Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • petakpa1

    őstag

    Jelenleg az alábbi konfigom van 64 bites Windows 10 Pro OS-sel (21H2 főverzió)
    CPU: AMD Ryzen 5 3500X all core OC 4,2 GHz
    MB: Asus TUF GAMING B550-PLUS
    Mem: 2X8 GB Crucial Ballistics @ 3600 MHz
    GPU: NVidia 960 GTX 4 GB
    SSD: Samsung 980 PRO 1 GB (PCIE v4 slotban)

    November/decemberben GPU cserélve lesz valami komolyabbra (6700XT, 6750XT, 3070, esetleg 3060Ti, de inkább az AMD-kre...), hogy pár újabb játékkal tudjam tölteni a sötét téli hónapokat :DDD . Pl FarCry6, Dying Light 2.

    Kérdésem az lenne, hogy érdemes lenne OS-t is Win11-re váltani? Olvastam olyat itt a topicban, hogy az régebbi generációs Intel proci sebezhetősége miatt Win10-ben egy csomó ezeket kivédő patch van, ami visszafogja az összes x86-x64 CPU-t és magát az OS-t is.
    Win11-ből ezek már hiányoznak (hiszen Win11 csak új procikon fut, amelyekben már Intel javította a sebezhetőségeket hardveresen), ebből kifolyólag Win11 jóval gyorsabb ugyanazon konfigon.
    Igaz ez? Játékok tényleg jelentősen jobban futnak Win11 alatt ugyanazon a konfigon?

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz petakpa1 #10604 üzenetére

    UP

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Lehet már azt biztosan tudni, hogy a 24H2 verzióhoz
    A) csak az POPCNT utasítás
    vagy
    B) teljes SSE4.2 utasításkészlet támogatása lesz szükséges?

    Neten már több helyen is utána olvastam, de nem egyértelmű a válasz :(.

    A kérdés azért érdekes, mert hamarosan két olyan gépet is át kell állítanom W10-től W11-re, amelyekben olyan AMD CPU van ami SSE4A-t támogat (benne POPCNT-t is), de SSE4.2-t nem.
    AMD A8-3870K és AMD Phenom II X4 955 BE CPU-król lenne szó egyébként.

    (Azzal tisztában vagyok, hogy ezekre a vasakra csak Rufussal buherált TPM és Secure Boot kívánalmakat mellőző telepítővel tudok W11-et telepíteni majd.)
    És ha már itt tartunk, van itt arról tapasztalat, hogy hivatalosan nem támogatott, TPM-et és SB-ot nem tudó vasakra telepített W11 problémamentesen működik e napi használat során?

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    Köszi a válaszokat, de továbbra is homályos a dolog.
    Csak POPCNT kell vagy POPCNT és SSE4.2 is W11 24H2-höz? Ez a kérdésem, van erre biztos válasz?

    Az általam is linkelt AMD CPU-k SSE4.2-t egyértelműen nem tudják, a POPCNT-t viszont egyértelműen igen (most attól tekintsünk el, hogy a POPCNT az SSE4.2 vagy SSE4a részeként tudják-e).

    A kérdés az, hogy SSE4.2 is kell, vagy önmagában a POPCNT elég?

    A King Unique által linkelt PCForum hírből úgy tűnik, hogy SSE4.2 is kell. Most Firefox fordítójával átfordítattam az eredeti német cikket angolra, és az alapján is úgy tűnik, hogy a 26063.1 buildszámtól kezdve már SSE4.2 is kell. Megjegyzem a német cikk második bekezdése megint ellentmondásos, mert ott azt írják, hogy a K10 generációjú AMD-k már megfelelőek, de azok csak SSE4a-t és POPCNT-t tudnak, de SSE4.2-t már nem. :F Ezért vagyok bizonytalan.

    Valszeg nem marad más mint kipróbálni, ahogyan Doky586 is javasolta.
    Csak az a bajom, hogy mindkét gép 240 km-re van tőlem és napi használatban Fateroméknál. Ők csak böngészésre (amiben netbankolást is bele értem), emailezésre, irodai munkára, nagy ritkán youtube-re és médiealejátszásra használják. Social media fogyasztásra és Gamingre egyáltalán nem. Jelenleg W10 22H2 van rajtuk, de ezek támogatása is lejár jövő év végén, és valamit lépnünk kell. Jó lenne ha nem gépcsere kellene...
    Ha valakinek van elfekvőben K10-es masinája és rápróbált W11 24H2 telepítésre ne tartsa magában az eredményt :).

    Megjegyzem Intel oldalon is van olyan proci ami tudja a POPCNT-t, de SSE4.2-t már nem Intel Pentium P6200 Mobile

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

  • petakpa1

    őstag

    válasz King Unique #22142 üzenetére

    A linkelt partizionwozard-is cikkben szereplő információk nem teljesen pontosak. AMD CPU esetében is kell az SSE4.2 önmagában az SSE4A nem elegendő.
    2 fórumtárs tesztelte az AMD CPU-k W11 kompatibilitását már az alábbi toolnak a segítségével: https://x.com/TheBobPony/status/1779029298101239926

    Phenom II ami SSE4A-t tud, de SSE4.2-t már nem bootolt
    AMD FX ami már ismeri az SSE4.2-t is bootol és Win11 kompatibilis.

    Ha valakinek sikerülne csak SSE4A-t tudó CPU-ra feltennie W11-et, ne tartsa magában, hogy csinálta :).

    [ Szerkesztve ]

    "... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

Új hozzászólás Aktív témák