Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Donki Hóte

    veterán

    válasz Egon #32 üzenetére

    szerencsére a népek 86%-a az állítgatás eltörlését vélte helyesnek

    Az EU népességének mindössze kb. 1 %-a tartotta fontosnak, hogy szavazon az erre vonatkozó kérdésben, vagyis csekély 400 millió ember véleményét nem ismerjük :DDD

    (Amúgy igazad van, vannak olyan szerencsés helyek a világon, ahol a szavazók 50 %-a szavaz, akik szavaztak azoknak 44 %-a szavaz egy pártra, így az a párt kétharmados többséget szerez a boldog nép parlamentjében :K )

  • Arpee78

    senior tag

    válasz Egon #24 üzenetére

    Példa: Télen-nyáron 8-ra kell menned dolgozni, ehhez nyáron nyári idő szerint 7-kor kell kelned legkésőbb, ez a nyári 7 óra téli 6-nak felel meg. Így egész évben ugyanazon időpontokban kelsz és fekszel, csak a számérték más. Kevesebbet sem alszol, mert a 8 órához nyáron 23-kor térsz aludni, télen meg 22-kor. És voilá eltörölted magadnak óraátállítás nyűgjét, csak viseld ennek hátrányát is.

    Nem, a téma az, hogy az óraállítgatás jó (szerinted). Ennek egyik hozadéka a nyári korábban kelés.
    Szerintem a nyári korábban kelés a jó, ezen vitatkozunk még vagy szerinted is így van? Nem csak nekem jó, hanem mindenkinek. Az lenne jó, ha nyáron mindenki korábban kelne.

    Ha mindenki korábban kel, akkor a munkahelyeknek és stb-nek ehhez igazodnia kellene. Ha nem tennék, akkor évszaktól függően az embereknek a napirendje zavarosabb lenne, például hol sok idő lenne reggel, hol kevés.

    Hogy a munkahelyek és stb-k igazodjanak, úgy az egyik megoldás ha időnként, mondjuk évente kétszer, eltérő munkaidőt, nyitvatartást találnak ki.

    Ennél sokkal egyszerűbb ha szimplán az órán állítunk, mondhatni a kisebbik rossz. És minden lehetséges opció közül a legkisebb rossz.

    Miből gondolod, hogy az óraátállítás esetleges eltörlése után egyes üzletek, vendéglátóhelyek nem igazítanának a nyitvatartásukon? Akár évente kétszer. Ha fix téli időszámítás lenne, a nap 3:45-kor kelne és 19:45-kor nyugodna, szerinted nem követné le ezt az emberek jó része? És az üzletek ezt nem reagálnák le?

    Ez így hülyeség, hogy a téli időszámítás jobb lenne a nyárinál.
    Nem lehet leírni, hogy minden országnak egyik v. másik időszámítás a jobb. Úgyértem minden országnak más és más. A Föld időzónákra van osztva, nagyjából 24-re. Optimális esetben egy időzóna közepén a 12 óra megfelel a Nap delelésének időpontjával. De nem tragédia, ha kissé eltér és egyéb szempontok is vannak melyik időzónába lép egy ország. Magyarország és Spanyolország is egyazon időzóna két szélén van, gondolom nekünk a gazdasági kötődés miatt jobb továbbra is ebben az időzónában maradni.

    UTC+0 Greenwich 0 foknál van 12-kor a Nap delelőn.
    UTC+1 kb Prága vonalánál keleti hosszúság 15 foknál van 12-kor a Nap delelőn.
    UTC+2 kb Kijev vonalánál keleti hosszúság 30 foknál van 12-kor a Nap delelőn.

    Budapest pedig keleti hosszúság 19 foknál van, tehát nekünk az UTC+1 a jó napjárásilag és gazdaságilag is.

  • Arpee78

    senior tag

    válasz Egon #16 üzenetére

    "privatice megtenni nem lehet,"
    A legtöbbeknek igenis lehet, az egyik időrendnél(időszámításnál) a szokott módon igazodsz munkahelyhez v. egyébhez. A másiknál pedig van plusz 1 órád reggel.

    "fordítsunk egyet a dolgon: fix téli időszámítás esetén te is kelhetsz egy órával korábban nyáron"
    Így is tennék, egyébként nem a fix téli v. nyári időszámítás a téma, hanem a nyári korábban kelés. Nem arról van szó, hogy a téli vagy a nyári időszámítás a jobb e, hanem a fix vs állítgatós idő.

    Jah, így 4:45-kor süt, ami szintén rohadt korán van
    Az esti plusz egy óra lámpa(a napfény helyett) nem mindegy. Ha napsütésnél monitor bámulásra a redőny lejjebb engedés a megoldás, de nem teljesen mert a full sötét sem jó a túl nagy kontraszt miatt.

    Azzal nem tudok mit kezdeni, ha nem hiszel a tudománynak, baleseti statisztikáknak stb.
    A tudomány valóban vizsgálhatta az óraállítgatás hátrányát, ami van is, ezt nem vitattam. Viszont a hiánya is bizonyítható hátrányokkal jár. A napfény hiánya a tudomány jelen állása szerint nem egészséges dolog, márpedig a fix időszámítás kevesebb napfényt eredményez. Vagy rengeteg lámpázós reggelt, ami szintén nem egészséges.

    #17Crus
    Óraállítgatás és egyébként óra régen ugyan nem volt, de szerintem ezer és millió éve az evolúció a napfelkeltéhez igazította az emberek ébredésének biológiáját. Vagyis télen később keltek a népek, nyáron korábban.

  • Arpee78

    senior tag

    válasz Egon #12 üzenetére

    Az állítgatást sokan ma is eltörölhetnék a privát életükben, például télen 6-kor kelni, nyáron 7-kor és problem solved. De valamiért egy gép által diktált szám olyan k nagyon fontos.

    Lényegtelen, hogy téli vagy nyári időszámítás. Ha az értelmezésed szerint eltörölnék az óraállítgatást és a téli idő maradna meg, akkor nyáron jún. 21-én 3:45-től már sütne a nap. Ez tény, nem tudomány, nem béna fejtegetés, hanem tény. Ha te ekkor télen-nyáron 6-kor kelsz, akkor reggel pont egy órával többet alszol napfénynél, mint óraállítással tennéd, ez is tény. Oké van redőny meg mindenféle, de ez azt is jelenti, hogy este 1 órával többet vagy lámpafény alatt, szerintem ez sem vitatható.

    Nem látom be, miért lenne egészségesebb neked vagy bárkinek a lámpafény mint a napfény. Ja mert nem bírod 1 nap alatt 1 órát eltolni a napi ritmusod. Mi akadálya van szétbontani 3x20 percre? Például február, március, április utolsó vasárnapján 20 perccel korábban kelni, ősszel értelemszerűen fordítva. Ez széttaposná a cirkadián ritmusod?

    Az a helyzet, hogy az óraállítgatás jó fele tapossa az emberek cirkadián ritmusát.

    #13 Nem az energiatakarékosság a lényeg, hanem mert jobb napfénynél ébren lenni és sötétben aludni, mint fordítva. Egészségileg biztosan így van, a redőnyöktől függetlenül is.

  • ArGab

    őstag

    válasz Egon #10 üzenetére

    Ezt úgy tűnik sokan keverik. Nem a "téli" időszámítás lett bevezetve az energiamegtakarítás miatt, hogy reggelente ne legyen annyi villany használva. Hiszen ez volt és lenne a normális, tudományosan megállapított időzóna ezen a hosszúsági körön. A "nyári" lett bevezetve azért, hogy nyaranta ne hajnali 4 előtt keljen fel a nap és legyen este 8 előtt sötét. És így ne kelljen nyaranta este annyi villanyt használni, mert 9-ig világos van.

  • Arpee78

    senior tag

    válasz Egon #8 üzenetére

    Végig olvastátok a cikket? Ott van mi lenne óraállítgatás nélkül. Ha eltörölnék más okokból lennének bajok.

    Mi van ha nincs:
    1. opció: az órán lévő számértékekhez való ragaszkodás miatt mindenki azonos időben próbálna aludni télen-nyáron, így reggel több lesz a lámpázós és az átaludt napfényes órák száma. Ennek tutifix egészségi következményei lesznek, és nem az energiamegtakarítás a lényeg.
    2. opció: nem ragaszkodnak a népek az óra számértékeihez, hanem nyáron mindenki korábban kelne, télen pedig később. Viszont mivel az órák számai fixek, marad a menetrend és stb átírása.

    Na melyik egyszerűbb és jobb?

    Óraállítgatással:
    +több napfény
    +kevesebb lámpázós reggel
    +a társadalmi működés egyszerűbb összehangolása(csak órát kell állítani, nem mindenfélét)
    - a bénább kisebbségnek megterhelőek az átállás körüli napok.

Új hozzászólás Aktív témák