkezéséről tudunk, és légy korhű, vagy ne akard jurtának nevezni, meg jurtaformára építeni azt ami nem az.
    Csak, hogy értsd, amit leírtál, úgy hangzik, mintha emeletes kockaházat akarna építeni valaki fából, bőrből, meg kötelekből és ehhez kérné a segítséget.
    Bocsánat, ha nagyon félreértettelek, de azt hiszem nagyon félreérthető is voltál...

  • Vikusz77

    tag

    válasz JánosIstván #7587 üzenetére

    Nem értek hozzá, de mikor írod, pl, hogy milyen terheléseknek lesz kitéve a tető, nem számolsz a szélterheléssel ami igencsak jelentős, mivel ha jól sejtem meredek a tető.
    De szerintem hónál sem 10 cm-el kalkulálnak.Mert az a hó lehet jég is(olvadás-fagyás), megvastagodhat stb. És pl 5cm jég már kb 50 cm porhónak felel meg.
    "12 centiméteres gipszkarton súlya 18kg/m2"
    Gondolom a cm az mm, az a 18 kiló meg kb 10 kiló.
    Azért, ha ott emberek fognak tartózkodni (bár erről nem volt szó), szerintem illik méretezni azt a tetőt szakszerűen, mert ha rászakad mondjuk az ember családjára az nem lesz túl kellemes érzés... Nem azt mondom, hogy ez bonyolult lenne, de nem amatőr saccolgatásra kell bízni az ilyesmit.
    Szerintem vannak építészek, akik foglalkoznak ilyen építményekkel. Indexen vannak pl építkezéssel kapcsolatos topikok, ott lenne érdemes érdeklődni, építészek, hozzáértők is előfordulnak azokon és tudnak tanácsokat adni.

  • Vikusz77

    tag

    válasz JánosIstván #7591 üzenetére

    Lehet, hogy be vannak dögölve, mégis arrafelé érdemes próbálkoznod szerintem. Indexen néznék körül.
    Annyit tudok gerenda-riglifa viszonylatában mondani, hogy egy 7,5*15-ös teherbírása kb 13szorosa egy 5*5-esének. A függőleges mérete négyzetesen számít a teherbírásnál ha jól értelmeztem anno az ilyen számítást amit láttam.
    Ha egy "átlagos" nyeregtetőt nézek, ott durván méterenként elég a 10*15-ös gerenda 4-5 méter hossz mellett.
    Te fél méterenként tennéd és cserép helyett valami könnyebbel fednéd (A fólia beszakad és ocsmány lesz szerintem, akkor már inkább valami zsindely kéne), szóval egy 5*15-ös méret (szerintem) biztosan elég lenne. És abban el is férne rendes mennyiségű szigetelés.
    De ez csak amatőr tippelgetés. Ha nem hozzáértő tervezi meg, hanem így neten kapott amatőr tanácsok alapján belevágsz, lehet, hogy olcsóbb lesz, de vagy rád szakad, vagy egy kalap szar lesz a végén. Ez azért nem egy kutyaól...
    Azt sem tudom, hogy pl egy ilyenre nem kell építési engedély? Mert akkor építész mindenképp kell, hogy lássa.

  • thomgrande

    tag

    válasz JánosIstván #7593 üzenetére

    Az engedélyköteles tevékenységek meghatározásánál azt is fontos tisztázni, hogy mi minősül építménynek. Az Építési törvény (Étv.) szerint építmény: építési tevékenységgel létrehozott, illetve késztermékként az építési helyszínre szállított, - rendeltetésére, szerkezeti megoldására, anyagára, készültségi fokára és kiterjedésére tekintet nélkül - minden olyan helyhez kötött műszaki alkotás, amely a terepszint, a víz vagy az azok alatti talaj, illetve azok feletti légtér megváltoztatásával, beépítésével jön létre. Az építményhez tartoznak annak rendeltetésszerű és biztonságos használatához, működéséhez, működtetéséhez szükséges alapvető műszaki és technológiai berendezések is (az építmény az épület és műtárgy gyűjtőfogalma).

    [ Szerkesztve ]

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • Soká

    senior tag

    válasz JánosIstván #7589 üzenetére

    Annak azért örülök, hogy nem kaptad fel a vizet, mert kissé nyers (de legalább őszinte) voltam, a nekem elsőre elég hajmeresztőnek tűnő ötleted okán. Persze valószínűleg csak a szóhasználat tévesztet meg engem. Minden esetre én nem nevezném jurtának inkább jurtaformát idéző könnyűszerkezetes épületnek, ami formáját és funkcióját tekintve talán emlékeztet arra, ami miatt jurtának gondolod a tervedet. Nem tudom, hol laksz, de érdemes lenne bemenned a településed szerinti illetékes építési szakhatósághoz és megkérdezni, hogy ehhez kell-e építési engedély? (Szerintem kell. Igazi jurtához nem, ehhez igen.) Ezt nem azért javaslom, hogy mindenképpen engedélyezéssel kezd, a te szabad akaratod, hogy betartod-e a szabályokat, inkább csak azért javaslom, hogy legalább tudd, mennyire érdemes nagydobra verni a dolgot, és hogy a szomszédaid jóindulatával mennyire kell majd számolnod.

    Ami a segítséget illeti, ha merő hagyományőrzésből egy valódi jurtát szeretnél, akkor arra biztosan találsz szakirodalmat és megfelelő, segítőkész embereket. Amit Te szeretnél, az véleményem szerint meghaladja azt, amit ingyen, fórumozós formában elvárhat az ember ismeretlenektől. Ráadásul, én úgy érzem, hogy nagyon a részletkérdések felől közelítesz a témához, és ne haragudj, ha azt mondom, így nagyon kontárkodás-szaga van a dolognak. Lehet, hogy nincs igazam, de én így érzem. Persze az is lehet, hogy neked tökéletesen megfelelne egy ilyen, általam összetákoltnak nevezett valami, de éppen a mérete okán ez már nem gyerekjáték. Még egy kocsibeálló esetén is azt javasolnám egy barkácsoló ezermesternek, hogy nézesse meg a tervét egy építészetben vagy statikában jártas személlyel, mert ha a széltől vagy hótól összeroskad az építménye, több kárt okoz, mint hasznot.
    Ha nem jurtát, hanem egy jurtaformájú épületet szeretnél, akkor többé-kevésbé elfelejtheted azokat a szép kifejezéseket, amiket használsz, mert nem csak magadat téveszted meg vele, de másokat is.

    Nyilván nem rám tartozik, de mire is szeretnéd használni az építményedet? Ezt megint csak azért kérdezem, mert ha megkeresel a problémáddal egy építészt, akkor ő is fel fogja tenni a kérdést. Nem árt tudni, hogy milyen funkcióval, terheléssel számolsz, ez is befolyásolja a végeredményt.

    És még valami, hogy értsd, miért is berzenkedem annyira: a jurta, az egy természetes anyagokból készült, rugalmas vázszerkezetre feszített, oldható kötésekkel rendelkező, alap nélküli, lágyanyag konstrukció.
    Ehhez képest Te jurtának nevezel valamit, ami betonnal van alapozva, gipszkartonnal merevítve, kőzetgyapottal bélelve. Hidd el, hiába hasonlít majd az épületed egy jurtához, valójában semmi köze sem lesz hozzá. De még formailag sem nagyon értem a dolgot, a jurtának éppen az a sajátossága, hogy nincs rajta sík felület, kíváncsi vagyok, Te hogyan fogod ezt "kiszabni" gipszkartonból? Mit szólnak majd a szellemek a sok sarokhoz? :)

    És arra is kíváncsi lennék, mit szólnak ehhez azok, akik tényleg készítenek jurtákat?
    http://hajdudorogiijasz.lapunk.hu/?modul=forum&a=53186

    Ezt meg csak a szép képek miatt:
    http://www.youtube.com/watch?v=Wno0XryMsMM

  • thyeby

    őstag

    válasz JánosIstván #7593 üzenetére

    Talán lesz később időm bővebben reflektálni.
    Most csak ennyit: Látom, szokatlanba fogtál, és tapogatózol. Nekem imponál, de mindenképp nagyobb körültekintéssel tervezgetném. Végigolvasva elképzeléseid velejét, nekem a következő jutott eszembe erről: Tudom, kicsit ijesztő elsőre a gondolat, de keresd meg az öreg Makovecz Imrét - ha nem is tervrajzért, de jótanácsért. (Úgy gondolom, őt felcsigázná kicsit az elképzelésed.)
    A tetőszerkezetről elöljáróban ennyit: Az nekünk kevés információ, hogy 5x5-ös léc félméteres kiosztásban. Nem tudnál egy tervrajzot belinkelni, esetleg egy SketchUp-al készített modellt? Mert szerintem ahányan olvasunk Téged, annyiféleképpen értelmezünk.
    Magam is örülök, hogy nem vetted zokon Soká eligazító kritikáját, de ne rezzenj össze, ebből nem okos arra következtetned, hogy nincs helyed itt a fórumban ezzel az elképzeléssel.

    Mégvalamit: Saccolgattam, mennyi munka, mennyi pénz, mennyi energia gondolatod megvalósítása. Nem lehet, hogy közelít a ráfordítandókban egy ízig-vérig valódi jurta építéséhez? Nem azt akarom erőltetni, hogy készíts inkább valódi jurtát, csupán felvetettem a gondolatot, hogy nem érné meg vajon abban is spekulációba kezdeni?

    (Van Tokajban egy jurtaszerű fa építmény - s talán még méreteiben is közel jár a terveidhez. Ez sem jurta! Ennyit tudok mondani róla: 1979-ben segédkeztem az építésén. Egy iparművész egyesület alkotta. Azóta kilométerekkel arrébb lett telepítve - s még ma is áll. Bírta a hó, a szél, a víz és a nap terheléseit, s biztosan bírja még egy ideig tovább. Hol laksz? Nem lenne érdemes megszemlélned ezt a felépítményt?)

    (Egy fehér holló fantomkép találóbb lett volna :DD)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz JánosIstván #7596 üzenetére

    Szia
    A statikai részhez csak reális érzék, anyagismeret alapján tudnék hozzászólni nem vagyok statikus.
    De az oldalfal gerendáit ha 60cm mélyen beásod akkor azok talaj alatti részei igen hamar el fognak korhadni és gombásodni még legombavédőzve is. Fa tartólemet csakis a talajtól eltartva , elszigetelve talajon kívül szoktak alkalmazni .Erre szolgál a betonalapra helyezett ahhoz hozzárögzített fém gerendapapucs ami még a földdel síkban levő beton fölé emeli a gerendavéget hogy az állandó talajnedvességtől , hótól jégtől védje.
    Faházakat sem helyeznek a talajra hanem betoanlapra vagy betontuskókra, hogy a talajnedvességtől megvédjék ,amivel nem azt mondom ,hogy nem lehet földpadlós az építményed, hanem hogy a statikai tartógerendák vége ne érintkezzen a földdel .
    Pl fa villanypózna láthatod :földbe beton, föld felett annak színtjétől elemelve a fa pózna

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz JánosIstván #7596 üzenetére

    Tényleg félreértjük egymást...
    Én nem vagyok hagyományőrző, pontosabban tisztelem én a hagyományainkat, de nem jutna eszembe jurtát építeni, sem hagyományos, sem gipszkartonos kivitelben :)

    Az a baj, tudod, hogy mindig elakadok a miérteknél? Miért akarsz hőszigetelni egy olyan "házat", amin 2méteres lyuk tátong középen? Vagy ez be lesz üvegezve, ahogyan egy jurtában szokás? :) Mert addig a párazáró fólia értelmét sem látom.

    De, hogy ne legyek, teljesen hiábavaló. A tíz méteres átmérő nagyon nagy, hiába van középen két oszlop, azért az amit te riglifának nevezel, az majd 5 méter hosszan, úgy, hogy csak a két vége rögzül, elég ingatag. Oda rendesen méretezett szarufák kellenének szerintem. Nézd meg egy ház tetőszerkezetét, képzeld el, hogy a szarufák helyén vastagabb "cseréplécek" vannak. Ráadásul 5×5cm-es lécben gondolkodsz, sokkal szerencsésebb lenne statikus szempontból egy élére állított téglatest keresztmetszet.
    A jurta nagyon okosan van kitalálva, mert a kis keresztmetszetű "fonott" anyag önmagában is rugalmas, ráadásul a csomópontjai sem merevek, mint egy összeácsolt vagy szegezett, csavarozott tetőszerkezeté. Gondold el, ha nem merev kellően a szerkezeted, akkor hogyan marad rajta a rideg, repedésre hajlamos gipszkarton? És hogy néznek ki az illesztések?
    Miért nem inkább a cirkuszi sátor építési elvéből indulsz ki? Egy feszített szerkezettel többre mennél. Az semmivel nem kevésbé hasonlít egy jurtához, mint amit te vázoltál.

  • thyeby

    őstag

    válasz JánosIstván #7603 üzenetére

    Nos, így már pontosan tapintható, mi is a hasfájásod.

    Rossz hírt kell közöljek: Ebben a formában egészen biztos, hogy az 5x5-ös léc kevés lesz.
    Gondolkodni fogok rajta, miként lehetne mégis becsempészni (olcsón) ezt a fajta vázszerkezetet a tartóoszlop és a váz közé. A fenyő alapanyagot (itt az 5x5-ösre gondolok, el kell felejteni, ugyanis nem létezik ilyen hosszan göcsmentes, jó teherbírású fenyőanyag. Illetve hát méregdrága lenne ennyi kapitális példányt összeválogatni.) De, hogy mi legyen akkor, ha nem fenyő, azon is gondolkodnom kell még. (Talán kőris? - de ha összevetem a kőrist a bambusznáddal, háát... :F ) Abban egyet értek az előttem szólókkal, hogy valami élére állított deszka inkább megoldás lenne. Ha vesszük azt, hogy egy 100x25-ös deszka élére állítva hatványozottan többet bír az 5x5-ös térfogatban vele azonos társánál, hát érdemes kitérőt tenni talán abba az irányba is.

    Tovább puhatolóznék:
    Sejtésem szerint a födémet is borítani akarod a gipszkartonnal. (Számomra nem a megvalósíthatósága kérdés, hanem inkább a gipszkarton időtállósága.) Akkor talán belefér az elképzelésedbe, hogy valamilyen Eiffel-féle rácsszerkezettel oldd meg ominózus "gerendákat". (Az építészek az egyetemen évente rendeznek egy versenyt, amelyben makaróni száraztésztából kell építeni minél nagyobb teherbírású hidat. Ezen elv mentén teljesen biztos, hogy létezik megnyugtató, hely és pénztárcatakarékos (de nem időtakarékos! :N ) megoldás.)
    Esetleg kartámasszal erősíteni - a teherbírást javítandó - ezen tartóalkalmatosságok végeit? Jó lenne tudni, hogy számodra hol van az a határ, amin már nem szívesen lépnél át, mennyire kell hasonlítania a szerkezetnek a valódi jurtához?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz JánosIstván #7610 üzenetére

    Menjünk szépen sorjában:
    Tekintve, hogy a szigetelése aggaszt, kezdjük azzal.
    Fűteni, lakni akarod ezt a felépítményt? Tudnom kellene, hogy pontosabban, mi is az elvárás.
    Most mondok egyet, kettő lesz belőle: A nikecell kiváló szigetelő, mindemellett könnyű is, mint a lepkefing. Csak éppen nem viseli jól a sugárzó hőt, valamint kiváló (és egyben kipusztíthatatlan) egértanya. Sorolt két hátrányt nélkülözi az üveggyapot, de az meg egészségtelen, ha a tüdőbe tud kerülni. Remek szigetelő a perlit. A geotextilről kevesebbet tudok annál, hogy a számra merjem venni a nevét - de hát minden tudás megszerezhető, csak érdeklődés és akarat kérdése.
    S a szigeteléssel egy kalap alatt érdemes talán említeni a szellőzést, mert esetenként nagyon szoros összefüggésben vannak. Etéren mik az elgondolásaid?

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz JánosIstván #7608 üzenetére

    Megállapítom hogy neked, van modorod :)Szívesen, nincs mit.

    [ Szerkesztve ]

  • Dízeles

    aktív tag

    válasz JánosIstván #7610 üzenetére

    Jurta téma.
    A jurta lényege a mobilitás.
    Ha "építőanyagból" építik kb 35-55 ezer ft m2 az anyagár alsó hangon.Fűtés nélkül :Y
    32m2 X 55000=1 756 000 ft.
    És 18 m2 alatt nem szükséges építési engedély.

    Akkor inkább szétszedhető faház.
    JánosIstván
    Ha mégis belevágsz javaslom keress ezzel foglalkozó szakembert és kérj tőle tanácsot.

    Ha a szüleidnek nincs gyereke, nagy valószínűséggel neked sem lesz.

  • Márton111

    aktív tag

    válasz JánosIstván #7623 üzenetére

    Nekem az a meglátásom már így utólag átgondolva a dolgot hogy te nem yurtasátrat szeretnél tervezni hanem kör alakú faházat...Erre utal a gipszkarton a tervben ,ami yurtasátorban olyan mint csizma az asztalon ,elképezelhetetlen.
    Namármost ha te házat akarsz terveztetni akkor ki kell fizess egy építészt. Ha faházat annak is kell egy statikus tervező .
    Ha ezt meg akarod spórolni, azon az alapon hogy nem terveztél még házat ezért nem tudod, hátha értesz hozzá akkor csúnyán megfizetheted később a ... rágás árát.Úgy jársz mint a 3kismalacból 2 akiknek a farkas egyszerűen szétfújta a házát , mert terv nélkül (egyik szalma fedés lécváz a másik faház volt) készítették a saját eszük után.
    Új dolgok tervezésekor még a profi statikus építészek is tévednek olykor hát még laikus.(most 1 hónapja szakadt be egy tornacsarnok a világban a jég és hótehertől , meg egy másik nagy efféle közösségi építmény).Ha a fejedre dől a házad könnyen ottmaradhatsz, hacsak nincs őrült szerencséd...Ha meg mások maradnak alatta ,akkor gyilkossá válsz...
    Egy építész az felelős a tervéért!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák