Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dchard

    veterán

    válasz kali #7182 üzenetére

    Ott követed el a hibát, hogy reagálsz a baromságára. Pedig hányszor leírtam már, hogy ne :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kali #7187 üzenetére

    Na látod. Ha ignorálod, hidd el boldogabb lesz az életed. Tisztább, szárazabb érzés :)

    Ha a pH! igazán fel akarná pörgetni a a prémium eladásokat, akkor a felhasználó blokkolása mellé bevezethetné, hogy a blokkolt felhasználóra adott válaszokat se jelenítsék meg. Az lenne az igazi kánaán.

    Kuter:

    50 watt? Na ne viccelj. Egy 3 szektoros, két frekis kizárólag TD-LTE-t toló állomásunk 900watt körül eszik. Ha leveszem belőle az extra vivőt akkor legyen nagy jóindulattal 800watt. Viszont egy rendes szolgáltatónak több frekivel és RAT-tal simán megvan a 2.5-3kW is. Sajnos a rádió erősítők még mindig elég rossz hatásfokkal dolgoznak. Például egy 80 wattos rádiós teljesítményű Huawei RRU 500watt körüli villanyt kér. És ez egy elég jó arány...

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Kuter #7213 üzenetére

    De bizony hogy rosszul :)

    Az 50 watt az a kimenő rádiós teljesítmény, per szektor, per cella, per RAT. Semmi köze a villamos teljesítményhez (parasztosan a fogyasztáshoz). Ha átpörgeted az egészet, látni fogod, hogy a villamos teljesítménye az állomásnak 4-7kW között mozog forgalomtól függően. Nyilván a vizsgálat tárgya egy viszonylag régi állomás típus, 2G és 3G technológiával, tehát ez a Digi szempontjából nem releváns. Ha 3500-zal és 1800-zal számolok a Diginél, akkor 1000watt körüli teljesítmény fog kijönni a komplett állomásra (légkondi nélkül természetesen).

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz tomp #7245 üzenetére

    Örülök, hogy más is előhozta a témát. Itt azért megint kibújik a realitás a napvilágra...

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz 4Grider #7497 üzenetére

    Ez pedig tutira 1800-on fog menni. A sebesség értékek is ezt támasztják alá. 3MHz LTE-be 23-24megabit elvi max fér bele, 5-6mega feltöltéssel. Ennek a felét kínálják maximumként a linkelt szórólap szerint.

    Raijin:

    Az ugye világos, hogy a "ha működik" és a "ha stabil lesz amerre jársz" témához nagyban hozzájárul, hogy milyen frekin fog szolgáltatni? Ez sajnos nem egy Sci-fi, hanem a valóság, ahol a fizika törvényei továbbra is érvényesek :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #08205312 #7543 üzenetére

    Én is ebből indulok ki, ugyanis nulla darab olyan állomást láttunk, ahol mondjuk multi-band antennák lennének, mitöbb a legtöbb helyen az árbocok is olyan picik, hogy arra további antennák nem férnek el. Pedig ha nyernek is 2100-on, akkor erre lenne szükség: eszement mennyiségű további antenna, rru és bbu bővítések, plusz licence az Ericsson-tól stb. Ráadásul mindez az alapvető lefedettségi problémákon nem segítene.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Kronos3000 #7569 üzenetére

    Minket lopnak meg, nem a PH-t... Ez egy ilyen ország, Plagi Pali is lehetett köztársasági elnök :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Renwick #7577 üzenetére

    Nincs ebben semmi túlzás. Egyetemi szinten is érezhető, hogy emberek sajátjukként tüntetnek fel gondolatokat, mit várhatunk akkor az újságíróktól?

    Azt hiszem 4GRider jól összefoglalta az elvárható magatartást. Különösen ha valaki ebből él, illene jelezni, hogy honnan van az információ (már csak azért is, hogy a hitelessége, megbízhatósága ellenőrizhető legyen).

    A hatásvadász cikkeiddel kapcsolatban meg annyit, hogy a "civilek" aggodalmai mellé nyugodtan leírhatnád néha, hogy a fizika ezzel szemben hogyan működik, és gyorsan kiderülne, hogy a "civileket" áltudományos baromságokkal riogatják. Vagy ha nem világos a technológia működési mechanizmusa, meg lehet kérdezni olyanokat, akik ezt a témát kutatják és lehet rájuk hivatkozni. A több konkrétum és tárgyilagosság növeli a cikkeid színvonalát, az olvasottságát persze nem biztos. Kérdés: neked melyik a fontosabb.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Renwick #7589 üzenetére

    Gyorsan válasszuk szét azt amikor valaki a fórumon a privát nyomorával zaklatja az általa értelmesnek gondolt embereket, mert azt hiszi ettől gyorsabban kap segítséget, és azt amikor "hivatalból" kéne kommentálnom egy cikket, amit adott esetben tízezrek látnak. Nem ugyanaz a feleősség azt gondolom. Egyébként meg hiába van kiírva, ennek ellenére is jönnek ám privátok, csak erősen szelektálom azokat, amikre válaszolok.

    "Az új generációs hálózatok kapcsán leginkább az úgynevezett milliméteres hullámhosszú spektrum kiterjedt(ebb) használata kelt aggodalmat a civilek körében."

    Ha megkérdeztél volna, akkor elmondom, hogy bár nem vagyok sugártani szakember, de azért az e nélkül is ismerhető, hogy minél magasabb a freki, annél inkább fényszerűen viselkedik a rádióhullám. Ergó a 20+GHz-től azért nem kell félni (és azért sem lehetnek káros egészségügyi hatásai), mert egyszerűen nem hatol be a bőrfelszín alá. Hogy tudna kárt tenni az emberi szervezetben, ha képtelen abba behatolni? Hogyan okoz kárt?

    "A tipikusan a 6 GHz feletti sávokat mindeddig nem, vagy csak elvétve használták a telekommunikációs hálózatok"

    Lassan 20 éve igen kiterjedten használják ezt a tartományt (is) a mobilhálózatok, elsősorban átviteltechnikára, tehát ez a kijelentés sem igaz. Ha felnézel egy bázisállomásra, a kerek dobra hasonlító antennák mind 10, 20, 30, 50GHz-es mikrohullámú összeköttetések.

    És csak kettőt emeltem ki a számtalan téves információból... Lehet, hogy az emberek egyre kevésbé akarnak önállóan értelmezni bármit is, de ettől az újságírói felelősség csak még nagyobb lesz. Nem elég ködösíteni egy olyan címmel, hogy nem tisztázottak az egészségügyi hatások, majd csupán egyetlen oldalnak - a konteósoknak- az álláspontját lehozni.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz p2pp #7593 üzenetére

    Ha már név szerint megszólítottál, próbálok válaszolni (bár nehezemre esik kihámozni a kérdés lényegét).

    Az árakkal kapcsolatban nehéz mit mondani, nagyon állomásfüggő, hogy mibe kerül egyet megépíteni. Az viszont biztos, hogy minden megépített állomásnak van méretgazdaságossága, ami nem 5MHz-nyi spektrumnál térül meg. Egy imsert gyártó 3.5GHz-es TD LTE állomása 3 szektorral kb. 35-38kEur-ba van, de ez csak az eszköz ár, nincs benne akvizíció, sem építkezés, sem integrálás.

    A frekivel kapcsolatban 2100-on jó esélyek vannak, amire nagy szüksége van, és ez lesz a leghamarabb időben. A 700megával kapcsolatban baromi nagy lesz a verseny, és a tőke is gyorsan fogy.

    Összességében indulás után a "2. SIM-nek jó lesz" álláspontot látom racionálisnak. Ha sikerül ezzel lefelé tolni a másik három árait, már nyertünk, de használható szolgáltatásra számítani nagy fokú naivitásnak tűnik műszakilag.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz p2pp #7597 üzenetére

    Hát ez hízelgő, hogy én mit tennék.

    Először is nem vettem volna 5megát olyan helyen, ahol a későbbi bővítésnek esélye sincs. Ezzel válaszolok is a kérdésedre: 1800-on pillanatnyilag nincs hely, és nem is várható, hogy ezt a nagy kapacitású, igen jól kiépített sávot bármely szolgáltató is feladja. Ebből következik, hogy az 1800-as hálózat mindig is szar ROI-val fog működni. Ne fejetsük el: a BBU és az RRU ugyanannyiba kerül ha 5MHz-en használod, mint ha 20MHz-en. Áll benne a lóvé. Ráadásul 1800-on a vodával meg a telekommal kellett versenyeznie, ezért lett ilyen drága ez az 5mega duplex sáv.

    Inkább lőttem volna a 2100-on lévő 15megára, amit a másik három (akkoriban) amúgy sem tudott volna megvenni. Értelmes kapacitás lett volna egy 4G only szolgáltatónak. Utána elég lett volna alacsony frekire lőni, az eszközök kihasználtsága, illetve a ROI sokkal jobb lett volna.

    De ha már így alakult, akkor is: előre látható volt, hogy kell freki ami vagy 2100, vagy 2500 vagy 2600 lesz, tehát nagy butaság volt 2x2-es antennákat felrakni. 4x4-es szélessávú antennák (amik ezt a tartományt lefedik) alig valamivel drágábbak (főleg ha a munkadíjat nézem), és később nagyon hatékonyan lehet velük bővíteni, vagy legrosszabb esetben BF-re illetve Rx diversity-re elhasználni. Nekem a jövőbeni kapacitás vásárlás elsősorban itt bukik meg, az antenna rendszernél.

    Röviden: igyekeznék bevárásolni 2100-ból mert ott relatíve kicsi lesz a verseny. Utána az értelmes lefedettséghez muszáj lesz alacsony frekit venni, ami nagyon nagy kérdőjel lesz. Akármit is fog venni, baromi nagy további építkezés kell majd a bevezetéshez == nem fog egyik hónapról a másikra megtörténni.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz vbalint77 #7600 üzenetére

    Nem lehetne, mert az RRU-k mind frekvencia függőek. Az antenna sem biztos hogy szélessávú.

    Ezt a 2G/3G témát óriási butaságnak tartom 2019-ben. Rengeteg plusz pénzbe kerül core oldalon, rengeteg plusz mérnökóra, és kajálja a sávszélességet amiből ráadásul alig van.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #7604 üzenetére

    Egyben válaszolok.

    Az időképes cikk 2/3-a az 5GHz-es wifi interferenciáról beszél, ami egy valós probléma lassan egy évtizede, csak ennek semmi köze az 5G-hez. A cikk a címmel teljesen ellentétesen behivatkozza az NMHH oldalát is, ahol szintén kizárólag az 5GHz-es zavartatásokról van szó. A témában járatlan, az összes hivatkozást meg nem néző olvasóban ez nagyon hamis képet fest a valóságról.

    Az meg, hogy "túl közel van" mondjuk a cikkben említett 23.8 és a 24.25-24.45GHz meg műszakilag értelmezhetetlen. Minden gyártónak meg kell felelnie a sávon kívüli emisszióról szóló szabványoknak, amit a nemzeti hatásogok (FCC, NMHH stb.) ellenőriznek, és adott esetben hatósági jogkörükkel élve kivonnak a forgalomból (bár nem hiszem, hogy itt erre szükség lenne, mert minden rádiós berendezés szűrőkkel ellátott pontosan azért hogy ő maga se generáljon sávon kívüli zajt, illetve hogy maga se legyen kitéve sávon kívülről érkező zavartatásnak.

    "Az UV is feny meg is kart tesz az emberi szervezetben, a bor felszinen"

    Az UV fényt a bőr legfelsőbb rétege elnyeli, ezért képes bőrrákot okozni. A nagyfrekvenciás rádióhullám ellenben "lepattan" a bőrfelszínről (meg bármi másról is).

    A második bekezdéssel viszont mélyen egyetértek: az emberek a saját lustaságuk miatt mindenféle mágikus, megfoghatatlan, de főleg olyan dolgokra fogják az egészségügyi problémáikat, ami nem jelenti azt, hogy a szar életvitelükön változtatniuk kéne. HAARP, atomenergia, mobil bázisállomások, wifi, vízerek stb. De az, hogy vedelnek, bagóznak, szar kaját zabálnak, szar levegőt szívnak évtizedeken keresztül minden nap, na azzal semmi gond nincs. Bbiztos nem a napi két doboz cigitől lett tüdőrákja, hanem az 5G-s bázisállomástól... Persze ezzel nagyon ciki szembesülni, ezért jönnek az újabb és újabb baromságok, hogy a kényelmes kis életén ne kelljen változtatni senkinek, a lelke pedig megnyugszik.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #7637 üzenetére

    Nem azt mondtam, hogy nem értem a DIGI vezetése miért gondolja tévesen úgy, hogy erre szükség van. Csupán azt, hogy nem értek vele egyet.

    A 2G bevezetése jelentősen bonyolítja és drágítja a szolgáltatás elindítását. A piac amire hivatkozol pedig messze nem akkora, ami megér egy ilyen bővítés, miközben a sávszélesség és a ráfordítható pénz is jelentősen korlátos. Az M2M ügyfeleken amúgy sem segítene a 2G, mert le lesz tiltva róla az adat, tehát se GPRS se EDGE nem lesz rajta, csak CSFB hang. Ha tudnád, hogy ez a 2G bevezetés mibe került... El ne felejtsük, hogy lassan 2 éve bekapcsolták a hálózatot, és ebből 1.5 évig 5mega LTE volt csak, a 2G-nek nyoma nem volt 3-4 hónappal ezelőttig. Nem nehéz összerakni fejben, hogy mennyire volt ez last minute bevezetés.

    Azoknak a fórumtársaknak akik még mindig nem jöttek rá, hogy mi a teendő DonMaster hozzászólásaival, megismétlem: teljes és totális ignorálás.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #7652 üzenetére

    Ugye minden szektornak kell lennie BCCH+SDCCH alap vivőnek konfigurálva, ezek egy állomáson belül nem ütközhetnek. Aztán a többi meg lehet agresszíven hoppingoltatni.

    A probléma ott van, hogy ha van egy állomás, aminek három szektora van, és mind a három szektor irányában van egy-egy szomszéd (ez volna a normális), akkor 3 csatornát elpattintottam a saját állomásomra, és még 3 csatorna ugrik a közvetlen szomszédokról jövő BCCH miatt, így az összesen 10 csatornából marad 4. Erre értelmes frekvencia tervet készíteni nem semmi mutatvány lehet...

    64 hívás? Teljesen kizárt. Egy szektoron van BCCH (7 hívás), plusz ha a BCCH-kon kívül mindent hoppolnak, akkor marad 4 vivő összesen 32 beszéd csatornával (ami persze nem működik, mert 32+7 beszédcsatornára további SDCCH fog kelleni tehát maradjunk 34-35 csatornánál, per szektor. És természetesen ha így csinálják, és minden szektoron sok hanghívást akarnak realizálni, akkor az átlapolódásokban a szektorok között minden plusz hívással a BCCH 7 darab beszédcsatornáján felül nöni fog az interferencia és romlani a beszéd minőség.

    Ha hajlandóak lemenni AMR HR-re, akkor megduplázhatják a beszéd kapacitást, a minőség rovására (~12kbit vs ~6kbit).

    Ez az az eset, amikor az 1800MHz rossz terjedése a segítségükre lesz :) De azért nem irigylem azt, akinek majd optimalizálnia kell ezt a 2G-t...

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz qnadam #7655 üzenetére

    Annyira belsős poén, hogy csak én röhögök ezen úgy látszik :)

    A viccet félretéve nem GSM HR hanem AMR HR. A csatorna kapacitás ugyanannyi, de a kodek jóval fejlettebb. Nem mondom, hogy nem fog hallatszani amikor lemegy a telefon AMR HR-re, de nem annyira bitang pusztulatosan fostos, mint a GSM HR, utóbbi tényleg szörnyű.

    Még mindig jobb ha a BCCH-n kapsz AMR HR-t minimális vagy nulla interferenciával, mintha AMR FR-tel letolnak egy tisztességesen interferáló hopping TCH-ra :) Tyúk vagy a tojás: mi fog előbb szar hangminőséget okozni: az interferi, a kapacitás hiány miatti HR, vagy hogy nincs lefedettség? :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    Cellmapper-t tessék elfelejteni. Indikátornak is csak akkor lenne jó, ha legalább nagyjából pontos lenne, de simán vannak lefedett részek amik a Cellmapper-en nem szerepelnek. Az első hivatalos lefedettségi térkép lesz a mérvadó, addig is ennek a Cellmapper-es polemizálásnak semmi értelme.

    Félreértés ne essék: gyenge lesz ez indulás után, de annyira azért nem, mint ami a cellmapper-ből látszik...

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz radio100jozs #7695 üzenetére

    Maximum kültéren, rálátással.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz radio100jozs #7698 üzenetére

    Teljesen kizárt, amit írsz. 25km-ről maximum GSM900-on tudsz hívást felépíteni, nagyon nagyon előnyös terjedési viszonyok között, 1800-on biztosan nem. Az, hogy valamit kijelzett a 3310-es, nem azt jelenti, hogy az használható bármire is :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz 4Grider #7706 üzenetére

    "de megoldhatják úgy is, hogy csak adott imei számú készülékben működjön"

    Nem tudják megoldani, és nem is lenne semmi értelme.

    IMEI kizárólag a hálózati regisztrációkor megy fel a hálózatnak, ott van egy készülék white/black/gray lista például lopás, hitel nem fizetés stb miatt. Ha azon átmegy, a szolgáltató már nem tud (és nem is akar) mit kezdeni IMEI alapon egy készülékkel, ugyanis nem a készüléket, hanem az előfizetőt megszemélyesítő SIM kártyát hitelesítik, IMSI (és nem az IMEI) segítségével.

    A Vodafone-nak volt home net szolgáltatása, de ott sem a készüléket, hanem a körzetet (LAC, RAC, TAC) azonosították, nem a készüléket.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz 4Grider #7712 üzenetére

    Én azért javasolnám, hogy próbáld ki a SIM-et másban is, mert az, hogy az eszközbe nem rakhatsz más SIM-et hihetőnek tűnik, ellenben az hogy a SIM-et más készülékbe rakva nem működik, azt a hálózatnak kéne ellenőriznie, csak nincs rá infrastruktúra. Hacsak nem valami spéci SIM alkalmazás képes érzékelni, hogy nem az előírt készülékben van, és maga a SIM tiltja le saját magát amíg vissza nem rakják a kijelölt eszközbe. Ez utóbbi nem kizárt, de nem láttam még operátort, aki erre pénzt költött volna. Hogy az ÁSZF mit ír elő, és mit tudnak betarttatni meg más kérdés :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    No akkor ha már élénkül a topik és közeleg az indulás, gondoltam mérek egyet ismét 1800-on, lássuk változott-e a helyzet:

    1. Beltéri lefedettség továbbra sincs (RSRP: -124-128dBm)
    2. Ablakon kívül a korábbi -104 - -105dBm RSRP mérhető, de most lényegesen több állomás jön fel. Kültérhez képest kifejezetten gyenge, de a több állomás némiképp bíztató (egyik sem látszik Cellmapperen...).
    3. Továbbra is 3MHz-es LTE cellák jönnek fel.

    Összehasonlítás képpen pontosan ugyanott (az ablakban) pontosan ugyanazzala készülékkel ez látszik:

    DIGI - -105dBm RSRP
    Voda - -84dBm RSRP
    Telekom - -81dBm RSRP
    Telenor - -73dBm RSRP

    A voda van a legmesszebb, telekom 2-3 tömbnyire, Telenor a tetőn.

    Mindenkit 1800-on mértem természetesen, ugyanonnan, ugyanúgy (telefon az ablakban, érintetlenül).

    Természetesen ha már van módunk analízisre, mélyebbre is áshatunk. A hálózatok által sugárzott "alapinformációkból" (MIB, SIB) több mindent is ki lehet deríteni.

    Például a hálózat leküldi hogy mi az a minimális jelszint, amit mérve a telefon még kezdeményezhet kapcsolódást (q-RxLevMin). Ez az érték egyben a telefonokban lévő térerősség-mérő skála felső korlátja is, ha irreálisan magasra állítják, alkalmas a lefedettség "elcsalására" is, mivel a telefon gyengébb jelszintnél fog több "pucukát" mutatni. Az adatok itt is árulkodóak:

    DIGI: -140dBm
    Voda: -128dBm

    A többieket nem mértem, de jellemzően -126 és -128dBm szokott lenni. A DIGI-s érték teljesen nonszensz: a telefon ugyan még fog lefedettséget mutatni olyan jelszint mellett, ahol a Voda vagy a többiek hálózatán már régen nem, de persze ettől még nem lesz használható a szolgáltatás. Nevezhetjük optikai tuningnak is.

    Pozitívum viszont, hogy a VoLTE segélyhívás a DIGI-nél engedélyezve van.

    Adásteljesítmény: visszatérő kérdés, hogy mekkora teljesítménnyel fognak adni, mostmár erre is van válasz: 10watt (ref.sig.power=17, p-B=0, 3MHz, 2x2 antenna). A voda ugyanitt 35wattal ad összehasonlítás-képpen.

    Másik érdekesség: az uplink 64QAM nincs bekapcsolva a DIGI-nél (többieknél kivétel nélkül be van).

    A mérés természetesen nem reprezentatív, viszont következetes :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #23310336 #7725 üzenetére

    Nekem gyanús, hogy a kollégának mindössze nem sikerült megtalálnia. Ott van az, vagy ott lesz mire elindul.

    A VoWIFIa gyászos beltéren tudhat segíteni, de még a VoLTE-nál is macerásabb üzemeltetni, és kevesebb teló tudja. Az alapvető lefedettségi gondokon pedig nem fog segíteni (értsd: kültéren).

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #7728 üzenetére

    "Mindenhol írnak erről a 15/2 megás sebességről is, csak arról nem, hogy ez elméleti mint valós"

    Nem is annyira ezt kellene elmagyarázni az embereknek, hanem hogy a 22/5megabit egy komplett szektor elméleti maximuma lesz, nem pedig egy előfizetőé. Nem tudom én hány helyen (többek között a HWSW-n) is lehet olvasni, hogy mire nem elég a 15/2, amiből tisztán látszik, hogy az embereknek még egy műszaki portálon is lövésük nincs a hálózat működésének a legalavetőbb aspektusáról.

    És nyilvánvaló, hogy az első pár hétben majd jönnek az üres cellás, állomás szájából indított speedtest mérések, ahol majd meglesz a 15/2 és már előre látom ahogy mondják: a "negatívoknak" nem lett igazuk. :)

    p2pp:

    Én mérőtelóval mérek, ez a telefon kalibrált. A normál telóknál vigyázni kell, mert már attól is nagyban romolhat a mérési eredmény, hogy hogyan tartod (ezért nem szoktam kézből mérni többek között). Egyébként 3-7dB a jellemző pontatlanság a sima telók között (ami nem kevés).

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #7739 üzenetére

    Pontosan.

    És hogy fokozzam egy kicsit: amikor a szolgáltató azt látja, hogy egy cella ki van terhelve 100%-ra, az nem azt jelenti, hogy rajta az elméleti maximális sebesség át is megy. A gyakorlati üzemeltetési tapasztalat az, hogy egy állomás jellemzően a 60%-át tudja kitolni magából az elméleti maximumnak valós körülmények között. Tehát például a Telenor 20MHz-es 1800-as cellája ami elvileg 150megát tud, a valóságban 70-80megabitnél koppan ki átlagban, és ez az érték oszlik az előfizetők között. Ennek oka az, hogy egy cellát nem egy előfizető használ, és akik távolabb vagy rosszabb rádiós körülmények között vannak, azok azonos sebesség mellett is jobban terhelik a cellát. Az állomáshoz közel lévő előfizetőhöz képest ugyanazt a 3-4megabites sebességet biztosítani egy kevésbé jó helyen lévő ügyfélnek 2-3-szor akkora rádiós erőforrásba kerül az állomás oldalán.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #7742 üzenetére

    Anélkül hogy nagyon belemennék: minden komplex modulációt használó modern rádiós technikánál úgynevezett erőforrás mátrix van, és ismerve a bemenő paramétereket kiszámítható, hogy mekkora lesz az elméleti maximum sebesség. Ez azért fontos, mert ebben a 3MHz-ben nem csak az előfizető számára hasznos adatok vannak, hanem jelzés üzenetek, cella információk stb.

    Ismerve, hogy a DIGI-nél 3MHz sávszélesség, 2x2 antenna rendszer, és 64QAM moduláció érhető el letöltési irányban, ebből kiszámolható, hogy az elméleti maximum kapacitás 22.5Mbit/s lefelé, 16QAM moduláció és diversity felfelé ami 7.5Mbit/s maximumot jelent felfelé. Ezek az elméleti maximum értékek, labor körülmények között, az adott szektor kiszolgálási területén az összes előfizetőre.

    Ha például - a többi szolgáltatóhoz hasonlóan - a DIGI is bekapcsolja a 64QAM-ot felfelé, akkor a 7.5Mbit/s-ból 11.25Mbit/s lesz (feltéve, hogy a telefon támogatja ezt és elég közel van az előfizető az állomáshoz).

    Az interneten található több kalkulátor is, én ezt használom (mert a többivel már futottam bele pontatlanságba):

    https://tools.pedroc.co.uk/4g-speed/

    Ha érdekel, hogy vizuálisan hogy néz ki az erőforrás mátrix, akkor ezt ajánlom a figyelmedbe:

    http://niviuk.free.fr/lte_resource_grid.html

    Le kell tekerni az oldal aljára.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #7750 üzenetére

    A szabvány megmondja: 3MHz az 15RB.

    Az, hogy egy előfizető hány RB-t kaphat meg már egészen jó kérdés. A válasz: attól függ. Ha benne áll az antenna szájában, akkor nincs szüksége mind a 15RB-ra hogy elérje az elméleti max 15megát. Ellenben ha két szektor között van, vagy kevésbé jó rádiós körülmények között, akkor akár az összes RB-t is megkajálhatja úgy, hogy még a 15megát sem éri el. És amikor nem egy előfizető forgalmazna (akár csak 2-3megabittel), és egyik sincs kifejezetten előnyös rádiós körülmények között, na akkor kezdődnek a problémák.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #7752 üzenetére

    Az RI=2 és a TM3 is 2x2 MIMO-ra enged következtetni.

    Viszont az MCS6 meglehetősen rossz, QPSK-nak felel meg. Ami viszont ellentmond a 27dB SINR-nek, ami viszont ellentmond S1 és S2 vivőkon a 0 és -1dB-s SINR-nek.

    Valami nem kerek ezzel a telefonos méréssel :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #7754 üzenetére

    Reálisnak tűnik.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz anglergab #7773 üzenetére

    Ezek mind L1 sebességek, bruttóban. Ezt kimérni laborban sem fogod 100%-ban. L2-n laborban sikerült mérnem 20MHz-en 142megabitet, 5MHz-en 38mgeabitet úgy, hogy a teszt terminál össze volt kábelzve a bázisállomással. Ez ugye még mindig nem túl releváns mondjuk az előfizetőnek :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz Intruder2k5 #7779 üzenetére

    Ha meg nem sértelek benneteket: ennek semmi értelme nincsen. Sem egyik, sem másik állítás nem bizonyít semmit. Alig egy hónap múlva elindulnak, akkor kötelező jelleggel publikálniuk kell a hivatalos lefedettségi térképet, amit az NMHH ellenőrizni fog (hivatalból). Abból ki fog derülni nagyon jó közelítéssel, hogy hol mi várható. Ezeknek a kép posztolásoknak, meg Cellmapper belinkelésnek az ég világon semmi értelme nincs.

    Azon gondolkodom, hogy mi egyebet lehetne még hozzáteni ehhez a témához, de nem jut eszembe semmi, amit legalább 50-szer ne tárgyaltunk volna már ki.

    Össze kéne dobni egy tank benzinre, és furikázni kicsit budapesten a mérőtelóval, abból lehetne némi adatot gyűjteni :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz kchris78 #7783 üzenetére

    Nem, nem. Számolják ÉS mérik. Amit szintén méréssel ellenőriz az NMHH is. Nem nagyon éri meg kamuzni, mert mennek a több tízmilliós bírságok.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz snowboy #7786 üzenetére

    Na, mostmár csak egy inverter (vagy egy Dell szivargyújtós töltő kell) és mehetünk méricskélni :) Valójában a laptop mér.

    Nem tudom te hogy érsz rá, én nap közben dolgozom, valamelyik hétköznap estét kéne megcélozni mondjuk 9-től, mert jobban járható a város. Éjfél - egy óra felé azért szeretnék hazaérni :)

    kovlaj122:

    Én sem vagyok túlzottan optimista, de várjuk ki az indulást. Az összes szakmai érvem ellenére azt mondom, hogy várjuk meg az első hivatalos lefedettségi térképet, utána is bőven lesz időnk az "ugye megmondtam" részre :) Alattad lévőt meg nem kell kommentelni.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz snowboy #7791 üzenetére

    Remek. A hétfő nekem is jó. Addigra összelövöm a rendszert. A GPS meglehetősen sufni tuning, de azért működni fog remélem.

    Másik téma: kéne egy teló tartó a kocsiba, lehetőleg olyan amit a konzol nem takar el. EARFCN lock-kal fogunk menni, tehát csak 4G-t mérünk 1800-on. Ha többlet igény van, akkor legyen kedves egy R&S TSMW scanner-t kölcsön adni valaki. Sok mindenem van itthon, de egyelőre nem volt 6000 euróm egy ilyenre :)

    Többit megbeszéljük privátban.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz qnadam #7794 üzenetére

    Egy sofőr plusz én. Bőven elég a 2 férőhely. Egyelőre szervezzük a hétfő estét, majd meglátjuk hogy alakul. Talonban tartalak.

    anglergab:

    Mezei GT-i9305, csak éppen kalibrált, meg az OS sem gyári rajta.

    Azon gondolkodom, hol kéne mérni. Valszeg tolunk egy Szentendrét, de ezen túl aglomerációt nem fogunk mérni, mert kurva messze van :) Óbuda, Békás, Szentendre, utána Colbert híd, Újpest, Váci út, Deák, Üllői, aztán Hungária, Népsta, Kerepesi,Blaha, körút. Ha lesz idő, akkor budai alsó rakpart, bartók, aztán hátrafelé elpirickálunk a Bah, MOM, Moszkva útvonalon. Meglátjuk mi fér bele 9-től 12-ig :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz viktorhu #7797 üzenetére

    Semmi értelme nem lenne kisebb teljesítménnyel adniuk, ebben az esetben a saját méréseik is szarabb eredményt adnának. Ők is mérnek ám, nem csak mi :)

    qnadam:

    Tekintve, hogy mi egyetlen frekit fogunk mérni, így nem túl kritikus, de nem most fogunk sebesség rekordot dönteni az biztos. :) Városi körülmények között a megengedett sebességek vállalhatóak.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz thomas77 #7827 üzenetére

    Jót mosolyogtam ezen. A scanner elől semmit nem lehet elrejteni :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz p2pp #7835 üzenetére

    De "maxon" megy, többször leírtam már, hogy nincs értelme a tervezettnél kisebb teljesítményen járatni. Ez nem egy CB rádió, hogy csak úgy csavargatni lehet a kimenő teljesítményt.

    Te azért mérhetsz jobbat, mert a telefonok többsége RSSI-t mér, én meg RSRP-t mérek. A kettő között a különbség az, hogy az RSSI az összes környező állomás jelét is beleméri (interferenciát is), míg az RSRP kizárólag a kiszolgáló állomás referencia jel szintjét méri. Engem az RSSI nem érdekel, mert attól, hogy az magas, még nem lesz használható a szolgáltatás.

    "Nem vagyok szakember, csak a józan ész vezérel."

    Ide kevés a józan ész. Nem érted, hogy a különböző paraméterek mit jelentenek, nem érted hogy amit mérsz abból milyen következtetést lehet levonni. Ezért könnyű hibásan értelmezni azt, amit látsz (vagy nem látsz).

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz viktorhu #7839 üzenetére

    "az antennáik csápjai teleszkóposak"

    Hogy mijük teleszkópos?

    Dave1984:

    Nálam is hasonló a beltér. Ez nyilván nem reprezentatív, viszont indikatív.

    Sebaj, a ma este után majd eggyel többet látunk. :)

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    No, tegnap éjszaka snowboy fórumtárs közreműködésével mértünk egy kövéret, ennek eredményét fogom megosztani veletek. A mért értékek RSRP / RSRQ-ban lesznek megadva a továbbiakban:

    2. kerület: Zöldlomb utca - Szépvölgyi út --> -120 és -110dB közötti RSRP, városra néző részeken -18dB RSRQ-val. A Daubner cukrászda közelében van állomás, legjobb értéket itt mértünk (-67/-6). Kolossy tér -88/-9.
    Lajos utca -80 és -90 közötti RSRP-vel megy, anfiteátrumnál -90/-6.

    Bécsi út eleje -110/-12, ahogy közeledünk az 1-es villamos végállomásához, folyamatosan javul, de vannak benne -120/-18-as értékek is. A Vörösvári út - Flórián szakasz kifejezetten jó -70 és -80 között.
    Flórián tértől a Szentendrein kifelé szintén acélos a produkció (-68 és -80 között). Az Auchan után a Pók utcai lakótelep előtt van egy -115/-17-es rész, utána ismét megjavul és korrekt egészen Békásmegyerig.

    Békáson bementünk a panelok közé, itt gyorsan változik a helyzet annak függvényében, hogy melyik házsorok között jártunk. Volt -70 és -110dB is az RSRP.

    A szentendrein kifelé a kinti Auchan után igen gyengül a téma, -100 és -120 között van az RSRP.

    A Szentendre tábla után a városba befelé gyakrolatilag eltűnik a jel és a belvárosi részen -120dB alatt marad, ez gyakorlatilag egybevág azzal a belsős infóval, miszeinrt nincs Szentendrén működő állomás. És valóban: a mérés szerint sem volt a város egyetlen pontján sem értelmezhető lefedettség.

    Megyeri hídon -100 és -118 közötti RSRP mérhető, a mellette lévő ipari parkot néztük még meg, -110 alatti szinteket lehet mérni.

    Váci ton indultuk el a Megyeritől a Deák tér irányában. A régi Tungrsram gyárig -100 alatti szintek jöttek, utána pici javulás, majd a Mcdonalds előtti résztől valóban jó -70 és -80 közötti szintek jönnek, a Tesco környéke kifejezetten jó -60 -70dB. Árpád híd előtt volt egy kis gyengélkedés, utána a Lehel térig ismét korrekt -65 és -80 közötti értékek jöttek.

    Nyugati tér a felüljárón -102/-13, ez nagyon gyenge, a bazilikáig hasonló, utána a Deák már oké (-80/-10), Astoria -93/-6, Kálvin -70/-8. Kifelé az Üllőin a Corvin magasságában van -107/-14 is, de azért -100 környékén van az idő nagyobbik részében.

    Népligetnél van torony (-64/-6), utána a Hungária az M3-ig rendebn van (-70 és -93 között végig, de inkább a 80-as átlaghoz közelít). Kacsoh Pongrác környékén is lehet torony (-74/-6).

    Többit majd holnap :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz tzabo #7885 üzenetére

    Ez sok mindentől függ. Sebesség szempontjából -100 alatt már igencsak lassul -110 alatt bizonytalan, -120 alatt pedig megszűnik a szolgáltatás.

    Másik példa: mondjuk -112dB RSRP-n még átmegy egy viber üzenet, de a YT-t már semmilyen felbontáson nem fogsz nézni, a böngészés érzékelhetően lassú lesz.

    kchris78:

    Megpróbálom neked megszülni, de nem ígérem meg. Ami beszédes volt, az az, hogy ahol tudtuk hogy hol az állomás, ott is baromi gyorsan csökkent az RSRP ahogy távolodtunk. Ott ahol kültéren -100 alatt mértünk (és bőven volt ilyen), ott beltéren semmi nem lesz, hacsak valakinek az ablaka nem pont abba az irányba néz, ahonnan ez a -100 alatti jel jön. De még ebben az esetben is ha valaki "belefordul" a fejével, dobás lesz.

    [ Szerkesztve ]

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    No itt a második fele:

    Kacsoh Pongrácnál hagytuk abba.

    Vágány utca: -70 -80 (jó értékek).

    Dózsa György út: -75 - -85 (jó értékek).

    Tökhöly - Keleti - Blaha: itt is tönnyire -80 vagy jobb. Egy-két kisebb leszívás volt.

    Blaha: Nagykörút - Oktogon- Nyugati - Margit híd: A Blahát elhagyva egyre rosszabb, jellemzően -100 alatti, de nem ritkák a -110 alatti értékek is. Oktogon -108/-10. Összességében a körút belső része elég szar végig, a Nyugati után a Jászai előtt kezd megjavulni. Margit híd jó.

    Budai alsó rakpart: Margit híd - Petőfi híd: alapvetően -100 környéke, pontszerűen jönnek fel közeli állomások a házak közül, -70-nel, de nem ez a jellemző. Lánchíd és Szabadság híd között jobb, -80 alatti többnyire.

    Petőfi híd - Allé: viszonylag jó. -70 és -87 közötti szintek.

    Allé - Kosztolányi között sok a leszívás: -97 és -107 között.

    Kosztolányi - Bocskai: rendebn van többnyire.

    Karolina - Villányi: gyenge produkció: -95 és alatta.

    Bah csomópont környéke rendben van: -70 és -85 között.

    Mom: gyengécske: -102 és alatta ahogy jövünk át a dombon.

    Déli környéke rendebn van (-70 krönyéke, lehet állomás is).

    Moszkva tér: -102/-17 na ez volt a legforgalmasabb és egyben legszarabb rész. Direkt megálltunk, hogy a telefon mozgása biztosan ne befolyásoljon.

    Szilággyin kifelé egyre szarabb, a Körszálló után volt egy értelmezhető szakasz, a János kórház környékén valószínűleg állomással, utána a Hűvösvölgyin kifelé gyorsan -100 környékére esik. Budagyöngye: -108/-10.

    Akadémia: -111/-14, IBS környékén valami fel-fel jön egy-egy pillanatra, de a házak között eltűnik.

    Kelemen László utca: -93/-6

    Passaréti tér: -78/-13.

    Kapy utca alja renden van, ahogy érünk fel a tetejére, egyre szarabb. Bőven van -120/15 és alatta is.

    Rózsadomb center: -138/-21. A legrosszabb mért érték, megegyezik Szentendre nulla lefedettségével.

    Pitypang általános iskola: -120/-16, Fuji étterem: -115/-15

    Tettünk még egy kisebb kitérőt a Fenyőgyönygéhez, mert ott az állomás egy zárt völgyben van, jól ismerem az elvárható lefedettséget, nagyrészt a lefedett utcák rálátással bírnak. Itt derült ki igazán, mennyire kevés 1800-on ez a 10watt. Az állomástól 10 méterre mértük a legjobb, -72-es eredményt. Az állomástól 500 méterre, rálátás mellett -95, több helyen -100 alatti leszívásokkal.

    A konklúzió a következő:

    Összességében jobb mint amire számítottam :) Ez persze nem segít azon, hogy olyan mucsai településeken mint Szentendre, nincs lefedettség kültéren sem, illetve fontos budapesti gerinc útvonalakon sok helyen gyenge már a kültér is, van össze nem érő lefedettség, és itt a beltéri fedés esélye konvergál a nullához. A Nagykörút belvárosi része is bitang rossz, a második kerület pedig kis túlzással értelmezhetetlen.

    Persze a -140-es Qrxlevmin miatt a telefonok rengeteg gyenge helyen is simán fognak akár 2-3 pálcikát is mutatni, és nincs kétségem afelől sem, hogy Budapest lefedettségi térképe kültéren összefüggő lesz. Ettől a szolgáltatás még nem lesz használhatóbb.

    Továbbra is a "2. kártyának ajánlott" pecsétet tudom kiosztani :) És szerencse is bőven kell majd a használható szolgáltatáshoz.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz qnadam #7900 üzenetére

    Nézd, az RRU-k biztosan tudnak többet mint 10watt, viszont mint minden, így a kimenő teljesítmény is licencelt egy bázisállomáson, tehát nem nehéz kikövetkeztetni, hogy azért adnak "csak" 10wattal, mert ennyiért fizettek. Tulajdonképpen bármikor van lehetőségük "feljebb csavarni", csak előtte ki kell izzadniuk egy vastag összeget az Ericsson felé :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz sunpower #7903 üzenetére

    Ez részben áralku, részben politika. Az Ericsson-nak megérheti picit lemenni árban, hogy ügyfelet szerezzenek. Az elmúlt években elég rosszul ment a szekér nekik (is) a kínaiak miatt, megérhette ezt bevállalni, de a részleteket nem ismerem.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz vbalint77 #7911 üzenetére

    Semmi újat nem írtál, és nem fog fölmenni, legalább is nem belátható időn belül. A licencek nem időbeniek, tehát semmit nem nyerne a Digi azzal, ha 2 héttel az indulás előtt még nem töltötte volna be a végleges licenceket, konfigokat. Kizárt dolog. Legyél egészen nyugodt: így fognak elindulni 10wattal, és pontosan azért, mert az "ingyen" van.

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz vbalint77 #7913 üzenetére

    "Akkor mi alapján fizetik? És mikor?"

    Amikor megveszik az eszközt. A licencek az esetek többségében node-hoz és feature-höz tartoznak, illetve szoftver főverzióhoz. Vesznek mondjuk 1000 RRU-t, adott kimenő teljesítményhez való licenccel (vagy esetünkben anélkül). Mondhatni "kilóra". Ez nem Ericsson vagy Digi specifikus. A Huawei is így adja el a licenceket az állomásaihoz.

    "Gondolod, hogy külterületen inkább kétszer annyi oszlopot letesznek, minthogy fizessenek liszenszet?"

    Ha azt hiszed, hogy 10 helyett 20watt annyit tesz, mint dupla vagy feleannyi állomás, akkor súlyosan félreérted a szituációt :)

    "Vagy Te a diginél dolgozol a stratégiai osztályon?"

    Nem, de több mint egy évtizede foglalkozom mobilhálózatok tervezésével és optimalizálásával. ;)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #71835392 #7919 üzenetére

    Nézd, ne essünk át a ló túloldalára se.

    Az elején minden mobilszolgáltatónak szar volt a hálózata, és hiába telt el 15-20 év, a tornyok azóta sem nőnek ki gyorsabban a földből. Ahoz képest, hogy érdemben 2-2.5 éve kezdték el építeni a hálózatot, messze nem olyan rossz, mint amire számítottam.

    Az első pár hónapban biztosan sok gond lesz, de hát ez mindenkinél így volt. Az látszik, hogy dolgoznak ezerrel, és senki nem fog azzal marketingelni, hogy a Digi valódi alternatívája a másik háromnak, az első 1-2 évben legalábbis biztosan nem. Akinek a szolgáltatás minősége a fontos, az nyilván nem fog váltani.

    A -140dB QrxLevMin meg bízom benne, hogy nem marketing trükk, csak egyszerűen nem volt még idejük rendesen kihangolni a hálózatot, addig pedig jobb ezt így hagyni. Tény hogy alkalmas a félrevezetésre, de remélem, hogy 1-2 hónap alatt kireszelik budapestet és akkor ez az érték is a helyére fog kerülni. Figyelni fogom 2-3 hetente, és ha látok változást azt meg fogom osztani.

    Mielőtt valaki féreértené: nem fogunk 2-3 hetente fél várost átölelő méréseket végezni, és címet se küldjön senki, hogy hol kéne mérni :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz adika4444 #7931 üzenetére

    "én se járatnám maxon"

    Szerencsére nem releváns, hogy te mit "jártanál" maxon, mert fogalmad nincs arról, hogyan működnek a mobil hálózatok, mint ahogy a többi "térerősség feltekerőnek" sem.

    De lássuk ki mennyire biztos a dolgában: én hajlandó vagyok fogadni is, hogy ez az indulást követően is 10 watton marad. Tartja valaki, vagy csak a száj jár? :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #08205312 #7934 üzenetére

    10-15dBm-mel, vagy 10-15-dB-vel?

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

  • dchard

    veterán

    válasz #08205312 #7940 üzenetére

    15dBm az 31miliwatt, az semmi. Ha az a gyanú, hogy a Telekom kisebb teljesítménnyel ad mint a Voda B3-ban, azt könnyen ki tudjuk deríteni :)

    A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Új hozzászólás Aktív témák