Új hozzászólás Aktív témák

  • neilszab

    őstag

    Na, körülbelül 2 hónapja nyüstölöm a GT6 demót, mostanra már kialakult bennem egy markáns vélemény. Én eddig teljesen konzol szűz voltam, viszont a PC-én mindent végigpróbáltam az elmúlt 8 évben ami szimulátor és rengeteget versenyeztem is velük rangosabb online bajnokságokban. Így előre is elnézést kérek mindenkitől, a Gran Turismo-t a korábbi élményeimhez fogom mérni, platformtól függetlenül...

    Az indulás nagyon nehéz volt, hiszen PC-én megszoktam hogy kismillió paramétert személyre lehet szabni, ezzel szemben a konzol (érthető okokból) nem erről szól, így nekem is idő kellett, míg hozzászoktam a feltételekhez, de a végén már egész jól sikerült megbarátkozni vele.

    Ami viszont igen hamar nyilvánvaló lett, hogy a PS3 sajnos nem elég erős a GT6 futtatásához, FULL HD-ben egyszerűen lag-ol a játék, levéve 720p-re érezhetően javul a játékélmény és a reakcióidő, jobban működik alatta a fizika, de én megkockáztatom még azt is, hogy tovább csökkentve a felbontást, további javulás érhető el e tekintetben. (persze olyan felbontáson meg már más szempontból lesz játszhatatlan, de talán egy régi "hagyományos" TV-én még tudna jól mutatni)

    Úgy tudom, hogy a GT6-ot elve 720p-ben készítették, így sajnos nem volt alkalmam tényleg natívban kipróbálni, mivel csak FULL HD kijelzőm van, de azt mindenesetre el kell mondanom, hogy a grafika óriási csalódás volt számomra, bármelyik felbontásban is próbáltam. Évekig csorgó nyállal sóvárogva figyeltem a különböző trailer-eket és videókat a GT sorozatról, amiket visszajátszások alatt natív felbontásban talán hozni is tud(na) a GT, viszont vezetés közben a látványvilág már nem ilyen, és sajnos az összbenyomást illetően meg sem közelíti a 6-7 éves PC-és szimulátorok színvonalát, pedig azok sem a grafikájukról híresek PC-és körökben. Mindez feltehetően a PS3 korlátainak tudható be, és nem tudom, hogy a többi PS3 címhez képest látványban milyen szintet képvisel a GT, de PC-hez viszonyítva sajnos igen látványos a visszalépés, még a sok-sok éves címekhez képest is.

    Hangok:
    Ez a rész viszont már nem hiszem, hogy a PS3 számlájára írható, tudom, hogy a készítők eredeti hangokat vettek fel, de a végeredmény valahogy mégis teljesen erőtlen, élettelen és ingerszegény lett, a hangok hozzák a kötelezőt, de nem adnak semmit hozzá a játékélményhez.

    Fizika:
    Ez számomra a legfontosabb tényező, így sokat próbálgattam, hogy a különböző szituációkban hogyan viselkedik az autó és hogyan kezeli a határhelyzeteket. 1080p-ben borzalmas volt az összkép, de levéve 720p-re sokat javult a helyzet, igazán élvezetesen lehet terelgetni a verdát, jól lehet játszani a súlyponttal, dobálni a fenekét, és szép hosszúakat drifelteni, nagyon mosolygós és egyben autószerű! Szórakozásnak kiváló! :K

    Komolyabb vizekre evezve azonban - mikor elkezdi az ember a kíméletlen köridő hajkurászást - akkor elkezdenek kibukni a hiányosságok és hamar szembeötlő lesz, hogy nem egy valóban komoly és komplex szimulációval van dolgunk, legalábbis a PC-és felhozatalhoz mérve. PC-én már minden létező címet igen behatóan végigpróbáltam (LFS, netKar Pro, iRacing, GPL, rFactor, GT Legends, Race07, GTR2, stb..) és ebben a mezőnyben véleményem szerint a szimulációt nézve a GT érezhetően alul marad, én a semi(fél)-simulator kategóriába sorolnám, valahol félúton az arcade és a simulator között.

    Az irányításról is hasonló a véleményem, amíg önfeledten szórakozunk és csapdossuk ide-oda az autót, addig teljesen rendben van, viszont ha ugyan azt a kanyart próbáljuk meg egymás után kétszer pontosan ugyan úgy az általunk kiszemelt íven bevenni, akkor már igen nehéz dolgunk van és nem annyira érezzük mi történik alattunk. Más szimulátorban kiélezett köröket tudok menni egymás után max 1-2 tized különbséggel, itt már az egyes kanyarok körről-körre történő egyforma bevételében is komoly lutri faktor tátong. Az FFB is alapvetően rendben van, viszont összességében úgy érzem a GT közel nem használja ki Logitech G25/G27-ben rejlő lehetőségeket.

    Összefoglalva a véleményemet, a Gran Turismo egy remek szoftver, mely igen jó arányban vegyíti egymással a szórakozást és a reális fizikai alapokat, és valóban autószerű vezetési élményt nyújt. Tehát még egyszer kiemelném, hogy szórakozásból jeles! :C

    Aki viszont elsősorban a "Real Driving Simulator" felirat miatt tette le voksát mellette és elsősorban a történet ezen része foglalkoztatja (és ehhez rendelkezik kormánnyal is), annak meleg ajánlom, hogy nyargaljon át PC-re, mert ott már az 5-6 éves szoftverek is jelentősen előrébb tartanak mind szimulációban, mind irányításban, mind grafikában a Gran Turismo sorozatnál, nem beszélve az igen komoly szervezett online megmérettetések lehetőségéről...

    A helyzeten természetesen sok tekintetben változtathatnak majd a rövidesen megjelenő új generációs konzolok, a látványvilágot tekintve bizonyára jó ideig lekörözik majd a PC-ét, viszont abban nem vagyok biztos, hogy fejlesztőknek kifizetődő lenne a jelenleginél összetettebb és nehezebb fizikát/szimulációt alkotni, elvégre maga a konzol elsősorban mindig is a szórakoztatásról szólt.. :B

    [ Szerkesztve ]

    Szimulátoros versenyek - www.GTR-Masters.hu

Új hozzászólás Aktív témák