Hirdetés

Zsarolóvírusok, Nintendo Switch, házasodó robotok

A CES jegyében kezdtük az évet, eközben olcsóbb lett az internet és egyre közelít az önjáró autók kora.

CES-ről szólt az év eleje

Ha év eleje, akkor CES. Ez az IT-iparágon belül közismertnek számít már jó ideje, és erre az analógiára felépíthetjük azt is, hogy ha péntek, akkor Heti Szemle. Utóbbi állítás azonban sántít egy picit, mert az elmúlt pár héten pont kimaradt, elsősorban az ünnepek miatt, de most minden adott volt ahhoz, hogy végre megkezdje a 2017-es évet a hírösszefoglaló rovatunk.

Nagy meglepetés nem fog érni senkit, hiszen az elmúlt időszak a Las Vegas-i Consumer Electronics Showról szólt, ami rányomta bélyeget a hírtermésre is; ez persze nem baj, sőt épp ellenkezőleg, hiszen egyáltalán nem volt hiány bejelentésekből!

A PC-re koncentráló chiptervezőkkel kezdve látható, hogy mindhárom fél más területre fókuszált. Az NVIDIA a GeForce Now szolgáltatás új verzióját, illetve az új Shield konzolokat leplezte le, míg az AMD a Vega architektúráról árulta el az első részleteket, ami már működött is a CES-en egy PC-ben egy Ryzen CPU társaságában. Utóbbi processzorról, illetve leginkább a köré épülő platformról is érkeztek friss adatok.

Intel hitelkártya méretű PC
Intel hitelkártya méretű PC

Eközben az Intel a Kaby Lake processzorcsaládot töltötte fel rengeteg új termékkel, ami lényeges bejelentés volt, mivel számos CES-en bemutatott PC ezekre az újdonságokra épített. Nem mellesleg megjelentek a Kaby Lake lapkára épülő Pentiumok és Celeronok is, valamint egy érdekes koncepció is körvonalazódott a hitelkártya méretű PC képében.

Hirdetés

A konzolpiac sem pihent, a Nintendo hivatalosan is bejelentette a Switch startját, illetve elérhetővé váltak a legfontosabb információk a termékkel kapcsolatban. A Sony ezzel szemben egy kifehérített PlayStation 4 Slimmel lepi majd meg a piacot a hónap második felében.

Nintendo Switch
Nintendo Switch

A fontos bejelentések sora folytatható a HDMI 2.1-gyel, és ha már házimozis területekre eveztünk, akkor megérkeztünk a CES fő témájához. Ha valamiből sok volt a kiállításon, akkor az a kijelző. Az LG többek között bemutatta a világ legvékonyabb tévéjét, ami mágnessel tapad a falhoz, és ezt a készüléket le is videóztuk. A gyártó a monitorok között is előállt a 34UM79M típusjelzésű modellel, ami beépített Chromecastot, MaxxAudio hangszórókat és FreeSync technológiát is kapott. Még mindig az LG-nél maradva említést érdemel a ProBeam nevű projektor, ami kategóriájában kiemelkedő fényerőt produkál.

LG OLED W7
LG OLED W7 [+]

A Sony két olyan újítást is bemutatott, amire felkaptuk a fejünket. Az egyik ilyen a valódi LED televízió, ahol tényleg minden pixel mögött LED található, de az A1-es tévé is tud, hiszen paneljéből jönnek ki a hangok.

A Samsung leginkább a QLED technológiát hirdette, amit az OLED riválisának szánnak, de persze más gyártó is mutatott be érdekességeket. Ott van például a Panda 98"-es 8K IGZO tévé, amit a kiállítóstandon elképesztően olcsónak harangoztak be, bár valószínűleg csak félreértésről van szó. Ki kell még emelni a Hisense 4K Lasercast nevű HDR projektort, hiszen 100 hüvelykes képet produkál, és nagyjából feleannyiba kerül, mint egy hasonló méretű tévé.

Elszakadva a szokványos termékektől a Xiaomi Mi Robot Builder tűnt az egyik legérdekesebb koncepciónak, a "robotlego" ráadásul programozható is, tehát a felnőttek is találhatnak benne kihívást. Ötletek terén szerencsére a magyarokat sem kell félteni, erről testközelből is meggyőződtünk, amikor a magyar startupok standjait látogattuk meg.

Blogoló: Acer, Fujitsu, Lenovo, QNAP

Az Acer blogban az utóbbi hetek a notebookokról szóltak, szép sorban kipróbáltuk az elmúlt időszakban bejelentett modelleket, amelyek megérkeztek a hazai piacra is. Először a kifordítható kijelzős, vékony Spin 7 járt nálunk, ami mérete alapján 13,3 hüvelykesnek látszik, de valójában 14 hüvelykes kijelzőt tettek bele. Kevesebb, mint 11 mm vastag és 1,2 kilogrammot nyom ez a passzív hűtésű, Kaby Lake szériás, Core m processzoros, SSD-s laptop. Közelebbről megnéztük a Swift 5-öt is, ami egy felső középkategóriás Ultrabook. Kifordítós társához hasonlóan méretét tekintve 13,3 hüvelykesnek tűnik, de eggyel nagyobb, 14 hüvelykes a kijelzője. A 15 mm vastag gépházban itt már aktív hűtés és Core i processzor rejtőzik.

Természetesen az Acer is nagy erőkkel vonult ki a CES-re, mi pedig a kiállításra egy Acer laptoppal, a Swift 7-tel mentünk, ami egyhónapos mini tartóstesztjét kezdte Las Vegasban. Egyelőre nagyon jól állja a sarat, annak ellenére, hogy csak Core m processzoros. Bírta a nagyobb képek és kisebb videók szerkesztéséből adódó megterhelést. Útközben jól jött hogy a laptop csak 1,1 kilogrammot nyom, ennél a modellnél is sikerült egész kompakt méretbe beleszorítani a 14 hüvelykes kijelzőt. Természetesen a CES-en is a notebook volt a fő téma az Acernél, nekünk leginkább az új Aspire VX 15 tetszett, ami felépítésben a Nitro alá sorakozik majd be, de GeForce GTX 1050 és GTX 1050 Ti grafikus kártyája révén játékra is jó lesz. Persze a 21 hüvelykes Predator 21X sem volt akármi...

A Fujitsu háza táján minden a mesterséges intelligencia körül forog. Az eddig elsősorban Japánban elérhető Zinrai mesterséges intelligencia API-k rendszerére épülő megoldás idén indul hódító útjára, sokoldalúsága révén nagyon sok területen felhasználható. Például a kiberbiztonságban, ahol a Fujitsu a megelőzésre építi a stratégiáját. Az AI segítségével az automatizálható feladatok kioszthatóak a számítógépnek, a biztonsági szakembereknek pedig már csak a feltárt anomáliákra és gyanús tevékenységekre kell koncentrálnia. A Fujitsu fejlett vállalati IoT platformja úgyszintén összeköthető a Zinrai rendszerrel.

Szuperszámítógépek terén is otthon van a Fujitsu, épp az elmúlt hetekben állt munkába Németországban egy új gépük. A QPACE3 abszolút teljesítményben nem is olyan hatalmas, de hatékonyságával a legjobbak ranglistájának hatodik helyére ért fel. Különlegessége a takarékos, Xeon Phi hardver mellett a megszokottnál magasabb, 40 °C hőmérsékletű folyadékhűtés, aminek 60 °C-osan távozó hűtőfolyadéka akár épületek fűtésére is használható.

Nagyon aktív 2016-os évet zárt a Lenovo, de a 2017-est még nagyobb lendülettel kezdte. Már a CES előtt bemutatkozott a Kaby Lake processzoros ThinkPadek többsége, a kiállításon már csak a ThinkPad X1 csúcsmodelleket demózták. Egyik érdekességük, hogy most már ezüstszürke színben is elérhetőek. Komolyan támadja a gamer világot a Lenovo, a korábban csak Y-nal jelölt modelljeit a Legion családba sorolta, és bemutatott két új gamer notebookot. Láthattuk játékos kockagépét és All-in-One megoldását, illetve gamer beviteli eszközeit is.

Érdekes újdpnságokat mutatott be a CES-en a QNAP is. A TGX-150 jelölésű berendezés teljesen új koncepció szerint épült. Egy olyan routerről van szó, ami az Ethernet és Wi-Fi hálózati modulokon túl 2,5 hüvelykes merevlemezt vagy SSD-t is fogad. Ellátták NAS képességekkel, ha nem is minden funkcióját támogatja majd, de ez az új gép is a QTS operációs rendszert használja. Ennek a fejlett rendszernek a myCLOUD szolgáltatásával és a felhős biztonsági mentés lehetőségeivel is foglalkoztunk a QNAP blogban.

Zsarolóvírusok, robotok, drónok, digitális jólét

Sok minden történt legutóbbi szemlénk óta, például a hatalmas veszteséget termelő, a razziák ellen titkosítással védekező Uber a forgalomban kezdte tesztelni önvezető autóit, csak engedélyt nem kért hozzá, emiatt levették a rendszámot járműveiről. A Tesla Autopilot viszont azelőtt figyelmeztette a sofőrt egy potenciális balesetre, hogy az néhány másodperccel később bekövetkezett volna. A Google önjáró autójának gyártása a tervezettnél sokkal olcsóbb lehet.

Az Amazon drónja kiszállította az első csomagot, aztán a vállalat bejelentette, hogy raktáraiban év végére negyvenötezer robottal dolgozik majd, de ezek nem az emberek munkáját veszik el. Ezt onnan tudni, hogy másfél éven belül százezer új alkalmazottra is szükség lesz az Egyesült Államokban.

Második alkalommal rendezték meg a Love and Sex with Robots konferenciát, ahol olyan fontos kérdésekről is vitatkoztak a résztvevők, mint a robotházasság, illetve az emberi viselkedéssel bíró gépek jogai. Dél-Koreában olyan robotot terveztek, aminek a gyomrába emberek ülhetnek, ebben Vitaly Bulgarov SFX dizájner segített, aki korábban több robotos blockbuster filmen dolgozott.

A BKV jegykiadó automatái nem bírták a hideget, 78 gépből 56-nál tapasztaltak nyomtatóhibát az illetékesek. Egységenként fél órát vett igénybe a javítás. Nem kerül forgalomba Lily, a nyomkövetős szelfidrón, a készítők ugyanis elmatekozták magukat, és nem maradt elég pénz a gyártásra.

A zsarolóvírusok fejlesztői nem pihentek az ünnepek alatt sem, az egyik amerikai iskolától 28 000 dollárt zsebeltek be a titkosított adatokért cserébe, aztán megismerhettük a KillDisk egy olyan variánsát, ami Windows és Linux környezetben is váltságdíjat kér, ráadásul pofátlanul magas összeget.

Felbukkant egy oktatójellegű kártevő is, amelyik anyagi ellenszolgáltatás helyett azt követeli, hogy az áldozat olvasson cikkeket a témában, de már okostévére is született ransomware. Bár a szignatúra alapú vírusirtók nem sokat érnek ezek ellen, a biztonsági mentés mellett egyre több eszköz áll rendelkezésre a hatékony védelemre: a Cybereason kifejezetten a zsarolóvírusok elfogására készített ingyenes védelmi szoftvert.

Árkartell miatt büntetett akkugyártókat az Európai Bizottság, és elindult a sorozatgyártás a Gigafactoryban. Az uniós biztos a WhatsApp felvásárlás kapcsán ment neki a Facebooknak, itthon a visszaeső webáruházak fogyasztóvédelmi bírságának alsó határát 200 ezer forintra emelte az országgyűlés. Az MNB arról tájékoztatott, hogy jön az azonnali átutalás, miközben végre megkezdte működését az európai navigációs rendszer.

Egy ausztrál férfi céges eszközeire pornót töltött, ami miatt kirúgták, de a bíróság kártérítésre kötelezte a céget. Meztelenkedő szoborról készült fotót cenzúrázott, majd magyarázkodhatott a Facebook. Kína szondát akar juttatni a Holdra és a Marsra, Kuba pedig karácsony előestéjén megnyitotta első laptopgyárát. Kanadában alapjog lett az ötven megabites internet, Norvégia elsőként vezetheti ki az FM rádióadást. Kiszivárgott néhány fotó arról, hogyan képzeli a Microsoft a Windows 10 dizájnját a jövőben.

A digitális kompetenciák fejlesztésére 35 milliárd forintot fordít a magyar kormány, januártól csökkent az internet-előfizetés áfája, és kihirdették a Digitális Startup Stratégiát, ami a GPD több mint húsz százalékát adó digitális gazdaság fejlődését is segítené. A NAV közben a retrójátékos egyesületre szállt rá, amiért az ingyenesen használható flipperekkel jelent meg különböző rendezvényeken.

Megalakult a magyar Hacker Párt, márciustól pedig elérhető lesz a Digitális Jólét Alapcsomag, aminek minimum tizenöt százalékkal kell olcsóbbnak lennie, mint a jelenleg elérhető legolcsóbb vezetékes internet-előfizetési díj. Az Európai Bizottság javaslatára eltűnnének a sütikre vonatkozó felhívások a weboldalakról, viszont tiltaná a kéretlen elektronikus kapcsolatfelvételt mind e-mailben, mind SMS-ben, sőt telefonon is. Az NSA Windows-törő csomagját 750 bitcoinért árulják az interneten az azt még tavaly megszerző hackerek.

Abu85, rudi, -szp-