-
IT café
Jó adatátviteli sebességhez megfelelő adatkábel is kell, nem elég a drága switch és hálókártyák. Ennek a kiválasztásában próbálunk segíteni.
Új hozzászólás Aktív témák
-
inf3rno
Topikgazda
válasz ITcr0wd #1014 üzenetére
Na megvan, "árnyékoló ragasztószalag" néven lehet a legjobban megtalálni [link], és itt pl azt írják, hogy akril vezető ragasztó van rajta, úgyhogy valóban alkalmas ilyesmire: [link] Létezik alumínium változata is, nem csak réz, de árban hasonló a kettő. Elég fura árak vannak bizonyos boltoknál 10 és 40k között lehet kapni ugyanazt, és nem hiszem, hogy átverés lenne a legolcsóbb bolt. Külföldön "copper tape" néven fut, ott is ilyen 10k/tekercs áron van jobb helyeken. [link] Szerintem olyannak éri meg, aki sokat csinál egyszerre, pl egy teljes házat kábelez, de még oda is sok egy ilyen 16 méteres tekercs. Ahogy nézem Conrad-nál van rövidebb is olcsóbban. [link] Van nagyon olcsó szén szálas is, legalábbis a feketére azt gondolom, hogy az lehet, de valszeg jobb a fém erre a célra.
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
-
inf3rno
Topikgazda
-
inf3rno
Topikgazda
válasz ITcr0wd #1003 üzenetére
Húha, ez jó kérdés. Én nagyon nem nagyban csinálom, még igazából kicsiben sem, csak érdekel a téma. A legolcsóbbat veszem mindig, de pl koaxhoz pár csatlakozó felszerelése után már tönkrement, beragad. :S Érdekel, hogy akinek több tapasztalata van, meg ezzel foglalkozik, az mit használ.
Buliban hasznos! =]
-
inf3rno
Topikgazda
Szia!
1.)
Én is innen szoktam venni, mert adnak méterre is akár, nem csak teljes dobot, de lehet, hogy a te esetedben ennek nincs nagy jelentősége, meg amúgy is egy 10-15%-al drágább náluk a kimért. Inkább magára a kábelre érdemes koncentrálni, mint a cégre, ahonnan veszed. Én legutóbb Draka UC900 Cat7 S/FTP 1000MHz LSHF-t vettem tőlük, az bevált, meg úgy voltam vele, hogy ha már komolyabb kábelt veszek, akkor legyen meg az 1000MHz, ne csak 5-600MHz, de ez már inkább csak ilyen úri passzió, meg írta itt más, hogy neki viszont nem vált be a Draka valamiért. Amit én vettem, az nagyjából azonos vastagságú a koax kábellel, szóval közel sem olyan vékony, mint a tiéd. Te a vékonysága vagy az ára miatt választottad a másikat? Behúzásnál majd óvatosan bánjatok vele, nehogy eltörjön, meg érdemes utána ellenőrizni teszterrel is, hogy minden rendben van e.
2.)
Szerintem igen, a belső árnyékolás inkább azért van, hogy az érpárok között ne legyen áthallás, a külső meg azért, hogy más kábelekkel ne legyen áthallás. Ettől függetlenül ajánlott kerülni, hogy villannyal fusson egy csőben. Általában az áram és az adatkábelek jó, ha külön csőben futnak, keresztezni persze keresztezhetik egymást, csak párhuzamosan ne menjenek hosszabb távon.
3.)
Vannak direkt kültéri kábelek, de ez attól is függ, hogy mennyire kültér. Pl ha fedett helyen megy, nem éri a nap, akkor szerintem bármelyik beltéri is jó lehet. Illetve, ha beteszed valamilyen védőcsőbe, akkor is. Ha ki van téve az időjárásnak, akkor fontosabb, hogy valami erősebb UV álló köpenye legyen, illetve a sodort réz jobban bírja a hajlítgatást, mint a tömör, de azért az se a végtelenségig, úgyhogy rendesen rögzíteni kell.
A videonál attól függ, hogy milyen felbontás, milyen frekvencia, mennyire tömörített, pl a nyers 4k 30FPS-hez 4Gbps kell [link], a H264-el tömörítetthez meg olyan 30 Mbps elég [link]. Érdemes lemérni, hogy ténylegesen mit használnak a kameráid. Ha komolyabban bele akarod ásni magad a témába, akkor ez érdekesnek tűnik: [link] Szerintem ha tömörített videot küldesz rajta, akkor egy kültéri cat5e-nek is bőven elégnek kéne lennie, az alá viszont nem adnék, mert már annyira elavult a sima cat5.
A PoE már jóval érdekesebb kérdés, elviekben bármelyik jó hozzá, a gyakorlatban azt írják, hogy jobb a tömör rezes, mert kisebb az ellenállása, mint a sodortnak. [link] Minél vastagabb és minél jobban árnyékolt, annál jobb lesz PoE-re is, de az, hogy melyik elég jó a te felhasználási módodra nagyban függ attól, hogy 15, 30, 60, vagy 100 Wattos PoE-ről van szó. Ránézésre egy cat5e U/UTP elég egy 15 Wattos PoE-hoz, de egy 100 Wattoshoz már talán cat6a S/FTP kell. Vastagság terén ugye van ez az AWG rendszer, ami eléggé elcseszett. [link] Minél nagyobb az AWG, annál vékonyabb a kábel, úgyhogy ha találsz 22 vagy 23 AWG-set, akkor inkább olyat vegyél PoE-hoz a 24-es helyett. Írnak itt még olyat, hogy temperature rating, gondolom ez a köpeny anyagától is függ, és nem igazán találni róla semmit. Ennél a webshopnál nem is írják, hogy mi hány fokot bír, érdemes lehet esetleg vásárlás előtt rákérdezni. Szerintem nagyjából ennyi alapján már tudsz választani. [link] [link] [link]
[ Szerkesztve ]
Buliban hasznos! =]
Új hozzászólás Aktív témák
A topik elsősorban hálózati kábelekkel és szerelésükkel foglalkozik, úgymint árnyékolt és árnyékolatlan csavart érpáras kábelek (S/FTP, UTP), SFP+ optikai (OM3, OM4) valamint DAC kábelek, de érintőlegesen szóba kerülhetnek más adatkábelek is, mint koax, USB, SATA, stb...
- Az Office-t is elengedi a terméktámogatás nélküli Windows 10-en a Microsoft
- DUNE médialejátszók topicja
- Interactive Brokers társalgó
- Diablo IV
- Külföldi prepaid SIM-ek itthon
- Amazfit T-Rex 3 - prehisztorikus idő
- Linux kezdőknek
- Háztartási gépek
- Nintendo Switch 2
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- További aktív témák...