Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DrGonzo22

    őstag

    válasz bambano #267 üzenetére

    Szerintem egy pár dolgot összekeversz, egy kis segítség:

    Az autonómia nem azonos a hajlamból, vagy érzületből való cselekvéssel. Ezekkel gyakran ütközik, és ilyen esetekben a törvény (a kategorikus imperatívusz) szerint, azaz autonóm módon kell cselekedni.

    Hajlamból, vagy érzületből cselekedni heteronóm dolog.

    Az autonómia Kant kötelességetikájának egyik kulcsfogalma.

    Kant etikája kötelességetika.

    Ha valami a törvény kedvéért megy végbe, az nem heteronóm módon, hanem autonóm módon megy végbe.

    Remélem ezek alapján megérted, mi az, hogy kötelességetika. Az már egy másik kérdés, hogy a végén azt mondod, hogy akkor ezt kösz mégsem, de attól még a kötelességetika ezt jelenti. Már előre gyanítom, hogy Kant autonómia fogalma sem lesz szimpatikus, ha megérted mit is takar. Amit most értesz alatta, azt Kant egyszerű érzület/vélemény/hajlam meghatározta cselekvésnek tartotta, és minden erkölcs kerékkötőjeként írt róla. Kant az olyan személyeket, akiket ezek a fenti (heteronóm) elvek vezérelnek nem tartott morális egyéneknek, sőt negatívabb véleménnyel volt róluk, mint azokról, akik valamilyen emberek által lefektetett (és ennélfogva esetleges és heteronóm) törvényhez igazítják a cselekedeteiket.

    Ha valóban érdekel a téma, akkor le is van fordítva magyarra Kantnak egy rövidebb írása (Az erköcsök metafizikájának alapvetése kb. 50 oldal), Matúra/Ikon Kiadó, szinte minden könyvtárvban van, és nagyjából az egész kanti elképzelés megérhető belőle. Sokkal jobban meg lehet belőle érteni a lényeget, mint a gyakorlati ész kritikájából.

Új hozzászólás Aktív témák