Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz trialboj #40109 üzenetére

    Kezdeném a választ azzal, hogy Árvai Zoli hobbistának maximalista, akár Soká fórumtársunk. (Mindkettőjük - és még sokan mások - nagyban emelik e fórum nívóját.) Ha az emlékeim nem csalnak, "hobbiasztalos" címen sok folyamatot bemutat a jutyubon, érdemes mazsoláznod köztük. Mindent úgy csinál, ahogy egy jó hobbistától az való. Ám ha megnézed a szerszámparkját, lerí, hogy folyamatosan fejleszt, és már több százezret ruházott be, míg idáig jutott. Valószínűsítem, hogy nem is bánja a beleölt pénzeket. Látható, hogy nem úgy kezdett, hogy mindene megvolt. Az igényes alkotás, az elszántság, az akkurátusság, az inspiráció hajtotta előre. Kitartása láthatóan gyümölcsöző. (Legutóbb beszúrt fenyő vágódeszkáját nézve olyan ingerenciám kerekedett, hogy küldjek neki bükkfát, amit Ő ott valószínűleg nehezen és drágán tudna beszerezni, de ha már mindent jól végigcsinált, ugyanennyi erővel lehetett volna az a vágódeszka "vérprofi" is akár.)

    Sajnos a fenyő - kivált a luc, de még a legdrágább vörösfenyő is - keresztvágáskor szakadozik. Több dologgal is lehet ezt tompítani:
    - Csak annyira érjen túl a fűrészlap vágáskor, amennyire szükséges.
    - Nem szabadkézzel toljuk a körfűrészt még ilyen rövid vágáshoz sem, hanem vezetővonalzó mellett. A kezed csak icipicit billen, máris sok szál felszakad.
    - Profi fűrészkorongot a gépre. Ez fájdalmas lehet, mert némely kézi körfűrész alles komplette olcsóbb, mint egy jó korong magában. De erekciót okoz.
    - Ha ellendarabot teszel oda, ahol feltépi a fűrészlap a fát, máris megszűnt minden bajod.
    - Esetleg elővágsz, ha alkalmas a berendezésed, hogy kétszer is pontosan ugyanott vágj.
    Sorolhatnám tovább a trükköket, inkább azt írom, hogy a tapasztalat idővel érezhetően érettebbé tesz majd - próbálkozni köll mindennel, ami csak eszedbe jut.

    Arról a kék színű valamiről a saját véleményem:
    Igazi pancser szemlélet hozta életre, és terjesztette el. Teljesen nélkülözhető. (Lásd Árvai Zoli videóit.) Ezek a kötések se nem erősek, se nem stabilak, de legalább rondák. Amikor a jutyubon belebotlok ilyenbe, na, meg a kapcsozógépes megoldásokba, már lapozok is tovább, nem érdekel onnantól semennyire egy elsőre vonzónak ígérkező megvalósítás.
    Csapkötések, idegen csap, köldökcsap, de még a lamelló keksz (bár ezt sem szívlelem igazán, ezért nincs is lamellózóm) is éretteb kötésmód szerintem attól a kék csodától.

    Törvény ugyan nem tiltja a faanyag hiperből történő beszerzését, de Magyarországon ésszerűtlenül drága. Egy hokedliért megérheti, mert kevés anyagról van szó, már száraz, gyalult, válogatni lehet. De nem érdemes odaszokni az OBI-ba ilyesmiért. Mindenki megtalálja előbb utóbb a lakhelye körüli legkorrektebb fűrészüzemet/fakereskedést. (Jafholz van az egész országban pölö. Ők nem az olcsóságukról híresek, de a szakszerűségükről igen. Amíg az OBI-ban kimerül a választék lucfenyő címszó alatt, addig a Jafholznál legalább tízféle fenyőbe botlottam a luctól egészen a szibériai vörösfenyőig, és a fenyőn túl vagy harmincféle lombos fafajjal is figyelmeskedtek.) Megérheti a magánszektorból is, hirdetések útján beszerezni faanyagot, igen széles, és mindig változó a paletta, ki lehet fogni igazán jókat. Igaz, ez már nem annyira egyszerű, hogy elgurulok az OBI-ba, és beteszem a kosárba a lucfenyőt. Többnyire szélezni, válogatni, osztályozni, szárítgatni, rakatolni kell, de legolcsóbban legjobbhoz így lehet hozzájutni. Nem mindenki teheti meg, de aki igen, annak érdemes ezt az utat kipróbálni. Stefán Karcsi barátom például arra is képes, hogy a Bükk nemzeti park epszilon környezetéből hazavonszolja a diórönköt a Saab-al Vecsésre, és ott kotlik rajta, míg meg nem találja a felhasználás módját.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák