- Hamarosan kiderül, hogy a Trump-kormány szétdarabolja-e a Metát
- Nem kaphat a mellette lévő atomerőműből több áramot az Amazon adatközpont
- A Microsoft beszállt a világ legnagyobb karbonmentesítő projektjébe
- Így tréningezi az AI-modelleket az EU-ban a Meta
- 500 milliárd dollárnyi AI-szervert gyárt le az USA-ban az NVIDIA
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Linux kezdőknek
- Windows 10
- Asustor NAS
- QNAP hálózati adattárolók (NAS)
- A Microsoft beszállt a világ legnagyobb karbonmentesítő projektjébe
- Mikrotik routerek
- Internet és kábel TV hálózatokról kötetlenül
- VPN topic
- Információbiztonság, kiberbiztonság, adatvédelem
-
IT café
Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2025. március
Működéssel és/vagy beállítással kapcsolatos kérdéseknek nem itt van a helye! Erre a célra szolgáló topikok:
● Router gondok
● Otthoni hálózat és internet megosztás
● WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
Új hozzászólás Aktív témák
-
InfiniteReality
őstag
válasz
Gerixbela #19912 üzenetére
Az a TP-Link jónak tűnik. Wifi esetén jó ha tudod, 54MBPS routerrel kb 20-22 mbitet tudsz kipréselni, 108 (superg) routerrel 24-25, N lite eszközzel is max 30 valameddig juthatsz el, tisztán a 40-et N-es (nem lite) 3 antennás routerrel el lehet érni, ha a vevőoldalon is N-es eszköz van.
-
InfiniteReality
őstag
Egyetértek. Egyébként a wifinek (folyamatos kapcsolat mellett) pont 5 kliens a határa. Akár N-es akár nem. Ezt a MikroTik kitesztelte és alkottak egy saját wifi szabványt. Előnye nyilvánvaló, hátránya hogy csak MT eszközökkel megy. De nem is hullik szét 5 kliensnél.
Ez az 5 egyébként úgy van csak "kőbevésve", hogy MT-éknek ez a tapasztalatuk, ennek ellenére bizonyos körülmények között akár lehet több is.
Ahogy jNk kolléga is mondta, célszerű egy egyéb DHCP eszközre (router/egyéb) bízni az IP cím kiosztást stb, a Wifi "Routerek"/AP-k ténylegesen csak AP-k legyenek. Azaz ha egy épületet kell "bevilágitani" velük, külön csatornára, de azonos SSID-re tenni őket, DHCP-t kikapcoslni bennük, és összedrótozni a DHCP szerverrel, ugyanabba az alhálózatba téve az AP-ket. Így azok gyakorlatilag csak "kiközlik" az adott hálózatot a levegőbe, s talán stabilabb lesz így. -
InfiniteReality
őstag
válasz
DopeBob #18785 üzenetére
Nekem a Draytek-el mindig is rossz tapasztalataim voltak, a TP-Link csak régen volt gázos, mostanában egész kulturáltan érkeznek a már a legelső FW-vel is (1-2 kivétel persze mindig akad).
ha 5 Wifi klienstől szétesik, oda akkor 2 AP kell, ami ugyanazt az SSID-t sugározza, ugyanattól a DHCP-től / routertől kapnak netet és IP-t, ugyanabba az alhálóba betenni őket és ennyi. -
-
InfiniteReality
őstag
válasz
DopeBob #18781 üzenetére
http://itcafe.hu/tema/milyen_routert/hsz_1-1.html felső kategóriából bármelyik
-
InfiniteReality
őstag
válasz
ktommy91 #18778 üzenetére
http://itcafe.hu/tema/milyen_routert/hsz_1-1.html felső kategóriából bármelyik.
-
InfiniteReality
őstag
http://wlan-ok.hu
Ők pl forgalmaznak MT routereket (is). RB750G lehet már nincs, GL van, kicsit lassabb CPU-val, de állításuk szerint azonos teljesítménnyel. -
InfiniteReality
őstag
-
InfiniteReality
őstag
válasz
lupu500 #18343 üzenetére
Szerintem az első hozzászólás (http://itcafe.hu/tema/milyen_routert/hsz_1-1.html) felső kategóriájából válogass. Ha növekszik a sebesség, az sem fog gondot okozni.
-
InfiniteReality
őstag
válasz
bluobluo #18255 üzenetére
A routereken lévő USB vagy nyomtatóhoz jó (tehát képes a rádugott printert megosztott hálózati nyomtatóként "odaadni" a gépeknek), vagy winchestert/pendrive-ot lehet rádugni és azt lehet vele megosztani. Amelyikben van torrent kliens is (esetleg nem gyári firmware-el) az képes oda letöltögetni / onnan seedelni, nem kell ezért egy gépnek bekapcsolva lennie.
A routerekben lévő USB port többnyire nem alkalmas arra, hogy USB csatlakozással rendelkező kábelmodemhez kapcsolódjon. -
InfiniteReality
őstag
válasz
bibien #18186 üzenetére
Igen! A routert be se kell konfigolni routerként, csak a Lan portjait illetve a wifijét felhasználva, az asztali géped kiosztja a netet a lokális hálóba, amit a router switchként illetve wifi AP-ként szétoszt a hálózaton. A router wan portját ebben az esetben be se kell dugni sehová.
Ha a router DHCP szerver van felhasználva, akkor az asztali gépet (s nem a routert) kell beirni alapértelmezett átjárónak, továbbá az asztali gépnek érdemes fix ip-t beállitani (ami egy alhálózatban van a routerrel, de kivül esik annak DHCP által kiosztott IP tartományán). Lehet még a gép MAC address alapján reservált módon is fix IP-s, ekkor neki is a DHCP oszt, de mac alapján ugyanazt.
Így ahogy leírtam, simán menni fog a dolog.
-
InfiniteReality
őstag
Ha így csinálod ahogy leírtam, akkor ez egy igen kreativ és ötletes megoldás. És szerintem hibátlanul fog üzemelni. A lényeg tényleg, hogy a routerek tudják a bridge funkciót. Akkor a kliensgépek között lanban lehet másolgatni, mert kábellel vannak összekötve, a net meg úgyis átmegy a wifin.
-
InfiniteReality
őstag
Értem már... tehát a másik szinten van egy wifis router, a két gép meg 1 szinttel lejjebb. Azokat összedrótozod és a másik wifis routert amin keresztül a gépeket összedrótoztad összebridgeled a netet megosztó routerrel?
Ez okos ötlet lenne... mármint a wifit nem terhelni gépek közötti másolással, lanos játékkal... arra ugyanis kevésbé alkalmas mint netre. A wifinek nincs olyan hogy 1 cső és azon állandó a sávszélesség (sebesség). Ingadozik. Minden eszköz a levegőbe "kiabál be", az alkamazott szabvány és protokoll próbál ebben a káoszban rendet tenni, több-kevesebb sikerrel... -
InfiniteReality
őstag
válasz
Intruder2k5 #17947 üzenetére
Annakidején mi is csináltunk egy ilyen általános router telepités útmutatót, (A5 lapocska két oldala), amiben összeszedtük hogyan kell bekonfigurálni a netkapcsolathoz.
De mondjuk olyan embernek nem tudtunk segiteni ezzel, akinek lövése sincs arról, hogy milyen internetje van (még azt se tudta melyik szolgáltatónál)...
Alapvető infók nélkül hiába a jószándék, nem lehet segíteni... -
InfiniteReality
őstag
válasz
Intruder2k5 #17945 üzenetére
Nagyon szép gondolatok
-
InfiniteReality
őstag
válasz
Intruder2k5 #17941 üzenetére
Persze. Ezért írtam hogy komolyabb holmi. Viszont aki ért hozzá és komoly cuccot akar, a winbox-szal gyerekjáték a kezelése. Többet tud, mint a home routerek, sebessége is kielégitő, cserébe tényleg el lehet veszni a sok beállitás között.
Főleg Digis hálózaton nekem már volt gondom 30 ezres Linksys-szel, ahelyett most egy kis "szappantartó" MikroTik van, és nemcsak hogy nem szakad meg, a net sebessége is az, ami a csövön kifér... -
InfiniteReality
őstag
-
InfiniteReality
őstag
Azokkal a Vigorokkal csak a baj volt (régen). Lehet hogy az újabbak már jók. Régen az volt a gond, hogy a magyar ADSL-ekkel nem voltak kompatibilisek (annex A / annex B eltérés).
H őszinte legyek, nem érdekel hogy néz ki egy router, ha olyan jól és megbízhatóan működik mint a MikroTik. Igazi minőség, a ráfejlesztett Linuxalapú RouterOS pedig szinte minden elképzelhető dolgot tud amit a nagyok (MPLS, Spanning-Tree, VLAN stb). Létezik WIFI-s változat is belőle, van nagyon erős rackmount routerük is, kültéri anntennával egybeszerelt holmi is van, sőt... olyan is ami csak maga a panel, dobozolás nélkül. Olyan dobozba teszed amilyenbe akarod.
-
InfiniteReality
őstag
válasz
Balázs0916 #17933 üzenetére
MikroTik Routerboard 750GL
http://www.wlan-ok.hu/product.php?productid=1421&cat=0&page=2
Elképesztően sokmindent tud és nagyon megbízható.
Új hozzászólás Aktív témák
● Olvasd el az összefoglalót!
- HP Elite Mini 600 G9 Micro - Mini PC - Core i5 12500 - 16GB DDR5 - 256GB NVMe SSD - gari + számla
- AKCIÓ!!! GAMER PC: Új RYZEN 7 5700 (8 mag/16 szál) +RTX 3060 12GB +32GB DDR4 +1TB SSD! GAR/SZÁMLA!
- ThinkPad T14 Gen1 14" FHD IPS érintő i5-10210U 16GB 512GB NVMe magyar vbill ujjlolv IR kam gar
- Kingston NV2 1TB M.2 PCIe NVMe
- Corsair VENGEANCE RGB PRO 32GB (4x8GB) DDR4 3600MHz
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÚJ- Lenovo ThinkVision T24i-10 - 24" monitor - Számla, garancia
- BESZÁMÍTÁS! AMD Ryzen 5 2600 6 mag 12 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! ÚJ és használt GAMER PC készletről 1-3 év garancia, számla - legjobbat a legjobbaktól!
- Akció! Windows 10 pro OEM licenc kulcs 64/32 bit activation key licensz, liszensz,kulcs
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest