Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz Gordiann #69 üzenetére

    szerintem a /root helyett akarsz /-t... én legalábbis nem sok értelmét látom a /root kt totális elválasztásának a /-től (amit ''megtévesztően'' angolul root directory-nak hívnak...). ha valami gubanc van, a root felhasználónak nem elég a saját home-ja, kell a /-ben levő pár kt, és tartalmuk is.

  • ragazzo

    őstag

    válasz Gordiann #69 üzenetére

    A Grub (Grand Unified Bootloader) a linuxot, és más oprendszert tölti be.Persze van ami LILO-t használ (linux loader) A kettő végül is választható rendszerindítást csinál.
    És itt az mbr:
    Az MBR, boot szektorok és a partíciós tábla

    A lemez partícionálásáról szóló információk a lemez elsõ szektorában (azaz az elsõ lemezfelület elsõ sávjának elsõ szektorában) tárolódnak. Ez a legelsõ szektor a lemez master boot record-ja (MBR); ezt a szektort olvassa be a BIOS és indítja el tartalmát, amikor a számítógép elindul. Az MBR egy kis programot tartalmaz, mely beolvassa a partíciós táblát, ellenõrzi, melyik partíció az aktív (azaz boot-olható), és beolvassa annak az elsõ szektorát, amit boot szektornak nevezünk. (Az MBR szintén egy boot szektor, de különleges státusza és emiatt neve van.) Ez a boot szektor egy másik kis programot tartalmaz, mely beolvassa az operációs rendszer elsõ részeit az adott partícióról (ha boot-olható), és elindítja azt.

    A partícionálási módszer nincs beépítve a hardverbe vagy a BIOS-ba. Ez csak egy megállapodás, amelyet sok operációs rendszer követ. Nem minden operációs rendszer követi a megállapodásokat, de ezek ritkák. Néhány operációs rendszer támogatja a partíciókat, de lefoglal magának egy partíciót, és a saját belsõ partícionálási módszerét használja ezen belül. Ez utóbbiak békésen együtt tudnak mûködni a többi operációs rendszerrel (pl. a Linux-szal), de a partíciókat nem támogatók nem tudnak egy lemezen megférni egy másik operációs rendszerrel.

    Biztonsági intézkedésként jó ötlet leírni a partíciós táblát egy darab papírra, így még ha teljesen össze is zavarodik minden, nem veszted el az összes fájlodat. A szükséges információkhoz a fdisk -l paranccsal juthatunk hozzá, majd szükség esetén a rossz partíciós táblát az fdisk paranccsal tudjuk helyreállítani.

    Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

Új hozzászólás Aktív témák