Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    félisten

    válasz smallmer #105243 üzenetére

    A saját esetem: először is rengeteg tesztet kell elolvasni, illetve utána nézni, hogy az adott platformon milyen chipsetek vannak, azoknak milyen tulajdonságai vannak.

    Pl. az AM5 esetén így néz ki:

    Ez után jön, hogy az ember végignézze, hogy milyen hasznos cuccok vannak illetve milyen limitációk. Én pl. még májusban a saját gépfejlesztés kapcsán olvastam ezeknek utána (először Raptor Lake vs. Zen4 szinten, aztán miután eldőlt, hogy Zen4 lesz, az AM5-nek, szóval ezért van némi tudásmagom ezzel kapcsolatban), és abból indultam ki.

    Az A620 deszkák AM5-ön például kb. desktop munka gépnek, esetleg HTPC-nek elképzelhetőek, sok ráadásul csak 65W-os procit támogat.
    A B650 sima deszkák amint a fenti táblázatból is láthatóak, alapból csak 4.0-ás PCI-express támogatást élveznek, akadnak még relatíve nem olcsó deszkák, amelyeknél az nVME SSD-k részére is csak 4.0-ás kivezetés van.
    A B650E esetén megjelenik kötelezően a PCI-Express 5.0 támogatás, itt annyi, hogy ha több csati is van, akkor zömmel elkezdik ezeket megosztani, tehát általános például, hogy ha beleraksz a második PCI-Express x16 csatiba egy kártyát (pl. 10Gbps hálókártya), akkor az első x16-os csati sebessége megfeleződik, vagy a második-harmadik M.2 NVME SSD nem működik.
    A sima X670 több USB és/vagy M.2 nVME támogatással bír, amelyek nincsenek már szétbontva jellemzően és legalább egy 5.0-ás nVME csati van.
    Az X670E pedig ezen túl még x16-os 5.0-ás csatival is bír.

    Ezek mellett még van kismillió változó, nekem első kézből az ASUS ROG Strix B650E-F, B650E-E és X670E-E, illetve az AsRock B650E Steel Legend deszkákkal van tapasztalatom, ez alapján merek ajánlani (nekem B650E-E van), de nyilván ha amúgy egy MSI vagy Giga deszka jobb ár/értékű, azt sem zárom ki az ajánlásból, csak nyilván ott óvatosabb duhaj vagyok. Itt jön a különféle fórumokban az utána olvasás...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák