Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • VaZso

    senior tag

    válasz club1 #2307 üzenetére

    Én a szoftveroldali tömörítésre gondoltam.

    VoIP (SIP) esetén pl. G.711 (u-law, a-law), G.722, G.729, Speex, GSM, iLBC, SILK, stb. codec-eket (coder-decoder) is lehet használni, ezek más-más paraméterekkel bírnak. Sávszélesség-igény tekintetében is.

    Ha jól tudom, Skype is megcsinálja, hogy más algoritmust használ (kép átvitelére pl.), ha lassabb hálózaton használod (vagy legalábbis más paraméterekkel működik). Viszont a mobilnet relatíve gyors, ellenben jellemzően meglehetősen korlátos is.

    Egyébiránt audio forgalmat másképpen tömöríteni nem volna bölcs elképzelés, ugyanis annak minél inkább valósidejűnek kell maradnia. Márpedig minden tömörítés késleltetést is pakol a folyamatba.
    (Hardverigényesebb codec esetén a lassú kódolás is okozhat plusz késleltetést, de nem erre gondolok.)
    No meg nem véletlenül megy ez a típusú kommunikáció alapvetően UDP protokoll használatával.

    Másik a csomagvesztés: VoIP-nél alapvetően a csomagvesztés elfogadottabb dolog mint a késleltetés.
    Mondhatnám, hogy ez még többé-kevésbé megengedett / belefér (és van is, a hagyományos GSM kommunikációban is van).
    Némely codec a fentiek közül kifejezetten hibatűrő, tehát nem esik kétségbe némi csomagvesztésen, míg másikon nagyon meghallod.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák