Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nvyktor

    aktív tag

    válasz floatr #31 üzenetére

    "Nemtom megoldaná-e a helyzetet, ha a gugli létrehozna egy EU-n belüli központot..."
    Nem oldaná meg, a tökéletlen szabályozás miatt. Lásd lent.

    "kinek adja el egészen pontosan...?"
    Reklámcégeknek, hogy azok téged direkt, vagy indirekt módon célozhassanak reklámokkal, és ezzel bevételt termeljenek maguknak, "K+F"-nek nevezett kutatásokhoz az internetezési, vásárlási és egyéb szokásaidról, stb...

    Marketing esetében alapvetően kétféle adatkezelési elvről beszélhetünk:
    1: csak akkor kezelheti az adataimat, ha ehhez én kifejezett hozzájárulásomat adom (opt-in)
    2: bármit csinálhat az adataimmal, amíg én ezt kifejezetten meg nem tiltom (opt-out)

    Az EU-ban és Mo.-n is a direkt marketing az utóbbi kategóriába esik, és még a legutóbbi módosítással sem sikerült normálisan elérni, hogy a privát adatok opt-in rendszerbe kerüljenek át.

    Nem marketing esetben pedig még ennél is lazább a szabályozás.

    "...egészségügyi rendszerbe fejlesztettünk, és akkor értetlenül álltam azelőtt a tény előtt, hogy még házon belül sem voltak hajlandóak megőrizni egy beteg kórtörténeti előzményeit..."
    Hát ja, az egészségügyi adatok talán a legérzékenyebbek ebből a szempontból.
    Azért nem őrzi meg, mert nem tudja garantálni, hogy az adatok nem kompromittálódnak.
    Ahhoz, hogy a rendszerből kikerüljenek a betegek adatai, elég egy "lelkes" munkatárs papírral ceruzával...
    Igen kellemetlen lenne, ha pl. a Youtube oldalon fogadna egy ilyen videó:
    "Végbélkúp használati útmutató
    Javasolva neked a 2013 áprilisi vizsgálat miatt..." :)

    Védd a fákat! Egyél hódot...

  • nvyktor

    aktív tag

    válasz ddekany #34 üzenetére

    Ok, nem túl életszerű, de ettől még tény, hogy az egyik leginkább védendő adattípus... :)

    Minek a smart chip? Ujjlenyomat, retinaszken, dns, stb...
    Ezek mindig nálad vannak.

    Nem a technikai megvalósítás a probléma, hiszen az már lerágott csont, évtizedek óta képesek vagyunk központosított adatbázisokat létrehozni.
    Az adatok védelme problémás egy olyan rendszerben, ahol ennyi "nyitott" végpont van.

    Hiszen Gizi nővér lehet, hogy elsőosztályúan köti be az infúziót, de az adatvédelemről lövése nincs, mégis végfelhasználója lenne egy ilyen rendszernek. Tuti, hogy a rendszer jelszava a monitorra lenne ragasztva... :(

    Védd a fákat! Egyél hódot...

  • nvyktor

    aktív tag

    válasz bambano #37 üzenetére

    @bambano: én a 1995. évi CXIX. törvényre gondoltam.
    "3. § (1) c) más, ugyanazon tevékenységet végző személytől vagy szervtől adat átvételével, amennyiben az érintett az adat átadását az erről szóló előzetes tájékoztatás után nem kifogásolta, vagy tiltotta meg"

    Én még nem kaptam ilyen előzetes tájékoztatást senkitől...

    ugyanennek a d) pontja:
    "adat igénylésével a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Nytv.) hatálya alá tartozó nyilvántartásból az Nytv.-ben meghatározott feltételekkel, feltéve, hogy a polgár az adatainak kiadását nem tiltotta meg [Nytv. 2. § (1) bek.]."

    Vagyis a személyes adatok beszerzésének másik forrása a KEKKH.
    Ezt külön meg kell tiltani, hogy ne használhassák.

    17. §, szerintem te is erre gondoltál (hivatkozik a Grt-re), ahol kimondja többek között, hogy magánszemély esetén kell az előzetes hozzájárulás.

    A vonatkozó jogszabályok értelmében ma már nem opt-out rendszerű a DM.
    De tőlem soha senki meg nem kérdezte, hogy adok-e hozzájárulást az adatkezeléshez, csak jönnek a reklámok folyamatosan. Amikor megkérdezem, hogy mégis honnan, hogyan szerezték az adatokat, arra persze nincs normális válasz. Erre értettem azt, hogy nem sikerült normálisan megoldani, nincs kontroll fölötte.

    A hozzászólásod többi részével egyetértek, bár ne gondoljuk, hogy csak az amcsik akarnak megfigyelni.

    @floatr: pont attól vagy neki értékes, hogy eladhatja, akár magát az adattömeget, akár az adataidra épített szolgáltatását.
    pl. AdWords pont ezen alapul.

    [ Szerkesztve ]

    Védd a fákat! Egyél hódot...

  • nvyktor

    aktív tag

    válasz Centre #39 üzenetére

    Se nemzeti konzultációban, se nyereményjátékban nem veszek részt. :U
    Mondjuk a nemzeti konzultáció ilyen jellegű felhasználása a legmocskosabb az egészben, de ez már nagyon kényes téma, és hamar politikába fordul, szóval hagyjuk szerintem.

    EULA-k, nos igen. Bár jellemzően kerülöm az olyan szolgáltatásokat, amik az adataimért cserébe használhatóak, azért ezekből van egy pár.

    @bepken: az általad említett 3 pont szerintem nem jó példa, mert ez csak azt mondja ki, hogy:
    1: a Gugli gyűjti és felhasználja az adatokat
    2: megadja az adatok körét
    3: megadja, hogy a Gugli titoktartása és adatkezelése alapján nem feltétlenül ők dolgozzák fel az adatot

    Ezek nem jelentik azt, hogy az adatfeldolgozónak rendelkezésére állnak az adatok, hogy 3. félként bármit is csinálhatnának vele. Ettől még benne lehet, hogy a rendelkezésükre bocsátják, de ez a 3 pont nem erről szól.

    Ha megnézed a 2011. évi CXII. törvényt (adatvédelmi törvény), akkor a 3.§ konkrétan leírja, hogy mi különbség az adatkezelő és adatfeldolgozó között. Az adatfeldolgozónak nincs joga önállóan kezelni is az adatot, amit feldolgozásra kap.

    Védd a fákat! Egyél hódot...

Új hozzászólás Aktív témák