Új hozzászólás Aktív témák

  • MaCS_70

    Topikgazda

    válasz Reggie0 #69953 üzenetére

    A kérdés az, hogy ha feszültség jelentkezik az adott szálon, akkor a generált áram hová is menjen. Erre van ügye a földelés (amint widlord helyesen írta, az EPH kialakítása, de nálam az már csak föld). A lényeg ugye az, hogy egy minden másnál kisebb ellenállású, mindent elnyelni, elvezetni tudó vezetőnk legyen.

    Erre a szabályosan kialakított elektromos hálózat földvezetője elvben tökéletesen alkalmas is lehet, és elvben ha ott lenne gond, akkor az onnan elvezetendő áram is a földbe, nem pedig a nagyobb ellenállású többi, földelt eszköz felé szeretne távozni.

    Elvben.

    A főszabály mégis az, hogy a hálókábel árnyékolását a villamos hálózattól független ponton kell egyenpotenciálra hozni (nálam: földelni). Tán mér arra is van szabály, hogy mennyire kell elkülönülniük.

    Az, hogy ezt tanultam, tudom, hogy pont nem számít, mivel az egyetemen sajnos több hülyeséget is oktattak már.

    De volt szerencsém konkrét ügyben konkrét eljárásban részt vennem, ahol felülvizsgáló majd szakértő is megállapította, hogy az nem szabályos, ha az adott hálózati eszköz földelési pontját (ami akár a rackszekrényen keresztül is történhet) az adott eszköz elektromos csatlakozójának a földvezetőjéhez csatlakoztatják.

    Az érintett ojjektum tulajdonosa feltette a nagy kérdést, hogy akkor neki egyetlen Ethernet-kábel miatt akkor egy önálló vezetéket kellene-e kiépítenie a harmadik emeleti műszaki helyiségből a talajig. A válasz az volt, hogy elvben igen, és ezt így is szokták (legalábbis új kivitelezések, felújítások esetén), de gyakorlatilag sokkal egyszerűbb, ha kb. 20 méter STP kábelt UTP-re cserél, mivel ez égvilágon semmi értelme ott az árnyékolásnak.

    MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Új hozzászólás Aktív témák