Hirdetés
-
IT café
Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.
Új hozzászólás Aktív témák
-
ViZion
félisten
válasz #99235328 #21540 üzenetére
De mindegy, h mit mérsz, az nem arra való... FET-et vezérelni tud, ahogy Aryes is írta. Nem bonyolult, filléres dolog és megvédi az MCU-t.
Nálam az OLED-et gombnyomásra kapcsolja be, asszem 50 sec-re. Szal. csak akkor műXik, ha nézem. Nem a fogyasztás miatt, hanem így praktikus. Ez nem lehet megoldás? Szenzorok (többsége) alig használ energiát, szal. azzal nem foglalkoznék külön.Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy ¤¤¤ Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/vizion/index.html
-
nagyúr
válasz #99235328 #21537 üzenetére
A szenzor még csak hagyján, bár annak is karcsú a 25mA, de az oled egész biztosan nem megy el annyiról. Amit szeretnél, FET-tel szokás megoldani: a kijelző egy FET-en keresztül kapja a tápot, amit a gpio tud ki-be kapcsolni. Pontosabban 2db FET (P-FET + N-FET), ha a tápot szeretnéd kapcsolni, mert 1db a GND-t tudja megszakítani, ami nem biztos, hogy szerencsés.
Emlékszem erre a sztorira, erről írtál már ide régebben egy másik néven, nem?
-
ViZion
félisten
válasz #99235328 #21537 üzenetére
Tápot nem a GPIO adja. A 3 V szenzorokat símán a wemos 3.3 V-re kötöttem, a kijelzők ált. 3-6V vagy ilyesmit írnak, azt az 5 V-os betápra rakom közvetlen.
I2C-nél nem kellenek külön pinek, Wemos pl. nem is támogat több pinre I2C-t, csak egyre kösd mindet. Nálam 2 szenzor + kijelző ment ua. pinekről.[ Szerkesztve ]
Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy ¤¤¤ Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/vizion/index.html
-
Tankblock
aktív tag
-
ViZion
félisten
válasz #99235328 #21403 üzenetére
Tapasztalatom szerint AHT20/21 az a 18-25 tartományban ugyan annyit téved (nálam 1 °C alatt volt), bent használom, ezért nem is szórakoztam %-al.
Sőt... magasan volt, így -2.9°C lett a vége. A 2m-feletti hőfok nem érdekel, ha az asztalnál ülve kevesebb van. De elhelyezéstől is függ (nálam ott pont megreked a meleg és a kis Wemos és a LED FET is fűti), meg hogy mi a célja a mérésnek.Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy ¤¤¤ Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/vizion/index.html
-
ViZion
félisten
válasz #99235328 #21401 üzenetére
Nem a HW-ra gondoltam, hanem az SW-re, ahova az adatot küldi. Ott tudsz biztosan korrigálni. De ha egyedi FW, akkor passz, ezeket a modulokat "hardveresen" nem lehet házilag kalibrálni szerintem.
Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy ¤¤¤ Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/vizion/index.html
-
ViZion
félisten
válasz #99235328 #21399 üzenetére
Nálam a 3 egyforma dallas sem mérte ugyan azt...
Nem tudom, h hol használod, de ESPEasy és ESPHome környezetben is van lehetőség korrekcióra.Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy ¤¤¤ Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/vizion/index.html
-
nagyúr
válasz #99235328 #21385 üzenetére
Ellenállás létra megoldás
Ki kell próbálni +1 gombbal, elvileg működik, gyakorlatilag minél kisebb távolság van két érték közt, annál bizonytalanabb lehet a működése, például idővel a gombok érintkezőjének az oxidációja is eltolhatja az értékeket. -
ekkold
Topikgazda
válasz #99235328 #21385 üzenetére
Az említett MIC azért jó, mert a dropout áramfüggő, azaz 300mA-nél 160mV, de az STM 40mA körül fogyaszt, ezzel mindössze 21,3mV a mardékfesz elég a stabilizátor működéséhez.
A mA mérés teljesen elfogadható eredményt fog adni, minimális hibával. Akár több darab LDO is használható pl. külön az MCU-nak, külön a kijelzőnek, stb... de lehet, hogy ebből egy is elegendő a teljes áramkörhöz.
Hasonló megfontolásból válaszottam én is, ezt az LDO-t (hogy 1db Li celláról működhessen az MCU), és az akksit sem muszáj 3,3V alá kisütni.... Ezen kívül a 3.3V-os LDO sem áll le ez alatt, csak ilyenkor a kimeneti feszütsége együtt csökken a bemenővel (minusz a dropout - ami nem sok). Ha megfelelő referenciát használsz akkor ez sem probléma.http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
nagyúr
válasz #99235328 #21383 üzenetére
Összesen 6 button lenne. Négy irány, egy Enter és egy Back
Szerintem ezt simán el tudod 1db analóg bemenettel intézni, amennyiben lemondasz a 2 gomb egyszerre beolvasásának a lehetőségéről. Ilyen irányító gombsor esetében úgyis csak véletlenül szokás 2 gombot egyszerre nyomni, gondolom nem játékvezérlőt készítesz.Jelen tervem most az, hogy 2db 18650 Li-Ion cellát kötök sorba próbaként és egy 5V-os step-down-t kap.
Jó terv, de az 5V helyett 3.3V stepdown-t használj, mivel a uC és a szenzorok is 3.3V-osak, felesleges a dupla konverzió (az onboard regulátor az 5V-ból csinál 3.3-t).
Egyébként ha van Vin bemenet (Arduino és esp lapokon van), arra lehet direkt kötni a 2db li cellát! -
ekkold
Topikgazda
válasz #99235328 #21378 üzenetére
- Az STM32 adatlap szerint 2V - 3,6V között működik. Tehát akár 2V-ról is lehet használni.
- Én pl. egy apró filléres LDO-t használok: MIC5501-3.3 az STM-hez, ez 300mA-nél 160mV feszültségeséssel dolgozik, de mivel itt közel sincs ekkora fogyasztás 30...40mV maradékfeszültség is elegendő. A Li cellát amúgy sem illik 3V alá meríteni, é smég ilyenkor is lesz az LDO kimenetén 2,95V (és ugye akár2V-ról is megy a proci - próbáltam)
Annak idején készítettem BluePill-el lábkompatibilis kis paneleket, amit WhitePill-nek neveztem el (mert fehér panelt akartam - bár néhány zöld lett), íme:
[link] [link]
Ezeken is ilyen LDO van. Ennek azaz egyedüli hátránya, hogy max. 5,5V-ot bír el a bemenete, tehát nem kaphat ennél nagyobb feszültséget.Ha végig stabil feszültséget szeretnél akkor 3,0V-os verziójú LDO-t használj, és csak 3,1V-ig hagyd merülni az aksit.
[MIC5501 PDF] [MIC5501 - Chipcad] [MIC5501 - TME]
Persze kereshetsz más tipust is, elég sokféle létezikhttp://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
nagyúr
válasz #99235328 #21380 üzenetére
Esetleg valami konkrét javaslatod is lenne a típusra vonatkozóan?
Nem tudok, de ha keresel, azt nézd, hogy minél nagyobb legyen a hatásfoka (boost-buck sajnos nem a legjobb hatásfokú, 70% körül szokott lenni), meg a max áram terhelhetőséget.
Más1: a li-ion akkunak, ha jó állapotú, van önszabályozó tulajdonsága, szóval megfelelő töltő mellett nem kell BMS.
Más2: erre több megoldás is létezik, ellenálláslétra, ha analóg bemenetet használsz, ez 4-5 gombhoz működik, ennél több gombot mátrixba szoktak rendezni. Mindkettővel megoldható 2 nyomás regisztrálása (utóbbival könnyebb).
-
nagyúr
válasz #99235328 #21378 üzenetére
Erre a célra találták ki a boost-buck konvertert! Az pont azt csinálja, amit szeretnél.
De ha LDO-t használnál, néhány uC lefelé elég toleráns a tápfeszültséggel, egyszer lemértem, hogy egy 5V UNO lap 2,8V mellett még üzembiztosan működik (nemrég Nano lapot terveztem ceruza elemes működésre, az is 2,8V-ig vidáman működött). Szerintem egy stm32 is elketyeg 3V-ról, persze nyilván mondjuk egy szívmonitort nem építenék rá de hobbi szinten elmehet és a li cella sem fog tiltakozni, ha nem meríted 0-ra. -
ekkold
Topikgazda
válasz #99235328 #21372 üzenetére
A másodpercenként egy mérés ritkának számít. Tehát de, a kondi is lehet megoldás. Sürü mérés az mondjuk másodpercenként 1000 vagy több mérés lenne. Első körben próbáld ki 100nF-al és 2x 1MΩ-al, az már egész jó kompromisszum lenne.
http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
ekkold
Topikgazda
válasz #99235328 #21355 üzenetére
Ennek a feladtnak (az egyik) korrekt megoldása:
Ellenállás osztó pl. 2db 10MΩ (vagy nagyobb ellenállásból). Azért célszerű két egyforma ellenállást választani, mert ezeknek valószínűleg a hőfokfüggése is hasonló lesz - ezért jó eséllyel mindíg a felére osztja a feszültséget. Nagy ellenállást választva rajta hagyható lesz az akkun, mert az akksi önkisüléséhez képest elhanyagolható áram fog átfolyni rajta (< 0,2µA).
Persze mivel ez az osztó nem terhelhető érdemes egy kicsi cmos opampot betenni követő erősítőként az osztó, és az A/D bemenet közé. Több olyan opamp típus is létezik, amelyiknek a saját fogyasztása a nA-es tartományban van, és táptól-tápig tud dolgozni (Itáp <= 0,1µA), ha ilyet használunk akkor ez sem meríti az akkut számottevő mértékben.
Ilyen módszerrel elvileg a a táp kétszereséig lehet mérni (tehát 3,3V esetén 6,6V-ig), de sokszoros túlfesz esetén, a nagy ellenállások miatt oz osztó árama akkor is olyan kicsi marad, hogy nem károsítja az opamp bemenetét.
Zener használata védelemként azért nem lenne szerencsés, mert linearitás hibát okoz a mérésben.
Az A/D bemenet impedanciája nem túl nagy, ezért önmagában nagy ellenállású osztóval nem túl jó használni. Ha mindenképpen meg akarjuk spórolni az opampot, akkor 100k....1M nagyságrendű ellenállásosztót használhatunk, de az osztó kimenetére érdemes egy néhány µF-os kerámia kondit kapcsolni.
Az A/D méréskor nem tudja számottevően kisütni ezt a kondit, ezért a mérési hiba kicsi tud maradni - viszont ennek az az ára, hogy nem lehet túl sűrűn mérni, mert minél sűrűbben mérünk, annál nagyobb lesz a mérési hiba (mert annál jobban kisül a kondi az A/D bemenő impedanciája miatt). Ugyanis a legtöbb MCU esetében, az A/D bemeneti impedanciája csak a mérés közben terheli az osztót.http://skory.gylcomp.hu/ http://www.skory.z-net.hu/ https://skori.hu/ https://skori.spacetechnology.net/
-
bagarol
junior tag
válasz #99235328 #21357 üzenetére
Csak egy gondolat az ADC-ről. A uC-k "bemenő ellenállása" nem összemérhető egy
digitális műszerével, ha egy elem,akku feszültségét akarjuk mérni, kis értékű ellenállásokat kell alkalmazni, ráadásul csak terhelten kapunk releváns eredményt, tehát 100 ohm, vagy kisebb értékkel. (Ahogy írtad, mérés idejére.) Ha viszont a saját tápját kell monitorozni, nyilván nagyobb ellenállások kellenek, (ne szívja le 1 perc alatt), de figyelembe kell venni,
hogy a mérés nem lesz pontos, esetleg programban kompenzálni lehet. -
Tankblock
aktív tag
válasz #99235328 #21361 üzenetére
Semmi probléma,
Minnél nagyobb ellenállásokból építed az osztót annál kevésbé terheled az akkumulátort.
Az igazi tapasztalás akkor fog jönni ha akkumulátorról szeretnéd majd az egészet meghajtani :-) Akkor majd teszel az ellenállás osztó elé egy p-s MOSFET-et is...Release the Beast....
-
nagyúr
válasz #99235328 #21355 üzenetére
Ha neked válaszolok, az olyan, mintha semmit se írnék?
Tápfeszültségnél nagyobb feszültséget úgy szokás mérni, hogy feszültségosztót alakítasz ki az analóg láb előtt. Ha 5V-ot biztosan nem fogja meghaladni a mérendő feszültség, akkor elég egy 1:2 osztó (pl. 2db 10k ellenállás). Ha biztosra akarsz menni, akkor egy 3,6V zener diódát köss még párhuzamosan az osztóval, hogy biztosan ne sérüljön a bemenet.
Új hozzászólás Aktív témák
- Autós topik
- Nők, nőügyek (18+)
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Teljesítményvesztést okoz az új NVIDIA App
- Xbox tulajok OFF topicja
- Színpompás Galaxy S25 széria érkezik
- Tényleg betilthatja a TP-Linket az USA
- Külpolitika
- QNAP hálózati adattárolók (NAS)
- További aktív témák...
- Clevo N750BU(Terra 1542)15,6 FHD LED, I5 7200U,4Gb DDR4,uj 120Gb SSD,jó akku, töltő
- Nintendo Switch OLED 19.0.1 Dual-Boot Cfw + 128GB MicroSD + Atmosphere 1.8.0, 3 hó garival!
- XBOX ONE S 1TB, dobozában, gyári tarozékaival és 6 hó garanciával, Bp-i üzletből!
- XBOX ONE X 1TB, makulátlan szép állapotban, 6 hó teljeskörű és 1 év SW garanciával Bp-i üzletből!!
- XBOX Series X, dobozában, gyári tartozékaival, 2025.06.28.-ig gyári garancia!! Bp-i üzletből eladó!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest