Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ferkoboy

    aktív tag

    válasz Soká #6868 üzenetére

    Szia!

    Köszi a tippet.
    IKEA már körbeszaladva, nem láttam olyat, amit szeretnék. Kompromisszummal egy-két dolgot igen, de az IKEA forma-világa nem tetszik.
    A mellékelteket megnéztem. Egyik sem az amit én keresek. A sokfiókos Sixay nem rossz - mint ötlet, de megfizethetetlen, s még a stílusa sem tetszik. Legyen egyszerű, letisztult.
    A fiókok kb. legyen 4 fiók 15-17cm-es , 4 fiók kb 10cm-es, és másik 4-6 fiók kb. 5-6 cm-es belső (hasznos) magassággal.

    Ferkó

    Tudd ki vagy, hová tartasz, s ne feledd honnan jöttél!

  • Winner_hun

    félisten

    válasz Soká #6869 üzenetére

    Palmatex + biciklibelső, meg van oldva a gumizás. Ez nem érdekel, állítólag a sokkal drágábbról is lejön (lekopik?) a gumi egy idő után. Amire nekem kelleni fog arra szerintem megfelel. 3 csavarost találtam elég masszívat de azzal jóval több idő a munka + a feje is nagyon kicsi volt, nem akarok azzal is babrálni hogy jó legyen.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • epitokoldala

    csendes tag

    válasz Soká #6876 üzenetére

    Köszi a véleményt, főleg, hogy ilyen részletes.

    Sajnos nincs dizájnerünk, így a grafikát ugyanaz rakta össze, aki fejlesztette az oldalt, én :)
    Profi dizájnerre egyelőre nem futja, de valószínűleg meg kell majd lépnem a dolgot.

    Az oldal egyébként nyár óta megy.

    Még egyszer köszi a rám szánt idődet.

    http://www.epitokoldala.hu

  • Winner_hun

    félisten

    válasz Soká #6875 üzenetére

    Tudom, azért is írtam a 2. pontra való megoldást. Írtó erős az a ragasztó, nem tudom gyárilag milyen van rajta de nem a legjobb azt olvastam, lejön a gyári gumi így már felkészültem rá ha gond lenne vele.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • Winner_hun

    félisten

    válasz Soká #6880 üzenetére

    Henger szebb. Esetleg ecset + henger kombináció (értelemszerűen ahol hengerrel nem, vagy csak nehezen festhető a felület ott ecsettel). A Plus az járó felületre van amúgy.
    Hogy milyen hengerrel? Bemész a helyi barkácsboltba és adnak:)

    [ Szerkesztve ]

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • Webistvan

    csendes tag

    válasz Soká #6882 üzenetére

    Ha veszel ecsetet, a szálak hosszát nézd minél hosszabb annál jobb. (...!) :) pardon.
    Na meg jol megtömik... az sem jo ha tömör mert nehezen hajlik. Én kétoldalt a lapjánál pár mm. réteget le szoktam vágni hogy vékonyabb legyen...ezt érezni kell, mikor lesz jo. Ha nem nyomod rá festés közben, akkor húzás után a festék szépen "egybefolyik", nem látszik a szál nyoma.
    [link]
    -

    Gondolom erröl a szoritorol volt szó. Ilyenek tényleg nem teremnek minden üzletben. Én egy kis barkácsboltban vettem kb. 5 éve. aszem 700 pénz volt. Aztán probáltam keresni többet belöle mert csak három van, de ha nem mutattam meg a képét az eladóknak, azt hitték káromkodom.

  • Winner_hun

    félisten

    válasz Soká #6882 üzenetére

    2 hete vettünk Sadolin Extra-t, a Plus-t is néztük, az eladó mondta hogy az járófelületre is jó.
    Miért nehéz megoldani a szálirányt kereteknél? Szerintem semmi nehézség nincs benne.

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Soká #6875 üzenetére

    A hosszlyukfúró anyagleszorítójára gyógyítottam rá valamit amitől nem csúszik el az anyag palmatexxel...
    A palmatex ( kikötés után egy idő után elcsúszott a csúszásgátló anyaggal együtt ) Mondjuk a hosszlyukfúró izomból tolja el az anyagot amit fúr de azért nem 100kg-al, mert a fúró eltörne.
    Mivel az excenter talp fémre csavarozott fa volt a csúszásgátlót ezután faragasztóval ragasztottam fel .Ettől kezdve ok volt .
    A lényeg ennyit a palmatexról - gyenge, a papírragasztónál azért erősebb,a faragasztó meg 6x annyit bír mint a palma (nyilván nem mindent fog meg)

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6880 üzenetére

    Ha sok az él, vagy vannak benne holkelmarások, akkor lazúrecsettel (így kéred a festékboltban, tudják, mi az), ha többnyire sík, kevés bonyodalom, akkor szivacshengerrel (legkeskenyebbel lehúzóedényből). Az ajtólap 2-3 colos ecsettel, mert az gyorsabb. Beltérre is érdemes alapozni, de nem elengedhetetlen ez a dolog, csak a kültéri dolgok esetén. Javaslom, vegyél ecsetet is, hengert is, (ne félj, marad pénz sörre is) és amelyik kovalens kötést alkot a csülkeiddel, azt használd.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6882 üzenetére

    "megoldani, hogy a keretek, betétek festésénél ez jól jöjjön ki."

    Hát a festés az türelemmunka. Ízlések és pofonok - nekem meg az ecsettel kent lazúr a szebb, épp a szálirányú árnyalatbolondítás miatt. A hengerrel homogénebb felület érhető el, de ott is babramunka, ugyanis a homogénen ordibál, ha a henger széle nem terül el. (Ez kikerülhető úgy, h száradás közben átleheled a szivaccsal. Igaz, akkor viszont veszít a fényéből.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • epitokoldala

    csendes tag

    válasz Soká #6904 üzenetére

    A csoportos árajánlat kérés az jelenti, hogy például kiválasztja az ember pest megyét, és az ottani összes fürdőszoba szaküzletet. Lesz mondjuk 100 db. (sajnos még nincs :) ) Megkérdezi, mennyi az annyi, és ez elmegy az összes ilyen típusú szaküzletnek.
    Ezek mind kérték, hogy lehessen tőlük árajánlatot kérni, tehát nagyobb valószínűséggel válaszolnak.
    Elvileg így egy levéllel elég sok telefonhívást meg lehet spórolni. Egy ilyen levél megírása, kb. egy perc, ennél még 1db telefonhívás is több idő, ha ott egyből válaszolniuk kell.

    Üzlet: egyelőre mint magánszemély üzemeltetem az általam fejlesztett oldalt, így hasznom jelenleg semmi. De az a szörnyű tervem, hogy egyszer majd elég nagy napi forgalma lesz az oldalnak, és akkor majd egy-két bannerral tovább csúfítom, ami már hozat havi szinten a konyhára. Esetleg akkor majd dizájnerre is telik :)
    Tehát a reklámértékben látok esélyt. Mivel az oldalra csak olyanok jönnek akik valamilyen építőipari dolgot keresnek, ezért itt minden látogató többet ér pl.: egy nagy ipari gyártónak mint egy egyéb témájú oldal.

    De ezek a jövőbeni bannerek nincsenek összefüggésben az adatbázissal, és szolgáltatásokkal, ami ingyenes még az ilyen nagy gyártóknak is.

    http://www.epitokoldala.hu

  • Webistvan

    csendes tag

    válasz Soká #6903 üzenetére

    Irtad hogy vizesbázisu a festék amivel festenéd. Föleg fenyö alapon könnyen foltos lesz mert a viz, nedvesség hamar beivódik a fába mint az olaj és nem mindegy hányszor mész ugyan arra a felületrészre. (Tapasztalat)
    Szal az egész ajtó felületet meglehet oldani hengerrel...Ilyen anyagú henger a jó mert ezzel lesz sima.
    Tudom, ez kissé furcsa mert sokan a szivacsot választanák de azzal meg buborékos lesz.

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6903 üzenetére

    Így látod, pontosan érthető lett, mit is szeretnél.
    Nos, ehhez a munkához én szivacsot nem is használnék, csak egy keskenyebb és egy szélesebb ecsetet. Attól persze még jól használható a szivacs is.
    Engedd meg, had hívjam fel a figyelmed a leragasztásos módszer hátrányára is, mert az előnye úgy látom, világos. Első körben is amit vettél, az vastaglazúr. Macerás lesz a festékvastagságot jól eltalálni a ragasztócsík széleknél, mert kicsi szintkülönbség is nagyon elüt, ha az egy egyenes mentén van. (Ha jelzed, erről majd mondok néhány használható trükköt.) A ragasztócsíkot mikor kell leszedni? Hát ezt nagyon el kell találni. Amikor még nyers a festék, de már nem ragad. Ha hamarabb szeded le, maszatolod, ha később, töredezed a széleket. Azt jól eltaláltad, h a ragasztócsík módszerrel sok esztétikai bonyadalom megelőzhető, de gondold át, ez újabb bonyadalmakat is felvet.

    Van még két módszer, amit nem vettünk eddig számításba. Az egyiket biztosan kitaláltad, az a szórás. Megfelelő fúvókamérettel jól szórható a vastaglazúr is. A másik pedig a mikroszálas festőlapka. Ezt készletben adják, valamikor valami varázsecset volt a neve. Gyakorlatilag műanyag idomokon levő plüss viszi fel a festéket. Ez nem maszatol, nagyon egyenletesen hord, a különböző idomok pedig esetedben hasznosak lehetnek. Cserébe drága ez a készlet (biztos lesz 3-5 rugó), és nagyon nehéz munka után korrektül kimosni.

    Javaslom, gondold át, hogy ha szimplán ecsettel dolgozol, és kellő odafigyeléssel, akkor épp annyi idő lesz az igényesre simítása a festéknek, mint a ragasztgatásos módszer, viszont tetszetősebb lesz a végeredmény.
    Kérdezném még a lazúrod színét, és azt, hogy hány réteget gondolsz rákenni. Neked gyakorlatilag egyetlen szépen felvitt réteg is elég alapozás nélkül. Viszont minél több a réteg, annál kevésbé jönnek ki a hibák, és annál izmosabb a fa védelme. Érdemes azonban figyelembe venni, hogy túl sok réteg meg olyan vastag lazurfilmet alkot, ami már sérülékenyebb, mint egyetlen réteg.
    Mégvalamit: Biztosan azt gondolod, h a kazetták bütüi és sarkai fogják jelenteni számodra a munka legkényesebb részét, én pedig tudom, hogy nem az, hanem az élek korrekt védelme. (Ott anstrőmökben lehet mérni, h mennyi festék tapadt meg, mert szivacs, ecset, mikroszálas lemezke egyaránt szereti visszatörölni a festéket. Egy jó szaki ezzel bajol legtöbbet, h ott meg se follyon (Jajj, igen: Folyjon! Gyerekkoromban még előbbi volt a helyes.), de védve, fedve is legyen kellően. Ezt az ecset húzás irányával lehet jól belőni, meg persze a nyomóerővel.)

    Jó munkát! Ha kellő türelemmel és odafigyeléssel pingálsz, biztos lesz az eredmény.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6904 üzenetére

    "akkor neked mi az üzlet ebben?"

    Nem látok bele, hogy Őt konkrétan mi vezérli, de engem nem lepett meg, hogy ingyenes. Alapvetően egy adatbázis építésbe kezdett bele. Ahhoz, hogy felnőjön ez az adatbázis, és értéke legyen, kezdetben ingyenesen kell, hogy adja magát. (Így volt ezzel sok hirdetőújság is: Az apró, a bazár, etc. Hirdetési díjtételük épp annak függvényében növekszik, hogy hirdetéseik együttvéve milyen piaci értékkel bírnak. Kezdetben hirdetni ingyen lehetett, csak a vevőnek kellett fizetnie az információért. Később már legalább egy újságot meg kellett venni egy "ingyenes" hirdetésfeladáshoz. Aztán SMS-ben lehetett ingyen hirdetni, Ma pedig már csak az ingyen elvihető rovat, és pár gesztusból fenntartott rovat ingyenes.)
    Van egy olyan szempont is, hogy az oldal látogatottságának függvényében megnyerhetők egyéb, (nem a profilba tartozó) fizetős hirdetők is.
    Egy vállalkozók E-mail címei, egyéb adatai nevű adatbázisnak pedig komoly piaci értéke van. Visszaélésnek minősül visszaélni vele, de gyakorlatilag megfoghatatlan a tettenérés, és jelentős piaca van.
    Van olyan szempont is, h referenciát jelent az informatika szakmában, hogy egy nagy látogatottságú weboldal üzemeltetője valaki. Az már letett az asztalra valamit, hiteles a tudása. Vannak esetek, amikor megtérül ingyen programot írni, servert belőni egyféle hírnévért cserébe.

    De egyvalami biztos: Kihívás, és egyben komoly megmérettetés. Ez magában is lehet nagyon nagy motivációs erő.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #6912 üzenetére

    Na, mégiscsak lefotóztam az első vastaglazúros próbálkozásomat. Ez egy kis beépített jellegű szekrényke a konyha mellett (gipszkarton + fenyő).
    A fotó (elfektettem, hogy kevesebb helyet foglaljon) kicsit még erősíti is az egyenetlenségeket.

    Miután gérben illesztettem a keretet, így ügyeskednem kellett, hogy az ecsetnyomok is "gérben találkozzanak". :) No meg a profiloknál még inkább egyenetlenül szívódik az anyag, bütünél főleg.

    De nem arról van szó, hogy megoldhatatlan feladat előtt állok, meg fogom én csinálni, még nagyjából jó is lesz :) csak szeretek előbb kérdezni, mint utólag...
    Egyébként elég hitványkák ezek a borovi ajtók, de 20-25ezerért mit várhat az ember?

    Amiben még a tanácsotokat kérném, ha lekentem az üvegezett ajtókat, akkor mivel érdemes betagasztanom az üvegeket? Vagyis a réseket kikenni?

    [ Szerkesztve ]

  • thomgrande

    tag

    válasz Soká #6914 üzenetére

    Miért volt szükséges vastaglazúrt választani? Ez a 20-25 ezer mit takar?

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thomgrande

    tag

    válasz Soká #6916 üzenetére

    Valamiért ezt az árat az általad készített ajtókkal hoztam összefüggésbe.Ilyen összetett felületre szerintem nem fogsz többet vastaglazúrt választani. Legalább is nem ilyen kenős technikához.

    "Magyarország rég nagyobb volt, De ennél nagyobb már nem lehet. Magyarország beteg nagyon, Nem szereti magát, rágja a gyűlölet. Lassan lépked a fűben a vak zenészek kara. Mondjátok emberek, Ez már Európa?"

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6912 üzenetére

    A Wagner kattogóval már fújtam hígítás nélkül radiátorzománcot. Korrekt volt. Annak kb olyan a sűrűségem, mint a lazúré - talán picivel hígabb. Valószínűleg megbírkózik a feladattal - csak hát ahhoz pormentes helyiség kell...

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6914 üzenetére

    Az ilyen gér illesztés trükkje, hogy egy kemény lappal kitakarod az ellendarabot, v leragasztod.
    Ugyan nem nagyfelbontásban küldted a fotókat, én kielégítőnek látom ezt a munkát.

    Igaza van grandtominak, h a vékonylazúrral, v páccal passzió ehhez képest dolgozni, de nem kell azért ezzel se összeszarni magad. Megoldható.

    Több fa van, mint asztalos!

  • mdk01

    addikt

    válasz Soká #6926 üzenetére

    Hát én úgy gondoltam hogy feltüntetné magát mint ügyvezető vagy vmi fejesnek. Ha fejesnek tünteti fel magát akkor az talán úgy jön le az embereknek mint akinek több alkalmazottja van és nem érdemes a többieket felrakni.
    Vannak ilyenek, bár azok tényleg komoly cégek:)
    Na csak egy ötlet volt, mert tapasztalatból mondom nagyon fontos a személyes kontakt.

    Az ingyenességben igazad van, tovább lépve a gondolatmenetembe valóban esetleg pontokba lehetne szedni a szolgáltatásokat és lennének fizetős szolgáltatások és ingyenesek. Ezáltal megmaradna a komolyság is és csábító az ingyenesség.
    Továbbá hagyom kibontakozni a kitalálót.:)

    Jó éjt.

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6926 üzenetére

    Igazad van, h kicsit olyan sok bába közt elvész a gyerek szagú ez a sokféle gondolat, de ne feledjük, h epitokoldala épp ezt kérte. Biztosan fog merítkezni néhány gondolatból.
    Ugyan csak nagy vonalakban látom át a dolgot, de az már kirajzolódott számomra, h nem lőtt mellé. Rést talált, hiányt pótol, és egy idő után értékessé fog válni a szolgáltatása, ha kitart a terve mellett. Jelenleg a célt abban látnám, hogy meg kell találni azokat a vállalkozásokat, akiknek valódi igényük van rá. Mert ilyen vállalkozás sok van, csak a szerző nem tud (még) róluk.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Vikusz77

    tag

    válasz Soká #6918 üzenetére

    Nekem is vastag lazúrozva vannak a fenyő beltéri ajtók. Ma már biztos nem ezt választanám.
    Vizes páccal lepácolnám, aztán olaj és viasz. De már késő...

  • Sanyabá

    senior tag

    válasz Soká #6942 üzenetére

    Mondjuk én azt vallom, hogy cipész maradjon a kaptafánál,de azért én is meg próbálkoztam cipő ragasztásával.De nekem elvált,a cipésznek meg nem. Csak a ragasztó lehetett a ludas.

    A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #6964 üzenetére

    300-as korong. Váltófoggal, fogáshatárolóval. Z= 26. Silver, zajcsillapított. (Nem így kértem, de ha már így hozták, hát legyen.) Plusz-os, úgy emlékszem, a mellszöge 20 fok, 3,2 széles lapkákkal. Bruttó 14 rugó volt az ára. Nagyon királyságos!
    Egy mezei Güde asztal hajtja meg, amit itt-ott átalakítottam. Nna, ha valaki kipróbálná ezt a Güdét, azt hinné, hogy valami profi gép.
    Ma azt mondtam magamban, hogy ha bbchris legközelebb azt mondja, hogy ugorjak a kútba, mert akkor jobban járok, hát gondolkodás nélkül megtenném.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Soká #7003 üzenetére

    Egy kis torzulás egyébként van a lapban, a közepe nincs teljesen síkban (ezt talán már említettem is?), vagyis az egyik oldalról nézve "homorú", a másikról "domború", de mondom a fogak egy síkban vannak.
    Az enyimmel is ez lehet a helyzet a fene megevett hogy derékszögbe állítsam és csak egy oldalról mutat derékszöget a talpas lakatosderékszög (ami ugyebár pontos jószág) mindamellett az asztallap sík ezt megnéztem ezután csak a lap lehet nem sík .Lehet hogy a beszorító tárcs feszíti.El nem égettem és nincs megkékülve amúgy pilana hosszvágó per pill mert veszek egy freudot méghozzá titánium bevonatú keskenyített,hosszvágó, nem zajcsillapítottat. :D És ha egy rókafarkú fűrészt küldenek ki helyette akkor visszacseréltetem ,nem úgy mint egyes lágylelkű emberek :DD(amúgy aszem személyesen fogom elhozni)

    [ Szerkesztve ]

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Soká #7004 üzenetére

    A 100%-ig kihúzható fióksínek drágábbak :D
    Az hogy a fa sín megfelel-e 2 dolog adja naponta hányszor fogod kihúzni ? Mert ha olyan iroda lesz hogy percenként hogy egy -egy iratot kivegyél-visszategyél akkor beruházhatsz 1-2 tucat blum fióksínre (2-3000Ft /db aszem) ha csak ritkásan húzgálod ki-be akkor tán jó lesz a fa attól függ 15kg-nál több lesz-e egy megpakolt fiók fiók anyagsúllyal együtt mert akkor kényelmesebb a sín.Amúgy a fasínes fiókra is lehet tenni kiesés gátló ütközőt,sakkor nem lehet véletlenül kirántani.Meg meg lehet oldani hogy könnyen csússzon.Nálam a 150cm széles komód fióknak elég az egyik oldali fogantyújárt meghúzni és kisétál olyan könnyen jár.De nincs 30 kg belepakolva.Max 15
    A nagyobb bútort nehezebb mozgatni viszont kevesebb anyagból készül el mint 2 kisebb aminek külön oldalfala van és nem csak 1 válaszfal .El kell dönteni akarod-e mozgatni egyáltalán be lehet-e vinni a lakásba lépcsőházon át a méretei miatt.Esetleg bútorszállító kell hozzá akkor már drágább lett

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7003 üzenetére

    Erre a laptest homorúságra csak egy elméletem van, bbchris egész biztosan korrektebb választ tud rá. Arra gondoltam, lehet, h azt a néhány tizedet azért "homorították" meg, h a korongot rögzítő csavart amikor megfeszíted, akkor legyen egy rugózása, feszítőereje - ahogyan az autó keréktárcsáját is homorúra préselik a kerékanya csavarok alatt. Ha a domború oldal van a leszorító anya felől, akkor áll ez az elméletem, ha fordítva nem sík, akkor most írtam egy jó nagy butaságot.
    Ha nem felejtem el, holnap megnézem Neked a fűrésztárcsa pontos kódját. Nagyon jó beruházás volt - még puhafát sem toltam ilyen könnyen soha semmilyen fűrészlapra, mint ezen a keményfát. Úgy megy a fában, mint kés a vajban, és még profin igazgatható is az egyenes vonal mentén, ha szabadkézzel szélezem a fát. Nem is a megszokott forgácspor marad vissza az asztalon, hanem csigába csavarodott hosszú pihe szálak, mint amikor a faesztergályos a kés hegyével finoman forgácsol.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7004 üzenetére

    "(éppen ezért én például magam számára biztosan a lehető legjobb, legigényesebb anyagból fogom elkészíteni - ha már sok melót ölök bele, akkor legyen arányban a munka és a nyersanyag)"

    Tanítani kellene ezt a szemléletet, olyan szép.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7096 üzenetére

    Mind a shaft72, mind a thomgrande, mind a Te megoldásodban látok két közös vonást:
    Első, és egyben fontosabb, hogy jó valószínűséggel nagyon pontos lesz az eredmény. Az ilyen filozófiájú babra általában meghozza a gyümölcsét, készítője keze munkáját dícséri - gyakran évtizedeken át.
    A másik közös vonás viszont, hogy üzemszerűen nem rentábilis. Ha valaki elvállal olykor egy tömörfa bútort, akkor így illik dolgozni, annak a munkabérében benne is van az ilyen pöcsölős pontosság. Viszont ha valakinek annyi laminált megrendelése gyűlik össze, hogy már előjegyzésre kell nála rendelni, akkor ez a fajta játszika hirtelenül szűk keresztmetszetté válik. Ilyenkor válik valós és reális igénnyé egy jól zenélő lapszabászgép, ami túl azon, hogy nem töredez, nagyon pontos, és rendkívül gyors is egyben. Itt nem lehet hibát találni egyetlen derékszögben, egyetlen egyenes v ferdevágásban sem. És most válik igénnyé a profi párostiplifúró, dominómasina, de legalább egy profi lapostiplimaró. Ekkor már nyugodtan lehet sablonnal felfúrni a fogantyúkat, összedobni a fiókelemeket, a végeredmény tuti pontos lesz mindenféle méricskélés és babrálás nélül is. A finomállításra a profibb fióksínek élből lehetőséget adnak, de még egy mezei fiókgörgő is úgy van furatozva, hogy lehessen (mezei módon) korrigálni az esetleges pontatlanságot. Az ilyen beruházás meghaladja a kétmillió pénzt, és nyilván sokaknak nem térülne meg. Ezért tud egy lapszabászat jól prosperálni azzal, hogy az egyetlen gyakorlatilag alkalmazott profilja a bérvágás. A kisebb gépek sem olcsók. 10-20 ezer pénzért nagyon kehegős lamellózót adnak, és még az is drága ahhoz, ha valaki csak a saját lakását akarja saját készítésű bútorokkal berendezni.

    És még egy gondolat:
    Nincs két egyforma filozófiával működő asztalos. Mindenki magának tapossa ki a trükköket, módszereket, amivel versenyben tud maradni, v oda kerülni a pontossága révén. Nyilván lesünk el egymástól fogásokat, de hogy egy példával éljek: Nézheted, lesheted azt naphosszat, ahogyan mdk01 odatartja a fához a lamellózót, és már ott is a horony a helyén. Ehhez sok gyakorlat kell, eleinte kurázsi, később már csupán biztos kéz. És nemnagyon lehet ellesni. Gondolom, Balázs úgy alakította ki ezt a módszert, hogy elég gyakran égett a körmén a határidő. Odáig nehéz eljutni, onnan már csak munka van munka hátán, és a múlté a pászítási dilemma. Az első fiókgörgőm építésekor hétrét izzadtam, az utolsónál figyelnem is alig kellett, csak a kezemnek járni, mint a motolla.

    A fotón látható fecskefarkú illesztésedet, és magát a fiókot is muszáj megdicsérnem. Vizsgamunkának is elmenne, azon túl pedig az anyagok és a felépítés megválasztása is figyelmet érdemel. Ma már kihalóban van az ilyen típusú igényesség.
    Az oldható kötésekről pedig ennyit: Ebben a szakmában az számít mestermunkának, ahol fém sehol nincs a fában (még szeg se, legfeljebb faszeg!), és nincs szükség rá, hogy ezt a kötést valamikor is oldjuk fel. (Kivéve, ha az előlap és a fiók káva közt a fogantyút rögzítő csavar.) Régen a fogantyút ékelt fatiplivel szerelték fel, oldhatatlanul. Ha letört, akkor újra kellett csak fúrni, és készíteni új fogantyút új tiplivel. És ott még e fiókgomb sem látott vasat. Ez már teljesen kihalt, és csak nagyon kényesen igényesek tudnak róla, hogy egyáltalán létezett.

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Soká #7096 üzenetére

    Az oldható kötés = csavar kötés ide tartozik a forgácslapcsavar is
    csavarállóság = hányszor tudod az anyagba vágott menet roncsolódása nélkül ki-be hajtani a csavart az anyagba magyarul meddig az addig amíg még fog benne :)
    Különböző anyagok csavarállósága különböző
    A keményfáé példul egész jó én a keményfára úgy tekintek mint az alumínium szerves anyag megfelelőjére csak az alu kissé keményebb de egy külön vídiás körfűrésszel még szabható .
    Példul a repülők régen fából készültek, ma alumíniumből megjegyzem fa légcsavar van de alu légcsavarról nem tudok.Tehát azért a fa van ahol többet teljesít.Nem is beszélve azokról az áthidaló gerendákról amik a legnagyobb fesztávot hidalják át (egy uszodáról van szó) rétegelt fából gyártották többet tud mint a vasbeton!!
    De ettől még tényleg nagyon precízen és szépen megcsináltad a fiókot (pláne ha a fiókelő fut a többivel szépen,de ez téged ismerve ,megelőlegezhető,akkor is ha külön, nehezített úton jársz)
    A teschauer ablakokba viszont azért kell a teschauer mutter mert fenyőbe (puhafa) megy a csavar, nagy súly és rendszeres szétszerelési veszély a taki néni részéről fennáll :D

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #7003 üzenetére

    Nahh itten vagyok újra , lassan már meglesz remélem az alaplapom és többször fel tudok jönni .

    Túlmelegedés már akkor is létrejön ha megkékül a lap ez ugye már több mint 370 fok . VOlt olyan aki büszkén mesélte hogy majdnem izott körkörösen :W Nem is lett jó utána a lap :DDD . Valamennyi homorúság van a lapokban mert ezeket préselik és eleve ilyenkor alig lehet egyenes lapot kapni . A Freud , Leitz stb már lézerrel vágja ott már minimális az ütés , Bár megvallva sosem mértük ezeket mert ameddig jó volt addig nem is érdekelt . Amikor már nem tudott az illető vele vágni akkor szoktuk megmérni indikátor órával de ekkor már kb 0,4mm ütés volt benne , na ezt tudtuk hogy nem volt jó . AZ újakat sosem szoktuk mérni bár előfordult olyan hogy az új nem volt jó de ez csak igen ritkán volt , ekkor kicserélték aztán a másik már jó volt .
    De arra a kérdésre hogy van-e benne homorúság arra az a válaszom hogy elvileg nem szabadna de előfordul és egy kis hibatűrésig jó is a lap és nem is fogod észrevenni rajta mert eleve a centrifugális erő valamelyest kiegyenesíti a lapot .

    HA hossz és keresztvágáshoz akarsz lapot kérni akkor a Pilanának van átmérő 300mm-nél Z=36 fogas lapja , azzal még lehet hosszában vágni igaz itt már óvastosan kell de már keresztirányban is elfogadható minőségben vág .
    Ha nem hajtod túl a zajcsillapított lapot akkor nem lesz vele gond . A lényeg hogy néha engedd egy kicsit visszahűlni mikor pl sokat vágsz vele és ne állítsd le azonnal .

    Kálmán7 A kézifűrészekkel nem nagyon törődtünk , nem is forgalmaztunk mert az asztalosok ezeket szerették saját maguk megvenni . Nem is éleztük mert eleve nem érte meg , nem tudom mennyibe kerül de sztem olyan kb 1500 Ft körüli összegben van - ha hülyeséget írtam akkor sorry :B . Látom az élét , ilyesmi van sima CrV lapban is ami KV fogazású az is lényegében 3 élű volt . Ezekkel az a helyzet ha életlen lesz akkor kell másikat venni mert meghozza az árát mire kimegy az éle . Túl sokat nem is értek hozzá mert nem szoktak hozni sűrűn :F . De jó cucc amit a képen belinkeltél , ahogy látom eléggé kifinomultan meg van csinálva .

    Ami hülyeség és ostobaság és feláll a szőr a hátamon mikor hallom : Önélező , húúúú aztán mondom annak az idiótának aki forgalmazza a cuccot hogy mitől élezné magát újra a fűrész ?! :W Ami önélező az a köszörűkő , ugye kiesik az elkopott szemcse és egy éles lép a helyére de ollóban , késben , fűrészben nincs ilyen :N Illetve a Nasa az csinált újraéleződő kést amit a Discoveryn láttam hogy csöves szerkezetű és ha elkopik az éle akkor letörik és friss az él újra . Persze nem tudom mennyire igaz de az elv jó lehet .

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7115 üzenetére

    Persze, igazad van. Helytálló az érvelésed, haladunk a korral. És talán félreértettél, talán én voltam újfent pontatlan - nem azt akartam üzenni, hogy mától használj faszeget, és felejtsd el a csavarkötést - csupán azt próbáltam számodra kicsit fókuszba helyezni, hogy ahol nem lesz oldva a kötés, oda tehetünk ugyan oldható kötést, de minek?
    És e szóváltás kapcsán, no meg a rengetegbéli elképzelt faházad kapcsán eszembe jutott, hogy amikor még gyermekként láttam a vajai fatemplomot, számomra már akkor is tiszteletet sugárzott annak a ténye, hogy abba sehol egyetlen vasdarab nincs, és már elmúlt száz éves. Vagy másként - ahogy Márton111 fogalmazott, máig készülnek repülőgép légcsavarok fából, de alumíniumból nem - nem bölcs alábecsülni a fa használati értékét.
    Ennak kapcsán meg most az jutott eszembe, hogy van egy közös vonásunk Mártonnal, ami talán a fa tiszteletéből fakad: Amikor szélezzük a deszkát, minden apró kis haszálható darabot hasznosítunk. Addig fűrészelgetjük a leeső szélt, hogy a szomszédnak már csak a háncs jut a kályhájába. Ő ablaklecet készít így, én szellőzőlecet a máglyában tároláshoz - de én könnyebb helyzetben vagyok, mert elképzelhetetlenül apró darabokból is lehet kreálni valami fajátékot.

    Több fa van, mint asztalos!

  • bbchris

    senior tag

    válasz Soká #7117 üzenetére

    Hát ennek most utána néztem és tényleg meglepve tapasztaltam hogy vannak bizony az új fűrészlapok közt is "enyhén tányérosak ) ugye itt az enyhe 1-2 tized mm körüli . Megmunkálás során egyértelmű hogy minden anyag vetemedik akármilyen finoman is van kezelve . A gagyi tescós stb fűrészlapokról nem is beszélve , bár meglepve tapasztaltam hogy azok közt is vannak jók :) Aztán ugye szokták feszültség mentesíteni lapokat ekkor már visszanyerik formájukat de előfordul hogy nem mindegyik .

    Márton111 #7118 Ismerem ezt a fűnyírót , nekünk még sárga színű volt , utólag már piros színben is feltűnt :DDD Meg is utáltam pont azmiatt amit te írsz róla . Azt valóban nem kellett élezni mert csak úgy csattogott az a csigakés az ellenkésen :DDD

    Biztos ilyen késekkel szerelik a Hubble-t :DD , Érdekes mert látszólag olyan mint egy kés csak az élében vannak olyan csőszerű "folyosók" vagy mik hogy mikor elkopik akkor mindig letörjön . Lehet hogy ma már nem használják sőt biztos de régen gyártottak ilyet - de kérdem én is hogy minek ?! Ez is azon sok haszontalan találmányok közé tartozott amiket a Nasa feltalált .

    thyeby #7127 Fából még a régi helikopterek rotorjait is csinálták , azért én is megerősítem hogy nem kell lebecsülni a fa értékét . De csináltak az Angolok fa repülőgépet is amivel bevitorláztak Német területre . Én is meglepődtem mire képesek fából .

    Írtad a Bosch lapok jó tulajdonságát : Hát nem tudom , vannak kételyeim . A minőségük nem rossz de vannak köztük elég csapnivalóak is . Pl ott a gérvágólapjuk - átmérő 250mm Z=60 fogas olyan vékony hogy néha berezonál és lengőfűrész módjára vág . De az is fura hogy pl ott az a Z=28 fogas hosszvágólap , mikor utánéleztük hát mellszögről volt hogy 2× kellett élezni mert olyan vacak volt a gyári élezés . De attól függetlenül jók de inkább Makita vagy Metabo vagy Dewalt stb .

    kalman7 #7137 : Az a baj hogy alig ismeres ezt a fűrészt . Mi nem is vállaltunk ilyet élezni sem . De nem is kell hogy vigyen visszafelé mert ezek ugye egyirányú fűrészek , gondolom azért ez az élkimunkálás hogy jó felületet vágjon és ne tpéje ki az anyagot . De egy kis ügyességgel szerintem ezzel is lehet bekezdést csinálni a fában .

    Márton111 #7138 Ahogy látom ezek a Pro lapok a kézi gépekre vannak , azoknak van ilyen érdekes méreteik .

    Az akkusfúrókkal kapcsolatban : Egy két asztalos megmoddoltatta Li-Ionos akkukkal , szétszedték majd kicserélték bennük az akkukat - Conrádban vagy hol vettek bele . Sok baj van az NiMh-s akkukkal - Elég nagy bajt jelent a memóriaffektus és nem is annyira tartósak . Én is vettem ceruzaakksiból idehaza Li-Ionosat és sokkal jobbak . A HandyCam-ekben is már ilyenek vannak . És itt nincs ilyen memóriaeffektus bajok .

  • Winner_hun

    félisten

    válasz Soká #7278 üzenetére

    Mennyire voltak anno leárazva?

    ► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Soká #7272 üzenetére

    Korrekt érvek.

    Megmondom őszintén alapvetően nem gondoltam bele, h a hidegsége ennyire kihatna a kézre, mivel az étkezőnkben is az asztal lapra egy jókora üveg van vágva. (Bár ez első sorban praktikum miatt készült) ..viszont kimentem megnézni, és valóban hidegnek érezni az első másodpercekben, hiába van 25 °C.

    Igen, a kábelek, abból rengeteg van már most, ezen is törtem a fejem, de arra jutottam, h az asztal lábak hátsó felén összekötegelve, szépen levezetném őket.
    Igazság szerint nem fontos nekem az üveg asztallap, lehet bútorlap is, viszont maga a váz, és a méretei stimmelnének nagyon.
    Az is lehet, h megveszem így, és szabatok rá 3 bútorlapot. :U

    Köszönöm.

    Márton111

    Köszi neked is.
    Így valószínű akkor elvetem az üveg munkalapot, de a szerkezete nagyon tetszik, úgyhogy lehet amiatt megveszem.

    adm

    Értem, köszi.

    Megfigyeltem a mostani íróasztalomnál, h h dolgozom, és h gépelek, mindkettő esetben felfekszik az alkarom a munkalap szélére...

    Ahogy fentebb is írtam, nem ragaszkodom az üveghez.
    Még egy érv a váz mellett; az egyik fele a radiátorcső miatt nekem hosszú lenne ( Nem akarom elé tolni..), de ahogy elnéztem frankóan le lehet vágni belőle azt a 15 cm-t, és akkor is össze lehet még illeszteni.

    thyeby

    Elrettentettél. :)

    Leteszek végleg az üvegről, de az asztalról nem. :)

    Köszi ide is.

    ---

    Más.

    Ma laminált parkettáztam egész nap, egy kedves ismerősöm megkért, h segítsek neki lerakni.

    Kiválasztottuk még közösen a zobiba, tényleg mutatós, fa erezetes. - Nah itt bsztam el.
    Ugyanis, elkezdtem lerakni, már lent volt 2 teljes sor, mire a leányzó jött ellenőrizni, és felszedette velem mindet, merthogy az erek nem folytonosak.

    Valaki találkozott már ilyennel? ..utána 3 órám(nk) ment el arra, h nagyjából ( Persze lehetetlen volt ) összeválogassuk a megfelelő darabokat...
    Többet soha. :N

    [ Szerkesztve ]

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Soká #7282 üzenetére

    Van D4 is :D Amit én használok az hétköznap D3 de ha edzőt keversz hozzá D4 lesz
    Amúgy lami bútor ragasztáshoz felesleges lenne arra van mezei faragasztóm ha a lami bútor vizet kap a sima faragasztó megy tönkre utoljára.(előbb a forgácslap szétdagad)

    [ Szerkesztve ]

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7282 üzenetére

    Nagy tapasztalatom nincs a ragasztók repertoárjában - mindig maradok ugyanannál a márkánál.
    5:1 arányban használok D3 kontra D2 -t - a termékeim természetéből fakadóan.
    Árban nem érzek különbséget, hogy mennyire vízálló, amíg nem kell D4, mert az háromszoros áron van. A szorítási idő a D2-nél 10-15 perc, a D3-nál 15-20. És azt tapasztaltam a D3 ragasztónál, hogy a szavatosság lejárta után elveszíti a D3 tulajdonságát, és percek alatt szétmállasztja a víz a ragasztást. Ehhez azért alaposan le kell járnia az 1 esztendőnek. Ha pedig meg tudott fagyni a ragsztó, akkor borítékolható, hogy sok selejt fog képződni emiatt.
    D4-el nem merem ezt az edző trükköt eljátszani, amit Márton111 alkalmaz, mert nem vagyok biztos a minőségben, így ilyenkor inkább fizetek, mint a katonatiszt.
    Kipróbáltam pl a Lidis D3-at. A kötése korrekt, de sűrűbb takony, és nehezebb pontosan adagolni emiatt, meg könnyebben szétcsurgatom, ha fontos a tempó. Ha csak a flakon alsó felében van ragasztó, elálmosodok, mire kiöntök egy kenetnyit.
    Úgy gondolom, h egy asztalos műhely költségvetésében a ragasztó ára elhanyagolható tétel, ezért nem kísérletezek olcsóságokkal. Nem elhanyagolható viszont a kiszerelés, ugyanis ha az ember túl nagy bödönt vesz, akkor bedöglik, ha pedig túl kicsit, akkor jelentősen drágul. Azonban szerintem barkács méretekben jó, ha egy esztendőben kiürül az 1 literes flakon. Hogy most az 700 Ft, vagy 1400? Egyetlen eltörött 3 mm-es fúrószár, és már ott is az árkülönbözet.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Soká #7299 üzenetére

    Pontosan .Én se egészen értettem miért baj ha dekopír szaggat?(más kérdés hogy nem kell annak szaggatnia max nem lesz olyan egyenes mintha körfűrésszel szabná.) A fal mellé jön a vágott rész és a szegő letakarja, az 1 cm tágulási hézaggal együtt.A többit meg véletlenül se kel elvágni...

    [ Szerkesztve ]

  • runner 125

    nagyúr

    válasz Soká #7299 üzenetére

    Igen, az volt a gondja.

    thyeby írta nekem, h úgy lehetett volna még az erezetet tökéletesíteni, h megvágom a laminált padlót, erre írtam, h ezt nem értem, mivel ezeknek az _akasztós_ laminált lapoknak mind a négy felére szükség van ahhoz, h normálisan, folyamatosan lehessen rakni őket.

    Ezen rész alatt nem is volt szó, a tágulási hézagról, de ahogy fentebb is írtam már, hagytam mindenhol.

    De túl lett lihegve ez is. :)

    "Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7299 üzenetére

    Nem kérdeztél hülyeséget, én kavartam itt be. Átgondoltam újból ezt a toldás dolgot, és nem szerencsés az a módszer, amit ajánlottam. Nem is annyira a pattintós nút miatt, azt az ember át tudja hidalni, ha nagyon akarja egy lamellózóval is akár. Hanem ezt az anyagot elvágva érzékennyé tesszük a vízre. Az is megoldható, hogy szilikonnal lezárjuk, de az már akkora bonyadalom, hogy a vesződség árán az ember átgondolja, érdemes-e ez a minta illesztgetés.

    Tulajdonképpen zsigerből jött a válasz. Csináltam ilyet is sokat, és tapétáztam is régebben sokat. Előbbinél soha nem pászítgattam a mintát, de voltak olyan tapéták, ahol elengedhetetlen volt. Nos, ott kellett azt a módszert alkalmazni, amit ide javasoltam - ismétlem, átgondolatlanul.

    A dekopírral szaggatás egyszerű megoldása viszont az, hogy az anyag fonákán vágunk. Ha jóféle a dekorfűrész, és van precíz derékszögvonalzó (amit kellően oda tudunk szorítani úgy, hogy maga a vonalzó legyen a steller), akkor azzal is nagyon pontos illesztés készíthető.
    És tovább okoskodok (bár fölöslegesen teszem talán, de hátha valaki egyszer alkalmazza ezt a trükköt ennek kapcsán). A szőnyegpadló, a linóleum összevágását úgy oldja meg a szakma, hogy átfedésben egyszerre a két anyagot vágja. Így akár szabadkézi girbegurba is hajszálpontosan fog illeszkedni egymás mellé. Dekorral ilyen tipusú "hossztoldás" ugyanígy megoldható akár a szalagparketta esetében is. Ugyan még soha nem próbáltam ki fán alkalmazni, de neki mernék veselkedni bátran, úgy érzem, sikerülne.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7308 üzenetére

    "bútorlapot sem szokás toldani"

    Igen, azt hiszem, igazad van.
    Félre ne érts, pontosan értettem, mire céloztál ezzel a bútorlaptoldással. És egyből az ugrott be, milyen macerás is toldani a bútorlapot. Mert aki konyhaszekrényekben utazik, annak a munkalapot a sarokban gyakran kell toldania. Sok ilyen toldást láttam, néhányat magam is csináltam, de hibátlanon csak kevés alkalommal akadhatott meg a szemem. (Most legutóbb egy Festool bemutatón egy jó pontatlan toldást csodálhattam meg, amit pedig professzionális gépekkel csaptak össze.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • kalman7

    csendes tag

    válasz Soká #7282 üzenetére

    Jó, hogy megtaláltad ezt a plastdur ragasztót, nem ismerem, de ki fogom próbálni. Nem nagyon félek váltani, eddig többnyire szerencsém volt a ragasztókkal még olyanokkal is, amit más esetleg szidott. Én a lassan kötő, nagy nyitott idejű ragasztókat szeretem. Ezeknek van rendes választékuk, remélem többet tudnak majd segíteni a választásban mint egy tipikus importőr vagy kiskereskedő. Te hol vetted? Jó lenne ha valamelyik vidékre elérő festékes bolt hálózat forgalmazná. Az a Budaörs környéki telephely elég messze van. Megint kijött belőlem a kis náci, mint az éleztetéssel kapcsolatban. A hazai piacra termelek, magyaroktól várom el hogy tőlem vásároljanak, úgyhogy jó ötlet ha én se svéd ragasztót veszek.

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7319 üzenetére

    "ha egy nagyfogyasztónak megfelel a minőség, akkor valószínűleg nem lehet rossz."

    Figyelemre méltó konklúzió!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7340 üzenetére

    "de én őszintén kíváncsi lennék a gyártás részleteire, egyszerűen a hatékonyság miatt."

    Profilom gyakorlatilag ugyanez. Ezerszámra gyártok egyforma apró mütyűröket, így ezt rutinos biztonsággal merem vállalni. A lakkozás jelentősen megdrágítja az eljárást.

    A múlt héten épp ekkora nagyságrendű fakereket szabtam le rúdanyagból. Vázolom durván a gyártás menetét:
    1 - Alapanyag beszerzés 40-es anyag, a homogén szerkezetre kihegyezett figyelemmel (fél nap)
    2 - Szélezés - ezt rajzolt egyenes vonal mentén a freud koronggal szabadkézzel végzem. (2 óra)
    3 - Egyengetés a derékszögű steller mentén. (2 óra)
    4 - 38mm-es csíkok leszabása a hosszvágó fűrészlappal. (3 óra)
    5 - Vastagolás 35mm-re 1+1+0,5+05 fogásmélységgel. (fél nap)
    6 - Darabolás a DW 702-vel. (másfél nap)
    7 - MEO (3 óra)
    8 - Lakkozás szivacshengerrel. (2 v 6 nap - az elvárt felületminőség függvényében)

    A darabolást részletezném, mert a többi szerintem egyértelmű.
    Aki nem csinált még ilyet, az ütközőt szorítana a gérvágóra 35mm-nél. Ezt én nem szoktam megtenni a következők miatt:
    Amikor átvágtad az anyagot, meg kell várnod 2400-szor, hogy leálljon a gép. Azért, mert ha a forgó korongot az ütköztetett darab mellett felhúzod, rendre bele fog kapni az anyagba a fűrészlap. Jobbik esetben csak sérül a munkadarab, rosszabbikban megfintul a fűrészkorong, legrosszabbikban kivered a szemed. Egy ilyen kirepülő fakocka lazán átüti a plexi védőszemüveget. Szóval ha megvárod, h leálljon a gép, akkor azzal egyrészt rengeteg időt veszítel, másrészt egy ilyen kaliberű vállalás után szaladhatsz is a szervízbe a gépeddel, mert elkopott a fék. A következőképpen szabom:
    A durván 1-1,5 m-es 38x40-es léceket még gyalulás előtt elszelem ott, ahol göcs miatt meggörbült, így már egyenes darabok kerülnek a daraboló gépbe. (Itt nagyon pici kajlaság is azt eredményezné, h a 8 db kocka már nem illeszkedik szépen egymásra.) Felragasztok egy vékony papírcsíkot a gérvágó tárgyasztalára, és az első pontosan levágott kocka élénél a papírra rajzolok tűfilccel egy rovátkát. Ehhez illesztem majd minden vágás előtt az anyagot mindenféle leszorítás és ütköztetés nélkül, a fűrészt pedig folyamatosan járatom. Így amikor emelem a lapot, az az első érintésnél ellöki magától a levágott darabot, és tized mm-nél is kisebb sebet ejt rajta. Ezzel a módszerrel gyakorlatilag tizedpontos vágást tudok mára produkálni versenyképes sebességgel. Ám aki most kezdi, hát jó sokat kell gyakorolgatnia, míg ráál a keze és elsősorban a szeme a pontos vonalra illesztésre. (A metebó gérvágóval ez elképzelhetetlen volt, a makitával a tűrés határán szambázott, a DeWalttal pedig príma. Méltán tudnak elkérni olyan sok pénzt egy jó gérvágóért.)

    Felmerült bennem a kérdés, hogy ha nincsenek az élek letörve, az vágni fog, ha puhafa, ha keményfa - s merthogy itt is gyerekjátékról van szó (sejtésem szerint), lehet, hogy emiatt meg sem fog felelni az EN71 szabványnak - így pedig nagyon kockázatos lesz azt CE jelöléssel ellátni. Ha viszont letöröm az éleket picikét, az tovább drágítja a kérés korrekt teljesítését egyfelől a ráfordított plusz rezsiköltség miatt, másfelől pedig így a bütüknél gyakori lesz a kipattogzás, és számottevő selejt képződik. Kérdés, hogy elvárás-e az abszolút makulátlan kockatest, vagy belefér néhány saroknál a kipattogzás? Lehet elébe menni a kipattogzásnak azzal, hogy minden élvégződésnél visszairányba törni ez élt a géppel, de mivel ez dupla munkaidő, mérlegelni kell, h a több selejtet érdemes kifizettetni, vagy a több munkát - nyilván, amelyik olcsóbba jön ki - azonban ezt csak 50 vs 50 próbadarab után lehet eldönteni, mert még azonos fafaj esetén is jelentős szórás lehet az ilyentén eredmény terén, hiszen kitermelés ideje, szakszerűsége, szárítás, tárolás szakszerűsége, fa nedvességtartalma igencsak meg tudják változtatni a leányzó fekvését.

    A festés (lakkozás) egy másik téma, ami szintén szűk keresztmetszet lehet az árképzésnél.

    Ahogyan én számolgattam, lehet, hogy nem is lesz rentábilis a srác elképzelése, ugyanis az általam hirtelenében kikalkulált alapanyag ár már kérdésessé teszi, hogy felvesz-e stabilan a piac 300 drágább, de új, és minőségi fajátékot. Elképzelhető, hogy a többszörösét is, ha slágert teremt, ám elképzelhető az is, hogy néhány óvodán kívül alig lesz egyéb komoly érdeklődő.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7359 üzenetére

    Meglepődtem rajta, hogy ezirányú gondolataink mennyire lefedik egymást - több okos gondolatom nekem sem támadt, ám te sem hagytál ki semmit, amit számba tudtam eddig venni, pedig én ezen évek óta agyalok.
    Tulajdonképpen a formatizáló asztal a legidevalóbb megoldás, csakhát két dolog akadályoz benne: Elsősorban a nagy helyigénye akaszt meg. Másodsorban az ára - egy tartósan precíz példány másfél misinél kezdődik. Harmadikként, ám nem utolsó sorban azt kell megemlítenem, hogy ahhoz, hogy ez rentábilis megoldássá nője ki magát százezres nagyságrendben kellene éves szinten mütyürt szabnom. Ott még nem tartok. Pedig ez lenne a legprecízebb és egyben leggyorsabb megoldás ilyen sorozatmunkához.
    Második megoldásként a sűrített levegőt tartom legideálisabbnak. Ez léptékkel olcsóbb megoldás, mert a ráfordítandó bütykeváláshoz szükséges időn kívül mindennel rendelkezek is hozzá. Egyetlen ciccentéssel ki lehetne lőni a helyéről a leszabott apróságot. Viszont ebben is van egy kis csavar, amit még csavarintani szeretnék rajta, csak nem tudom, hogyan: Olvasószemüveget használok. Arra rá tudok húzni egy plexiálarcot, arra viszont nem a fülvédőt - és az orrom még nincs is eddig védve. Nos, ezzel a levegőciccentéssel, ami pedig tökéletes elvi síkon, vagyis a munkadarab korrektsége terén - tovább kavarnám az amúgy is zavaró port. Van egy porallergiám - nem ettől alakult ki de érzékeny vagyok a löszre, szöszmöszre. Jó süket is vagyok, a fülemet is muszáj lenne valahogy védeni, ha nem akarok hamarosan jelbeszédet tanulni. És ez akaszt meg ennek a levegős dolognak a kivitelezésében leginkább.
    (A rúdanyagból kerekek szeletelése viszont nem jól kivitelezhető a formatizáló asztalon, ez most jutott eszembe - és igen, jól tudod a nevét. Ahhoz kitalálni se tudok jobbat a jelenlegi gérvágós megoldásnál.)
    Igaz, jelentős mennyiségű apró egyformákat kell mára éves szinten darabolnom, ám munkám oroszlánrészét inkább görbe vonalak vágása vékony anyagokon - teszi ki. A formatizáló asztal árán okosabb beruházás lenne egy lézervágó automata, ám még nem tartok ott, hogy kifizessem. Már itt lenne a műhelyben, ha engedtem volna a csábításnak, mert egy inotai cég szinte már rábeszélt, hogy simán mehet hitelbe, de én leállítottam a dolgot. Azt mondtam, hogy addig a napig stabil csupán a vállalkozásom, míg alá nem írtam egy nagyobb összegű lízing, vagy hitelszerződést. Meglesz az egy napon, érzem, és akkor a világon semmi kockázattal nem kell tovább terhelnem azt, amit már talán ötödik éve építgetek.

    A lakkozásban egy festő szaki korrektebb instrukciókat tudna adni nálam, mert ebben még csak komolya kezdőnek számítok, s nem iparos mesternek. Kisebb tételben nagyon helyesen jártál el. Egy ilyen sorozat kigondolásánál azonban már az embernek meg kell borzolnia a kloaka körüli szőrzetét, mert el lehet nagyon veszni a részletekben. Ha átgondolod, 2500 kockának csupán a szárításához is rendszerben okos gondolkodni. Jelen esetben pedig nem tartanám bölcsnek, ha túl sokat agyalnék a kivitelezésen, hiszen az általad tisztelt megrendelőnek titulált úriember nem megrendelő még, csupán egy érdeklődő - és számomra az eddigiek alapján az sejlik, hogy kezdőként informálódik, s nem egy bejáratott utat csiszolgat magának, hanem új ösvényt vág. Ám ha már konkrét megrendelésről lenne szó, akkor is érdemesebb első körben inkább rádolgozni többletmunkával a dologra, mint ehhez alkalmas sablonokra, regálokra, tárolódobozokra költeni az energiát, mert benne van a pakliban, hogy ez az első, és egyben az utolsó megrendelése is.
    A fafajt illetően én a hársat sejteném legideálisabbnak, pláne, ha tényleg nem akar semmi élt letörni - a következők miatt. A vágott bütü felülete is gyönyörű, könnyű, (az hogy ezen felül gyönyörű, és élmény tapogatni ezt a fát, most nem említhető, mert nem is fog látszani) ám ami a legfontosabb, kiválóan tapadna rá egy jóféle matrica mindenféle lakk nélkül is.
    Ha az érdeklődő valami komolyabb, igényesebb játékon töri a fejét, akkor jó úton jár, ám ehhez kiválónak kell lennie marketingleckékből, mert meg kell tudnia szólítani valamiképpen azt a vevőkört, akinek épp ilyenre van igénye. Ám ha kezdő, akkor okosabb lenne valami műanyagfröccsöntő üzemtől (akár a magyarországi LEGO-tól) rendelnie kockákat. Van ugyan a kirakójátékokra (mert énn arra gondolok, h ez az szándékozik lenni) nagyon komoly piaci igény, mitöbb arra is lenne, h ez a hagyományos, fából készült legyen, de sokat kell azzal vesződni, míg realizálódik egy ilyen elképzelés rentábilisan, és az a legkisebb gondok közé tartozik meglátásom szerint, hogy kivel csináltassa meg a hozzávaló fakockákat.
    Egy ilyen alapgondolatot elég sokirányú felmérésnek kell megelőzni, míg az ember alapanyagot merjen rendelni. Nos, valószínűleg én akkor leszek megbízva ominózus kockák gyártásával, ha ezt az említett úriember már megtette, és pontosan tudja, mit csinál. (Akkor viszont már tájékoztatott volna mindenről, ami egy árajánlat készítés beindulásához elengedhetetlenül szükséges.)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Soká #7359 üzenetére

    Gondolom, csak viccnek szántad, én azonban komolyan azt gondolom, hogy ha nekiugornál, és előállítanál egy alkalmas szerkezetet - akár jogilag levédve - akkor ha meg is nem gazdagodnál belőle, de profitálnál akkorát, hogy utólag azt érezhetnéd, hogy megérte a sok vesződség, amit beleöltél. Nem tudok, nem hallottam, nem láttam erre "gyári készséget", s nem magamból indulok ki (mert én akár több tízezer forintot is beruháznék egy korrekt kis "apróságra"), hanem abból, hogy a legtöbb ember, aki gérvágót vásárol, előbb-utóbb beleütközik ebbe a nemjóütköztetni szindrómába - és látom, hogy az átlag barkácsoló mennyi olyan dologra beruház, amit gyakorlatilag ki sem használ, csupán a korlátait tolja kijjebb. Tulajdonképpen a barkácsolás éppen arról szól, hogy az ember képessé teszi magát arra, hogy ne legyen az ipar kiszolgáltatottja. Lehet, hogy magad is birtokolsz pl seegergyűrű fogót, amit ötévente ha használsz, és akkor sem feltétlenül a gyűrű csippentésére. Egyszerűen jó, ha van.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • Márton111

    aktív tag

    válasz Soká #7368 üzenetére

    Konkrét adat gyári készülékről:
    60W-os, kb. 80x80 cm -es munkaterülettel: 15,8 millió forint.
    De ez már mindent tud. Például az AutoCad-ból automatikusan átveszi az adatokat, saját szoftvert adnak hozzá stb. Teljesen komplett, burkolattal ellátott gép. Tehát nem fordulhat az elő, ami bonczhunor által belinkelt képen:
    a fickó már 15 dioptriás szemüveget hord, mert szétégette a szemét a burkolat nélküli gépből szóródó lézer.
    Ha saját magad építed a gépet, akár a feléből is ki lehet hozni...
    A 60W-al 8-10 mm-es plexit, papírt lehet vágni kb. 1cm/sec sebességgel.

    [link]innen másoltam ki
    Ezt írják a lézerrel foglalkozó hobbielektronikások :)

    Abban egyetértek hogy először legyen meg a pénz, utána lehet vásárolni , fordítva nem mindig jön be... az utóbbi két évben sok lízingelt dolog vándorolt vissza a bankba ,a beleölt pénznek meg kakukk

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák