-
IT café
Debian GNU/Linux
Új hozzászólás Aktív témák
-
Vladi
nagyúr
válasz
Apollyon #10472 üzenetére
az elhallgatással én nem értek egyet. Elvileg az az elv, hogy szóba kell állni az idió.... izé a más véleményen lévőkkel. Igaz, hogy olyan, mint Tiszát gereblyézni...
Annyi, hogy egy debian topikban tökéletesen felesleges, inkább a linux offba.
(#10473) cigam:
Nem báncsák szögíny linkszot.... hazug propagandát terjesztenek. A kettő nem ugyanaz. Rendsen olyan érzésem van már, mintha ez itt egy politikai topik lenne. Tök olyan a hangulata.... ennyit arról, hogy visszavonulok a kulturális térbe.
il sole non sorge più ad Est!
-
cigam
titán
válasz
Apollyon #10472 üzenetére
Jaj bántsák szegény Linuxot ... Fura, hogy nem magán a Krause-on akadtok ki, hanem a körítésen. Majd ha magyar Linux portál adja hírül, akkor azt linkelem. Pl. a Hup sem írt róla.
Tudtok mutatni más magyar forrást rá?[ Szerkesztve ]
Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews
-
duo
addikt
válasz
Apollyon #8086 üzenetére
Sziasztok!
a tearinggel kapcsolatban ez az utolsó (2017-es) bejegyzés amit találtam.
adott egy mikro pc. mindenes. i5 6500T 32Gb ddr4 2 db ssd egy 2,5-ös, és egy m2-es.
az IGP ugye skylake HD530
a rendszer debian 10 buster netinstall. xfce
úgy tearingel mint a fene. saját kompozítorral és comptonnal is.
de openboxxal is.
xorg.confom nincs, a modesetting kezeli az IGP-t (arch fórumokon olvastam valahol, hogy már talán ez obb mint az xserver-xorg-intel-drver.)
a kérdésem az hogy attól hogy nincs xorg.conf attól létre lehet/kell hozni azt a "/etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf" filet a tearfree opcióval?
amúgy most az 5.6-os kernelen vagyok.
köszönöm!Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...
-
totron
addikt
válasz
Apollyon #9215 üzenetére
Nem koca, csak belefáradok már. Nyilván környezetfüggő és megugorható a probléma, de ez a fokú idétlen és önkényes háklisság - mert van kihívás jellegű is, ez valahogy nem olyan - nem a Debian sajátja, vagyis nagyon sokáig nem volt az. Nem ezt várom tőle, ennyi. A tágra nyílt szemű problémakeresésnek is megvan az ideje (ha jut rá). Egyébként az alaprendszer stáció elején akadt el. Azóta DVD iso-val felment. Máskor meg csak netinstallal kúszott fel - alverziók függvényében. Nem a kulcsrakészség hiányzik, mert nem. De ne legyenek komolytalan hibák, leghülyébb pontokon, mikor másra, jobb helyre is mehetnének az energiák, figyelmek. Mintha egy bohém titáncsapat vette volna át a disztrót, otromba hanyagságokat hagyva szerte széjjel. Egy ideje már jelen van ez.
Szerk.: illetve mennyiben háklisság az, ami csak piros képernyőben tud végződni és észszerű idő- és energiabefektetést tekintve nincs megoldása? A kezdetek óta debianos vagyok. "Mindegy".
[ Szerkesztve ]
-
-
-
-
válasz
Apollyon #8980 üzenetére
Nem, ez új cucc, IGP+GPU. Tearing nem volt MATE alatt, a Cinnamon-nal nem mentem túl messzire, mert már belépéskor közölte, hogy software rendering van, ott meg garantált a tearing. Sok kedvem sem volt faragni a rendszert, meg igazából ez tesztfutam volt, melyik Debian-based rendszerben működik alapból a legtöbb dolog. Egyelöre az Ubuntu a nyerö, de nem akarok ezen maradni, ezért jó lesz, ha a Buster mielöbb megjelenik.
https://www.coreinfinity.tech
-
Peet19
csendes tag
válasz
Apollyon #8969 üzenetére
A legújabbat raktam fel, és nem engedélyeztem a non-free-t.
Cigam, Sonar: egy Tenda W311M adapter. A lsusb kilistázza vagyis felismeri, csak más a neve MT7601 wireless adaper.
Megtaláltam a dobozát most nézegetem lehet hogy nem támogatja a Linuxot? Azt hittem a 802.11N chipset támogatott.
-
zoltanz
nagyúr
válasz
Apollyon #8837 üzenetére
"A többire meg azt tudom írni, hogy ez az ingyenes szoftvervilág velejárója. Mivel kevesebben használják ezt a platformot, ezért simán előfordulhat hogy 1-1 hw-hez nincs támogatás vagy leírás,"
Persze ezt meg is értem, ha egy egzotikus darabról van szó, de ez egy népszerű típus, aminek van gyári Linux driver-e is.
-
olivera88
veterán
válasz
Apollyon #8669 üzenetére
Windowsnál?
Ha van SSD a gépedben és HDD re akarsz telepíteni mégis? Ennek meg ugyebár nem sok értelme van, minek az SSD ha nem arra kerül a rendszer.Más
Van egy problémám, ami ugyan Windowsos, de Debian-nal van összefüggésben, ha használom a Debian-t, majd aztán átmegyek Windowsra akkor rohadt lassan tölt be a rendszer, vagyis jobban mondva, nem akar megjelenni a PIN kod beírására szolgáló mező. Legalább 2 percet várok rá. Elég bosszantó, főleg ha sokat ingázik az ember a két rendszer között.
SSD vel, Core i5 és 8 GB DDR4 RAM-al ne kelljen már 2 percet várni.LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_
-
-
zoltanz
nagyúr
válasz
Apollyon #8595 üzenetére
Köszi, tlac-nak is!
Lehet én szúrok el valamit, nem sikerül egy partíciót autómatikusan csatolni (hogy ne kérjen mindig jelszót) LMDE-nél simán működött így:
blkid
lekérem az UUID-tgksu gedit /etc/fstab
a swap sor után enter, majd bemásolom ezt:UUID=50AE209CAE207C9A /media/z/50AE209CAE207C9A ntfs noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
[ Szerkesztve ]
-
-
zoltanz
nagyúr
válasz
Apollyon #8587 üzenetére
Igen, egyedül a videólejátszók terén éreztem különbséget.
Windows-on a MPC-HC, MPC-BE kevesebb előforrásigénnyel képes lejátszani a újabb codec-eket már pl h.265, VP9 nagyfelbontású videókat.
Debian-on is lejátszik minden formátumot jól, egy kicsi hátránya van most, de idővel kiegyenlítődik, minta hogy ez a h.264, VP8 idejében is megfigyelhető volt. Gondolok itt a Kodi, VLC, SMPlayer (MPV) lejátszókra.[ Szerkesztve ]
-
válasz
Apollyon #8568 üzenetére
Ertem, koszi.
XFCE-bol nem szeretnek engedni, foleg, mivel Manjaro-n ezzel is tok jo a sebesseg.
A program verzios felvetes eleg erdekes, erre nem gondoltam eddig.
A manjaro egyebkent XFCE-vel gyorsabb, mint pl. a Peppermint OS (kifilezett Lubuntu) LXDE-vel.
Tehat vagy tenyleg a csomag verziok okoznak ekkora elterest, vagy valami fut a hatterben debian szarmazekokon, ami Arch szarmazekokon nem fut.
Arra mar rajottem, hogy a trim nincs bekapcsolja alapbol debian-on, de ennek bekapcsolasa nem hozott eszreveheto gyorsulast.
En eleinte ilyen dolgokra is gyanakodtam, hogy az Arch szimplan mashogy van beallitva alap install utan.[ Szerkesztve ]
Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
kovaax
őstag
válasz
Apollyon #8542 üzenetére
Régebben nem rakta fel automatikusan az ajánlottakat is? Én valamiért mindig megadom a "--no-install-recommends" kapcsolót... Synapticban meg be van kapcsolva alapból a "Kezelje az ajánlott csomagokat függőségként" opció, más gui-s csomagkezelőkben nem tudom mi a helyzet.
-=- There's no place like /home -=-
-
válasz
Apollyon #8543 üzenetére
Szia!
Mert a Debian alapu disztrok jobban kezreallnak.
Szerveren eddig is Debianoztam, am desktopon Ubuntu volt, de meg az LTS-eket is elszurjak mostanaban.Tudom, igen, de az nem olyan nagy gond.
Ha jol latom, 4.9.65-3 van benne, az meg erosen 16.10 koruli allapotokat idez. Az nem rossz.Udv. core2
-
zoltanz
nagyúr
válasz
Apollyon #8456 üzenetére
Úgy néz ki rendben működik a rendszer nekem tartalomfogyasztásra, lehet később pár játékot is kipróbálok, de gondolom azok is mennének rendben mint Ubin.
Amúgy miért nem ajánlják a alapból Debiant Desktop OS-nek? Ha ezt tudom már 5 éve váltottam volna legalább.[ Szerkesztve ]
-
válasz
Apollyon #8456 üzenetére
Igazad van teljesen, de azért a pénzügyekkel is elég nehéz már ráfaragni, mert sok dolognak kéne együttállni ahhoz, hogy gondba legyek mondjuk netbankolásnál vagy Paypalos vásárlásnál.
Én egyébként pont a kolléga esete miatt nem javaslom kezdőknek a Debiant, már a telepítésnél könnyű elrontani a dolgot. Jó, mondjuk zoltanz pont nem kezdő, de még nála is előfordul az, ami egy tipikus kezdőknek készült desktop Linuxnál nem fordulna elő.
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
zoltanz
nagyúr
válasz
Apollyon #8456 üzenetére
Nem volt állítva semmi a jogosultságokon részemről, természetesen.
Értem, felraktam root nélkül, megy rendben a rendszer csak "vonat" ne jöjjön.
Mostanában nem foglalkoztam behatóbban Linux-xal (10 éve) rajta vagyok, hogy frissítsem a tudásomat. Addig is köszönöm a türelmet.[ Szerkesztve ]
-
Lathronos
őstag
válasz
Apollyon #8414 üzenetére
Nálam az 1.6 alatt nem igazán futott semmi. Gondoltam kipróbálom a 2.0 stable-t, hátha az jobb. Egy óra alatt csak sikerült feltelepíteni. Már csak olyan játékot kell keresnem ami fut egy 2 Ghz-es C2D-n.
Anyagi okok miatt kénytelen voltam eladni a laptopom és a Xeon konfigomat. Jelenleg csak ez van 4 GB RAM-mal és Radeon 4650-nel januárig.
[ Szerkesztve ]
Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733
-
Penty
aktív tag
válasz
Apollyon #8384 üzenetére
Legalább két éve fent van ez az apparmor, de csak a napokban gondoltam rá, hogy be kéne izzítani. Az iptables-hez sem nyúltam még hozzá soha komolyabban, bár párszor már nézegettem. Nincs időm és kedvem belemélyedni a szintaxisába. Meg úgy általában nincs kedvem a géppel foglalkozni – ezért is használok Debiant.
Bár most, hogy megemlítetted, lehet, hogy ismét ránézek, hátha most megjön az ihlet, hogy belemélyedjek.
Mostanában éppen azzal vagyok elfoglalva, hogy a meglévő videókat x265-be konvertáljam, mert kezd megtelni a merevlemezem, így meg fel tudok szabadítani majd legalább 100GB-ot. Jelenleg is 100%-on megy a proci, mert konvertál már tegnap esete óta.[ Szerkesztve ]
-
tlac
nagyúr
válasz
Apollyon #7832 üzenetére
Ha nyitok egy második lapot a scrollozás nálam is akadozgat. Agyhalál. A Debian fórumokon is "poor perfomance"-ra panaszkodnak. Sikerült azóta megoldani? Jó lenne valami about:configos megoldás...
na most találtam rá megoldást
nagyon idegesített már, hogy cinnamon alatt a finom görgetés laggol firefox-banez kell nekünk: [link]
az omtc-t kell kényszeríteni:
layers.acceleration.force-enabled[ Szerkesztve ]
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #8283 üzenetére
Az miért egyszerű?
Nekem mindegy mi van, ha valaki bedug egy pendriveot, azt csatolja fel kérdés nélkül. Az említett csomag egyszerre 8 pennel tudja ezt, csak nem tudom mit kellene csinálnom, hogy meg is tegye.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
Siriusb
veterán
válasz
Apollyon #8254 üzenetére
Nem a sources.list-ben van, hanem a sources.list.d-ben van a skype-nak egy fájl. Ez alapján telepítettem: https://wiki.debian.org/skype#Installing_Skype_5.3.0.1_.2864_bit_Version.29
-
Siriusb
veterán
válasz
Apollyon #8219 üzenetére
Pl. legördülő menüknél csak egy fekete háttér van átmenetelig, pár másodperc múlva látszódik csak a szöveg. De ezzel a feketeséggel máshol is találkozni, szerencsére csak kicsit zavaró, még nem is nyúltam hozzá.
Egyelőre szokni kell, hogy nincs pacman, csak apt-get és társai.
Meg furcsállom, hogy a luks partíción lévő root esetén a grub-van nincs benne, hogy cryptdevice, hanem ez is a crypttabban van megadva.
Gondolom lesz egy kis idő, amire belakom a rendszert. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Apollyon #8198 üzenetére
Hú, passz. Régi HP 550 laptop, C2D procival és Intel vga-val. Kicsit korábban írtam, hogy milyen kernel bug okozza a problémákat.
tlac: az lehet okés, de baromi sokáig tart mire leszed mindent a netről.
Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)
-
-
-
gery2123
őstag
válasz
Apollyon #8046 üzenetére
Na ez működik
apt install xserver-xorg-input-synaptics
nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf
Section "InputClass"
Identifier "tap-by-default and other custom settings"
MatchIsTouchpad "on"
Option "TapButton1" "1"
Option "TapButton2" "1"
Option "TapButton3" "1"
Option "VertEdgeScroll" "1"
Option "HorizEdgeScroll" "1"
Option "VertTwoFingerScroll" "1"
Option "HorizTwoFingerScroll" "1"
EndSectionmentés majd reboot és kész is.
Néztem a meló helyen is már, de csak most tudtam kipróbálni.
köszönöm szépen!-- PSN_ID: GerY2123
-
válasz
Apollyon #8030 üzenetére
Tegnap a fórumtárs kérdése inspirált, hogy frissítgessek, kicsit ugráltam a repókkal kíváncsiságból és nézegettem, miket ír ki terminalban és synapticban.
ezek vannak a list-ben:
#deb http://httpredir.debian.org/debian stable main contrib non-free
#deb http://ftp.debian.org/debian/ jessie-updates main contrib non-free
#deb http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib non-free
#Debian Multimedia
#deb http://www.deb-multimedia.org jessie main non-free
#deb http://www.deb-multimedia.org experimental main
#LMDE2
#deb http://packages.linuxmint.com betsy main upstream import
#SID
#deb http://httpredir.debian.org/debian unstable main contrib non-free
#experimental
#deb http://httpredir.debian.org/debian experimental main contrib non-free
#deb http://httpredir.debian.org/debian stretch non-free main
#deb http://security.debian.org/debian-security stretch/updates main
#deb http://httpredir.debian.org/debian stable contrib non-free main
#deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie main non-free contrib
#deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie-updates main contrib non-free
deb http://httpredir.debian.org/debian/ jessie-backports main contrib non-free
#deb http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib non-free
#deb http://mozilla.debian.net/ jessie-backports firefox-releaseTudom, hogy zavaros, de elkezdtem kigyomlálni, viszont a backport kikommentelése után a synaptic kiírta, hogy nem képes olvasni a csomagokat.
a sources.list -ben írd át stretch -re a testing szavakat, így amikor a 9-es debian stabil lesz, akkor már maradni fog azon a vonalon.
Azt nem említetted, hogy ha a 9 stabil lesz, akkor meg a strech-et célszerű átírni stable-re, legalábbis, ha akarja.
Nekem annyira betonstabil 2015 óta a Jessie, hogy ezt biztosan megtartom, egyedül a Cinnamon frissítésekkel tudtam megölni néha, de az nem egyszerű se az LMDE se a testing/experimental repóból.
(#8031) Andromeda
Próbáld terminalból frissíteni, akkor azokat, amik vinnék a rendszert, nem frissíti, kiírja, hogy ezek a csomagok nem frissülnek! Ilyen esetben biztonságosabb, mint a synaptic.
Teminalos frissítés előtt próbáld kikommentelni a backportos repókat, csak a strech-et hagy aktívnak, de azért figyeld miket írki.
----------------------------------------------------------------------------
Emiatt a bug miatt nem tudom frissíteni(vagy felrakni?) az amdgpu-t.[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
válasz
Apollyon #7915 üzenetére
Tudom, hogy nem éppen tipikusan kezdöknek való disztro de a Mint (legalább is az új 18-as) vagy az Ubuntu el sem indul, csak fekete képernyö van grub után. Normálisan a fent nevezett és a manjaro tudott képet produkálni. A debiant még nem próbáltam. Egyébként egyenlöre probléma mentes, stabil és könnyen kezelhetö a cucc. Ha azt mondjátok, hogy ez normális boot idö akkor akár maradhat is.
Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......
-
Penty
aktív tag
válasz
Apollyon #7867 üzenetére
Érdekes dolog ez az áhított lightweight Firefox, amit említettél, mert a köztudottan fullextrás egykori Opera (akkor még windózra) telepített mérete anno 9-11 MB környékén volt nálam, a Firefoxnál meg csak a telepítő mérete már akkor is olyan 25-30 MB környékén járt, ha emlékeim nem csalnak. (A telepített méretre már nem emlékszem.) Fürgeségben meg erőforrás pusztításban is jóval alatta maradt az akkori alap, fapados Firefoxnak, pedig a Presto motoros Operában aztán tényleg meg volt anno minden kényelmi dolog. (Bocs, hogy megint visszatértem az Operához...)
Szóval nem igazán tudom, hogyan lehetne a jelenlegi Firefoxból egy lightweight böngészőt csinálni...[ Szerkesztve ]
-
csakany2001
senior tag
válasz
Apollyon #7867 üzenetére
Kipróbáltam a legújabb FF-t,valóban egy hulladék.Már maga a menü szaggat,illetve elég sok idő míg betölt.Palemoon az nem rossz de abban a kategóriában a Seamonkey jobb.(egy kicsit stabilabb és külön Mozzila bővítményei vannak az FF-től elzárva szóval azok is jól optimalizáltak,sebességben ugyan olyan gyors)
[ Szerkesztve ]
Az informatika a problémamegoldásnál kezdődik. iPhone 15 Pro
-
csakany2001
senior tag
válasz
Apollyon #7847 üzenetére
"Hiba http://www.debian-multimedia.org stable InRelease
Hiba http://www.debian-multimedia.org stable Release.gpg
Nem lehet feloldani a következőt: „www.debian-multimedia.org”
Ezt írja ki,de belenéztem a SourcesList-ba és üres volt,beleraktam az itt található Repo-kat:
https://wiki.debian.org/SourcesList
Most jelenleg frissít,írom majd a fejleményeket.Az informatika a problémamegoldásnál kezdődik. iPhone 15 Pro
-
Penty
aktív tag
válasz
Apollyon #7817 üzenetére
Ahogy írtam, próbálkoztam már WM-ekkel, de mindig visszamenekültem a DE-k "biztonságos" világába, mert nem volt időm belemélyedni a dolgok sűrűjébe...
Tegnap este feltettem ezt az i3-at, aztán a gép esti kikapcsolása előtt még átjelentkeztem és megnéztem, miről is van szó. Ma délben meg bekapcsolom a gépet, persze egyből az i3 indult el. Na, mondom okés, nem probléma, de nekem most még a KDE kellene, mert használni szeretném a gépet, nem ismerkedni vele; jelenleg még nem érek rá arra, hogy az i3 lelkivilágát tanulmányozzam. Hát..., kellett egy # man i3, hogy akkor hogyan is tudok kimenekülni innen...
Mindenesetre szimpatikus a dolog, tetszik az, hogy nincs semmi sallang, villámgyors minden. Meg kell majd néznem jó pár videót, meg jó pár oldalt át kell olvasnom ahhoz, hogy elkezdjem ezt élesben használni, hiszen így elsőre elindítva még netem se volt.
Leginkább persze szabadidőre van szükség, nem pár napra, hanem hetekre! -
Penty
aktív tag
válasz
Apollyon #7807 üzenetére
Köszi az infót! Ahogy elnézem, hasonló cipőben járok mint te: Debian, DE-ről WM-re váltás, openszósz és a biztonság előnybe részesítése stb...
Már többször nekiálltam ennek a WM-es dolognak, de mindig az lett a vége, hogy ment vissza a DE, mert egész egyszerűen nincs annyi szabadidőm, amit egy ilyen WM beállítására és megszokására kellene szánni. Szégyen, vagy sem, de egy hét után mindig feladtam... -
Rimuru
veterán
válasz
Apollyon #7813 üzenetére
Nem, nem erre gondoltam, hanem erre.
Amugy en se azert hasznalom (most mar) mert gyenge a gep, nekem egy dog nagy WM van most fent, memoriabol megeszik 50-100MB-ot, a csomag is 60MB, ehhez kepest egy Openbox vagy awesome semmi.
(#7814) spammer: Amugy pl a kwin is egesz okos, csak alapbol nem ugy van beallitva. A felsoroltak egy reszet biztosan tudja.
[ Szerkesztve ]
Vigyázat, csalok!
-
Damateo
aktív tag
válasz
Apollyon #7801 üzenetére
Frissebb csomagok mait használom.
Cinnamon kellemes.
Szinte mindent sikerült beállítani.
Viber nem látja még mindig a nettet.
Touchpad valamiért nem tudja a tapintásos klikket. Beállításoknál aktív.
Numerkus bill minden újraindításnál kikapcsol.
Kb ennyi "problémám" van még. -
-
BoB
veterán
válasz
Apollyon #7732 üzenetére
Már sokadszorra jön fel ez a "Debian nem desktop oprendszer".
Soha senki nem állította, hogy a Debian server oprendszer. Soha senki nem állította, hogy nem dekstop-ra készült.
Ian Murdock egyáltalán azért állt neki, mert az addig desktop-on használt Softlanding Linux System (SLS)-ből elege lett. És ezután ezt használta a személyi számítógépén. Ami nem szerver.
A sors iróniája egyébként, hogy az egyik alaptétele ez volt:
"Debian will contain the most up-to-date of everything."[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
Új hozzászólás Aktív témák
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
- A legolcsóbb árak! Jogtiszta Windows operációs rendszerek számlával!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- PC, PlayStation, Xbox, Nintendo digitális és dobozos játékok, feltöltőkártyák!
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest