Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • krealon

    Topikgazda

    válasz Carryboy #5870 üzenetére

    QoS beallitas alapok a luci-app-qos csomaghoz:

    Ha feltelepitjuk (mert van eleg hely a flash-ben vagy extroot-ot hasznalunk) a luci-app-qos csomagot, akkor a Network menuben megjelenik a QoS almenu.

    A beallitasahoz a (router nelkul) mert maximalis le- es feltoltesi sebessegre van szukseg kbps (kilobit per secundum) ertekben.
    Ezeket a Download (letoltes) es Upload (feltoltes) mezobe kell beirni.

    A Calculate overhead jelolonegyzetet ADSL kapcsolat eseten kell bepipalni.

    Az "Enable" jelolonegyzetet pipalva, majd a "Save & Apply" gombra kattintva, maris elvezhetjuk a problemamentes, egyenletesen elosztott internethasznalatot.
    (A System --> Startup oldalon a qos szolgaltatasnak engedelyezve kell lenni (Enabled) es ha meg nem fut, el kell inditani)

    Ha finomitani szeretnenk (pl nem egyenletes elosztast a gepek kozott), akkor az adatcsomagok osztalyozasan kell finomitani.

    Alapvetoen ez a rendszer priorizalasra (fontossag szerinti sorbaallitas) alkalmas.
    4 fele csoportba sorolhatjuk a halozati kapcsolatok adatcsomagjait:
    - Low (masneven Bulk): ide a legkevesbe fontos adatok keruljenek, amit az osszes tobbi forgalom elnyomhat
    - Normal: A normal internetes forgalomhoz tartozo forgalom, pl http (TCP 80), ftp (TCP 21), pop3 (TCP 110), smtp (TCP 25) stb
    - Priority: olyan forgalom, ami kisebb volumenu, de a "Normal" forgalom mukodesehez szukseges, illetve annal fontosabb
    - Express: A "Normal" forgalomhoz hasonloan, viszonylag nagy meretu adatcsomagok, de a leheto legkisebb kesleltetessel (pl Hanghivas az interneten keresztul: Voice over IP (VoIP))

    A Classification Rules lista alapjan tortenik az adatcsomagok, kapcsolatok oasztalyozasa.

    Fontrol lefele haladva az elso talalti mintanak megfeleloen kerul besorolasra egy csomag.
    Ha tehat azt szeretnenk, hogy az altalunk letrehozott szabalynak megflelo oasztalyba keruljon a forgalom, ne az elore definialt szerint, akkor a Sort oszlopan levo kis nyilak segitsegevel az alpertelmezett 3 szabaly ele kell mozgatni.

    Alapertelmezetten a magas portokon (1024-65535) folyatott kommunikacio a Low kategoriaba kerul. Ez a szabaly nincs a grafikus feluleten feltuntetve, de az utolso sor utan oda lehet kepzelni.

    Pl ha 2 darab gepet, amiknek az IP cime legyen a pelda kedveert 192.168.1.235 illetve 192.168.1.236, szeretnenk kompletten az alcsony prioritasu csoportba sorolni, akkor Source es Destination mezoket kell csak kitolteni az IP cimekkel.
    Automatukusan (lenyilo lastabol) csak 1 IP cimet valszthatunk ki, de custom sort valasztva, kezzel tobb ertket is megadhatunk, veszzovel elvalasztva.

    Mivel a router-en atmeno (WAN-LAN) adatcsomagokban a fenti 2 IPcim, vagy a forras (Source) vagy a cel (Destination) mezoben foglal helyet, igy 2 szabalyt kell letrehozni.

    Az atmozgatas utan a igy fog kezdodni a szabalylista:

    target Source Destination Protokol Ports
    low "192.168.1.235,192.168.1.236" "all" "all" "all"
    low "all" "192.168.1.235,192.168.1.236" "all" "all"
    prority ...

    A Protocol oszlopban lehetoseg van az Alkalmazas szerinti (OSI Layer 7 protokol) szerint osztalyozni a connection tracking modul segitsegevel a kulonbozo kapcsolatokat. Viszont fontos megjegyezni, hogy ez jelentos terhelest (ezaltal lassulast) okozhat a router szamara.

    A Number of bytes oszlopban az adott kapcsolaton (session) atvitt adatmennyiseg szerint lehet szabalyokat definialni, peladul a bizonyos adatmennyisegig nagyobb proirtast engedhetunk (mint egy kezdeti loket). Itt kotojellel kell, byte-ban megadni az erteket. Pl 0-1048576 (0-1MiB)

Új hozzászólás Aktív témák