-
IT café
Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
Cool Face #3728 üzenetére
Na, akkor mégiscsak támogatja és működik?
Ha 10 perc után állítja le, akkor vsz annyi (vagy nagyobb) lehet a rack gyári értéke és a 3 perc utáni leállítás az OS energiagazdálkodása miatt lehetett. Ugyanis a fentebb említett hsz-ben [link] se tudta felülírni a Windows beállítása a gyárinál nagyobb értéket. De ugyanúgy Linux esetén is max. 10 percig lehetett eltolni a leállítást.
Linux alatt a fentieken kívül egyéb ötletem nincs. Maximum annyi, hogy a fentebb említett Keep Drive Spinning működéséhez hasonlót kéne összehozni. Ezen linuxos leírás végén is említenek valamit [link]. Windows alatt egyébként a HDS-en kívül ezt az OS X-es megoldást a NoSleepHD | KeepAliveHD is tudja. Hát igen, ilyen terén elég jó helyzetben van a Windows és a felhasználói is. -
King Unique
titán
válasz
Cool Face #3726 üzenetére
Hát igen, Linux alatt sajnos elég hiányos az USB 3.0 eszközök támogatása. Korábban néhány vezérlőnél összegeztem is [link]. Nálam a JMS567 chipet a legtöbb tool alapból nem támogatta, de a hdparm az pont működött.
Illetve, ha korábban említed, hogy ilyen igényeid vannak, akkor biztosan a fentebb említett ASMedia típust javasoltam volna. 24/7-es használat ide, aktív hűtés oda.
Esetleg még a gyártónál lehetne érdeklődni ez ügyben, hátha megmondják a chip pontos típusát és javasolnak / küldenek hozzá firmware-t. Valamint elvileg a fórumán is lehetne kérdezni. Amúgy a termék oldalán nincs hozzá semmi, csak egy 2 oldalas felhasználói útmutató [link]...
Esetleg még lehetne keresni valami linuxos toolt, ami x időközönként folyamatosan ír a lemezre és ezzel meggátolja az automatikus leállítást. Mac OS X esetén pl. ott a Keep Drive Spinning erre a célra és Windows alá is van hasonló.A 3 perc utáni leállítás nyilván üresjáratban van és, ha 1x leállt, utána már elvan alvó módban. Ha valami gyakorta felébreszti, majd megint leáll, az a nem éppen ideális. Amúgy tényleg kicsit kevés ez az érték, mert általában 10 - 30 perc az általános beállítás. De azért a legtöbb HDD általában kibír pár 10.000 indulást / leállást, szóval nem kell annyira túlparázni sem. Ha azonban zavar és fontosabb ez, mint az aktív hűtés + a fentebb említett dolgok nem járnak eredménnyel, akkor max. visszaviszed és kicserélteted másra. Veszel egy, a nemrég említett vezérlővel szerelt külső házat. Persze csak akkor, ha az adott boltban ez kivitelezhető.
-
King Unique
titán
válasz
Cool Face #3720 üzenetére
Tehát sima BOT csatlakozású. Köszönöm az infókat!
A 3 perc valóban elég kevés, de érdemes megnézni a Windows energiagazdálkodását, illetve HDS-ben is lehet tiltani a leállítást [link]
Linux alatt is van lehetőség a tiltásra, amire a hdparm használható. Van rá többféle leírás [link], [link], [link], Raspberry Pi kapcsán külön is akad [link].sudo hdparm -I /dev/sdx | grep level —► Aktuális érték lekérdezése.
sudo hdparm -B /dev/sdx —► Aktuális érték lekérdezése.
sudo hdparm -B 254 /dev/sdx —► Energiagazdálkodást engedélyezi (max. teljesítmény) és a fejparkolást tiltja.
sudo hdparm -B 255 /dev/sdx —► Energiagazdálkodást tiltja (max. teljesítmény) és a fejparkolást is tiltja.
Az x helyére értelemszerűen az adott lemez azonosítóját kell írni (pl. b / c / d) —► sdb / sdc / sdd. Továbbá általánosan a -B 254 értéket célszerű használni, a 255-öst nem minden merevlemeznél ajánlott beállítani! Ezen értékeknél elvileg a HDD sem fog leállni üresjáratban. Valamint a fejparkolás tiltását illetően, egyes HDD-k emiatt esetleg jobban melegedhetnek. Továbbá annyi szépséghibája van még a fenti parancsoknak, hogy újraindítás után nem jegyzi meg a merevlemez a beállított értéket és ismételten el kell végezni a műveletet.
Tehát, ha azt akarjuk, hogy ezzel ne kelljen vele minden indítás után foglalkozni, akkor automatizálni kell. Ahhoz viszont már kicsit komolyabb beállítás és több parancs szükséges. Elvileg ez a leírás is jó [link], de az Ubuntu topikban akadnak további, hasznos infók: [link], [link], [link]. Illetve érdemes lehet magának az eszköznek a topikjában is érdeklődni.Firmware frissítés lehetősége JMicron chip esetén bizonytalanabb, illetve ennél a Thermaltake külső háznál még a chip pontos típusa sem ismert. Ha tudnánk is a pontos típust, akkor ahhoz megfelelő firmware-t keresni megint nem egyszerű. Ilyen téren az ASMedia vezérlős és PID: 55AA azonosítós külső házak jóval előnyösebbek, azoknál firmware szinten tiltható az alvó mód.
-
King Unique
titán
válasz
Cool Face #3718 üzenetére
Igen, az látszik, hogy JMicron chipes. Viszont a VID: 152D, PID: 2567 elsőre nem sokat mond, HDS és Smartmoontols adatbázisában sem találni pontos infót.
Látszik, hogy Win10 alatt használtad, ami támogatja az UASP módot, de a HDS 4.71-es verziója nem jelzi ki úgy a lemez információknál, mint a korábbiak. Eszközkezelőben azonban megnézhető [link]. Illetve alvó mód és leválasztás utáni leállítás érdekelne még. Persze csak, ha belefér és még nem lett rákötve a Pi-re.Új merevlemezt meg nyilván inicializálni és partícionálni kell első alkalommal. Amúgy milyen HDD került bele?
-
King Unique
titán
válasz
Cool Face #3683 üzenetére
Szerintem a tárolókapacitást is érdemes lenne megfontolni, mert egy 3,5" megoldást általában 2 - 3 TB+ körül érdemes használni. Gyártót és adott sorozatot illetően valóban többféle lehetőség is van. A WD Red elvileg többlemezes NAS és RAID üzemre lett optimalizálva és arról megoszlanak a vélemények, hogy mennyire való egymagában sima desktop használatra. Viszont innen a fórumról is nem kevesen használják probléma nélkül gépbe / külső házba téve adattárnak. Egy olcsóbb Green pedig nem feltétlenül jobb és megbízhatóbb.
A Seagate terén megint vegyesek a tapasztalatok, főleg a konzumer merevlemezeik kapcsán [link], [link]. Bár innen a fórumról is akadnak ellenpéldák, vannak, akik ezen gyártó merevlemezeire esküsznek.
A Hitachi általában jóféle 3,5" méretben, többen is dicsérik. Viszont rendszerint 7200 RPM-es típusok, de egy aktív hűtéses külső házban nem feltétlen jelent ez sem problémát. Az alábbi fórumtársnak az eSATA változat van és 7200-as Toshiba HDD-t tett bele, amit eddig nagyon jól hűt a külső rack [link]. Illetve, akár ezeket a 3,5" Toshiba vinyókat is fontolóra lehet venni, mivel ezeknek a legjobb az ár-érték aránya. A tapasztalatok azonban már vegyesek velük kapcsolatban, de akad egynéhány példa pozitív visszajelzésekre is.További kérdéseket illetően a Milyen merevlemezt vegyek? topik és összefoglalója ajánlott belső HDD témában.
-
King Unique
titán
válasz
Cool Face #3672 üzenetére
Normál használathoz egy 5400-as alá nem igazán vennék aktív hűtéseset, de nálad a 24/7-es üzem már indokolhatja. Ha az ára is megfelel, akkor hűtés szempontjából valóban nagyon jó választás lehet.
Ha majd meglesz a rack, akkor esetleg pár rövid infót megköszönnénk a benne található vezérlőről és egyes működési paraméterekről. Korábban nem sikerült pontosan kideríteni, illetve lehet újabban már más chipet pakolnak bele. Ha nem szemrevételezhető, akkor vannak egyéb módszerek is, amik alapján meg lehet állapítani [link].
-
King Unique
titán
válasz
Cool Face #3668 üzenetére
Szia!
Az IB-318STU3-B valóban jól néz ki és ASMedia chipes, de utóbbi terén a típus nem biztos, illetve a PID azonosító sem ismert. Korábban ASM1051 volt benne, de manapság lehet már ASM1053 / ASM1153 is. Ilyen téren az IB-366StU3+B jobb, mert az ASM1153E ás PID: 55AA.
Az IB-351StU3S-B hűtése tényleg nagyon jó a beszámolók alapján és ugyan Prolific vezérlős, de oda-vissza (gép - külső ház) jól kezeli a GPT partíciós HDD-ket. Ez utóbbi már nem mindegyik külső házról mondható el, van amelyikben ilyen cserélgetéskor újra kell partícionálni a merevlemezt. Illetve a chip ugyan csak SATA2 alapú, de ez egy HDD-hez bőven elég. + További előny, hogy ez a külső ház USB 3.0 + eSATA interfészes. Ehhez képest még az ára is kedvezőnek mondható [link].
Vannak aktív hűtéses külső házak is, mint pl. a Thermaltake Max 5G. Viszont az ilyenek drágák [link] és ezen megoldás is nagyrészt műanyag. Ellenben a hűtése az kiemelkedően jó, többeknél nyáron sem melegedett a HDD 35 - 40°C fölé.
Egy passzív hűtéses külső házban azért kicsit melegedhet a HDD, főleg nyáron. Ilyenkor 4x°C-ra simán felmehet a hőmérséklet, főleg aktív használatkor. Bár elvileg 45°C-ig még elfogadható. Illetve az 1 TB WD Red ilyen téren egy kicsit kedvezőbb, mert abban csak 1 db tányér van és leginkább a többtányéros kivitelűek melegednek.
Én a felsorolt RaidSonic típusok közül a duál interfészes megoldást választanám ezen és más előnyei miatt is. Illetve, ha nagyon biztosra akarnék menni, főleg a 24/7-es használat miatt, akkor lehet az aktív hűtéses Thermaltake rack lenne a befutó. Bár külső házban egy 5400 RPM-es és egylemezes 3,5" HDD esetén nem feltétlenül létszükséglet az aktív hűtés.
Új hozzászólás Aktív témák
- Kalacskepu: ASRock 775i65G R2.0 iGPU Rekordok
- Kedvenc zene a mai napra
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Samsung Galaxy A56 - megbízható középszerűség
- Milyen autót vegyek?
- Feltörték a PROHARDVER!-es regisztrációmat! (vagy elvesztettem a belépési emailcímet, 2FA-t)
- OLED TV topic
- Nintendo Switch 2
- GeForce RTX 5060 Ti: Ha az ár jó, minden jó (lenne)
- Synology NAS
- További aktív témák...
- WD Red Pro 6TB 2027-ig garanciás!
- 1 TB 2280 M.2 PCI-E NVME SSD BAZÁR - Samsung, SK Hynix, Kioxia, WD, Micron
- Hibátlan - SEAGATE 2TB ST2000DM008 3.5" 7200rpm 256MB SATA merevlemez
- Hozz a Nyuszi Tárolót? Hozzon! Yó áron érdekel? Persze! WD 2TB LILA (WD22PURZ) INGYÉ FOX-al mégjobb?
- BESZÁMÍTÁS! 1TB Samsung 980 PRO NVMe SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T430 - i5-3GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" HD I Cam I W10 I Garancia!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7600 32GB DDR5 1TB SSD RX 6800 16GB Cooler Master CMP 510 Seasonic850W
- Mini PC, tiny PC HP ProDesk 600 G2 i5-6500T, EliteDesk 800 G3 i3-6100T, Fujitsu Esprimo i5-7500T
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Lenovo Legion Slim 5 Gamer notebook - R7 7435HS 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GB GDDR6 WIN11
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest