- A Meta húzása miatt egyre többen keresnek rá, hogyan lehet törölni a Facebookot
- Tagadja az Apple, hogy eladta volna a Siri által begyűjtött adatokat
- Nagyon nem tetszik az NVIDIA-nak Joe Biden utolsó percre tartogatott terve
- Bejelentkeztek a TikTok amerikai ágazatáért
- Ilyen még nem volt: magát büntette meg az EU az adatvédelmi törvények miatt
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- A Meta húzása miatt egyre többen keresnek rá, hogyan lehet törölni a Facebookot
- Microsoft Outlook topic
- Microsoft Office és Office 365 topic
- Mozilla Firefox
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- OpenMediaVault
- KAÜ/Ügyfélkapu – már elérhető a kétfaktoros hitelesítés
- Jön Trump, Zuckerberg és a Meta pedig 180 fokos fordulatot vett
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
-
IT café
Milyen routert vegyek? Összefoglaló
(A további hasznos tudnivalókért és az ajánlott modellek listájáért kattints az Összefoglaló kinyitása feliratra!)
Utolsó frissítés: 2024. november
Új hozzászólás Aktív témák
-
BB9000
senior tag
válasz jimmy74 #105852 üzenetére
" Utána kertes ház idén de ott a padláson lenne. "
A padlás nem a legmegfelelőbb hely egy WiFi router elhelyezésére. Egy nyári napon simán lehet a padláson akár 70 Celsius fok, ami egyenes út minden elektronikai eszköz gyors tönkremeneteléhez. A WiFi router se bírja ott sokáig. -
BB9000
senior tag
válasz petakpa1 #105507 üzenetére
Vélemény:
A TPLink WR-1043ND elég régi már. Vitathatatlan, hogy csereérett. Az új router kiválasztásakor szerintem fontos szempont kell legyen az, hogy minél tovább tudd használni gond nélkül.
Mindkét kinézett router az életútja végéhez közeledik. A GT-AX6000 is és az AX86U pro is kiváló router, de a 1043 leváltása feleannyi pénzből megoldható, modernebb eszközzel.
Lehet, hogy jobban jársz egy AX57U vagy egy AX58U V2 megvásárlásával. A maradék pénzt pedig a küszöbön álló WiFi 7 elterjedése után a következő routercsere alkalmával használd fel. Lehet, 3-4 vagy akár 5 év is, mire elérkezik a WiFi 7 ideje, de mindenképp el fog. -
BB9000
senior tag
válasz Tomace91 #105496 üzenetére
Az ötlet jó. Az egyetlen gond az lehet, hogy az AC58U ból csak a V3-nál írja, az AiMesh képességet. A korábbi változatoknál ez még nem szerepel. Lásd: V2 A mellékelt képeken is az látszik, hogy a te routereden hiányzik az AiMesh menüpont. A "Hálózati térkép" és a "Vendéghálózat" menüsorok között kellene lennie.
Ha sikerül legalább kettő AiMesh képes routert szerezned, akkor ezen leírás alapján tudod őket összekapcsolni.
Egy már működő AiMesh hálózatban a két WiFi eszköz közti váltás (roaming) teljesen automatikus és zökkenőmentes. Emiatt egyáltalán nem kell aggódnod. -
BB9000
senior tag
válasz BB9000 #105468 üzenetére
Hasznos olvasmány: AX3000 használati utasítás.
Részlet a harmadik oldalról:
"Mesh hálózat
Helyezze a másik routert abba a helyiségbe, ahol Wi-Fi-lefedettségre vanszüksége. Kapcsolja be az routert, és várja meg, amíg elkezd működni. Ezután a router műholdként funkcionálva automatikusan befejezi a vezetéknélküli hálózatot konfigurálását.
A hálózati kábel segítségével a műholdas router WAN-portját is
csatlakoztathatja a fő router LAN-portjához, és a hálózatkialakítás ezutánautomatikusan befejeződik."[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz HoTDoG #105342 üzenetére
A biztosan járható út az elvárt WiFi lefedettséghez az, hogyha Cat5e vagy Cat6 kábelt húzol ki ,az AX4200 as jelenlegi helyétől a távolabbi helyiségbe és arra a kábelre kötsz egy AiMesh képes routert.
A powerline zsákutca . Már teszteltem egyet-kettőt. Kizárólag abban az egy esetben tudnak "értelmes" sebességet produkálni, ha egy áramkörön van az adó és a vevő. Ha nem, akkor olyan lassú, hogy felejős! Mielőtt ebben az irányban beruházol valamire, azelőtt vizsgáld meg, hogy nálad, a konkrét helyszinen megoldható-e, hogy ugyanazon az áramkörön legyen az adó és a vevő is. Ha nem, akkor bántóan lassú lesz.
A MoCa megoldást még nem volt alkalmam tesztelni. Ha közvetlen koax összeköttetés van a két szoba között, akkor akár jó is lehet. Ez esetben a kiszemelt eszközről beszerzés előtt érdemes teszteket olvasni, amiben kitérnek a sebességre is. -
BB9000
senior tag
válasz csanyiadam #105002 üzenetére
A két szint miatt két router alkalmazása ajánlott. Az ASUS AiMesh megoldása pont arra van kitalálva, ami neked kell.
A jelenlegi routered sajnos még nem alkalmas AiMesh-be kapcsolásra. Az AiMesh-kompatibilis routerek itt.
Az újabb ASUS routerek már mind AiMesh-be köthetők.
A legolcsóbban úgy jössz ki, ha 2 db AX52-t veszel.
Az ár/teljesítmény viszonyt is figyelembe véve az optimális megoldás ASUS vonalon: 2 db AX57-es.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz mazsiii92 #104985 üzenetére
A mesh-be kapcsolásnál WiFi backhaul esetén akkor tud jól működni a dolog, ha a két kapcsolódó router közt nincs ott a födém. A feljárónál a WiFi jelek is jól fel tudnak menni. A lépcső, mégha vas-szerkezetes , akkor is sokkal kevésbé rontja le a jelet, mint egy födém. Nálam is úgy van megoldva, hogy egy 10 cm-es válaszfal és a vas szerkezetes lépcső van "csak" a két router között. Így nagyon jó a WiFi lefedettség mindkét szinten. A legtávolabbi sarokban is megvan 250 MBPs. A routerhez közeledve egyre erősebb.
Ha úgy helyezem el a routereket, hogy a födém köztük van, akkor siralmas WiFi-sebességeket mérek a földszinten. Nálam az emeletre jön be a szolgáltatói net-kábel.
A három routerből okosan összerakott Mesh hálózat nem okoz magas Latency-t. A Latency megnövekedésének fő oka mindig a bizonytalan WiFi jel, ami a routerek jó elhelyezésével kiküszöbölhető. Ha a routerek kábellel vannak összekötve, akkor az a jó elhelyezés, ha a kliensek és a router közt minimális zavaró tényező van. Ha WiFi-vel megy az egyik összeköttetés, akkor az elhelyezéskor az a fontosabb, hogy a két router közt ne legyen sok zavaró tényező (pl. födém).[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Sanyi.mTs #104969 üzenetére
Az ASUS-nál volt olyan időszak, amikor általánosan, minden WiFi routerére 3 év garanciát vállalt. Ez 2014-ben volt.
Jelenleg ilyen általános vállalása a WiFi routereire már nincs. Abban az esetben él a gyártó által vállalt többlet-garancia, ha a megvásárolt konkrét termék dobozán ez fel van tüntetve.
Jól gondolod: ha a vásárlástól számított 2 éven belül hibásodik meg, akkor a termék forgalmazójához kell fordulnod a jótállási igény edérvényesítéséhez. Jogszabályi kötelezettsége intézni ezt.
2 év letelte után nem kötelessége vele foglalkoznia, ezért nem is fog.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz DDA40X #104924 üzenetére
Az "egy emeletet lefedni" elképzelés nagyon jó, azonban emelet és emelet között óriási különbségek lehetnek. Pl. egy vályogfal képes teljesen blokkolni a WiFi-t ezzel lehetetlenné teszi az elképzelésed.
Javasolt felállás: szintenként egy-egy Asus AX-es mesh képes router, AiMesh-be kötve. Legjobb, ha a routerek összekötése LAN kábelen valósul meg. Ha erre nincs mód, akkor a két eszköz összekötése megoldható WiFi-n is, de ekkor jobb routerek kellenek és erősen ajánlott, hogy ne legyen se vastag fal, se födém a két router között.
A lefedettség a routerek megfelelő kiválasztásán, jó elhelyezésén, a falak vastagságán és anyagán múlik !
Kettőnél több eszköz mesh-be kapcsolásakor a routerek csillagpontos elhelyezése javasolt, és a "központi" routernek egy erősebb processzorral ellátott modell választása ajánlott.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz tecső88 #104750 üzenetére
Az elvárások nincsenek teljes összhangban a pénzügyi kerettel.
Az igényeidnek megfelelő, Merlin képes Asus router 40K alatt nincs.
A Merlin-t futtató Asus routerek listája. Az ASUS GT-AX6000 egy jó router, ajánlott is, Merlin-képes is, de jóval drágább: ÁK
Az Ax58U-nál sokkal újabb! 2023 májusában jelent meg.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
Azt írod, hogy a jelenlegi routered mindenre elég, de a lefedettség nem túl acélos.
Ezt én úgy fordítom le, hogy vannak helyek a lakásodban, ahol nem az általad elvártnak megfelelő gyorsaságú a WiFi.
A tévhitek eloszlatása kedvéért:
A meglévő, modernnek számító, AX-es WiFi routered újabb AX-es routerre cserélésével a lefedett terület nagysága érdemben nem fog nőni! Ennek hátterét már sokszor kiveséztük itt a fórumon is. Ha érdekel olvass vissza.
A jelenleg neked megfelelő WiFi ellátottságú terület nagyságát az adott helyen érdemben úgy lehet jelentős mértékben megnövelni, ha újabb WiFi routert állítasz be. Mivel olyan szerencsés helyzetben vagy, hogy már amúgy is rendelkezel egy AiMesh-képes WiFi routerrel az a legegyszerűbb, ha beszerzel mégegyet és a két eszközt összekapcsolod egy mesh-hálózatba.
(A legolcsóbb AiMesh-képes AX-es router is megteszi!!! ) Figyelni kell a routerek elhelyezésére, és az összekapcsolás módjára. A lefedettség növelés szempontjából a legjobb megoldás, ha a két router kábelen kapcsolódik egymáshoz, de kábel nélkül is jó eredményeket lehet elérni, ha a routerek közt nincs túl sok árnyékoló/zavaró tényező. Egy-két 10-es válaszfal "leküzdésével" simán elbírnak, de pl. egy födém, vagy egy vályog fal teljesen el tudja nyelni a WiFi jeleket. Ott már a kábeles összekötés lesz a jó megoldás.
Összegzés: Ha a lefedett terület megnövelése a cél, akkor több WiFi router kell! ASUS esetén egyetlen megkötés: ismerje az AiMesh-t.
A komolyabb és drágább routerekre akkor van szükség, ha igény van az általuk nyújtott többletfunkciókra, vagy ha extra sok klienst (25 nél több), extra nagy forgalmat kell kezelniük (pl. webszervert üzemeltetsz), extra sebességgel (pl. online játékokat játszol) kell kiszolgálniuk WiFi-n, vagy akár kábelen.
A 160 MHz-es sávszél problémájára máskor válaszolok, mert túl sokat írtam már. -
BB9000
senior tag
Kérdező 26500 Ft-os limit alatt tervez routert beszerezni. Több ASUS router is kapható ebben az ársávban. Perpill négy darab.
Az általad kifogásolt válaszomban arra utaltam, hogy az ASUS routerek is beállíthatók WISP módba, annak ellenére, hogy a kézikönyvük ezt a lehetőséget nem tartalmazza. -
BB9000
senior tag
válasz blakey #104458 üzenetére
Az a fura, hogy ASUS RT AX-57 Go kézikönyvében sincs benne a WISP szó. Akkor az se tudná? Akkor miért hozza a linkelt FAQ oldal pont ezt példának? Zavaros ez az egész.
-
BB9000
senior tag
válasz Marcsello31 #104450 üzenetére
A WISP módot az Asus-ok is tudják. Lásd ezt az oldalt , amely az ASUS RT-AX57-es router példáján mutatja be a WISP előnyeit és beállításának módját. Ennek ellenére a "WISP" szó az AX-57 kézikönyvében nem szerepel.
-
BB9000
senior tag
válasz $p@rr0w #104437 üzenetére
A társasház szervezeti és működési szabályzatában lehet szabályozni ezeket a kérdéseket. A közös képviselőtől lehet megtudni, hogy az adott társasháznak van-e ilyene. Ha van, akkor tőle el is lehet kérni.
Ha nincs, akkor az alapító okirat-ot kell megnézni. Az minden társasháznak kell, hogy legyen. Azt is a közös képviselőnél kell keresni.
Esetleg még a Házirend is szóba jöhet.
Ha a fenti dokumentumokban nincs kifejezetten megtiltva a kábevezetés közös területen, akkor nem tilos. Ha szabályozva van, akkor az ott leírt szabályoknak megfelelően kell a kábelezést megcsinálni.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz $p@rr0w #104435 üzenetére
Annak ellenére, hogy a kábelezés első ránézésre kizártnak tűnik, mégis az lehet a jó megoldás. A nyomvonal megfelelő megválasztásában segítségedre lehet, ha megnézed, hogy a két lakás mely nyomvonalon kaphatja a vezetékes szolgáltatásokat: tv, internet, telefon. Valahol biztos van közös pont. Ha 100 méternél nem kell hosszabb kábel, akkor megoldható. A társasházban a közös területeken történő vezetékezésre vonatkozó szabályok ismerete és betartása elvárt.
[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz $p@rr0w #104433 üzenetére
Újabb, jobb routerrel vagy jobb lesz, vagy nem. Tippelni lehet, de próba nélkül nem fog kiderülni.
Az én tippem, hogy a router csere nem fog javítani a mostani sebesség-helyzeten. Ezt arra alapozom, hogy a modernebb WiFi routerek ismerik az 5 GHz-es csatornákat -némelyik még a 6 GHz-est is -, ezáltal képesek gyorsabb kommunikációra, de az általad vázolt körülmények miatt : (sok fal, nagy távolság) ennek kihasználására az adott helyen nem lesz lehetőségük. Ez azért van, mert az 5 és 6 GHz-es jelek terjedését sokkal nagyobb mértékben akadályozzák a falak és a távolság, mint a 2.4 GHz-es jelek terjedését.
Az új, modern routerek is a 2,4 GHz-en fognak kommunikálni a klienssel, aminek a korlátait már tapasztaltad.
A biztos megoldás a két lakás közti kábelezés.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz misirulez #104386 üzenetére
A probléma valóban sokkal összetettebb, mint egy sima router választás, ezért itt már off. Ötletem azért van:
A net megszakadások során keletkező károk csökkentésére megfontolandó lehet egy hop-server (vagy jump-server) beállítása egy olyan helyre, ahonnan stabil, szakadásmentes neted van EU területen és a bizonytalan/szakadásra hajlamos nettel erre a hop-server-re csatlakozva tudnál dolgozni. Ilyenkor egy leszakadás során a hop-server nem szakadna le, és a kapcsolatod helyreállta után onnan folytathatnád a munkát, ahol abbamaradt.
Ez a megoldás nem minden esetben alkalmazható, de ha eddig nem gondoltál rá, lehet, hogy jó megoldás lenne nálad is. -
BB9000
senior tag
válasz smallmer #104291 üzenetére
Köszi a pontosítást. Így már tisztább a kép. Ezek alapján: ha a hétvégi ház második szintjére tennél egy harmadik routert a mesh-be, akkor azon a szinten is jó WiFi lefedettséget kapnál. Ide szerintem elegendő lenne egy AX57. A mesh node-ok kábeles összekötése nagyon jó! Emiatt a fő mesh router cseréjére nincs szükség.
Megvétel előtt javaslom a kipróbálást. Egyszerűen felviszed az elsőn lévő AX57-et a teszt idejére a másodikra és ott bekapcsolod, majd megnézed, hogy így milyen lefedettséget kaptál a második szinten. Kontroll mérésként a jelenlegi router elhelyezéssel is végeznék teszteket a másodikon. (úgy, hogy ott még nincs mesh node)
A WiFi jelek mérését én mobiltelefonnal szoktam elvégezni. A mobilomra letöltöttem a speedtest.net-ről a speedtest appot és a ház adott pontjain megállok, kezemben a telefonnal és megmérem, hogy milyen sebességértéket képes az adott ponton elérni a telón futó app.
Itt figyelembe szoktam venni, hogy az én mobilomban csak MMO 2x2 es hardver van, mind a 2,4GHz-es, mind az 5 GHz-es frekvenciára vonatkozóan. Az általam tapasztalt mérési eredményekről itt írtam korábban.
- - -
A hétköznapi helyszinen nem írtál arról, hogy bármi gond lenne a WiFi-vel, ezért én ahhoz nem nyúlnék. Az AX6000-res router egyébként is elég jó hardver. Jónál jobbat ne akarj. -
BB9000
senior tag
válasz smallmer #104282 üzenetére
Úgy látom vannak itt problémák.
Egyszer azt írod, hogy három Asus router van aimesh-ben,
utána egy másik hsz-ben felsorolsz kettőt. Kettő van, vagy három? Arról egy szót se írtál eddig, hogy hogyan vannak összekötve a mesh node-ok. WiFi-vel, vagy kábellel? A háromszintes házban a legfelső szinten vannak gondjaid a WiFi eszközökkel. Az eddigi információcsepegtetésből arra lehet következtetni, hogy a legfelső szinten jelenleg nincs WiFi router. Ha ez így van, akkor kizárólag az egy szinttel lejjebb elhelyezett WiFi routerhez tudnak kapcsolódni a legfelső emeleten lévő WiFi eszközök, ráadásul egy vasbeton födémen keresztül. A telefonod WiFi térerőjelzője nincs maxon, és ebből azt a téves következtetést vonod le, hogy bizonyára nem a megfelelő node-hoz kapcsolódik. A helyes következtetés az lenne, hogy az adott helyen nincs megfelelő WiFi térerő. Ahogy osonte fórumtárs is írta: vasbeton födémek esetén emeletenként ajánlott elhelyezni, egy routert.
Segítség node-hoz kapcsolódás témában: Az aimesh kezelői felületén pontosan követhető az összes eszköz node-hoz kapcsolódása is. Találgatás helyett érdemes ránézni.
Memorix fórumtárs hozzászólásából jól látod, hogy ahhoz, hogy mindhárom szinten kielégítő legyen a WiFi jel, valóban kell mindhárom szintre egy-egy router. De még az is kell, hogy a három router egymással is megfelelően tudjon kommunikálni. Ennek a legjobb módja, ha össze vannak kábelezve. Ha a kábelezés nem lehetséges opció, akkor jön elő az, hogy a fő router képes legyen a node-okkal megfelelően gyorsan kommunikálni. Ehhez két fontos dolognak kell teljesülni:
1./ a fő routernek jó rálátása kell legyen minden node-ra. Ezt a routerek lehető legjobb elhelyezésével kell megoldanod. Ha vasbeton födém van köztük, akkor a kapcsolat gyenge lesz.
2./ a fő routernek megfelelő mennyiségű rádiócsatornával kell rendelkeznie. Ebben jó pl a javasolt TUF AX4200, mert abban 2.4GHz -en 2x2, továbbá 5GHz-en 3x3 csatorna áll rendelkezésre, de mégjobb az AX6000, amiben 2.4GHz -en is 4x4, és 5GHz-en is 4x4 csatorna áll rendelkezésre.
Ha az összes emeleti node össze van kábelezve a fő routerrel, akkor a fő routernek nem szükéges 4x4-es rádióval rendelkeznie. Ilyenkor a jobb rádiójú routert oda javasolt tenni, ahol a legtöbb WiFi eszköz van, illetve oda, ahol a jobb WiFi-t igénylő eszközöket szeretnéd használni.
Az AX57-ben és az AX58-ban is 2.4GHz -en is 2x2, és 5GHz-en is 2x2 csatorna áll rendelkezésre. Node-nak jók lehetnek, fő routernek WiFi összeköttetés esetén szűk keresztmetszetet jelentenek.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Lacccca87 #104264 üzenetére
A vasbeton födém nem barátja a WiFi-nek.
Kipróbált, működő megoldás: Két Asus aimesh képes router. Egyik az emeleten, másik a földszinten. Úgy kell elhelyezni őket, hogy ne legyen köztük a födém. A feljáró környékén ezt legtöbb esetben meg lehet oldani. Nálam is pont így van. Egy válaszfal van csak köztük és a lépcső maga. (fa lépcső, vas tartószerkezettel)
Az emeleti routert a szolgáltató eszközébe vezetékkel kell bekötni. Így a kétszintes ház minden pontján jó sebességgel megy a net. Saját mérésem szerint a 200 Kbps a ház legtávolabbi pontjain, 4 válaszfal mögött is megvan.
Régebben egy powerine adapterrel is próbáltam az emeleteket összekötni, de az nálam zsákutca lett.
A két router biztos, hogy nem jön ki 25-30 ezer forintból, de kipróbált, működő megoldás a kétszintes ház teljes WiFi lefedésére. -
BB9000
senior tag
válasz smallmer #104254 üzenetére
Nekem is Aimesh rendszerem van. Nem tapasztaltam vele olyat, hogy nem a legjobb vételt biztosító node-hoz kapcsolódna egy eszköz.
Ha nálad ez gond, akkor van arra lehetőség, hogy dedikált node-hoz kapcsolódjanak. Fixen, mindig ugyanahhoz. Itt van leírva, hogy hogy kell ezt beállítani. Ez a beállítás elsősorban a fix helyen lévő eszközök esetén jelenthet előrelépést.
A már működő Mesh rendszer mellé én nem tennék külön hálózatos WiFi routert egy PS portal miatt. Én inkább a mesh rendszert bővíteném, ha szükséges úgy, hogy abba a helyiségbe, amelyikben leginkább használod a PS portal-t tennék egy mesh routert (ha még nincs) és azt vezetékkel kötném be a fő routerbe. -
BB9000
senior tag
válasz tomyka74 #104259 üzenetére
A szolgáltató eszközét nem cserélheted. Bármi mást tennél oda helyette, a szolgáltatás nem működne tovább. Ha elégedetlen vagy az eszközzel és az általa biztosított szolgáltatással, akkor válthatsz szolgáltatót, vagy jelezheted a jelenlegi szolgáltatódnak az elégedetlenséged és utalhatsz rá, hogy ha nem cseréli, akkor lépsz.
A Diginél az is egy járható út, hogy a szolgáltató végponti eszközét átkapcsoltatod "modem üzemmód"-ba és te utána (mögé) teszel egy saját WiFi routert. Lehet, hogy a Vodkánál is működik ez a verzió.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz BB9000 #103956 üzenetére
További alternatíva a D-Link EAGLE PRO AI AX1500 4G+ G416/EE Router, ami 25K körül megvehető. Ez azért nem olyan nagy szám, de egy próbát talán megér.
-
BB9000
senior tag
A vételi viszonyokhoz kell igazodnod. A szolgáltató 5G jelét te nem tudod erősíteni. Jó helyre kell tenni a routert, vagy ha ez nem lehetséges, akkor a külső antennáját.
Ha elengeded az 5G-t, akkor az ASUS 4G-AX56 AX1800 lehet egy alternatíva, ami most épp: 65K.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Klown #103950 üzenetére
ASUS vonalon én az ASUS RT-AX57 - et ajánlanám.
Biztos jó az általad kinézett TPLINK is. Tudásban nagyon hasonló a kettő. Az ASUS kezelőfelülete számomra áttekinthetőbb, jobb, emiatt ajánlom inkább azt. -
BB9000
senior tag
válasz Theseus #103865 üzenetére
A kiépítésre kerülő hálózattal szembeni elvárások egy pici pontosításra szorulnak. Mit szeretnél építeni, miben kéred a segítséget? WiFi hálózatot, vagy csak vezetékes? Internet elérés lesz? Kell? Szolgáltató, sávszél ismert már? A hálózat mennyi eszközt kell kiszolgáljon, és azok milyen terhelést adnak?
"Hasonló budgetből" Na és mekkora az a hasonló ?? Az általad leírtakból egyáltalán nem lehet megtippelni se. Három eszközről írsz, de egyiknél sincs túl sok konkrétum. Rack-be építhető Mikrotik router is és TP link 24es POE switch is nagyon széles ársávban kapható. -
BB9000
senior tag
Itt a leírás, hogy hogyan lehet "felokosítanni" az AC56U-t, hogy AC68U-nak érezze magát és futtassa az arra írt firmware-t. Ha megcsináltad, akkor egy visszajelzést küldhetnél, hogy hogy sikerült.
[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz szpeti40 #103821 üzenetére
Épp a költséghatékonyság miatt nem jó vétel már egyetlen AC-s router se.
Hatféle AC-s router ismeri az Aimesh-t. Lista itt.
Ezeket használtan nem nagyon adják el, de ha mégis, akkor drágábban árulják, mint az újakat. -
BB9000
senior tag
válasz szpeti40 #103809 üzenetére
AC-s routert ma már nem vennék. Neked se ajánlom. Eljárt felettük az idő. Ha már megvan, akkor még használható.
Kétszintes ház minden pontján normális lefedettséget egy routerrel nem lehet "varázsolni". Két szintre két routert ajánlok, mesh-be kötve. További tanácsokért lásd: előző hsz.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz abrtom87 #103763 üzenetére
Asus vonalon a Merlin képes routerekre tudsz tenni Tailscale-t így.
-
BB9000
senior tag
válasz Mattb #103733 üzenetére
Nálam a kétszintes, 16 méter hosszú ház minden pontján megvan a legalább 200 MBps. 3 válaszfal mögött is! A routerek közelében 400-at mértem, minél több fal mögött mérem, annál gyengébb a jel. Nálam 3 a legtöbb fal, mivel a feljáró az épület közepére esik.
Összesen kettő darab Asus routerrel oldottam meg, mesh-be kötve őket, WiFi bachaul-lal!!! (kábel nélkül). A legfontosabb a két router megfelelő elhelyezése. Úgy helyeztem el őket, hogy a födém ne legyen közöttük! Ezt a feljárónál tudtam megcsinálni. Egy 10-es válaszfal van csak közöttük, meg a lépcső.Ha a helyi adottságok szükségessé teszik, akkor a mesh rendszert lehet bővíteni egy harmadik router-rel, amit arra a szintre kell elhelyezni, amelyiken van vakfolt. A kinézett AX57 esek nálad is jók lesznek, ha el tudod úgy helyezni őket, hogy a feljárón keresztül rálátnak egymásra és nincs köztük a födém.
Általam ajánlott routerek: Asus RT-AX57, vagy ASUS TUF-AX3000 V2. Mindkettő AX3000 max sávszélt tud.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz CoroStar86 #103679 üzenetére
A RT-AX86U Pro-nak három fő területen van előnye az általam ajánlott két egyszerűbb routerrel szemben:
1./ 2,5 GBps -es a WAN portja.
2./ több memóriája van és gyorsabb a processzora.
3./ Nagyobb az elméleti maximális WiFi sávszélessége.
Az általad vázolt felhasználás során egyik előnyét se tudod kihasználni. Akkor lennének szükségesek ezek, ha
* lenne bárhol a felhasználási területen 2,5 GB-os net,
* kifejezetten nagy memória és/vagy processzorterheléssel járó alkalmazásokat is szeretnél futtatni rajta. (pl. torrent kliens, DLNA szerver, VPN szerver,stb igényel nagy erőforrásokat intenzív használat esetén.)
* A nagyobb WiFi sávszélesség jó dolog, de annak kihasználásához is olyan eszközök kellenek, amelyek képesek több csatorna összefogására. Nagyon hasznos még az AX5300 as WiFi egy mesh hálózat kialakításakor is, mert a routerek vezeték nélküli összekapcsolása esetén is marad elegendő szabad csatorna a többi WiFi eszköznek. Nálad nem lesz se mesh hálózat, se sok WiFi eszköz (a sok az a 30 db feletti, vagy pl 10 intenzív adatforgalmat bonyolító eszköznél több) , tehát nem fogod észrevenni a különbséget, nem csak "érzésre" nem lesz különbség, hanem mérni se lehet majd, szintetikus tesztekkel se![ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz CoroStar86 #103674 üzenetére
Értem. Azt nem írtad, hogy mekkora a maximális net sebessége az alagsori routernek, de feltételezem, hogy nem nagyobb 1 GBps-nél. Leírásodból azt olvasom ki, hogy nem a sebességhajhászás a cél, hanem a stabil elérés.
A vázolt feladatot bármelyik ASUS AX-es router-rel könnyedén meg lehet oldani, még a legolcsóbbal is!
A választáshoz kis segítség: A routerek használhatóságára nagy hatással van, hogy meddig kapnak firmware frissítéseket. Amikor már nem kapnak, az azt jelenti, hogy hetek-hónapok alatt elavul, és egyre könnyebben támadhatóvá válik maga az eszköz és ezáltal a hálózatodon lévő összes többi eszköz is. Az ASUS a frissítések szempontból jónak számít, mert a routerei megjelensétől számítva viszonylag sokáig javítgatja a firmware-t. És pont ez a kulcsa a választásnak!
Fentiek miatt az alábbi routerek közül javaslok választani:
ASUS TUF-AX3000 V2 - ez egy bevált típus, sokat eladtak belőle, várható hogy sokáig jönnek majd hozzá javítások. Legalábbis én várom, mert nekem is ilyen van.
ASUS RT-AX57
Tudásban az előzőhöz nagyon hasonló, kb 20%-kal olcsóbb, két évvel frissebb modell. Olyan friss, hogy még a WiKiDevi adatbázisában sem találtam meg. Személyes tapasztalatom nincs vele, de mégis merem ajánlani. -
BB9000
senior tag
válasz CoroStar86 #103657 üzenetére
Routert felhasználáshoz választunk! A kedvezőnek tűnő ár ne tévesszen meg! Mi miatt tetszett meg neked az AX86U Pro ?
A legtöbb esetben két darab TUF AX3000 V2 vel (mesh-be kötve ) sokkal jobb lefedettséget lehet elérni, mint egy darab routerrel, árban pedig ugyanott vagy! Meggondolandó![ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz gilfoyle #103644 üzenetére
Ahogy a fórumtársak is jelezték, a WiFi semmilyen helyzetben nem lesz egyenértékű a kábeles nettel, mindig bőven alatta marad sebességben, megbízhatóságban.
A födém nagyon le tudja árnyékolni a WiFi jeleket. A routerek darabszámának, típusának és elhelyezésének helyi adottságokhoz igazodó megválasztásával az esetek nagy részében lehet elfogadható WiFi hálózatot építeni. Nálam sincs kábel az emelet és a földszint között. A két mesh képes routert (ASUS TUF-AX3000 V2 és AX-55) úgy helyeztem el, hogy a födém ne legyen köztük. Ezt nyilvánvalóan csak a feljáró közelében lehet elérni.
Van azonban egy dolog, amit WiFi-vel sehogy nem lehet jól megoldani !
Az online játékok egy részében a gyors válaszidő előnyhöz juttatja a játékosokat, azokkal szemben, akik lassabb válaszidejű net-eléréssel rendelkeznek. Az internet szolgáltató eszközéhez közvetlenül vezetékkel csatlakoztatott számítógépen mért válaszidőhöz képest a
WiFi hálózathoz kapcsolódó számítógépen a válaszidő értéke akár tízszeres is lehet! Ez a különbség egyes játékokat olyan nagy mértékben érinthet, ami a gyakorlatban a játszhatatlanságukhoz vezet. Szerencsére nem minden játék függ ennyire a jó minőségű (alacsony válaszidejű) internet eléréstől.
A mondanivalóm lényege: A WiFi és a "bőven alkalmas játékra" egy mondatba nem kerülhet! -
BB9000
senior tag
Ez a Xiaomi BE5000 mennyire életképes modell? Nemrég jelent meg. A specifikációja és az ára szimpatikus. Létezik hozzá angol nyelvű firmware? Ha most nincs, akkor várható, hogy csinálnak hozzá?
-
BB9000
senior tag
válasz jbnd-007 #99559 üzenetére
Abban gondolkodtál-e, hogy az öreg laptop belső WiFi adapterét cseréled le egy kicsit jobbra? Az Intel 7265-ös AC-s kártya egy elég jól sikerült széria. Laptop típust nem írtál, de itt egy példa, ami több típushoz is jó : Aliexpress link
Lehet, hogy a tiedhez pont egy másik kell!! -
BB9000
senior tag
válasz tomgabor #98854 üzenetére
" Gigabites netem van, de a Wifi nagyon lassú. . ."
Itt álljunk meg egy szóra. A WiFi sebességére több tényező is negatív hatással tud lenni. Ilyenek :
- Nagy távolság, vastag falak,
- más eszközök, amelyek azonos frekvencián szennyezik az étert,
- korlátozott WiFi képességek a router oldalon
- korlátozott WiFi képességek a kliens oldalonA router csere javíthat, de érdemes lenne kicsit komplexebben átgondolni ezt.
Ilyen kérdéseket is meg kell válaszolni az eszköz beszerzése előtt:
- Egyetlen router képes lesz-e kiszolgálni az igényeket?
- A WiFi-t használó eszköz, vagy eszközök milyen képességekkel bírnak? -
BB9000
senior tag
Harmincezer liter vízbűl veszi ki a zoxigént. Teccikérteni?
-
BB9000
senior tag
A hálózati lefedettséget itt tudod megnézni: N-perform
Itt láthatod a 4G és az 5G lefedettségeket is.
Általános távmunkához elegendő a 4G-vel elérhető 2x150 Mbps. Nagyon speciális az a munka, amihez elengedhetetlen az 5G. Ha a te munkád nem ilyen, akkor javaslom, hogy maradj a realitás talaján és egy 4G routerrel felszerelkezve utazz ki. Pl. ez jó lehet: ASUS 4G-AX56[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz j.e.d. #98710 üzenetére
Engedd el az 5G-t, hacsak nem tudod valamivel nagyon megindokolni a szükségességét.
Ha kell a mobil működés, akkor ezek közül a "szappantartók" közül válassz: Xiaomi Mi F490 4G vagy Huawei E5577-320. Ezek kb egy mobiltelefon direkt hotspot funkcióját képesek ellátni. A beépített 4G antennájuk nem jobb, mint ami egy mobiltelefonnak van. Ha van jó mobil térerő, akkor lesz jó neted is. Ha nincs, akkor nem. De ott, ahol nincs jó mobil térerő, ott az 5G-s eszközökkel sincs!
Ha nem szükséges mobil működés, mert ahová mész, ott mindenhol van lehetőség a 220V használatára, akkor nyugodtan vehetsz egy 4G routert, pl az Asus 4G-AX56-ot.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz csoki46 #98072 üzenetére
A TV-re stream-elt FHD filmek akadozása legtöbbször nem oldódik meg router cserével. Javaslom a TV -t LAN kábellel a hálózatba kötni. Ha a PC is LAN kábellel van a hálózathoz kapcsolva, akkor már akadozásnak nincs helye. Ha azután is akadozik, akkor nagy a gáz.
Az akadozás hátterében az áll, hogy nem mindig érkeznek meg időben a folyamatos képhez szükséges adatok a Tv-re. Ez főként abból adódik, hogy a kommersz TV-kbe egy olcsó, 2,4 GHz-es WiFi adaptert tesznek. és a 2,4 GHz-es sávon sok eszköz kapcsolódik amelyek egymás forgalmát akadályozzák, továbbá a router és a TV közt fizikai akadályok (falak) vannak. A fenti három tény együttese még akkor is okozhat akadozást, ha az elméleti maximális sávszélesség többszöröse annak, ami egy FHD film stream-eléséhez kell: (a film tömörítésétől függően 5-15 Mbps ). A 2,4 GHz-es WiFi elméleti maximum átviteli sebessége 300 MBps.
Mielőtt bármilyen új routert vennél, LAN kábellel teszteld a filmlejátszás folyamatosságát.
Ha a TV-t közvetlenül nem tudod, vagy nem akarod kábellel bekötni a lakás másik pontján lévő routerbe, akkor megoldás lehet még egy Mesh hálózat kialakítása is: A TV-hez közel viszed az egyik Mesh routert, és abba kötöd be kábellel. Ekkor a Mesh routerek egymás közt megoldják a vezeték nélküli átvitelt és a TV gyenge WiFi adaptere nem vesz részt a kommunikációban. Ez azonban a 30K-s keretedbe már nem nagyon fér bele.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Pali23 #97956 üzenetére
Domaszéken 5G lefedettség még nincs. 4G van. A vétel javítása érdekében egy külső GSM-antenna fogadására is képes eszköz segíthetne. Akkor az antennát oda tehetnéd, ahol a legjobbak a 4G vételi viszonyok.
Mielőtt bármilyen új eszköz beszerzésébe fogsz, meg kellene nézni, hogy van-e értelme. A meglévő WiFi routered, vagy egy Yettel-es SIM mel működő mobiltelefont próbálj meg a teszt idejére áthelyezni az épületen belül, pl. a padláson, vagy akár a tetőn és mérd meg, hogy mennyivel lett jobb a sebességed, mint a jelenlegi. Ha érdemi javulást tudsz elérni áthelyezéssel, akkor jöhet annak kitalálása, hogy milyen eszközt kellene beszerezni. -
BB9000
senior tag
válasz umfrider #97645 üzenetére
A Xiaomi ellen szól az, hogy a beállítása gyakorlatot igényel. Aki gyakran konfigurál routereket, annak persze nem túl nehéz ezt is megcsinálni, de elég sok a buktató.
As Asus AiMesh megoldása pedig egy fél oldalas leírás alapján egyszerűen összerakható. 12 perc az egész és egy 15 éves gyerek is meg tudja csinálni. -
BB9000
senior tag
válasz Multibit #97517 üzenetére
Kösz az észrevételt! Nem a 100-as a jó, hanem természetesen a gigás változat :
D-Link DGS-105/E
Nekem is a gigás van, de amikor én vettem, még kb annyiba került, mint most a 100-as.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
Az általad vázolt helyzetre, az általad meghatározott pénzügyi keretből egy switch beszerzését javaslom: D-Link DES-105. Ebbe bele tudod kötni a tévét is, az Xboxot is és aminek még kell net abban a helyiségben.
A WiFi fejlesztését teljesen külön vonalként javaslom kezelni. Egy nagyobb házban/lakásban mindenhol jó WiFi lefedettség elérésére nem 10-20 ezer forintot kell rászánni, hanem egy nagyságrenddel nagyobb összeget. A 20-30 méteres kábel miatt gondolom, hogy egy nagyobb helyről lehet szó.
A kérdésedben a kulcs : " ha egy árban van a mindkettő" nincs egy árban! Azok a WiFi routerek, amik egy árban lennének a switch-csel, azokkal csak a gondot vennéd meg magadnak. A tévé se és a PS5 se menne akadásmentesen azokkal.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz nemedikacsa #97184 üzenetére
A rajz alapján is indokoltnak tűnik a jelenleg is használt két WiFi hálózati eszköz alkalmazása. A "haladjunk a korral" miatt javaslom a mesh rendszer használatát.
Megfontolásra érdemesnek tartanám a jelenlegi TP-link eszközök cseréjét egy Asus WiFi mesh rendszerre. Pl: 2 db Asus RT-AX55 is jó lehet, de ha van rá keret, akkor egy Asus RT-AX86S és egy RT-AX55 a javaslatom.
Ha ez az irány nem teszik, akkor maradva a TP-link vonalon : egy Deco X20 (2 pack) jó választás lehet.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Gaben01 #97178 üzenetére
Az Asus RT-AX55 -öt ajánlom. A teljes területen jó lefedettség eléréséhez elengedhetetlen a router ideális elhelyezése. Ha ez nem kivitelezhető, akkor még egy 50 m2-es panel lakásban is szükséges lehet egy második router elhelyezése is.
-
BB9000
senior tag
válasz Hyacinto #97112 üzenetére
A szolgáltatótól vett Kaon eszköznek is van előnye:
o - nem kell egyben kifizetni.
A Kaon hátrányai:
o - nem tud kábeles backhaul-t kezelni. Ez nem mindenhol jelent nagy hátrányt. A hely adottságaitól nagyban függ, hogy mennyire húsbavágó a kábeles összekötés lehetőségének hiánya. Nagyobb távolságok, vastag falak esetén szinte elengedhetetlen. 1-2 válaszfal esetén, optimális router elhelyezés esetén, ott ahol a szomszéd WiFi hálózatok nem zavarnak be, ott kiválóan tud működni a routerek vezeték nélküli összekötése is.
o - a Kaon konfigurálási lehetőségei nem adnak olyan szabadságot, mint az Asus Aimesh. Lehet, hogy most ez nem tűnik fontosnak, de bosszantó tud lenni, ha pl. később telepíttetsz egy WiFi hálózati kommunikációra alapozó rendszert (pl, IP kamera rendszer, vagy bármi egyéb) és a Kaon eszközben nem tudsz beállítani egy ddns-t, vagy egy vpn-t. Asus eszköznél ilyen gond nem lesz. (meglehet, hogy a Kaon-ban is mindent szuperül be lehet konfigurálni részletekbe menően, de azt egyáltalán nem ismerem. A nagyobb gond az lesz, hogy akitől majd segítséget kérsz az új cuccnak megfelelő WiFi beállításhoz, ő se fogja ismerni! )
Amiben kb egyformák:
o - Mindkét választás ki tudja szolgálni az összes klienst, amid van most. Emiatt nem kell aggódni.
-
BB9000
senior tag
válasz Hyacinto #97107 üzenetére
A szolgáltatód által adott mesh eszköz(ök) típusáról egyáltalán nem írtál, így arról, (vagy azokról) véleményt nem tudok adni. Hogy elég lesz-e és mit lehet tőle várni, azt látatlanban nem tudom. Ha kikeresed a típust, és leírod, akkor tudom összehasonlítani bármivel is.
50K Huf körüli pénzből az Asus AiMesh megoldása már összerakható. pl: 2 db Asus AX55-tel. Ezt később könnyen tudod bővíteni, fejleszteni.
A saját eszköz előnye, hogy a te kontrollod alatt van. Ha a szolgáltató eszközét (vagy eszközeit) használod, akkor kevesebb dolgot tudsz rajta beállítani. A szolgáltatóé vagy tud kábeles backhaul-t, vagy nem. Az Asus AiMesh tud. -
BB9000
senior tag
válasz FireFox1996 #96816 üzenetére
Szerintem is jó vétel! Ma megyek átvenni az enyémet.
-
BB9000
senior tag
válasz FireFox1996 #96813 üzenetére
Az Asus jó cég. 3 év garit vállal a termékeire, de az ő saját feltételei szerint!!! Erről tájékozódj a termék honlapján.
A bolt, ahol vásárolod védi magát és csak a jogszabály által kötelezően meghatározott idejű jótállást vállal az általa eladott termékekért. 10 000 és 100 000 ft közt 1 év kötelező. Ha a második, harmadik évben romlik el a cucc, akkor a gyártó által vállal feltételek szerint garis. -
BB9000
senior tag
válasz Patice #96713 üzenetére
Nekem erről eltérő véleményem van, mint a megbízható villanyászodnak. Villámcsapás ellen villámhárítót építtess ki, ne AP-t tegyél a kábel helyett.
Ha a tetőn lévő napelemeket villámcsapás éri, akkor valószínűleg nem az lesz a legnagyobb gondod, hogy az inverterből a routerbe menő kábel másik végén lévő switch-ed tönkremegy. Ennek a kockázata azért nem olyan nagy.
Ha a villámcsapás másodlagos hatása miatt aggódsz, akkor a túlfeszültségvédelem lehet a megoldás. Mindkét károdra köthetsz biztosítást és akkor aggódjon helyetted a biztosító. Te meg fizetsz neki az aggódásért.
Ha amúgyis kell WiFi a kertbe, akkor legyen, de akkor valami normális, modern eszközt tegyél oda. Ne egy WRT54G-t.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Hrabovszki #96640 üzenetére
Az elképzelésedben azt a részt nem értem, hogy a régi 1043ND-t minek akarod megtartani? Két új eszköz kiszolgálja az igényeidet.
A Xiamoi egyetlen előnye az, hogy olcsó, de van vele teendő bőven a beüzemeléskor. Ha expert vagy, akkor ok a Xiaomi, de ha nem, akkor sokkal könnyebben boldogulsz Asus vonalon. 2 db AX55-öt ajánlok, kábeles összekötéssel. -
BB9000
senior tag
válasz smallmer #96467 üzenetére
Mire kell figyelni? A router elhelyezésére! Két Asus van nekem AiMesh-ben. Az alaprajzodat elnézve nálad is kettőt javaslok! Nem a távolság miatt, hanem a falak miatt! Az 5 MHz-es sávon a WiFi jeleket sokkal jobban tompítják a falak, mint a 2,4MHz-en ! Ha csak egy routert teszel, akkor a három fal mögött már gyengusz lesz a jel. Az egyik lehetőség: egy darab Asus AX58U és egy darab AX55 aiMesh-be kötve.
Nálam a Linksys úgy szerepelt le, hogy amikor megvettem és hazavittem, azzal kezdte, hogy a konfigurálását csak úgy engedte volna, hogyha létrehozok egy profilt a linksys.com-on és ott beállítgatom, majd ő letolja azt az én routeremre interneten keresztül. Ezt én nem így gondoltam és azonnal visszavittem a 14 napos elállással és a "sohatöbbetLinksys" jelszóval. -
BB9000
senior tag
válasz antalbt #96223 üzenetére
Ha két routerrel nem lenne meg a megfelelő lefedettség a középső szinten, akkor a meglévő két router optimálisabb elhelyezésével tudsz próbálkozni. Pontosan a lefedni kívánt hely alatti/feletti helységbe áthelyezve a routert, javulhat a kapcsolat minősége: stabilitás, sebesség.
Ha az se vezet eredményre, akkor a középső szintre is kell egy harmadik router. Ennek mesh-be kötését vagy kábellel oldod meg, vagy WiFi vel. A kábel a tuti, de ha nálad nem kiépíthető, vagy túl nagy kellemetlenséggel jár ez az opció, akkor jöhet a WiFi backhaul. Nálam is ez a helyzet. Úgy oldottam meg, hogy ahol a lépcsőfeljáró van, ott lyuk van a födémen, tehát ott a WiFi jel is jól tud közlekedni ! Tehát a harmadik routert úgy helyeztem el, hogy a födém nyílásán keresztül rálásson a fő router-re. Egy 10-es válaszfal van köztük, és a lépőcső vas szerkezete de az nem akadály. -
BB9000
senior tag
Csak akkor cserélj, vagy bővíts, ha valami miatt rákényszerülsz, vagy ha valamivel elégedetlen vagy! A "fasza" AC-s routered életciklusa végén járhat már. Ha szolgáltatásaival és az általa nyújtott WiFi sebességével elégedett vagy, akkor nyugodtan használd még egy ideig.
Ami rá fog kényszeríteni a váltásra az az lesz, amikor már nem érkeznek rá biztonsági frissítések és megjelennek/elterjednek azok a visszaélések, amikkel a hálózatod átjáróház lesz.
Új WiFi router választáskor mindig vedd figyelembe az életciklust is! Nem azért nem ajánlott megvenni egy három éves modellt, mert az nem tud kiszolgálni, hanem azért, mert két év múlva cserélheted a fentiek miatt. Az életciklusa elején lévő eszköz megvásárlásával jobban jársz, még akkor is, ha az egy kicsit drágább. -
BB9000
senior tag
válasz Multibit #96143 üzenetére
Erős proci a videó nézéshez akkor kell, ha a router végzi a dekódolást. Lásd: Media Server (DLNA)
-
BB9000
senior tag
A torrent és a 4K streaming miatt kell az erős processzor a routerbe, tehát az általad kinézett Asus RT-AX1800U kevés lesz.
Jobb választás lehet egy AX56U. Még az is kompromisszumos, de esélyes, hogy -kis számú torrent esetén- az elvárt minőségben kiszolgálja az igényeket. Az ára az elsőre elképzelt kereted duplája.
A meghatározott feladatokra biztosan elegendő teljesítményű processzorral rendelkező router az AX86U lenne, de azt az igen magas ára miatt úgyse fogod megvenni.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz antalbt #96135 üzenetére
2 db Asus RT-AX55 az általam ajánlott "budget" megoldás.
A teljes terület beszórása használható WiFi-jellel 2x95 nm-en nem biztos, hogy két eszközzel megoldható. Függ a routerek elhelyezésétől, falaktól, a környező WiFi hálózatoktól és egyéb zavaró tényezőktől is. -
BB9000
senior tag
válasz cs.zs. #95380 üzenetére
Nekem kb 30 percem ment rá, hogy egy két egységből álló ASUS AiMesh hálózatot összelőjek. Mindent a leírás alapján csináltam és elsőre működött. Utána a finomhangolás kb újabb 30 perc volt. Azóta is kb 3 hónapja működik a rendszer probléma mentesen. Ezt várom el az ASUS-tól. Az a 10 óra sz@pás szerintem elég sok.
-
-
BB9000
senior tag
A router beállítása során a bal oldali menüben a speciális beállítások alatt az első menü a Vezeték nélküli. Ezen belül az Általános fülön az első opció a Smart Connect engedélyezése. Ez dönti el, hogy hogyan kezelje a frekvenciasávokat a routered. Ha ON-ba van kapcsolva, akkor a következő sorban ennek kell lennie: Dual-band Smart Connect (2.4 GHz and 5 GHz) és ezen nem is lehet változtatni. Ez az általam javasolt beállítás. Ekkor egyetlen hálózatként látszik a WiFi-d, és minden eszköz látja egymást függetlenül attól, hogy új, vagy régebbi. (2,4 GHz-en, vagy 5 GHz-en kapcsolódik)
Ilyenkor a routered Általános menüjében a hálózati térképen láthatod, hogy melyik eszköz miként kapcsolódik.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
Légyszi ajánljatok egy jól működő megoldást egy kis-közepes méretű szállodának. Kb 100-200 eszköznek kellene biztosítani használható internet elérést WiFi-n. Lefedendő terület: 5 emelet, emeletenként 500-1000 nm.
Annak érdekében, hogy egy-két nagy internetező ne halassza le a többiek netét, kellene fel/letöltési korlátot és napi forgalmi limitet is beállítani. Az egyedi kód nem elvárás, de ha csak azzal lehet megoldani, akkor az is ok.
A költségekre is kellene figyelni, hogy ne szálljon el nagyon.
Köszi. -
BB9000
senior tag
Igazad van, most azt írja, hogy az is AiMesh képes. Reggel 8:10 kor ugyanezen oldalon néztem én is, (most lecsekkoltam a böngésző előzményeim!) akkor a gyártói oldalon az szerepelt, hogy nem tud Mesh-egni. /vagy elnéztem/.
Így már az is ajánlott, ha olcsóbb, mint az AX55 akkor vehető. -
BB9000
senior tag
válasz pappkarcsi #95041 üzenetére
Az AX1800U nem valami jó ajánlat az AX55-tel szemben, mert most 3000 forinttal olcsóbb ugyan, de nincs AiMesh képessége. Van rajta USB port, de azzal együtt is egy zsákutca.
Sokkal inkább AX55 , pláne akkor, ha gondolkodsz a Mesh-en is.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz misimagaki #95000 üzenetére
A telekomos szerelő "szembesítése" miből állt? A sebességméréseknél a gyanútlan felhasználót egy ravasz róka simán be tudja vinni az erdőbe, ha akarja.
Meg kellene nézni azt a komplett rendszert, mert nem csak a C7-ben lehet hiba. Elsőként a Telekom eszköze és a C7 közti kapcsolatot kell ellenőrizni. Abban három helyen lehet hiba:
1: C7 ,
2: kábel,
3: T-s modem/router.
Ha ez rendben van, akkor meg lehet vizsgálni a hálózat további elemeit. -
BB9000
senior tag
válasz kovbandi82 #94806 üzenetére
A Huawei E5576-320 Router-t ajánlom. Link
-
BB9000
senior tag
válasz knoxhu #94801 üzenetére
A negyedik különbséget az előbb nem írtam le: Az Ax58U v2 MIMO 2x4 , amíg az AX55 csak MIMO 2x2. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy ha a kliens eszköz támogatja a 2x4 MIMO-t, akkor azon gyorsabb lehet a WiFi. A gyakorlatban ennek a jelentősége egy átlag felhasználó számára nem túl nagy, de lehet olyan élethelyzet, ahol észrevehető a különbség.
Egy példa: Az Iphone 13 ban még 2x2 MIMO WiFi van, a 14-be már tervezik a MIMO 4x4 -et.
A választáskor az még az AX55 mellett szól, hogy az egy évvel később jelent meg vagyis újabb. A támogatása talán tovább lesz biztosított.
ASUS RT-AX58U FCC approval date: 23 August 2019
ASUS RT-AX55 v1 FCC approval date: 06 August 2020[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz knoxhu #94799 üzenetére
A kérdés az, hogy az AX58U miben jobb, mint az AX55 és hogy ezeket a plusszokat ki fogod-e használni.
Négy területen van különbség:
Erősebb proci, több memória, plusz USB port.
Az USB port szükségességét te magad el tudod dönteni: van-e tervben USB eszköz routerre kötése? Ha nincs, akkor az számodra felesleges.
Az erősebb proci és több memória akkor lehet hasznos, ha olyan feladatokat is kell végeznie a routernek, ami nagyon megterheli azt. Az eszközök számától és a hálózati forgalomtól is függ a terhelés. Nekem még nem sikerült 10% fölötti terhelést tenni az AX55-re, pedig kb 10-12 eszköz forgalmát kell ellátnia. Memória terén már más a helyzet, ott könnyedén 80% felé tud menni a kihasználtság.
Nincs univerzális jó döntés! -
BB9000
senior tag
válasz knoxhu #94671 üzenetére
Hasonló helyszínen az ebben a hsz-ben leírtak alapján oldottam meg. Jó!
-
BB9000
senior tag
válasz gzbotii #94608 üzenetére
Az Archer C6-od eddigi teljesítménye mesébe illő!
Ekkora terület lefedése ilyen vastag falak mellett 2 vagy 3 db WiFi eszközzel lenne megvalósítható. Legjobb lenne egy Asus Aimesh hálózatot telepíteni AX55-ös routerekkel. A meglehetősen szűkre szabott pénzügyi keretedbe ez viszont már nem fér bele. Távolabb van, mint Makó Jeruzsálemtől.
A "gond" (a hirtelen lassulások és leszakadások oka) nem is biztos, hogy a routeredben keresendő! Lehetséges, hogy a környezet megváltozása okozta. Pl. ha a közelben bekapcsoltak/átkonfiguráltak egy másik WiFi hálózatot a hibák megjelenésekor. Ezt a lehetőséget is érdemes megvizsgálni. Szerencsés esetben még az is előfordulhat, hogy a probléma orvosolható szimplán egy másik WiFi csatornára állással.
Ha a lassulás időszakos, akkor az is megtörténhet, hogy a szomszéd (vagy éppen valamelyik családtagod) vett egy vezeték nélküli eszközt, ami 2,4 MHz-en kommunikál. Rengeteg ilyen eszköz van ma már! Vezeték nélküli fejhallgató, távirányítós kisautó, stb.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz -cobra- #94538 üzenetére
Az időállóság miatt az AX-55 a jó választás fő routernek. A többi általad megnevezett router szerintem zsákutca.
Második - és esetleg harmadik - eszköznek jó lehet a RT-AC1300G PLUS V3. Időnként ki lehet fogni 10K körüli áron.
Az ONT WiFi-jét csak a szolgáltató tudja kikapcsolni. Bridge módot kell beállíttatni az ügyfélszolgálat műszaki munkatársaival.[ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Krystal_s #94526 üzenetére
Az RT-AC1300G PLUS V3 gyártói oldaláról:
Data Rate
802.11a : up to 54 Mbps
802.11b : up to 11 Mbps
802.11g : up to 54 Mbps
WiFi 4 (802.11n) : up to 600 Mbps
WiFi 5 (802.11ac) : up to 867 MbpsTransmit/ReceiveMIMO technology
2.4GHz 4x4
5GHz 2x2A fentiek alapján amit ki lehet csiholni a 2.4 GHz-ből, azt tudja. Csak akkor lehet elérni az elméleti max sávszélt, ha a kliens is tudja a MIMO 4x4-et.
-
BB9000
senior tag
válasz Studiossrác #94317 üzenetére
A nagy terület jó WiFi jellel lefedésére több eszköz a jó megoldás. Az Asus AiMesh rendszere bevált, könnyen konfigurálható és jól működő.
2 vagy 3 darab AX55 öst javaslok. Fontos még a jó elhelyezés is! Ha van lehetőséged, akkor kábellel kösd össze a fő routerrel a másik kettőt. -
BB9000
senior tag
válasz LustaDick123 #94170 üzenetére
Személyes konkrét tapasztalat:
1 Gigás Digi net jön be a házba, két szint. Kicsit nagyobb, mint a tied. (16 méter hosszú a ház.) Az emeleten középen elhelyezve van 1 db AX55, a földszinten 1 db AC1300G Plus V3. A két router között nincs kábel, WiFi-n megy a kapcsolat, de úgy helyeztem el őket, hogy csak 1 db 10 cm-es válaszfal van köztük. A födém átvágásánál a feljárónál látnak rá egymásra.
Az AiMesh beüzemelése a leírás szerint kb 15 perc volt. Végeredmény mindenhol a házban tökéletes WiFi lefedettség. Mobillal tesztelve 150 Mbps mindenhol megvan, ahol kell (4 válaszfal a legtöbb). A routerek közelében (1 válaszfal-ig) 400 Mbps-et mértem.
Tervben van a Mesh hálózat bővítése a kert felé mégegy AC1300G Plus-szal. Ahhoz már megy majd kábel is. Jenleg csak a kert első harmadában van használható WiFi. (38 méter hosszú a kert) Használható alatt azt értem, ahol folyamatosan, akadásmentesen lehet videotelefonálni, vidoekonferencián részt venni vagy HD videót nézni. Tapasztalataim szerint a 150 Mbps már bőven elég erre. Lehet, hogy kevesebb is elég lenne. -
BB9000
senior tag
válasz TazLeacher #93859 üzenetére
A nagy terület és a "mindenhol erős WiFi jel legyen" igény miatt javaslom megfontolásra két WiFi router üzembe állítását és összekapcsolását AiMesh segítségével.
Konkrét eszközjavaslatom lásd itt: [ # 93798][ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Alex91 #93800 üzenetére
A net DIGI 1000 Mbps. A vezetékes eszközök (3 db összesen) az AX55-höz kapcsolódnak kábelen. Azokon gond nélkül megvan a max, a WiFi-s eszközök ( 18 db összesen) közül egy tudja a WiFi 6-ot. Azzal teszeltem. A maximum mért érték 400 Mbps. Ez majdnem mindenhol megvan. A lefedett terület szélein "csak" kb 250 Mbps. A WiFi-n kapcsolódó eszközök nagyobb része az AC-1300-hoz kapcsolódik, azokon is stabil a net, de ott van egy kis késleltetés a WiFi blackhaul miatt. Folyamatos a net, az összes ismert és kevésbé ismert videokonferencia platformon naponta megy az éles üzem. Nincs panasz. Netflix 4K, Youtube 4K akadásmentes, még akkor is, ha megy a torrent.
Negatívum, és eddig nem találtam meg az okát, annak, hogy néha egy-egy WiFi-s eszköz telefon vagy tablet 45 másodpercenként lecsatlakozik a WiFi-ről, majd vissza. A probléma időszakos és csak néhány eszköznél tapasztaltam, de ha előjön, akkor 5-15 percig is eltart, aztán megszűnik. A laptopoknál nincs ilyen. -
BB9000
senior tag
válasz szalas #93775 üzenetére
Az én "budget" megoldási javaslatom: 1 db ASUS RT-AX55 + 1 db ASUS RT-AC1300G Plus V3.
A kettő együtt kb 43K. Gyakorlati tapasztalat: A két eszköz AiMesh-be kötve WiFi blackhaul megoldással szépen lefedi a kb 18 méter hosszú, két szintes házat.
Ha nálad megoldható a vezetékes blackhaul, akkor javaslom, hogy azzal csináld. -
BB9000
senior tag
válasz Lordus #93477 üzenetére
Az elképzelések és a lehetőségek nem mindig találkoznak.
Az olcsó megoldás jelen esetben is kompromisszumos. Ha be van kábelezve minden, akkor egy switch is jó megoldás lehet.
Ha normális WiFi hálózatot szeretnél a lakás mindkét szintjén, akkor arra rá kell szánnod egy relatíve nagyobb összeget.
Az egyik eszköz lehet pl. egy ma nagyon népszerű Asus RT-AX55, a másik pedig egy ASUS RT-AC1300G Plus v3. A kettő együtt kb 42K-ból kijön. Kábbellel összekötve őket, kapsz egy jó WiFi hálózatot.
Ezen felül, amit lehet kábellel köss be! -
BB9000
senior tag
válasz Toca22 #93460 üzenetére
Amit írtál, arra egy ASUS AiMesh hálózat lenne az általam javasolt megoldás. Ha három eszközben gondolkodsz, akkor 3 db AX55 már a jelenlegi igények kiszolgálására pont megfelelő.
Amennyiben később az igényeid megemelkednek, pl torrent kliens, DLNA szerver, file-megosztás futtatása routeren, akkor a Mesh hálózat tovább bővíthető.
Az AX55 is képes futtatni a fentieket, de több funkcióra tervezett eszköznek inkább a nagyobb méretű memóriával ellátottak közül ajánlanék. AX-56U, AX-58U, AX-6100. Nem kell típusazonosnak lenni a mesh eszközöknek. Elég, ha az az egy lesz erősebb, amelyikre HDD-t kötsz. A másik kettő lehet AX55. -
BB9000
senior tag
A "mekkora területet fed be" kérdés örökké visszatér. A lefedettségi terület nagysága szempontjából nincsenek csodák!
Összesen három (+1) dolog befolyásolja:
- az adott hely jellemzői,
- az adásteljesítmény és az
- az antennák karakterisztikája.
A +1-ről később írok, mert itt zavaró lenne.Az adásteljesítményt 100 mW-ban maximálta az EU. Ezt minden gyártó igyekszik betartani. Vannak módszerek az adásteljesítmény növelésére alternatív firmware-ekkel, de ezt nem javaslom. Elsősorban azért, mert a teljesítmény növelésének hátrányai nagyobbak, mint az előnyei: a környező WiFi hálózatok zavarása és a sugárzás egészségügyi kockázatainak növekedése.
Az adott hely jellemzőiről kevés szó esik, pedig itt lenne a legtnagyobb "játéktér" A Router optimális elhelyezésével sokat lehet nyerni.
Az antennákról: Az a router amelyiknek külső antennái vannak, az előnyben van a belső antennás kivitelekkel szemben, mert az antennák helyzetén is múlhat, hogy a lakás adott helyén milyenek lesznek a WiFi vételi viszonyok. A belső antennával rendelkező routert el kell forgatni , vagy meg kell dönteni ahhoz, hogy az optimális lefedettséget adja. A külső antennákat pedig "csak" megfelelő szögbe kell állítani. Az antennák "nyeresége" egy számértékkel jellemezhető. Ez a legtöbb routernél 5 dbi. A külső antennás eszközöknél lehetőség van "nagyobb nyereségű" azaz hatékonyabb antennára cserélni ezeket: (8-10, vagy akár 12 dbi-s darabokra), de ettől se válik valóra a "csoda", tehát nem nő meg jelentősen a lefedettségi terület, mivel a vevőegységek antennái ugyanazok maradnak. A laptop, a telefonban, vagy a tablet antennáira gondolok, amik cseréje nem olyan egyszerű, mint a router antennáinak cseréje. Ha azokat is kicserélnénk nagyobb nyereségű antennákra a router antennáival együtt, akkor már észrevehető javulást tapasztalhatnánk.
Végül a +1 dolog!
Ha a WiFi kliens és a WiFi router közti kapcsolat több csatornás és több antennán keresztül folyik a kommunikáció, akkor a jobb routerek képesek arra, hogy észleljék a kliens irányszögét abból, hogy az egyes antennákra érkező jelek nem egyszerre futnak be. A beérkező jelek időelcsúszásának megfelelően bocsájtja ki a kimenő jeleket a kliens felé. Ez az eltolás kliensenként eltérő, mivel nem ugyanott vannak az eszközök és más-más irányból érkeznek a jelek. A gyengébb routerek ilyet nem tudnak, emiatt a jobb routereken jobb sebességek mérhetők, ha minden más paraméter azonos. -
BB9000
senior tag
válasz baro32 #93169 üzenetére
Több eszköz minden olyan esetben jobb választás, amikor nagy területet kell lefedni és/vagy a WiFi jel terjedésének nem optimálisak a terjedési viszonyok. Pl. födém, vagy vályog fal helyezkedik el a router és a kliensek között.
Az általad kifogásolt 500 MB-os elméleti max sávszél elérése vagy megközelítése egy WiFi router használata esetén is kizárólag a router közvetlen környezetében (ugyanabban a helyiségben) lenne lehetséges. Lehet az a router bármilyen drága is. Két-három fal, vagy a födém nagy mértékben gyengíti a WiFi jelet. Bármilyen gyorsabb netkapcsolat esetén (500 MB, 1GB, vagy gyorsabb) azon eszközöket, amelyeken különösen fontos az elméleti max sávszélhez közeli gyors és stabil netkapcsolat, azokat javasolt ethernet kábellel a fő routerhez kapcsolni.
Ha az általam javasolt több WiFi router-es megoldást valósítja meg, akkor összességében sokkal nagyobb területet tud lefedni jól használható WiFi hálózattal, ráadásul az AiMesh-ben megoldott a barangolás is. És a három eszköz nem kerül többe, mint egy AX92U ![ Szerkesztve ]
-
BB9000
senior tag
válasz Skilly #93131 üzenetére
Az általad megadott keretösszegen jócskán belül maradva javaslom több eszköz beszerzését és mesh-be kötését. AiMesh
1 db: ASUS RT-AX55 ÁK most 27990 Ft -tól
2 db: ASUS RT-AC1300G Plus V3 ÁK most 9790 Ft-tólTöbb szintes ház esetén a különböző szinteken elhelyezett routerek összekötését ethernet kábellel javasolt megoldani. (Ethernet blackhaul) Magyarázó oldal (angolul) Ha ez nálad nem lehetséges, akkor marad a kábel nélküli megoldás. Ennek neve : WiFi-s blackhaul. Az is életképes opció, de azok a kliens eszközök, amelyek nem a fő routerhez csatlakoznak, azoknál néhány millisec késleltetést eredményez, ami főleg játékoknál jelent hátrányt. Böngészésnél ez nem jelent észrevehető lassulást.
Két szint, 120 nm + kert lefedése egyetlen routerrel nagyon kompromisszumos. Itt-ott nem lesz megfelelő erősségű net. A fenti 3 eszköz megfelelő elhelyezésével gyerekjáték! Mindenhol tuti erős jel lesz! Az AiMesh beüzemelése tényleg nagyon könnyen megy. A leírás szerinti lépéseket végigcsinálod és kész is. 10 perc![ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
● Olvasd el az összefoglalót!
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Jövedelem
- Mobil flották
- Grand Theft Auto V - Látványosságok és érdekességek tárháza egy helyen!
- A Meta húzása miatt egyre többen keresnek rá, hogyan lehet törölni a Facebookot
- eBay-es kütyük kis pénzért
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Microsoft Outlook topic
- További aktív témák...