Új hozzászólás Aktív témák

  • Dr. Jones

    csendes tag

    Sziasztok!

    Én a következőképpen oldottam meg a ventik fordulatszám-szabályozást, talán valakinek jól jöhet az ötlet:

    Egy szimpla potméter bekötése helyett építettem egy (nem túl bonyolult) szabályozó áramkört, ami gyakorlatilag egy LM317-es IC, pár szűrő kondi, pár ellenállás, meg a poti ami szabályoz. Bővebb leírás és kapcsolási rajz itt:
    Bővebben: link

    Ez a 317-es ugyanazt csinája, mint a stabilizátor IC-k (pl. 7805) - rákötsz a bemenő lábra pl. 12 V-ot, és lead a kinenőn pl. 5-öt, a maradékot elfüstöli, azaz leadja hő formájában, tehát hűtőbordára kell szerelni. Csak a 317-nek a középső lába nem test, hanem az a szabályozó láb, a test és e közé kötött ellenállás függvényében változik a leadott fesz.

    Végeredmény szempontjából ugyanaz, mint bekötni egy potit, de szvsz. precízebb és elegánsabb megoldás. (Meg ugye a barkácsolás öröme...)

    Ráadásul megoldás lehet pár itt felmerült problémára: nem kell parázni a túlmelegedéstől, az IC-knek elég egy pici, NYÁK-ba ültethető borda, de én pl. egy szép méretes hűtőbordára szereltem őket, mert éppen ilyet kaptam, meg úgyis elfér a gépház tetejében, ahova az egész panel be van építve. Be lehet építeni a kapcsolós potit, mert ehhez az áramkörhöz éppen 10k-s kell. És talán a felváltva égő LED-ek szempontjából is célszerűbb, mert talán egyenletesebben változik a feszültség, de ezt majd az okosok megmondják, és sem vagyok műszerész.

    Nálam egy panelen 4 ilyen kapcsolás van, ami 3 házhűtőt + a processzor hűtőjét szabályozza. A potikkal, melyek persze a ház előlapján vannak, sorba kötöttem egy-egy trimmert (beültetve a panelbe), így be tudtam állítani a ventillátoroknak egy minimum-értéket (1-2000 RPM), és ennél lejjebb az előlapi potméterekkel nem lehet tekerni még véletlenül se.

    Szóval szerintem megéri a bütykölést.

Új hozzászólás Aktív témák