Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #6 üzenetére

    Értem én ezt, logikus is, de mégsem értem:

    Nem látom a közvetlen összefüggést a Linuxot futtatni akaró Azure-os ügyfélkör bizalma és fizetési hajlandósága illetve a Linuxot célzó szabadalmaik között (Android gyártók fejése illetve a Windowst a Linuxszal szemben bebetonozó/versenyelőnybe hozó szabadalmak).

    A MS nem szed közvetlenül az Azure ügyfelektől szabadalmi jogdíjakat, ezek a szabadalmak sem versenyelőnyt sem versenyhátrányt nem jelentenek az Azure-nak mint szolgáltatásnak a konkurens felhőszolgáltatásokkal szemben.

    Azt hogy a MS komolyan gondolja az Azure-t illetve azon belül a Linux guesteket, azt a legjobban nem holmi szabadalmak mutatják, hanem, hogy mennyi pénzt invesztálnak bele, illetve, hogy milyen nagy bevételük van belőle. Addig amíg szalad a szekér és a szekéren a fele fizetős szállítmányt a Linux adja, addig nem kell attól tartani, hogy le akarnák borítani a szakadékba.

    Ellenben a MS termékeinek illetve bankszámláinak jelentenek/jelentettek versenyelőnyt Linuxra épülő konkurens termékekkel szemben.

    Tehát nem értem, hogy miért jó az MS-nek mérhető ellenszolgáltatás nélkül konkurens termékeket gyártó szereplők számára rendelkezésre bocsájtani ezeket a szabadalmakat. Mi értelme van legalább az Android fejő szabadalmakat nem megtartani?

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz hallador #18 üzenetére

    Hét én hiszek neked, de jobban hiszek a világ legnagyobb szoftverfejlesztő kereskedelmi cégéről írt független cikkenk, és a föld legnagyobb tő közösségének

    Na, ha valaki kijelenti magáról hogy független aztán kérés nélkül véleményt mond, annak még azt sem hiszem el, amit kérdez. Használtam én már Windowst és Linuxot is irodában, ha még egyszer hosszú távon Linux desktop elé akarnának kényszeríteni, az instant felmondás lenne.

    2006-2007-ben az Ericssonnál voltam fejlesztő, Linux desktopok voltak, az összes desktop feladat óriási szopás volt, kb mindenkinek. A Linuxra felrakott, virtualizált Win2000 (igen 2006-2007-ben óriási megváltás volt). A linux desktop használat pedig kb kimerült SSH-ban.

    2007-2016-ig egy Siemens leánynál -egy 14E-es Siemens leánynál- tanácsadó, a mi irodánkban volt még vagy 60-70 fejlesztő. A Windows XP-Windows 7 admin jogokkal és szinte korlátlan szabadsággal (kivéve domain admin ofc illetve a vírusírtót sem lehetett kikapcsolni) egy álom volt.

    Emlékeim szerint senki sem tolakodott, hogy a saját desktopján Linuxot használjon.

    Szerver oldalon (szerver applikációk fejlesztése) nyilván célplatform volt a Linux is, az anyacégre vetítve, megkockáztatom, hogy 2007 környékén 30%-70% volt az általunk fejlesztett Linuxos-Windowszos szervertermékek aránya. 2016-ra ez eltolódott kb 60%-40%-ra (Linux-Windows), tehát én is éreztem a Linux szerverek térnyerését az vállalati domainben.

    Érzésre sokkal többször döntött a hosszú távú termékpolitika illetve a (látszólagos) árminimalizálás mint hogy melyik platform alkalmasabb erre vagy arra a feladatra.

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz hallador #30 üzenetére

    A hozzászólásomra adott válaszodat csúsztatásnak érzem. Én leírtam a konkrét tapasztalataimat. Nem azt írtam, hogy a nagyvilágban így meg úgy mi van (szerintem), hanem azt, hogy akkor és ott mi volt az én környezetemben.

    Az, hogy látatlanban megkérdőjelezed a volt kollégáim tanulni akarását/tudását esetleg azt, hogy én fel tudom-e mérni, hogy mi volt a viszonylag szűk környezetemben, az eleve nevetséges. Utaltam rá, hogy fejlesztők voltak a kollégáim mindenhol. Viszonylag fiatal csapat, nagy nemzetközi szoftverprojektek, nem "Jóskapista BT-nek tákoltunk honlapot 100-ért".

    A desktop Linux pedig fejlődött és javult, de a Linux desktopra való bevethetősége még mindmáig problémás, a fő problémák pedig még mindig ugyan azok mint mindig: amellett hogy a platform széttöredezett azok a nagy szereplők akik munkát ölnek a Linuxba elsősorban nem abból a célból teszik, hogy a Linux legyen a next gen deszktop platform, hanem hogy legyen egy platformjuk ami futtatja a saját (gyakran fizetős) szerveralkalmazásaikat vagy infrastruktúrájukat anélkül, hogy egy konkurens cég platformjának lennének kiszolgáltatva.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #31 üzenetére

    "2006-2007-ben az Ericssonnál voltam fejlesztő, Linux desktopok voltak, az összes desktop feladat óriási szopás volt, kb mindenkinek.": ha jól sejtem, 2007-ben még az xp volt többségben.

    Az Ericsson előtt egy másik cégnél (szintén Siemens leány, szintén nemzetközi projekt, System teszter voltam) dolgoztam és ott már Xp-t használtunk, elég problémamentesnek éltem meg, nyilván ez már jóval az SP1 után volt.

    Utána az Ericsonnál 2006-2007-ben fejlesztőként SLES-t használtunk és szerencsére volt lehetőség (nyilván nem véletlenül) virtuális gépben Windows 2000-et futtatni. Win XP-re akkor nem volt lehetőségünk. Én már kb 2002 óta Windows XP-t használtam, iszonyat lehangoló volt a Win 2000, de legalább az iroda működött rajta.

    az az xp, amiben még rendes hálózat se volt. az az xp, amihez tartozó programokban például a keresés shortcut mindegyikben más volt.

    Nem volt vele problémám. Nyilván nem jutott volna eszébe senkinek a szerveralkalmazásokat WinXP-n futtatni és a végén csodálkozni, hogy nem mennek megfelelően mert az XP nem arra való. Viszont amire való volt, az kitűnően ment rajta. Az hogy melyik programban milyen a keresés ikonja, nekem édesmindegy volt.

    A másik oldalon viszont olyan problémák voltak, hogy a _MÉREGDRÁGA_ 4GB RAM-mal szerelt tízenkét évvel ezelőtt félmilliós kétmagos Core Duo-val szerelt HP laptopok energiamenedzsmenje és automatikus ventiszabályozása Linux alatt nem ment és folyamatosan maxon pörögtek a ventik, ez persze bőven idegesítő volt. Statikusan lehetett lejjebb rakni a proci frekijét (!!!).

    Egy vacak media playert nem tudtam a csodagépre feltenni, legalábbis úgy nem hogy működjön is. SLES-en ugye nem volt kodek, nekünk meg nem volt root jogunk. Ehhez képest a Windows XP rendszerek, ahol mindenki admin volt és a céges alkalmazásboltból korlátozás nélkül lehetett felrakni mindenfélét amire szükséged volt a munkához maga az álom volt.

    Thunderbird nem volt az igazi, illetve a Firefox is gyakran crashelt anno. Persze mindig meg volt nyitva 15 fülem amelyekből a source repót böngésztem. Mindenre ami office meg a virtualizált Windows kellett. A desktop munkamenet egy Linux-Windows öszvér volt, ami mindegyiknek elsősorban a rossz tulajdonságát ötvözte.

    az, hogy valakinek az xp jobb volt desktopra, mint egy korabeli linux, max. annyit jelent, hogy észrevétlenül belefeccölt egy csomó munkát az xp megtanulásába, amit a linuxba már nem akar belefeccölni.

    Lehet hogy hihetetlen, de nem Marika nénik gyülekezete volt a cég. Nyilván az összes feladatot meg lehetett oldani a rendelkezésre álló eszközökkel. Nem volt olyan, hogy valami azért nem készült el, "mert Linux". Sőt, egy csomó dologra jobb is volt a Linux, például munka kezdetén ha frissen lett indítva a gép, szépen be lehetett lőni a környezetet (könyvtárak, környezeti változók stb. ) és az viszonylag jól úgy is maradt.

    Azt viszont kétlem, hogy olcsóbb vagy hatékonyabb lett volna a munka egy olyan alternatív setuphoz képest, ahol Windows van desktopra, a fejlesztés pedig 100%-ban távoli gépen megy terminálon keresztül. Ez 2006-2007-ben volt. Hogy mi lett utána azt én már nem tudom.

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #34 üzenetére

    Sok elvakult hozzászólóval szemben én a saját nézőpontomat mutattam be, amelyek a saját tapasztalataimon illetve azon alapulnak amit a környezetemben láttam. Nem próbálom megmondani a frankót minden helyzetre.

    amikor bejött a kicsempézett metró a 'nem széttöredezett, egységes' windowsba, a júzerek zöme sugárban hányt tőle. nekik volt választási lehetőségük? nem volt, vagy visszatértek a w7-re, és használtak egy régi rendszert, vagy szívtak a csempével.

    Számomra ezek felszínes dolgok. Manci néninek lehet hogy fontos, hogy semmi ne változzon a rendszer kinézetében, nekem nem. Eddig bármilyen Windows jött, még soha nem okozott nekem problémát megnyomni a Windows billentyűt és beütni a program nevének első három betűjét majd kiválasztani a találati listából és az egérrel rábökni. Elhiszem, hogy vannak ilyen emberek is.

    Ha te azokból indulsz ki, akiknek problémát okoz Windowsban a csempésítés meg a keresőikon, esetleg a fejléc színének megváltoztatása, akkor had kérdezzem meg, hogy ez a Mancika aki mondjuk - és most tegyünk egy kirándulást a Sci-Fi világába - eddig KDE-s dísztrón végezte az irodai munkáját, most felvették hozzátok és hirtelen Gnome-ra kellene váltania nem fogja ugyanannyira elveszettnek érezni magát, mint egy W7->W10 váltásnál?

    Te a nagy Linuxos szabadságot felhasználva bevállalnád azt, hogy megbontod a homogén Gnome környezetet és Mancikának engedélyezed (és szupportálod) a KDE-t. Hiszen Linuxon akkora nagy szabadság van, hogy ez simán bele kell férjen egy céges környezetben. Vagy mégsem?

    érdemes lenne afelé kanyarodni, hogy amikor valaki szidja a linuxot, akkor valós érvekkel teszi, nem légből kapott hülyeségekkel.

    Nyugtass meg, hogy ezzel nem rám gondolsz! :)

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #37 üzenetére

    "meg nem volt root jogunk. Ehhez képest a Windows XP rendszerek, ahol mindenki admin volt ": rotflmao, tehát az adminként hajtott xp jobb volt, mint a júzerként hajtott linux, és ebből te azt a következtetést vontad le, hogy a linux rossz, nem pedig azt, hogy a root hozzáférés hiánya akadályozott? ebből mindjárt látszik, mennyire megalapozott a linuxot elítélő véleményed. hint: semennyire. rotfl.

    Bazz. Ha root jogunk lett volna a Linuxon a korábban felvázolt problémákon amelyen nyilván szépen átsiklottál sem változott volna. A root jog hiánya csak plusz egy óriási szopás volt.

    A Linux vs Windows desktoptól eltekintve a két cég informatikája között a fő különbség az volt, hogy az elsőnél az elefántcsonttoronyban ülő Linuxos rendszergazdák (érzésem szerint) potenciális hibaforrásként vagy akár szükséges rosszként tekintettek a userre, a másiknál a (nem linuxos) rendszergazdák pedig értelmes felhasználókként akik tudnak élni a szabadságjogaikkal, ennek megfelelően inkább támogatták a munkát és nem a kerékkötői voltak.

    "Lehet hogy hihetetlen, de nem Marika nénik gyülekezete volt a cég.": így van, hiszen normális esetben Marikanéni nem adminként windózol.

    "Hogy mi lett utána azt én már nem tudom.": az lett utána, hogy te maradtál windowson, és ez jól is van így, egyel kevesebb hülye kérdés a linux topicokban. csak azt kellene megszokni, hogy nem szólsz be olyan kérdésekben, amiket ha megkapargatunk, kiderül, hogy valójában fogalmad sincs az egészről.

    Ha úgy érzed süllyed a hajó, igyál meg egy teát, ne menj át személyeskedésbe velem szemben, kérlek. :P

    csak nekem mindig olyan fura, hogy 1993-ban már debian előtt ültem, és azóta is kizárólag (na jó, volt egy kis decwindows is), ezt használom, és a windows fanok folyamatosan azt magyarázzák nekem, hogy nem is.

    Ez nagyon szép és jó, a Linux nyilván tökéletesen alkalmas a magadfaja "megmondom ki mit hogyan használjon" rendszergazdák játszóterének. Remélem én mindig találok egy olyan céget ahol a rendszergazdák a földön járnak és magunkfajta halandóknak is biztosítanak egy olyan környezetet ahol nem csak a hálózat működik, hanem produktív munkamenetet is lehet rá építeni.

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #41 üzenetére

    Ne röhögtess, hogy most 12 évvel később megszakérted, hogy milyen balek voltam, anélkül hogy tudnád mit próbáltam ki és mit nem és hogy mi volt a konkrét hiba.

    itt meg azt a hibát követed el, hogy egy-két rendszergazda döntése miatt a linuxot marasztalod el, nem a rendszergazdákat.

    Elmarasztaltam a Linuxos rendszergazdákat is és magát a Linuxot is, amely root jog ide vagy oda szerintem és alegtöbb akkori kollégám szerint is kevésbé volt alkalmas a feladatkör egy jelentős részéhez mint a Win.

    tévedés, én a "tiltakozom, hogy olyan beszél hülyeséget a linuxról, aki nem is látta" fajta rendszergazda vagyok.

    Te inkább egy beképzelt rendszergazda vagy, aki nyilván sokkal pontosabban tudja, hogy a dolgozónak (aki közvetve az ő bérét is termeli) pontosan milyen feladatai vannak, milyen eszközökkel milyen munkamenetet valósít meg mint maga a dolgozó és teljesen meg van róla győződve hogy az amit ő nyújt a legalkalmasabb a feladatra.

    ne nyilatkozz azokról a cégekről, ahova nem mentél.

    Kettőnk közül én arról beszéltem amit személyesen tapasztaltam. Te pedig arról beszélsz, hogy én szerinted -és itt fogalmad sincs sem arról hogy milyen feladataim voltak- meg sem tudom ítélni, hogy a saját munkakörnyezetemben hol voltak problémák. Ugatsz bele a vakvilágba

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák