Hirdetés
- Feháborodott az Apple, a Meta az iPhone-felhasználók üzeneteit akarja olvasgatni
- A luxusmárkáknak kell a bitcoin, az USA jegybankjának nem
- Letiltja az USA a politikusokat a telefonhívásokról és szöveges üzenetekről
- Nagy áttörés jön a napelemek piacán, nem kell annyi hely a paneleknek
- Belenyúlt az USA az Epic Games igazgatótanácsába, nyomoz az NVIDIA
-
IT café
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
SATA_boy
csendes tag
válasz #95488640 #52734 üzenetére
Metaxx, köszönjük szépen a linuxosok nevében, klassz bemutató videó lett, szép munka! Érthetően, jól magyarázol, várjuk a következő "alapozó videót" (pl. a már egyszer begépelt parancsok "visszahívása" a nyílbillentyűvel, vagy pl. hogy hogyan tudunk egy képet megnyitni terminálból, stb.)!
-
SATA_boy
csendes tag
Hölgyek Urak, hogy tudom azt elérni, hogy a rendszer elindulása után 1 perccel mindig lefusson egy sudo apt-get update parancs?
Lényegében azt szeretném elérni, hogy a gép bekapcsolása után, miután "felállt a rendszer" és minden szükéges program betöltődött, fusson le egy frissítéskereső parancs és a rendszer értesítsen (például a Mint "pajzs" ikonján keresztül), hogy elérhetőek-e frissítések.
Ez megvalósítható valamiképpen? Köszi előre is!
-
SATA_boy
csendes tag
válasz mikoljan #38810 üzenetére
Örülök hogy felhoztad ezt a témát, mert anyós gépén én is pontosan azt tapasztalom, mint ami nálad is jelentkezik (azaz valamikor a 4. vagy 5. oké után épül fel a kapcsolat, de van amikor elsőre sikerül csatlakozni a hálózathoz).
Egy router vásárlása biztosan megoldja ezt a jelenséget, de azért kíváncsi lennék én is, hátha van valami lehetőség arra, hogy már elsőre sikerüljön csatlakozni, mindenféle beavatkozás nélkül...esetleg a hálózati csatlakozás késleltetésével lehetne ilyet elérni...de nem ástam bele magam jobban a témába. -
SATA_boy
csendes tag
lev258, spammer, lionhearted:
Hálás köszönet a tippekért és mert időt, energiát fordítottatok a válaszadásra!cat /sys/block/sda/queue/rotational
Erre a parancsra válaszul kaptam egy szép kövér nullát, szóval SSD a kicsike.
sudo smartctl -a /dev/sda
Ez a parancs pedig kidobott egy jó adag információt.
Rotation Rate sort ugyan nem találtam (pedig kerestem Ctrl+F-fel is), azonban a parancsra adott válasz kidobta a pontos típust, így arra 'ráguglizva' seperc alatt kiderült, hogy ez bizony egy SSD.A törlés kérdésköre már keményebb dió, még olvasgatok róla (köszi a linkeket), de ez az új felhasználó készítése jó ötlet, én is gondoltam rá, de spammer csak megerősített benne hogy ez is egy jó (és pofonegyszerű) kiindulási pont lehet.
-
SATA_boy
csendes tag
Urak, hölgyek, van a linuxban olyan parancs, amivel meg lehet tudakolni, hogy SSD vagy HDD van-e egy adott gépben?
Próbáltam a neten körülnézni, de nem találtam meggyőző találatot...ti meg hátha csípőből tudjátok. Egy terminálos parancs vagy ilyesmi lenne a legkézenfekvőbb, illetve hogy mit is kellene látnom a parancs kiadása után.
A másik kérdésem:
Szeretnék minden adatot letörölni egy linuxos gépről úgy, hogy csak maga az alap linux maradjon fent. Szeretném felülírni a merevlemez üres részét -> azt szeretném elérni, hogy ne legyenek könnyen visszaállíthatóak az adatok.Mit kell ehhez tennem, hogy álljak hozzá, mit törölhetek a saját home folderemből, hogy azért még használható maradjon a rendszer, de a letörölt adatokat ne lehessen visszabányászni?
Tehát működjön a rendszer, csak a letörölt cuccokat ne tudják egyszerűen visszaállítani (ha esetleg megpróbálnák).
Köszi előre is!
-
SATA_boy
csendes tag
válasz ubyegon2 #38220 üzenetére
Kezdők és kevésbé hozzáértők nem ismerik a linux felépítését, így inkább (szerintem nagyon helyesen) rábízzák a telepítőre a particionálást. Lehet, hogy a végeredmény nem lesz minden szempontból optimális, de a rendszer garantáltan működni fog.
Viszont örülök hogy felvetődött ez a kérdés, mert szeretném tőletek megkérdezni hogy a 'valami más opció' választásával ti hogyan szoktátok létrehozni a partíciókat. Leginkább az érdekelne, hogy mekkora legyen a / root mérete, szoktatok-e ezen kívül még valaminek létrehozni csatolási pontot (pl. boot-nak) a swap-on kívül. Jó lenne ha erről a particionálásról lenne egy link vagy egy rövidke leírás a kezdő összefoglalóban is, elvégre egy rendszer használata annak feltelepítésével kezdődik. Rutinos rókákként biztos tudtok hasznos tanácsot adni, hogy nálatok mi vált be.
-
SATA_boy
csendes tag
válasz lev258 #38119 üzenetére
VirtualBox-ban is van 3D gyorsítás. Ráadásul hangod is lesz, nem úgy, mint esetleg VMWare alatt. Nemrég jelent meg a VirtualBox 5.0-ás verziója, az már az USB 3.0-át is támogatja.
-
SATA_boy
csendes tag
Fenyő írta:
Ha kevésbé hozzáértőnek lesz és nem szeretnél tearinget, akkor én a Debian Xfce helyett pl. Mint 17.1/2 Xfce-t javaslok, az kifejezetten kezdőbarát, és 2 kattintással tearing mentesíthető.Elárulnád a "két kattintásos" trükköt? Csak hogy kéznél legyen, ha kell. Előre is köszi!
-
SATA_boy
csendes tag
válasz kovaax #37287 üzenetére
Tehát mondjuk a Fedora sok-sok olyan dolgot tud, amit a Debian nem. Pl. a Fedorában most valami 4-es a kernel, és sokkal több hardvert ismer ezért, mint a Debian 3.16-os kernele.
Így igaz, a Korora 21-ben (ami Fedora remix, 95%-ban Fedora-ra épül) 4.0.4-202.fc21.x86_64-es kernel ketyeg, a Firefox-ból is a 38.0.5-ös verzió fut rajta, míg a Mint-ek, Ubuntuk alatt még mindig a 38.0-ás Firefox biztosítja a böngészés élményét.
De azért remélem nem esünk egymásnak azt firtatva hogy melyik a jobb disztró. Mindegyiknek megvan a maga szépsége és célkitűzései. Jó látni hogy folyamatosan fejlődnek, csiszolódnak.
-
SATA_boy
csendes tag
A ChaletOS-szel való ismerkedésemkor bukkantam rá az ezen az oldalon található videóra (How to...change ChaletOS look to Windows XP look). Ennél jobban kinéző XP imitációt eddig még nem találtam. Azt ugyan nem tudom megmondani hogy az általad választott Mint XFCE-vel működik-e, de úgy gondolom hogy igen (hiszen tulajdonképpen egy háttérkép, egy ikon csomag és az XP-s téma letöltéséből és feltelepítéséből áll a mutatvány).
Ha esetleg kipróbálod, örömmel venném ha megírnád a tapasztalataid (és remélem a szülőknek is elnyeri a tetszését).
-
SATA_boy
csendes tag
válasz King Unique #37058 üzenetére
Egy kissé talán sántító hasonlattal élve ugyan, de a Korora a Fedorának az, mint ami az Ubuntu a Debiannak -> egy könnyebben kezelhető, felhasználó barátabb disztribúció, amin alapból van multimédia támogatás (mp3, videók) és flash. Kevesebb dolgot kell hozzá összevadászni (ha kell egyáltalán), ez egy linux terén kevésbé járatos egyénnek nagyon fontos lehet. Azért XFCE-t próbálok most, mert az már régen volt a gépen, valamiért nem igazán jött be eddig, VM-ben simán adok neki még esélyt, nincs veszteni valóm.
A 32 bites OS használatának (ügyes észrevétel, figyelmes olvasás) egészen prózai oka van: évek óta semmi gondom a 32 bites rendszerrel, nem volt miért újratelepíteni (egy nyűg mindent újra belőni egy tiszta telepítés után, első sorban ez tart vissza). De ha esetlegesen úgy hozza a helyzet hogy bővítem a gépet memória mennyiségét (2x4 GB a terv), akkor már lesz rá 'ürügy', hogy nekiveselkedjek a 64 bites OS-sel való mélyebb megismerkedésnek.
Közben feltelepült a Korora VMWare-ben, megkukkantom közelebbről.
-
SATA_boy
csendes tag
válasz King Unique #37047 üzenetére
Köszönöm szépen a részletes infót és a direkt linket!
Úgy látom a 6-os verziót is csiszolgatják azért (májusi az utolsó kiadás dátuma). Feltelepítettem, ha időm engedi, kipróbálom és megfuttatok rajta egy XFCE-s, 64 bites Korora 21-est. -
SATA_boy
csendes tag
válasz King Unique #37031 üzenetére
King Unique, VMware Player csak 64 bites Windows-ra van? 32 bites Windows verziót nem találtam az oldalukon (nekem meg olyan van)...
Egyébként te azt használod? Mik a tapasztalatok? Milyen a VirtualBox-hoz képest? Érdekelne a véleményed, meglátásod, és persze a többieké is, aki már használta a VMware Player-t.
-
SATA_boy
csendes tag
válasz Lathronos #37007 üzenetére
Cinnamon 4.5.2 Stable ?
Néztem én is, hogy a remastered rendszered ezt írja ki, de ez hogy lehetséges, amikor a 2.6-os verziót éppen most jelentették be?
Jó dolog olvasgatni a fórumot, én például nem tudtam hogy ha PPA-t rakok fel, akkor két hivatkozást is felpakol (tehát a source-t is felrakja).
Ha kiveszem a 'source' elől a pipát, akkor attól még a frissítéseket ugyanúgy megkapom ugye? Nálatok milyen a beállítás? A 'source' előtt is van pipa? Egyáltalán pontosan mi a különbség a kettő között, mi szükség van a 'source'-ra?
-
SATA_boy
csendes tag
válasz #98452736 #37027 üzenetére
Nem tudom végül miért a Debian mellett tetted le a voksod. Tudom, hogy van pár fórumtárs aki szereti, de továbbra is úgy gondolom hogy a Debian nem teljesen kezdőknek való rendszer. Én akárhányszor próbáltam, mindig volt vele valami gondom, aminek a megoldásához egy csomó időt és energiát kellett volna befektetnem. Talán nem vagyok eléggé kitartó, de igazság szerint jobban szeretem a 'kulcsrakész' rendszereket, amiken csak minimális módosításokat kell végeznem.
Szóval lehet, hogy lesz egy elméletileg stabil rendszered, de jó régi alkalmazásokkal lesz teletűzdelve. Egy csomó mindent hegesztened kell majd rajta, hogy úgy tudd használni mint a Windows-od. Persze mivel csak virtuális gépként rakod fel, legalább jó okulás lesz, a saját bőrödön fogod megtapasztalni a dolgokat (elvégre a tapasztalat a legjobb tanár). Emellett megismerkedsz a virtuális gépek működésével, ami szintén előnyös lehet a továbbiakban. Szóval bátor dolog a Debian stabil ágával kezdeni, majd figyelem hogy boldogulsz (ha szereted a kihívásokat, hajrá).
-
SATA_boy
csendes tag
válasz #98452736 #36910 üzenetére
Ubuntu MATE-tel nem fogsz mellélőni, klassz és tetszetős rendszer. Esetleg nézd meg még a Linux Mint-et MATE és Cinnamon asztali környezettel - youtube-on vannak bemutató videók, válaszd azt amelyik a legjobban tetszik.
És akkor mehet a 64 bites verzió...apropó, neked nem a vizsgáiddal kellene foglalkoznod?
-
SATA_boy
csendes tag
válasz #98452736 #36745 üzenetére
Szia C0lumbo, üdv a Linux világával ismerkedők között.
A 32 bites rendszerek 4 GB-ig kezelik, látják a memóriát. Úgy látom a géped 4 GB-tal van felszerelve, de nem bővíthető, ennek ellenére mégis a 64 bites Linux verziókat javasolnám.
Kezdetnek megosztanám veled az egyik kedvenc weboldalam:
Linuxed - Exploring Linux distrosA blog írója részletesen bemutatja a különböző Linux disztribúciók telepítésével és használatával kapcsolatos tapasztalatait precíz és színvonalas módon. Kérlek nézz körül az oldalán hogy képet kapj arról, milyen Linux disztribúciók léteznek, valamint hogy el tudd dönteni, neked melyik tetszik a legjobban.
Ha megakadt a szemed valamelyiken, ajánlom a youtube-on a kiválasztott Linux disztróval kapcsolatos videók szemrevételezését, ott láthatod 'élőben' is, hogy mire számíthatsz.
Általában kezdőknek az Ubuntu vonalat képviselő disztribúciókat szokták javasolni, én ezzel teljes mértékben egyetértek.
A helyedben a kiszemelt Linux-ot a Windows mellé telepíteném, tehát ha bármi váratlan vagy ismeretlen dolog beüt, vissza tudsz térni a Windows-ra.
Nem tudom mennyire lenne sürgős az 'átállás'...ha van időd és kedved a tesztelésre, bátran tudnám ajánlani a VirtualBox oldalát, ahol a Windows alól virtuális Linuxokat tudsz létrehozni és kipróbálni -> így tudod a legalaposabban kipróbálni az adott disztribúciót, hogy végül letedd a voksod az 'igazi' mellett.
Ha ennyi időd nincs, akkor a legtöbb Linux disztró egy úgynevezett 'Live' módban is kipróbálható (amikor semmi nem települ a gépedre, minden a memóriából fut, a Windows-od 'sértetlen' marad).
Tehát összefoglalva:
- nézz körül, tájékozódj hogy melyik Linux, melyik felülettel tetszik neked a legjobban
- 64 bites, Ubuntu alapokra építkező rendszert telepíts a Windows-od melléAz UEFI-s témában biztosan tudnak segíteni neked itt a fórumon, de te is végigpörgetheted ezt a topic-ot, garantálom hogy ez már volt téma.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- Witcher topik
- Házimozi belépő szinten
- EA Sports WRC '23
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Kerékpárosok, bringások ide!
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- iPhone topik
- Anglia - élmények, tapasztalatok
- További aktív témák...
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Game Pass Ultimate előfizetések 1 - 19 hónapig azonnali kézbesítéssel a LEGOLCSÓBBAN! AKCIÓ!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, kedvező ár!
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest