Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz Joci10 #13 üzenetére

    s mivel kismillió helyen használható a VGA számítási célokra, így megérthető, ha nem fog minden egyes témára ráfókuszálni, csak arra, ami hoz is vissza pénzt

    De épp az a gond, hogy általában volt(?) szar számítási célokra az AMD mint platform, főleg az ergya szoftveres support miatt. Az nVidia oldalán a CUDA évtizedes távlatban már egy stabil, jól támogatott platform volt az AI mánia előtt is, letarolta már az AI előtt is a GPU compute ipart.

    Még egyszer, AI-hoz alapvetően nem kötelező a dedikált hardveres gyorsítás, amikor a ma elterjedt ML könyvtárak többségét (pytorch, tensorflow) fejleszteni kezdték, még az nVidia oldalán se léteztek tensor magok, mezei nVidia GPU-ra írták őket, CUDA-ban. Az nVidiának nem kellett semmi csoda jósgömb, egyszerűen nekik volt korrekt szoftveres platformjuk korrekt supporttal, a fejlesztők meg arra fejlesztettek, a cégek olyan eszközökre ruháztak be, amivel kevésbé szopatták be magukat. Gyakorlatilag az ipar eleve rájuk kezdte építeni az AI eszközöket, ők meg időben felismerték és partnerek voltak ebben.

    Ha elvégezte volna a házi feladatot az AMD (értelmes GPU compute stack), akkor ezek lehettek volna ők is. Helyette pár évente fiókba ment mindig az aktuális félkész megoldás és kihoztak valami újat helyette, ami majd egyszer tuti jó lesz. Ha követted PH!-n a híreket, akkor biztos képben vagy, Abu ezeknek mindig nagy jövőt jósolt. Az eredmények viszont magukért beszélnek. :U

  • julius666

    addikt

    válasz Joci10 #10 üzenetére

    Akkor még egyszer: az AI és a grafika hasonló, GPU jellegű architektúrákat igényel. Az AMD-nél megvolt a tudás, a tapasztalat, a kapacitás a hardver oldalhoz. Sőt, tulajdonképpen a hardver is, hiszen egy AMD GPU-n futtathatók ML kódok, nagyobb teljesítménnyel mint egy procin. Az Intelnél ezek kevésbé vannak meg, GPU vonalon igencsak lemaradásban vannak. Innentől nem, nem lehet arról beszélni, hogy ugyanonnan indultak volna.

    Nem gondolták, hogy ennyire fontos lesz, és nem is érdekelte őket épp ezért az ilyen irányú jelentősebb fejlesztés. Se hardveresen, se szoftveresen. Csak most, hogy azt látni, van benne pénz bőven, most ugrottak fejest ebbe a tóba is.

    Igen, ugyan ezt írtam én is. Szartak rá. Ez főleg az AMD esetében hatalmas fail, mivel náluk tényleg igazából csak a szoftver hiányzott.

  • julius666

    addikt

    válasz Joci10 #7 üzenetére

    Tévedés. Az AI a háttérben nagyon leegyszerűsítve nagy rahedli mátrix művelet. A GPU architektúrákat lényegében erre találták ki. Nem szükséges feltétele tensor core megléte, de ez abból is látszik, hogy (ha megfelelő a csillagállás) akkor tudsz jelenleg is futtatni lokálban modelleket AMD vagy akár Intel GPU-kon. Teljesítményben persze elmaradnak az nVidia megoldásától, de nem olyan ég és föld a különbség, mintha pl. processzoron akarnád ugyan azt futtatni.

    Elsősorban a megfelelő szoftveres stack és legfőképp annak az értelmes supportja ami hiányzott (és hiányzik mind a mai napig). Az AMD egyszerűen magasról tett a területre, ezt máshogy nem lehet megfogalmazni.

    Amire esetleg te gondolhatsz, hogy a processzorokba pakolnak gyorsítókat az valóban viszonylag új dolog, bár ott is már lemaradásban vannak az ARM-es megoldásokhoz képest... :U

    #5 ergoGnomi
    Valamit nagyon félreértettél mert én ehhez nem tapsolok. Teljesen nem is értem egyébként miről beszélsz mert pl. a saját területén (processzorok) beérte az AMD az Intelt.

  • julius666

    addikt

    Lavender szerint nagy a kereslet a közelgő Gaudi 3 chip iránt is, ezzel pedig az AI-chipek piacának második helyére jöhetnek fel.

    Ha ez reális és nem csak kötelező kincstári optimizmus, azért az elég kemény. Nemrég írtam az AMD-s hírhez is, de ide is írom: grat az AMD-nek, hogy az évtizedekkel kevesebb GPU gyártási tapasztalattal rendelkező, még saját piacán (processzorok) is évek óta bukdácsoló Intel beérte őket AI vonalon.

Új hozzászólás Aktív témák