-
IT café
Kérdezés előtt olvasd el az összefoglalót, de minimum a "Gyakran feltett kérdések" bekezdést!
A topik célja, hogy segítsen eligazodni a hálózati adattárak piacán. Mivel a NAS-sal kapcsolatos igények rendkívül sokfélék lehetnek, a lehetséges megoldások között is igen komoly eltérés lehet árban, teljesítményben, kényelemben és rugalmasságban egyaránt.
Az összefoglalóban összegyűjtöttük a legfontosabb alapinformációkat, és az egyes lehetőségek rövid bemutatásával igyekszünk segíteni, milyen irányba induljon el a leendő NAS-tulajdonos.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dave™
nagyúr
válasz Modst3R #16000 üzenetére
Atomból is voltak erősebb, kétmagos, desktop procik, egy olyan már akár elég is lehet. Én az OpenMediaVault-ra voksolok, röviden OMV, ez pluginekkel bővíthető, nem igényel semmi speciális tudást sem a telepítése, sem a használata és tud szinte mindent, amit a gyári megoldások.
-
-
Mankó
veterán
Zyxel 310-est cserélnék egy gyorsabb megoldásra. A benne lévő wd red 3 tb-s marad.
Semmi extrát nem tervezek, média lejátszó kiszolgálása, torrent. A jelenlegi net 200/50 és minden gigabiten kommunikál.
Egy synology ds114-et néztem első körben, vagy válasszak inkább 2 lemezes verziót?
Mit ajánlotok? Miért? -
Wanted
csendes tag
Sziasztok!
Főleg torrentezésre keresek 2 lemezes NAS-t, ami kellőképpen gyors a Digi1000-es net-hez.
Synology 215j-t próbáltam. A hálózaton történő másolás sebessége elég jó vele (60-70 MB/s), de a torrentek letöltési sebessége csak 10-12 MB. -
kenny123
addikt
Sziasztok!
Megint itt, most egy picit eltökéltebben mint eddig.
Jelenleg ds115j synology, de kevésnek bizonyul benn a vas. Keresek olyan max. 2 lemezes NAS-t, amivel a 0-24 órás transmission mellett alkalomadtán hálózaton kívülről is el tudom érni a sorozataimat, filmjeimet mobil eszközzel (tablet, telefon.) Plex segítségével, röccpöcc, gond nélkül.
Ha lehet maradnék márkán belül, DS216playről már sokat olvastam, de talán túl sokat is tudna nekem. Mondjuk lehet kiszolgálna már akkor örökre. Létezik annál olcsóbb alternatíva?
Illetve, a használatban még bentvan egy Mede8er médialejátszó, amire BD50ISO-t streamel jelenleg is a syno, de gondolom ha legalapabb belépőmodell tudja ezt, akkor a komolyabbak is gond nélkül.Köszi!
yo
-
Mankó
veterán
válasz kenny123 #16008 üzenetére
Nálam ugyenezt a feladatot egy zyxel 310-es látja el (torrent 10-12 mb-val stabilan tölt lefele) és a mede8er média lejátszómat is tökéletesen kiszolgálja.
De már én is egy gyorsabb, kényelmesebb megoldást hajtok. Eddig egy ds114el szemezgettem (vagy hasonló combos hw-ű nas), de akkor már jobb lenne a 2 lemezes verzió.
Neked mi a baj a jelenlegivel? -
Mankó
veterán
válasz kenny123 #16010 üzenetére
Én belső hálózaton használom, ott természetesen semmi gond.
Ha külső hálózatról akarod használni, akkor jóval combosabb hardver kell neked. S lehet a 214 play is kevés lenne, de majd a guruk megmondják.
Ha a fogyasztás annyira nem szempont, akkor építhetsz magadnak is egy nas-t, jóval nagyobb lenne a számítási teljesítmény, gyorsabb az adat átviteli sebesség is és árban is sokkal jobban kijössz, mint egy 100 ezres csoda nassal. Csak hát azzal foglalkozni kell..[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
Ezt többedszer írod le, de marhára nem így van. Én már jópár gépet összeraktam életemben, és egyre jobban utálok ilyesmit csinálni. Az összes alkatrészt beszerezni (ha a költség fontos, akkor jellemzően nem egy helyen veszel mindent), kicsomagolni, mindent összeépíteni, utána rendet rakni az messze nem pár perc.
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
kenny123
addikt
Akkor ez most a "milyen NAS-t építsünk topik"?
Igazából legkevésbé akarok konfigot összerakni. Maximum hdd csere volt egész eletemben, és ennél többet nem is akarok. Céleszkoz kell, támogatással, garanciával, mokolas nélkül.
yo
-
fogtunder
nagyúr
válasz kenny123 #16018 üzenetére
részben az, mivel egységnyi pénzből sokkal nagyobb teljesítményű, rugalmasabb eszközt lehet kihozni, ami hosszabb ideig ki fog szolgálni. egyébként egy 214Play, 216Play jó választás lehet erre, vagy a QNAP Intel procis darabjai. az ARM chipsetek egy jelentős része nem is képes transzkódolni, és a torrentet sem bírják túl jól. a 216Play SoC-je egy üdítő kivétel, de erre pl. egyelőre nem elérhetőek a Synocommunity pluginek az új architektrúra miatt, ezt várhatóan idővel javítani fogják, de egyelőre még ez a helyzet.
ezek a cuccok ilyen 80-100K körül mozognak, építeni hasonlót lehet 50 körül. ha ezt visszaszámolom a saját órabéremre, akkor nagyon-nagyon sokat kellene vele mókolni, hogy megtérüljön.
I hate morning people. And mornings. And People.
-
nagyúr
válasz lazydog #16016 üzenetére
Nem, őszintén szólva sosem telepítettem custom NAS OS-t, úgyhogy inkább ehhez nem szólok hozzá. Az out-of-the-box gépeknél sem teljesen triviális a SW - feltelepíteni OK, de beállítani azt is be kell.
(#16018) kenny123: ahogy giorgio is írta, az épített NAS túl erős alternatíva ahhoz, hogy itt ne foglalkozzunk vele. De ha valakinek ehhez nincs kedve, az is teljesen valid álláspont.
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
Rick4
félisten
Nézzük a két esetet.
1:
Veszel egy házat, egy ram modult, meg egy atomos amd e350-est, vagy egy intel procis Q1900-as lapot. Kicsomagolod a házat meg a lapot, berakod a lapot, 4 db csavarral becsavarozod, és beteszed a ram modult, rádugsz 5 db csatlakozót. becsavarozod a vinyót 4 csavarral, majd nekifogsz telepíteni.2: Veszel egy gyári nast, kicsomagolod, jobb esetben kiveszed a hdd fiókot, rosszabb esetben szétszeded a házat, de mindkét esetben becsavarozod a vinyót, és elkezdesz telepíteni.
A kettő között lehet kb dupla sebességkülönbség az erősebb javára kevesebb pénzért, vagy lehet 1.5X-ös sebességkülönbség spórolással, de egy biztos, akkor súlyos ezresek maradnak a kezedben kb 5 perc plusz munkáért.
A leírt lehetőség nem kötelező, hanem választható, csak sokan nem ismerik ezt a vonalat. Ennyi erővel minek autó, járjunk biciklivel, hiszen a bringa olcsóbb, és ha elromlik, sokkal kevesebb pénzből javítható. Csak ugye ázol- fázol rajta, egyszerre csak egy embert tud vinni, és ráadásul lassú is. Na majdnem ilyen egy gyári nas abból a 20-30 rugóból, amit többen elképzelnek először. Bár tévedés, mert ha az alkatrészek újak, gyanúgy garisak, mint egy nas, sőt, amíg egy synolody ds215j 55 ezerért 2 év garis, addig egy q1900 25-ért 3 év garis. Vinyó mindkettőbe kell, telepíteni mindkettőnél kell, de 2 év múlva vagy egy lejárt garis nas, vagy még egy évig garis lap, miközben már két évig elégedetten használtad, gyors, nevetséges fogyasztású, és olcsóbb is.
Persze mindenki azt csinál a pénzével, meg az idejével amit akar, de igazából megcáfolni ezeket még senkinek se sikerült. Az nem érv, hogy nincs pluszban 5 perc, mikor 10 rugót kidobsz az ablakon közben, az se nagyon, hogy nincs kedved 3 csatit rádugni. Én is raktam össze eddig 2-300 gépet, kb csukott szemmel rádugdosok mindent, a lapot, a ramot meg a házat aztán marha nehéz beszerezni...
Csak hogy tényszerű is legyek, mert ugye sokkal egyszerűbb a tényekre támaszkodva, tapasztalatból írni valamiről: Volt hp microserverem, 4GB rammal, vinyóval 50-ért vettem, gyenge volt, megkajált 40W-ot., volt syno ds 213j-m, 62-ért vettem, gyenge volt, és megkajált 22W-ot, volt syno ds414j-m, igaz, ezt olcsón vettem tele vinyóval, és jól adtam el, de szintén gyenge volt, és 25W körül kajált. Most van egy épített gépem Q1900-as lappal 4GB rammal, 40 rugóból bármelyiknél jobb, és ugye a lapra 3 év garim van, emellett paneltáppal, adapterrel a konnektprból mérve 12-14W között ugrál a fogyimérő, ha nyugszik, lemegy 10.5-11-re is. Nehéz lesz érvelni, hogy rosszul döntöttem, sőt, rosszul látom, de megpróbálhatjátok.
49" monitor, nas, nvme ssd ház eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/rick4/keres.php?usrid=87025
-
nagyúr
Örülök, hogy ilyen szép részletesen leírod, hogy mi a jó az épített NAS-ban, bár ezt az égvilágon senki sem vitatta. Ugyanakkor megint tényként írod, hogy 5 perc plusz munka az épített NAS, ami továbbra is távol áll a valóságtól.
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
Rick4
félisten
válasz Alex91 #16026 üzenetére
Írtam már 100x, keress vissza, nincs értelme mindent 100x leírni.
Gbors: Lehet, hogy a te valóságodban, a te kézügyességeddel 6, de ha 10, akkor mi van? Fele pénzért sok a 10 perc plusz? Ha semmit se vitatsz, akkor miről is beszélgetünk?
[ Szerkesztve ]
49" monitor, nas, nvme ssd ház eladó: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/rick4/keres.php?usrid=87025
-
nagyúr
Világosan leírtam, mit vitatok - az 5 perc pluszt. És nem azért, mert 6 vagy 10, hanem azért, mert legalább 30-40 - nekem, pedig azért van némi gyakorlatom benne. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy ha valami gebasz van, akkor épített gép esetében mennyi macera van, amíg biztos nem leszel benne, hogy garanciális a történet.
Nézd, mind nagyon örülünk, hogy ennyire bevált az épített NAS, de azt láthatóan nem érted, hogy van, akinek ez az irány abszolút nem pálya, hiába olcsóbb. És nem feltétlen azért nem pálya, mert nem képes megcsinálni. Próbáld meg ezt elfogadni.
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
zserrbo
aktív tag
Lassan kezd összeállni milyen igényeim vannak, de a megvalósíthatóság miatt kérdeznélek titeket. Ahogy látom 3 féle lehetőség közül választhatnék: kész nas megoldás (ebből a zyxel nsa325 v2-re gondolnék leginkább, az ára miatt is), egy gen8 (de a htpc funkcionalitást ahogy olvastam nem tudnám kivitelezni jól), építeni egyet. Szinte nulla linux tapasztalatom van, de szerettem volna mindig is beletanulni. Csak jó lenne tudni milyen lépései vannak.
Ahol lenne digi 100/50-es net van. Legalább ezt szolgálja ki, esetleg többet, de 1Gbit-re nincs igényem.
Ezeket akarnám, hogy tudja:
1. torrent - lehet elszaladna 100 felé a torrentek száma, de ésszerű határok között tartanám. Nem akarok seed szervert üzemeltetni.
2. fájlok elérése (képnézegető se lenne rossz, de a videók streamelhetősége más hálózatra sem)
3. webszerver futtathatósága
4. tv-re kötve mediaszerver (tudom kodi, plex de még egyik sem ismerem), ha már lúd legyen kövér alapon
5. végül jött az ötlet, hogy milyen jó lenne, ha netezni is lehetne rajta néha 1-2 órát (böngészés, skype) és opcionálisan 2000 körüli játékok ha mennének rajtacsak megemlítem, mert még nem próbáltam, de a dockerrel meg akarok ismerkedni (igaz ehhez nem kell nas), de láttam a Synology DSM-ben van ilyen lehetőség, így azt preferálnám így látatlanba (kollégáknak is többnek Synology van).
opcionális:
6. ftp szerver
7. adatok szinkronizálása több gépen és esetleg telefonon
8. felhő - tudjak adni másnak tárhelyet (persze nem üzleti célból)
9. voip
10. vpnAlkatrészekben erre gondoltam:
Asrock Q1900-itx vagy Q1900B-ITX nem tudom melyik lenne a jobb
4GB ramra gondoltam - milyen ram kell 1333DDR3-ból?
ház tápból LCPOWER LC-1360mi 75W, de igazából más tippet is elfogadok, talán annyi elvárásom van, hogy usb 3 legyen rajta és a tápja ne a leggagyibb legyen. Hangja nem fontos, hogy ne legyen, de halk legyen.
winyónak még meglátom, de egy 1TB-os WD Red-re gondoltam. 2-nél több winyót szerintem nem akarék belerakni
Ez így kb 49 - 20 a winyó.A fenti pontok közül mi az ami gondot jelentene akár hardverileg akár szoftveresen? Illetve milyen megoldást ajánlotok?
Az itt kapott infók után megpróbálnám megnézni virtuális gépen mi hogy (bár ez nem sikerült tegnap a DSM-mel valamiért, fentebb írtam), de lehet már a black friday alatt bevásárolnék, ha lesz valami.
[ Szerkesztve ]
-
Dave™
nagyúr
válasz zserrbo #16031 üzenetére
Ez kicsit szerintem sok igény lesz így egybegyúrva. Egyrészt vannak a klasszikus file szerver/NAS funkciók, azok rendben vannak, és még DSM sem kell hozzájuk. Az OMV is simán biztosítja a torrentet, fileszervert különböző protokollokon, webszervert, plexet, kodit akkor, ha nem önmagában telepíted, hanem debian alá, ftp-t, privát felhőt, szinkronizációt, vpn-t, viszont ha te netezgetni szeretnél rajta, akkor vagy kell egy desktop os amire telepíted az OMV-t (Debian), vagy VM-ben futtatod ezt az OS-t, de az nem lesz igazi, a virtualbox nem egy vmware Workstation. Aztán megfejeled az egészet játékok futtatásával, amihez meg Windows kellene, és amivel az egész fentit keresztülhúzhatod (megoldható lenne win alatt is, de azt te nem akarod). Docker már van OMV alá is egyébként. A Gen8 microserver a Kodi és desktop funkciókon kívül mindenre tökéletes lenne, de ezeknél elvérzik, játszani pedig ne akarj egy NAS/HTPC kombináción, mert az már tényleg sok lesz a jóból.
Ja és a J1900 jó lesz NAS alá, de ha már HTPC is lenne egyben, a gyengébb de jobb GPUval rendelkező N3150 szerintem időtálóbb választás a H265 miatt.
Szerk: Hogy kicsit tisztább legyen a fenti gondolatmenet: a natív OMV telepítés ellát minden NAS és médiaszerver funkciót, de a Kodihoz és a netezéshez kell a Desktop Linux is alá.
[ Szerkesztve ]
-
zserrbo
aktív tag
Linuxot akarok rá igen nem wint, mert meg akarom tanulni a kezelését.
Kipróbálom holnap vmware-re feltolni a Debiant és rá az OMV-t. Az OMV-nél olvastam, hogy jobb a Debian, de ez általánosságban is elmondható nas,htpc..felhasználásnál vagy szóba jöhet ubuntu vagy más disztribúció is? Azért kérdezem, mert kipróbálnám DSM-el is.A debianonra vmware-re kell raknom az OVM-et, kodit vagy simán telepíthető?
Windowsos madVR-rel használom a media player classicot, hogy szebb képet adjon (bár lehet nem veszek észre sok különbséget), van esetleg tapasztalata valakinek ilyen felhasználásra htpc-n, egyáltalán elképzelhető-e ? Megfordult a fejemben nem-e járok jobban egy médialejátszóval és a HTPC funkciót hagynám, bár ha már van rá lehetőség lehet kár kihagyni. Olvastam visszább ment a vita a garanciáztatásról. Ettől én is tartok, de vonz a sokoldalúság és az hogy megtudjam csinálni.
A másik alaplapon még gondolkozom. -
félisten
Azt azért hozzátenném, hogy az a ház sem annyira triviális dolog. Számomra pl. teljesen felesleges bármilyen ház a NAS-nak, nem látható helyen van.
Próbaképp a minap stopperrel megmértem, mennyi idő alatt áll össze az épített NAS addig a pontig, ahonnét a gyárit is konfigurálni kéne, azaz összekábelezés + OMV telepítése. Hát, közelebb volt az 5 perchez, mint a 15 höz, és én nagyon a skála amatőr végén helyezkedem el, aki nálam is lassabb, az már nagyon béna.
Ehhez jönne még hozzá a házba építés, ami azért nem lehet több 10 percnél, de inkább kevesebb.Ha nagyon-nagyon nagyvonalúan számolok, akkor sem jön össze 25 percnél több magára az épített NAS összerakására, amiből viszont még lejön a gyári NAS-ba HDD dugdosás.
Mondhatjuk, hogy egy OMV-t kicsit messzebbről kell konfigurálni, de ez is legfeljebb pár perc.
Tehát maximum fél óra többletről beszélünk, de lehet a fele is. Több tízezres megtakarításért nem rossz óradíj.Persze ott vannak a szubjektív, de nagyon is érthető érvek a kész megoldások kompaktsága, esztétikuma, vélt vagy valós egyszerű(bb)sége mellett.
MaCS
Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!
-
Dave™
nagyúr
válasz zserrbo #16033 üzenetére
Az OMV debian alapú, szóval nem hiszem, hogy másra is fel fog menni épeszű keretek között. A DSM pedig ugye a Synology rendszere, ugyan az is Linux alapú gondolom, de azt csak natívan fogod tudni használni, nem valamire rátelepítve. Debian alá amennyire tudom utólagosan simán telepíthető csomagkezelőből az OMV, a Kodi is ugyanígy. A madvr amennyire átlátom a dolgot elsősorban a gyengébb minőségű dolgokat tudja feljavítani valamennyire, 1080p-nél sok hozzáadott értéket nem létok 2-3 méterről. A kodiban is van egyszerűbb post processing. A külön HTPC ugyan költségesebb meg komplexebb, de elegánsabb és rugalmasabb megoldás is egyben, nálam pl. egy Gen8 microserver natív OMV-vel a NAS, a HTPC-n pedig Elementary OS fut ami Kodiba bootol, de mivel kell Spotify is meg néha desktop, ezért ott van az is és bármikor tudok onnan is netezni, fileműveleteket végezni vagy kényelmesen hallgatni a Spotify-t (amit Kodi alól normálisan nem lehet sajnos).
-
Dave™
nagyúr
válasz MaCS_70 #16034 üzenetére
Én abszolút épített NAS párti vagyok, de nem értek veled egyet. Ott kezdődik, hogy találj egy megfelelő házat, ami nem esztétikum kérdése elsősorban (bár miért ne számíthatna az is egyeseknek, nekem sem érdektelen), hanem bővíthetőségé, hozzáférhetőségé, szellőzésé, megfejelve az árral. Ha azt mondom, hogy nézz egy jól szellőző, de kompakt 4x3,5"-es házat olcsón, aztán egy kis teljesítményű, takarékos és nem drága táp is jöhet, ezzel már több időt fogsz tölteni 20 percnél. Lehet velem van a baj, de én nem bíznék komolyabban a ház+táp 15 ezer forintért kombókban, szóval el lehet vele tökölni. Aztán pont a ház miatt könnyen lehet, hogy nem egy helyről fogsz tudni megvenni mindent (így jártam a HTPC-vel), az megint idő. Igen, OMV-t telepíteni 5 perc. Utána meg a Web GUI felfedezésével elég sok időt el fogsz tölteni, mert itt nincs Quick setup guide. Meg ha szeretnéd a HDD maradék kapacitását is használni, akkor lehet utólag átméretezni gparted-del, az is idő lesz. És akkor még semmilyen jogosultságot vagy egyebet nem állítottál be... Én szeretem az OMV-t, nem is tartom bonyolultnak, de nem korrekt elbagatellizálni a megveszem, kibontom és pár perc után használom gyári megoldásokkal szemben, mert itt azért komplexebb a TELJES folyamat, és senki sem fogja a kezed közben, nincs setup guide, mindennek utána kell járnod ha nem világos. Én sem vennék gyári NAS-t a pocsék ár/érték miatt, de egyrészt az átlagnál szerintem jobban értek hozzá, másrészt nem ijedek meg egy kis linuxos parancssorozgatástól sem, mert még az OMV-nél is könnyen előfordulhat, hogy szükséged lesz rá. Senkit sem akarok elijeszteni az épített NAS-tól, de ha csak a fentit látják, azt gondolhatják hogy a gyári NAS az évezred átverése, és ez nem igaz, a kényelemért, az egyszerűségért és a támogatásért fizetsz, innentől pedig mindenkinek a saját döntése mit választ.
[ Szerkesztve ]
-
Mankó
veterán
Annyit beszéltek itt az épített nasról, hogy az embernek kedve támad építeni egyet.
Nekem igen egyszerű igényeim vannak (most), de később lehet mások is megjelennek, sosem lehet tudni.
Egy kis Zyxel 310-et szeretnék kiváltani, jelenleg ez is kielégíti az igényeim. Torrent, fájlok elérése a helyi hálózaton, mede8er x600 ellátása média tartalommal, kis fogyasztás, minimális hang.
Van e értelme ilyen igényre nagyobb nast venni (használt is szóba jöhet), építeni? Telepített rendszerrel elérhető e a gyári nasokéhoz hasonló funkcionalitás? (Sajnos ehhez a részhez tök hülye vagyok, még.)
40 körül kijönne a lap, proci, ram, ház, táp, vagy többel kell számolnom? 3 Tb-s wd red jönne a zyxelből. Eszközök Gigabiten kommunikálnak, a net papíron 200/50, gyakorlatilag 160 Mbit.Mennyire gázos a rendszer feltelepítése, beállítgatása?
Így hirtelen ennyi jutott eszembe, köszi. -
bally4
tag
Jó ez a topic! Annyit olvasgatom én is, hogy már az alaplapokat nézegetem és NAS-t akarok építeni, tényleg kedvet kap hozzá az ember!
Van informatikai vénám, kedvem, stb., NAS-t mondjuk még nem építettem, de szeretem a kihívásokat. Hála az égnek jó kis közösség gyűlt itt össze, lehet kérdezni!
Pár hsz-el korábbanihoz képest (játék, WIN, stb..) nekem kisebbek az igényeim, de azért vannak:- NAS funkció 1 db 1 terás lemezzel, rajta családi képek (természetesen biztonsági mentés máshol, raid nem érdekel) filmek.
- Torrent, de semmi extrém, egyszerre 5-6 fáj kezelése, normál sávszélesség, erre már bármelyik vas képes, úgy láttam.
- Kis fogyasztás, de még így sincs rá szükségem egész napra, időzített működés, pl. 17.00-23.00 ig üzemeljen ÉS valami Wake On Lan funkció., ha kell valami kívülről.
- HTPC. Na igen, innen nehezebb gondolom a hardver és főleg a szoftver része is, hogy egyben NAS és HTPC. Egyelőre régi tv-m van, tehát rca-n kellene kiküldenie a jelet, de később okostv-vel már egyszerűbb lesz a NAS tartalmának lejátszása. Itt majd okosan kell gondolom szoftvereket válogatni..
- Lényeg az alacsony fogyasztás a kezdeti költségekhez képest, paneltáp, stb, bármi érdekel, ami segíti ezt.
- Később esetleg 1-2 IP kamerát rászúrni, de ez ráér, nem létszükséglet.
- Olyan 50-ből jó lenne ha kijönne, bár minden hardvert meg kell vennem hozzá, nincs elfekvő, célnak megfelelő alaplap, laptop töltő, ház, stb..Fentebb az N3150 lapot ajánlottátok másnak, az 1900-as lapoknál jobb ez, ha HTPC-re is akarom használni?
Mehet az ötletelés!Hogy az aktuálpolotikaivitába is beleszóljak, igen, pár csavar a különbség talán, meg 5 perc, ha megvan a rendszer, de addig...most dönthetnék úgy, hogy veszek egy NSA325-öt, aztán összerakom ez nem sok idő. Az épített NAS ugyanez a nem sok idő, plusz 5 perc csavarozgatás plusz a lényeg, azaz hosszú órák guglizása, fórumok, tesztek bújása, összeillő hardverek válogatása több boltból, hardverapró, ebay kutatása, és az "ezt a pénzt még rászánom és lesz egy jó ház vagy berakom egy cipősdobozba a kamrába" dilemmák sorozata.. Mindegy, én mégis az épített NAS-t választom, de nem 5-10 perccel lesz több idő, ha beleszámolok mindent...hacsak nem javasoltok nyomban, milyen vas-t vegyek, milyen szoftvert tegyek rá
[ Szerkesztve ]
-
nagyúr
Ha van rá időd, akkor érdemes kísérletezni vele - a 310-es az alapigényeket kiszolgálja, de torrentben biztosan elég limitált.
Az árnak, mint minden építős sztorinál, csak a fantázia szab határt. Csak NAS-nak kiváló egy J1800-as vagy J1900-as lap is, ezt 20 alatt is meg lehet kapni (lap + CPU). Ha HTPC is játszik, akkor jobb az N3150, az 25-30e között elérhető. A tápnál kérdés, hogy rendes ATX tápot vagy külső tápot akarsz, ettől a lap ára is függ.
RAM mondjuk 6e, ház 10-15e magassága (itt amúgy komolyan el lehet szállni).
Szóval a 40e elég szűk, inkább 50e körül gondolkodj.A telepítés attól függ, melyik szoftvert választod, pár szó van róluk az összefoglalóban, ill. érdemes specifikusan kérdezni.
(#16038) bally4: ld. fentebb, HTPC célokra jobb a Braswell.
Az időzített működést nem mindegyik out-of-the-box megoldás tudja, gondolom, az x86-ra telepíthető NAS szoftvereknek nincs ezzel gondja. Viszont túl sokat nem érdemes ebbe a kérdésbe invesztálni, előbb-utóbb a NAS-használók 90%-a rájön, hogy úgyis 0-24-ben kell menni a gépnek. Takarékos NAS esetén ez évi 3-4e FT fogyasztásban (ill. ha napi 6 órát akarod használni, akkor már csak a 3/4-e a többlet).[ Szerkesztve ]
"We put all our politicians in prison as soon as they're elected." "Why?" "It saves time."
-
more
tag
Sziasztok,
Szeretnék vásárolni egy nas-t. Amire szükségem lenne:
- plex media server
- torrent kliens
- megbizhatóság
- usbgondolom ez alap, de azért leírom
- raid 1
- dokumentumok tárolása
- iOS, OS x és windows eszközöket is használokÁrban 50e huf a teteje, de nem baj ha olcsóbb
Köszi előre is a segítséget!
-
CactuS
Arcképgyáros
válasz MaCS_70 #16034 üzenetére
Nekem Rick4 segített anno összerakni az első épített NAS-omat, ezért a mai napig hálás vagyok érte. Elégedett voltam vele, de pl.: xpenology esetében használat közben is vannak hátrányok: nem lehet rendesen updateelni, főleg nem automatikusan, mindig a pendrive-ot kell buzerálni. (lehet, hogy 2 perc, de mondjuk nem biztos, hogy lesz erre erőm, ha már apuka leszek és még 1x nem akarok besz*pni egy cryptolockert, főleg nem a családi képekre). Másrészt nekem még nem sikerült olyan DDNS szolgáltatót találni, amivel ne lett volna gond (ingyenesek között), viszont a Synology féle szolgáltatás hibátlanul működik.
A másik, szintén xpenology esetén, hogy megszűnt az általam ismert egyik legjobb guide oldal a xpenology.nl. Állítólag a Synology perelni akarta őket és inkább az egész projectet kukázták (nem a xpenology-t, hanem magát a domian-t és a rajta tárolt guide-okat). Nekem nagy segítség volt, szájbarágósan magyarázta el az update menetét.
Konklúzió: amit már mindenki leírt: valamit valamiért. Én, ha nem kellene ennyire a biztos DDNS (nagymamáknak nem fogok mindig ip címet adni), és a kényelem (auto update), akkor tuti itthonra is építenék NASt, így azt hiszem marad a gyári, drága megoldás.
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin
-
lazydog
addikt
válasz CactuS #16042 üzenetére
Nekem Rick4 segített anno összerakni az első épített NAS-omat....
Nem tudtál magadtól rájönni, hova csavard azt a négy darab csavart, amiből szerinte áll egy épített NAS?
Persze az alaplapon, meg a szigorúan egyetlen darab HDD-n kívül.[ Szerkesztve ]
Quick brown fox jumps over the lazy dog - but can't the Gigabyte!
-
CactuS
Arcképgyáros
válasz lazydog #16043 üzenetére
Nem. 25 év PC tapasztalattal nem ment a 4 csavar (amúgy 5, ha jól emlékszem). Vagy csak előtte nem foglalkoztam NASokkal, nem akartam túllőni az adott hardverrel a célon, esetleg előtte még nem foglalkoztam a Xpenology-val és jól jött a segítség.
De csak tipp.
[ Szerkesztve ]
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin
-
kukucskad
tag
Sziasztok,
egy kis segítséget szeretnék kérni. Vásároltam egy WD my cloud mirror-t. Két gondom lenne ezzel kapcsolatban:
1. Néha eltűnik a hálózatról, nem találom a Finder-ben (Mac) és máshol sem néha pedig előbukkan. Nem tudom mitől van, de így eléggé idegesítő.
2. Ha éppen előkerül akkor az írási sebesség wifi-n keresztül olyan 6-7 MB/s, ezt egy kicsit kevesellem. Routerem a upc-s technicolor tc7200. Elvileg ennek nagyobb sebességet is tudnia kellene sztem.
Köszi előre is a segítséget!
-
nagyúr
Új hozzászólás Aktív témák
- Novemberi hardverkavalkád
- Gaming notebook topik
- Milyen légkondit a lakásba?
- A tenger alatti kábelek nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek az USA számára
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- ASUS routerek
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Milyen nyomtatót vegyek?
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- További aktív témák...
- Bomba ár! Toshiba Satellite Pro R50-C - i3-5G I 4GB I 128GB SSD I 15,6" I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! Toshiba Satellite Pro A40-D: i5-7GEN I 8GB I 256SSD I 14" HD I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- Bomba ár! Toshiba Tecra Z40-C: i5-6GEN I 8GB I 256SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Toshiba Tecra Z40-B: i5-5GEN I 8GB I 256SSD I 14" HD+ I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Toshiba Tecra Z40-A: i5-4GEN I 16GB I 256SSD I 14" HD+ I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest