Hirdetés

Keresés

Hozzászólok Aktív témák

• Stauffenberg

nagyúr

Sziasztok!

Melyik generációk azok, amik használtan ma még vállalhatók? Sima iPad, Air, Mini is jöhet akár (de inkább előbbi kettő).

Főleg netezésre, videónézésre (Youtube, Netflix) lenne használva, olykor szöveg gépelés is benne lenne (non-Apple wireless billentyűzettel) és nem baj ha még legalább egy-két évig van rá iOS support.

Ezen gondolkozom, vagy használt üzleti subnotebookon (valami IPS kijelzős példány). Ha van olyan üzlet ahol áfás számlával árulnak használt iPadeket, az nekem nem baj, sőt!

Android telefon és iPad között van valami kényelmes és jól működő megoldás a fotók mozgatására?

---                                                                                                                                                                                                                       "If I knew how to take a good photograph, I'd do it every time." - Robert Doisneau

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Rage47 #27496 üzenetére

Betértem ma egy iStyleba tapogatózni, utoljára egy céges iPad 3 volt amit aktívabban használtam. Igazából csak az ergonómia, kijelzőméret kérdések foglalkoztattak.

Szóval az iPad Mini pehelykönnyű tömege tetszik, ezt el tudja tapogatni kézben az ember sokáig, de a kijelzőt túl kicsinek érzem a mai telefon méretek mellett. Volt anno sokáig egy Google Nexus 7 tabletem, kb egy súlycsoport minden szempontból.

Az iPad és iPad Air mérete jobb lenne a kijelzőt nézve, de ezek sokkal nehezebbek, nem az amit repülőn, kanapén, vonaton szívesen tartanék kézben.

Ilyen szempontból tudom egy subnotebook (12" körül) nehezebb, de azt csak simán a térdemre fektetem és kész.

Hánemtom... Még nem futottam le ezt a kört, hajlok a kijelző minősége miatt az iPad felé, de egy használt üzleti subnotebookkal olcsóbban is megúszom, nem kell már a billentyűzettel sem foglalkozni. Csak ott meg kijelzőből nem kapok ilyen minőséget (ennyi pénzért, 100k alatt használtan).

---                                                                                                                                                                                                                       "If I knew how to take a good photograph, I'd do it every time." - Robert Doisneau

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Rage47 #27503 üzenetére

Próbáltam rajta gépelni... Azért nem egy Thinkpad üzleti subnotebook. :D

Na ja, nem ez az árkategória, ahol normális kijelzőket osztogatnak a laptopokhoz. Még ha mai up-to-date business gépeket nézünk, akkor sem. Nem grafikai munkára kell (arra ott az asztali, rendes monitorral), de azért tök más élmény a fotóimat iPaden visszanézni, mint egy notebookon, amiben hiába van a saját kategóriájában nemannyiraszar IPS kijelző.

Na mindegy, majd rágom még ezt.

Másik kérdés talán még az, hogy az iPad kezeli-e már a külső flash meghajtókat? Régen nem volt rá mód, de ha ma már igen, talán elég lenne egy 32 GB modell is, aztán ha filmeket vinnék magammal, mehetne külső meghajtóra.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz *Mukeey* #27505 üzenetére

"100 alatt használtan elég ergya subnotikat lehet venni, régi, 2. vagy 3. generációs Intel Core-okkal. Ezeket szétverik az iPad-ek. Kijelzőről nem is beszélve."

Kétség sem fér hozzá, hogy "szétverik", de igazából a netezéshez, Youtube, Netflix miért is nem elég egy 3rd Gen Core-i5 egy SSD-vel megtámogatva? :) Én nem a teljesítmény, hanem a kijelző minősége felől közelítettem meg a kérdést és hát egy iPad ebben már valóban messze lekörözi ezeket a gépeket, nem beszélve a netezési élményről. Viszont ha meg azt nézem, hogy körmölnék is rajta szöveget, abban megint a laptop kerül előnybe, nem vagyok asztalhoz kötve, ha még spéci billentyűzetre is kell költenem az megint újabb több tízezer forint.

Btw én az iPad Minit a magam részéről elvetettem, nekem ez méretben túl kicsi, miközben a mai telefonok már 6" fölé nőnek ez a 7.9" szerintem kicsi (ha 16:9-es videót eresztek rá, ez még kisebb különbséget jelent).

Azt mondjátok, hogy 2018-as iPad 9.7" alá ma már nem érdemes lőni, ezek olyan 80k körül vannak használtan, az újabb modell meg nettó 106k. Akkor már megfontolandó az, friss, én bontom ki, stb, stb. De ennél is idegesítene, hogy (amennyire a tesztekből kivettem) nem igazán különbözik az elődjétől, csak a Smart Keyboard, Pencil támogatásban, meg elhanyagolható mértékben nőtt a kijelző. Viszont ami maradt, az az elavult előlapi kamera, gyatra 32 GB belépő modell, nincs gyorstöltés (ami szerintem engem jó párszor felidegesítene, mikor indulnék valahova és még sehol sem tart, azt hittem az Apple-él is már évek óta alapvető ez a képesség, de egy pár hónapos készülékben nincs benne), már 4 éves az A10 chipset, nincs TrueTone és laminált kijelző (utóbbi kettő kevésbé izgat).

A hardverben sokkal jobb iPad Mini ugye nálam kiesett, felette a 2019-es iPad Air van, de az már sokkal drágább, cserébe kb az lenne olyan, amivel tökre kibékülnék. Szóval ahogy a laptopok terén, úgy itt is komoly kompromisszumok vannak. Nincs olcsón teljes frankóság. :)

• Stauffenberg

nagyúr

válasz kkdesign #27526 üzenetére

Ugye onnan indultunk, hogy vennék a közeljövőben valami 100k alatti eszközt* netezés, Youtube, Netflix és esetleg szöveg körmölésre.

*= Subnotebook vagy iPad

Az új iPad Air 2019-et azért hoztam példának, hogy az elmúlt napokban minél inkább beleástam magam tesztek olvasgatásába, kb ez tűnne most nekem kompromisszummentesnek (többnyire). Sőt, bejönne vele akár annak a lehetősége is, hogy tudok rajta akár 4K videót is vágni (na nem olyan heavy usage szinten, mint asztalin, de egy-egy családi videó összedobható lenne rajta). Csak ugye ez az eredetileg kitűzött kereten messze túlmutat már.

Ehhez képest egy 200 ezres használt MacBook már az a szint, amire biztosan nem költenék, ennyiből Windows gépből is kifogható már használtan valami izmosabb, könnyen hordozható, kijelzőben is frankó példány, amiben bármihez könnyű hozzáférni három csavar kitekerésével.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz hitchins #27537 üzenetére

Android tabletet nem akarok, az egy nyújtott telefon OS, telefon appokkal. Van egy OnePlus telefonom, azt imádom, volt anno (amíg a Google csinált ilyet) Android tabletem. De ma már úgy vagyok vele, hogy ha már tablet, akkor iPad.

iPaden legalább létezik direkt tabletre fejlesztés. Nem vagyok grafikus, hanem fotós, de ha már itt kötök ki valami Pencil kompatibilis generáció mellett, már simán ráfanyalodnék a Procreate-re például.

Btw most márciusban fognak új iPadet bemutatni, nem? Ilyenkor a kifutó generációk ára lejjebb esik.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz ruarua #27539 üzenetére

Azt sejtettem, hogy nem bántják. Az új Air-re mennyire van esély? Az most lesz 1 éves. Ha ilyen MM és hasonló helyeken leesne a mostani ára ~150k környékére, még talán le is csapnék rá (most éppen 180k).

De ahogy hitchins mondta a sima iPadre az MM-es 110k árat, már nincs olyan messze a kitűzött plafontól és lehet csak 32 GB meg A10, de szoftveresen gondolom jó sokáig támogatva lesz még.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Peterzon94 #27543 üzenetére

Nem sürgős, de ezért kérdeztem, hogy mely modellek frissítésével lehet számolni, mert ha a kiszemeltek esetén ez kizárt, akkor felesleges várni. Az Apple-nél csak akkor megy lejjebb bárminek az ára, ha már van belőle újabb.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Downsampling #27512 üzenetére

Kicsit elővenném újra a kérdést, sikerült azóta esetleg megoldani a problémát, hogy az iPad 7 nem kezelte a rádugott pendrive-ot? Mondhatni fontos funkció lenne.

Bár nem erre venném az iPad-et, de itt az előző hozzászólásokban volt egy USB HUB linkelve, ez akár arra is alkalmas lenne, hogy fényképezőgép memóriakártyáról valami külső tárhelyre backupoljak? A kérdés általánosságban szól a topikhoz.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Alex91 #27593 üzenetére

Mit jelent a lassúság? Jó pár (akár UBS 3.0) pendrive tud lassabb lenni még egy izmosabb HDD-nél is. De nekem azért akad néhány teljesen elfogadható sebességű (100+ MB/s), az egyik ilyen Sandisk mindig a kulcs csomómon fityeg. Ez persze még mindig soookkal lassabb egy mai okostelefon/tablet belső memóriájához képest, de ha erre a sebességkülönbségre gondolsz, az nekem elfogadható.

Engem ilyen praktikus dolgok érdekelnek, mint például az, hogy egy kártyaolvasót bedugva fel tudjam másolni a fotóimat szerkesztésre (a fényképezőgépeim tudnak Wi-Fivel csatlakozni, de az csak a Jpeg-et viszi át, a RAW-t nem), aztán meg helyet ne foglaljon onnan meg mondjuk egy 128-as pendrive-ra megszerkesztve exportálom.

Ugyanígy mondjuk ha filmeket vinnék magammal egy útra, akkor inkább tenném egy pendrive-ra, minthogy a 32/64 GB belső tárhelyet terhelném vele.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Alex91 #27599 üzenetére

Öhm... ez a Lightning csatlakozó sebessége? Vagy az Air 2019-ben már gyorsabb Lightning port van? Vagy aki használható csatlakozót akar, annak csak a Pro jöhet szóba Type C-vel?

(Bocs, teljesen kívülálló vagyok az Apple ökoszisztémán, anno használtam egy céges iPad 3-ast, de az nagyon nem ma volt).

• Stauffenberg

nagyúr

válasz vadászcsiga #27617 üzenetére

Amilyen teszteket eddig néztem róla, ott a Type C-vel felszerelt modellek gyönyörűen kezelték a külső meghajtókat (akár többet bedugva egy Hub-ba is), szóval meg van ez oldva, csak ugye egyszerűbb egy 3 fillérbe kerülő alkatrész (Type-C port) helyett egy 2,7 fillérbe (Lightning port) kerülő alkatrészt beletenni a hétköznapi modellekbe, hogy akinek ez esetleg fontos lenne, az bátran elkölthet még plusz 200 ezerrel többet egy Pro-ra. :)

A fotó és kamera iparban ugyanez megy. Egy 3 filléres mikrofon/fejhallgató csatlakozón szívóznak, hogy vedd meg nyugodtan a kétszer annyiba kerülő drágább modellt.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Zilliax #27619 üzenetére

Nyilván ez kisarkított volt, hiszen sok kicsi bosszúság összeadva viszi rá a vásárlót a drágább modellre.

Az iPad 10.2" butításainak egy része racionális döntés (A10 chip, régebbi kamera és régebbi sRGB képernyő panel), aminek tényleg az a célja, hogy a lehető legolcsóbban lehessen gyártani. Egy másik fele viszont nettó szemétkedés, hogy a drágább modellek felé tereljen vásárlókat.

Btw ez most nem egy Apple fikázás, ez megy több iparágban is. Vettem már én is 2x drágább kamerát, mert az olcsóbbikon nem volt mikrofon bemenet (sima kis 3,5-es jack), pedig a drágább modellből is csak annyit használok ki, amit az olcsóbb is tud. Persze megoldhattam volna külső felvevővel is, adva magamnak többlet feladatot, meg egy hibalehetőséget, hogy ha elfelejtem bekapcsolni, akkor nem lesz hang, de végső soron egy 0,5 forintos csatlakozó döntött a kérdésben, hogy végül közel kétszer annyit költök el.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Downsampling #27636 üzenetére

Ez alapján formázhatsz nyugodtan exFAT-re is: [link]

Megszabadulsz a 4GB fájlméret limittől és iPadOS, MacOS, Windows, Android alatt is tudod használni. Tök jó dolog az NTFS, de csak addig amíg Windows környezetben használod.

A FAT32 egy iszonyúan elavult fájlrendszer, ideje lenne tovább lépni róla.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Alex91 #27639 üzenetére

Az én 3-4 éves okos TV-m sem kezel mást, csak FAT32-t, erre meg azt mondtam, hogy dugja fel magának aki ezt kitalálta és ott rohadjon meg ahol van. Egyszer-kétszer jól jött volna, ha tudom is arra használni a nyomorult USB portot, amire való egy TV-n, de amúgy is hálózati eszközről játszom le a média tartalmakat.

(#27642) Noxy: Egy 32 GB-os iPad-el meddig jutsz mondjuk egy utazás alatt, ha az appok mellett megmaradó helyre még filmeket is pakolnál? Szerintem erre pont hasznos, ha el tudsz vinni egy nagyobb méretű pendrive-ot, megtöltve néznivalóval. Erre még az ósdi USB 2.0 sebesség is megfelelő, hogy legalább lejátszani tudd ezeket.

[ Szerkesztve ]

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Noxy #27647 üzenetére

Nem kérdés, hogy 32 GB bőven elég, ha nem akarsz az iPad-en tárolni semmit és csak netezős, stream fogyasztós gépet keresel. Én is így futottam neki, hogy csak ilyet keresek, de akkor már jön az, hogy bakker ott van a kezemben egy tök jó eszköz, amivel a telefonomnál nagyobb kijelzőn tudnám szerkeszteni a fotókat és nem kell nagy dolgokra gondolni, csak mondjuk 3-4 GB terjedelmű anyagra, amit a fényképezőgépről tolok át, Lightroom szépen cache-be rak ugyanennyit, aztán mikor exportálni kell, már lehet körmöt rágni, hogy éppen el fog-e még férni, vagy buktad. A 64 GB sem nagy a mai világban, de azon legalább még nem aggódik az ember, hogy bírja-e kapacitással legalább addig, míg a felhőbe feldobálsz mindent.

Szerintem akinek nem elég a böngésző + stream appok + emailezés egy iPaden, annak a 32 GB sem elég. Pedig ott álltam pár napja a MM-ban egy iPad 10.2" 32GB felett, ki volt rakva 112k pénzért, majdnem el is hoztam (eredetileg 100k-t szántam az egészre és még használtban gondolkodtam), de a 32 GB miatt nem vitt rá a lélek. A 128 GB meg már szinte iPad Air árban van. Még megvárom a márciusi Apple eventet, hogy lesz-e mozgolódás legalább az Air körül, aztán ráfanyalodok egyre.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Noxy #27649 üzenetére

Most mondja a fórumtárs, hogy van neki 12 GB szabad helye az alap dolgok telepítése után.

Leszedem a NAS-ról a 4 GB-nyi anyagot, amit meg akarok piszkálni, beimportálom a fotószerkesztőbe és rögtön keletkezik még kb ugyanekkora méretű cache, az már 8 GB és marad szabadon további 4 GB, amibe exportálhatok a végén. Az alapfelszereltségnél kicsit több appot már fel se tegyen az ember, hogy legyen hely az ilyen alkalmi szerkesztősdihez.

Meg ugye mikor fényképezőről közvetlenül az eszközre (ami most éppen többnyire a mobilom) küldöm át a cuccot, az pont azért van, mert nem vagyok NAS közelben, hogy oda lőjem át először.

Értem amit mondasz, de ez sehogy nem kényelmes, hanem szenvedős. Amire te használod, oda bőven elég 32 GB, de nem old meg mindent egy NAS és a streaming.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz mSchumi87 #27666 üzenetére

Filmezésre az iPad Mini nem is a 4:3 képarány miatt rossz, hanem mert egyszerűen kicsi. Egy kicsit is tepsibb mai telefonnál csak alig nagyobb a képernyő, ha videót nézel (nekem egy 5,5"-es 16:9 képarányú telefonom van és az iPad Mini ugyanúgy 16:9-es videó lejátszásakor éppen csak egy ujjnyival nagyobb tőle).

Netezésre, levelezésre, jegyzetelésre, ilyesmire viszont nagyon jó tud lenni, de nálam a videózás miatt vérzett el.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz mSchumi87 #27677 üzenetére

Bemész egy Media Marktba, elindítasz rajta egy videót, elindítasz egyet a telefonodon is és mellé teszed. Nekem a Mini nem igazán adott hozzá semmit (netezésben és egyebekben persze masszív a különbség, sokkal nagyobb a "munkafelület", csak ez videólejátszás közben nincs kihasználva).

De ott van még opciónak a sima iPad meg az iPad Air is.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz mSchumi87 #27684 üzenetére

Nekem egy olyan Mini jönne be, amin olyan kicsik a kávák, mint a Pro-n, fizikailag azonos méret, nagyobb kijelzővel. De mivel ilyen nincs, valahol muszáj kompromisszumot kötni. Elég népszerű a Mini is, van akinek ez is megteszi. Én csak azért hívtam fel rá a figyelmed, hogy próbáld ki vásárlás előtt, ha cél a filmezés rajta, az nem nagyon lesz előrelépés egy kicsit nagyobb mobilhoz képest.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Downsampling #27711 üzenetére

Nem mintha a 60 ezres ár gáz lenne érte, még az előző generációból sem találni ennyiért használtat, de ez a 211 ezres "listaár" eléggé meredek (és egyik szolgáltatónál sem láttam ilyen listaáron, de tudom tudnak pult alól elővenni ilyen árlistákat).

Újonnan, hivatalos Apple resellernél 130 ezer körül indul és az LTE verzió is 180 ezer körül megy, ez a hivatalos listaára (más helyeken, mint Media Markt még olcsóbb, de ezeket vegyük külön). Egy Air-t mennyiért raknak ki? 400 ezerért? És a Pro már 1 millió forint listaáron?

Nem veled vitatkozom, csak a szolgáltató könnyen számít be "adósságot" nagyvonalúan, ha előtte megszorozza kettővel a listaárat és abból engedi el. Ez elég gyakori náluk, sehol nem hirdetik a weboldalon a készülékek "listaárát", még ha hűség nélkül, feltöltőkártyásan is hozol ki valamit, annak sincs olyan ára, mint a pult alól elővett árlisták "listaár" oszlopában, ami csak arra jó, hogy a piaci árakkal képben nem lévő ügyfeleket megvezessék, hogy mekkora kedvezményt kapnak még a semmire is.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Downsampling #27714 üzenetére

Mint mondtam a sima Wi-Fi 32 GB modellért is nagyon jó ár a 60 ezer forint, egy LTE verzióért meg főleg. A többi már csak a szokásos szolgáltatói hókuszpókusz kritikája volt.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz smc #27720 üzenetére

Garanciában cserélt készülékre újraindul a jótállás/szavatosság, mintha aznap vetted volna. Nem az Apple gyári jótállásra vonatkozik ez, hanem a kereskedőre (az EU-ban mindig a kereskedő adja a kötelező jótallást, míg a gyártó adhat önkéntes jótállást, saját szabályokkal).

• Stauffenberg

nagyúr

válasz csabiks #27740 üzenetére

Most maradjunk annál, hogy legalább egy sajtfecnit kapott a cseréről, amin rajta van az eladó és vevő neve, régi szériaszám, új szériaszám és az már megfelel a jótállási/szavatossági igények érvényesítésére alkalmas dokumentumnak.

Nálam szolgáltatónál volt olyan, hogy telefont cseréltek, kaptam egy nullás végösszegű számlát, rajta felvezetve, hogy bevették a régit, kaptam egy újat és menjek isten hírével. Attól a szent naptól kezdve olyan, mintha ingyen "vásároltam" volna egy vadiúj készüléket. Ha cég a vásárló, csak annyi a különbség, hogy a cégekre vonatkozó szavatossági szabályok élnek.

Meg ezt lehet azzal cifrázni, hogy a "cégre vettem" kütyüket a használt piacon is csak úgy lehet jogilag tisztán eladni, ha a cég kiállít erről egy számlát a vásárlónak és hát ugye a használt termékekre vonatkozó szavatosságot biztosítania kell rá.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz teleahocipöm #27798 üzenetére

Én megnéztem egy csomó tesztet a 32 GB-os iPad-ről, hogy az alap dolgok telepítése után mennyi szabad hely marad és a nagy átlagnak 15-18 GB tárhelye marad (ugye kinek-mi az alap dolog). Szerintem ez 2020-ban már nagyon sovány, hacsak nem vagy 100%-ig felhőre és streamre átállva.

Ha videókat, képeket akarsz átküldözgetni rá, akkor az alapmodell három másodperc alatt lesz teljesen csurig töltve, pláne ha az a célod, hogy iPaden szerkeszd őket. Ami meg gáz, hogy ha árban feljebb lépsz a 128 GB-os modellre, az már árban kényelmetlenül közelíti a 64 GB-os iPad Air-t, ami meg egy sokkal naprakészebb hardvert kapott, jobb kijelzővel, ha olvasnál is rajta, akkor a TrueTone nagyon hasznos, kevésbé fárasztja a szemet.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz teleahocipöm #27802 üzenetére

Ezek a "kisebb videó szerkesztés" igények fognak oda vezetni, hogy aztán a hajad téped ki és kezdesz válogatni, hogy mit törölj le azért, hogy a már feldolgozott anyagod ki is tudd hova exportálni.

Ha túl drága a nagyobb, akkor várj ki egy akciót, vagy érdemes még körülnézni a használt iPadek között.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz teleahocipöm #27806 üzenetére

Nézz utána az általad használni kívánt videós app működésének mielőtt beleugrasz és esetleg csalódsz.

Hogy mennyi hely kell a videód szerkesztéséhez az három elem összeadása:

1. Bemeneti fájlok mérete
    2. Munka közben cache méret
    3. Export fájlméret

Simán lehet, hogy a ~15 GB szabad hely arra sem nagyon elég, hogy egy pár perces anyagot összedobj.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz teleahocipöm #27811 üzenetére

Az iPad 7 már több RAM-ot kapott, meg egy hangyafasznyival nagyobb kijelzőt, amúgy a hardver ezt leszámítva tényleg nem változott.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz csabiks #27823 üzenetére

Media Marktban most 112k a teljesen vatta új, 2 év szavatosságos iPad 10.2" 32 GB.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz |AP| #27830 üzenetére

Androidon nálam működik Chromium alapú böngészőből (Chrome, új Edge). De látszólag a kezelőszerveket asztali böngészőre szabták. Próbálj ki te is egy Chromium alapú böngészőt.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Mortex #27841 üzenetére

Én is most erre várok, pár hete kitaláltam, hogy jó lenne egy iPad, de már úgy vagyok vele megvárom ezt. Elvileg az Apple ráállt a 1,5 éves ciklusokra az iPadek esetén, így most a Pro frissítése van soron, ősszel meg az Air és a Mini, rá következő tavasszal meg a sima iPad (ha tényleg igaz ez a menetrend ebben a formában).

De ugye a bemutatónak még bekavarhat a koronavírus, az Apple nem sűrűn mutat be úgy cuccot, hogy nem tudja záros időn belül megindítani az értékesítést. Mondjuk innen nézve, hogy mire várok azt nem tudom, az engem érintő modellek frissítése még odébb van a menetrend szerint, de nem sietek sehova, megvárom mi lesz.

• Stauffenberg

nagyúr

Egy ismerősöm venne iPad-et, de a keretébe csak az iPad 2019 32 GB fér bele (szolgáltatónál venné otthoni előfizetés mellé).

Én ugye nem vagyok a 32 GB pártján, kifejezetten retardált méretnek tartom, ezt múltkor is kifejettem, de neki ennyi a keret és kész, ezen most nem tud változtatni.

Most egy olyan merült fel, hogy mi van akkor, ha a Files appon belül a Google Drive tárhelyét használná aktívan, hogy ne teljen be a belső tárhely? Ez amúgy mennyire használható megoldás? Mármint értem ez alatt, hogy simán kezelheti ezt úgy a Files appon belül, mintha az a belső tárhely része lenne, legfeljebb lassabb lesz (mint amennyire az internet sebessége képes)?

Én csak Android tablettel próbáltam hasonlót, ott elég fos volt az élmény.

Főleg netezős-stream videózós tablet kell neki, de azért olykor adna neki egy-két játékkal, fotókat szerkesztene, stb.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz zioncsabi #28301 üzenetére

"Meg akarod tanitani neki, hogy mit csináljon, nem reagal idoben amit megnyom (...pfff... monyuk a skype kamera gombjat, hogy be legyen video a hivasnal), kesz szenvedes."

Ez minden kütyüre igaz. Számítógépre, telefonra, tabletre, mindenre. Egy kezdőt, különösen ha már idős, teljesen összezavar, ha valami lassan reagál, belassul és hajlamos úgy értelmezni a felhasználó, hogy az eszköz nem vette a kérést. Aztán ebből lesznek a nem szándékosan kinyomott hívások, harmincszor megnyitott böngészők és a többi baleset.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz birorichard #28304 üzenetére

Volt már itt erről témázgatás és többen kifejtették, hogy nekik a 32 GB pont azért elég, mert mindent streamelnek és felhőben tárolnak. De gondolom ők nem fotósok (ahogy én vagy az ismerősöm).

Androidon is vannak fájlkezelők, amikbe be lehet csatornázni a felhő szolgáltatásokat, de ha fotókat akarsz nézegetni vagy válogatni, akkor az élmény egy kiütéses seggviszketés szintjén mozog. Lapozgatsz és amíg a teljes fájl le nem tölti a gyorsítótárba, addig csak a homokórázás megy (és ez simán lehet 2-5 másodperc is).

A Google Photos ilyen szempontból zseniális, mert először egy alacsonyabb (de vállalható) minőségű előképet rak ki teljes képernyőre és csak menet közben tölti be a teljes felbontású anyagot, simán lehet élvezhetően lapozgatni. Évek óta használom, de ez csak backupra jó, mert át kell tömörítenie a saját algoritmusával.

A kérdés inkább az, hogy iPadOS-en a Files appban ez a felhő támogatás már jobban meg van-e oldva, vagy például USB 2.0 sebesség ide vagy oda, érdemesebb-e egy bedugott pendrive-ra leszedni a fájlokat, amikkel éppen dolgozni akar az ember. Én azt gyanítom, hogy fotókat rendszerezni, nézegetni utóbbi lesz gyorsabb, mint felhőből elérni.

Én javasoltam neki, hogy keressen ebben az árban egy iPad 2018 128 GB-ot, billentyűzetet úgysem akar, szóval nagy különbség nem lenne, de egyszerűen nem található. Na meg mivel szolgáltatónál venné az iPad 2019-et is, kedvezménnyel együtt kb olyan árban van, mint a használt 2018-asok.

[ Szerkesztve ]

• Stauffenberg

nagyúr

válasz |AP| #28379 üzenetére

A karakterek felcserélt helye nem azért van, mert nem jól lett beállítva az iPaden a kiosztás? Hallottam már több panaszt is, hogy csak a gyári Apple billentyűzettel van minden a helyén, de ez (nekem legalábbis) eléggé komoly érvágás lenne, fene sem akar 60 ezret fizetni egy billentyűzetért (de még a felét vagy harmadát is sajnálom rá ha nem munkaeszköz).

Nekem csak alkalmi igénybevételre kéne valami, nem érdekel ha nem napi 8 órás munkára tervezett szuperergonómikus cucc (feketeöves laptop felhasználók ökölpárbajig fajuló vitákat tudnak folytatni arról, milyen az ideális nyomáspont, kattanásérzet, billentyűk közötti távolság, de én nem ilyen vagyok), de ha leülök megírni egy blogbejegyzést, nem akarok azon molyolni, hogy hol van az adott karakter helye.

Én már azon kifaszoltam, hogy csak a nagyobb kijelzős Pro modelleken lehet megoldani a virtuális billentyűzet szabályos magyar kiosztását, 10.2" és 10,5" esetén nem. Pedig egy-egy üzenet, email, fórumbejegyzés lekörmölése nekem képernyőn sem nagy cucc, oda pont jól jönne.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz |AP| #28388 üzenetére

Az én mestertervem az lett volna, hogy veszek valahonnan egy kis méretű bluetooth billentyűzetet praktikusan német (vagy bármilyen könnyen magyarítható) kiosztással. Azt hittem ez nem rakétatudomány, de sokaktól hallom a szenvedést a felcserélt karakterekkel.

Nem tudom mi van az eredeti 60 ezres Apple billentyűzetben másképpen megcsinálva, hogy ezt csak ők és a licencet megvásároló gyártók tudják jól megcsinálni.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz kkdesign #28390 üzenetére

A kukac más téma, dolgoztam már Mac-en, minden Windowsról érkezőnek ez az első sírógörcse, mert egy gyakran használt szimbólum és nem csak máshol van a megszokotthoz képest, de magyar kiosztás esetén a kezdők 10-ből 10 alkalommal első nekifutásra bezárják az ablakot. :)

Nem abból kell kiindulni, hogy Windowson hol a helye egy adott karakternek, hanem a Mac billentyűzethez képest jó helyen van-e, ilyen szempontból a 0 és az Í felcserélése érdekesebb jelenség.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz smc #28439 üzenetére

+1

A Pencil egy zseniálisan jó kiegészítő (mindegy melyik generáció), már önmagában elég érv egy iPad mellett, bármilyen Androidos deszkával szemben (pedig a Samsungnak a Wacom gyártja a technológiát, de ott meg a legfinomabb kreatív appok egy jó része hiányzik, pl: Procreate), sőt előbb vennék iPadet, mint egy hordozható Wacom Cintiq-et (használtam már olyat egy időben, jópofa a teljesértékű Windows + desktop Adobe szoftvercsomag, de a notebook hardver lepkefing, nagy és nehéz az egész és simán iPad Pro árban mennek, miközben a legolcsóbb Pencil kompatibilis iPad is leiskolázza őket rajz teljesítményben).

Aki nem rajzol, csak jegyzetel, még a Logitech Crayon szóba jöhet, simán Pencil szint csak nyomásérzékenység nélkül. De szerintem nem annyival olcsóbb, mint amennyivel butább.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz kkdesign #28445 üzenetére

Óvatosan ezekkel a kijelentésekkel, többen is írták már a topikban, hogy a nem-Apple billentyűzetek nem mindig a várakozások szerint működnek, karaktereket cserélnek fel.

Próbálok a témában valami értelmes forrást találni, mert már viszket a tenyerem, hogy rendeljem az iPadet, de ha a billentyűzet kérdés nem oldódik meg, az nekem nagy érvágás.

Sem arról nem találok semmit, hogy német kiosztású billentyűzet használható-e magyarra állítva magyarként, minden karakterrel a megfelelő helyen, sem pedig arról, hogy van-e rendes magyar kiosztású virtuális billentyűzet a 12" alatti modelleken is.

[ Szerkesztve ]

• Stauffenberg

nagyúr

válasz sid87 #28469 üzenetére

Megfelel minden annak, mint egy magyar kiosztású Mac billentyűzeten? Volt aki itt a hosszú Í és a nulla felcserélt helyzetére panaszkodott (bár nem tudom az német kiosztású volt-e vagy esetleg magyar).

Csak mert kedvező árú (max 10-12k) német kiosztású BT billentyűzetet egy kicsit könnyebb találni. Aztán átmatricáznám magyarra. Nekem nem kell billentyűzetes tok, nem is használnám olyan nagyon sűrűn, de amikor igen, leginkább asztalon és olyankor legépelnék rajta egy-két blogposztot.

[ Szerkesztve ]

• Stauffenberg

nagyúr

válasz sid87 #28475 üzenetére

Komolyan mondom agyrák. Mármint oké, bizonyára meg lehet szokni, de nem tudom mitől olyan nehéz ezt megoldani. MS oprendszeren beállítod magyarra és minden ott van ahol kell, ha a fizikai gombkiosztás egyezik. Nem rakétatudomány és pont ettől bosszantó.

(#28473) kalanchoe: Szerintem ez a US billentyűzetre vonatkozik, ahol ezeknek a karaktereknek a helye sincs meg.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz DaveNo1 #28489 üzenetére

Szerintem mindegyik csak kompromisszumok árán képes kiváltani a másikat, nem véletlenül eltérő termékkategóriák ezek. Én szeretem a notebookot a térdemre fektetni (ezért jó egy erre tervezett üzleti gép, ami nem fullad meg tőle), ez egy "fejnehéz" iPad esetén.... hát megcsinálható mutatvány végülis, de ki akar mutatványozni, ha csak kényelmesen használná. A tablet meg minden másra sokkal jobb, ami nem igényel billentyűzetet, cserébe sokszor kényelmetlen tud lenni a tartása (nem egy Mini méretű cuccnak, nyilván).

Kéne egy olyan MacBook, aminek a fedlapja/kijelzője lényegében egy iPad, amit bármikor lecsatolhatsz. Ilyet konkurens gyártó csináltak már és azt a koncepciót eléggé csípném.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Alex91 #28494 üzenetére

Ez nem másképpen gondolkodás kérdése, egy notebookot ráfektetsz a térdedre, miközben az anyósülésen/vonaton/repülőn utazol vagy éppen a kanapén eltehénkedve nézel filmet rajta anélkül, hogy tartani kéne vagy valamilyen behajtott végtagoddal támaszd ki.

Az új iPad Pro meg az új billentyűzet eléggé fejnehéz, ezeket nem csinálod meg elég kényelmesen, az asztalra van kitalálva. De az iPad Pro-t meg simán befogod fotó szerkesztésre olyan tájolásban, ahogyan akarod, de a fotókat visszanézni is más élmény, nem forgatod körbe a notebookot egy álló tájolású fotó kedvéért, nem beszélve a Pencilről és a rajz élményről.

Én inkább azt mondom, hogy akinél kiváltja az iPad a notebookot, annak nem is volt igazán szüksége notebookra vagy lenyeli a kompromisszumot.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Alex91 #28499 üzenetére

Én szeretek így tehénkedve gépelni és a laptop szó is eleve onnan jön amit a tükörfordítás is jelent (lap = öl, top = teteje). Sok üzleti gépet is azért terveznek úgy, hogy ilyenkor is kapjon levegőt, mert aki sokat utazik, az nem mindig tudja asztalra tenni, mert egy reptéri váróban, jarművön erre nem mindig van lehetőség.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz #05304832 #28502 üzenetére

"Akkor mi is az a munka amire jó egy ipad? Nem gondolnám hogy itt mindenki diák, fotós, videós vagy influenszer."

Én fotós és videós vagyok, de nem tudom elképzelni mi az amire nem elég egy iPad Air 3 mondjuk erre a célra. A Pro ehhez képest inkább kényelmi szempontból tud többet ha valaki erre kényes. Viszont ismerek sokkal speciálisabb igényekkel rendelkezőket, akiknek a Pro többlet tudása jól jön, építészeti, térképészeti, régészeti, orvosbiológiai felhasználásban és még lehetne sorolni (nem beszélve ezeken a területeken egyre terjedő AR eszközökről). Az Apple inkább rájuk gondol mikor munkaeszközt emleget a Pro modellek kapcsán, persze attól még a sima civilek vásárolják legnagyobb számban otthonra Netflixet nézni (a fotóiparban is ez van, ott is az 1 milliós pro gépek legnagyobb számban a teljesen amatőrök körében fogynak).

Szerintem túl hétköznapi fogalmai vannak sokaknak a munka kapcsán, de akiknek egy iPad tényleg munkaeszköz, az egy szűk réteg. Ahhoz, hogy ez mondjuk egy átlagos irodai melósnak a munkaeszköze legyen, szerintem kellene:

1.) Dokkolhatósági képesség, asztali monitor támogatás
    2.) Több USB port (miközben egy MacBook Pro-n is fogynak... haha)
    3.) Szélesebb körű külső periféria támogatás

Elég megnézni egy dokkolható Samsung Dex eszközt, vagy még inkább a Microsoft Surface sorozatot és rögtön látszik, hogyan kell általános munka tabletet csinálni (egy barátom IT-s az ország legmagasabb szintű hivatalában, ahol a Surface a hivatalos munkagép az asztali mellett és ő amúgy nagyon szereti, van rajta több USB port, DisplayPort kimenet, kártyaolvasó is), eközben az Apple a dongle-inceptionben hisz, mikor nyolc átalakító és elosztó van egymásba dugdosva és egy iPad még ettől sem biztosan válik produktív munkagéppé. Sőt ez a baromság már elérte a magasabb szinteket is, öcsém UI/UX designer és kapott egy MacBook Pro-t, de sírva tudna fakadni, mikor nincs nála az USB elosztó és nem tud egyszerre bedugni egy Wacom rajztáblát, egeret és a töltőt. Az Apple szerint amúgy is varázstapipad meg varázsegér kell a népnek, ami persze jópofa, mikor napi 2-3 órát netezel vele, de egész napos munkára egyáltalán nem annyira ergonómikus, mint egy rendes méretű tenyérbe simuló egér, rendes gyorsgombokkal. Az Apple válasza ezekre az extrém igényekre a századik elosztó, amit hurcolhatsz a táskádban.

Szóval egyet is értek (az iPad még nem általános munkaeszköz), meg nem is (egy szűkebb rétegnek viszont mesés szerszám).

"A fotelben punnyadást nem nevezném munkának."

Én sem, nekem itthon van rendes asztali gépem, rendes székkel, én már akkor is ezt választom, mikor a következő pár órát fotószerkesztéssel töltöm. De a kanapén-fotelben elpunnyadós gépelés inkább arról szól, hogy megírok onnan pár emailt, 1-2 blogposztot, chatelek egy kicsit és ilyesmi.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz Alex91 #28510 üzenetére

A hebehurgya billentyűzetes tokkal jobb rá? Vagy a virtuális billentyűzettel, amivel szabályos magyar kiosztás csak a legnagyobb méretű iPad Pro-n van? :D

• Stauffenberg

nagyúr

válasz #05304832 #28511 üzenetére

"Egyik barátom fotós de ő a 27"-os imac-en érzi jól magát. Azért egy fotósnak is van válogatni/szerkeszteni való bőven. Nem is tudom hogy tudod ezt több ablak nélkül végezni profi módon, mikor több száz képpel dolgozol."

Pont le is írtam, hogy erre nekem is az asztali gép van, rendes nagy méretű grafikai (kalibrált) monitorral. De egyébként nem tudom mire kell fotószerkesztés közben több ablak, én ki sem mászom a Lightroomból amíg egy seggel végig nem szerkesztem a kiválogatott adagomat (és a rendszerezés a Lightroom saját katalógusrendszerén belül megy, ezért ideális batch munkára), talán csak a Spotify miatt váltok néha ablakot. Ha át kell dobni PS-be egy fotót az is egy kattintás és átdob oda, majd vissza.

De én gyakran szerkesztek telefonon/tableten is fotót (szintén Lightroom), de azt nem tudnám elképzelni, hogy ez az asztali gépet váltsa ki. De egy laptopot simán és erről volt szó, nem az asztali gép lecseréléséről.

"Példának említetted az építészeket. Na azt azért megnézem melyik komoly építésznek elegendő egy ipad mindenre."

Hát itt van a félreértés, mivel senki (még az Apple sem) állított olyat, hogy egy iPad mindenre jó. Nagyon sok szakmában ez csak a terepmunkát könnyíti meg, illetve van számos kifejezetten építészeknek szánt jegyzetelő, tervrajz vázlatkészítő app, ahol bonyolultabb projektfájlok esetén már kijöhet a Pro teljesítmény fölénye, egy belsőépítész által AR-el felturbózott 3D prezentációján meg főleg.

"Csak kiegészítő eszközként..."

Öhm... éppen erről van szó. Ha valamit hatékonyabban meg tudsz csinálni iPad + Pencil kombóval, mint egy laptoppal a terepmunka során, akkor az egy hasznosabb munkaeszköz, mint a laptop. Egy építész a komolyabban ráfekvős munkáit sem egy laptopon fogja csinálni, hanem desktop gépen.

"Programozók sem hinném hogy boldogulnának egy ipaddel, csak hogy kiemeljek még egy szakmát."

Te most direkt végigmész azokon, akiknek nem jó munkára egy iPad, csak azért, hogy igazold ezt? Eléggé biztos vagyok benne, hogy a sarki pék sem tudja a munkájához használni, ahogy egy virágkötő sem. Ez pont annyira igazol bármit az iPad munkára való alkalmasságából vagy alkalmatlanságából, mintha azt mondanánk, hogy a sarokcsiszoló haszontalan eszköz egy pilótának, de ez nem azt igazolja, hogy a sarokcsiszoló alkalmatlan munkaeszköz azon a területen, ahova való.

---

(#28514) Alex91: Tudok vakon gépelni, a napi munkám része az írás is. :) Volt már, hogy lemértem a napi karakterszámomat és 20-50 ezer között mozog. De nem arra kellene nekem az iPad, hogy ebből jelentős részt kivegyen. A megszokásról meg annyit, hogy képernyőn gépelni sosem lesz olyan, mint fizikai billentyűzeten, meg tudja szokni egy átlagos ember, hogy azon chateljen meg fórumozzon, de akinek egész nap pörögnek a karakterek az ujjai alatt, az nem tud meglenni rendes billentyűzet nélkül.

[ Szerkesztve ]

• Stauffenberg

nagyúr

válasz BeZo81 #28518 üzenetére

"Még lehetséges, hogy akinek Air 3-as készüléke van az is fog 1-1,5 év múlva találkozni a jelenséggel."

Most emiatt rákerestem (hiszen az Air 3 már kint van 1 éve a piacon), de nem hemzsegnek a fórumok ettől a hibától (példa van rá, de messze nem az a szint, mint a Pro 2017-nél). Az iFixit szerint egy kicsit áttervezték a problémás részeket az Air 3-ra (de nem atombiztos az sem). Hozzáteszem ezért kell olyan helyről venni, ami nem feketézik meg szürkézik.

Én elhiszem, hogy instant 15% spórolás sokaknak csábító, hogy a sarki GSM-től vegyék meg, de egy laminált kijelzőt javíttatni a gazdasági totálkár kategória. És nem mondom, hogy minden sarki GSM egy lókupec, de megnézem melyik marad majd a gazdasági válságban inkább talpon, egy Media Markt vagy amelyik a körúton a kebabos és a szexshop között nyitott boltot.

A kijelző foltosodás meg sajnos tömeges hiba a notebookoknál is, elég most felmenni az apróra és ebben a home office őrületben a jó gépeket már mind lerabolták, amik maradtak azok foltos IPS kijelzős legalja kategória.

[ Szerkesztve ]

• Stauffenberg

nagyúr

válasz BeZo81 #28523 üzenetére

Nem akarok rosszmájú lenni, főleg egy Apple topikban nem, de ez a felfogás erre a gyártóra mindig is jellemző volt. Egy szervizes családtagom, mikor először látott újkori MacBookot szétszedve, csak a fejét fogta és azzal kommentálta: Apple cuccot a szoftverért és nem a hardverért veszünk.

• Stauffenberg

nagyúr

válasz pepe1150 #28527 üzenetére

Milyen szinten akarsz elmélyülni a videózásban? Mert bár egy alap fapados iPad is úgy viszi a Full HD vagy 4K playbacket Lumafusion-ben, hogy asztali gépeket szégyenít meg, de csak nagyon alap dolgokra jó, tudsz bele klipeket pakolni a timeline-ra, tudsz alap expozíciós dolgokat (brightness, contrast, highlighs, shadows, stb) piszkálni, kezeli a LUT-okat, de amikor már elmerülnél egy kicsit jobban a color gradingben és kéne egy Waveform, RGB Parade vagy Vectorscope, akkor hirtelen meg vagy lőve.

Hozzászólok Aktív témák

Hirdetés