Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    Úgy néz ki a VIA szeret egy Core 2-es alaplaphoz is ősrégi Déli hidat használni.
    Részletesebben a másik topicból: [link]
    Mikori is lehet pontosabban ez az AMD-s lap, tehát mikor adhatták ki ?
    Illetve lehet-e különbség a déli hídban, más-e a VT8237 és a VT8237A ?

  • atesss

    addikt

    válasz spista222 #2335 üzenetére

    Erre a hibára gondolsz ? :
    A SATA/1,5 és a SATA/3,0 közötti kompatibilitás fontos, ezért a SATA/300-ban van egy visszakapcsoló szekvencia, ami SATA/1,5-be állítja az átvitelt, mikor olyan eszközzel kommunikál. A gyakorlatban néhány régebbi SATA vezérlő nem valósítja meg a megfelelő SATA sebesség-kritériumokat. Az érintett rendszerekben a felhasználónak kell kézzel átállnia SATA 3,0-ról SATA 1,5-re egy jumper segítségével. Ismertek a hibás chipsetek, köztük a VIA VT8237 és a VT8237R déli hidat, a VIA VT6420 és a VT642L önálló SATA kontrollert. A SiS 760 és 964 chipsetek is tartalmazzák ezt a hibát, de egy frissített SATA vezérlő ROM-mal ezt javították.
    Ehhez akkor csak annyi kellene, hogy jumperrel vagy szoftverrel (értelemszerűen ezt egy másik gépben) visszakapcsoljam az SSD-t SATA 1-es módra.
    Ilyet nem tudnak a mai SSD-k ?

    Ja és lehet-e hasonló hiba Sata 2 és Sata 3 átváltás közt ?
    Ilyenkor a Sata 3-at támogató SSD-k visszakapcsolhatók-e Sata 2 módba ?

    És akkor még az a kérdés, hogy egy SATA 2-t támogató vinyó esetében is ez lenne a helyzet ?
    Mert épp arra gondoltam, hogy egy kicsit Bad Sectoros, HDSentinel 48%-os kondíciójú Hitachi 7K160 szériás 160GB-os vinyóval próbálnám ki a gépet. Illetve lehet apámmal meg a Win7-et, hogy meg tud-e barátkozni vele.
    De akkor azt is vissza kellene kapcsolnom Sata 1 módba ?

  • atesss

    addikt

    válasz spista222 #2337 üzenetére

    "Ha nem VIA, SIS-chipsettes alaplapot használsz"
    Na igen, ezért is óvakodtam tőlük mindig, ha ismerős akart ilyet venni (akár laptopban is), akkor gyorsan lebeszéltem. Hiába olcsóbb, ha utána meg csak a szívás van vele...
    Ezt a lapot sem én vettem, hanem lomtalanításon találtam, egy vinyó nélküli egész gép részeként. :P
    De tökéletesen működik.
    Illetve nem telepítettemmég rá oprendszert, szóval a merevlemez vezérlő még nem lett kitesztelve. De felismerni felismert egy régi Maxtor Sata vinyót (Biosban), IDE-ről meg ment az ODD, és Live linux alatt egy napig Prime stabil volt.

    Meg van egy Asus P5VD2-MX SE-m is, az egy ismerősnek fog menni majd; ezt is kaptam egy régi gépből. [link]
    Ez ugyanolyan chipsetes, csak nincs rajta a JMicron vezérlő(és így E-Sata sem). Meg egyáltalán nem lehet húzni Biosból; azaz még amit a nem SE verzió tud, az FSB emelést (300-ig), ennél még annyit se lehet.
    Azt még meg kellene nézni, hogy fel lehet-e rakni erre Win7-et.
    Tárólóvezérlő szempontjából lehet ezzel baj ? Pl. nincs Win7-re Sata driver, és problémát okoz ?
    Realtek hang drivert biztosan vadászok hozzá, Audio-t is talán.
    Integrált VGA-hoz meg szrencsére nem kell, mert arra a célra már megy bele egy Geforce 7300.
    De a nem SE laphoz még kellhet.
    Korbenézek a VIA honlapján, mit kínálnak hozzá...

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz tomtom9 #2365 üzenetére

    Ha egyértelműen Gigabyte-ot akarsz, szerintem kérdezz be a Gigabyte P35 és P45 topicokba.
    Esetleg X38 és X48, bár utóbbi nem tudom van-e egyáltalán DDR2-vel.

  • atesss

    addikt

    válasz spista222 #2341 üzenetére

    Utánanéztem a hang és LAN vezérlőnek Win7 driver ügyében, és nem túl jó a helyzet.

    A P5VD2-MX SE -n "Azalia ALC660" van, ami mint kiderült az jelenti hogy Realtek. De hogy miért esett az Asusnak nehezére ezt kiírni...
    Ehhez tehát van driver, méghozzá decemberi.
    Régen nem szerettem a Realtek-et, de mostanában megszerettem őket, mert nekik tényleg van terméktámogatásuk. Lehet ugyan, hogy néhol az alaplapgyártó drivere tartalmazna módosításokat, plusz funkciókat; de ha nincs az adott oprendszerhez, akkor hiába...

    A P5VD2-MX-en viszont ADI AD1986A van, nekik semmi nincs az oldalukon.
    Tudom, mert pár napja kerestem épp ismerősnek egy kicsit régebbi Asus P5GV-MX-hez, amin ugyanez a chip van.
    Máshol hol próbáljak

    A LAN is Realtek, mindkettőn ugyanaz: RTL8201CL 100/10 LAN , gondoltam akkor ahhoz úgyis van, meg sem kellene néznem. De aztán még sem találtam;
    10/100-as PCI-osakhoz: [link]
    RTL8100B(L)/RTL8100C(L)/RTL8101L/RTL8139C(L)
    RTL8139C(L)+/RTL8139D(L)/RTL8100(L)
    RTL8130/RTL8139B(L)

    10/100-as PCI Express-esekhez: [link]
    RTL8100E/RTL8101E/RTL8102E-GR/RTL8103E(L)
    RTL8102E(L)/RTL8101E/RTL8103T
    RTL8401/RTL8401P/RTL8105E
    RTL8402

    82xx-es egyáltalán nincs közte. :F
    Akkor ehhez honnan vadásszak ?
    Vagy lehet elírta az Asus a chip számát ? Két lapnál is az azért túlzás lenne, de asszem megnézem majd du. fizikailag is.

  • atesss

    addikt

    válasz kasza blanka #2418 üzenetére

    és akkor majd teljesen spontán jön egy félpillanatra látható krixkrax a képernyőn, és már indul is újra.
    Kékhalálra gondolsz ?
    Azt be lehet kapcsolni, hogy maradjon ott az üzenet, és ne induljon újra.
    Sokszor nem sokat mond ha tudod is az üzenetet, de a szakik lehet akkor is tudnak valamit mondani rá.
    XP alól vagyok most, itt a Rendszer (Sajátgépen Jobbklikk - Tul.) Speciális fül, Indítás és helyreállítás - Beállítások, Rendszerhiba - Automatikus ujraindítás elől vegyed ki a pipát.
    Nekem "Rendszerhiba utáni automatikus újraindítás" néven rémlett, lehet Win7 alatt van így.
    De ott is hasonló helyen van kb., nem lehet nehéz megtalálni.

    Hiába minőségi a táp, ennyi év után azért előfordulhat így is, hogy kiszáradtak a kondik, ha sokat is volt használva (főleg ha melegben volt).
    Bár ennek inkább csak nagy terhelésen kéne jelentkezni, egy ilyen 100W fogy. alatti géppel nem.
    Ilyen régi táp, és már van rajta 24 tűs tápcsati ?!

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz kasza blanka #2426 üzenetére

    Ezt tényleg nem olvastam el, bocsánat.
    Pedig beleolvastam az első hsz-edbe is, csak valahogy a végére már nem jutottam el...

    Mit jelent ez a "hangyákháborúja" ? Olyan mint TV-nél ha nincs adás ? Itt ez furcsa lenne.

    A táp témánál meg az "is" szócskát nem vettem észre...
    (eddig is úgy ment, hogy a 20tűs tápcsati rádugva, a +4 meg szabadon.)
    Így úgy értelmeztem; hogy eddig úgy ment, hogy nem volt a +4 rádugva, most pedig a biztonság kedvéért azt is rádugtad - de semmi változás.

    Egy ilyen alacsony fogyasztású gépnél persze hogy nem gond ha nincs rádugva.

    Bár a hivatalos indoklást, az erre való hivatkozást nem értem ebben a formában. Ha egyetlen 12V-os ágja van a tápnak, akkor ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy azt milyen csatlakozókon veszed ki. Ha nincs meg a 15A, akkor meg akár hányon is veszed ki, nem lesz meg a 15A úgysem.
    Esetleg a vezeték (és a csatlakozás, bár ez jó esetben végképp nem számottevő) ellenállásán eső feszültség okozta teljesítmény-veszteség számíthat, de ha ez néhány W-nál több, akkor már gond van, mert ég a vezeték...
    Több vezetéken "szállítva" az áramot a kisebb vezeték eredő-ellenállás miatt az alaplaphoz érkező fesz. magasabb lehet 1-2 tized volttal, de ez csak akkor számíthat esetleg épp, ha szar a táp, és leesik a 12V-ja. Vagyis esetleg előfordulhat, hogy több vezetékkel még épp elmegy határesetben; ha csak a 20-as van rajta, akkor mondjuk egy tizeddel még alacsonyabb a fesz. amit maga az alaplap megkap, és azzal már épp nem megy el.

    Amúgy szerintem 10A felett nem nagyon fogyaszt csúcsban sem az a gép.

  • atesss

    addikt

    válasz spista222 #2395 üzenetére

    Igen, jó esélye van hogy megeszi.
    De én ennek ellenére fel szoktam rakni rá, előfordulhat hogy kicsit optimálisabban működik.
    Vagy több mindent be lehet állítani, pl. volt már olyan (bár szerintem XP-n), hogy a Windows-os driverrel nem lehetett beírni egyedi MAC címet.

    Mint kiderült az ADI hanghoz van fent az Asus oldalán is egy Vista-s driver.
    De az azért mégsem Win7-es.
    De próbáltam még gugglizni (soundmax adi audio driver windows 7 )
    És találtam egy Lenovo-s drivert:
    ADI SoundMAX High Definition audio driver for Windows 7 (32-bit and 64-bit) - ThinkCentre A53, A55, A60, A61e, M55e / Value Line J200, J200p, J205, S200, S200p, S205 : [link]
    Ez vajon működhet vele ?

    Lehetőleg ma kipróbálnám a nem SE alaplapot (amin ez a hang chip van), és direkt Win7-el.
    Úgyhogy valamit megpróbálok feltenni majd.
    Lesz benne egy külön VGA (NV 7300), de lehet kíváncsiságból kipróbálnám az Integrált VIA-t is, hogy tényleg ilyen lassú-e, ahhoz honnan vadásszak drivert ?
    De ugye nem fog megkavarodni / akár kicsit is belassulni a Win7, ha utána meg berakom a 7300-at ?

    Chipsethez milyen drivert rakjak fel ?
    Intelt ismerek leginkább chipsetet tekintve, tehát olyanra gondolok mint pl. az Intel INF chipset driver.
    Annál amúgy a legfrissebb is jó még állt. a 6-7 éves chipsetekhez is (pl. a 2004-es Intel 915-höz biztosan jó a legfrissebb, amiben ugye a SB-es i3/i5/i7 chipsetek is benne vannak)

    Ja és mint kiderült, pont Realtek ALC660 van a laptopomban is (amiről most is írok), egy Asus F2HF.
    Szóval ebből a szempontból jobb lenne az "SE" lap. Csak hogy miért nincs benne semmi tuning-opció...
    Ezt amúgy nem lehetséges esetleg, hogy egy kis(/nagy) Bios hack-el hozzá lehetne adni ?

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz DJ WOKKY #2493 üzenetére

    Ebben ne legyetek olyan biztosak !
    Az egy dolog, hogy a chipset támogatja, de attól még nem biztos hogy az alaplap is.
    Megnéztem a manualt is, abban nem írnak erről semmit.
    Itt meg annyi van csak, hogy :
    LGA775 Socket Intel® Celeron / Pentium® 4
    i945G Chipset

    Márpedig ha támogatna Core 2-t, azt valószinűleg itt kiírnák.
    Illetve talán "reklámoznák" is; ahogy pl. sima ATX-es alaplapoknál szokták (pl. Asus).
    És a Core 2 támogatásához nem elég csak egy Bios frissítést csinálni a gyártónak, arra fel kell készíteni fizikailag is a lapot, elsősorban a CPU tápellátó részt.
    VRD 11.0 kompatibilis kell neki: [link]
    Kellene a laphoz keresni egy CPU kompatibilitási listát.
    Vagy minimum egy BIOS update oldalt, ahol írják hogy mi módosult az új Biosban, itt szokták azt is írni, hogy milyen új CPU-kat támogat.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz DonThomasino #2495 üzenetére

    Nem, nekem nincs ilyen lapom.
    De azóta még guggliztam egy kicsit, és sehol sem írnak Core 2 támogatásról.
    Bios frissítés nélkül meg még esélytelenebb.

    De igazad van, lehet tényleg a legegyszerűbb (és legbiztosabb) ha kipróbálja.
    Bár a BIOS frissítés akkor is kellene (hacsak nem gyárilag új / a legújabb van rajta).

  • atesss

    addikt

    válasz DonThomasino #2497 üzenetére

    Hát azt nem tudom hogy tudná-e az eladó, de megkérdezni már biztos nem fogja tőle :U :
    (* A felhasználó jogait a Szabályzat sorozatos megsértése miatt végleg felfüggesztettük!)

    spista222
    #2434-re van ötleted ?
    Aztán végül nem csináltam meg a telepítést, és lehet pár hetet halasztom is, de azért jó lenne tudni.

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    válasz spista222 #2501 üzenetére

    Ja köszi, de azzal ne fáradj; kipróbálni én is ki tudom.
    A hangot lehet végül is próbálgatni, esetleg a VGA drivert is (meg az nem is olyan fontos, azt tényleg csak kíváncsiságból nézném), de a chipset drivert tényleg rögtön a Win7 telepítése után kellene felrakni.
    Úgyhogy arra megpróbálok majd rákeresni (leginkább a VIA honlapján).

    Úgy néz ki hogy alaplap váltás is lesz (elsősorban az SSD miatt), így a P5VD2-MX megy az ismerősnek, az P5VD2-MX SE meg nem is lesz használatban.
    (Lehet jobb is, ezzel a VIA csodával; és a totális húzhatatlanságával...)

    Az Intel 915GV-ben lévő GMA900 és ez a VIA csoda vajon hogyan viszonyul egymáshoz játékok alatti teljesítményben ?
    Mert ha nem sokkal lassabb (/használhatatlanabb) a VIA, akkor lehet érdekelhet egy másik ismerőst.
    Az egyetlen előnye ennek a lapnak, hogy DDR2 ram kell bele, ami jóval olcsóbb a DDR-nél.

  • atesss

    addikt

    válasz spista222 #2505 üzenetére

    Ezzel szemben a VIA-s csodákkal leterhelt CPU esetén szinte megáll a gép
    Na igen, pedig ennek nem kéne közének lennie (legalábbis nem jobban mint máshol) a GPU-hoz.
    Ja vagy ez azért van, mert minden szoftveres a GPU"-ban", és így a procit terheli (és azt nem háttérből, hanem szimpla - a többi folyamathoz képest nem nagyobb prioritású - windows folyamatként) ?
    Az Intel GMA is eléggé szoftveres azért...

    A 865G-hez képest nem tudom a 915GV GPU-ja miben / arhitektúrálisan mennyire is más, de az biztos hogy a régi még "Intel Extreme Graphics" néven fut, utóbbi pedig már "Graphics Media Accelerator".

  • atesss

    addikt

    válasz ubid #2523 üzenetére

    Ez is VIA chipsetes, ilyet ne vegyél !
    Az előbb pont erről beszélgettünk (főleg spista222-vel), hogy mennyire használhatatlan ez a VIA GPU (illetve lehet nem pont ez, de az biztos hogy nagyon hasonló) és a déli híd (ez pont ugyanez; egy ősrégi típus); olvass vissza.
    Pl. a legutóbbi hsz: [link]

    Én Gigabyte P35-öst vagy P45-öst ajánlanék használtan apróról.
    De akár egy G33, P43 is ok.
    A megbízhatóságra: Olyan eladót keress, akinek sok pozitív értékelése van.
    Ha 3 év garival vette annó a lapját az eladó, akkor előfordulhat hogy találsz még olyat, amire van még egy kevés gyári gari. De némely eladó szokott akár ilyen 1 hónapnyit is vállalni rá.

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    Ismerős alapítványa kapott adományként a Tesco Magyarországtól egy Dell Optiplex GX60-as gépet.
    Régebbi, P4 alapú (Intel 845 chipset család).
    Ezt szeretnénk használatba venni, csak van egy komoly probléma:
    A Bios-on jelszó van.
    És a Boot sorrendben a HDD előbb van mint az ODD.
    Beraktam egy XP CD-t, ami elsőre ugye elindult (tök üres volt a vinyó), de valamiért nem tudta megformatálni a particiót.
    Kiléptem, de mégis van valamilyen indító adat már a partición, mert most már valami "Hibás boot..." szöveg jön be (fejből nem tudom, és most nem otthon vagyok).
    Innentől kezdve pedig a HDD-ről bootol, azaz nem is tudom behozni az XP telepítőt...

    De ettől függetlenül is jó lenne tudni, bármit állítani kell és nem lehet belépni az problémás tud lenni.

    Mi lehet vajon a Bios jelszó ?
    Van esélye hogy gyárilag volt valami, és a gyárin hagyták a cégnél ?
    Belépni szerencsére be lehet egyébként a Biosba, csak ugye semmit nem lehet változtatni, az összes opció szürke.
    Bios reset (vagy elem kivétel) van esélye hogy kiüti ?
    (Pl. azt tudom, hogy bizonyos laptopoknál szoktak ilyenekkel komoly gondok lenni).
    Csak előtte lehet fel kéne írni a mostani opciókat.
    Amihez nincs túl sok kedvem...
    Van esélye hogy volt valami olyan beállítás rajta, amit nem tudnék kitalálni, és gondot okoz a használatnál ?

    [ Szerkesztve ]

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    Van egy elfekvő Asus ROG Huracan G21[link] félgép, amiből egy - a gyárianál természetesen gyengébb - de (nem játékra) használható gépet szeretnék összerakni a lehető legolcsóbban.
    Na most ugye ezt egybe gépként árulják, még rendes manual sincsen hozzá.
    Amúgy elvileg notebook alapú, pl. a WOL se támogatott, majdhogynem írhattam volna notebook-os topicba is...

    Próbálnám kideríteni hogy milyen procit meg VGA-t támogat a gép, illetve hát a Bios.
    Prociból a külföldi oldal [link] alapján i7-8700-al is árulták a gépet.
    Pl. egy i3-8100 vajon elműködhet benne ?
    De ilyenem nincs tesztnek se, szóval vennem kéne hogy egyáltalán teszteljem.

    VGA-ból meg szintén nemtom, lehet benne Bios szinten limitáció ?
    Most nincs előttem a gép, a fizikai felépítést (pl. mi az ami rögzíthető) megnézem holnap.
    Van amúgy egy elfekvő Colorful GTX750-Twin-1GD5 kártyám, azzal akár tudnám próbálni beruházás nélkül is.

  • atesss

    addikt

    Üdv !
    Épp régi számítógépeket selejtezek; mert holnap du. megyek hulladékgyűjtő udvarba (sok más miatt amúgy is pl. autógumi stb.).
    Úgy döntöttem hogy Core2 Duo alapú PC-t én már backupnak/tartaléknak se fogok többé használni...
    Lehet vagy kb. 3-4 db ilyen PC, E6300 vagy hasonló kategória asszem. Talán egy Dell gép, a többi inkább szabvány mATX vagy ATX.
    A procit+ramot talán elraknám, mert az tényleg nulla helyet foglal.
    ODD-t, gépházak többségét kukáznám, mert az a legnagyobb+legnehezebb.

    A kérdés, hogy alaplapokat van értelme felraknom apróra - mondjuk leginkább ingyen elvihetőként ?
    Kellhet ez még bárkinek, használja még bárki úgy hogy kvázi épít/átépít is vele ?

  • atesss

    addikt

    válasz jokeph #87716 üzenetére

    No van sokkal több Dell PC is mint gondoltam.
    Egyelőre amit jobban megnéztem, az Pentium D (Optiplex GX520 DT, Optiplex 360 MT - G31 chipsettel), Athlon64X2 (Optiplex 740 MT). Kíváncsiságból bedugom őket melyik indul el, több évig pincében állás után...
    De ezeket szerintem tényleg nem tudja senki használni.

    Van még egy Dell MT, elvileg E8300-al, akkor ha az a gép megy, akkor az talán még használható valakinek ha azt mondod.

    Amúgy, Dell support oldalán a Service tag-et beírva miért nem találja egyik ilyen régi gépet se ?? Pedig keresővel a gépcsaládra, az adott gép manualja mindene fent van még, tehát nem az van hogy törölték volna kompletten a szerverükről.

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés