Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • N0zer0

    senior tag

    válasz spammer #22547 üzenetére

    Igen, a vim-nek ez a hátránya, hogy amerikai angol billentyűzetkiosztáshoz találták ki, hogy a melyik gomb milyen parancs legyen. Magyar billentyűzethez át kell szabni, hogy az ékezetes betűkre csinálja azt, amit az amerikai billentyűzet megfelelő gombjaira.

    A vim-nek pont az a lényege, hogy gépíró módban, vakon, csak a billentyűzettel dolgozzunk, és az egérhez ne nyúljunk hozzá egyáltalán. Aki pl. nem tud gépírni, néznie kell a gombokat, nem érdemes vim-et használnia addig, míg meg nem tanul gépírni. Érdemes megtanulni, mert a gépírás nem csak munkához, de fórumozáskor, e-mailezéskor, chateléskor is nagyon hasznos, és gépírva nem fárad el az ember úgy a gép előtt, mint anélkül. A gépírás nem a sebességről szól, hanem a figyelem pihentetéséről. Aki nem gépír, annak a szeme állandóan cikázik a képernyő és a billentyűzet között, és ez a cikázás több óra gépelés után mocskosul lefárassza az idegrendszert, míg egy gépírónak egyáltalán nem kell néznie a billentyűzetet, végig nézheti csak a képernyőt, sőt, még az utóbbit sem kell feltétlenül néznie, akár a szemét is lecsukhajta, pihentetheti gépelés közben, és így sok órás gép előtti műszak után sokkal pihentebben kel fel az ember a gép mellől, mint egy gépírni nem tudó kolléga. Egyszerűen megéri megtanulni, vannak rá ingyenes oktatóweboldalak és szoftverek. Igaz eleinte nehéznek tűnik, de pár hét alatt bele lehet jönni, bőven megtérül a befektetett idő.

    A gépírás nálam megvan már évek óta, de a vim-re átállós projekt már másfél éve áll, próbálkozgattam vele, de aztán idő nem volt rá, mostanában pedig alig vagyok gépnél, így nem tudni, hogy mikor kerül rá sor. Addig meg, mikor gépezek, akkor Kate KDE-vel szövegszerkesztek (vagy ha nyomtatandó dokuemtum kell, akkor TeXworks+XeTeX-et használok). Ha meg konzolból, terminálból kell valami gyors, akkor nano, mcedit vagy terminálbemenet átirányítása fájlba (Ctrl+Z a végén). Ha esetleg sikerül beszerezni egy régi, olcsó netbookot, akkor talán előveszem újra a vim-es projektet. Talán akkor az Archra átállás is meglesz, mert minden megvan ahhoz is, megy a telepítés, meg a LUKS LVM-ezés, virtuális gépek kigyakoroltam, csak élesben nem küldtem még sosem.

Új hozzászólás Aktív témák