- A CNET, IGN és PCMag kiadója is beperelte az OpenAI-t
- Trump vámjai miatt hiány lehet az elektronikai termékekből az USA-ban
- Ezentúl Indiában készülnek majd az USA-ban árusított Apple iPhone-ok
- Nemzetbiztonsági aggályok merültek fel a TP-Link kapcsán
- Hiába a nagy ígéretek, sok az aggasztó kérdés az Intel jövője körül
- Windows 11
- Microsoft Edge
- Asustor NAS
- Ezentúl Indiában készülnek majd az USA-ban árusított Apple iPhone-ok
- Bitcoin topic
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Információbiztonság, kiberbiztonság, adatvédelem
- Xiaomi AX3000 és a AX3000 NE
- VoIP telefonálás
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
-
IT café
Audacity - hangszerkesztés
Új hozzászólás Aktív témák
-
BonFire
veterán
válasz
darvinya #199 üzenetére
Azt hittem, narrációról van szó. Valami nyelvgyakorlásról. Ahhoz kéne hanganyag. Arra meg a saját hangját felvenni.
Igaz, én is szoktam használni a beépített lehetőségeket, a tableten az Anki TTS-ét és az angol szótárét is, de ez csak annyiban segítség, hogy segít megtanítani a szó kiejtését, és nem kell mellé odaírni zárójelben. De azért a gép sosem úgy mond el egy mondatot, ahogy egy ember.
-
darvinya
titán
Én hadsettet ajánlok, mert annak a mikrofonja ideális helyzetben áll, és a hangminőség is elfogadható általában.
De minek mikrofon, amikor közvetlenül is fel tudja venni, ha mixert van beállítva bemenetnek.
Igaz saját hangjához az a legjobb.
De csak akkor működik, ha nem külön van választva a mikrofon. -
BonFire
veterán
válasz
Predator2 #197 üzenetére
Kipróbálod. Nem bonyolult.
Először a szöveget veszed fel. Én hadsettet ajánlok, mert annak a mikrofonja ideális helyzetben áll, és a hangminőség is elfogadható általában.
Ezek után megnyitsz egy zenét (importálás), ami külön sávba kerül a projektben. A zene sávja kerüljön felülre, a szöveg pedig az alá. Kijelölöd a zenét, és alkalmazod rá az Auto Duck effektet. Minél szélsőségesebben paraméterezed, annál jobban fog dadogni. A legrövidebb fel- és lefutási idők, illetve a küszöbérték (threshold) szabályozásával ki kell kísérletezni, milyen helyzetben melyik kompresszálás a legideálisabb. Narratív szövegek esetében nem jó, ha gyorsan visszamegy a hangerő, és minden kisebb szünet közben felhangosodik. Itt nagyobb értékeket is lehet neki adni. Zenei produkciónál, ahol mondjuk egy basszusnak kell együtt élnie egy dobgroove-val, ott lehet nagyon szélsőségesre állítani. Néhányszor undozni kell, míg eltalálod a tökéletes arányt.
Kiindulásnak ez az ábra jó lehet.
-
BonFire
veterán
válasz
Predator2 #193 üzenetére
Például sidechain kompresszorral. Azzal kell a narrátor alatti hangokat szabályozni. Mondjuk a háttérzenét. Az Audacity is tud ilyet, csak úgy hívják, hogy AutoDuck effekt.
Aztán természetesen a beszédet is lehet kompresszálni, hogy a hangsúlytalanabb részek is elég hangosak legyenek, a túl hangosak pedig halkabbak.
-
BonFire
veterán
válasz
Predator2 #187 üzenetére
„Az angol oldalról a kiejtést hangját majd úgy oldom meg, hogy a mikrofonhoz odarakom a hangszórót.”
Még jobbat mondok. Te magad mondod fel a kiejtést is! Elgyakorlod néhányszor és mehet. Ha nem lesz jó elsőre, majd lesz másodikra. Jó esetben a kifejezést ezek után már nem is nagyon kell tanulni.
-
Predator2
addikt
Köszönöm a válaszokat és a segítséget!
"egybe(összes szavak+elválasztó zenével)"
Mint ahogy ebben a topicban ajánlották nekem: [link]
BonFire
Nagyon szépen köszönöm a videót, nagyon jónak tűnik. Lényegében benne van amit én szeretnék.
Az angol oldalról a kiejtést hangját majd úgy oldom meg, hogy a mikrofonhoz odarakom a hangszórót. -
Predator2
addikt
Helló
Angol tanuláshoz használnám a programot, ebben kérném a segítségetek.
Telefonnal vennék fel szavakat, és azt hallgatnám meló közben. Azt szeretném megcsinálni a programmal, hogy bizonyos pontokon megvágjam, illetve háttérzenét tegyek alá.
Tudnátok segíteni, hogyan kell ezt? Nem értek az ilyen programokhoz, így lehetőleg legyen eléggé szájbarágós.
THX
-
BonFire
veterán
válasz
attila760504 #182 üzenetére
Én perpill el vagyok látva munkával bőven. Talán valaki más majd…
-
BonFire
veterán
válasz
attila760504 #180 üzenetére
Ha monó, akkor látatlanban (hallatlanban) megszavazom, hogy javíthatatlan lesz. A háttérzajt ugyan el lehet valamennyire tompítani, de a beszéd ugyanúgy megy a levesbe. Ha a füleddel érthetetlennek minősíted, a tisztított eredmény sem lesz jobb.
Jobb eszközöket akkor lehetne bevetni, ha sztereó lenne a fájl, mert akkor a csatornák kevergetésével és invertálásával valamennyire az egy hangforrásból származó hangokat lehetne összpontosítani. De lévén monó hangfájl, ez az opció kiesett.
-
attila760504
csendes tag
válasz
attila760504 #178 üzenetére
Mono. Ha gondolod elkuldom neked. Kuldj email cimet.
-
BonFire
veterán
válasz
attila760504 #177 üzenetére
Válasz előtt hallani kellene azt a hangfájlt, mert nem kizárt, hogy lehetetlen a kívánságod. Mono vagy sztereó a felvétel? Közel vagy távol volt a mikrofon a beszélőtől?
Töltsd fel valahova, hogy meg tudjuk hallgatni.
-
attila760504
csendes tag
Sziasztok. Amatőr hangtechnikust keresnék,aki egy 6 perces kocsmában,mobillal készült hangfelvételt megtisztítana a zajoktól(hűtő,venti,stb),s a csak néha kivehető beszélgetést nagyjából hallhatóvá tenné. Irányár: 5000ft. Írj privátban vagy az attila760504@gmail.com címre,megegyezünk.
-
attila760504
csendes tag
Sziasztok. Amatőr hangtechnikust keresnék,aki egy 6 perces kocsmában,mobillal készült hangfelvételt megtisztítana a zajoktól(hűtő,venti,stb),s a csak néha kivehető beszélgetést nagyjából hallhatóvá tenné. Irányár: 5000ft. Írj privátban vagy az attila760504@gmail.com címre,megegyezünk.
-
BonFire
veterán
válasz
darvinya #174 üzenetére
Az effektekre hibaüzenetet szokott még dobni, viszont általában utána működnek minden további nélkül.
Került bele egy-két okos eszköz. Spektrum kijelölő és eltávolító eszköz. Hatásos, ha mondjuk egy brumm van a felvételben, egy vékony frekvenciaszeletet ki lehet vágni.
A Limiter egész használhatóra sikerült.
Szerk: próbáld ki az új Crossfade effektet is. ha az egész klip ki van jelölve, összekeveri saját magával. Ha csak egy szakasz, akkor csak arra lesz érvényes az átúsztatás.
-
BonFire
veterán
SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY
Kijött az Audacity 2.1.1-es verziója
• A leglátványosabb funkció a „húzás és keresés” (scrubbing and seeking), beleértve a visszafelé történő lejátszást is. A Quick-play frissítései szintén segítenek a precíz pozíciót megtaláni a hangfájlban.
• Mostantól az Audacity újraindítása nékül is lehet telepíteni pluginokat, vagy eltávolítani effekteket és generátorokat a menüből.
• Több mint 50 hibát javítottak a kiadásban. A hosszú, több órás projektek szerkesztése és feldolgozása gyorsult.
• Az effektek most már tartalmaznak előbeállításokat (preset). Egy új Limiter váltotta le agyűlöltHard Limitert (épp itt volt az ideje – a szerk.). Van egy új ének eltávolító, keresztátúsztató effekt segít ugyanabban a sávban lévő klipeket egymásba keverni és a „classic filterek” elérhetőek az opt-in effektként. -
BonFire
veterán
válasz
fél_laikus #170 üzenetére
És szimfonikus zenénél minden szünetnél szét kellene vágni új track-re?
Furcsa lenne. Ez aprólékos kézi munka. Bakelitlemezt már nagyon megfontolandó, hogy megéri-e digitalizálni, mert 3 másodperc alatt bármilyen album letölthető készen.
-
darvinya
titán
válasz
fél_laikus #170 üzenetére
Mivel analógot digitalizálsz, ezért nincs eleje és vége.
Ezeket manuálisan lehet csak csinálni, mert a szünet is jelnek számít.
Ha lenne elején és végén szignál jelzés, akkor azt már lehetne vezérlésként kezelni.
Az ilyen jel csak mester lemeznél van, olyat nehéz szerezni. -
fél_laikus
újonc
Helló mindenkinek és Neked is Bon Fire ! Bakelitjeim átmásolásával mp3-ra dolgozok .Még csak kicsit ismerem az Adacityt(Lenco L-3897usb lemezjátszóval kaptam, de már frissítettem).Kérdésem a következő: mivel a progi nem ismeri fel a trekkek(nóták ) közti szünetet, és így a lemez egész oldalát 1 trekként dolgozza fel,( vagyis visszahallgatáskor nem lehet nótákat választani ) ezért minden egyes nóta felvétele után megállok, exportálom,tagozom stb.,és így ez dupla idő.Lehetséges, hogy az egyben felvett oldalt utána szétvágjam, és külön trekkent jelenjenek meg a nóták--most a tagozásról nem is beszélek.Válaszodat előre is köszönve, üdvözlettel kis-laikus
-
BonFire
veterán
A klipelés nem kifejezett Audacity téma, de most az egyszer leírom. (Aztán majd lehet linkelni ezt a kommentet.)
A klip akkor jelenik meg, amikor a hanghullám amplitúdója eléri a 0 dB-t. Két eset lehetséges.
• a klipelő hang nem túlvezérelt
• a klipelő hang túlvezéreltElőbbi esetben nincs további teendő. A hang a lehető leghangosabbra van vezérelve. Ha belezoomolsz a piros csíkkal jelölt részben, és látod, hogy a hanghullám teteje szép gömbölyű, akkor nincs túlvezérlés. Ha le van csapva a teteje és lapos (négyszögesedik), akkor túlvezérelt. A túlvezérelt jellel nincs mit tenni, a hang el van rontva. Itt is további két eset lehetséges.
• füllel nem érzékelhető a túlvezérlés
• füllel érzékelhető a túlvezérlés (torz)Előbbi esetben nincs további teendő. Bár a hang valamelyest torz, ezt még a fülünk tolerálja. A második esetben a hangot lehet kukázni. A torzítások között vannak kifejezetten kellemes, selymes, analóg torzítások. Például elektroncsövek torzítása gitárerősítőkben. Ez viszont a torzítás legcsúnyábbika, a digitális torzítás. Egy nagy négyszögjel jön létre, és az ilyet tényleg nem köszöni meg egyetlen hangszóró sem. Hosszú távon nem tesz jót, persze kérdés, hogy milyen hangerőn. A teljesítménye csúcsához közel járatva a négyszögjel szétveri a membránt, hiszen az ki-be ugrál a két végpont között átmenet nélkül. A digitális torzítás éppen ezért káros, ráadásul hallgatni is rossz.
Hangszerkesztés és -felvétel során mindig ráhagyással kell dolgozni. Ha egy teljesen kivezérelt hangra teszel egy effektet, nagy valószínűséggel túl fogod vezérelni. Ezért effektezés előtt a hangerőt visszább kell venni.
A cél az, hogy úgy dolgozzunk, hogy ne jelenjen meg klipelés a hanghullámban.
-
Septhim
újonc
Sziasztok! Pár hónapja találtam rá az Audacityre, és nagyon bejött. Könnyedén át tudok konvertálni lossless fájlokat kisebb méretű fájlokká (mp3) és ezzel meg tudom tartani a hangzásbeli minőségét a zenének. Nemrég viszont "megjelentek" a fajlokban ilyen piros csíkok, amiket korábban nem láttam. Utánanéztem, és megállapítottam, hogy erről a "clipping" nevű jelenségről van szó.
Az a kérdésem lenne hogy ez pontosan mit jelent, kell-e vele foglalkoznom, illetve ha igen akkor hogyan lehet kijavítani. Azt is olvastam valahol hogy az olyan fájlok amiben sok ilyen clipping van kárt tehet a lejátszó berendezésben. (Ez nem tudom hogy igaz-e) Ami kissé megijesztett mert majdnem az összes fájlban találtam piros csíkokat, volt amelyekben több százat.
Előre is köszönöm a segítséget. -
weman
csendes tag
Köszönöm szépen a segítséget! Nagyon hasznos volt a mellékelt videó, sikerült is a hanganyagomból kiszűrni a recsegést a segítségével. Bár üröm az örömben a recsegést ugyan elhallgattattam, de sajnos ezzel együtt a számomra fontos hangok is sérültek, konkrétan olyan "effektet" kaptak a beszédhangok, mintha egy üres bádogkonzervbe dobott headsetből szólaltattam volna meg. Persze tisztában voltam vele, hogy anélkül nem sikerül majd megszűrnöm a hangot, hogy a számomra hasznos részekbe ne tegyek kárt.
-
BonFire
veterán
Már nem azért, de az Audacity az nem azonos az Auditionnel… Amazt régebben használtam, de már nem láttam mióta.
Azt mondod, nem látsz eq-t? Ott van a menüben: 10- 20- és 30 sávos ekvalizer, alatta van a jóval hasznosabb parametrikus eq, mi kell még? Abban megtalálod az alul- és felüláteresztő szűrőt (lowpass, highpass filter).
Arra a folyamatos recsegésre gondolsz? Azt mi okozta? Mivel vetted fel? Olyan, mint egy kontakthibás mikrofon. Most megpróbálok emlékezetből navigálni téged.
Van az Auditionban egy olyan nézet, amely a hangspektrumot mutatja szivárványszínben. A Spectral View. Valahol a hanghullám ablak felső részén találod az ikonját, vagy az ikonok között. Keresd meg. Ebben a nézetben láthatod a hangot frekvenciákra bontva. Van egy kis lasszó eszköz, azzal bekeríted a zajt, majd a megjelenő hangerőszabályzóval lehúzod a hangerejét. Ekkor lesz a spektrumban egy „lyuk”, de ha szerencsés vagy, akkor csak a zaj tűnik el a hangból, minden más ott marad.
Ha viszonylag egyenletes a zaj, azt a Marquee eszközzel (téglalap kijelölő) végig ki tudod jelölni és elnémítani.
-
weman
csendes tag
Nem szeretném magamat beégetni teljesen, de, ha megölnek sem találok sehol a programon belül, ilyen önmagában álló lehetőséget, hogy EQ. Nálam ez így fest: [link]
De az a helyzet, hogy hiába ez a funkció, sajnos nem nagyon tudok vele jó eredményt elérni, hiába módosítóm az értékeket, beállításokat, a kapott eredmény jóval rosszabb hangminőségű lesz, mint az alap.
Kivágtam 1-2 részt a hangból, hogy hallható legyen a zaj milyensége, így lehet, hogy célzottabb tanáccsal tudsz majd ellátni és nem kell bénáznom az Au-ban. [link]
Előre is köszönöm szépen! -
weman
csendes tag
Légyszíves javíts ki, ha tévedek, az általad említett lehetőség az Effects -> Filter and EQ -> Scientific Filter és ezen belül a Modes ablak, ahol High és Low pass lehetőséget lehet választani.
Oké, ez meg is van, de sajnos nem igazán látom át ezen funkciót miképp is kéne használnom.
Sajnos ezeknél a recsegős részeknél mindenhol van beszédhang is, ezért nem halkíthatom le ezeket nullára, ahol megtehettem kipótoltam az angol szinkronsávból a hangot, így tüntetve el a recsegést, de ezeknél a párbeszédes részeknél sajnos ez a megoldás nem opció. -
BonFire
veterán
Amit Auditionnel nem sikerült eltávolítani, ott bizony a kézi munka marad. Kijelölöd az adott szakaszt, aztán a hang jellegétől függően manipulálod. Egy sercenést például egy jól beállított Low pass filterrel lehet csökkenteni. Ha mély a hang, akkor High passal. Ha pedig abszolút nem kell bele, akkor ott a hangot lenullázni.
Tökéletes sajnos sosem lesz.
-
weman
csendes tag
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy VHS kazetta digitalizált hangjáról miképp szedhető le a recsegés, ropogás, közel 100%-osan?
Adobe Audition-nal már átmentem a hangfájlon. "Noise Reduction"-t és "Automatic Click Remover"-t használtam, ahogy ezt BonFire mester "Adobe Audition tutorialok 5. - Zajszűrés" videójában láttam. Ezért a videóért nagyon nagy köszönet neki!(És a többi tutorialért is persze!)
Ugyan, jóval letisztultabb lett a hang ezek után, de még maradtak recsegések, pattogások itt-ott a hangfájlban, gondolom a videó szalag már eléggé leharcolt állapotban lehetett amiről a hang származik.
Esetleg lenne valami ötletetek, hogy hogyan tudnám még jobban mentesíteni ezektől a hibáktól a hangfájlomat? -
BonFire
veterán
válasz
darvinya #157 üzenetére
A számítógép alaplapi hangkártyája hangkeltés szempontjából egy roppant silány szerkezet. Na, a telefon hangchipje ennél még egy fokkal silányabb. A többi zene se szól jobban, csak lehet, hogy azon nem tűnt föl eddig a különbség. Ne várj még csúcskategóriás mobiltól sem olyan hangzást, mint a számítógépé. Nem fog menni. Én ha ugyanazokat a számokat másolom a Sony diktafonomra és a telefonomra, majd mindkettőt ugyanazzal a fülhallgatóval hallgatom, a telefon a diktafonhoz képest rendkívül lebutítja a hangképet.
-
-
BonFire
veterán
válasz
darvinya #155 üzenetére
Hát, arról sajnos nem tudok, hogy a telefonok miféle hangrendszerrel rendelkeznek, és miért művelnek efféle anomáliákat. A pc hangja egyfajta etalon, amihez lehet viszonyítani. Ha normális hangchipje lenne a telefonnak, nem lenne szabad megváltoztatni a hangképet.
Először is azt javaslom, hogy az összes ekvalizert kukázd (főleg, ha 3rd party app), és az ilyen volume booster és hasonló szarságokat. Az ilyenekre nincs szükség, de mindenki használja, és tönkreteszi vele a zenét.
-
darvinya
titán
Egyszerűen nem tudok rájönni mi baj van a file-(ok)nak.
PC-n jó, másik eszközön tré, azaz hol jó, hol dinamikátlan, hanghütlen, tompa, torzít kicsit. -
BonFire
veterán
válasz
darvinya #150 üzenetére
A normalizálás megkeresi a leghangosabb részt a fájlban, és ahhoz képest állítja 100%-ra a hangerőt (vagy a megadott értékre). Így anélkül vezérelhetjük 0 dB-ig a hangot, hogy tartanunk kéne a túlvezérléstől. Mindazonáltal a normalizálással sok esetben nem érhető el megfelelő eredmény, mert ha csak egyetlen kiugróan hangos rész van a hangfájlban, akkor nem fog túl sokat erősíteni tudni rajta. Ezért a dinamikát szoktuk inkább faragni kompresszorokkal és limiterekkel.
Az erősítés megengedi, hogy akár túlvezérelve is hangosítsd a fájlt. Ha az Allow clipping jelölőnégyzet be van pipálva, akkor sokkal hangosabb lehet, de értelemszerűen ez helyenként igen durva digitális torzításba csaphat át, ezért nem is javallt ennek használata. Az Erősítés clipping nélkül sima normalizálóként működik (és az is).
A Leveler egyfajta kompresszor, de sokkal kevesebb állítási lehetőséggel, mint a normál kompresszorok. A hangosabb részeket halkabbra, a halkabbakat hangosabbra állítja. Az erősség pedig néhány előre definiált beállítás szerint lehetséges. A kompresszor annyival jobb, hogy ott minden paramétert kézzel szabályozhatsz, úgymint: attack, release, ratio, thrashold, output gain. A leveler használata jól jöhet azoknak, akik nem szeretnének annyira elmerülni a kompresszorral való ismerkedésben, de kicsit szeretnék kiegyenlíteni a hang dinamikáját.
Új hozzászólás Aktív témák
- Tesla topik
- Lenovo Thinkbook, Yoga széria
- Autós topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- World of Tanks - MMO
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Google Pixel topik
- Okosóra és okoskiegészítő topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Bontatlan - BATTLEFIELD 1 Collectors Edition - Játékszoftver nélkül
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Samsung S23 Ultra 512/12GB Fekete / Normál állapotban / 27%-os ÁFÁS számlával / 12 hónap jótállással
- GENIUS vezetéknélküli, rózsaszín csajos egér
- AMD Radeon Pro WX 4100 4GB GDDR5 128bit PCi-e videokártya 4xMiniDP
- Új FULL HD webkamera + Számla
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest