Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
& bambano.
Azért egy nyelv lehetőséget ad valamire még nem biztos, hogy használni fogják. Ezért kérdeztem hogy ismertek-e olyan széleskörben használt programot, amelyik binárisában benne vannak a shared libek.
Miből gondoljátok, hogy nem értek a C-hez?
Nyilván egy programnyelv nem jó mindenre. De attól még az igaz, hogy a Google a goval óriásit lépett, amivel bőven elhúzott a többi nyelv mellett és eddig kb egyetlen nyelv sem képes hozni ezt a szintet. Néhány példa amiért kiemelkedik a go a többi nyelvvel szemben, vagy legalább pariban van:
- szuper gyors build
- implicit build rendszer
- goroutine 3-4-szer gyorsabb és kevesebb memóriát igényel, mint a thread
- CSP stílusú megközelítés pedig nagyon egyszerűbé tette a concurrencyt
- leegyszerűsített nyelvielemek, amik azt csinálják, amit a fejlesztő gondol. Az utolsó kivételt épp most fogják befoltozni: [link]
- hatékony GC. Nem csak hogy gyors, de azt is eredményezheti, hogy a goban írt program pont ugyannyi memóriát foglal, mint a C/C++-ban írt.
- stb. -
-
Pikari
addikt
válasz
buherton #188 üzenetére
Lássuk csak jól értem -e.
Ahelyett, hogy megtanultad volna a hardverek és oprendszerek működését, meg rendesen megtanultál volna programozni, internetről 5 másodperc google keresésekkel copypasteltél meg zsonglőrködtél mindenféle kétes libraryn alapuló code snippeteket.
Aztán nem működtek a programjaid, mert az egyik gépen a libvérpistike.so.2.54 nem volt kompatibilis a másik gépen a libvérpistike.so.2.59-el.
Ezen - jogosan! - felháborodtál, aztán tévesen azt a konklúziót szűrted le, hogy a c egy szar, ezért megtaláltad a c százhuszonötödik zsonglőrködős klónját, ami nem büntet meg akkor, ha fogalmatlanul kódot zsonglőrködsz benne, és ezért kinevezted egy világmegváltó nyelvnek.
-
-
Nagyon-nagyon régen töltöttem le Firefoxot, de akkor csak egy downloadert töltöttem le. Hogy aztán az mit töltött le azt nem tudom.
Tudsz olyan C-ben írt programot, ami
-static
-al van fordítva és széles körben használt?Azért mert A mellett valamit tud a B is, attól még az A nem lesz rosszabb.
-
bambano
titán
-
Ez azért így, ebben a formában egyáltalán nem igaz.
Igen, ez nem is kicsit költői túlzás volt, hiszen a docker a virtualizáció miatt sok mindent képes limitálni. De az kétségtelen, hogy a többi nyelvben írt programmal szemben itt a go binárisnak gyakorlatilag nincs dependenciája (cserébe nagy). Szóval, simán működik az összes Linux disztrón, hogy ugyanaz a binárist tölti le a user és futtatja, pl: [Minikube]
A C és C++ standard sem segít, hogy egyszerű legyen, mert hogy definiál macro-kat, ami időre és helyre vonatkoznak, ezek pedig nyilvánvalóan változhatnak.
Az egyik korábbi helyen pont emiatt csináltam, hogy a log függvénynek átadott forrás fájl path macrot compiler kapcsolóval írtam át, hogy csak a fájlneve legyen benne. Így sem volt maradéktalanul azonosak az object file-k, de legalább az azonos hosszuk végett a nagyja egyezett.
-
dabadab
titán
válasz
buherton #182 üzenetére
Azt a blog is kiemelte, hogy a go gyakorlatilag értelmetlenné tette a dockert.
Ez azért így, ebben a formában egyáltalán nem igaz.
A reproducible build meg nem olyasmi, amit a gósok találtak ki, bár az kétségtelenül komoly, hogy ezt sikerült kellően userfriendlyre faragniuk (összehasonlításul az llvm deterministic build instrukciói: [link] )
-
Ez a blogbejegyzés egyébként nagyon-nagyon jó. A legtöbb pontjával tudok azonosulni. Nem véletlenül váltottam C és C++-ról go-ra. A go legtöbb olyan problémát megold, amivel a többi programnyelv nem tud mit kezdeni. Ráadásul ezen túlmenően is rengeteg olyan dolgot hoznak be, ami eddig nem igen létezett. Pl. a legutóbbi nagy dobásuk az volt, hogy teljesen reproduceolhatóak a binárisok!!! [link] Óriási dolog! Azt a blog is kiemelte, hogy a go gyakorlatilag értelmetlenné tette a dockert. És még sorolhatnám a go előnyeit, kb az összes nyelvvel szemben.
-
mepet
addikt
Elolvastam a 180 kommentet. Osszefoglalom: minden szar.
Ez az alapmu ugrott be: https://tonsky.me/blog/disenchantment/ -
-
bambano
titán
hanem?
sorolj még!
netbsd? elmegy a kávédarálón is, de nem is tud többet.
openbsd? évtizedekig hazudtak a weblapjukon.
freensd? talán... használd nyugodtan.
linux? a linux kernel raid driverét nem sikerült úgy megírni, hogy konzisztens legyen a raid1?egyébként igazad van, nem a windows az egyetlen létező szoftver, ott van például az exchange rotfl lol
nem is törték szrrá az egész világot exchange ügyben nem rég...
de beszélhetünk 393573. generációs vadászgépekről is, ahol még egy időszinkront se tudtak leprogramozni (hiperszuper csodavédett magasanfejlett katonai repülési szoftvertechnológia rotfl), és csak azért nem fürdött meg az egész banda, mert volt velük egy Extender, aminek az alaptípusa 1970-ben repült először. vagy ott van az f-35. megnéztem, 23 éve repült először, és még MINDIG NINCS KÉSZ. egy olcsó kis semmiség lesz, amit előbb vonnak ki a szolgálatból, mintsem elkészült volna. végfelhasználó bétateszteli, mint ti a windows 11-et.
és persze beszélhetnénk a szoftver helyett az emberről is... például arról a microsoftos és/vagy alvállalkozói alkalmazottról, akinek az összeomlott windowsából elvitték a főfontos kulcsokat.
a problémám az, hogyha most elkezdeném sorolni a szoftveripar hülyeségeit, évekig sorolhatnám és telefloodolhatnám a topicot. és ezért sehol nincs semmiféle felelősségre vonás.
én eljutottam odáig, hogyha egy pillanatig is komolyan venném magam, mint üzemeltető rendszergazda, elmennék kecskepásztornak valami völgybe, ahol nincs térerő se, meg áram se.
szerk: csak nagyon csendben jegyzem meg: a cloudról még nem is szóltam semmit
-
Tasunkó
senior tag
Világos. Azt tettem szóvá, hogy ez nagyjából mindenkinek érthető, mégis van egy kényszer magyarázni. Másrészt meg azt, amikor azzal kereskednek, aminek vitatható a tulajdonjoga arra meg kevésbé érzékeny a korszellem, illetve magától értetődő természetességgel veszi az ingyenességet. Sokkal nagyobb veszély attól , hogy valami úgynevezett "ingyen" lesz, az hogy még a levegőt is csak ellenszolgáltatás fejében.
-
Pikari
addikt
Ami másnak a munkája révén keletkezik, az nincs ingyen. Így vagy úgy, de ki kell fizetni. Gondolom így értette Bambano. Hogy ezt te közvetlenül fizeted ki, vagy más fizeti ki helyetted, az már más kérdés. A közoktatás sincs ingyen. Mint ahogy a gnu és a linux is "free as in freedom", nem pedig "free as in free beer".
-
Tasunkó
senior tag
-
Talán annyi különbség van a közmű szolgáltatók és a Google között, hogy az előbbi tipikusan non profit cégek, addig az utóbbi profitorientált cég. De egyébként igen, végeredményben ha másért nem is, de a fenntartástért, üzemeltetésért, karbantartásért, stb. fizetni kell.
-
bambano
titán
válasz
buherton #166 üzenetére
valóban nem ez volt a kérdés, hanem ez:
#153: "Ha minden embert érinti, akkor annak egy általános szolgáltatássá kéne válnia, leginkább ingyenessé, mivel ami mindenkinek kell, az ugyanaz mint ami senkinek sem kell, tehát nem lehet értéke."erre hoztam példának, hogy az ivóvíz általános szolgáltatás, mindenkinek kell, mégsem ingyenes, van értéke. A nyilvános kút sem ingyenes, csak más fizeti. A példa alapján egyértelmű kell legyen, hogy azzal az állítással nem értek egyet. Attól, hogy egy szolgáltatás általános, mindenkinek kell, még nem kell ingyenes legyen, mert akkor nem lesz, aki előállítsa.
Visszatérve a topic témájához: nem hiszem, hogy rá lehet kényszeríteni a guglit, hogy ingyen adja a szolgáltatását, mivel egy rakás pénzbe kerül. Tehát minden gugli ellenességem ellenére azt kell mondanom, hogy nem árt ésszel hozzányúlni a történethez, mert ebből lehet orbitális bukta.
mondjuk miről álmodozom, politikusok meg jogászok kezdték a pert...
-
-
-
Pikari
addikt
Épp tegnap kezdte el nekem egy ismerősöm, hogy a nero (20 éves cd író program) mennyivel jobb, mint a k3b, akkor is, ha pontosan ugyanazt tudja, mert ő megszokta a menüket, és azért. És hogy a zárt forrású programok nem jelentenek semmilyen biztonsági kockázatot, mert az EULA megvédi a felhasználót, mert a szoftver gyártóját akkor a bíróságra lehet cipelni, ha a program olyan dolgot csinál, amit nem kéne, és hogy a nyílt forrású szoftvereket használók skizofrének, meg paranoidok, és minden a felhasználók problémája, nem felelőssége a gyártónak, ha 5 év múlva már nem fut a szoftvere az újabb rendszeren, és micsoda köcsögök az opensource fejlesztők, hogy donationokat gyűjtenek... csak lökte, mint valami porszívóügynök, mintha egész életében erre a beszélgetésre készült volna. Majdnem megkérdeztem tőle, hogy bedrogozott -e, vagy csak agyvérzése volt.
-
-
bambano
titán
Én egyszer elolvastam a windows eula-t. Te csináltál már ilyet (vagy verted magad korbáccsal
) ? Abban elég világosan le volt írva, hogy gyakorlatilag semmiért nem vállalnak felelősséget, kivéve a telepítő média hibája.
Processzorra nincs minőségi vállalás, oprendszerre nincs, gondolom, fordítóra se, ha ms gyártmány, a világot zömében üzemeltető {l,w}amp stackre se, akkor az, hogy te vállaltál valamit az általad írt kódra, kb. nullát ér.
Hány éve tart már a spectre/meltdown/stb műsor, még mindig jönnek új epizódok, és semmi reakció sincs. Szomszéd topicban téma, hogy amerikai kormányzati szervereket is felnyomtak, még le se cseng, itt van a következő, Sri Lankán is felnyomták a lomokat.
-
dabadab
titán
egyébként ez egy vicc, hogy mindenre vannak minőségi paraméterek, amcsiban szétperlik a gyártót, ha minimálisan is eltér a doksitól, kivéve szoftver
Én tökre szeretném, ha egyszer eljönnél egy átadásra és megmagyaráznád a t. ügyfélnek, hogy valójában nincsenek minőségi paraméterek, az a papír a kezében nem is létezik. -
niof
veterán
Mivel akkor leszerelték az óráját, és annak a helyére rakták ezt a szűkítő bizbaszt, így a köztes időben felmerült fogyasztást nem számolták fel. Mondjuk az is igaz, hogy ez jövőre lesz 20 éve, hogy történt, 2004-ben, így nekem ez az infóm van. Hogy a szabályozás hogyan változott azóta, nem követtem, de kétlem, hogy az ivóvízhez való jogot eltörölték volna.
-
niof
veterán
Így van. Így kéne lennie. Van bő nyállal bevételük a reklámbizniszből, meg 10000 más dologból, elégedjenek meg azzal.
bambano
Már hogyne kapnál! Nekem volt (van) olyan ismerősöm, akinél "elzárták" a vizet, mert nem fizetett. Alanyi jogon jár, nem lehet tőle megfosztani senkit. Az más kérdés, hogy kapott egy keresztmetszet szűkítést, amin épp csak csordogált a víz, de teljesen nem zárták el. Miután meg rendezte a dolgait, visszakapta az óráját és a keresztmetszetét. -
-
Tasunkó
senior tag
Ha minden embert érinti, akkor annak egy általános szolgáltatássá kéne válnia, leginkább ingyenessé, mivel ami mindenkinek kell, az ugyanaz mint ami senkinek sem kell, tehát nem lehet értéke. Az államok finanszíroznák a közérdekű fenntartás részét, a Google meg kaphatna egy fület, amit bekapcsolva a termékmegjelenítés algoritmusait igénybe lehetne venni.
-
niof
veterán
Annyira nem értek hozzá, hogy ez hogyan működik, de nagyjából eltaláltam. Az adatbázis kimaradt. Miből üzemeltessék a szervereiket? Abból, amit rajtad és rajtam megkeresnek. Ha rajtam múlna, már rég kivágtam volna alóluk a fát. Van egy olyan sanda gyanúm, hogy ebből a perből nem lesz semmi, mert már túl nagyra nőttek (nem csak ők), ezt nem lett volna szabad hagyni. Most már későn kapálózik a jog meg a politika. Gyakorlatilag azt csinálnak, amit akarnak. Elhúzódik majd a per 10 évig, és közben milliónyi kiskaput kihasználva máshogy kerülik meg a törvényeket.
-
niof
veterán
Ha valami komolyat akar tenni a bíróság, amit egyébként kétlek (kirakatper lesz ez), egy végtelenül egyszerű döntést kellene hozniuk. A Google tegye open source-á a keresési algoritmusát minden vetélytárs számára, és a forrásokhoz való hozzáférést is biztosítsa, valamint oldja meg, hogy az ebből származó bevétele megszűnjön, az ehhez tartozó szerződések pedig váljanak semmissé. Innentől bármelyik böngésző használhatná a Google megoldását szabadon, és bárki eldönthetné, hogy mit használ, amellett, hogy a kereső megszokott hatékonyságából nem vesztene semennyit sem. Mert azért lássuk be, akármilyen mocsok egy cég, ha valamit egyszerűen meg akar az ember találni a "zinterneten", akkor az ő motorjukat fogja igénybe venni. Hiába sír a DuckDuckGo, ha az ő megoldásuk egy hulladék, de még a Bing is elég gyenge muzsika. A többi meg kb. említésre sem méltó.
-
egyébként pedig adatbázist rendes helyen adatbázis szakértő tervez, és nem excelben.
A XFT fogalma pont azt takarja, hogy a csapat minden olyan kompetenciával rendelkezik, ami a munka elvégzéshez szükséges. Ha kell adatbázis szakértő a feladathoz, akkor az Agile alapján lesz adatbázis szakértő a csapatban.
ettől még az agilis módszertan sok helyen arról szól, hogy a megrendelőnek fogalma sincs, hogy mit akar, és ezen dolgoznak
A megrendelő nem tudja, hogy mit akar és az Agile pont erre ad megoldást, hogy derüljön ki mihamarabb.
-
másrészt azt elég nehéz lenne elvitatni, hogy a szoftveriparban káros folyamatok zajlanak, aminek az eredménye a pocsék szoftver. a pocsék szoftver egyik oka pedig a kapkodás, a szükséges fejlesztés megspórolása.
És az is, hogy a fejlesztők jó része megragad egy szinten, nem akar jobbá válni. Ha el is megy tanfolyamra, akkor sem igazán figyel oda és/vagy érti meg az elhangzottakat. Ez nem Agila. Btw, a Scrum Master egyik feladata, hogy a csapat megkapja a szükséges oktatást, amivel a feladatát eltudja végezni.
#126 dabadab: Nagyon nehéz objektíven összemérni két nyelvet, mindenesetre tettek próbát, aminek ez lett az eredménye:
[Rust vs C Clang]
[Rust vs C++]Nekem a fentebbiek alapján azt vontam le, hogy abszolút fej-fej mellett vannak. A Rust-t egyébként nem ismerem jól csak hallottam róla.
A go:
[Go vs Java]
[Go vs C#]
[Go vs C++] (nyilván a C++ gyorsabb, de azért az komoly, hogy a go memória footprintje az több esetben is azonos a C++-al)A go egyébként sokat merített a C-ből, talán azért is, mert az egyik megalkotója Ken Thompson. És abban is hasonlít a C-re, hogy kevés nyelvi elemet használ, de nagyon eltud aztán bonyolódni. Nekem nagyon tetszik ez a nyelv. Többek között ennek hatására tettem le a 10 éves C-s pályafutásomat.
#135 bambano: Az iterációs témakörhöz. Leírva szépen hangzik, hogy majd az üzletért felelős xy szépen megtervez meg leír mindent és alaposan mindenkit kifaggat, hogy wtf. A baj csak ott van, hogy igazából senki nem tudja, hogy mit is akar a customer. A customer maga sem tudja az elején. Azért kell mi hamarabb megmutatni, hogy legyen képe arról, hogy mi ez.
Amikor az elemző végez az iterációkkal, akkor keletkezik egy végleges rendszerterv.
Ilyen természetszerűleg nem létezik.
Amit te szeretnél az a németes waterfall, ami már kb akkor elbukott, amikor elkezdték használni.
És pontosan ezért röhögte ki a bankos haverom az agilis módszertant, mert a banki szféra speciális szabályainak nem lehet találgatással megfelelni.
A szabály az szabály, azt meg kell csinálni és ebben is segít az Agile és a CICD, hogy belegyenek tartva.
Gondolom a banki szabályok nem fedik le maradéktalanul, hogy egy alkalmazásnak hogyan kell működnie, ergo jó ott is az Agile, mert az elején ott sem tudják, hogy mit akarnak.
Autót sem úgy gyártanak, hogy már elindult a gyártóüzem felszerszámozása, de még nem világosak a célok, a marketing selling pointok, a célközönség meg a hasonló dolgok.
Szóval minden gyártónak minden autója sikeres lesz. Ha ez talán mégsem lenne igaz, akkor az Agile itt is segíthet bár ez nem SW és itt a átfutási idők jóval hosszabbak.
"Ez nem újdonság, mindig is így volt és természetesen ennek nincs köze az agile-hoz.": egy tőről fakad: azért ócska a szoftver, mert meg akarják spórolni a költségek egy részét, és ezért "fejlesztették ki" ezt a bullshit módszertant, hogy ezzel elfedjék a tróger munkát. De a tény az, a szoftver projektek zöme bedől. Tehát a jelenlegi szoftverfejlesztési módszertanok nem jók.
A fejlesztői és vezetői kvalitás hiányára nem lehet semmilyen módszertant kitalálni, ami ezeket megoldja.
Érdekes, hogy pl. a Spotifyról nem sok rosszat hallottam senkitől, holott ők aztán nagyon durván tolják az Agile-t.
-
bambano
titán
" rájön az ügyfél, hogy mégsem arra gondolt" vs "Meg nem úgy agilis, hogy össze vissza gányol mindenki.": vagyis de.
ha a programozó nem lehet biztos benne, hogy azt programozza, ami a valódi igény, akkor de, akkor csak össze-vissza gányol mindenki.
egyébként pedig adatbázist rendes helyen adatbázis szakértő tervez, és nem excelben. szerintem kevés üzleti elemző van, akinek ha azt mondod, hogy csomszki, nem kívánja egészségedre.persze te lehetsz szerencsés (a munkahely-választásod miatt), mert bankban elvileg lenne zseton szakemberre, és lehet, nálatok volt is. meg az is lehet, hogy ti csak névleg vagytok agilisek. ettől még az agilis módszertan sok helyen arról szól, hogy a megrendelőnek fogalma sincs, hogy mit akar, és ezen dolgoznak.
-
Z_A_P
addikt
Hála istennek ahol en tolom ott komoly elvarasok vannak, most már sűrűn release - ulnk (dobozos termék, nem lakossági piacra), 6 havonta 1x. Régebben kb évi 1 release. Sűrű, mert ügyfelek átlag 3 évente frissítenek, de van aki 10 év alatt 1x.
mégsem arra gondolt, mint ami az általa is elfogadott specifikációban van
Hála istennek újra, mi készítjük a speckot (igaz figyelembe vesszük az ügyfél igényeket, és ha nem túl egyedi akkor belerakjuk ha illik a koncepciónkba), és az ügyfél azt kapja amit csinálunk.
A fenti példa nem probléma, hanem bevétel: estimation -t becsülni, szorozni, stb, megy ki uj szerződés ügyfélnek, amint itt a pénz neki lehet állni. Ha pechje van, es az egész design bukó, akkor újra fizeti az egészet.De azt értem hogy én kivételezett helyzetben vagyok, nem projectek vannak bizonytalan ügyfelekkel, hanem dobozos terméket csinálunk, és azt kapják amit mi csinálunk.
Jobban kéne értékelnem a jót -
azbest
félisten
Nálunk nincs minden commit után automatikus deploy, de jobok indításával lehet docker tesztkörnyezetre kitenni bármelyik verzió ügyfélváltozatát. Ott kiderül, hogy ők és a devek is arra gondoltak-e, amit az ügyfél gondolt, ugyanaz jön-e ki. Van, hogy módosítani kell akár üzleti elemzőnek, akár devnek.
Az üzleti elemző nem programoz, de speciális excelekben rakják össze az üzleti elemzőink az adatstruktúrát, amiből job generál kódot, sok esetben nem kell dev segítség sem a bekötéshez, ha már létező képességet használó adatfeldolgozáshoz kell.
A végleges rendszertervről annyit, hogy van, amikor menet közben, van amikor a kiadott verzió tesztelésekor rájön az ügyfél, hogy mégsem arra gondolt, mint ami az általa is elfogadott specifikációban van
Az agilis módszer nem fix, hanem a feladathoz lehet igazítani. Nálunk a valóban hasznos meetingek adják a legnagyobb hozzáadott értéket (napi fél óra, 3 heti 1.5 retro és 1.5 tervezés, van hogy menet közben is becslés, tervezés váratlan új feladatnál). Meg nem úgy agilis, hogy össze vissza gányol mindenki. A csapat a határidők és belső szempontok alapján rak sorrendbe feladatokat, az ütemezés van hogy változik, ahogy az ügyfelek vagy más külső-belső körülmények változnak. Az előfordul, mert 3-4 ügyfél felé is van egyszerre aktivitás, plusz az előre nem látható technikai support problémáik. Nem úgy moving target, hogy minden nap kedv szerint mást csinálunk, hanem alkalmazkodunk a változó környezethez, attól még van terv és prioritás, csak gyakran az élet közbeszól.
Lenne igény több automata tesztre is (CICD egyik kulcseleme), de nagyon régóta fejlesztett nagyon komplex rendszernél, ami ráadásul sok tekintetben paraméterezéstől függően működik, nehéz jól megcsinálni.
Nekem az a benyomásom, hogy amióta "agilis" - jelentsen ez bármit is - nálunk a fejlesztés, azóta hatékonyabban, kevesebb hibával halad a szekér. Üdv banki szférából
-
-
L.Edit
tag
Vége egy téma ahol mindenkivel egyet értek. Még a trollokkal is!
A napokban jutottam el oda, hogy YT-Google vonalon kicsit is nem specifikusan keresve kizárólag generált tartalmat kapok, igazi tartalom nélkül. Ha hozzá akarok jutni a releváns tartalomhoz el kell jutnom azokhoz az oldalakhoz, emberekhez, akiket NEM generálnak akkora forgalmat, hogy abból ezeken a platformokon keresztül megélhessenek, és ennek a kiszolgálására rendezkedjenek be.
Ami döbbenet, hogy bedobott 3. találatnak olyan short videót, ahol arab munkás vízsugárral vágja le az újját. Valószínű hogy nem fogok ekkora kupac szarnak a közelébe menni, amíg nem képesek arra az apróságra, hogy a "találatok" címe kapcsolódjon az általam használt keresőszavakhoz.
-
bambano
titán
ha túltervezed az architektúrát, akkor egy rakás olyan plusz réteg lesz a rendszerben, aminek kézzelfogható eredménye nincs, viszont bugokat hoz be.
A két iteráció között lényeges különbség van: az üzleti elemző NEM PROGRAMOZ. Az üzleti elemző feltárja a folyamatokat, igényeket, folyamatfejlesztési lehetőségeket, célokat, és azt dokumentálja. És igen, EBBEN van és kell iteráció. Odamegy Gizikéhez, kérdez párat, és kap valami benyomást, ami alapján legközelebb megint odamegy, és pontosít. De nem pazarolja a programozási erőforrásokat, mert ekkor még nincs programozás.
Az agilis iteráció meg arról szól, hogy programozzanak már a gyerekek, ne unatkozzanak, mindegy mit, majd iterálunk, eldobjuk és jön a következő kanyar.
Amikor az elemző végez az iterációkkal, akkor keletkezik egy végleges rendszerterv. Utána már nincs iteráció, azt megvalósítják a programozók.
Ez a moving target típusú programfejlesztés nem tetszik, ami az agilis módszertan lényege. Gyakorlatilag még akkor is bőven találgatás folyik a célról, amikor már jelentős lépések történtek a cél akkori állapotban hitt irányába. És pontosan ezért röhögte ki a bankos haverom az agilis módszertant, mert a banki szféra speciális szabályainak nem lehet találgatással megfelelni. Autót sem úgy gyártanak, hogy már elindult a gyártóüzem felszerszámozása, de még nem világosak a célok, a marketing selling pointok, a célközönség meg a hasonló dolgok.
"Azt meg gondosan megismertetted velünk": egyrészt te komolyan hiszed, hogy minden dolgomat közhírré tettem? másrészt én komolyan higgyem el, hogy emlékszel is a dolgaimra akár csak arra a 17 évre visszamenőleg, mióta ezt a regemet használom? bocs, nem hiszem el.
"Ez nem újdonság, mindig is így volt és természetesen ennek nincs köze az agile-hoz.": egy tőről fakad: azért ócska a szoftver, mert meg akarják spórolni a költségek egy részét, és ezért "fejlesztették ki" ezt a bullshit módszertant, hogy ezzel elfedjék a tróger munkát. De a tény az, a szoftver projektek zöme bedől. Tehát a jelenlegi szoftverfejlesztési módszertanok nem jók.
-
dabadab
titán
Az egész k8, docker, ansible, cicd, stb. infrastruktúrának egyik kulcs tulajdonsága, hogy gyorsan lehet deployolni. csak arra nincs magyarázat, hogy minek?
Mert ha az automatizálható dolgokat automatizáljuk, akkor több idő marad a nem automatizálhatókkal foglalkozni, mert egyrészt nem kell megcsinálni, másrészt ha nem kell megcsinálni, akkor elrontani se lehet és a hibakeresést is meg lehet spórolni.
De ezt tényleg magyarázni kell? Legközelebb azt kérdezed meg, hogy minek a copy-paste, amikor kézzel is szépen be lehet pötyögni ugyanazt."Az iteráció pont az Agile egyik lényeges pontja.":
értsük meg, hogy ez BAJ!
vs
üzleti elemző megnézi a folyamatot, a folyamaton történő fejlesztési igényt, és ezt iterálva elkészít egy rendes, részletes, hitelt érdemlő, elfogadott üzleti specifikációt
szerencsére az, hogy mihez volt közöm, nem a te gondolataidtól függ, hanem a karrieremtől.
Azt meg gondosan megismertetted velünk
és elég pontosan lehet tudni, hogy te rendszergazdáskodásban vagy otthon, nem a szoftverfejlesztésben.
másrészt azt elég nehéz lenne elvitatni, hogy a szoftveriparban káros folyamatok zajlanak, aminek az eredménye a pocsék szoftver. a pocsék szoftver egyik oka pedig a kapkodás, a szükséges fejlesztés megspórolása.
Ez nem újdonság, mindig is így volt és természetesen ennek nincs köze az agile-hoz.
-
bambano
titán
szerencsére az, hogy mihez volt közöm, nem a te gondolataidtól függ, hanem a karrieremtől.
másrészt azt elég nehéz lenne elvitatni, hogy a szoftveriparban káros folyamatok zajlanak, aminek az eredménye a pocsék szoftver. a pocsék szoftver egyik oka pedig a kapkodás, a szükséges fejlesztés megspórolása.
-
bambano
titán
válasz
buherton #108 üzenetére
"Btw, ez egy jó CICD nélkül nem megy.": én is ezt mondtam. csak nem értek vele egyet. az agilis módszertan arra jó, hogy hogyan lehet sok hibát nagyon gyorsan elkövetni, és ehhez megalkották a szükséges szoftver infrastruktúrát. Az egész k8, docker, ansible, cicd, stb. infrastruktúrának egyik kulcs tulajdonsága, hogy gyorsan lehet deployolni. csak arra nincs magyarázat, hogy minek?
"Az iteráció pont az Agile egyik lényeges pontja.": értsük meg, hogy ez BAJ! Egy rakás forrást néztem, mindegyikből az jött le, hogy a probléma alapos megismerését helyettesíti az iteráció meg az agile meg a többi. Aminek eredménye, hogy rakás programozói munkát dobnak ki.
-
Pikari
addikt
Ami nem "mikro", annak van mondjuk 10 országban fejlesztőirodája, és nem specifikus semmilyen országhoz sem. Magyarán csak kicsiket tudsz vizsgálni. Hogy valami opensource, az nem jelenti azt, hogy nem hoz profitot, meg csak önéletrajzba jó, mert nagyon sokszor azokat is cégek tolják, a fő fejlesztő meg vagy alkalmazott, vagy kapja érte a zsetont máshogy. Szerintem ezeket az aspektusokat, amiket idehoztál, nincs is értelme ebben a kontextusban vizsgálni. Nem is nagyon akartam már reagálni az újabb kommentekre, mert egyre vadabb hülyeségek hangzanak el. De mégegyszer összefoglalva elmondom, bármennyire próbálják is kötni az ebet a karóhoz egyesek: a magyar it kultúra és más országok it kultúrája között nincs különösebb eltérés, semmilyen szempontból sem.
-
Nagyon messze nem voltak ezek egymástól, de talán a nagyon flexibilis, egyféle dolgokra jó nyelveket találták ki így (Magic).
A Java esetén nem sok ilyet látok, az platformfüggetlennek indult. Az is kb.A Rust a másik véglet, inkább a C biztonsági hibáit és bugjait javítja, de a hatékonysága talán csak annyival rosszabb, amennyiben ezeket nem tudod kreatívan alkalmazni. De különben a C továbbfejlesztése, bevallottan.
@buherton : "Nem tudom milyen hibáról van szó, de hibamentes SW nem létezik, "
Ja, csak a megrendelőt nem fogja érdekelni - ha nem lenne ott is vendor lock-in, akkor...
Van ilyen Siemens Simatic cucc, ami több millió Ft. A szoftver. Annyiért már elvárnám, hogy ne blőd hibákon álljon meg. -
Persze, amikor egy gyártóegység megáll egy idióta Siemens hiba miatt, akkor biztos nem kellett volna normálisan megírni.
Nem tudom milyen hibáról van szó, de hibamentes SW nem létezik, maximum olyan, amiben nagy eséllyel nem talál hibát a user. A megtalált hibák/tesztelésre fordított idő arány pedig nyilvánvalóan az idő előre haladtával csökken és aztán már nem éri meg. Ilyenkor jön az, hogy az ügyfél tesztel.
Mintha mondtam volna már, hogy a német cégekről talán még rosszabb véleményem van, mint a magyarról.
a fejlesztési költségek csökkentek,
Pontosan erről beszéltem.
#122 dabadab: "Gálánsan" elfeledkeztem az újkori nyelvekről, úgy mint a go és a rust, amik szemben a korábbi filozófiával hatékonyabban használják fel az erőforrásokat, mint a saját területeiken lévő nyelvek.
-
azbest
félisten
az mplayer és néhány más felsoroltak kapcsán: ami hobbi, nem munka, nem megélhetés, azt nem érdemes ide venni. CV-ben jól mutat munkakereséskor.
A Graphisoft pedig multi, akik sok más országban jelen vannak és látatlanban biztos vagyok benne, hogy nem magyar piacról jön a bevétel jelentősebb része. Más magyar érintettségű multik is vannak, igen.
A hdsentinel, aida és hasonlók kb mikrovállalkozások, bár céginfós stat szerint valsz olyan kevés fővel egész jól elvan, de azért messze a meggazdagodás. Nekik is nagy segítség lehet, hogy nemzetközi piacra dolgoznak, az itthoni forgalom valsz nullához konvergál.A legtöbb magyar kkv csak sokadik alvállalkozó vagy esetleg valamekkora - nem túl fizetőképes - ügyfélkörrel rendelkezik. És ott nincs lóvé túl nagy dolgokra. Max valami pályázatban bíznak, amivel pár évig lélegeztetőgépen lehetnek.
A szarból várat építkezés és a kókányolás a standard itthon. Ez egyébként külföldi startup alvállalkozóként még akár be is jöhez, mert a kezdeti időkben ott is a semmiből kókányolnak gyorsan valamit. Az ott bukik, hogy 4-6 vagy még több közvetítő lántcszem viszi el a hasznot, m,ire a magyar kkv-s kokkolóig eljuk a feladat kicsi pénzzért (minden láncszem vagy 30-50%-ot levesz a felsőbb szint áltlal fizetett pénzből. 4 közvetítő szintem már csak 16oda pénz jut a céghez, amiből még max fele rész jut a dolgozónak. A fizetésed 32x-esét fizeti a tényleges megrendelő).A mikro, kis, középvállalkozás deffinicói nézve is nagyon faramuci a helyzet. A legnagyobb magyar cég, akikkel együtt dolgoztam létszámilag már középvállalkozás, de forgalmilag meg kis. A legtöbb cég létszámilag kis, de forgalmilag mikro. Szóval ilyen pénzszűkös környezetben nehéz nagy dolgokat csinálni. A létszámhoz képes kicsi a forgalom a legtöbb cégnél. De ez nem azt jelenti, hogy könnyű a munka, inkább azt, hogy nem tudnak jól fizető ügyfeleket felhajtani. Ha pedig mindenen spórolni kell...
Na ehhez képest, ha Graphisoftot, NNG-t nézed, náluk máshogy aránylik a létszám és a bevétel.
-
dabadab
titán
Dolgoztam olyan agile projecten is, ahol a CI/CD része volt egy olyan teszt is, hogy mennyi memóriát/CPU-t eszik a program és milyen válaszidőket produkál - és ezeknek megadott határon belül kellett maradniuk, különben a teszt hibát dobott.
Viszont amikor meg a Javat (C++-t, C-t, operációs rendszereket, amit akarsz) kitalálták, akkor még sehol sem volt az agile és azokat is pontosan az az elképzelés vezette, hogy olcsóbb a vas, mint a fejlesztő.
-
Bizonyos értelemben ja, de a másik szerint meg az Agile okozza ezt
@buherton :
"Btw, egy tisztességesen megírt SW-t kb. senki nem vesz meg, mert túl drága lenne."
Persze, amikor egy gyártóegység megáll egy idióta Siemens hiba miatt, akkor biztos nem kellett volna normálisan megírni.
Másrészt, szakmai szemmel nézem, mert nem marketinges meg manager vagyok, hanem informatikus.Illetve hát azzal is tele a tök, hogy atomerőművek kellenek a világ kedvenc OS-ének futtatásához, meg hogy egy oszlopdiagramot le lehessen generálni, és még így is lassú szar az egész. Ez kb. nonszensz.
"és manapság is 20-25k körül megáll egy játék, de közben " a fejlesztési költségek csökkentek, a piac meg szélesedett, szóval muszáj olcsóbban adniuk.
-
dabadab
titán
Ö, azért ne tapsoljak már a beleszarásnak, hogy á, úgyis olcsó a tárhely, meg a RAM, csapjuk össze, jó'vanazúgy. Ilyen szempontból bambanonek van igaza, egy tisztességesen megírt szoftver nem így működik.
Ez hogy jön az agile-hoz?... Sehogy.
Ez az a optimalizáció, amit az egyik tisztelt hozzászóló annyira szeretett volna látni
: a fejlesztési időre való optimalizáció és ez eléggé független metodológiától.
-
Ez már - szerencsére - nagyon régóta igaz, hogy a HW-t olcsóbb venni, mint a SW-t írni. És ez így van jól, mert elég meredek lenne asm-ben vagy C-ben business appokat írni. Ha már játékok, akkor valahol olvastam, hogy az Imperium Galactica tán 10k HUF volt, amikor kiadták és manapság is 20-25k körül megáll egy játék, de közben a fizetések min 10-szerese lett.
Btw, egy tisztességesen megírt SW-t kb. senki nem vesz meg, mert túl drága lenne.
Igen, vannak helyek ahol hellyel-közzel működik az Agile. És igen, tényleg kevés van sajna.
-
válasz
buherton #108 üzenetére
Ö, azért ne tapsoljak már a beleszarásnak, hogy á, úgyis olcsó a tárhely, meg a RAM, csapjuk össze, jó'vanazúgy. Ilyen szempontból bambanonek van igaza, egy tisztességesen megírt szoftver nem így működik.
Amúgy vannak olyan helyek, ahol jól sikerül Agile-t csinálni? Gyanítom, hogy kevés.@Chrystall : " Google-lel, amivel szakmákat tanultam meg ingyen, "
Ja, Ok... -
Tasunkó
senior tag
Nyereséget nem csak az optimalizálás kárára lehet. Nem szeretem ezt a szemléletet hallani, mert az optimalizáció hiányán nyerészkedni, az a jól működő programmal szembemegy. Az egyszerűség miatt nevezem optimalizációnak, így szokás, nyilván összetett, ha ...ul van megírva, hiába optimalizálják.
A többi a feltételezéseid, azokon nem segíthetek. HelloWorld, látod hogy megy. -
Tasunkó
senior tag
Az hogy egy részletét felderítik, az nem azt jelenti hogy az a részlet nincs viszonyrendszerben más részekkel , így egy hiba közvetlen okozója sem független.
Ha egy libikókára 2 kacsa ül, vagy 2 víziló, ugyanúgy fog billegni föl le. Az eredmény az egyben optimalizáltság is. Amikor csak 2 mamuttal tudják megoldani, akkor már a vizilovasok nincsenek a projektben. Vagyis nem tudják ki csinálta, ha tudnák nem kéne a mamutokkal bajlódni, pedig nyilván probléma a mamutokat odaterelni. És ezt azért kell nekem elmondanám, mert a leggyorsabb voltam, azok közül akik tudják ezt. -
Chrystall
senior tag
Figyelj már, most tényleg az mlayer-t hasonlítjuk a Google-lel, amivel szakmákat tanultam meg ingyen, Wise-zal amivel több százezreket spóroltam bankköltségeken, eBay-el, amivel szerintem milliókat sporoltam már termékeken (arról nem beszélve, hogy sokmindent máshol meg se találtam volna), Skype-pal, amivel a telefonszámlán spóroltunk? Most komolyan, ez az etalon, hogy na, idehaza is van ám innováció, mplayer, tehát kreatív a magyar IT, van vérkeringés, szántsuk be akkor a Google-t és majd a magyar IT elveiszi a hátán a magyar igényeket. Na kössz de nem. Inkább a monopol Google az adatbányászatával mint az mplayer meg a Heuréka kereső.
-
Chrystall
senior tag
Jó, figyelj, nyilván szélsőséges véleményt formáltam. Azt én sem tagadom, hogy vannak pozitív megnyilvánulások, pl bedolgozó programozók, kezdeményezések, projektek, esetleg termékek, de felsővezetés szinten, irányvonal szinten 0. Abban kb. itt tartunk mint az alap probléma a Google-nél, hogy van a magar Heureka meg a Google. És nem arról van szó, hogy ne tudnának jót csinálni. Csak egyszerűen nem tudja, hogy mitől lesz jó. Nem tud gyakorlatiasan gondolkodni. Stb. Meg lehet ezt nézni pl. mikor kimész Londonba, hogy hogy szervezik ott az életet, és nem feltétlen a pénz a kulcsa, hanem a földhözragadtság, az ötletek, a józan paraszti ész kategóriájú dolgok. Azok idehaza teljesen hiányoznak. Szóval emiatt van, hogy az ember az ilyen Google pereket a háta közepére kívánja, mert ha visszajön megint az a világ mint régen, hogy fragmentálódik az információhoz való hozzáférés lehetősége, a megjelenés lehetősége, akkor az nem lesz ám túl jó, legalább is annak, aki nem szereti, hogy az embereken nyerészkedő kormányok vagy cégek legyenek az úr. Magyarországon márpedig ilyen a cégmentalitás általában, mint azoké a kiskereskedőké volt, akik bedőltek mikor az olcsó cuccokkal az online áruházak meg az eBay átvették a piacot. Addig ők voltak a góré meg az úr a városban, annyiért adtak mindent amennyiért nem szégyellték. Csak aztán szembejött a 'jóság' a netről.
-
dabadab
titán
Mi volt a legnagyobb szoftverfejlesztési projekt, amiben részt vettel és ahol ilyen kiválóan megtanultad, hogy hogyan működik az optimalizálás?
Meg mondjuk hogyan érted azt, hogy "azt sem tudják ki készítette" és ez milyen viszonyban van a git commitokkal?Komolyan, miért kell olyanoknak magabiztosan osztaniuk az észt, akik egy helloworldot se tudnának összerakni?
-
Tasunkó
senior tag
válasz
buherton #108 üzenetére
kétszer annyiba kerülne a játék, mert hogy optimalizálni kell ezerrel.
Az optimalizált azt is jelenti hogy nem tesz kontrollálatlan köröket a program, amiből csak sejteni lehet mi sül ki, ergó egy kókányolás. Olcsóbb ettől nem lesz, legfeljebb kiszámíthatatlanabb hogy mit gányoltak össze, viszont ha kiszámíthatatlan hogy készült el, akkor azt sem tudják ki készítette. Nem tudni ki készítette és nem tudni mit, az előrejelzi, hogy majd nem lesz kinek. -
Miért fáj, hogy ekkora egy játék? A TB-okat nagyon olcsón adják már ráadásul, így több marad a zsebedben, mintha mondjuk kétszer annyiba kerülne a játék, mert hogy optimalizálni kell ezerrel.
#99 hcl: igen, attól még, hogy külföldi nem lesz rögtön Messiás, ahogy a magyar menedzser sem jelenti azt, hogy nem jó benne. Nekem most magyar menedzserem van és egy szinttel fentebb is magyar van. Értenek hozzá és jók benne.
#100 bambano és a többi hasonló tartalmú hsz-re: azt tapasztalom - legalábbis itthon -, hogy van egy fajta ellenszenv az Agile-al szemben és olyanokat is belelátnak, ami egyébként nem is az Agile része.
Az Agile egy keretet ad a SW fejlesztésnek. Definiál szerepköröket (Product Owner, XFT, stb.), jól definiálja azt, hogyan folyik az információ (Backlog Refinement, Sprint Planning, stb) és leírja az elvárásokat is (DoD, DoR, stb.). Ha mindenki csinálja a dolgát, akkor az ügyfél azt kapja, amit kért és akkorra amikor a cég ígérte.
A jelenlegi környezetben ez a legjobb módszer a SW fejlesztéshez. Vannak hibái, de jelenleg nincs jobb megoldás, majd biztosan lesz.
Az egyszerűen hazugság, hogy nem kell tervezni.
Az Agile - és egyébként minden elképzelésnek - természetszerű gyengesége, hogy emberek működtetik. Hogyan várjuk el az Agile-tól, hogy jól működjön, amikor tipikus mezei fejlesztőből lesz Scrum Master?! A menedzsment sem hajlandó elfogadni, hogy user story-ban kellene gondolkozni, no meg story pointban?! Nem csodálom, hogy sokaknak nincs jó tapasztalata az Agile-al, egyszerűen nincs elég jó szakember Mo-n. Azon sem lepődnék meg, hogy menedzsment sem veszi komolyan az Agile-t, mert hogy máshol sem voltak jó tapasztalataik ezzel, mert hogy szakbarbárok működtették az Agile-t.
Itt egy érdekes beszámoló a fentebbiekről: [link]
ehhez kell ez a rilízelj gyakran, gyorsan, sokat történet,
És ez nagyon jó dolog. Ez jó a fejlesztő cégnek és a vevőnek is. Btw, ez egy jó CICD nélkül nem megy. Emlékszem egy másik multinál óriási erőfeszítés kellett ahhoz, hogy a féléves releseak helyett negyedéve legyen, de úgy hogy 3 hetente már lehessen adni a customernek valamit tesztelésre. De nagyon jó, hogy meglépték, mert a SW quality sokat javult. Nyilván nemcsak azért, mert jóval gyakoribb lett a SW átadás, hanem mert több féle automata teszteket is bevezettek.
rendes helyen meg úgy megy a szoftverfejlesztés, agilitást nagy ívben kerülve, hogy üzleti elemző megnézi a folyamatot, a folyamaton történő fejlesztési igényt, és ezt iterálva elkészít egy rendes, részletes, hitelt érdemlő, elfogadott üzleti specifikációt. utána indul a program tervezés és programozás. na ezt akarja mindenki megspórolni, erre találták ki az agilis módszertanokat.
Itt utalnék vissza arra, amikor valaki olyat lát az Agile-ba, ami nem is
. Az Agile sehol nem mondja azt, hogy ne legyen üzleti/termék/SW terved, sőt! Az iteráció pont az Agile egyik lényeges pontja.
-
dabadab
titán
-
Amit a rendes helyről írsz, az a normálisan előadott agilis fejlesztés is, csak nincs közben 20 tonnányi papírmunka, meg több órás meetingek a semmiről, amitől 5x annyi ideig tart az egész
Illetve alfa, bétaverziók vannak a normál fejlesztési módszertanokban is.
" utána indul a program tervezés és programozás."
Meg az idióta igények a megrendelő részéről. -
A CICD témakör messzire vezet. Annyival szeretném itt lezárni, hogy egy SW termékfejlesztése elképesztően komplex dolog. Olyanokra kell gondolni, hogy:
- fordítható-e a kód
- statikus kód analízis
- dinamikus kód analízis (nem garbage collected language)
- 3PP check
- unit testing
- fuzzy testing
- kód vulnerability check
- formai követelmény ellenőrzés
- smoke/regression/e2e/integration/component testing
- vulnerability test
- stb.Ezeket pedig szerencsésebb automatikusan futtatni, mint sem kézihabverőzni. Szóval, igen jobb helyeken CICD nélkül nem lehet SW-t fejleszteni.
-
bambano
titán
más helyeken meg az agilitás azt jelenti, hogy mond valamit a megrendelő, lefejlesztik, nem jó, dobják, kezdik elölről. ehhez kell ez a rilízelj gyakran, gyorsan, sokat történet, ami szülte az összes szemetet, ami mostanában az architektek mániája lett.
rendes helyen meg úgy megy a szoftverfejlesztés, agilitást nagy ívben kerülve, hogy üzleti elemző megnézi a folyamatot, a folyamaton történő fejlesztési igényt, és ezt iterálva elkészít egy rendes, részletes, hitelt érdemlő, elfogadott üzleti specifikációt. utána indul a program tervezés és programozás. na ezt akarja mindenki megspórolni, erre találták ki az agilis módszertanokat.
mifelénk nem használnak külön kifejezést arra, hogy valaki elvégzi a munkáját.
-
Jobb helyeken az Agile annyit jelent, hogy nem szarakodunk, hanem csináljuk. Ez nem azt jelenti, hogy nem kellene jól megtervezni, vagy lefejleszteni, csak az aktatologatást kell kihagyni.
Meg annak a felismerése, hogy a megrendelő úgyis 3 percenként mást fog akarni
Amúgy senki nem mondta, hogy ha rosszul csinálod, akkor is jó lesz
A fent említett cégnél megcsinálták ezt a supportra. Eredménye az lett, hogy a managerek átmentették magukat, bürokrácia maradt, de legalább össze lett kutyulva minden. Ez van, ha rosszul csinálják."amcsiban szétperlik a gyártót, ha minimálisan is eltér a doksitól, kivéve szoftver. a szoftver mehet as-is."
Na ez már igaz.
Mondjuk ott is lehetne, hogy megkövetelni a specifikáció betartását -
bambano
titán
"De mondjuk nem vagyok benne biztos, hogy ilyen sokan használnák, ha annyira rossz lenne.": amióta azok a vasak kimentek a divatból, amit a gazdájuk nem bír felemelni, azóta nem számít, hogy a szoftver milyen minőség.
egyébként ez egy vicc, hogy mindenre vannak minőségi paraméterek, amcsiban szétperlik a gyártót, ha minimálisan is eltér a doksitól, kivéve szoftver. a szoftver mehet as-is. bill egy zseni.
-
bambano
titán
nem ez az alapvető probléma.
a szoftverfejlesztésben az a menő (vagy legalábbis eddig az volt a menő, ha hinni lehet a kraftinak), hogy kezdj el programozni, úszd meg a tervezési-fejlesztési munkákat, és csinálj valamit, majd a megrendelő megmondja, hogy jó-e vagy sem. ha nem jó, kidobod.ezt hívják a menő önjelölt szoftverguruk agilis módszertannak. én nem tudok ilyen szép, hangzatos kifejezéseket mondani, ezért csak simán trógerságnak nevezem. megjegyzem, nemrég beszéltem bankos ismerőssel, simán kiröhögte ezt az egész agilis marhaságot.
-
"Szerintem főleg a középvállalatok középvezetésében szoktak a bunkók jelen lenni. "
Aha, eddig kb. minden multinál ez volt, ahol magyar az itteni management, néha egy-egy normális arccal
Külföldieknél már van esély arra, hogy értenek valamihez, de ott is előfordul, hogy valami fullhülyét raknak ide a pusztába.@buherton : WTF, nem is hallottam róla. Mondjuk akkor azt is értem, miért kér a security olyan gépeket logszervernek, ami többszörösen túl van tervezve
De mondjuk nem vagyok benne biztos, hogy ilyen sokan használnák, ha annyira rossz lenne. -
Pikari
addikt
Hát valahol a felvevőpiac is hibás. Ha szart akarnak venni, akkor szart kell nekik eladni. Például a mostanában szembetűnő példa, a 100-200 GB-os videójátékok esete. Amíg a felhasználók erre verik ki, hogy ez az új paradigma, és addig az a fejlesztő, aki mondjuk 4 gigából megoldotta ezt, század annyi lóvét keres, legközelebb már ő se fog holmi 80%-osan tömörített jpg képekkel meg oggokkal szarakodni. Ehelyett legközelebb már ő is indomul majd az új (szar) normákhoz, és ha van feles büdzséje, manipulatív tömegmarketingbe öli majd ahelyett, hogy a technológiáján javítson.
-
Ezek közül egyik sem 10-15 éves, hanem annál régebbiek. Nem véletlenül tettem ezt be a feltételek közé.
Nem sajnálom le és nem is köpök rá. Ezek mind személyes tapasztalatok különböző cégekről, szóval még csak nem is egy mintás “felmérés”. A németeket nem vettük elő, de velük talán rosszabb tapasztalataim voltak. Több német cégnél dolgoztam.
hcl: Amikor azt írtam, hogy ne legyen bughalmaz, akkor pont a syslog-ng-re gondoltam. A memóriaszivárgást szerintem a mai napig nem tudták megoldani és ez memória szűkös környezetben gond.
-
-
-
Pikari
addikt
mplayer. a világ összes asztali játékosa és lejátszója azt használja. ntfs-3g/tuxtera. hdsentinel. aida64, archicad. Szándékosan a népszerű, és köztudatban is élő példákat hoztam, de ezresével tudnám lökni a programok és cégek neveit, csak nem fogom, mert te már eldöntötted magadban, hogy amiről nem tudsz, az nem is létezik.
Azt elismerem, hogy régebben sokkal jobb volt a magyar IT, most már csak a mezőny közepén-felső kétharmadánál helyezkedik el, és már nincs élvonalban. De azért lesajnálni és ráköpni, mint ahogy te és Cryhstall teszitek elég meredek. Főleg egy magyar IT szakmai oldalon, ahol mondjuk a tagok tízezer szám dolgoznak ebben
Vannak problémák, de nem úgy, ahogy azt te sugalmazod, hogy bezzeg máshol micsoda csodalények vannak, itthon meg tanyasi magyar bunkók. Például megbízható forrásból tudom, hogy a neves japán fejlesztőcégek többségében nemes egyszerűséggel FTP-t használnak verziókövetés gyanánt, és egymás forráskódjait írják felül újra és újra, hatalmas nagy örömükre. De meglepődnél, hogy milyen munkakörülmények és fizetések uralkodnak pl a microsoft USA-ban vagy az Amazonnál - valószínűleg sírva jönnél vissza a lesajnált magyar it cégekhez.
-
-
Az elmúlt 10-15 évből milyen terméket tudnál mondani, amit magyarok fejlesztettek, magyar tulajdonú cégben, és nem egy bughalmaz?! Őszintén érdekel a válaszod.
Korábban dolgoztam több magyar cégnél, többféle pozícióban és siralmas állapotok voltak.
Orvostechnikai eszközöket gyártó vállalatot kellett volna segítenünk, hogy FDA approved termékeket állíthasson elő. Olyan szintű ellenállás volt minden rétegen - kivéve persze a legfelsőt, akik felkértek -, hogy 3 hónap után belebukott az egész. Képtelenek voltak felfogni, hogy a változásra szükség van és hogy nem lehet elsőre mindent frankón megcsinálni.
A másik helyen egy angol luxus autógyártónak egy eszközt kellett készíteni. Az volt a csoda, hogy verziókövető rendszer volt. A CICD a kanyarban sem volt… Óriási csúszások, egy bughalmaz maradt ott…
Egy amerikai multi vásárolt fel egy magyar startupot. Ennek nyomán a magyar mentalitás megmaradt. A menedzser telibe sz..a hogy legalább egy alap CICD-t összedobtam két projektre autodidakta módon. Olyan kisstílű volt, hogy a csapatépítésre én vittem el autóval.
-
Pikari
addikt
válasz
Chrystall #86 üzenetére
Nem csak annyi az it, amit a felszínen látsz, hogy a vérpistike és társa KFT viccnyelvben szkriptelő embert keres megoldhatatlan feladatra 5 éven át. Magyar szoftverek nélkül pl még egy nyamvadt videót se tudnál lejátszani, de a mai formájában még a linux se létezne, és az android se.
-
Chrystall
senior tag
Azért megnyugodtam, hogy idehaza nem mindenki hülye
Eggyel azért vitatkoznék:
"Részben a kicsi és csóró piac miatt sincs esélyük normális színvonalon és hatékonysággal működni, részben pedig az örökölt gondolkodásmódjuk az oka"Én szerintem meg 100% a gondolkodásuk miatt. Tekintve, hogy az internet nemzetközi, bármit fejleszt az egész bolygó lehet a piaca. Az viszont ahogy gondolkodnak, hát úgy nem csoda, hogy nem mennek a cégek. Az botrány. De ez nem csak erre a szektorra jellemző, a komplett gazdaságra, társadalomra.
Ezért is addig jó nekünk amíg a dolgok felett ilyenek bábáskodnak mint a Google, mert ha oda jut a dolog, hogy az itthoniak diktálnak, az ő karmaik közé esik az ember, na akkor jön a fekete leves. Azokat az időket nem várom.
-
Chrystall
senior tag
Neked mint vállalkozóként ez az érdeked. Nekem biztos nem. Egyébként nekem hiába mondod ezt, én a magyar it-t beszántanám egyébként. Jó, ez túlzás, de ha megszűnne a komplett szektor, és annyi maradna, hogy külföldiek idejönnének fióktelepet nyitni, hogy valami csak legyen, a könnyemet nem hullatnám. Szerintem az egész magyar IT egy szégyen. Amiket műveltek szoftverek terén is, tudnék sorolni példákat. Lehetne ezt végletekig ragozni, de az amit a magyar IT-sek múveltek 30 év alatt, az attól ami jót tett a Google velem, meg szerintem még milliárd emberrel, csak a vállalati filozófiát nézve ég és föld. A magyar IT attól az iránytól meg kreativitástól kábé az univerzum túloldalán van, mint amit a Google visz. Ezek után ha olyan ítélet születne ami a Google-lel meg ilyenekkel szemben a magyar IT-t erősíti, akkor komolyan lehet el is költöznék. Még hogy az embereket a vadak közé vessék, hagyjál már.
-
Ezért maradok a nekem érdekes témákba a megszokott csatornáimon.
Amik mögött ember van, pár éve már működik stb. és most mindegy hogy Űrkutatás magyarul, Pandora, Tízes lista, EcoPityu vagy Játékpartizán, Centrum sakkiskola, esetleg JustVidman. A maguk műfajában nekem megfelelnek. -
Pikari
addikt
Nem azt gondoltam megszabni, hogy ki kivel szerződhet le, hanem felhívtam a figyelmet arra a kockázatra, amit az jelent, ha a magyar cégek profitját egy külföldi monopólium-szerű helyzetben lévő szereplő esetleg illegális módszerekkel csökkenti.
Az, hogy a magyar cégek olyan rosszak lennének, vitatnám, mert akkor eleve nem a prohardveren írkálnánk a témában, hanem valamelyik külföldi oldalon.
-
Tasunkó
senior tag
Igen, a remixek. Meg oldalak, ahol nyilvánvalóan a körítés azt a célt szolgálja hogy ugyanarra az webshopra tereljenek át, ami a második, harmadik találat volt és fizet ezért a googlenek. Amikor közismert híroldalak, olyan cikkeket közölnek, hogy simán elmenne AI-nek, akkor nem valószínű hogy a kamu oldalak olyan igényesek lennének, hogy nem AI-vel írataják a sallangot.
Ha egy tárgyról keresgélnék, akár DIY műszaki rajzot, beton hogy csak ajánlatokkal bombáz a megvételére. De ha a keresésből egyértelmű hogy DIY, akkor még ál-hobbi oldalak remix, ahol lényegében próbálnak a kedvezményezett webshoppokba eljuttatni. Általánosságban valaki keres azon, ha van információ. Valószínű hogy már rengeteg hasznos tartalom elévült és kihullott a netről, ahogy telt az idő, és üzleti érdek híjján ezt nehezen fogják pótolni.
Plusz még országok is izolálva vannak, tehát a lengyel Google-re rákattintva, nem azt fogom látni amit a lengyelek, hanem egyre kikönyökölik a magyar, vagy elérhető, promotált ajánlatok. -
ddekany
veterán
Ja, hát lehet hogy az általam említett áltudományos breaking news videó cunami ezekből van, csak túl nyilvánvalóan kamuk, így még nem böktem rájuk. Tudod, az a "Now we are sure", és akkor AI generált kép, amin valami közismert tudós arca van, és mögötte mondjuk űrhajók jönnek ki a Jupiterből, vagy ilyesmi hihető dolog.
Ó, és tényleg, ez szokott lenni háborús témában is, ahol általában valami új szúper vadászrepülővel jön elő valaki, és mindenki shocked. Esetleg valaki valakit le atombombázott épp. (És mikor egyszer tényleg, senki nem fog már rábökni.
)
-
azbest
félisten
régen csak reklámokkal teliberakott placeholderek voltak az összes értelmes szó domain megvásárlásával a net egy jelentős részén. Ma már sok helyen ai-val generált tartalom van, amit a keresők is beszopnak időnként, pláne riktább témákban.
Vannak már youtube csatornák is, amelyekre heti ezerszámra kerülnek fel olyan "ismeretterjesztő" tartalmak, amelyek videójaként ai által odaválogatott stock videókból ai generált háttér megy, miközben ai által generált szöveget olvas vel ai narrátor, már sok esetben egészen emberinek hangzó módon. Vannak "híroldalak", ahol ai generál napi több száz cikket. A hagyományos híroldalakon is sokszor olyan, mintha ai által átfogalmazott, máshonnan lopott tartalmak lennének. Magyarul néha látni, hogy rossz magyar szót helyettesít be, adott kontextusba nem illőt.
-
ddekany
veterán
"Egyébként én nem nagyon látom ezt az AI-generált szemetet, amire többen panaszkodtok."
Ez valójában az alacsony órabérű hozzá nem értő ember által generált tartalom, amibe ma vélhetően sokat besegít valami AI megoldás is. Mikor valami átlag felhasználót is értinő IT-s problémára keresek megoldást (főleg mobilos témákban), akkor rengeteg találat ugyan annak a pár megoldásnak a remixe (és persze sokszor egyik sem jó az én esetemben). Látszik rajtuk, hogy csak SEO céljából átfogalmazott/összevágott tartalom, azzal a céllal, hogy betegyen egy fizetett megoldást is a javaslatok közé.
-
azbest
félisten
a nemzethy érzésű kkv-k életképtelenek, hatékonytalanok és szívnonaltalanok. Csak kényszerűségből szerződik velük magyar cég vagy magánszemély. Részben a kicsi és csóró piac miatt sincs esélyük normális színvonalon és hatékonysággal működni, részben pedig az örökölt gondolkodásmódjuk az oka. Amíg elérhetők nemzetközi cégek itthonról, addig sokan őket választják. Hiába nemzethy érdek, hogy az ország határain belül intézzünk mindent, de a valóság az, hogy amíg nem zárják le a határokat, addig a jobbért és sokszor az olcsóbbért is nemzetközi cégeket választunk. Nem hiszek abban, hogy csak azért mert a rosszabbnak fizetek többet, attól jobb lesz, miközben van most is jobb, csak nem magyar.
-
azbest
félisten
akkor megesz reggelire a konkurencia. Mert a vállalkozások olcsó és hatékony megoldásokat keresnek. Van persze, aki szerencsejátékot játszik és addig megy a cég 100% rendelkezésre állással, amíg bármi el nem romlik és akkor csődbe megy. De egy hosszabb távra tervezett cégnél a relatíve olcsóság mellé megbízhatóság is kell. Se nem jók, se nem gazdaságosak, se nem megbízhatóak a magyar kisvállalkozások. Rájuk építeni csak akkor érdemes, ha csak hobbi a céged, nem érdekes, ha összedől minden vagy nem képes néha hetekig működni. Számlát gyártani és pénzt mosni persze jók azok a cégek. Másra nem.
-
azbest
félisten
3-5 év az üzleti gépek támogatása. Az, hogy 10 évig is elhajtjuk némelyik jobban sikerült szériát nem jelenti azt, hogy van rá frissítés vagy felmennek rá a legújabb szoftverek.
Eddig még semmit sem tettél le az asztalra, kérlek írd le konkrétan, hogy mi a probléma a chromebook-ok életciklusával, ne nekem kelljen már kitalálni, hogy mi a szar. Írd le értelmes mondatokban amiben szerepel alany, állítmány és tárgy legalább. Ne csak jelzők.
-
Pikari
addikt
válasz
Chrystall #49 üzenetére
Azért azt vegyük észre, hogy magyar emberként az az érdekünk, hogy Banbano szolgáltatása, a te szolgáltatásod, az én szolgáltatásom, és a további számos magyar ember és magyar vállalat szolgáltatása működjön rendesen. A google jóléte az nem érdekünk, főleg nem akkor, ha törvénytelen, vagy etikátlan módszerekkel szerzik a piacukat.
-
-
Pikari
addikt
Fontos megjegyezni, hogy az usában monopolhelyzetre törni nem bűncselekmény. Visszaélni vele viszont az.
Például amit írsz, hogy versenytársak szolgáltatását lehetetlenné teszi - ha ez bizonyítható - akkor büntethető. De elég óvatosak ahhoz, hogy ilyet nyíltan megtegyenek. Például a gmail.hu is elvan mind a mai napig.
-
Ez alapján a MS-ot is meg lehetne izélni.
Mai a céges levelezésből:
"Remote Server returned '554 5.7.1 <eur.olc.protection.outlook.com #5.7.1 smtp; 550 5.7.1 Unfortunately, messages from [x.x.x.x] weren't sent. Please contact your Internet service provider since part of their network is on our block list (S3150)."A mi IP címünk mindenhol tiszta, és mégsem tudunk levelet küldeni, tőlük meg jön a szemét kifelé
-
TZ1
csendes tag
Én használom az ADS-t. Mindig fenyeget, hogy alacsony az egyenlegem és fizessek többet, mert leáll a hirdetésem, holott a napi keretnek a 3-4 szerese szokott a számlán lenni. Nem jelenthetem meg most már csak inteligensként, aminek a sorait ő generálja, sokszor úgy ahogy nekem nem jó. Persze kattintásonként fizethetek. Néha olyanok írnak rossz véleményt kik ott sem jártak. Hiába reklamálok nem távolítják el az irányelveket sértő megjegyzéseket sem. Szóval van gond velük. Nem ártana törvényi keretbe foglalni a működésüket és szigorral büntetni a szabálytalanságukat.
-
-
dabadab
titán
Amikor a startlap elindult, akkor a Google már több, mint egy éve létezett. Meg volt AltaVizsla is, direkt magyar oldalakra specializálva
Egyébként én nem nagyon látom ezt az AI-generált szemetet, amire többen panaszkodtok.
De ez egyébként mindegy is, a per egyáltalán nem arról szól, hogy bármit is kellene csinálni a Google keresővel.
-
azbest
félisten
válasz
Chrystall #55 üzenetére
huh, emlékszem még, amikor a magyar internet oldalai ilyen tematikus linkgyűjtemény oldalakon voltak behivatkozva, mint egy elektronikus telefonkönyv. És azon is voltak reklámok, nem a semmiből tartották fenn. Talán a startlap is ilyen, de lehet másik is volt. A nyugati oldalak közt már talán valamennyire akkor is lehetett keresni, altavista és hasonlókkal.
De ez a SEO és a tömeges domain felvásárlás. Most meg már ai generált szeméttel is fel vannak töltve az üres lapok... egyre nehezebb megtalálni bármit. És pesze régen még inkább szakmaibb körökből használták, míg manapság az átlagos buta emberhez igazítanak mindent, aki nem képes értelmesen használni hatékony keresőket.
#50 cami][us
milyen policy baj a chomebookok kapcsán? Hogy 5-8 év frissítést vállaltak hozzá? (jövő évtől 10 évet). Hosszabb életciklusa van, mint az üzleti gépeknek. Valami furcsa eltorzult elképzelés van arról, hogy 10-20 éves alsókategóriás laptopokat fognak használni az iskolákban. Nem, max itthon. -
válasz
Chrystall #56 üzenetére
Akkor is, ha az amúgy teljesen az ellentéte már annak, ami volt?
Nekem is nagyon hasznos volt a Google, de be kell látni, már más világ van, mint 20 éve.", amihez itthon nem tudtam hozzájutni, mert ugyebár akik birtokában voltak féltve őrizték, "
Ez, meg a többi, meg igencsak homályos. -
Chrystall
senior tag
Ja, még egy, egy példa: nekem van egy specializált forumom is. Nem nagy, relatíve az, de világméretekben nem. És teljesen Anti Google a rendszere. Még mindig http bizonyos technikai okok miatt, ami eleve nem jó pont már keresőben. Ezen kívül semmi optimalizálása nem volt SEO téren, csak fel lett installálva, ki van benne szolgálva a közösség, de semmi féle keresőbarát megoldás nincs benne, mert organikus a közönség, nem a Google találat van megcélozva közönségforrásnak. Így, ilyen fapados formán első vagyok vele Google-ön. 1 hónapon át még fel is volt függesztve az oldal karbantartás miatt. Semmi baja, hoz ugyanúgy első helyen. És rajtam kívül van még a temérdek hulladék. Szóval most megint egy ellenpélda arra amit mondassz. És ez is úgy indult, hogy a Google segített hozzá anno az ötlethez, meg az információgyűjtéshez, abból épült a forum, és az is ugyanúgy sikeres. És az info amit akkor gyűjtöttem ma úgyanúgy összeollózható, sőt már mégjobban is mint anno mikor nekem kellett.
-
Chrystall
senior tag
Jó de ember, gondolj már bele, hogy hány weboldal létezik már a világon? És elvileg egy AI szerű, nem emberi aggyal gondolkodó dolognak kellene kimazsoláznia 1 másodperc töredéke alatt, hogy a temérdek, milliónyi vagy milliárdnyi weboldalból, aminek a nagy része SPAM, neked melyikre van szükséged. Én a te problémád ilyen sír a jómód-nak mondanám. Hidd el, ha interneteztél a 90-es évek közepén, amikor kereső szinten az a világ volt amit most akarnak visszahozni, még ennyit se találtál meg. Kínkeserves volt a keresés, és nagyon nem praktikus, hogy 5 féle keresőbe kellett párhuzamosan keresni. Aláírom, nem tökéletes a Google, de mi tökéletes? Ettől még viszont elég jó, és te mint felhasználó nagyot fogsz szívni, ha visszajön a 90-es évek. Egy vékony rétegnek lesz jó: ezeknek a lesajnált webmestereknek, akik a konkurencia miatt nem tudnak első oldali megjelenést elérni, ha hirtelen differenciálódik a keresőpiac, akkor egy pillanatra pozícióba kerülhetnek, de csak páran, amíg fel nem töltik a kedvező helyeket. Aztán beáll majd az is, és te neked csak egyre rosszabb lesz, mert egyre több kereső lesz ezek miatt a nyomorékok miatt, hogy meglegyen nekik a pozíció, te meg majd ott tartassz, hogy összefoglaló oldalakról kell keressél, ami párhuzamosan futtatja a keresésed a keresőkben, ilyen szuper kereső, ami végül is megint olyan lesz mint a Google. Most minek ilyen kört lefutni pár kapzsi haszonleső miatt?
Amúgy mondjál már egy konkrétumot, hogy mit keresnél? Mert annyian felvetik ezt, hogy nem találják. De én írtam fentebb, hogy nekem a Google találataim pénzt érnek, amit én magam keresek, eddig elég jól állok ilyen téren. Pont az ellenkezőjét tudnám mondani a tiednek, mert én meg mindent megtalálok amit kell. Igen, vannak dolgok, amit olykor nem, és lehet létezik amúgy, de ilyenkor én nem szidom a Google-t, mert általában ezek speciális esetek, és nem lehet minden apró szösszenetet figyelembe vennie az AI-nak. Annyit aláírok, hogy néha ráférne egy Feedback bejelentő a Google keresésre, de azt hogy kompletten tegyünk keresztbe emiatt a Google-nek. Inkább fejlesszük ami már jó. -
Tasunkó
senior tag
válasz
Chrystall #51 üzenetére
Értékes információkról levenném a pipát. Erősen az átlagnak érdekes információkhoz tart, és egyre közelít a felszínhez. Értékes információk, kedvezményeknél jobb mint az árukereső, de így is bőven a kedvezményezetteket tolja. Amerikai fórumhoz, úgy találtam fórumon linket, mert az életben fel nem dobta volna, mint találat. Teleszemetel mindent olyan oldalakkal ahol generált a tartalom, kb. úgy néz ki az információkeresés, mint a guberálás, ahonnan már minden értelmeset elhordtak. 10 év és csak egy reklámfelület lesz, mint a kereskedelmi rádiók.
-
-
Chrystall
senior tag
válasz
tordaitibi #43 üzenetére
Na aggódjál. Akit itt a nyáluk verik mind olyan kisebbség, akik azon nyerészkednének, hogy te elesel a Google előnyeitől. Kereskedők, állam, önjelölt rendszergazdák és weboldalkészítők, akik természetesen rosszul jártak anno a Google hozta újításokkal, kb. mint anno a földesurak a földosztással, aztán szeretnék most egy kicsit visszaforgatni az idő kerekét, "emberi jogi" köntösbe bújtatva. Hogy végre megint joguk legyen a népet zsigerelni. Használjad te az ő keresőjüket, igaz majd visszajön az átkos 90-es évekbeli internet középkor, de nekik persze jó lesz, mert egyenlőre a vackukkal nem tudnak hasznot termelni, így ahogy van. Ha a másik jobban csinálja, hozzál törvényeket, hogy te is pozícióba tudj kerülni, ez erről szól.
-
Chrystall
senior tag
Én abból élek hogy dolgokat keresek a Google-ön. Eddig mindent mindig nagyszerűen megtaláltam. Azok szoktak ilyenen siránkozni, akik csinálnak egy oldalt, olyat, amiből van már 100000, nagyon egyedinek gondolják, és utána csodálkoznak, hogy a 15. oldalra sorolja őket a Google. Hát na bumm, ez ilyen. Közben mi mezei felhasználók meg szépen évről évre megtaláljuk amit akarunk: értékes információk, kedvezmények, olcsóbb termékek mint a boltokban (nyilván a népnyúzó kereskedőknek ez fáj).
-
Chrystall
senior tag
Ó te szegény de sajnállak. Hát ki nem tojja le. Csak azért mert nem birod megoldani a kis gondjaid, meg esetleg az emberek Gmailt fognak használni a tárhelyszolgáltatásod kárára, essenek el milliók a Google nagy előnyeitől. Elmondom akkor mi van a másik oldalon:
Anno mi volt a 90-es években? Amit most akarnak: felmentél a netre a betárcsázóssal, az IE alapoldalán bejött 5 kereső. Excite, Yahoo, Altavista meg a többi vacak trágya. Azokba elmentél külön külön, ha valamit akartál keresni, mert volt olyan, hogy csak az egyikbe volt regisztrálva egy oldal, a többibe nem. Ha volt, vagy ha megtalálta egyáltalán, mert vért kellett velük izzadni. Meg volt a magyar trágya Heureka. A nagy átlag az volt, hogy nem vagy nehezen találtad meg amit akarsz. Akkor jött a Google: 1 kereső, és játszi könnyedséggel megtaláltál mindent, olyan információkat, hogy életedben nem gondoltad volna, hogy te azt megszerzed. És ki tudta ezt megtenni? Nem csak a rendszergazda a gagyi kis email tárhelyével, hanem mindenki a földön. Tehát ez a kettő áll szembe a te gondod kapcsán.
Megyek tovább: mivel jött a Google-nek ez a bomba újítása, elkezdtem anno megkeresgetni sok információt, amihez itthon nem tudtam hozzájutni, mert ugyebár akik birtokában voltak féltve őrizték, hogy a kizárólagos tudásukból hasznuk lehessen, a nép kárára, mivel azok előtt ezek a dolgok nem voltak publikusak. Az eredmény: pár éven belül meg tudtam tanulni, amit a tudásféltők miatt idehaza sose lett volna módomban, INGYEN!, nem kellett kifizetnem érte iskolákban milliókat, sőt, ott tudtam hagyni az iskolát, a saját lábamra állni, és ma olyan vállalkozásnak a gazdája lenni, ami úgy keresi nekem a pénzt, hogy közben én semmit nem csinálok, ÉS a sztár aspektus: mindezt úgy, hogy EGY VASAT SE kaptam soha támogatásként a közösből, igényeltem, loptam, korrumpáltam, stb. Teljes önerőből a 0-ról. Na nekem meg ezt adta a Google, én ezt tudom a kis email bigyóddal szembeállítani. Szerinted akkor mennyire érdekelnek a sirámaid? Arról nem beszélve, hogy ez az út a világban bárki számára ugyanígy nyitott mint nekem, egy feltétel: angol tudás. Ami ugye idehaza sokaknak nincs, nem is csoda nem tudnak hasznot húzni az EU ból a szegény birkák.
Tehát a te zsugori kis hülyeségeid miatt áldozzuk be az emberek szabadságát. A nagy lóizét. -
Tasunkó
senior tag
válasz
tordaitibi #37 üzenetére
YT, érdekes módon a keresési találatai videó vonalon nekem jobbnak tűnnek.
Mostanában tűnt fel, hogy a YT keresési találatai hasonlóan erőltetik ugyanazt a néhány találatot körbekörbe, amit az első találatok közt is feldobott, és bolt vagy valami szakértő árukapcsoló. Van hogy 200 találat után is találok újat, ugyanazok a találatok közé elrejtve. A Google meg képes ugyazt a találatot ragozni sorozatban, már órákig kell ásni az infóért és úgy sincs eredmény. Ha lenne paypal számlája a bíróknak, dobnék egy kis aprót, hátha összejön annyi hogy elítélik a Google-t, mert ez egyre durvább lesz. Lassan már csak az lesz a találat mindenre hogy kombináltfogó.
-
azbest
félisten
Fel van sorolva asszem központi helyen, hogy melyik gyártó melyik modellje meddig támogatott. Amit a sajtó generált hisztériát, az az amazon kínai piac felületén kapható újrahasznosított, 8-10 véves kukaszökevények mostani megvásárolhatóságából lett felfújva. Esetleg még abból, hogy a valóban elsőkézből értékesített gépek közt a kifutó modellekre 1-2 évvel rövidebb a támogatás, mert a forgalmazás kezdetétől indul az életciklus, nem pedig a legutoljára eladott példány napjától.
-
cami][us
senior tag
Érdekes hogy a Chromebook frissítési startégiája sohasem került gorcső alá, pedig az Egyesült Államokban rengeteg iskolai gépen az megy Obama óta. Feldarabolás esetén (nem valószínű), a reklámpiac felosztása lesz pikáns.
-
-
arnyekxxx
veterán
https://workspace.google.com/intl/hu/lp/gmail/
Egyedi, @sajatceg végződésű e-mail-címek
Megbízhatóságot sugározhat a domainnevét tartalmazó, professzionális e-mail-címek (például zsuzsa@sajatceg és jozsef@sajatceg) használatával. Ha szeretne, levelezőlistákat is létrehozhat (például ertekesites@sajatceg). -
ddekany
veterán
válasz
tordaitibi #37 üzenetére
"YT, érdekes módon a keresési találatai videó vonalon nekem jobbnak tűnnek."
Oh, én szoktam ilyen tudományos területeken keresni néha, és nyomja az arcomba az ilyen szánalmas click-bait álhír csatornákról a találatokat (ez a kb. "Musk most jelentette be, hogy megjöttek az aline-ek" színt, valami gáz Photshop/Midjourney képpel). Életemben nem nyomtam rájuk, de akkor is nyomja! (Igaz, nem vagyok bejelentkezve, de akkor is nézi, hogy általában mi érdekel.) Ezekről a álhír csatornákról származó videókat rohadtúl hátra kéne sorolnia. De előre nyomja, mert gondolom általában hozza a bevételt! Na, ennyit a Google-ről.
-
Szerintem.
A kerső találatai 2-3 éve számomra nem azt hozzák mint előtte.
Első 10-15 az szponzorált, ha csak egy 3-4 betűs szó egyezik máris azokat tolja előre holott nem erre kerestem. Régebben jobban közelítettek a találatok.
Androidon nem tudok állást foglalni, custom romon élek Google mentesen 5 éve.
YT, érdekes módon a keresési találatai videó vonalon nekem jobbnak tűnnek. Igaz itt csak videotartalomban keres, kisebb a kör.
Ami nekem fura, olyan mint a FB. Minden szemetet felenged, nyilvánvaló baromságok milliós nézettséggel, ami értelmes lenne azt meg gyalulják jogvédelemre hivatkozva. Pontosan így kell uniformizálni és buítani a széles tömegeket.
Gmail.
Nem tudom mióta használom, szerintem mióta létezik. Nincs is másodlagos mailom, ez az 1 van.
Kb. évene kiakasztanak gugliék, állandóan szarakodnak a biztonsággal mindennel, olyankor rámjön a roham hogy váltok. De mire..?
És milyen hercehurcával, nekem 50+ helyen a gmailom van megadva azonosítónak. És a másik-harmadik is majdnem ugyanilyen gyökér.
Maradok de néha az agyamra megy.
exe és egyéb futtathatót lassan nem lehet küldeni sehogy, azonnali üzentküldők is tiltják, nemhogy a mailszolgáltatók.
Mekkora buli ha egy ártatlan jpg-t a mailszolgáltató vizsgálata károsnak minősít és leöli. Mint a Windows Defender.
Az is gyilkolászik rendesen
Egyébként valahol megértem ezt a nagyon durva biztonsági macerát.
Ha valakinek full Guglis a telefonja, ezzel együtt az egész virtuális élete, egy fiók feltöréssel gyakorlatilag kiherélték az illető webes identitását. Szinte mindenhez hozzá lehet férni egy esetleges hack után.
Bár ugyanez van FB fiókkal stb. És ezen a téren én inkább Gugliékba bízok mint Cukorgyerek Metájába. -
bambano
titán
Sok cégnek van rendes levelezése. Amit a google önfejűsége tesz tönkre úgy, hogy nem tudsz semmit se csinálni. Ezt kellene végre megérteni.
És nem, nem műszaki hiba, hanem szándékos okoskodás. Nem azért nem tud levelet küldeni a gmailre, mert a gmail megrohadt, hanem azért, mert úgy van beállítva, hogy indokolatlanul spammernek vesz. -
Az emeberek azért haaználják a GOOGLE-t mert az a legkényelmesebb, szerintem. ennyi nem másért.. A többi cégnek is google-sen bolondbiztos, faék egyszerű szoftvert kellene készíteni.
-
-
Ha üzletelni szeretnék egy céggel és látom, hogy a kapcsolati cím gmail-es, már felejtem is el.
Az már számomra komolytalan cég, aki nem képes saját domain-es email címre.
-
"nem, az rohadt nagy baj, hogy nem használhatsz tetszőleges levelezést, mert a google eltekeri a szabványokat, "
Nemtom, én használok eltérőt is, nincs különösebb bajom. Mikre gondolsz?"a címzett gmailes és a googlenak éppen sz.rakodhatnékja van."
Más levélszolgáltató is van, hogy megáll. Ha már, akkor a . kezelése megérne egy pofont@Chrystall : Mondjuk ha neked az első oldalon van az oldalad, akkor valószínű fizettél
Személyes adatok, privacy, meg ilyesmi, az meg ugye a mesében, mert ott aztán vannak érdekességek. -
bambano
titán
válasz
Chrystall #30 üzenetére
például te egy vállalkozó vagy, saját vagy helyi isp levelezését használod, és nem tudsz időben elküldeni egy szerződést, mert a címzett gmailes és a googlenak éppen sz.rakodhatnékja van.
és nincs megoldás, nem tudsz sehova menni, nincs fellebbezési lehetőség. és akkor a vállalkozó annyit tud tenni, hogy anyázik a rendszergazdájával, mert ő fizet a levelezésért és ki akarja adni a dühét, a rendszergazdája meg nem tud semmit csinálni, mert a google tesz rá magasról, mert megteheti.és ez megy rendszeresen, évekig, és akkor a vállalkozó átköltözik a gmailre. és a gmailen folytatja a levelezését, hogy a generatív ai-ket is legyen mivel okítani...
-
Chrystall
senior tag
Ebben amit írsz, vagy amit nem írtál abból, mondjál már egy hátrányt a Google-re az én szemszögemből mint felhasználó? Feltételes módot látok sokat abban amit írtál, de mondjál már valamit, ami nekem rossz volt a Google-ben 98 óta mióta az interneten vagyok, mert én spec nem tudok? Vagy ami bárkinek, aki nem bizniszmen és idegesíti hogy túl béna ahhoz hogy meghaladja a Google-t, annak hátrány bármi is. Mert Bocs..., de én nem tudok mondani. Ez a buborék is egy baromság. Milyen buborék? Hogy a szemetet kiszűri? Nekem ami van Weboldalam, ha nincs kompetencia 1. oldalon listázza. Ja, hogy amiből 100 oldal van ugyanarra a témára, és te írsz egy 101.-et nem listázza első helyen azt neked fáj? Hát barátom ez ilyen, én emiatt nem fogok fújni a Google-re, hogy lemaradtál mint a borravaló. Senki nem kíváncsi rád, ha már kitalálták.
-
Hogy más találatokat ad, az nem feltétlen baj ám. Nem biztos, hogy rosszabb, hanem más
A kevésbé hasznos, az már inkább baj, de még az is jelentheti, hogy mekgaptad a választ.
"na ha most sz.tbasszák az egészet, "
Csinálják maguktól is, itt is panaszkodik mindenki, hogy reklám,
@bambano : A céges levelezést ezen kívül is veheted csomó cégtől ugyanúgy, mint a Google-tól. Ez a kisebb baj a felsoroltak mellett.
@Synthwave : Az OS legalább nyílt, az nincs erőltetve senkire - a Play Services már érdekesebb dolog, ott ugye volt visszaélés.
-
-
bambano
titán
válasz
Chrystall #13 üzenetére
csúnya tévedés azt gondolni, hogy a google az egy kereső.
a google például egy web böngésző, amely elterjedtsége miatt alkalmas arra, hogy saját szája íze szerint alakítsa a webes szabványokat. emellett ők tartják lélegeztető gépen a firefoxot, mert attól félnek, hogyha az bedől, akkor trösztellenes vizsgálatot kapnak a nyakukba.
a google például az egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb email szolgáltató, amelynek egyrészt lehetősége van a levelezési szabványok változtatására, tönkretételére (meg is teszi folyamatosan), másrészt a saját szűrési megoldásaival cégeket, kapcsolatokat tehet tönkre. például a levelezési piacon elérték, hogy sok cég feladja a saját levelező rendszerét, és inkább gmailre migrál, mert akkor nincs feladói oldalon spam probléma.
és persze a google egy kereső is, amelyik saját buborékodba képes zárni a találatok sorrendjének manipulálásával.
simán szét kellett volna darabolni rég a fenébe az egész bandát.
-
Az a baj, hogy a google az utóbbi pár évben tényleg brutál rossz eredményeket ad, mert próbál a user helyett okos lenni. Az advanced search meg jól el van dugva, mert már az is szarul működik.
Emellett nekem az tűnt fel hogy sok esetben a bing jobb találatokat ad, és mióta benne van a bing AI, a kérdés jellegű keresésekre választ is ad, forrásmegjelöléssel. Utóbbi azért jó, mert van hogy a válasz nem teljesen igaz. -
-
Sinesol
veterán
Hát, annyi biztos, hogy nem véletlenül nem használok más keresőt, pl. yahoo-t probaltam valamikor, tök más eredményt dobott, mint a google és kevésbé is voltak hasznosak a találatok. Szerintem sokan vannak ezzel igy, szoval semmi szükség nem lett volna vesztegetésekre, egyszerűen annyival jobb minden másnál a google keresője. na ha most sz.tbasszák az egészet, az aztán hatalmas nagy jó lesz az usereknek, ha majd főleg csak sz.r alkalmazások lesznek előretelepitve.
Általkában szétbarmolják a jól működő dolgokat, szóval van egy olyan érzésem hogy a google pervesztése már le van zsirozva.... -
Kőkeményen megy itt a kartelezés.
Az Google fizet az Apple, hogy alapértelmezett legyen a Safari-ban a kereső.Szerencsétlen Steve Jobs forog a sírjában.
Az IBM volt az ellenség és az Apple maga is olyan lett, mint az IBM egykoron.
Így múlik el a világ dicsősége.
-
-
Hcl : Dehogy kapnak metaadatokat a Google-től. 400 nagy keresőmotorból válogatja le az eredményt. Gyűlölik a Google-t.
Chrystall : Te fizeted a Google-nak pénzt vagy is termelsz. Google a böngésződ, Android fut a telefonodon, használod a Youtube-ot, ergo hirdetést nézel és pénzt keresel nekik.
De csak azért szereted és tartod jónak, mert mindenhol az arcodba nyomják. Szinte minden böngészőnél alapértelmezetten beállított kereső.
Ha A DuckDuckGO lenne a alapértlmezett, akkor az lenne neked a jó. -
-
ddekany
veterán
Vajon ebben mennyire vastagon van benne, hogy rivalizál a big tech meg a tradicionális kormányzat, hogy valójában ki lesz a főnök.
-
-
Chrystall
senior tag
Ami egyszer bevált meg jó, minek azt piszkálni? Rólam mint felhasználóról kellene szóljon ez a vita, és ha nekem a Google jó, akkor nem mindegy kiknek milyen pénzt ad? A folyamat végén gyakorlatilag az van, hogy pénzt fizet a Google azért hogy nekem legyen jó. Majd ha a Google egy rossz kereső lesz, akkor foglalkozzanak ezzel. Nekem a telefonomon a Bing volt alapértelmezett, első dolgom volt hogy átváltottam róla Google-re. Amilyen vacak keresők voltak Google előtt, na az az a világ amit nem vágyok vissza.
-
-
Csabis
aktív tag
Talán azért került monopolba ..akarva akaratlanul .. meg ha azt vesszük nekik van a legnagyobb adatbázisa.. és legrégebbi kereső a többihez képeset.
-
Az lenne igazán jó, ha a Google eltünne a föld színéről.
Egyből jobb hely lenne a világ.Kalapszar a keresőjük.
Tele van ChatGPT generált oldalakkal, hirdetésekkel, meg csomó idióta dolgokkal.Ezt és ennél jobban a DuckDuckGo is tudja. 4 éve használom éjjel-nappal.
Semmi probléma vele. Mindig megtaláltam, amit akartam. -
-
-
"Az USA vezetése tavaly óta igyekszik minden fronton lecsapni a big tech-re,"
Ó, hogyne. Nagyobb lesz ennek a füstje, mint a lángja, viszont a füst azért kell, hogy legyen valami a kirakatban.
-
Rhino666
addikt
"Azonban a Google szerint a jó minősége miatt használják a keresőjüket az emberek."
Az nagy szerencse volna, ugyanis az elmúlt néhány évben közel használhatatlanná vált. Nem beszélve arról, hogy mennyire minősíthetetlen a tény, hogy egy keresőcég OTP alkalmazásában nem lehet keresni...
Visszatérve a keresőtalálatokra, csak a black hat SEO taktikával injektál AI-generált szenny és fizetett hirdetések gyűjteménye az egész. Ha ténlyeg a kereső minőségén múlik, és nem a havi törlesztésű váltságdíj mögé zárt ellopott adatok miatt és az ellehetetlenített, kinyírt, ellopott konkurens szolgáltatások nemlétezése/elérhetetlensége miatt, akkor talán el tudjuk rántani a kormányt és nem válik az internet véglegesen disztópikus pokollá.
-
"A Google szerint a windowsos felhasználók zöme azonban Google-t használ, nem Binget,"
Mert Bing olyan borzalmas volt, hogy kb. mindenki inkább beírta, hogy Google.com.Ugyanúgy, mint a múltkori MS-os per esetén is, szerintem igencsak visszaélt a Google a helyzettel, pláne hogy az Android+Google Play Services igen durván uralja a mobilpiacot vagy 10 éve. Nem fogom őket sem sajnálni.
@tha_answer : Nekem mostanában kezd elegem lenni belőle, mert állandóan el akar adni valamit, terméktalálatok mindenre, stb. +adatgyűjtés.
-
tha_answer
őstag
"Azonban a Google szerint a jó minősége miatt használják a keresőjüket az emberek."
ez igy van.
"A másoknak fizetett pénzek védelmében elmondták, azt a munkát díjazzák, hogy a szoftver időben frissül és karban van tartva."
ha jo akkor miert kell vedelmi penzeket fizetni? hiszen ugyis hasznalni fogjak az emberek.
az apple 10 milliardot kap.- 10 mrd egy szoftver frissitesere karbantartasara evente?az online vilag szerkezetebol kovetkezik hogy 'winner takes it all". ha ezt nem ertik meg a szabalyozok az baj. pl a youtubet nagyon kikezdte a sajat shortjuk, amit ugye a tiktok miatt vezettek be.
Új hozzászólás Aktív témák
it Nagy reményekkel figyelik a keresőriválisok a Google és az USA perét: a Google azt állítja, hogy nem élt vissza az erejével, hogy monopolhelyzetbe kerüljön a keresőpiacon – az USA viszont kemény vádakkal támadja a nagy trösztellenes perben. Állítólag az internet jövője a tét.
- Apple iPhone 14 Pro Max 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Dell Latitude 5421 i7-11850H/16GB RAM/512SSD/MX 450 VGA/300 nit display
- Xiaomi 12T Pro 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- KAMIKÁZEE!!! Egér Olcsón CSaK a hétvégén! 2 NAP!
- 2080Ti / i5 12600KF / 32GB 3200Mhz / 1TB SSD / 750W 80+ Bronze / NZXT H440 / Gigabyte B760
- Éld át a játékvilág csúcsát a Sapphire RX 6500XT-vel! Kamatmentes rèszletre is!
- Samsung A54 128/8GB Fehér / ÚJSZERŰ állapotban / 12 hónap jótállással
- Bomba ár! Dell Latitude 7400 - i7-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD IPS I CAM I W10 I Garancia!
- LG 65C3 - 65" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
- Telefon felvásárlás!! Apple Watch SE/Apple Watch SE 2 (2022)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest